Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2011., 12:20   #1181
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Svejedno, on ide protiv primarnih biloških nagona, a motiv mu je ljubav. I govorim o tipičnim katoličkim svećenicima koji nikad nisu imali ni ženu ni djecu.
Kada upališ žarulju po ljeti, primjetit ćeš da hrpa leptira leti bjesomučno oko nje dok ne krepa. Znači li to da je njihov nagon da lete održavajući izvor svjetlosti uvijek na istoj strani protivan biološkom imperativu preživljavanja, ili to jednostavno znači da se leptir našao u specifičnoj situaciji u kojoj ga je njegov inaće koristan "program" naveo na štetno ponašanje?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 12:37   #1182
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Barataš premisama koje nisi ničime opravdao. Umjesto da se izvlačiš odgovori na postavljena pitanja.
To je isto kao da ja kažem Aristotelu: "Neda mi se čitati tvoja metafizika, odgovori mi na postavljena pitanja!" E, sad, Aristotel mi jadan ne može odgovoriti čak i kad bi htio, međutim i da može sumnjam da bi htio. Zašto? Zato što bi svaki njegov učenik koji bi se ponašao ovako kako se ti ponašaš tim i takvim svojim ponašanjem pljunuo na osnovne principe Aristotelovog učenja te vjerojatno zaradio trenutni izgon iz njegove peripatetičke škole.

Dakle, moraš znati da ljudi pišu knjige (a isto vrijedi i za postove) da bi ih drugi ljudi čitali, a ne da bi ovi ljudi kojima se neda čitati njihove knjige (ili postove) u kojima sve lijepo piše postavljali pitanja na koja je u tim knjigama (ili postovima) već odgovoreno, a koje ovi ili stvarno ne čitaju ili se samo prave da ih ne čitaju, ali zbog toga što im i nije cilj konstruktivna rasprava nego spinanje nastavljaju spinati ne bi li sugovornika iznervirali i naveli da kaže nešto nedolično pa da mu u nedostatku snage vlastitih argumenata s kojima ne raspolažu smjeste ban na ovom forumu, zar ne?

Ako ne može milom moći će silom...Jel se o tome radi? Ako se ne radi onda nemoj ostavljati dojam da tražiš od sugovornika da ti odgovori na način na koji ti zamišljaš da bi taj odgovor trebao izgledati već se zadovolji točno onakvim odgovorom kakav ti je pružen! A, ako si čitao moje dosadašnje postove onda si valjda svjestan da njihov autor zna jako dobro koje pitanje zavrjeđuje kakav odgovor. I to bi trebao cijeniti, budući da i ti i ja (bez obzira na naše neistomišljeništvo u ovom pitanju) imamo priliku ovdje prečesto pročitati stvari za koje je teško pretpostaviti da su nastale u umu koji je pod kontrolom njihovog autora, zar ne?
mjl21194 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 12:38   #1183
takvo sto ne postoji
edwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 12:38   #1184
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Kako ne? Rješavanje problema i savladavanje novih vještina (kao primjerice prilikom rješavanja matematičkih zadataka) tijelo nagonski nagrađuje ispuštanjem hormona sreće. Evolucijska svrha je valjda jasna.
Rješavanje bilo kojeg problema se nagrađuje lučenjem hormona koji izazivaju osjećaj zadovoljstva i sreće. No to nema veze s onim o čem ja pričam. Zašto netko gaji ljubav prema matematici ili fizici, drugi prema filozofiji ili religiji? Treći prema svemu tome, a četvrti prema nijednom? Pa nije primarni motiv čovjeku koji voli matematiku ii fiziku da doživi osjećaj sreće, to je samo usputna manifestacija. Primarni motiv mu je npr. objasniti svijet oko sebe i definirati ga. Dakle nešto što je na vrlo racionalnoj bazi, a ne nagonskoj.

(Kad je nekom primarni motiv doživjeti osjećaj sreće - što u principu nema veze s ljubavlju - onda se ode zabaviti, ludirati, plesati, bilo što što će mu pružiti taj osjećaj.)

