Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2010., 01:54   #1
Na svoju sliku nas stvori!

Što je zapravo slika Božja, da li je to nekakav geometrijski lik?
Da li je to naše tijelo koje je na sliku Božju konstruirano/evoluiralo?
Da li je to naš um, inteligencija...?
Kakvu to sliku trebamo vidjeti da bi shvatili kako Bog "izgleda"?

Moje uvjerenje je da je ta slika zapravo bezoblična svijest, mislim da jedino po svijesti možemo biti slični s Bogom, sve ostalo je mentalna konstrukcija tj. "kreacija" svijesti - iluzija!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 02:34   #2
uvijek je obrnuto!
čovjek je stvorio koncept boga kao svijesti bez oblika, na temelju iskustva svoje svijesti.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 06:45   #3
Kada bi mravi imali maštu, imaginaciju, intelekt... zamišljali bi Boga kao mrava.
I netko od njih bi se sjetio da kaže da je njih Bog stvorio na Svoju sliku. Selam
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 06:52   #4
mozemo se igrat s ovom mislju: bog nas je stvorio da bi sebi stvorio sliku. da bi sebi dao oblicje.
 
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 10:52   #5
Bog je muškarčina...

Jahve, Bog, napravi muškarca od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane muškarac živa duša. (8) I Jahve, Bog, zasadi vrt na istoku, u Edenu, i u nj smjesti muškarca koga je napravio.

Pa slijedi kreiranje životinja i na kraju, kad je muškarac poželio društvo, a nije mogao naći prikladnu družicu između životinjma, Bog istrgne rebro i iz rebra naraste žena.

Skraćeni prikaz:

Na svoju sliku stvori Bog muškarca, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih.
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Što je zapravo slika Božja, da li je to nekakav geometrijski lik?
Da li je to naše tijelo koje je na sliku Božju konstruirano/evoluiralo?
Da li je to naš um, inteligencija...?
Kakvu to sliku trebamo vidjeti da bi shvatili kako Bog "izgleda"?

Moje uvjerenje je da je ta slika zapravo bezoblična svijest, mislim da jedino po svijesti možemo biti slični s Bogom, sve ostalo je mentalna konstrukcija tj. "kreacija" svijesti - iluzija!
Onda su i životinje na sliku i priliku Božiju, jer i one imaju svijest. Možda i cijeli univerzum...
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 11:36   #6
Čekaj odakle ti ovo muškarca? Zar nije čovjeka? Kako si to preveo? Obrazloži.
FlashG is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 11:55   #7
Quote:
FlashG kaže: Pogledaj post
Čekaj odakle ti ovo muškarca? Zar nije čovjeka? Kako si to preveo? Obrazloži.
Zar misliš da je stvorio dvospolca na svoju sliku i priliku?

Pa jasno piše da je prvo stvoren iz blata Adam - muškarac, s besmrtnom dušom, a tek onda životinje, a nakon svih životinja i stoke, je žena izrasla iz muškarčeva rebra. Što tu nije jasno?
Teolozi su zamuljali s prijevodom pojma čovjek/muškarac, da bi zamaglili biblijsku mizoginiju, pa odatle dolazi tvoje pitanje. Pomisao da bi Bog Jahve mogao biti žensko, bila im je piscima Biblije nedopustiva hula i krajnja blasfemija i kleveta Božije muškosti.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 12:40   #8
Bozije slika (suret) su kvalitativne Bozanske osobine iskazane kao Bozija imena (atributi) koje Bog je prenio (poucio ga) covjeku u njegovu nutrinu da ih otkriva i posvjedoci kako bi time posvjedocio Njega - Ilah (gubeci 'sebe'...'la ilahe' - nema bozanstva), i obrnuto kako bi Bog(ilah) posvjedocio covjeka prenoseci na njega ovlasti(koje se spustaju uz odredjeno posvjedocenje imena) cineci ga tako svojim namjesnikom na zemlji shodno imenu koje se manifestira.
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 13:16   #9
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Zar misliš da je stvorio dvospolca na svoju sliku i priliku?

