Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2015., 19:48   #1
Da li bi kupili vrhunskog kuhara za 10 000 eura?

Izgleda da su kuharima odbrojani dani, ove robotske ruke pripremaju svako jelo a u recenziji jednog vrhunskog kuhara izjavio je da bi taj robot imao problema samo sa jednom vrstom sušija, sve ostalo radi kao i profesionalni kuhar skupog restorana.

Ide u prodaju za oko dvije godine po cijeni od 10 000 eura, sad si računajte koliku godišnju plaću imaju kuhari(minus mirovinsko, zdravstveno, godišnji, porezi i nameti...), a ovo je povoljno čak i za prosječno domaćinstvo.
Filicro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 23:12   #2
hm, baš bi htio vidjeti kak bi ovaj stroj trebao odrađivati naruđbe tipa jače pečeno. slabije pečeno, bez ćešnjaka, bez brašna, bez ....
ok, možda sam ja malo subjektivan jer ipak sam ja kuhar i oaj robot mi uzima posao
Ali još 28 godina i idem ja u penziju . sumnjam da će do onda ovog robota razviti dovoljno dobro da baš zamjeni kuhara u restoranu
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 09:07   #3
Ovo meni izgleda jadno, usporeno, nespretno. Kao oni sci-fi filmovi iz sedamdesetih sa losim maskama i robotikom.
Ocekivao sam da ce to sjeckati kao ludo, vrtiti zdjele i biti precizno. Ovo bih se bojao ostaviti samo doma da mi kuha jer vjerujem da bi se vrlo lako zapalilo nesto.

Bas sam razocaran, ovo jadno izgleda. Mozda nas ipak nece terminatori poklati
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 09:49   #4
Teško da će roboti moći u skorije vrijeme (recimo 20 godina) obavljati kompleksnije zadatke u kuhinji. Ali pomoćno osoblje (recimo za pripremu hrane, čišćenje suđa i kuhinje, itd.) će zasigurno i prije postati zamijenjiva.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 12:01   #5
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Teško da će roboti moći u skorije vrijeme (recimo 20 godina) obavljati kompleksnije zadatke u kuhinji. Ali pomoćno osoblje (recimo za pripremu hrane, čišćenje suđa i kuhinje, itd.) će zasigurno i prije postati zamijenjiva.
Baš me zanima kak će robot ćistiti zelenu salatu a posebno kako će ju oprati u vodi a da si ne smoći strujne djelove .
Nego , a kak budem mu očitao bukvicu kad umjesto zelene salate koja je jučer došla uzme onu koja je danas došla ??
a posebno me zanima na koji način ću mu govoriti daj napravi tri zelene salate , dva kupusa , jednu rajčicu sa crnim uljem
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 12:24   #6
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Baš me zanima kak će robot ćistiti zelenu salatu a posebno kako će ju oprati u vodi a da si ne smoći strujne djelove .
Nego , a kak budem mu očitao bukvicu kad umjesto zelene salate koja je jučer došla uzme onu koja je danas došla ??
a posebno me zanima na koji način ću mu govoriti daj napravi tri zelene salate , dva kupusa , jednu rajčicu sa crnim uljem
Zezaj se ti, ali to ti je već sve moguće, samo je stvar u cijeni. Ako autoindustrija već desetljećima koristi robote za sastavljenje djelova, ili da samohodni automobili mogu sudjelovati u prometu, onda nekakve osnovne operacije, naravno pod ljudskim nadzorom, mogu roboti radit. Pa strojna obrada mesa, tipa piletine je prvi korak u tom smjeru. S tim da će bitno prije kuhara biti ugroženi konobari. Bit će zanimljivo, u svakom slučaju.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 12:56   #7
Quote:
German kaže: Pogledaj post
S tim da će bitno prije kuhara biti ugroženi konobari.
Već svatko može profitabilno zamijeniti konobare.

Ovako ili ovako.
Filicro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 13:22   #8
meni je ovo katastrofa,iskreno uopce nebi imala gusta ni pojest tako nesto pripremljeno
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 14:34   #9
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
meni je ovo katastrofa,iskreno uopce nebi imala gusta ni pojest tako nesto pripremljeno
Zasto? Imas li gusta popiti kavu na aparatu? Meni je svejedno tko je pripremio ako je dobro pripremljeno.

Samo sto sam ja uvjeren da jos dugo necemo gledati ovakve robote u kuhinjama, pogotovo ne restoranima.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 15:04   #10
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Zezaj se ti, ali to ti je već sve moguće, samo je stvar u cijeni. Ako autoindustrija već desetljećima koristi robote za sastavljenje djelova, ili da samohodni automobili mogu sudjelovati u prometu, onda nekakve osnovne operacije, naravno pod ljudskim nadzorom, mogu roboti radit. Pa strojna obrada mesa, tipa piletine je prvi korak u tom smjeru. S tim da će bitno prije kuhara biti ugroženi konobari. Bit će zanimljivo, u svakom slučaju.

