Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2015., 14:05   #81
Quote:
Lent11 kaže: Pogledaj post
Koliko vam je trebalo da prijeđete Fiziku u 24 lekcije u solidnu podlogu ?
2-3 mjeseca
Al' sam više dana ne radio ništa nego neku lekciju..
Silenzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 15:34   #82
Moje iskustvo je da sam polagala maturu 2 puta jer sam prvi put dobila jedva 2 iz matematike. Ostale sam predmete riješila sa 4 viša razina.
Prve godine sam isla na organizirane pripreme vikendom, bilo nas je 20ak u grupi i gledajući sada, to mi je bio najgori potez. Previše ljudi, samo smo prepisivali. Osim toga sam kući radila jaaaako malo 2 tjedna pred maturu sam malo više vježbala, ali očito nije bilo dovoljno. Nisam upisala faks koji sam planirala pa sam odlučila ponovno polagat.

Onda sam oko 2.mjeseca krenula sama vježbat i skužila da mi nije sve jasno i da ne mogu sama. Ovaj put sam se odlučila ići na instrukcije i po preporuci došla do jedne cure koja je ispala fenomenalna. Imala je hrpu svojih materijala, ciljano mi je objašnjavala ono što često dolazi na maturi, strpljiva do neba. :klap: Super je bilo što sam ju sve mogla pitati i odmah mi je to objašnjeno. Davala mi je zadaće i stvarno poticala da vježbam.
Nakon njene pomoći i vlastitog truda, dobila sam na maturi iz matematike više razine 81%!! Rasturila sam matišu !!

Inače, tu curu bi preporučila svima. Na kraju mi je brat išao kod nje i neki njegovi frendovi i svi su zadovoljni. Neću reklamirat, nego ako nekome treba neka u inbox pošalje poruku da dam kontakt.

Uglavnom ekipa, uhvatite se knjige na vrijeme i ako niste sigurni da vam je sve jasno iz matiše, fizike ili kemije, uložite malo novaca da vam netko razjasni. Nemojte izgubiti godinu dana kao ja.

Sretno svima!!
Antonjeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 10:07   #83
Imam par pitanja za vas maturante jer iduće godine i mene čeka matura.

Zanima me da li je bolje ići na instrukcije ili na pripreme u neku agenciju?
Kakva su vam iskustva sa agencijom Trinom i Algebra. Koja je bolja? Kako funkcioniraju pripreme u agencijama? Pretpostavljam da podijele učenike u grupe? Po koliko ljudi? Ako ste išli u jednu od navedenih agencija jeste li zadovoljni rezultatom?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima
bassi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 00:40   #84
Quote:
bassi kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je bolje ići na instrukcije ili na pripreme u neku agenciju?
Kakva su vam iskustva sa agencijom Trinom i Algebra. Koja je bolja? Kako funkcioniraju pripreme u agencijama? Pretpostavljam da podijele učenike u grupe? Po koliko ljudi? Ako ste išli u jednu od navedenih agencija jeste li zadovoljni rezultatom?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima
Bila u Trinomu, ali na hrvatskom. Da bi ti netko odgovorio "koja je bolja" trebao bi ići i u Trinom i u Algebru, a mislim da takvih ljudi nema. U Trinomu, nakon prijave, moraš riješiti test preko njihovog portala na temelju kojega te svrstavaju u grupu koja ima sličan rezultat tvojemu. Grupe su veličine jednog razreda (oko dvadesetak ljudi). Osobno sam zadovoljna jer je profesor (koji je meni predavao) uistinu informiran o maturi, što mi je bilo drago u usporedbi s mojom profesoricom iz škole, točno zna što se do sad pojavljivalo na maturi, zadavao nam zadatke istog tipa kao na maturi (za vježbu), prolazio s nama temeljito kroz skriptu i naglašavao što trebamo označiti kao bitno, spremno odgovarao na sva pitanja koja smo mu postavljali, ukoliko nekome nešto nije bilo jasno vratio bi se i pojasnio, ako treba i triput, i sve u svemu bila je ugodna atmosfera u učionici - opušteno, ali radno. Osim toga pisali smo eseje koji su bili ispravljeni po onom principu po kojem se i na maturi eseji ispravljaju, a na portalu za učenike smo nakon predavanja dobivali zadaće za vježbu i na kraju i testove koji su složeni kao matura.

