Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2007., 02:37   #1
Cool Secirajmo video (spotove)

Nisam dosad jos na forumu naisla na temu u kojoj se diskutira o video spotovima, a nema idealnijeg mjesta za nju od Art Reciklaze, pa cu ju fino tu smjestiti (oni na filmu ionako pojma nemaju)

Svaki dan gledam ogromne kolicine spotova, ali ne pamtim da me u novije vrijeme neki spot fascinirao do te mjere kao onomad Street Spirit od Jonathana Glazera ili Only You od Cunnighama...nije da su imali nesto pretjerano novaca (ok izuzimam Cunnighama i to najcesce uzimam kao minus za njegove spotove, al i dalje su genijalni ) ali su imali fantasticne ideje. Za pocetak, evo linkova na neke od njih...

-Portishead - Only You - Chris Cunnigham, 1998.

-Radiohead - Street Spirit - Jonathan Glazer, 1996.

-Beastie Boys - Sabotage - Spike Jonze, 1994.




dodatak: sajt za strebere
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen

Zadnje uređivanje darin : 22.01.2007. at 00:35. Reason: dodavanje podatka
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 03:09   #2
U, sviđa mi se Street Spirit

Meni je definitivno jedan od najboljih spotova ikad The Test od Chemical Brothers.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 14:15   #3
Bok, ekipa. Tek sad skuzih ovaj topic, da ne kazem ovaj thread.

Moj omiljeni video-reziser je Michel Gondry (ne znam jel ga znate, rezirao je Eternal sunshine of the spotless mind.) Frajer mi je totalno genijalan, svaki njegov spot je umjetnicko djelo, ima to tipicno sarenilo koje mi je mrak, igra se prostorom, perspektivama, u svakom spotu razlicitim tehnikama, ma predivno.

Evo neki linkovi na njegove spotove:

White Stripes -The hardest button to button
http://www.youtube.com/watch?v=7qRJ-UTBScI

Chemicalsi - Let forever be
http://www.youtube.com/watch?v=UJyHEhdszDg

Michael Andrews and Gary Jules -Mad world
http://www.youtube.com/watch?v=KJ4yADbKA7E

Cibo Matto -Sugar water
http://www.youtube.com/watch?v=ZPJ9TS_5tAo

The Vines -The winning days
http://www.youtube.com/watch?v=sEqZgBhSBlE

Devendra Banhart -A ribbon
http://www.youtube.com/watch?v=kqv9djr5oOg


Link s ostatkom njegovih spotova:http://www.michelgondry.com/index.php/Clips
kittin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 14:25   #4
Quote:
darin kaže: Pogledaj post
Nisam dosad jos na forumu naisla na temu u kojoj se diskutira o video spotovima, a nema idealnijeg mjesta za nju od Art Reciklaze, pa cu ju fino tu smjestiti (oni na filmu ionako pojma nemaju)

Svaki dan gledam ogromne kolicine spotova, ali ne pamtim da me u novije vrijeme neki spot fascinirao do te mjere kao onomad Street Spirit od Jonathana Glazera ili Only You od Cunnighama...nije da su imali nesto pretjerano novaca (ok izuzimam Cunnighama i to najcesce uzimam kao minus za njegove spotove, al i dalje su genijalni ) ali su imali fantasticne ideje. Za pocetak, evo linkova na neke od njih...

-Portishead - Only You - Chris Cunnigham, 1998.

-Radiohead - Street Spirit - Jonathan Glazer, 1996.

-Beastie Boys - Sabotage - Spike Jonze, 1994.
Cunnignham i Jonze su isto nezamjenjivi Meni od Cunninghama super legendarni All is full of love od Bjork
kittin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 17:36   #5
Quote:
kittin kaže: Pogledaj post
Chemicalsi - Let forever be
http://www.youtube.com/watch?v=UJyHEhdszDg
Za taj spot nikad nisam uspio skužit kako su ga točno napravili

Placebo - Protege Moi by Gaspar Noé
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 19:05   #6
Quote:
*_spike kaže: Pogledaj post
Za taj spot nikad nisam uspio skužit kako su ga točno napravili
Ni ja.

