Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2020., 17:14   #1
Strani poslodavac, plaća i porez za mene neznalicu

Pozdrav svima,
Situacija je sljedeća - dobila sam posao kod stranog poslodavca koji ovdje nema otvorenu tvrtku, ali ima svoj biznis. Trebam otvoriti nešto kako bih primala plaću, mirovinsko i zdravstveno, ali nemam pojma što. Je li to obrt ili nešto slično, kako se zove i gdje se to obavlja?

Objasnite mi pls :'(
mahunarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 12:55   #2
Quote:
mahunarka kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Situacija je sljedeća - dobila sam posao kod stranog poslodavca koji ovdje nema otvorenu tvrtku, ali ima svoj biznis. Trebam otvoriti nešto kako bih primala plaću, mirovinsko i zdravstveno, ali nemam pojma što. Je li to obrt ili nešto slično, kako se zove i gdje se to obavlja?

Objasnite mi pls :'(
Rekla bih da od tebe očekuje da otvoriš obrt, j.d.o.o. ili d.o.o. da bi toj stranoj firmi mogla ispostavljati račune, pa bi te na taj način plaćali. U tom slučaju bi ti samoj sebi isplaćivala plaću, te plaćala doprinose.

Vidi o kojem je iznosu naknade riječ i da li ti se to uopće isplati.

Za sam postupak osnivanja upiši u Google "osnivanje obrta" ili "osnivanje d.o.o.-a" i dobit ćeš mnogo linkova sa svim informacijama.
Purple one is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 16:20   #3
Quote:
mahunarka kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Situacija je sljedeća - dobila sam posao kod stranog poslodavca koji ovdje nema otvorenu tvrtku, ali ima svoj biznis. Trebam otvoriti nešto kako bih primala plaću, mirovinsko i zdravstveno, ali nemam pojma što. Je li to obrt ili nešto slično, kako se zove i gdje se to obavlja?

Objasnite mi pls :'(
Moraš otvoriti firmu. Ti ćeš njemu ispostavljati račune, a on će tebi davati novac na račun. Od toga što zaradiš moraš plaćati sebi plaću, socijalna davanja, doprinose za komoru, knjigovođu, najam prostora, porez na dobit, pdv ako ćeš zaraditi više od 300.000 kn.
S obzirom da očito nemaš pojma o firmama najbolja opcija ti je j.d.o.o. ili d.o.o.
Obrt ni u ludilu ne otvaraj jer će ti se sigurno dogodit da nešto nećeš platiti pa će ti porezna sjesti na tvoju privatnu imovinu.

http://www.jdoo.info/p/najcesca-pitanja.html
https://www.erstebank.hr/hr/poslovni...varanje-tvrtke
https://www.virtualni-ured.net/racun...direktora.html (6500 s doprinosom za zdravstvo)
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2020., 14:44   #4
Super, hvala na početnom info-u!
mahunarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 00:05   #5
To ti je jasno da to baš nije legalno ? Ak on tebe zapošljava, onda te treba i zaposliti. Zabranjeno je na taj način fakturiranje usluga za poslove gdje si ti pod njegovom kontrolom i u osnovi imate odnos poslodavac / radnik. Porezna to tumači kao utaju poreza.

I to je na tebi odgovornost u slučaju porezne inspekcije, a ne na njemu. Ove godine su donijeli i konkretnije propise u vezi toga i najavili veće kontrole jer ljudi masovno izbjegavaju porez na taj način.


On ti fakturira 300.000 kn godišnje i ti na to kroz paušalni obrt platiš 15-20.000 kn, a da te zaposlio bilo bi plaćeno 120.000 kn poreza. I to je razlog jer je zabranjeno.

Mislim ljudi to rade i prolazi u većini slučajeva bar zasad, ali ako već to radiš bar da znaš što radiš.