Sve u svemu, zadovoljna sam. Treba imati na umu da su te pripreme za one učenike koji nisu imali adekvatna predavanja u školi/nisu savladali gradivo i te pripreme nikome ne mogu magično usipati znanje u glavu, već je potrebno sjesti i naučiti/navježbati. Tako da mislim da svi koji se nakon priprema ili instrukcija ozbiljno uhvate učenja mogu imati sjajne rezultate kao i oni koji se pripremaju sami. Isto tako, oni koji se ne potrude i ne uče ne mogu ostvariti dobre rezultate s pripremama ili bez njih.

Pozitivna stvar tih priprema je to što ljude (poput mene) ipak motiviraju da se pripremaju, uče i rade, što u školi nije uvijek slučaj.
Tigresse is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 21:13   #85
Hej ljudi
idem pisati A razinu hrv i B razinu mat i eng..najviše se posvećujem hrvatskome i tim vremenima i razdobljima. Zanima me da li za esej treba stvarno pročitati knjigu ili se može nešto napisati i iz pročitanog kratkog sadržaja? Koliko se trebam posvetiti matematici i engleskome pošto su niža razina. Inače hodam na pripreme od 12 mj. ali imam osjećaj da to što radim i to što se učim nije dovoljno.. Ne smijem roknuti tu maturu jer mi je ovo zadnja šansa jer sam već pauzirala ovu godinu da se posvetim toj maturi.. Ako ima tko kakvih iskustva sa višom razinom hrv neka mi pomogne
Petra5553 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 17:51   #86
Quote:
Petra5553 kaže: Pogledaj post
Hej ljudi
idem pisati A razinu hrv i B razinu mat i eng..najviše se posvećujem hrvatskome i tim vremenima i razdobljima. Zanima me da li za esej treba stvarno pročitati knjigu ili se može nešto napisati i iz pročitanog kratkog sadržaja? Koliko se trebam posvetiti matematici i engleskome pošto su niža razina. Inače hodam na pripreme od 12 mj. ali imam osjećaj da to što radim i to što se učim nije dovoljno.. Ne smijem roknuti tu maturu jer mi je ovo zadnja šansa jer sam već pauzirala ovu godinu da se posvetim toj maturi.. Ako ima tko kakvih iskustva sa višom razinom hrv neka mi pomogne
Znam ljude koji nisu procitali knjigu pa dobili preko 90% na eseju, i one koji jesu pa su svejedno lose napisali esej. Ne ovisi puno o tome, zapravo sve zavisi kakve smjernice/koji ulomak dobijes. U eseju je puno vaznije da odgovoris na sve smjernice, to smisleno povezes, imas dobru strukturu, da bude gramaticki i pravopisno korektno, etc. nego da znas svaki detalj iz knjige. hrug:
Engleski sam pisala visu, al po meni se nema tu sto uciti, proci stare testove da se malo ispraksiras jedino (ako si panicar kao ja). Matematiku nizu isto, proci lijepo stare testove, ak ti nest nije jasno pogledat u knjizi/Tonija Miluna, to zbilja nije neka zahtjevna matura.
Amarieee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 16:45   #87
Quote:
Petra5553 kaže: Pogledaj post
Hej ljudi
idem pisati A razinu hrv i B razinu mat i eng..najviše se posvećujem hrvatskome i tim vremenima i razdobljima. Zanima me da li za esej treba stvarno pročitati knjigu ili se može nešto napisati i iz pročitanog kratkog sadržaja? Koliko se trebam posvetiti matematici i engleskome pošto su niža razina. Inače hodam na pripreme od 12 mj. ali imam osjećaj da to što radim i to što se učim nije dovoljno.. Ne smijem roknuti tu maturu jer mi je ovo zadnja šansa jer sam već pauzirala ovu godinu da se posvetim toj maturi.. Ako ima tko kakvih iskustva sa višom razinom hrv neka mi pomogne
Sve ovisi o tome koliko si sposobna za pisanje eseja. Recimo ja, prošle je godine bio Kratki izlet. Večer prije hrvatskog sam čitao kratke sadržaje djela koje mogu doći na esej, Izlet sam nešto slabije proučio.
I naravno, koljena ti počnu klecati kad skužiš da je pred tobom ulomak iz Izleta za koji jedva znaš sadržaj