Pa jasno piše da je prvo stvoren iz blata Adam - muškarac, s besmrtnom dušom, a tek onda životinje, a nakon svih životinja i stoke, je žena izrasla iz muškarčeva rebra. Što tu nije jasno?
Teolozi su zamuljali s prijevodom pojma čovjek/muškarac, da bi zamaglili biblijsku mizoginiju, pa odatle dolazi tvoje pitanje. Pomisao da bi Bog Jahve mogao biti žensko, bila im je piscima Biblije nedopustiva hula i krajnja blasfemija i kleveta Božije muškosti.
Ne postoji samo jedan, već dva izvještaja o stvaranju. U prvom izvještaju se ne govori o izrastanju žene iz muškarčeva rebra (to dolazi tek u drugom izvještaju), već se zaista kaže da je čovjek stvoren na sliku Božju, a "čovjek" obuhvaća oba spola.

I reče Bog: "Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična, da bude gospodar ribama morskim, pticama nebeskim i stoci - svoj zemlji - i svim gmizavcima što puze po zemlji!" Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih. I blagoslovi ih Bog i reče im: "Plodite se i množite i napunite zemlju i sebi je podložite..." (Post 1,26-28)

Bog stvara oboje, muškarca i ženu, na svoju sliku, blagoslivlja ih i daje im zadaću da se plode i množe te da napine zemlju i sebi ju podlože. Ovdje nema zasebnog stvaranja žene.

U drugom pak izvještaju zaista Bog prvo stvara muškarca, a kasnije kaže:

"Nije dobro da čovjek bude sam: načinit ću mu pomoć kao što je on." (Post 2,18)

No među svim stvorenim nije se čovjeku našla pomoć kao što je on. Tada od muškarčevog rebra Bog stvori ženu i dovede je muškarcu, koji reče:

"Gle, evo kosti od mojih kostiju,
mesa od mesa mojega!
Ženom neka se zove,
od čovjeka kada je uzeta!"
(Post 2,23)

Tu nema nikakve mržnje prema ženi, već upravo suprotno. Muškarac i žena imaju jednako dostojanstvo ("iste kosti, isto meso").
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 13:29   #10
Quote:
Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih.
Oba izvještaja treba spojiti, inače imamo kontradikciju. Ali čak i ovdje piše on ga stvori, pa dodaje "muško i žensko stvori ih", Zašto ne piše on IH stvori? Vjerojatno zato jer pisac ima u vidu i drugi izvještaj, koji piše o detaljima kreacije muškarca i žene iz Njega.

Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post

"Gle, evo kosti od mojih kostiju,
mesa od mesa mojega!
Ženom neka se zove,
od čovjeka kada je uzeta!"
(Post 2,23)

Tu nema nikakve mržnje prema ženi, već upravo suprotno. Muškarac i žena imaju jednako dostojanstvo ("iste kosti, isto meso").
Kako i tu ne vidiš spolnu diskriminaciju? "Ženom neka se zove, od čovjeka kada je uzeta!"
Jel ti kažeš: "Ušao u trgovinu čovjek, a za njim jedna žena." Po tome ispada da žena nije čovjek. A bogme ima previše dijelova u Bibliji gdje se muškarcu daje prvenstvo, bliži je Bogu, sinovi se rađaju, a ne kćeri, i ostale ženopreziruće religijske fore.

"iste kosti, isto meso"

Biblijski pisac bi si pregrizo jezik da je napisao "ista duša/duh". Spominje samo kosti i meso, aludirajući na putenu strast koja ih povezuje. Odakle ženi duša? Piše da je muškarcu Bog osobno udahnuo dušu. Na kome mjestu piše da je dušu udahnuo i ženi? Koliko znam, nigdje. No to je uobičajen stav iz tih prastarih vremena.
Bilo bi čudno da je bilo drugačije.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 13:36   #11
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kako i tu ne vidiš spolnu diskriminaciju? "Ženom neka se zove, od čovjeka kada je uzeta!"
Jel ti kažeš: "Ušao u trgovinu čovjek, a za njim jedna žena." Po tome ispada da žena nije čovjek. A bogme ima previše dijelova u Bibliji gdje se muškarcu daje prvenstvo, bliži je Bogu, sinovi se rađaju, a ne kćeri, i ostale ženopreziruće religijske fore.

"iste kosti, isto meso"

Biblijski pisac bi si pregrizo jezik da je napisao "ista duša/duh". Spominje samo kosti i meso, aludirajući na putenu strast koja ih povezuje. Odakle ženi duša? Piše da je muškarcu Bog osobno udahnuo dušu. Na kome mjestu piše da je dušu udahnuo i ženi? Koliko znam, nigdje. No to je uobičajen stav iz tih prastarih vremena.
Bilo bi čudno da je bilo drugačije.
Nigdje ne piše da je Bog muškarcu udahnuo dušu, nego piše da je čovijek postao živa duša. Prema tome, duša označava kompletnu osobu u ovom kontekstu.

