Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2012., 11:39   #21
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Koji čl. Ustava ili koji čl. kojeg zakona pobija taj pravilnik?Na koji način se uskraćuju ili krše tvoja prava i na koji način?
Pošalji Babiću na Index.

Edit: sad sam pročitao zakon o nafti i naftinim derivatima i pravilnik koji nije u suprotnosti sa zakonom (čl.7.st.2 koji regulira određivanje cijena.).Zakon ne određuje na koje tržište se gleda.
S kojim zakonom?

Pa u mojoj situaciji, članak 3. tog Pravilnika za utvrđivanje cijena UNP određuje formule po kojima se ista računa, a jedan parametar formule je odnos tečaja kune prema dolaru za zadnjh mjesec dana.

A ljepo zakon o HNB članak 21. kaže da je valuta u RH kuna.

No to pobijanje tek bude imalo smisla kad dokažem kroz koji akt INA govori da proizvodi dovoljnu količinu UNPa za naše tržište, možda čak kroz koji akt INA govori da ne uvozi UNP jer stvarno ne uvozi, i kad pronađem i dokažem te akte ili propise, to će biti dovoljno da se dokaže da naša cijena UNP-a ne može ovisi o mediteranskom tržištu.

Skroz jednostavno.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 07:47   #22
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
S kojim zakonom?

A ljepo zakon o HNB članak 21. kaže da je valuta u RH kuna.
Bilo kojim koji je u suprotnosti s Ustavom ili bilo kojim drugim zakonima.Ukoliko takvo što ne pronađeš prijedlog pada u vodu.
Cijena je u kunama a "referentni tečaj" odnosno korverzija nije zakonom zabranjena.
Evo zašto se tako radi
http://danas.net.hr/novac/page/2012/03/06/0344006.html
Ekipa koja piše zakone je dobra i u skoro svakom zakonu će pisat ono što se ne regulira ovim zakonom regulirat će se drugim ili će ministar,... u tom i tom roku donijet podzakonske akte kojime će se regulirat to i to.A za to treba pročitat brdo toga.
Bitno je da je neka stvar pravno regulirana bez obzira da li je pravedna.
Što se tiče dokazivanja koliko plina ili nafte INA sama izvadi ili kupi na drugom jeftinijem tržištu neće srušit pravilnik.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 07.03.2012. at 07:56.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 10:36   #23
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Bilo kojim koji je u suprotnosti s Ustavom ili bilo kojim drugim zakonima.Ukoliko takvo što ne pronađeš prijedlog pada u vodu.
Cijena je u kunama a "referentni tečaj" odnosno korverzija nije zakonom zabranjena.
Evo zašto se tako radi
http://danas.net.hr/novac/page/2012/03/06/0344006.html
Ekipa koja piše zakone je dobra i u skoro svakom zakonu će pisat ono što se ne regulira ovim zakonom regulirat će se drugim ili će ministar,... u tom i tom roku donijet podzakonske akte kojime će se regulirat to i to.A za to treba pročitat brdo toga.
Bitno je da je neka stvar pravno regulirana bez obzira da li je pravedna.
Što se tiče dokazivanja koliko plina ili nafte INA sama izvadi ili kupi na drugom jeftinijem tržištu neće srušit pravilnik.