No, nemoj se dati izbezumiti, 155% iskoristi taj ulomak, citiraj, osobine likova potkrepljuj primjerima iz ulomka, njihovim radnjama, dijalozima blabla...
Kao što je gore napisano, za esej ni nije ključno da mehanički naštrebaš sve informacije vezane uz djelo (razdoblje, književni krug, stil...) već je on pokazatelj tvoje snalažljivosti s ulomkom kojeg ćeš dobiti.

Na kraju sam nakupio negdje oko 90% mogućih bodova, bitno je da uključiš "književno/socijalnu" inteligenciju.

"Teorijski" dio mature iz hrvatskog je kockanje ako se ne uči. Možeš kao ja imati 85%+ uz to da nisi primirisao skripti, a možeš kao neki ljudi koji isto tako nisu učili, roknut
Malmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 18:55   #88
Masno zabušavam učenje fizike (imao sam samo 2 godine) i matura se vrlo brzo bliži. Nemam baš žicu za fiziku ali nisam baš ni panjina, plus u tehničkoj sam školi pa neke stvari donekle znam.

E sad, il' me utješite il' mi srušite snove, jesu li zadaci izvedivi za ovakav tip maturanta koji malčice sporije radi to sve? Neki govore da se većina zadataka da riješiti osnovnim postavljanjem formule i izvlačenjem nepoznanice i da se tako izvuče prolaz - a s druge strane mi ljudi govore da je zajebano za poludit.
LeteciPrsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 10:39   #89
Quote:
LeteciPrsut kaže: Pogledaj post
Masno zabušavam učenje fizike (imao sam samo 2 godine) i matura se vrlo brzo bliži. Nemam baš žicu za fiziku ali nisam baš ni panjina, plus u tehničkoj sam školi pa neke stvari donekle znam.

E sad, il' me utješite il' mi srušite snove, jesu li zadaci izvedivi za ovakav tip maturanta koji malčice sporije radi to sve? Neki govore da se većina zadataka da riješiti osnovnim postavljanjem formule i izvlačenjem nepoznanice i da se tako izvuče prolaz - a s druge strane mi ljudi govore da je zajebano za poludit.

Ja sam imala fiziku sve četiri godine u gimnaziji i na kraju sam imala zaključeno 4, iako je pojma nisam imala. Prošle godine sam prvi put pisala maturu i išla sam možda 5 puta na instrukcije kod bivšeg profesora matematike i fizike. Zbog toga što sam se pripremala samo zadnja 3 tjedna, nisam uspjela to dobro ni naučiti ni provježbati, a skupila sam 46%. Sad, kod svake osobe je drugačije. Ako ti treba samo za prolaz, onda je čak i izvedivo, samo ti predlažem da počneš isti tren i vježbaj, vježbaj, vježbaj što više možeš. Ja sam radila po Fu24 i kad sam je prošla, shvatila sam da su zadaci preteški u usporedbi s onima na maturi, tako da je dobra što se tiče teorije, tj razumijevanja lekcije, a za zadatke bi ti bilo bolje da radiš po nekoj drugoj knjizi (npr žutoj zbirci ili Laborovim udžbenicima od kojih stvarno nema lakših iz fizike (ali i oni imaju malo zadataka)). U svakom slučaju, stare mature svakako prođi. Što se tiče formula, njih dobiješ na papiru, ali nisu sve navedene, pa ako već misliš izvlačiti nepoznanice, potrebno je znati i druge oblike tih formula i što koji simbol znači. Pogledaj ispitne kataloge na internetu i prouči kojih cjelina ima najviše na maturi i što ti najgore ide i pozabavi se s tim. Nadam se da ćeš uspjeti
mandy444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 14:20   #90
Question

