Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2012., 18:23   #1
Inspektori na našim imanjima

proizvodna godina je iza nas a s njom i inspektorska hodocasca koja me lagano uzasavaju. dakle, ajmo razmijeniti iskustva po pitanju dolazaka inspektora.

kod mene je prvo stigao inspektor rada. dosao je u drustvu policajca, inspektorice za imigracije, uredno su obisli polja bez mog znanja i dosli u dvoriste. isprepadali su mi traktoristu, nes ti isprepadat balavca od 23 godine, uzrujali muza koji ih je skoro najurio i inzistirali da se pojavi moja malenkost koja se divila posljedicama susne godine.

inspektor rada trazi slijedece:
- maticnu knjigu
-osobne iskaznice prisutnih na imanju
-ugovore o radu
-uredno vodjenu sihtericu
-isplatne liste
-potpisni karton iz banke ( kaj ce mu to)

sve to donijeti u drzavni inspektorat i doci po zapisnik. u inspektoratu sam dobila informaciju da mi se ne isplati drzati neprijavljene radnike jer je kazna po osobi zatecenoj u radu na crno 30 000 kuna ili pecacenje vocnjaka. super! i ne smiju na crno raditi decki i cure iz susjednih drzava. uglavnom, kod mene je sve bilo ok i ja zadovoljna otisla doma.

poljoprivredni inspektor:

e, dolazak tog inspektora traje par sati.

za pocetak trazi knjigu zastite, koju usporedjuje sa napravljenom listom, gdje moraju biti jasno vidljive utrosene aktivne tvari potrosene po hektaru tijekom sezone. mislim na zastitu. racunala sma jedno mjesec dana, ispalo ok. morate mu dati na uvid sve podatke o gnojidbi i prihrani, podatke o navodnjavanju, malciranju i svim aktivnostima kojima ste se bavili tijekom godine. kontrola papira traje 2-2,5 sata. govorim o integriranoj proizvodnji

dalje, trazi se na uvid skladiste u kojem se drze zastitna sredstva. vrata moraju biti pod kljucem, police vodonepropusne, sredstva razvrstana prema skupinama, na polici zastitne rukavice, naocale, kapa/sljem, kombinezon, gumene cizme, posude za mjesanje sredstava. na vratima mora biti naljepnica na kojoj pise- zabranjen pristup, opasnost od otrova. ne smije vam naci nista sto se ne primjenjuje u integriranoj zastiti jer ne smijete kemijati sa svacime. dalje, po zakonu ste duzni inspektoru dati na uvid dokument u kojem je vidljivo da ste na propisan nacin zbrinuli opasni otpad. na dokumentu mora biti jasno vidljiva kilaza predanog otpada, datum, ime i prezime tvrtke koja je pokupila isti.... ukoliko nemate taj papir, morat cete pojasniti kud ste sa opasnim otpadom i ako ga niste pravilno zbrinuli, od ove godine ce se naplacivati kazne.

nadalje, informacija koju sam dobila od osobe cije ime i titulu ne zelim spominjati glasi; herbos nije platio tvrtki koja s ebavi zbrinjavanjem otpada dug i ta tvrtka vise ne uzima otpad od tvrtke herbos. u tom slucaju, ako nakupite vecu kolicinu otpada od te tvrtke, duzni ste ih pozvati da si dodju po otpad a oni samo cekaju vas poziv. sto u tom slucaju-nitko nema pojma.

inspektor zastite na radu mi nije bio, ova dvojica su mi priznala da su bili ciljano poslani kod mene. navodno sma veliki proizvodjac pa ajmo. sumnjam u to priznanje al, progutala sma ga.

da li su bili kod vas i kako ste prosli? prosle sezone su se uhodavali, ove godine ce nam naplacivati kazne ako nas uhvate da muljamo.

i najvaznije od svega; racuni za zastitna sredstva koje ste dobili prilikom kupnje morati ce odgovarati listama za zastitu. znaci, ako si kupio 5 kila bakrenog preparata, po izracunskoj listi mozes potrositi samo tu kolicinu ili manje. nikako vise.dakle, uz listu cete morati prikazati i racun. sve me strah, al dobro, biti ce nekako.

zelim vam svu srecu ovoga svijeta. i uspjesnu proizvodnu godinu, cim manje inspektora na terenu, kazne nikakve.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 15:48   #2
Nisam se upisivao u taj upisnik,iako su me u savjetodavnoj službi nagovarali kako će to biti jako dobro,jer ću moći prodavati svoje povrće sa certifikatom "bio"...
Kada sam vidio da je u integriranoj proizvodnji dozvoljen hidroponski uzgoj i nije zabranjen GMO,shvatio sam da je to samo jedan način da se što više pogoduje velikim igračima,a nas male što prije uništi...
Zadnji put sam imao inspektore zaštite okoliša,vodoprivrednu inspekciju i poljoprivrednu,ali jako davno...
Kazna je bila rušenje plastenika,jer su bespravno sagrađeni,naravno nisam ih poslušao...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 16:11   #3
cekaj, stani STOP! kakva sad vrazja kazna i rusenje plastenika? otkad za podizanje plastenika trebaju nekakve dozvole?