A čak i sam nagon nas može i krivo usmjeriti (dakle ni on nije uvijek koristan kao mehanizam za preživljavanje) kako si zorno predočio u ovom primjeru:
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Kada upališ žarulju po ljeti, primjetit ćeš da hrpa leptira leti bjesomučno oko nje dok ne krepa. Znači li to da je njihov nagon da lete održavajući izvor svjetlosti uvijek na istoj strani protivan biološkom imperativu preživljavanja, ili to jednostavno znači da se leptir našao u specifičnoj situaciji u kojoj ga je njegov inaće koristan "program" naveo na štetno ponašanje?
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 12:46   #1185
Max Planck o Bogu

@ Ego i mjl21194

Samo da razjasnim: Max Planck nije bio sklon vjerovati u osobnog Boga, pa tako ni onakvog u kakvog vjeruju kršćani, ali je svejedno vjerovao da postoji "matrica" (kako je on zvao Boga) koja sve prožima i u svemu ima svoje "prste". Interesantno, potkraj života je htio prijeći na katolicizam, ali se ipak na kraju nije odlučio za taj korak.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 12:53   #1186
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Rješavanje bilo kojeg problema se nagrađuje lučenjem hormona koji izazivaju osjećaj zadovoljstva i sreće. No to nema veze s onim o čem ja pričam. Zašto netko gaji ljubav prema matematici ili fizici, drugi prema filozofiji ili religiji? Treći prema svemu tome, a četvrti prema nijednom? Pa nije primarni motiv čovjeku koji voli matematiku ii fiziku da doživi osjećaj sreće, to je samo usputna manifestacija. Primarni motiv mu je npr. objasniti svijet oko sebe i definirati ga. Dakle nešto što je na vrlo racionalnoj bazi, a ne nagonskoj.

(Kad je nekom primarni motiv doživjeti osjećaj sreće - što u principu nema veze s ljubavlju - onda se ode zabaviti, ludirati, plesati, bilo što što će mu pružiti taj osjećaj.)

A čak i sam nagon nas može i krivo usmjeriti (dakle ni on nije uvijek koristan kao mehanizam za preživljavanje) kako si zorno predočio u ovom primjeru:
Znatiželja (potreba za istraživanjem svijeta oko nas) također je nagon.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 12:59   #1187
Quote:
mjl21194 kaže: Pogledaj post
To je isto kao da ja kažem Aristotelu: "Neda mi se čitati tvoja metafizika, odgovori mi na postavljena pitanja!" E, sad, Aristotel mi jadan ne može odgovoriti čak i kad bi htio, međutim i da može sumnjam da bi htio. Zašto? Zato što bi svaki njegov učenik koji bi se ponašao ovako kako se ti ponašaš tim i takvim svojim ponašanjem pljunuo na osnovne principe Aristotelovog učenja te vjerojatno zaradio trenutni izgon iz njegove peripatetičke škole.

Dakle, moraš znati da ljudi pišu knjige (a isto vrijedi i za postove) da bi ih drugi ljudi čitali, a ne da bi ovi ljudi kojima se neda čitati njihove knjige (ili postove) u kojima sve lijepo piše postavljali pitanja na koja je u tim knjigama (ili postovima) već odgovoreno, a koje ovi ili stvarno ne čitaju ili se samo prave da ih ne čitaju, ali zbog toga što im i nije cilj konstruktivna rasprava nego spinanje nastavljaju spinati ne bi li sugovornika iznervirali i naveli da kaže nešto nedolično pa da mu u nedostatku snage vlastitih argumenata s kojima ne raspolažu smjeste ban na ovom forumu, zar ne?

Ako ne može milom moći će silom...Jel se o tome radi? Ako se ne radi onda nemoj ostavljati dojam da tražiš od sugovornika da ti odgovori na način na koji ti zamišljaš da bi taj odgovor trebao izgledati već se zadovolji točno onakvim odgovorom kakav ti je pružen! A, ako si čitao moje dosadašnje postove onda si valjda svjestan da njihov autor zna jako dobro koje pitanje zavrjeđuje kakav odgovor. I to bi trebao cijeniti, budući da i ti i ja (bez obzira na naše neistomišljeništvo u ovom pitanju) imamo priliku ovdje prečesto pročitati stvari za koje je teško pretpostaviti da su nastale u umu koji je pod kontrolom njihovog autora, zar ne?
Ispriavam se ako sam nešto preskočio, tema ima mnogo postova, ali stvarno se ne sjećam da si ikad dao odgovore na pitanja koja sam postavio.