Quote:
Malmo kaže: Pogledaj post
Sve ovisi o tome koliko si sposobna za pisanje eseja. Recimo ja, prošle je godine bio Kratki izlet. Večer prije hrvatskog sam čitao kratke sadržaje djela koje mogu doći na esej, Izlet sam nešto slabije proučio.
I naravno, koljena ti počnu klecati kad skužiš da je pred tobom ulomak iz Izleta za koji jedva znaš sadržaj

No, nemoj se dati izbezumiti, 155% iskoristi taj ulomak, citiraj, osobine likova potkrepljuj primjerima iz ulomka, njihovim radnjama, dijalozima blabla...
Kao što je gore napisano, za esej ni nije ključno da mehanički naštrebaš sve informacije vezane uz djelo (razdoblje, književni krug, stil...) već je on pokazatelj tvoje snalažljivosti s ulomkom kojeg ćeš dobiti.

Na kraju sam nakupio negdje oko 90% mogućih bodova, bitno je da uključiš "književno/socijalnu" inteligenciju.

"Teorijski" dio mature iz hrvatskog je kockanje ako se ne uči. Možeš kao ja imati 85%+ uz to da nisi primirisao skripti, a možeš kao neki ljudi koji isto tako nisu učili, roknut
Užas, hvata me panika i strah da neću sve to stići naučiti makar se pripremam od 12 mjeseca. Imam manje od mjesec dana do mature a ja se još nisam ozbiljno primila knjige, istina učim svaki dan 2-3 sata ali mislim da je to premalo i da neću sve stići. Kolko ste se vi pripremali za maturu i jeli vas se toliko bilo strah koliko i mene??
Petra5553 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 16:11   #91
Quote:
Petra5553 kaže: Pogledaj post
Užas, hvata me panika i strah da neću sve to stići naučiti makar se pripremam od 12 mjeseca. Imam manje od mjesec dana do mature a ja se još nisam ozbiljno primila knjige, istina učim svaki dan 2-3 sata ali mislim da je to premalo i da neću sve stići. Kolko ste se vi pripremali za maturu i jeli vas se toliko bilo strah koliko i mene??
Svih je strah, svakom je njegova matura najteža i najkritičnija, ma koliko god prošlih matura riješio i dalje si misliš hoće li tvoja biti ista, lakša ili teža.

Ako ti nije dovoljno učiti 2-3 sata na dan, onda uči 5-6, ako ni to nije dovoljno onda 7-8, ako ni to nije dovoljno onda uči oko 10-13 sati na dan kako ja radim.

Uglavnom zadaj si jasan cilj, raspodijeli u male dijelove, i svaki dan odradi koliko treba da se stigne na vrijeme sve. To je najbolji način da kasnije ne zažališ što nisi 1-2 sata više učila.
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 12:46   #92
Quote:
Petra5553 kaže: Pogledaj post
Užas, hvata me panika i strah da neću sve to stići naučiti makar se pripremam od 12 mjeseca. Imam manje od mjesec dana do mature a ja se još nisam ozbiljno primila knjige, istina učim svaki dan 2-3 sata ali mislim da je to premalo i da neću sve stići. Kolko ste se vi pripremali za maturu i jeli vas se toliko bilo strah koliko i mene??
Ja hrvatski što se gramatike i sličnih stvari tiče nisam niš učio, samo večer prije proučavao djela koja mogu doći za esej. Poprilično sam solidno ispogađao stvari tipa književne krugove, glasovne promjene itd.

