Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2024., 14:40   #1
Svekar daje neprimjerene komentare, kako se postaviti?

Pozdrav

U vezi smo više od 2 godine, od nedavno i u braku. Slažemo se i između nas većina stvari lijepo funkcionira i uistinu je osoba i partner kakvog sam samo poželjeti mogla.

Problem nastaje nakon bližeg upoznavanja njegovih roditelja odnosno oca (prvih par susreta je prošlo sasvim u redu, ljudi su se činili jako dragi, poštivajući i razumni).

Da skratim priču, bilo je tu par ružnih komentara i neslanih šala s njegove strane koje sam nekako istrpila i prešla preko toga, poput: "ti gušiš mog sina, pusti ga da diše, vidim ja kakva si" uz indirektno uspoređivanje mene sa svojom bivšom ženom za koju redovno priča kako nije bila psihički stabilna... Sve to uz smijeh, naravno. U jednom trenu, na obiteljskom događanju u njihovoj kući, gdje je bilo 10+ ljudi krenulo je obiteljsko fotografiranje gdje je on prvo fotografirao užu rodbinu i djecu, te je nakon toga rekao "sad neka dođe svatko tko želi da se slika". S obzirom da sam nenametljiva i sramežljivija što se tiče slikanja nisam se ni željela gurati, ali je njegov brat inzistirao da dođem i uslikam se skupa s njima za uspomenu. U trenutku kad sam stala uz njih i zagrlila se sa ostalima, on odmahuje rukom i pokazuje mi da se maknem uz riječi "neki red se mora znati". Sad, možda sam ja previše osjetljiva pa me to sve dosta povrijedilo, ne znam, osjećala sam se jako ružno i odbačeno u tom trenutku i jedva suspregnula suze. Dan kasnije se ispričao i objasnio kontekst zašto je to napravio i sve se činilo ok, prešla sam preko toga.

Da bi idući put (poslje vjenčanja), nakon što je muž sam otišao njima u posjetu, bez mene, njegov otac počeo sa komentarima "treba da prestanete koristiti kontracepciju, treba da rađa djecu ona što prije i slično". S obzirom da su njegovi jako tradicionalni, razumijem takve komentare i ne bi se previše obazirala da nije nastavio sa "ako ona ne zatrudni do tad i tad bit će problema, ako slučajno ne želi djecu doći ću ja u vaš stan, isterat ju i neka ide sa kučkama i mačkama, gdje joj je mjesto." Uz to, povlačili su se i komentari da "šta ne idete napraviti preglede kod doktora da se vidi jeste li kompatibilni", da ne govorim kako jedna od sestara od oca uz to sve je javno njih pitala jesam li ja nevina, ida je odmah ona vidjela kakva sam ja. Da napomenem, sve što je otac govorio njemu, rekao je da slobodno i meni prenese.

Ja sam nakon toga bila u šoku i jednostavno nemam želju više ići s njim kod roditelja niti gledati mu oca jer smatram da je prešao neke granice koje smatram zdravim i normalnim u obitelji i (ne) uplitanja u živote djece.


Jesam li ja preosjetljiva? Kako se postaviti? Što napraviti kad idući put tako nešto kaže?
__________________
"Alright, everything is alright, since you came along - ...."
Hopery is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 14:47   #2
Šta tvoj muž kaže na sve to i kojim tonom ti je to sve prenio?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 14:47   #3
A kako tvoj muž gleda na sve to, jesi njemu rekla? Njegov otac je takav i prije vašeg braka ili tek poslije?
Ne znam koliko godina imate ti i muž ali šaliti se oko kontracepcije i guranjenu nečiju intimu je prilično neukusno.
Lik je zatucana budala, a tvoj muž bi trebao stati na tvoju stranu.
Dawn star is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 14:50   #4
I mene to zanima. Uopće ne mogu zamislit da se ne dignem i pošaljem starog u kurac da mi tak nekaj počne drobit i još k tomu pljuvat mog odabranika.
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 14:50   #5
Ako ga je odgajala takva sirovina, i on ti još to sve s guštom prenese svaki put, sve ti on jednako misli kao i taj stari.
U šta si gledala.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 14:50   #6
Nisi preosjetljiva. Ovo što si opisala je nešto prestrašno. Ja bih na tvojem mjestu vjerojatno napravila cijeli šou i skandal. Ali, to sam ja. Ti mi se činiš kao nekonfliktna osoba, pa mi se ovako na prvu čini da jedino što ti preostaje je iskreno porazgovarati sa mužem, reći mu kako se osjećaš zbog takvih komentara i postaviti se na način da svekra izbjegavaš maksimalno. Nema potrebe da im odlaziš u posjete i dovodiš se u takve ponižavajuće situacije. Ali u svemu tome ti je presudna podrška muža i sve ovisi o tome kako će se on postaviti prema tome, te koliko njegovi roditelji imaju na njega utjecaja. Ako je jedan od onih koji se ne mogu odlijepiti od utjecaja roditelja... imat ćeš problema dokle god je svekar živ. Najviše sve ovo ovisi o njemu i o tome da se ispravno poostavi.
Forest Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 14:59   #7
Sve prenijet mužu, a s njima ne imat nikakve odnose.
Nije čovjek kriv što mu je obitelj stoka, ali ako ima za njih nekakva opravdanja i očekuje od tebe da ih toleriraš i posjećuješ, nije dobro.
Coretja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 15:13   #8
Muž je sve to prenio u više manje posramljujućem tonu, i sam zna koliko je neukusno i jadno, ali jednostavno je odgajani tako da je otac glava kuće, da mu se ne treba baš proturječiti i mislim da ga se pomalo boji na neki način.