Vidim da imaš dobro znanje o vezama između zakona, znači ti tvrdiš da ja i pronađem dokaz u kojem INA navodi "Mi proizvodimo plina dovoljno za RH tržište, i još ga spaljumemo XX%", i da mi taj dokaz služi za pobijanje pravilnika jer u njemu piše da nam cijena ovisi o mediteranskom tržištu iako nemam veze s njim - to jednostavno neće srušiti pravilnik???
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 12:28   #24
Neće. Pravilnik je u skladu s Zakonom o tržištu nafte i naftnih derivata koji sam kaže da se cijena određuje pravilnikom u skladu s cijenom na tržištu i na temelju mjerljivih tržišnih elementa koji uključuju cijenu naftnih derivata na tržištu Mediteranu, devizni tečaj te naknade i poreze.
Nadalje, to je najveća dopuštena cijena koja je određena da bi se zaštitili ljudi i industrija od velikih šokova ili manipulacija. Ali to ne znači da cijena ne smije biti manja. Znači bilo tko može prodavati po manjoj cijeni ako mu se to isplati, samo ne smije po većoj nego što je određeno pravilnikom.
Znači nije uopće važno koji je izvor plina, da li je iz izvoza ili domaće proizvodnje, pravilnik jedino određuje koja je najveća dopuštena cijena prema uvjetima na tržištu.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 13:13   #25
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Neće. Pravilnik je u skladu s Zakonom o tržištu nafte i naftnih derivata koji sam kaže da se cijena određuje pravilnikom u skladu s cijenom na tržištu i na temelju mjerljivih tržišnih elementa koji uključuju cijenu naftnih derivata na tržištu Mediteranu, devizni tečaj te naknade i poreze.
Nadalje, to je najveća dopuštena cijena koja je određena da bi se zaštitili ljudi i industrija od velikih šokova ili manipulacija. Ali to ne znači da cijena ne smije biti manja. Znači bilo tko može prodavati po manjoj cijeni ako mu se to isplati, samo ne smije po većoj nego što je određeno pravilnikom.
Znači nije uopće važno koji je izvor plina, da li je iz izvoza ili domaće proizvodnje, pravilnik jedino određuje koja je najveća dopuštena cijena prema uvjetima na tržištu.
ja mislim da ti griješiš. Ukratko, nama treba zakon o tumačenju zakona, jer vidim da svatko može tumačiti zakone kako se njemu sviđa, samo zato jer su nam zakoni jako loši.

Ti to tvrdiš, ja tvrdim suprotno, zato jer iz samih morala i načela cijena plina ne može ovisiti o tom prokletom tržištu, nego isključivo o našoj proizvodnoj cijeni koju određuje INA, ne država.

Jel razumiješ? Nema veze to što se taj pravilnik veže na taj zakon, treba kompletni pravilnik pobiti po tome što sami proizvodimo to gorivo, ne uvozimo ga.

Još budem jednom ponovio, mi ga proizvodimo - ne uvozimo ga.

Gle još jednu usporedbu:

Recimo da cijena mlijeka na mediteranskom tržištu skoči na 10kn/l.

A mi ga sami proizvodimo, i recimo mljekari kažu da oni imaju zarade po otkupnoj cijeni od 2,84kn ili koliko već.

Ok, znači imamo otkupnu cijenu mlijeka + potrebna prerada + vozarina i skladištenje + porez, i dobijemo cijenu od recimo 5kn/.

No ne, država izglasa pravilnik da mljekari moraju otkupnu cijenu izjednačiti sa mediteranskim tržištem, i to je 10 kn/k, i sad najednom kad se dodaju svi nameti ispada nam mljeko 15kn/l.

Jel shvačaš bit problema? Ne određuje država samo najveću prodajnu cijenu plina, nego određuje otkupnu cijenu plina. To je ono što ne valja.

Kužiš? Ako je mljekar zadovoljan sa 2,84kn/l otkupnoj cijeni, onda je to u redu.
Mislim, bit će još zadovoljniji sa 10kn/l,, to je normalno, ali onda ode tržište kvragu.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 13:35   #26
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Ti to tvrdiš, ja tvrdim suprotno, zato jer iz samih morala i načela cijena plina ne može ovisiti o tom prokletom tržištu, nego isključivo o našoj proizvodnoj cijeni koju određuje INA, ne država.
INA i sada određuje cijenu, samo država ograničava da cijena ne smije biti viša od one propisane pravilnikom i zakonom

Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Jel razumiješ? Nema veze to što se taj pravilnik veže na taj zakon, treba kompletni pravilnik pobiti po tome što sami proizvodimo to gorivo, ne uvozimo ga.

Još budem jednom ponovio, mi ga proizvodimo - ne uvozimo ga.
Da ponovim, uopće nije važno da li se gorivo uvozi ili proizvodi kod nas, to se u zakonu nigdje ne spominje. Ne može se osporiti pravilnik ili zakon jer netko smatra da takav pravilnik nije "pošten". Treba postojati jasna osnova, znači prvo da je u suprotnosti s zakonom (a nije jer Zakon o tržištu nafte i naftnih derivata propisuje takav pravilnik) ili da je u suprotnosti s Ustavom (za što opet ne vidim na koji članak Ustava bi se to odnosilo)

Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Gle još jednu usporedbu:

Recimo da cijena mlijeka na mediteranskom tržištu skoči na 10kn/l.