Ovih 2-3 sata povisi na 5-6, 3 sata dnevno učit u takvim kritičnim situacijama je blago rečeno slabo. Stisni sad malo jače, riješi to kako spada i onda se budete odmarali do polovice desetog mjeseca. Vjerojatno i duže

To neka ti bude poticaj.

A strah, mene osobno nije prao kad se pisala matura. Sama se najbolje poznaješ, ako tvoji testovi rezultiraju boljom ocjenom kad si pod stresom onda je ok da te malo trta. No, ako tek onda zajebeš, probaj se u ovih mjesec dana sabrati. Sad vam svi govore kako vam je to "prvi veliki životno test" i slična sranja, ali vjeruj mi da je matura za ljude koji znaju mućnut glavom sprdačina. Raditi bauka od takve gluposti...

Jedino čega se po meni treba bojati na maturi je viša razina matematika ako vam matematika baš i nije najdraža, a treba vam za upis na željeni faks.
Tu zna biti svakakvih zadataka.

Za engleski vjerujem kako ljudi koji ga osrednje znaju mogu na A razini imati 80%-ak posto bez gotovo ikakvog učenja.

Hrvatski je lakši od matiše jer nije potrebno imati postupak koji objašnjava zašto si zaokružio a,b,c ili d. Zato ni slučajno ne ostavljaj išta nezaokruženo.
Uvijek imaš 25% šanse za točan odgovor. I vjeruj mi, nakupi se na kraju bodova od čistog pogađanja stvari koje ne znaš.

Samo nemojte doći taj dan na pisanje kao popišani golubovi, naspavajte se noć prije, doručkujte, operite se naravno jer se budete preznojavali ko gice i smireno, obazrivo, racionalno i logikom rješavat stvari. Eliminacija kod višestrukog izbora vam je na maturi najbolji prijatelj.

Prepisivanje načelno ne prolazi, ponegdje da. Sami ste ponajbolje upoznati sa situacijom u svojoj školi. Ako su vam na čuvanju profesori za koje znate da su blagi i vole vas, možete si priuštiti da škicnete par puta. Tak sam ja jer mi je na čuvanju bilo troje profesora za koje znam da mi neće oduzeti test čak i da me vide da blejim u tuđe. No, ako znate da su profesori koji vas čuvaju gadni, uštedite si potencijalno vrijeme koje ćete izgubiti na prepisivanje koje bi na kraju moglo završiti prisilnim oduzimanjem testa.
Malmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 12:58   #93
Quote:
Malmo kaže: Pogledaj post
Ja hrvatski što se gramatike i sličnih stvari tiče nisam niš učio, samo večer prije proučavao djela koja mogu doći za esej. Poprilično sam solidno ispogađao stvari tipa književne krugove, glasovne promjene itd.

Ovih 2-3 sata povisi na 5-6, 3 sata dnevno učit u takvim kritičnim situacijama je blago rečeno slabo. Stisni sad malo jače, riješi to kako spada i onda se budete odmarali do polovice desetog mjeseca. Vjerojatno i duže

To neka ti bude poticaj.

A strah, mene osobno nije prao kad se pisala matura. Sama se najbolje poznaješ, ako tvoji testovi rezultiraju boljom ocjenom kad si pod stresom onda je ok da te malo trta. No, ako tek onda zajebeš, probaj se u ovih mjesec dana sabrati. Sad vam svi govore kako vam je to "prvi veliki životno test" i slična sranja, ali vjeruj mi da je matura za ljude koji znaju mućnut glavom sprdačina. Raditi bauka od takve gluposti...

Jedino čega se po meni treba bojati na maturi je viša razina matematika ako vam matematika baš i nije najdraža, a treba vam za upis na željeni faks.
Tu zna biti svakakvih zadataka.

Za engleski vjerujem kako ljudi koji ga osrednje znaju mogu na A razini imati 80%-ak posto bez gotovo ikakvog učenja.