Rekao bi da nije velika vjerojatnost da će porezna nešto pokrenuti, ali da je veliki rizik u smislu cifre. Jer da radiš to par godina (a tim gore jer se samo potvrđuje ovisnost o njemu pošto firma ne posluje s nikim drugim) cifra za koju porezna može pokucati i tražiti je i pol milijuna kuna,. A to je bankrot i propast za prosječnog čovjeka.. nije da je ono utajio sam par tisuća, pa ak i skuže jednom jbg platit ću, nego ako dođu je kolaps.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 06:58   #6
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
To ti je jasno da to baš nije legalno ? Ak on tebe zapošljava, onda te treba i zaposliti. Zabranjeno je na taj način fakturiranje usluga za poslove gdje si ti pod njegovom kontrolom i u osnovi imate odnos poslodavac / radnik. Porezna to tumači kao utaju poreza.

I to je na tebi odgovornost u slučaju porezne inspekcije, a ne na njemu. Ove godine su donijeli i konkretnije propise u vezi toga i najavili veće kontrole jer ljudi masovno izbjegavaju porez na taj način.


On ti fakturira 300.000 kn godišnje i ti na to kroz paušalni obrt platiš 15-20.000 kn, a da te zaposlio bilo bi plaćeno 120.000 kn poreza. I to je razlog jer je zabranjeno.

Mislim ljudi to rade i prolazi u većini slučajeva bar zasad, ali ako već to radiš bar da znaš što radiš.

Rekao bi da nije velika vjerojatnost da će porezna nešto pokrenuti, ali da je veliki rizik u smislu cifre. Jer da radiš to par godina (a tim gore jer se samo potvrđuje ovisnost o njemu pošto firma ne posluje s nikim drugim) cifra za koju porezna može pokucati i tražiti je i pol milijuna kuna,. A to je bankrot i propast za prosječnog čovjeka.. nije da je ono utajio sam par tisuća, pa ak i skuže jednom jbg platit ću, nego ako dođu je kolaps.
U slučaju inozemnog poslodavca mora prolaziti jer RH nema fiskalnu jurisdikciju nad istim. To je vezani nadzor i porezno tijelo pritom mora utvrditi činjenice i kod poslodavca, što ovdje ne može učiniti, niti je strani poslodavac dužan postupati po zakonima RH.

Zamisli da tebe netko proglasi posloprimcem stranog poslodavca i pritom ti odredi obveze iz tog odnosa, a nema načina da realiziraš prava koja proizlaze iz tog odnosa. To bi bilo očito neustavno.

Čak i kod našeg poslodavca je to stvar koju treba vrlo pažljivo i detaljno odraditi, a duboko sumnjam u kapacitete Porezne uprave da to odradi u velikom broju slučajeva.

Prividni pravni poslovi nisu tako jednostavna stvar kao što je prebrojati blagajnu i utvrditi višak od 10 kn ili utvrditi da je poslovni prostor P1 a ne p1.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 09:06   #7
Zanimljiva rasprava.

Moje mišljenje je da teško da je netko može optužiti za prividni pravni posao, ako ona posao koji će raditi za poslodavca registrira kao svoju djelatnost u svojoj firmi. No, bilo bi dobro imati više od jednog klijenta, a ne samo isključivo jednog.

Nigdje ne piše da je zabranjeno obavljati poslove u firmama koji se mogu obavljati u odnosu poslodavac-zaposlenik.

Postoji odredba koja govori da se pod ugovorom o djelu ne smiju obavljati poslovi koji imaju sva obilježja radnog odnosa, ali to je već druga tema.

Uostalom, sve nedoumice nije loše razriješiti s odvjetnikom, ako se već ozbiljno ide upuštati u nešto...
Purple one is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 11:01   #8
Quote:
mahunarka kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Situacija je sljedeća - dobila sam posao kod stranog poslodavca koji ovdje nema otvorenu tvrtku, ali ima svoj biznis. Trebam otvoriti nešto kako bih primala plaću, mirovinsko i zdravstveno, ali nemam pojma što. Je li to obrt ili nešto slično, kako se zove i gdje se to obavlja?