Nadalje, nije Bog stvorio životinje prije žene, nego je stvarao prvo biljke, životinje, Adama, a poslije njega Evu. U drugom poglavlju se ne govori o redosljedu, nego o važnosti, dok se u prvome poglavlju govori o točnoj kronologiji stvaranja.

1. Mojsijeva 2:18 - Zatim je Jehova Bog rekao: “Nije dobro da čovjek bude sam. Načinit ću mu pomoćnicu, kao njegovu nadopunu.”

Nakon što je Adam u edenskom vrtu neko vrijeme bio sam, Jehova je izjavio: ”Nije dobro da je čovjek sam; da mu načinim druga prema njemu [”pomoćnicu, kao njegovu dopunu“, NW]. Iako je Adam bio savršen muškarac, još je nešto bilo potrebno kako bi se izvršio Stvoriteljev naum. Da udovolji toj potrebi, Jehova je stvorio ženu i sklopio prvi brak.
Pokazuju li izrazi ’pomoćnica‘ i ’dopuna‘ da je uloga koju je Bog dodijelio ženi bila ponižavajuća? Naprotiv. Biblijski pisci često primjenjuju hebrejsku imenicu (‛ézer) koja se prevodi ”pomoćnik“ na Boga. Naprimjer, Jehova se pokazuje kao ”naš pomoćnik i naš štit“. U Ozeju 13:9, Jehova čak sam sebe označava Izraelovim ’pomoćnikom‘ (NW). Što se tiče hebrejske riječi (néghedh), koja se prevodi ’dopuna‘, jedan bibličar objašnjava sljedeće: ”Pomoć koja se očekuje ne odnosi se samo na pomaganje pri njegovom svakodnevnom poslu ili na rađanje djece (...) već i na uzajamnu podršku koju pruža zajedništvo.“Dakle, nema ničeg ponižavajućeg u tome što Jehova ženu opisuje kao ”pomoćnicu“ i ”dopunu“. Žena je imala vlastitu jedinstvenu mentalnu, emocionalnu i tjelesnu građu. Bila je prikladna nadopuna, zadovoljavajuća dopuna za muža. Iako su bili različiti, oboje su bili potrebni kako bi u skladu sa Stvoriteljevim naumom ’napunili zemlju‘. Očigledno nakon što je stvorio i muža i ženu ’Bog je pogledao sve što je stvorio, i gle, dobro bješe veoma‘.

1. Mojsijeva 2:24 - Zato će čovjek ostaviti oca svojega i majku svoju i prionut će uza ženu svoju i njih dvoje postat će jedno tijelo.

Izraz JEDNO TIJELO označava jednakost.
__________________
Propovjednik dobre vijesti o Božjem kraljevstvu
vorkisan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 13:44   #12
Mi smo nastali genetskim inženjeringom majmuna i vanzemaljaca tako da zapravo vrijedi ovo da samo stvoreni na njihovu, odnosno "Njegovu" sliku. Fizički su nam malčice slični iako nisu dlakavi kao mi i nemaju sve one životinjske osobine koje mi imamo.
nevinadjevojka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 13:48   #13
Quote:
nevinadjevojka kaže: Pogledaj post
Mi smo nastali genetskim inženjeringom majmuna i vanzemaljaca tako da zapravo vrijedi ovo da samo stvoreni na njihovu, odnosno "Njegovu" sliku. Fizički su nam malčice slični iako nisu dlakavi kao mi i nemaju sve one životinjske osobine koje mi imamo.
Zanimljiva teorija. Icke?
Articles of Faith is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 13:52   #14
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Zanimljiva teorija. Icke?
Da.
Zšto bi stari Sumerani i kasniji narodi bili toliko zaostali da pišu u nekavim formulama ili skrivenim značenjima. Opisivali su ono što su vidjeli. Jasno se kaže u Bibliji:na sliku svoju stvori ih. A mi tražimo nekakva skrivena značenja u tekstu i pogađamo što je "Bog" mislio ili nije mislio...It`s as simple as that...
nevinadjevojka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 13:55   #15
Quote:
nevinadjevojka kaže: Pogledaj post
Mi smo nastali genetskim inženjeringom majmuna i vanzemaljaca tako da zapravo vrijedi ovo da samo stvoreni na njihovu, odnosno "Njegovu" sliku. Fizički su nam malčice slični iako nisu dlakavi kao mi i nemaju sve one životinjske osobine koje mi imamo.
Misliš spajanjem od tri vrste majmuna, pošto imamo kosooke, crne i bijele.