Hrvatski je lakši od matiše jer nije potrebno imati postupak koji objašnjava zašto si zaokružio a,b,c ili d. Zato ni slučajno ne ostavljaj išta nezaokruženo.
Uvijek imaš 25% šanse za točan odgovor. I vjeruj mi, nakupi se na kraju bodova od čistog pogađanja stvari koje ne znaš.

Samo nemojte doći taj dan na pisanje kao popišani golubovi, naspavajte se noć prije, doručkujte, operite se naravno jer se budete preznojavali ko gice i smireno, obazrivo, racionalno i logikom rješavat stvari. Eliminacija kod višestrukog izbora vam je na maturi najbolji prijatelj.

Prepisivanje načelno ne prolazi, ponegdje da. Sami ste ponajbolje upoznati sa situacijom u svojoj školi. Ako su vam na čuvanju profesori za koje znate da su blagi i vole vas, možete si priuštiti da škicnete par puta. Tak sam ja jer mi je na čuvanju bilo troje profesora za koje znam da mi neće oduzeti test čak i da me vide da blejim u tuđe. No, ako znate da su profesori koji vas čuvaju gadni, uštedite si potencijalno vrijeme koje ćete izgubiti na prepisivanje koje bi na kraju moglo završiti prisilnim oduzimanjem testa.


Daj mi reci sljedeće - svu onu proceduru sa lijepljenjem nalijepnica radimo prije nego što počne test? I kad završimo ispitne materijale predajemo profesoru koji ih onda odloži u kuvertu ili mi sami to moramo napraviti? (pitam zbog vremena, iako ću imati produženo 50%)
IvanROC is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 16:01   #94
Quote:
ivan-cro kaže: Pogledaj post


Daj mi reci sljedeće - svu onu proceduru sa lijepljenjem nalijepnica radimo prije nego što počne test? I kad završimo ispitne materijale predajemo profesoru koji ih onda odloži u kuvertu ili mi sami to moramo napraviti? (pitam zbog vremena, iako ću imati produženo 50%)
Da, profesori vam čitajući upute objašnjavaju kako se lijepe te naljepnice.
Kod nas su nabrzaka pregledali jesmo li svi to pravilno polijepili, a tek nakon toga nastavljaju s čitanjem daljnih uputa vezanih uz pisanje. Znači da, lijepite prije nego što sam ispit počne.

Vezano uz završavanje ispita, koliko se ja sjećam trebate pozvati dežurnog profesora do sebe, on uzme sve vaše ispitne materijale koje odloži u "vrećicu za povrat". Ona se nalazi u onoj debeloj "kuverti" koja svakog osobno čeka na stolu na kojemu je naznačeno njegovo/njezino ime. Ta se "kuverta" sastoji od: samog ispita, "vrećice za povrat", par praznih papira za koncept/rješavanje problemskih zadataka, naljepnica i to je to koliko ja znam.
Malmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 13:40   #95
Quote:
Malmo kaže: Pogledaj post
Da, profesori vam čitajući upute objašnjavaju kako se lijepe te naljepnice.
Kod nas su nabrzaka pregledali jesmo li svi to pravilno polijepili, a tek nakon toga nastavljaju s čitanjem daljnih uputa vezanih uz pisanje. Znači da, lijepite prije nego što sam ispit počne.