ozbiljno, ovo mi je prvi glas. osobno sam imala preko pola hektara jagoda pod plastenikom i nikada nitko nije trazio nikakve dozvole. plastenik je bio najprimitivniji na svijetu-zeljezni kostur na koji je isla folija, na foliju spaga i mir. nakon sezone nafrces i spagu i foliju i cekas proljece.

dakle, kakve su to novosti o dozvolama za plastenike? lijepo te molim konkretne informacije da ljudi znaju. pricamo o plastenicima, ne o staklenicima, jel?


nadalje, ako se upises u upisnik integrirane proizvodnje, ne dobivas certifikat bio. na bio naljepnicu cekas 4 godine. od tog bio uzgoja bjezim ko vrag od tamjana.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 17:05   #4
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
cekaj, stani STOP! kakva sad vrazja kazna i rusenje plastenika? otkad za podizanje plastenika trebaju nekakve dozvole?

ozbiljno, ovo mi je prvi glas. osobno sam imala preko pola hektara jagoda pod plastenikom i nikada nitko nije trazio nikakve dozvole. plastenik je bio najprimitivniji na svijetu-zeljezni kostur na koji je isla folija, na foliju spaga i mir. nakon sezone nafrces i spagu i foliju i cekas proljece.

dakle, kakve su to novosti o dozvolama za plastenike? lijepo te molim konkretne informacije da ljudi znaju. pricamo o plastenicima, ne o staklenicima, jel?


nadalje, ako se upises u upisnik integrirane proizvodnje, ne dobivas certifikat bio. na bio naljepnicu cekas 4 godine. od tog bio uzgoja bjezim ko vrag od tamjana.
Ma ne mislim se upisivat...
Nego mene zanima kakve papire treba voditi ako si u najobičnijem OPG upisniku...
To ti je bilo jako davno kada to još u Hrvatskoj nije bilo zakonski regulirano,pa su plastenike trpali u poljoprivredne objekte za koje je bila potrebna lokacijska dozvola...
Nakon mojeg slučaja su se konačno dogovorili međusobno ministarstvo poljoprivrede i zaštite okoliša,te donijeli zakon o podizanju plastenika,kao jednostavnih objakata za uzgoj za koje nisu potrebne nikakve dozvole,ali samo ako nemaš instalacije struje i grijanja u njima...
Moj slučaj ti je bio i u Plodovima zemlje 2004.g.,možda si gledala?,te kasnije u dnevniku...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 16:14   #5
pa da, plastenici ne bi trebali imati nikakvu dozvolu. ja znam da jedan moj suradnik ima skladišta u plastenicima. čovjek proizvodi izvjesnu robu kojij je to dovoljna zaštita i tako ih j enadmudrio da ne mora prava skladišta robe raditi
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 16:55   #6
Pa nećete vjerovati, ali po zakonu je za plastenik potrebna dozvola. Ali samo ako je plastenik neprenosiv, stacioniran. Znači, pravi plastenik sa sistemom grijanja, provjetavanja, navodnjavanja...Za plastični tunel nije potrebna dozvola jer isti se može prenositi.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 17:54   #7
važna obavijest proizvođačima!
za početak, temeljito i redovito voditi knjige zaštite te popunjavati evidencijsku listu.

proizvođačima koji su u sustavu integrirane zaštite važno upozorenje; držati se strogo propisanih sredstava, dozu prilagoditi fenofazama i preporukama koje vam daje savjetodavna služba.

naime, na teren su krenule inspekcije koje traže liste na uvid i strogo kažnjavaju svaki propust. ne pričam na pamet, naime, upravo sam dobila dojavu da je jedan proizvođač kažnjen visokom novčanom kaznom.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 20:50   #8
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Pa nećete vjerovati, ali po zakonu je za plastenik potrebna dozvola. Ali samo ako je plastenik neprenosiv, stacioniran. Znači, pravi plastenik sa sistemom grijanja, provjetavanja, navodnjavanja...Za plastični tunel nije potrebna dozvola jer isti se može prenositi.
Ne treba dozvola za plastenike i staklenike od 2mjeseca 2009 godine a od 2011 čak smiju uvesti vodu i struju u objekte.do 2011 godine nije se smjelo uvesti infrastrukturu grijanje/voda/struja u objekte ali su se smilovali i 2011 to promjenili jer su ipak zakljućili bez navodnjavanja u zatvorenim prostorima ne ide baš proizvodnja.

U podstavku 16. iza alineje 3. dodaje se alineja 4. koja glasi:

»– plastenik, odnosno staklenik iz alineje 2. i 3. ovoga podstavka s razvodom sustava za navodnjavanje, toplovodnog ili toplozračnog grijanja, niskonaponske električne instalacije te instalacije plina, uključivo priključak na postojeću građevinu za opskrbu vodom, plinom i električnom energijom, pripremu tople vode ili toplog zraka, pripremu mješavine hranjive otopine ili skladištenje CO2, za kojeg je izdano rješenje iz članka 196. Zakona o prostornom uređenju i gradnji.«.
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:40.