Jonze i Gondry su mi definitivno najdrazi redatelji spotova, a skroz se razlikuju. Jonze ima pricice, a Gondry se igra sa tehikom. Svaki put kad ostanem paf znam da je jedan od njih dvojice u igri

Chemical Brothers - Elektrobank - Spike Jonze, 1997.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 20:04   #7
Quote:
*_spike kaže: Pogledaj post

Cemicalsi - Let forever be
Za taj spot nikad nisam uspio skužit kako su ga točno napravili

Haha, i meni je mrak taj spot Dio je sniman na DV a dio na 35 mm i svidja mi se kako je to ukombinirano. Mislim da je bas ovo sto Mrkva kaze, Gondry se igra sa tehnikom. Vjerujem da u snimanje i montiranje ulazhe abnormalne kolicine paznje i da ima opseznu predprodukciju jer se tu sve vrti oko detalja i temeljitosti.Nema toga sto ne moze napraviti koliko je precizan..
kao jedan od takvih primjera super mi je prastari spot franc.repera Iam- Je danse le MIA iz 1993.

Zato favoriziram njega u odnosu na Cunnighama koji mi je isto fantastican, ali na njegovim spotovima postoje end credits od 4-5 minuta (npr Window Licker - Aphex Twin )
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen

Zadnje uređivanje darin : 20.01.2007. at 20:59.
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 20:44   #8
Quote:
*_spike kaže: Pogledaj post
Za taj spot nikad nisam uspio skužit kako su ga točno napravili
ekscesivni compositing. meni je jasno kako su ga napravili, ali me boli glava kad pomislim koliko je posla bilo oko toga...

E da, kako svakodnevno gledam goleme količine muzičkih videa smatram se dosta kompetentnim na tom području. Meni je jedan od najdražih videa jedan pred-emtivijevski uradak za grupu The Jacksons, upravo nakon što su brača prešla sa "motown" etikete na "epic" i bili prisiljeni promijeniti ime benda. Radi se o videu za pjesmu Can you feel it.

Radio ga je majstor specijalnih efekata za film 2001 - odiseja u svemiru. Navodno su braća Jackson bila toliko oduševljena idejom da se u videu pojavljuju u ulozi olimpolikih božanstava da su dopustili redatelju da im promjeni originalnu pjesmu gotovo do neslušljivosti. Redatelj je dobio odrješene ruke i jednostavno se raspištoljio. Spot se prikazivao i u kinima.
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 17:29   #9
Quote:
darin kaže: Pogledaj post
Haha, i meni je mrak taj spot Dio je sniman na DV a dio na 35 mm i svidja mi se kako je to ukombinirano. Mislim da je bas ovo sto Mrkva kaze, Gondry se igra sa tehnikom. Vjerujem da u snimanje i montiranje ulazhe abnormalne kolicine paznje i da ima opseznu predprodukciju jer se tu sve vrti oko detalja i temeljitosti.Nema toga sto ne moze napraviti koliko je precizan..
kao jedan od takvih primjera super mi je prastari spot franc.repera Iam- Je danse le MIA iz 1993.
Dobar, jel to isto Gondry? Brijem da je, cim vidim te neke pastelne bojice unutra , Gondry uvijek ima taj pecat boja.
kittin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 17:35   #10
Quote:
paučko kaže: Pogledaj post
ekscesivni compositing. meni je jasno kako su ga napravili, ali me boli glava kad pomislim koliko je posla bilo oko toga...
Vjerojatno ga je radilo 15 njegovih suradnika a on se samo potpisao, pa se ne moras bedirat E nego, daj pliz objasni ukratko sto je to ekscesivni compositing. Na hrvatskom

Quote:
E da, kako svakodnevno gledam goleme količine muzičkih videa smatram se dosta kompetentnim na tom području. Meni je jedan od najdražih videa jedan pred-emtivijevski uradak za grupu The Jacksons, upravo nakon što su brača prešla sa "motown" etikete na "epic" i bili prisiljeni promijeniti ime benda. Radi se o videu za pjesmu Can you feel it.