Čini mi se da ti razvijaš svoju filozofiju polazeći od nekoliko premisa za koje nisi dokazao da su istinite. Kao što znamo, ispravan logički sud može dovesti do posve pogrešnog zakljućka ako se gradi temeljem pogrešnih premisa. Zato mislim da nema smisla ikakva rasprava dok se ne raščisti na čemu leže tvoji temelji.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 13:48   #1188
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Ključ za ono, što je rekao štovani član barmen litro, jest Duh Sveti.

Možemo znati sve činjenice, Bibliju od A do Ž, Kur'an recitirati na pamet, teolozirati ili znanstveno briljirati ali dokle god su nam oči duše zatvorene, nećemo spoznati pravi smisao Boga jer ga gledamo preko silnih knjiga i dokaza - ljudskim očima i zatvorenog srca.

I sam sam bio takav dok nisam osjetio milost da je na mene spustio svog Duha koji je omogućio da vidim ono što mi je bilo pred očima cijelo vrijeme, onu dimenziju o kojoj priča Isus (kasnije i sv. Pavao), a to je stvaran duhovan svijet oko nas koji ne možeš vidjeti fizičkim očima već samo očima duše koje ti otvara, samo i isključivo, Duh Sveti.

Bez Duha Svetoga mi smo samo slijepi lavovi.
Ja inače volim kombinirati kršćansku i indijsku mistiku. Ali male koristi.
Još me drugi zbog toga i sprdaju. Kao npr: http://forum2.orbis.hr/showpost.php?...&postcount=121

Imaš li ti kakvu bolju metodu od ove moje koja će mi otvoriti dušu i uliti u nju puno milosti Duha svetoga.
Medoda kršćanskog mahamantranja nije bila dovoljno efikasna:
"Dođi Duše presveti sa neba nas posjeti, snagom svoje milosti".
"Dođi Duše presveti sa neba nas posjeti, snagom svoje milosti".
"Dođi Duše presveti sa neba nas posjeti, snagom svoje milosti".
"Dođi Duše presveti sa neba nas posjeti, snagom svoje milosti".
"Dođi Duše presveti sa neba nas posjeti, snagom svoje milosti".


Možda je u pitanju kriva mantra. Možda treba nešto jačega, kao što je to pomoglo jednom mome prijatelju.

Zadnje uređivanje krena : 06.10.2011. at 14:00.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 14:03   #1189
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Ako Bog nije na prvom mjestu, ni žena ni brak ni djeca ti neće štimati.
Stavi Boga na prvo mjesto, i sve drugo će se posložiti kao lego kockice... blagosloviti će te više no što možeš zamisliti, odjednom će ti krenuti sve: i brak, i zdravlje, i sex (sa SVOJOM ženom!), i posao, i djeci škola ili društvo i td. Samo kad je On na prvom mjestu.
Ovoj obitelji je bio Bog na prvome mjestu. A posebno je to bio muškarcu koji je ostao bez posla te se u potpunosti posvetio Bogu.

A lego kockice su im se raspale kao kula od karata.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 14:22   #1190
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ispriavam se ako sam nešto preskočio, tema ima mnogo postova, ali stvarno se ne sjećam da si ikad dao odgovore na pitanja koja sam postavio.

Čini mi se da ti razvijaš svoju filozofiju polazeći od nekoliko premisa za koje nisi dokazao da su istinite. Kao što znamo, ispravan logički sud može dovesti do posve pogrešnog zakljućka ako se gradi temeljem pogrešnih premisa. Zato mislim da nema smisla ikakva rasprava dok se ne raščisti na čemu leže tvoji temelji.
Sve ok, prihvaćam ispriku, ajmo dalje.

Ovako su dečki na prirodnim znanostima svojevremeno započeli raspravu o big bangu koja je brzo okončana jer s aspekta s kojeg je uvodničar tj. autor te teme započeo raspravu prirodnjaci su brzo shvatili da nemaju što puno za saopćiti. Međutim, koliko god se brzo bila ugasila ova tema tih par postova što je napisano su mi turbo simpa, pogotovo predzadnji, pogotovo ovaj dio:

Quote:
Pa eto, nije vremena ni bilo, a prostor, zna se (HDZ), je "bio" u singularitetu iliti prostornoj točki, iliti prostornom ništa. Sad, što je to starogrčko poimanje "praznine" u prostoru, što če reči današnji vakum ili zamišljeni prostor u kom nema nianci jedan atom. Koja je razlika praznine ili ništa u beskonačnom prostoru ili sve u ništa prostora što je singularitet. Dečki, ne dajte se zajebavati od ove budale, ta on ionako to postavlja filozofski.
.ebiga, dajte vi neki odgovor, neču se hvaliti, ali tko zna postaviti dobro pitanje, ima pola odgovora... tko zna, možda i tri četvrtine.