A mi ga sami proizvodimo, i recimo mljekari kažu da oni imaju zarade po otkupnoj cijeni od 2,84kn ili koliko već.

Ok, znači imamo otkupnu cijenu mlijeka + potrebna prerada + vozarina i skladištenje + porez, i dobijemo cijenu od recimo 5kn/.

No ne, država izglasa pravilnik da mljekari moraju otkupnu cijenu izjednačiti sa mediteranskim tržištem, i to je 10 kn/k, i sad najednom kad se dodaju svi nameti ispada nam mljeko 15kn/l.

Jel shvačaš bit problema? Ne određuje država samo najveću prodajnu cijenu plina, nego određuje otkupnu cijenu plina. To je ono što ne valja.

Kužiš? Ako je mljekar zadovoljan sa 2,84kn/l otkupnoj cijeni, onda je to u redu.
Mislim, bit će još zadovoljniji sa 10kn/l,, to je normalno, ali onda ode tržište kvragu.
Ne usporedba je suprotna, za mlijeko za razliku od nafte ne postoji nikakvo ograničenje, i sutra mljekare mogu odlučiti prodavati mlijeko po 30kn i to bi bilo u skladu s zakonom, dok za razliku od toga INA ili neka druga nafta kompanija to ne smiju napraviti s naftom ili plinom.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 15:16   #27
Znači ispada da je Zakon o tržištu nafte i proizvoda glavna osnova po kojoj država ima pravo INI i PROPLINU određivati cijenu njihovih proizvoda?

Ako je to glavna srž problema, onda treba taj Zakon rušati.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 16:06   #28
Da, i teoretski takvo određivanje najviše cijene može biti upitno s Ustavom. Na primjer, teoretski u prijedlogu za pokretanje sukladnosti tog zakona s Ustavom bi se moglo pozvati na 49-ti članak Ustava koji govori da su poduzetnička i tržišna sloboda osnova gospodarskog ustroja RH i da takav zakon ograničava tržišnu slobodu u određivanju cijene nafte i naftnih derivata.
Ali time bi se postiglo suprotno od onoga što ti želiš(ako bi kojem slučajem Ustavni sud odlučio da taj zakon nije u skladu s Ustavom), INA bi time imala samo pravo staviti veće cijene, manje cijene ima pravo i sada odrediti. Koliko košta sama proizvodna cijena plina uopće nije važno, svatko ima pravo sam odrediti koliko hoće zaraditi i staviti cijenu koju hoće (osim ako se ne radi o iskorištavanju monopola ali da ne ulazimo sad i u to).
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 17:26   #29
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Ti to tvrdiš, ja tvrdim suprotno, zato jer iz samih morala i načela cijena plina ne može ovisiti o tom prokletom tržištu, nego isključivo o našoj proizvodnoj cijeni koju određuje INA, ne država.