Radio ga je majstor specijalnih efekata za film 2001 - odiseja u svemiru. Navodno su braća Jackson bila toliko oduševljena idejom da se u videu pojavljuju u ulozi olimpolikih božanstava da su dopustili redatelju da im promjeni originalnu pjesmu gotovo do neslušljivosti. Redatelj je dobio odrješene ruke i jednostavno se raspištoljio. Spot se prikazivao i u kinima.
Da, meni laiku to izgledaju kao vec malo zesci efekti za onda. Ali, danas se vec i Madonna vere po zgradama u svojim godinama
kittin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 17:37   #11
Najbolji Gondryev video, a ujedno i jedan od najboljih videa svih vremena je definitivno DAFT PUNK - around the world
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 17:45   #12
Quote:
kittin kaže: Pogledaj post
E nego, daj pliz objasni ukratko sto je to ekscesivni compositing. Na hrvatskom
ekscesivni je riječ koju sam ovako bez veze upotrijebio da bi opisao količinu potrebnog rada, a digitalni video compositing ti je slaganje više slojeva videa u jednu sliku koristeći alpha kanal i lijepljenje layera jedan na drugi, kao u photoshopu. alpha je onaj dio videa koji se ne vidi jer je transparentan, ko kad kad u photoshopu izrežeš layer tako da ti je jedan dio proziran. Najčešće se koristi tzv. green screen ili blue screen. Snimiš čovjeka pred zelenim screenom, izrežeš sve zeleno sa kadra tako da na mjestu zelenog ostane prozirno i taj kadar nakeljiš na neku drugu pozadinu. To možeš radit sa videom, slikama, efektima...

Kao što sam rekao, to se radilo i prije sa filmom, danas je to sve digitalno.

Od softwarea su ti tu After effects, Shake, Fusion, Nuke...
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 17:46   #13
I mene zanima više o ekscesivnom compositingu.

Queens of the Stone Age - Go With the Flow

Divan spot Isto ne kužim kako su neke stvari napravljene jer mi nešto liči na vektore (kad kotači uspore), a drugo opet samo na nekako sjebane boje nakon normalnog snimka
Quote:
paučko kaže: Pogledaj post
ekscesivni je riječ koju sam ovako bez veze upotrijebio da bi opisao količinu potrebnog rada, a digitalni video compositing ti je slaganje više slojeva videa u jednu sliku koristeći alpha kanal i lijepljenje layera jedan na drugi, kao u photoshopu. alpha je onaj dio videa koji se ne vidi jer je transparentan, ko kad kad u photoshopu izrežeš layer tako da ti je jedan dio proziran. Najčešće se koristi tzv. green screen ili blue screen. Snimiš čovjeka pred zelenim screenom, izrežeš sve zeleno sa kadra tako da na mjestu zelenog ostane prozirno i taj kadar nakeljiš na neku drugu pozadinu. To možeš radit sa videom, slikama, efektima...

Kao što sam rekao, to se radilo i prije sa filmom, danas je to sve digitalno.

Od softwarea su ti tu After effects, Shake, Fusion, Nuke...
Ma da, jasno mi je da se radi o greenscreenu i znam kako on funkcionira, ali opet mi se nekako ne čini tako jednostavno: za početak, ne kužim je li sve ono duplicirano snimljeno samo jednom ili je snimano za svaku "curu" posebno, pa onda blendano jedno preko drugog?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 17:59   #14
Quote:
*_spike kaže: Pogledaj post
I mene zanima više o ekscesivnom compositingu.