Međutim, zadnji post je onaj na koji bi se htio nadovezati:

Quote:
Stvar jednostavno možeš zamislit ovako: Imaš štopericu. Ti određuješ kada ćeš ju upaliti. Kad je upališ to je vrijeme t=0. Ono što je bilo prije toga ne zanima te, jer te zanimaju samo događaji nastali nakon t=0.

To je poanta Big Banga. Dakle, mi smo odlučili "uključiti štopericu" baš u tom trenutku - trenutku Velikog praska. nakon 10^-34 sekundi (provjeriti!) od kad smo "uključili štopericu" dolazi do loma barionske simetrije, dakle trenutka kada materija ovladava nad antimaterijom (na 1.000.000 čestica antimaterije postojala je 1.000.001 čestica materije - nakon anihilacije ostaje samo materija).

Daljni razvoj svemira dobivamo što iz Einsteinovih jednadžbi Opće teorije relativnosti, što eksperimentima u akceleratorima (fizika elementarnih čestica, kojom se i ja bavim, doduše teorijski) i astrofizičkim opažanjima zračenja koja mogu biti stara po nekoliko milijuna godina.

Što je bilo prije vrlo je škakljivo pitanje. Kao i pitanje što je uzrokovalo lom barionske simetrije. Tu već debelo ulazimo u metafiziku i teško je o tome govoriti iz ovog aspekta.
Naravno da se o ovom prije ne može raspravljati u okviru prirodnih znanosti jer prirodnjaci "pale" štopericu nakon što je proces već otpočeo (vidi gore), ali o samoj naravi procesa (tj. stvaranja) naravno da ne možemo znati ništa pouzdano (odnosno doslovno ništa) baš kao što ne možemo znati ništa o Božjoj Apsolutnosti (što bi bilo (da možemo znati) isto što i spoznati Boga).

Međutim možemo li logički zaključiti da je ovaj početak o kojem govorimo u okviru big banga ustvari samo druga riječ za stvaranje, to mislim da možemo i o tome sam napisao podosta teksta u svojim prošlim postovima na ovoj temi.

Možda da ukratko samo sumiram i eventualno još jasnije izrazim svoj temelj za ovakvo rezoniranje (a to je to što me Ego pita, zar ne?):

Nas ustvari (baš kao i prirodnjake) uopće ne zanima što je bilo prije velikog praska jer je samo to pitanje, odnosno sama ta riječ (prije) bespredmetna u ovom kontekstu. Dakle, već je samo pitanje promašeno.

Skeptik (jedan od sudionika one kratke raspravice o big bangu na prirodnim znanostima) reče ovako:

Quote:
Kao prvo, moguce je da je svemir postojao i prije velikog praska, te da nije bilo nikakvog singulariteta.
Kao drugo, ako je singulariteta bilo, tada prije velikog praska nije bilo ni vremena, tako da ovu rijec "prije" ne treba shvatiti u temporalnom smislu, nego u logickom smislu. No to vec spada u domenu filozofije i lingvistike, vise nego fizike.
Sad još samo treba vidjeti od kakvog je značenja Skeptikova prva rečenica iz kvotanog posta u kojoj on tvrdi da je moguće da je svemir postojao i prije velikog praska?

Iz čega on ustvari izvodi takvu mogućnost? Iz toga da nije bilo singulariteta? Međutim mi smo taj korak u našoj raspravi (opravdano ili ne drugo je pitanje) već davno preskočili i pretpostavili da je svemir imao početak. Međutim, ako svemir nije imao početak (znači nije bilo singularnosti što je više nego dvojbeno) onda bi to trebalo sugerirati da je svemir vječan ili ne bi? Međutim o vječnom svemiru je dovoljno rečeno, a najbolje je skršio u paramparčad takav argument najveći fizičar svih vremena Ruđer Bošković.

Mislim da je puno suvislije i dalje polaziti od pretpostavke singulariteta, jer alternativa singularitetu u obliku svemira kao vječnog entiteta za ovu raspravu nije od nikakve važnosti budući da je Bošković svojim razornim argumentom beskonačnosti na treću potenciju pokazao besmislenost ovakve pretpostavke.