Objasnite mi pls :'(
Očigledno nisi "dobila posao" obzirom na boldano jer da si dobila posao i da imaš poslodavca onda ništa od toga nebi trebalo biti tvoja briga. Znači ako želiš biti nečiji zastupnik moraš otvorit, najbolje d.o.o. i u tom slučaju nisi zaposlena kod stranog poslodavca nego kod sebe pa će ti naravno trebati i usluge knjigovodstva, a i poreznog savjetnika.
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 11:21   #9
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
Očigledno nisi "dobila posao" obzirom na boldano jer da si dobila posao i da imaš poslodavca onda ništa od toga nebi trebalo biti tvoja briga. Znači ako želiš biti nečiji zastupnik moraš otvorit, najbolje d.o.o. i u tom slučaju nisi zaposlena kod stranog poslodavca nego kod sebe pa će ti naravno trebati i usluge knjigovodstva, a i poreznog savjetnika.
Prvo neka vidi kakvi ce joj biti prihodi. Ako su veci od 300.000 kn godisnje neka zaboravi na Hrvatsku. Imam firmu i racun otvoren na Malti, 5% flat tax na income i ja sretan covjek. Ekipa iz linka mi je sredila sve. Mozda jos netko nadje korisno.

https://sciantar.com/
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 11:33   #10
Quote:
Purple one kaže: Pogledaj post
Zanimljiva rasprava.

Moje mišljenje je da teško da je netko može optužiti za prividni pravni posao, ako ona posao koji će raditi za poslodavca registrira kao svoju djelatnost u svojoj firmi. No, bilo bi dobro imati više od jednog klijenta, a ne samo isključivo jednog.

Nigdje ne piše da je zabranjeno obavljati poslove u firmama koji se mogu obavljati u odnosu poslodavac-zaposlenik.

Postoji odredba koja govori da se pod ugovorom o djelu ne smiju obavljati poslovi koji imaju sva obilježja radnog odnosa, ali to je već druga tema.

Uostalom, sve nedoumice nije loše razriješiti s odvjetnikom, ako se već ozbiljno ide upuštati u nešto...
Evo propisa, prvo OPZ:

Prividni pravni poslovi

Članak 12.

​Ako se prividnim pravnim poslom prikriva neki drugi pravni posao, tada je osnova za utvrđivanje porezne obveze prikriveni pravni posao.


Korištenje poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona

Članak 12.a

(1) Porezni obveznik koji ostvaruje porezne pogodnosti koristeći porezni sustav kroz organizacijske oblike koji su oporezivi nižim propisanim poreznim stopama, a koji nisu bili namijenjeni za određenu skupinu poreznih obveznika, smatrat će se da koristi porezne pogodnosti protivno svrsi zakona, osobito u slučaju kada:

1. isplatitelj primitka za posao koji ima obilježja nesamostalnog rada ugovara s poreznim obveznikom druge načine za obavljanje posla ili koristi organizacijske oblike koji su oporezivi nižim poreznim stopama

2. poduzetnik organizacijski oblik u kojem posluje učestalo mijenja, odnosno za svaki ugovoreni posao koristi jedan organizacijski oblik koji zatim zamjenjuje drugim, a koji je oporeziv nižim poreznim stopama ili izbjegava ispunjavanje drugih poreznih obveza

3. poduzetnik koristi povezana društva s isključivom svrhom korištenja niže porezne stope radi izbjegavanja plaćanja poreza ili smanjenja porezne obveze.

(2) U slučajevima iz stavka 1. točke 1. ovoga članka za porezne obveze koje će se obračunati kao da tih opisanih korištenja poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona nije bilo, odgovara porezni obveznik koji se u tom odnosu smatra posloprimcem, a isplatitelj primitka koji se u tom odnosu smatra poslodavcem odgovara kao jamac platac.

(3) Utvrđeni doprinosi pripisuju se osnovi osiguranja poreznog obveznika/posloprimca pri nadležnim zavodima.

(4) U slučajevima iz stavka 1. točaka 2. i 3. ovoga članka za porezne obveze koje će se obračunati kao da tih opisanih korištenja poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona nije bilo, odgovara fizička osoba koja stvarno upravlja svim povezanim društvima, a povezana društva odgovaraju za porezne obveze kao jamci platci.

(5) Obilježja nesamostalnog rada iz stavka 1. točke 1. ovoga članka određuju se u skladu s propisom kojim se uređuje porez na dohodak.


i dalje ZPDOH:

Obilježja nesamostalnog rada

Članak 27.a

​(1) Za potrebe oporezivanja primicima po osnovi radnog odnosa smatraju se i primici proizašli iz korištenja poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona propisanih propisom kojim je uređen opći porezni postupak kod kojih postoje obilježja nesamostalnog rada.