Queens of the Stone Age - Go With the Flow

Divan spot Isto ne kužim kako su neke stvari napravljene jer mi nešto liči na vektore (kad kotači uspore), a drugo opet samo na nekako sjebane boje nakon normalnog snimka
ugavnom čisti after effects sa nešto 3d modelinga. lako moguće da su vectori, jer ti možeš napravit sliku u illustratoru i sejvat je sa alphom pa je nalijepit na bilo koji video.
Quote:
*_spike kaže: Pogledaj post

Ma da, jasno mi je da se radi o greenscreenu i znam kako on funkcionira, ali opet mi se nekako ne čini tako jednostavno: za početak, ne kužim je li sve ono duplicirano snimljeno samo jednom ili je snimano za svaku "curu" posebno, pa onda blendano jedno preko drugog?
djelovi sa više različitih cura su jednostavno jebena plesna koreografija, nešto po čemu je Gondry poznat, koja se u jednom trenutku "raspada" na layere i tada nastupa compositing. a detalje o samom snimanju ti ne bh znao objasniti pošto kod takvih stvari, kao i kod svake druge digitalne manipulacije, postoji mnogo različitih načina da se dođe do istog (sličnog) rezultata. Na koliko različitih načina znaš ugasit windowse?
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 18:26   #15
Quote:
darin kaže: Pogledaj post
Dio je sniman na DV a dio na 35 mm i svidja mi se kako je to ukombinirano.
oprosti, ali ja sam sad 5 puta za redom pogledao taj spot i nikako ne uspjevam uočiti da je išta snimano na film...
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 19:30   #16
Evo jedne "spot the looney" poslastice za sve ljubitelje glazbenih videa.
Traže se ova dva gospodina:

koji se pojavljuju u gotovo svim svojim videima. Radi se o gospodi Chemical brothers, a vaš je zadatak odrediti na kojem mjestu se pojavljuju u kojem spotu.

Life is sweet
Setting sun
Block rocki' beats
Elektrobank
Hey boy, hey girl
Let forever be
Out of control
Star guitar
The test
The golden path
Get yourself high
Galvanize
Believe
The boxer

ja ih nisam našao u dva, za jedan nisam ziher. igrajmo se zajedno!
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 22:13   #17
Quote:
paučko kaže: Pogledaj post
oprosti, ali ja sam sad 5 puta za redom pogledao taj spot i nikako ne uspjevam uočiti da je išta snimano na film...
http://www.director-file.com/gondry/chemical1.html

__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 23:43   #18
Massive attack: Teardrop
http://www.youtube.com/watch?v=NjUwMvMPKvA
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 01:47   #19
Quote:
paučko kaže: Pogledaj post
Evo jedne "spot the looney" poslastice za sve ljubitelje glazbenih videa.
...
igrajmo se zajedno!



malo sam neuredna u photoshopu, izvinite

nisam ih nasla u ova dva od Gondrya (Star Guitar-wild guess bi bio da su negdje kraj pruge u prolazu, Let forever be - slika na zidu kraj kreveta ili casopis - ako ih uopce ima u tim spotovima ), ocito ih ne voli ili ih je jako dobro zamaskirao u Galvanize (koji je po meni njihov najslabiji spot) je rezolucija bila koma pa mislim da su se zagubili negdje u raskockanoj pozadini a Get urself high...fakat nemam pojma

Quote:
kittin kaže: Pogledaj post
Dobar, jel to isto Gondry? Brijem da je, cim vidim te neke pastelne bojice unutra , Gondry uvijek ima taj pecat boja.
Isto . Mislim da mu je to jedan od prvijih.
Al ja ga npr ne bi ga nikad skuzila po bojama vec po tehnici.

Moj video dana sta se tice morphanja: Röyksopp-Eple

.
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 15:33   #20
Quote:
darin kaže: Pogledaj post


Isto . Mislim da mu je to jedan od prvijih.
Al ja ga npr ne bi ga nikad skuzila po bojama vec po tehnici.
Jbt, brza si ti s tim slikama

Kaj se tice Gondry-a, ma da, skuzi se i po tehnici, al ako nisi siguran, boje su finalna provjera. Ako je multiplicirajuce i kadrovi se utapaju ili izlaze jedan iz drugog, mozda je Gondry. Ako je jos k tome i pastelno- bajkovitih boja, bar na dijelovima, onda nema sumnje da je Gondry. Mislim da lik ima opsesivno-kompulzivni tik na te stvari
kittin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:03.