Vezano uz završavanje ispita, koliko se ja sjećam trebate pozvati dežurnog profesora do sebe, on uzme sve vaše ispitne materijale koje odloži u "vrećicu za povrat". Ona se nalazi u onoj debeloj "kuverti" koja svakog osobno čeka na stolu na kojemu je naznačeno njegovo/njezino ime. Ta se "kuverta" sastoji od: samog ispita, "vrećice za povrat", par praznih papira za koncept/rješavanje problemskih zadataka, naljepnica i to je to koliko ja znam.
Hvala puno, procudera znači nije komplicirana, to mi je bitno!
IvanROC is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 01:04   #96
Evo i od mene par riječi za kolege koje trenutno žive u strahu..
Dakle, državna matura vam je glupost. Nemojte se toga bojati uopče, jednostavno je nepotrebno .
Ja sam pisao mat A, eng B, hrv A i fiziku. Za mat je i mene bilo strah jer mi je u srednjoj bila tragedija, pogotovo prva 3 razreda, u 4. se promijenio profesor pa je to počelo sličit na nešto. Išao sam na pripreme mislim mjesec dana i od 3-4. mjeseca sam radio vikendima po 2-3 sata i onda tjedan dana prije testa po cijeli dan Večer prije od nervoze nisam uspio oka sklopiti od straha što će biti i kako će, a dan prije također se nisam baš naspavao. Zbog toga umora sam masu onih kratkih zadataka pofalivao, ili napisati zagradu, ili prepisati broj (napisao sam 100, umjesto 1000). i masu takvih greškica je bilo, nešto sitno i nisam znao riješiti baš zbog tih rupa u srednjoj i na kraju sam dobio 3. Dakle, bezveze. Bilo bi 4 da sam bio skoncentriran i da takve stvari nisam griješio. Engleski totalna glupost. Ako razumijete pričati i neke osnove gramatike, prolaz je siguran. Eseji su bezveze. Pogotovo na B razini. Barem je meni tako bilo, jer mi engleski ide neloše, ali meni su prioriteti bili tehnički fakulteti tako da nisam želio uopče trošiti energiju i na to. Hrvatski također glupost, opća kultura veliki broj pitanja, gramatika dosta lagana, ima dosta pitanja vezanih uz tekst, tako da sve u svemu nije problem. Za esej ne morate ni pročitati lektiru, važno je da znate esej lijepo uklopiti, odgovoriti na smjernice i ne promašiti temu. Sve u svemu, lagano. Nađite negdje po internetu skriptu za lektire, to pročitajte i nema straha. Hrvatski sam učio 2 dana prije. 1 dan za lektire, 1 dan za djela. Ako netko polaže fiziku, isto bezveze. Zadaci dosta lagani, samo kombinirati formule i to je to. Što se tiće teorije, nemojte uopče trošiti vrijeme učeći neke definicije, toga na maturi nema. Važno je znati teoriju primijeniti, "pročitati" što znači neka formula i tako slično tome. Vidio sam da neki maturanti kopiraju cijeli sadržaj fizike s podnaslovima i traže što će učiti. Dakle, to je nepotrebno i veliki gubitak vremena. Samo dođite tamo bez stresa, budite mirni, to je sve dosta lagano, ništa nije teško, samo osnovne stvari. Ako ste išta radili 4 godine u srednjoj, možete ovo bez problema riješiti. Sretno svima! Ako nekome nešto treba, neka se slobodno javi na PM, pa pomognem još nekako ako mogu
fcarsenal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 23:38   #97
Ako se nekome da, moze ukratko pojasniti one gluposti oko nekih bar codova, i slicno. Ne mogu proci link na netu. Iskreno nisam upucen, a nije mi svejedno da nesto ne zaj.. Hvala
schoolfriend22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 17:47   #98
Što se tiče fizike, u zadacima gdje je potreban postupak. Zadatak je vrlo jednostavan i potrebna je samo jedna formula. Jeli dovoljno napisati samo formulu i onda direktno unijeti zadane veličine u kalkulator i onda samo prepisati rješenje. Jel se to vrednuje kao postupak?
IRON-MAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 20:51   #99
Quote:
IRON-MAN kaže: Pogledaj post
Što se tiče fizike, u zadacima gdje je potreban postupak. Zadatak je vrlo jednostavan i potrebna je samo jedna formula. Jeli dovoljno napisati samo formulu i onda direktno unijeti zadane veličine u kalkulator i onda samo prepisati rješenje. Jel se to vrednuje kao postupak?
Nemam pojma, ali mene zanimaju par stvarčica od nekog tko je pisao maturu, ili zna fiziku pa da mi objasni zašto je jedna konstanta krivo napisana (za jednu decimalu haha ali opet..) i u formuli linearnog rastezanja, napisana je alfa kao koeficijent, što odgovara alfa=3beta, a nigdje nije navedeno jel to samo njihova oznaka za koeficijent beta ili je to pak pravi alfa koji se zamjenjuje za 3beta. (formule za volumno širenje nema).