(2) Obilježja nesamostalnog rada za slučajeve korištenja poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona iz stavka 1. ovoga članka određuju se temeljem ispunjenja triju kriterija: kontrole ponašanja, financijske kontrole i odnosa stranaka.

(3) Obilježja kriterija:

– kontrola ponašanja obuhvaća činjenice koje pokazuju ima li poslodavac pravo usmjeriti i kontrolirati što posloprimac radi i kako obavlja posao, kroz upute, obuku ili druga sredstva

– financijska kontrola obuhvaća činjenice koje pokazuju ima li poslodavac pravo usmjeriti ili kontrolirati financijske i poslovne aspekte posloprimčevog rada te

– odnos stranaka obuhvaća činjenice koje pokazuju vrstu odnosa među strankama.

(4) Ministar financija pravilnikom propisuje elemente koji pobliže određuju kriterije te način provedbe ovoga članka u vezi s obilježjima nesamostalnog rada.​



Treba li dalje?


Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
Očigledno nisi "dobila posao" obzirom na boldano jer da si dobila posao i da imaš poslodavca onda ništa od toga nebi trebalo biti tvoja briga. Znači ako želiš biti nečiji zastupnik moraš otvorit, najbolje d.o.o. i u tom slučaju nisi zaposlena kod stranog poslodavca nego kod sebe pa će ti naravno trebati i usluge knjigovodstva, a i poreznog savjetnika.
Zašto je najbolje d.o.o.?

Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
Prvo neka vidi kakvi ce joj biti prihodi. Ako su veci od 300.000 kn godisnje neka zaboravi na Hrvatsku. Imam firmu i racun otvoren na Malti, 5% flat tax na income i ja sretan covjek. Ekipa iz linka mi je sredila sve. Mozda jos netko nadje korisno.

https://sciantar.com/
Zašto je problem 300 000 kn ako se radi o poslovanju s inozemstvom?

Ovo s Maltom, čiji si ti porezni rezident i isplaćuješ li plaću od firme s Malte ili samo dobit, te kako si osiguran na MO i ZO u RH?

Taj flat tax je porez na dohodak od kapitala po osnovi udjela u dobiti ili je to plaća?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 12:11   #11
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Evo propisa, prvo OPZ:

Prividni pravni poslovi

Članak 12.

​Ako se prividnim pravnim poslom prikriva neki drugi pravni posao, tada je osnova za utvrđivanje porezne obveze prikriveni pravni posao.


Korištenje poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona

Članak 12.a

(1) Porezni obveznik koji ostvaruje porezne pogodnosti koristeći porezni sustav kroz organizacijske oblike koji su oporezivi nižim propisanim poreznim stopama, a koji nisu bili namijenjeni za određenu skupinu poreznih obveznika, smatrat će se da koristi porezne pogodnosti protivno svrsi zakona, osobito u slučaju kada:

1. isplatitelj primitka za posao koji ima obilježja nesamostalnog rada ugovara s poreznim obveznikom druge načine za obavljanje posla ili koristi organizacijske oblike koji su oporezivi nižim poreznim stopama

2. poduzetnik organizacijski oblik u kojem posluje učestalo mijenja, odnosno za svaki ugovoreni posao koristi jedan organizacijski oblik koji zatim zamjenjuje drugim, a koji je oporeziv nižim poreznim stopama ili izbjegava ispunjavanje drugih poreznih obveza

3. poduzetnik koristi povezana društva s isključivom svrhom korištenja niže porezne stope radi izbjegavanja plaćanja poreza ili smanjenja porezne obveze.

(2) U slučajevima iz stavka 1. točke 1. ovoga članka za porezne obveze koje će se obračunati kao da tih opisanih korištenja poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona nije bilo, odgovara porezni obveznik koji se u tom odnosu smatra posloprimcem, a isplatitelj primitka koji se u tom odnosu smatra poslodavcem odgovara kao jamac platac.