Jel razumiješ? Nema veze to što se taj pravilnik veže na taj zakon, treba kompletni pravilnik pobiti po tome što sami proizvodimo to gorivo, ne uvozimo ga..
Riche ti je sve objasnio.Radi se da li je pravilnik u suprotnosti sa zakonom o nafti, nije.Bilo bi samo onda kada bi jedno pisalo u zakonu a za istu stvar drugačije u pravilniku što nije slučaj.Radi se o tome da o moralnosti i ljudskosti ne piše ništa ni u ustavu,zakonu i pravilniku.Šeks i njegova ekipa koja piše zna svoj posao a to je na svaki način zaštitit državu da može nesmetano pljačkat a da sve bude po zakonu.Tu njihovu moralnost možeš rušit ne na Ustavnom sudu nego na izborima ali ćeš obit istu takvu ekipu koja točno isto radi samo im je straka druge vrste.
Jednostavno i da srušiš pravilnik a nećeš vlada može dobit cijenu proizvodnje u RH ili cijnu kupnje nafte u Iraku,Iranu,Siriji... i time matematički dobit manju cijenu ali će odmah izmjenit pravilnik o trošarinama i povećat drošarine i ti ćeš platit istu cijenu jer im treba novac.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 07:01   #30
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Da, i teoretski takvo određivanje najviše cijene može biti upitno s Ustavom. Na primjer, teoretski u prijedlogu za pokretanje sukladnosti tog zakona s Ustavom bi se moglo pozvati na 49-ti članak Ustava koji govori da su poduzetnička i tržišna sloboda osnova gospodarskog ustroja RH i da takav zakon ograničava tržišnu slobodu u određivanju cijene nafte i naftnih derivata.
Ali time bi se postiglo suprotno od onoga što ti želiš(ako bi kojem slučajem Ustavni sud odlučio da taj zakon nije u skladu s Ustavom), INA bi time imala samo pravo staviti veće cijene, manje cijene ima pravo i sada odrediti. Koliko košta sama proizvodna cijena plina uopće nije važno, svatko ima pravo sam odrediti koliko hoće zaraditi i staviti cijenu koju hoće (osim ako se ne radi o iskorištavanju monopola ali da ne ulazimo sad i u to).
Mislim da INA ima maržu 60 lipa po litri za dizel i benzin.
Dok za unp valjda 5%.

Sve ostalo ode u državne svrhe.

Shvačaš? Država treba smanjiti svoje zahtjeve iz goriva, na način da ona odredi najveću moguću cijenu, tipa 10kn/l, ali ostavi tu prostora za marže malo više.

Znači teoretski, bilo koja benzinska može samo na tih 60lipa spuštati zaradu.Ako samo dobro shvatio.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 08:18   #31
Pravilnik određuje najveću dopuštenu maloprodajnu cijenu, znači zajedno s maržama, porezima i prirezima. Znači on određuje koja je najveća dopuštena cijena na benzinskim postajama.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 09:36   #32
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Pravilnik određuje najveću dopuštenu maloprodajnu cijenu, znači zajedno s maržama, porezima i prirezima. Znači on određuje koja je najveća dopuštena cijena na benzinskim postajama.
ali shvati da ako je cijena po pravilniku 10kn, najnižu što netko može pustiti je 9,40kn.

Kužiš?
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 10:08   #33
Može spustit a zašto bi izgubio svoju zaradu.Veća marža, veća zarada i time veći pdv državi.To je više ekonomsko i moralno pitanje a manje pravno.Kako kaže Gordon Ramsey u svojij kuharskoj emisiji nekad je manje više.Da li će takvo nešto i koja Vlada skužit je pitanje.Rušit pravilnik i zakon na Ustavnom neće proći.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 10:26   #34
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
ali shvati da ako je cijena po pravilniku 10kn, najnižu što netko može pustiti je 9,40kn.

Kužiš?
Ne.
Zašto bi najniže bilo 9.40? Može spustiti koliko hoće, naravno pitanje je koliko je isplativo, ali zakonski nema ograničenja koliko smije spustiti cijenu (bez da ulazimo u to da li ima monopol i provodi dumping).
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 22:02   #35
Ja ne znam jel sam ja krivo nešto shvatio ili ne, pa istina je da pravilnik određuje najveću moguću cijenu naftnih derivata u RH za sve prodavače, od džravnih do privatnih?

ok!

Ajmo redom u pravilnik.

1.) Prvo se određuje Osnova za obračun prodajne cijene, tu ide taj famozni dolar, još famoznije mediteransko tržište i izmišljeni troškovi primarnog skladištenja.

2.) Iz Osnove za obračun se prema formuli računa Prodajna cijene na veliko i malo naftnih derivata, na način da se koristi osnova za obračun, gustoća derivata (komedija,nema logike), i MARŽA koja iznosi 60 lipa.

3.) Na prodajnu cijenu naftnog derivata na veliko dodaje se iznos za financiranje rada Hrvatske agencije za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata.

4.) Na sve to se dodaju trošarine i naknada za autoceste, i na kraju porez.

I sad vi kažete da po svim ovim formulama i izračunima, bilo koji privatnik može staviti cijenu koju želi, a ne kako ja kažem da su ovisni samo o 60 lipa marže?