Tebi će German robot pripremati hranu a meni .. Ivica! Uvijek i zauvijek! Automobili su jedno a hrana je sasvim nešto drugo! Za auto se slažem da mi rade roboti ali hranu... nikad!
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 15:09   #11
Quote:
Filicro kaže: Pogledaj post
Izgleda da su kuharima odbrojani dani, ove robotske ruke pripremaju svako jelo a u recenziji jednog vrhunskog kuhara izjavio je da bi taj robot imao problema samo sa jednom vrstom sušija, sve ostalo radi kao i profesionalni kuhar skupog restorana.

Ide u prodaju za oko dvije godine po cijeni od 10 000 eura, sad si računajte koliku godišnju plaću imaju kuhari(minus mirovinsko, zdravstveno, godišnji, porezi i nameti...), a ovo je povoljno čak i za prosječno domaćinstvo.
Vrhunskog kuhara prije svega karakterizira maštovitost, kreativnost, sposobnost stvaranja originalnih kombinacija, vrhunski kuhar *kreira* jela.

Ovaj robot vjerojatno može besprijekorno odraditi tehnički dio posla.

To nije vrhunski kuhar.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 15:44   #12
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Vrhunskog kuhara prije svega karakterizira maštovitost, kreativnost, sposobnost stvaranja originalnih kombinacija, vrhunski kuhar *kreira* jela.

Ovaj robot vjerojatno može besprijekorno odraditi tehnički dio posla.

To nije vrhunski kuhar.
Ali vjerojatno se slažemo da robot jednog dana može obaviti besprijekornu pripremu hrane. Dakle, rezat, odkoštiti, itd. sve ono što kuhari rade na početku smjene. A da će same obroke naravno spremit čovjek.

I ne govorimo da će to biti danas, niti za 5 godina, ali za 20 godina vjerovatno hoće.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 15:53   #13
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Ali vjerojatno se slažemo da robot jednog dana može obaviti besprijekornu pripremu hrane. Dakle, rezat, odkoštiti, itd. sve ono što kuhari rade na početku smjene. A da će same obroke naravno spremit čovjek.

I ne govorimo da će to biti danas, niti za 5 godina, ali za 20 godina vjerovatno hoće.
Da, naravno, isto kao i svaki drugi ponavljajući nezanimljivi posao

Ali i dalje stojim pri tome da guljenje krumpira nije kuhanje
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 15:55   #14
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Baš me zanima kak će robot ćistiti zelenu salatu a posebno kako će ju oprati u vodi a da si ne smoći strujne djelove .
Kaj kak? Pa stavit će si rukavice
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 15:58   #15
Aloo! German! Pa to rade i danas! O čemu ti pričaš!! Svo meso se dobije otkoštano ( ili neotkoštano kako želiš), sortirano,hoćeš batke, zabatke, krilca, file,nasjeckano za gulaš itd. i ostalo! Samo treba kuhar koji će to pripremiti!
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 16:48   #16
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Zasto? Imas li gusta popiti kavu na aparatu? Meni je svejedno tko je pripremio ako je dobro pripremljeno.

Samo sto sam ja uvjeren da jos dugo necemo gledati ovakve robote u kuhinjama, pogotovo ne restoranima.
E nije isto hrana je hrana
To mi nebi smetalo napitci su druga stvar
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 17:40   #17
a kak bu taj robot kušao to kaj skuha?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 20:39   #18
meni sasvim svejedno, vjerujem da robot moze imati vecu inteligenciju od nekih kuhara (vazi za sva zanimanja)

sto se zelene salate tice, ko pere one gotove salate? ljudi?
priprema voce/povrce za konzerviranje/zamrzavanje?
guli/reze pomfrit iz kese?

nemam nikakvih problema s bilo kakvom strojnom pripremom bilo cega, dapace, al iako nisam gadljiva kad vidim uvjete od proizvodnje namirnica, do samih restoranskih kuhinja, pozelim da je to ipak u binarnom modu
__________________
Toliko briga oko viška kilograma. Niko da se brine za manjak pameti!
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 23:13   #19
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
a kak bu taj robot kušao to kaj skuha?
to i mene zanima . jer može on dozirati sve u gram , pod uvjetom da baš uvijek ima potpuno iste namirnice . crvena paprika recimo nekad da super boju a nekad je bljedunavo . ni svaka sol nije ista ......
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 14:29   #20
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Vrhunskog kuhara prije svega karakterizira maštovitost, kreativnost, sposobnost stvaranja originalnih kombinacija, vrhunski kuhar *kreira* jela.

To nije vrhunski kuhar.
A zasto pretpostavljamo da i robot ne bi mogao sastavljati nova jela, pa postoje tablice koje govore kako se slazu okusi...

Uvjerena sam da ako nafilamo racunala/robote sa svim dosadasnjim kuharicama da bi oni itekako mogli pronaci zajednicku crtu jela, grupirati slicna jela i iz postojecih kreirati nova.
Adunjanik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:57.