Uz to hito bi znati od nekog tko je pisao maturu, koje formule ste pamtili napamet da bi vam bilo lakše, koje formule je korisno pamtiti da se skrati postupak, tj. brže se dođe do te formule bez izvoda.

I još jedno pitanje, ako dobijem rezultat i napišem ga u normalnom obliku (5*10^9), ali ga još prebacim pomoću predmetaka da se riješim 10^9 ili slično, hoće li mi se to priznati (u slučaju da se u tome fula a prvi rezultat je i dalje dobar)? ili da radije ostavim broj kao broj. Kakva su pravila za mjerne jedinice, smije li se pisati samo SI jedinice, ili se mora napisati pretvorba,
Ako ima netko da bi napravio takvu listu, ja ću definitivno napraviti ove godine za sebe pa podijeliti.

Lp,

Zadnje uređivanje Komediruzecki : 27.05.2015. at 21:43.
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 21:55   #100
Quote:
Komediruzecki kaže: Pogledaj post
Nemam pojma, ali mene zanimaju par stvarčica od nekog tko je pisao maturu, ili zna fiziku pa da mi objasni zašto je jedna konstanta krivo napisana (za jednu decimalu haha ali opet..) i u formuli linearnog rastezanja, napisana je alfa kao koeficijent, što odgovara alfa=3beta, a nigdje nije navedeno jel to samo njihova oznaka za koeficijent beta ili je to pak pravi alfa koji se zamjenjuje za 3beta. (formule za volumno širenje nema).

Uz to hito bi znati od nekog tko je pisao maturu, koje formule ste pamtili napamet da bi vam bilo lakše, koje formule je korisno pamtiti da se skrati postupak, tj. brže se dođe do te formule bez izvoda.

I još jedno pitanje, ako dobijem rezultat i napišem ga u normalnom obliku (5*10^9), ali ga još prebacim pomoću predmetaka da se riješim 10^9 ili slično, hoće li mi se to priznati (u slučaju da se u tome fula a prvi rezultat je i dalje dobar)? ili da radije ostavim broj kao broj. Kakva su pravila za mjerne jedinice, smije li se pisati samo SI jedinice, ili se mora napisati pretvorba,
Ako ima netko da bi napravio takvu listu, ja ću definitivno napraviti ove godine za sebe pa podijeliti.

Lp,
Ovo prvo ću preskočiti jer si i mene sad zbunio, pa da ti ne kažem nešto krivo Ovo dalje... Ja sam samo zapantio formule od kružnog gibanja i spajanje strujnog kruga i kondenzatora serijski i paralelno. *Mislim* da sam samo to ovo sam ostalo uglavnom našao u knjižici formula ili nekako izveo ili po nekoj logici napisao formulu ako je nije bilo
U zadacima ako dobije 5*10^9 ili nešto tako, nema potrebe da kompliciraš, prepiši rezultat koji si dobio. Uglavnom, priznat će ti rezultat kako god da ga napišeš, samo da je točan. Bilo decimalna točka, razlomak, znanstveni zapisa... samo da je točno. Nemoj samo tu komplicirat previše i time se zamarat pa da nešto krivo pretvoriš. izgubit ćeš 1 bod bezveze. Mjerne jedinice napišeš one koje jesu. Ne znam, ako računaš silu, napišeš da je N, ako je otpor om itd... Dakle, ne moraš izvedene jedinice rastavljat na SI sustav jedino nisam siguran jel treba ako npr. dobiješ km/h pretvorit u m/s, kao da budu glavne.. mislim da sam ja to radio prošle godine, ali nisam siguran je li obavezno
fcarsenal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.