(3) Utvrđeni doprinosi pripisuju se osnovi osiguranja poreznog obveznika/posloprimca pri nadležnim zavodima.

(4) U slučajevima iz stavka 1. točaka 2. i 3. ovoga članka za porezne obveze koje će se obračunati kao da tih opisanih korištenja poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona nije bilo, odgovara fizička osoba koja stvarno upravlja svim povezanim društvima, a povezana društva odgovaraju za porezne obveze kao jamci platci.

(5) Obilježja nesamostalnog rada iz stavka 1. točke 1. ovoga članka određuju se u skladu s propisom kojim se uređuje porez na dohodak.


i dalje ZPDOH:

Obilježja nesamostalnog rada

Članak 27.a

​(1) Za potrebe oporezivanja primicima po osnovi radnog odnosa smatraju se i primici proizašli iz korištenja poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona propisanih propisom kojim je uređen opći porezni postupak kod kojih postoje obilježja nesamostalnog rada.


(2) Obilježja nesamostalnog rada za slučajeve korištenja poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona iz stavka 1. ovoga članka određuju se temeljem ispunjenja triju kriterija: kontrole ponašanja, financijske kontrole i odnosa stranaka.

(3) Obilježja kriterija:

– kontrola ponašanja obuhvaća činjenice koje pokazuju ima li poslodavac pravo usmjeriti i kontrolirati što posloprimac radi i kako obavlja posao, kroz upute, obuku ili druga sredstva

– financijska kontrola obuhvaća činjenice koje pokazuju ima li poslodavac pravo usmjeriti ili kontrolirati financijske i poslovne aspekte posloprimčevog rada te

– odnos stranaka obuhvaća činjenice koje pokazuju vrstu odnosa među strankama.

(4) Ministar financija pravilnikom propisuje elemente koji pobliže određuju kriterije te način provedbe ovoga članka u vezi s obilježjima nesamostalnog rada.​



Treba li dalje?




Zašto je najbolje d.o.o.?



Zašto je problem 300 000 kn ako se radi o poslovanju s inozemstvom?

Ovo s Maltom, čiji si ti porezni rezident i isplaćuješ li plaću od firme s Malte ili samo dobit, te kako si osiguran na MO i ZO u RH?

Taj flat tax je porez na dohodak od kapitala po osnovi udjela u dobiti ili je to plaća?
A što drugo, j.d.o.o, obrt ? DD sigurno neće . A može se i zaposliti u toj stranoj državi gdje je poslodavac. Uglavnom dotična uopće nije bila jasna, jel se zaposlila kod tog stranog poslodavca ili bi nekako trebala biti njegov samostalni predstavnik u HR, a to onda ipak znači da se nije zaposlila kod stranog poslodavca, dakle neznamo pravu situaciju. Osim toga treba si uplaćivati zdravstveno, mirovinsko, porez na dohodak i prirez....na temelju čega ?
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 12:25   #12
A pazi sad ovo dragi Pitralone, do kraja godine sam još redovni student i kažu mi da nemam pravo otvoriti ništa dok ne prestanem biti student.


Poslodavac je strani, bavi se digitalijom i ovdje ima nešto od toga što mu trebam voditi. Pozicija je menadžerskog tipa, ja ću biti odgovorna za balkanski dio posla.

Quote:
A može se i zaposliti u toj stranoj državi gdje je poslodavac.
Na što misliš kad ovo kažeš? Kako da se ja kao Hrvatica koja živi ovdje zaposlim u Litvi bez da se tamo preselim?
mahunarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 12:32   #13
Quote:
mahunarka kaže: Pogledaj post
A pazi sad ovo dragi Pitralone, do kraja godine sam još redovni student i kažu mi da nemam pravo otvoriti ništa dok ne prestanem biti student.


Poslodavac je strani, bavi se digitalijom i ovdje ima nešto od toga što mu trebam voditi. Pozicija je menadžerskog tipa, ja ću biti odgovorna za balkanski dio posla.