Dakle, da se vratimo našem sigularitetu. Ako svemir nije vječan znači da je imao početak, a sad nek svako uključi napokon u ovoj temi svoj mozak i zaključi može li taj početak (što je ustvari isto aproksimativan, relativan i u svojoj biti neadekvatan pojam za ono što želimo tom rječju označiti) biti išta drugo nego nastanak? Naravno da ne može!

Dakle, ako govorimo o nastanku, onda je preostalo da se u zadnjem koraku odlučimo za jednu od ove dvije varijante:

1. Svemir je nastao sam od sebe!
2. Svemir je stvoren!

Ekipo, odlučite se napokon i zaokružite točan odgovor! Eh, da, ali nemojte istovremeno pitati da vam neko dokaže eksperimentalno da ste zaokružili ispravan odgovor, jer Bog vam je dao nešto vrijednije od laboratorijskih instrumenata, a to je vaš vlastiti razum!

Ego, jel ovo išta pomoglo?
mjl21194 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 16:16   #1191
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Znatiželja (potreba za istraživanjem svijeta oko nas) također je nagon.
Znatiželja da, ali ljubav ne nužno. Da, ako govorimo o emociji, onoj za koju je bolji izraz strast ili privlačnost (prema nečem). No ako govorimo o ljubavi kao o vrlini (koja se manifestira kao dobrota, milosrđe, suosjećanje...), onda se ne može uvijek povezati s nagonom - dapače, vidimo na prije spomenutim primjerima da može biti i suprotna od tog istog nagona.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 17:04   #1192
Quote:
mjl21194 kaže: Pogledaj post
Sve ok, prihvaćam ispriku, ajmo dalje.

Ovako su dečki na prirodnim znanostima svojevremeno započeli raspravu o big bangu koja je brzo okončana jer s aspekta s kojeg je uvodničar tj. autor te teme započeo raspravu prirodnjaci su brzo shvatili da nemaju što puno za saopćiti. Međutim, koliko god se brzo bila ugasila ova tema tih par postova što je napisano su mi turbo simpa, pogotovo predzadnji, pogotovo ovaj dio:


............................

Dakle, ako govorimo o nastanku, onda je preostalo da se u zadnjem koraku odlučimo za jednu od ove dvije varijante:

1. Svemir je nastao sam od sebe!
2. Svemir je stvoren!

Ekipo, odlučite se napokon i zaokružite točan odgovor! Eh, da, ali nemojte istovremeno pitati da vam neko dokaže eksperimentalno da ste zaokružili ispravan odgovor, jer Bog vam je dao nešto vrijednije od laboratorijskih instrumenata, a to je vaš vlastiti razum!

Ego, jel ovo išta pomoglo?
Istina je najčešće paradoksalna. Pa je vrlo teško možemo zapaziti. Možda je odgovor koji sadrži u sebi obe sukobljene varijante.
Nešto kao:
3. Svemir je sam sebe kreirao !

Ja sam postavio ovo pitanje, ali uzalud https://www.forum.hr/showpost.php?p=33016780&postcount=1519
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 17:29   #1193
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Istina je najčešće paradoksalna. Pa je vrlo teško možemo zapaziti. Možda je odgovor koji sadrži u sebi obe sukobljene varijante.
Nešto kao:
3. Svemir je sam sebe kreirao !

Ja sam postavio ovo pitanje, ali uzalud https://www.forum.hr/showpost.php?p=33016780&postcount=1519
Već si kvotao taj svoj tekst i ja sam ga pohvalio zbog zdrave ironije koja je u njemu sadržana, ali tvoja pjesnička sloboda ipak ne može relativizirati sve i svaku dijalektiku sizifovski-perpetuirajuće vraćati na početak ili svaki dualizam alkemičarski pretvarati u sinkretizam i obratno...

Malo si se previše zanio svojim sveprožimljućim relativizmom koji ustvari izgleda da nije ništa drugo nego spoznajnoteorijski skepticizam i vjerojatno čak i nihilizam u kombinaciji sa ontološkim panteizmom, zar ne?

Sve u svemu, sinkretički amalgam svega i svačega u kome se niko ne može snaći pa bio on čak i sam krena, zar ne?