Ovo je samo špekulacija koja nema dokaza.

Ne vidim razlog zašto onda u Bibliji tako nešto na jasan način ne piše, nego stoji da je čovijek nastao spajanjem "praha zemaljskog"( materije ) i daha ili "duha životnog"( energije ), te da je tada nastala "živa duša" ili osoba.
__________________
Propovjednik dobre vijesti o Božjem kraljevstvu
vorkisan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 14:01   #16
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Oba izvještaja treba spojiti, inače imamo kontradikciju. Ali čak i ovdje piše on ga stvori, pa dodaje "muško i žensko stvori ih", Zašto ne piše on IH stvori? Vjerojatno zato jer pisac ima u vidu i drugi izvještaj, koji piše o detaljima kreacije muškarca i žene iz Njega.
Naravno, treba ih spojiti. Možda pisac ima u vidu psihološko i fiziološko jedinstvo dvaju bića koja sačinjavaju stvorenje zvano čovjek. Ne piše li u Knjizi Postanka i:

Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu, i bit će njih dvoje jedno tijelo. (Post 2,24).

Možda pisac ima na umu upravo ovo zajedništvo između muškarca i žene, tj. brak.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kako i tu ne vidiš spolnu diskriminaciju? "Ženom neka se zove, od čovjeka kada je uzeta!"
Jel ti kažeš: "Ušao u trgovinu čovjek, a za njim jedna žena." Po tome ispada da žena nije čovjek. A bogme ima previše dijelova u Bibliji gdje se muškarcu daje prvenstvo, bliži je Bogu, sinovi se rađaju, a ne kćeri, i ostale ženopreziruće religijske fore.

"iste kosti, isto meso"

Biblijski pisac bi si pregrizo jezik da je napisao "ista duša/duh". Spominje samo kosti i meso, aludirajući na putenu strast koja ih povezuje. Odakle ženi duša? Piše da je muškarcu Bog osobno udahnuo dušu. Na kome mjestu piše da je dušu udahnuo i ženi? Koliko znam, nigdje. No to je uobičajen stav iz tih prastarih vremena.
Bilo bi čudno da je bilo drugačije.
Nije to samo putena strast, veće se radi o srodnosti i ljubavi. Ovakvim simboličkim jezikom je protumačena muževljeva prirođena težnja prema ženi i njihova povezanost. Posebna težnja i ljubav su se tada obično zasnivali na krvnoj vezi, na mesu i kostima. Tim se riječima: "kost od mojih kostiju i meso od mesa mojega" u Bibliji izražava srodnost, kao npr. kad Laban kaže Jakovu: "Zbilja si ti moja kost i moje meso" (Post 29,14).

No istina, u tim prastarim vremenima žene su često bile bića drugog reda. No nije tako i u Božjim očima.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 14:01   #17
Quote:
vorkisan kaže: Pogledaj post
Nigdje ne piše da je Bog muškarcu udahnuo dušu, nego piše da je čovijek postao živa duša. Prema tome, duša označava kompletnu osobu u ovom kontekstu.

Nadalje, nije Bog stvorio životinje prije žene, nego je stvarao prvo biljke, životinje, Adama, a poslije njega Evu.

U drugom poglavlju se ne govori o redosljedu, nego o važnosti, dok se u prvome poglavlju govori o točnoj kronologiji stvaranja.
I reče Jahve, Bog: "Nije dobro da čovjek bude sam: načinit ću mu pomoć kao što je on." (19) Tada Jahve, Bog, načini od zemlje sve životinje u polju i sve ptice u zraku i predvede ih čovjeku da vidi kako će koju nazvati, pa kako koje stvorenje čovjek prozove, da mu tako bude ime. (20) Čovjek nadjene imena svoj stoci, svim pticama u zraku i životinjama u polju. No čovjeku se ne nađe pomoć kao što je on.
Još uvijek znam čitati. Piše da nije Ok da muškarac (Adam valjda nije dvospolac) bude sam, pa Bog načini od zemlje sve životinje. Pa kad među svim tim imenovanim životinjama Adam nije našao srodnu dušu (a valjda i seks baš nije bio zadovoljavajući), Bog istrgne rebro muškarcu i iz rebra izraste žena.

Quote:
. Mojsijeva 2:18 - Zatim je Jehova Bog rekao: “Nije dobro da čovjek bude sam. Načinit ću mu pomoćnicu, kao njegovu nadopunu.”