Na što misliš kad ovo kažeš? Kako da se ja kao hrvatica koja živi ovdje zaposlim u Litvi bez da se tamo preselim?
Pa nikako, dok si redovna studentica onda možeš biti jedino redovna studentica, doduše možeš biti vlasnik d.o.o. ali sve dok si studentica nemožeš biti i zaposlena. Situacija je sad već malo jasnija i kompliciranija, dakle pravac po savjet na biro, kod odvjetnika ili računovođe.
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 12:43   #14
Zar ne mogu tri mjeseca raditi na nešto tipa ugovor o djelu da me država isiše i onda kad diplomiram samo otvoriti j.d.o.o.?

Komplicirano je, ali hvala svima na trudu, naći ću još nekog računovođu da mi natenane objasni.
mahunarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 13:04   #15
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Evo propisa, prvo OPZ:

Prividni pravni poslovi

Članak 12.

​Ako se prividnim pravnim poslom prikriva neki drugi pravni posao, tada je osnova za utvrđivanje porezne obveze prikriveni pravni posao.


Korištenje poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona

Članak 12.a

(1) Porezni obveznik koji ostvaruje porezne pogodnosti koristeći porezni sustav kroz organizacijske oblike koji su oporezivi nižim propisanim poreznim stopama, a koji nisu bili namijenjeni za određenu skupinu poreznih obveznika, smatrat će se da koristi porezne pogodnosti protivno svrsi zakona, osobito u slučaju kada:

1. isplatitelj primitka za posao koji ima obilježja nesamostalnog rada ugovara s poreznim obveznikom druge načine za obavljanje posla ili koristi organizacijske oblike koji su oporezivi nižim poreznim stopama

2. poduzetnik organizacijski oblik u kojem posluje učestalo mijenja, odnosno za svaki ugovoreni posao koristi jedan organizacijski oblik koji zatim zamjenjuje drugim, a koji je oporeziv nižim poreznim stopama ili izbjegava ispunjavanje drugih poreznih obveza

3. poduzetnik koristi povezana društva s isključivom svrhom korištenja niže porezne stope radi izbjegavanja plaćanja poreza ili smanjenja porezne obveze.

(2) U slučajevima iz stavka 1. točke 1. ovoga članka za porezne obveze koje će se obračunati kao da tih opisanih korištenja poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona nije bilo, odgovara porezni obveznik koji se u tom odnosu smatra posloprimcem, a isplatitelj primitka koji se u tom odnosu smatra poslodavcem odgovara kao jamac platac.

(3) Utvrđeni doprinosi pripisuju se osnovi osiguranja poreznog obveznika/posloprimca pri nadležnim zavodima.

(4) U slučajevima iz stavka 1. točaka 2. i 3. ovoga članka za porezne obveze koje će se obračunati kao da tih opisanih korištenja poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona nije bilo, odgovara fizička osoba koja stvarno upravlja svim povezanim društvima, a povezana društva odgovaraju za porezne obveze kao jamci platci.

(5) Obilježja nesamostalnog rada iz stavka 1. točke 1. ovoga članka određuju se u skladu s propisom kojim se uređuje porez na dohodak.


i dalje ZPDOH:

Obilježja nesamostalnog rada

Članak 27.a

​(1) Za potrebe oporezivanja primicima po osnovi radnog odnosa smatraju se i primici proizašli iz korištenja poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona propisanih propisom kojim je uređen opći porezni postupak kod kojih postoje obilježja nesamostalnog rada.


(2) Obilježja nesamostalnog rada za slučajeve korištenja poreznih pogodnosti protivno svrsi zakona iz stavka 1. ovoga članka određuju se temeljem ispunjenja triju kriterija: kontrole ponašanja, financijske kontrole i odnosa stranaka.

(3) Obilježja kriterija:

– kontrola ponašanja obuhvaća činjenice koje pokazuju ima li poslodavac pravo usmjeriti i kontrolirati što posloprimac radi i kako obavlja posao, kroz upute, obuku ili druga sredstva

– financijska kontrola obuhvaća činjenice koje pokazuju ima li poslodavac pravo usmjeriti ili kontrolirati financijske i poslovne aspekte posloprimčevog rada te

– odnos stranaka obuhvaća činjenice koje pokazuju vrstu odnosa među strankama.