Dakle, i za tebe vrijedi da se odlučiš ukoliko vjeruješ u moć svoga duha na što je Hegel apelirao. O Heglu i negovoj Fenomenologiji Duha će nam večeras obraniti doktorsku disertaciju prolaznik, barem se toplo nadam. S obzirom kako dobro poznaje Kanta, nema nikakve sumnje da je jedva čekao ovaj šlagvort.

Međutim, nakon što nam o Hegelu kaže sve što zna i što je vrijedno divljenja slijedi anketa i neminovno opredjeljenje za jednu od mogućnosti:

1. svemir je nastao sam od sebe
2. svemir je stvoren
mjl21194 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 17:48   #1194
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Pitanje je KAKO smo odgajani.

Koliko sam obitelji vidio gdje roditelji svoju djecu od malih nogu uče netrpeljivosti i isključivosti
Molim?? Sad su roditelji krivi??
Pričamo o životinjama, sjećaš se i ti misliš da su beštiju (risa npr.) odgajali najbolji svjetski stručnjaci da postane umiljata maca? Davali joj ptičjeg mlijeka, manikirali, pedikirali? I onda je postala maca od risa?
A čovjek ne može biti pitom jer ima roditelje (koji mu žele dobro)?
A ris je imao - stručnjake? Ili ipak divljake sa toljagama?? Mislim ono drugo...
Džaba vam svo filozofiranje, čovjek ne može odgojiti i pripritomiti samog sebe tisućljećima, a kamo li će vuka ili risa da postanu pas ili mačka. Čovjek nije pripitomio divlje životinje jer ni ne zna i ni ne može. Točka

Bog vas blagoslovio.
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 17:50   #1195
Quote:
krena kaže: Pogledaj post

Imaš li ti kakvu bolju metodu od ove moje koja će mi otvoriti dušu i uliti u nju puno milosti Duha svetoga.
Medoda kršćanskog mahamantranja nije bila dovoljno efikasna:
"Dođi Duše presveti sa neba nas posjeti, snagom svoje milosti".
"Dođi Duše presveti sa neba nas posjeti, snagom svoje milosti".
"Dođi Duše presveti sa neba nas posjeti, snagom svoje milosti".
"Dođi Duše presveti sa neba nas posjeti, snagom svoje milosti".
"Dođi Duše presveti sa neba nas posjeti, snagom svoje milosti".
Ok, može prihvaćam izazov....

Dakle, vjeruješ li u to kada govoriš? Ili to ipak izgovaraš kao formulu?
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 17:53   #1196
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ovoj obitelji je bio Bog na prvome mjestu. A posebno je to bio muškarcu koji je ostao bez posla te se u potpunosti posvetio Bogu.

A lego kockice su im se raspale kao kula od karata.
Kad je bio onda je bilo u redu, jel tako?

A čim je prestao biti na prvom mjestu (dobro si rekao: bio - glagol biti u prošlom vremenu), onda ode brak

Bog nije tu pa ga imaš do kraja života. Duhovni boj prijatelju, 24 satna borba... treba držati poziciju kao lav, kao što bi rekli englezi: stand ground
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 18:46   #1197
Argument risa

Uvaženi Dawkins je na jednoj WEB stranici pronašao »krajnje komičan popis više od 300 dokaza za postojanje Boga«. Citirao je »šest potpuno šašavih«:
Šašavi dokazi o postojanju Boga

1. Argument nepotpunog uništenja: Zrakoplov se srušio, pri čemu su poginula 143 putnika i članova posade. No, jedno je dijete preživjelo, »samo« s opekotinama trećeg stupnja. Dakle, Bog postoji.

2. Argument mogućih svjetova: Da su stvari bile drukčije, bile bi drukčije. To bi bilo loše. Dakle, Bog postoji.

3. Argument gole volje: Vjerujem u Boga! Vjerujem u Boga! Vjerujem, vjerujem, vjerujem. Vjerujem u Boga! Dakle, Bog postoji.