Znači, ja doma izbušim bušotinu, i vadim naftu, izračunam si da mi je trošak 5kn/l, na to ide pdv i prodajem ultra jeftino?

E pa ne ide to tako, ja opet cijenu baziran na tom pravilniku, i imam samo tih 60lipa prostora za manevriranje.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 09:04   #36
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Znači, ja doma izbušim bušotinu, i vadim naftu, izračunam si da mi je trošak 5kn/l, na to ide pdv i prodajem ultra jeftino?
Da, teoretski ako doma izbušiš bušetinu, napraviš rafineriju (uz to dobiš koncesiju i potrebne dozvole) ti možeš prodavati naftu po kojoj god cijeni hoćeš, pa i po 5kn ako ti se isplati.

Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
E pa ne ide to tako, ja opet cijenu baziran na tom pravilniku, i imam samo tih 60lipa prostora za manevriranje.
Nekoliko sam put napisao, i stvarno više ne znam kako da objasnim. Pravilnik određuje samo najveću dopuštenu maloprodajnu cijenu. To što je u izračun te najveće dopuštene cijenu uključena i marža od 60 lipa ništa ne znači. To ne znači da marža ne smije biti veća (ako je nečija proizvodna ili uvozna cijena manje nego od one koja je izračunata u pravilniku) ili manja. Znači pravilnik samo određuje da konačna cijena ne smije biti veća, ne određuje kolika smije biti marža, ne određuje da cijena ne smije biti manja od nekog iznosa, samo da ne smije biti veća.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 10:14   #37
Ok, evo uzet ću za pravo da je to što kažeš istina

Ali ako pronađem kakav dokaz da nije, vračam se tu.

I samo za kraj, ti hočeš reći da INA može i mimo ovog pravilnika staviti cijenu plina na recimo 4kn, ako oni na tom imaju zarade?

Znači, oni si izračunaju koliko ih košta prerada unp plina, itd, i odluče ajmo mi prodat malo više tog pljina, evo cijena 4kn, a pravilnik kaže max 5.89.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 10:23   #38
Koliko se sjećam iz prospekta Ine koji je bio sastavljen za potrebe IPO-a, Ina iz domaćih resursa zadovoljava gotovo 2/3 ukupnih potreba za plinom ( industriju i kućanstva) i 100% potreba za naftnim derivatima u maloprodaji. Ipak, prihodi Ine po tim osnovama čine tek četvrtinu ukupnih prihoda Ine, dok ostatak prihoda otpada na preradu uvozne nafte u Ininim rafinerijama koja se prerađena gotovo u potpunosti izvozi. Ina je (što se vidi iz njenih fin. izvješća), jedan od naših najvećih uvoznika, a istovremeno i izvoznika.
S obzirom da nafta i plin iz domaćih resursa gotovo u potpunosti zadovoljavaju naše potrebe, benchmark ne bi trebala biti tržišna cijena nafte na mediteranskom tržištu, već stvarna cijena troška iz domaćih resursa. Hrvatski građani ne bi trebali plaćati cijenu koju plaća Ina za uvoznu naftu koju prerađuje izvozi i na razlici ostvaruje dobit.

Zadnje uređivanje sperr : 09.03.2012. at 11:12.
sperr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 10:27   #39
Zašto bi stavili cijenu od 4 kn?Veća cijena veća zarada, da li ćeš koristit plin ili benzin njima je svjejedno jer ga moraš koristit.Ako ga ne koristiš ideš gradskim autobusnim ili ćeljezničkim prijevozom i platiš kartu.Da li će država ubrat svoje preko plina,benzina ili karti svjejedno je bitno je da se ubire.Da nije u pitanju samo velika zarada stavili bi plin na normalnu cijenu i još dali takvima olakšice a ne udarali na sve moguće načine da se ljudi ne voze na plin nego benzin.Zarada donosi veću porez na dobit i porez na dividendu koju i država izvlači iz Ine.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 12:04   #40
Obiteljski zakon

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._116_1583.html

II. UZDRŽAVANJE BRAČNOG DRUGA

Članak 217.

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga bračnog druga.

Jel to nije u suprotnosti sa ustavom ?
bax44 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:12.