Iako je Adam bio savršen muškarac, još je nešto bilo potrebno kako bi se izvršio Stvoriteljev naum. Da udovolji toj potrebi, Jehova je stvorio ženu i sklopio prvi brak.
Pokazuju li izrazi ’pomoćnica‘ i ’dopuna‘ da je uloga koju je Bog dodijelio ženi bila ponižavajuća?
Naravno! To se u Bibliji podrazumijeva. U ona vremena je to bilo uobičajeno.

Quote:
Što se tiče hebrejske riječi (néghedh), koja se prevodi ’dopuna‘, jedan bibličar objašnjava sljedeće: ”Pomoć koja se očekuje ne odnosi se samo na pomaganje pri njegovom svakodnevnom poslu ili na rađanje djece (...) već i na uzajamnu podršku koju pruža zajedništvo.“Dakle, nema ničeg ponižavajućeg u tome što Jehova ženu opisuje kao ”pomoćnicu“ i ”dopunu“.
Naravno da ima (za današnje ljude).

Quote:
Žena je imala vlastitu jedinstvenu mentalnu, emocionalnu i tjelesnu građu. Bila je prikladna nadopuna, zadovoljavajuća dopuna za muža.
Žena kao dopuna muškarcu? Add-on? Nije diskriminirajuće i ponižavajuće?
Kako za koga....

Quote:
1. Mojsijeva 2:24 - Zato će čovjek ostaviti oca svojega i majku svoju i prionut će uza ženu svoju i njih dvoje postat će jedno tijelo.

Izraz JEDNO TIJELO označava jednakost.
Nikako! nego tjelesnu privlačnost. Strast privlači njihova tijela. Za jednakost se koriste termini duh/duša/bit. Toga nema u Bibliji za žene. Uvijek je opisana podređenom muškarcu. Što je normalno za ta vremena od prije par tisuća godina.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 14:01   #18
Quote:
vorkisan kaže: Pogledaj post
Misliš spajanjem od tri vrste majmuna, pošto imamo kosooke, crne i bijele.

Ovo je samo špekulacija koja nema dokaza.

Ne vidim razlog zašto onda u Bibliji tako nešto na jasan način ne piše, nego stoji da je čovijek nastao spajanjem "praha zemaljskog"( materije ) i daha ili "duha životnog"( energije ), te da je tada nastala "živa duša" ili osoba.
Prah zemaljski-ono što je došlo sa zemlje-materija, kao što kažeš
Duh životni-došao sa neba-udahnut je u prah i nastao je čovjek>>>>dakle, majmuni su sa zemlje predstavljaju prah zemaljski, došljaci s neba predstavljaju duh životni iliti energiju
nevinadjevojka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 14:07   #19
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Naravno, treba ih spojiti. Možda pisac ima u vidu psihološko i fiziološko jedinstvo dvaju bića koja sačinjavaju stvorenje zvano čovjek. Ne piše li u Knjizi Postanka i:

Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu, i bit će njih dvoje jedno tijelo. (Post 2,24).

Možda pisac ima na umu upravo ovo zajedništvo između muškarca i žene, tj. brak.

Nije to samo putena strast, veće se radi o srodnosti i ljubavi. Ovakvim simboličkim jezikom je protumačena muževljeva prirođena težnja prema ženi i njihova povezanost. Posebna težnja i ljubav su se tada obično zasnivali na krvnoj vezi, na mesu i kostima. Tim se riječima: "kost od mojih kostiju i meso od mesa mojega" u Bibliji izražava srodnost, kao npr. kad Laban kaže Jakovu: "Zbilja si ti moja kost i moje meso" (Post 29,14).
Potpisujem.

Quote:
No istina, u tim prastarim vremenima žene su često bile bića drugog reda.
Lijepo je što si to napisao.

Quote:
No nije tako i u Božjim očima.
Postojanje "Božjih očiju" je stvar vjerovanja.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 14:11   #20
Quote:
nevinadjevojka kaže: Pogledaj post
Prah zemaljski-ono što je došlo sa zemlje-materija, kao što kažeš
Duh životni-došao sa neba-udahnut je u prah i nastao je čovjek>>>>dakle, majmuni su sa zemlje predstavljaju prah zemaljski, došljaci s neba predstavljaju duh životni iliti energiju
Čuj, tako ne piše kako ti kažeš, no ako želiš vjerovati u tu svoju konstataciju, vjeruj.
__________________
Propovjednik dobre vijesti o Božjem kraljevstvu
vorkisan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.