4. Argument nevjerovanja: Većina ljudi u svijetu ne vjeruje u kršćanstvo. Upravo je to Sotona htio. Dakle, Bog postoji.

5. Argument prekogrobnog iskustva: Osoba X umrla je kao ateist. Ona sad shvaća da je pogriješila. Dakle, Bog postoji.

6. Argument emocionalne ucjene: Bog te voli. Žrtvovao je svoje sina jedinorođenca. Njegovoj Majci je prepuklo srce od tuge. Kako možeš biti toliko bezosjećajan da ne vjeruješ u njega? Dakle, Bog postoji.
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Pričamo o životinjama, sjećaš se i ti misliš da su beštiju (risa npr.) odgajali najbolji svjetski stručnjaci da postane umiljata maca?
Davali joj ptičjeg mlijeka, manikirali, pedikirali? I onda je postala maca od risa?
7. Argument pripitomljavanja risova: risa su probali pripitomit. Nije išlo. Dakle, Bog postoji.
Quote:
Bog vas blagoslovio.
I tebe Dawkins & Darwin prosvijetlili.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 19:01   #1198
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
I tebe Dawkins & Darwin prosvijetlili.
Bogu hvala i slava
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 19:15   #1199
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Stvarno?
Pa kako to da mi ljudi onda nismo pitomi?
A odgajani smo! (i to ne od stranca, već od roditelja)
Prijatelji, možete davati teorije koje hoćete ali samo ispadate smiješni Čovjek nije mogao sam pripitomiti životinje jer ne može ni sam sebe. I najodgojeniji ili "pitomi" momci u trenu postaju krvoloci (evo, stotinama tisuća Libijaca u ovom trenutku dok pišemo, je rađe klati no biti humanist)

Bog vas blagoslovio, samo pišite, gušt mi vas je čitati dok lupate teorije
Pripitomljavanje je kada jedna vrsta pripitomi drugu .. ljudi nisu pitomi zato sto nije dosla niti jedna druga vrsta koja ih je pripitomila .. a i ljudi imaju razvijeniju inteligenciju sto otezava pripitomljavanje .. dok krave s mozgom ko šipak je tesko pripitomit.

Ali to je nebitno .. jer ti i dalje koristis argument iz neznanja .. samo si taj dio kompletno ignorirao.

Dali smatras da je iskreno kada netko nađe neki problem u tvom argumentu i ti na taj problem ne odgovoris nego samo ignoriras .. i zavrsis ismijavanjem sugovornika u smislu da nije nista pametno rekao? .. ja nebi bas rekao da je
bad-monkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 19:29   #1200
"Pripitomljavanje" ljudi?

Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Džaba vam svo filozofiranje, čovjek ne može odgojiti i pripritomiti samog sebe tisućljećima (cut)
Pripitomljavanje je drugi naziv za ropstvo. Robovi su tretirani kao neka vrsta divljih životinja koje su robovlasnici "pripitomili". Kako se to radi, lijepo je opisano i Bog je propisao u svetome pismu:

Djeca su vlasništvo gazde

Kad za roba kupiš jednoga Hebreja, neka služi šest godina. Sedme godine neka ode, bez otkupnine, slobodan. (3) Ako dođe sam, neka sam i ode; (4) Ako mu gospodar nabavi ženu, pa mu ona rodi bilo sinova bilo kćeri, i žena i njezina djeca neka pripadnu njezinu gospodaru, a on neka ide sam. (5) Ali ako rob otvoreno izjavi: 'Volim svoga gospodara, svoju ženu i svoju djecu, neću da budem slobodan', (6) neka ga onda njegov gospodar dovede k Bogu. Kad ga dovede k vratima ili dovratku, neka mu gospodar šilom probuši uho i neka mu trajno ostane u službi."
(Izlazak 21,2-6)

Napoj

Ali ako svećenik steče koga novcem u svoje vlasništvo, taj to može jesti kao onaj što se rodi u njegovoj kući; oni mogu jesti od njegove hrane.
Levitski Zakonik 22,11

Riječ Božja:
" Ako tko udari batinom svoga roba ili svoju ropkinju te umru pod njegovom šakom, mora snositi osvetu. Ali ako rob preživi dan-dva, neka se osveta ne provodi, jer je rob njegovo vlasništvo. "
(Izlazak 21,20-21)

Bijaše li ti robom kad si bio pozvan? Ne brini; naprotiv, čak i onda kad bi se mogao osloboditi, stavi u dobit svoj robovski položaj.
1 Korinćanima 7,21


"Pripitomljavanje" robova preko Božjega straha:

" Robovi, slušajte svoje zemaljske gospodare kao Krista - sa strahom i trepetom, u jednostavnosti srca. Ne naoko, kao oni koji se ulaguju ljudima, nego kao sluge Kristove koje zdušno vrše volju Božju. "
(Efežanima 6,5 )
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:43.