(4) Ministar financija pravilnikom propisuje elemente koji pobliže određuju kriterije te način provedbe ovoga članka u vezi s obilježjima nesamostalnog rada.​



Treba li dalje?
Ne znam kome si postao ovaj izvadak iz zakona, ja te naime nisam pitala što je to prividan pravni posao.

Pitanje koje se nameće jest - tko će njoj dokazati da se radi o prividnom pravnom poslu? Zar ona ne bi smjela putem firme obavljati istu djelatnost koju bi inače radila kao zaposlenik? Naravno da može. Jedini dokaz da se radi o prividnom pravnom poslu smo mi ovdje na forumu kojima je to rekla. Kada si već toliko nadaren, ajde navedi još koji bi se dokaz mogao upotrijebiti protiv nje, pa da žena zna. I please nemoj opet postati izvatke zakona.

Situacija je ista kao da ja imam firmu i pružam neke usluge - koje se inače mogu obavljati i u svojstvu zaposlenika - pa mi dođe netko pametan i krene me optuživati da sam firmu otvorila da zaobiđem plaćanje poreza.
Purple one is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 13:09   #16
Još bi bilo dobro napomenuti da se iz napisanog teksta od mahunarke ne može ni zaključiti sa 100%-tnom sigurnošću da li je smisao tog posla izbjegavanje poreza ili je taj poslodavac od početka zainteresiran za B2B poslovni odnos, nego mi tu samo nagađamo.
Purple one is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 13:13   #17
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
A što drugo, j.d.o.o, obrt ? DD sigurno neće . A može se i zaposliti u toj stranoj državi gdje je poslodavac. Uglavnom dotična uopće nije bila jasna, jel se zaposlila kod tog stranog poslodavca ili bi nekako trebala biti njegov samostalni predstavnik u HR, a to onda ipak znači da se nije zaposlila kod stranog poslodavca, dakle neznamo pravu situaciju. Osim toga treba si uplaćivati zdravstveno, mirovinsko, porez na dohodak i prirez....na temelju čega ?
Ne može se to napamet, treba sjesti i napraviti porezno planiranje. uz sve potrebne informacije, to je gotovo za 10-ak minuta.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 13:28   #18
Quote:
Purple one kaže: Pogledaj post
Još bi bilo dobro napomenuti da se iz napisanog teksta od mahunarke ne može ni zaključiti sa 100%-tnom sigurnošću da li je smisao tog posla izbjegavanje poreza ili je taj poslodavac od početka zainteresiran za B2B poslovni odnos, nego mi tu samo nagađamo.
Ma ne, nije smisao izbjegavanja poreza. Poslodavac želi legit biznis koji je ovdje otvorio netko drugi i prodao njemu. Osim toga u sljedećih pet godina planira pootvarati još toga itd, dakle ima dugoročne ozbiljne planove.
Od samog početka je takav odnos jer ima još zaposlenika po balkanskim zemljama, ali i po ostatku EU.
mahunarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 13:42   #19
Quote:
mahunarka kaže: Pogledaj post
Ma ne, nije smisao izbjegavanja poreza. Poslodavac želi legit biznis koji je ovdje otvorio netko drugi i prodao njemu. Osim toga u sljedećih pet godina planira pootvarati još toga itd, dakle ima dugoročne ozbiljne planove.
Od samog početka je takav odnos jer ima još zaposlenika po balkanskim zemljama, ali i po ostatku EU.
Ne vidim nikakve zapreke da to onda s njim ostvariš, jedino moraš odvagnuti prihode i rashode, vidjeti koliko je financijski isplativo. U firmi za svoje usluge možeš više zaraditi nego kao pojedinac u radnom odnosu, klijenata možeš imati koliko ih stigneš odraditi...
Purple one is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2020., 13:57   #20
Ali stvar je u tome da ne želim imati iks klijenata, želim tog jednog jer je posao odgovoran i opsežan. Imat ću veliku slobodu, ali nije da neću biti odgovorna njemu, pa onda državi pa ostalima. Osim toga će mi zaposliti i dva tri suradnika u HRV kojima ću isto biti nadređena, ali oni neće raditi za mene nego za njega.To sam evo upravo saznala.

Ne znam šta će to bit na kraju.
mahunarka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:03.