Podržava me u tome da ne idem više s njim kod njegovih dok je otac tamo, a isto tako i ja njega podržavam da odlazi sam, jer ipak mu je to obitelj i prema njemu je otac u redu, pomogao mu je puno kroz život a i financijski. Poanta je da i sa ostalom djecom tako radi (gura imanje djece i rađanje kao glavni smisao života i postojanja).Sa čime ja nemam nikakav problem, njegovo mišljenje poštivam, sve dok me se ne ucjenjuje i prijeti na neki način s time.

Da naglasim, on je nakon toga u jednom razgovoru telefonskom rekao "ne smijete vi meni ništa zamjeriti, neću vam se više prijetiti" - to je valjda bila isprika za sve izrečeno?

I nije da čovjek nije nikad rekao lijepih stvari za mene u životu, skupa smo se i družili, išli u prirodu, radili nešto i sve bude koliko toliko ok dok se ne uhvati njegove filozofije za djecu i svega toga.

Moj suprug zna za moje stavove, i da ja ne želim imati djecu u skorijoj budućnosti, ali se boji to reći ocu, jer tko zna kako bi reagirao, a meni se neda odlaziti kod nekoga gdje se konstantno moram pretvarati i smješkati na takve komentare s kojima se ne slažem.

Oboje smo 29 godina.
__________________
"Alright, everything is alright, since you came along - ...."

Zadnje uređivanje Hopery : 15.04.2024. at 15:17. Reason: Greška u pisanju
Hopery is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 15:25   #9
Jebiga, udala si se za pičkonju, a ne muškarca i tu ti nema neke velike pomoći, odim onog što ste poduzeli do sad.

Sretno, šta da ti kažem.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 15:50   #10
Dok god.on odlazi k njima i dalje je to prešutno odobravanje njegovog ponašanja.
Zašto bi odrasli sin pod svaku cijenu morao posjećivati i družiti se s ocem ako je on neugodan prema njegovoj ženi? Samo zato jer mu je pomagao u životu?
To je onaj klasik: "Sve smo ti dali a ti ovako" Toga se on boji.
Dawn star is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 15:59   #11
Quote:
Hopery kaže: Pogledaj post
Muž je sve to prenio u više manje posramljujućem tonu, i sam zna koliko je neukusno i jadno, ali jednostavno je odgajani tako da je otac glava kuće, da mu se ne treba baš proturječiti i mislim da ga se pomalo boji na neki način.
Ne sviđa mi se što ti je to uopće prenio, pogotovo što su to nekakvi stavovi i izjave tvog svekra, koji su opće poznati. Tako da ti je zapravo samo prenio da je svekar opet imao isti verbalni proljev kao i tko zna koji puta do tad. Ništa novoga. S time te je mogao samo uznemiriti (što i je) i nikakve druge svrhe prenošenja toga tebi ne vidim. Osim eventualno indirektnog vršenja pritiska da što prije imate djecu, kako bi se zadovoljilo svekrove apetite i "kupio" mir (ali čini mi se da bi i u tom slučaju samo našao nešto drugo). A je li ti prenio kako se on postavio i kako je odgovorio na takve očeve izjave?

Quote:
Podržava me u tome da ne idem više s njim kod njegovih dok je otac tamo, a isto tako i ja njega podržavam da odlazi sam, jer ipak mu je to obitelj i prema njemu je otac u redu, pomogao mu je puno kroz život a i financijski. Poanta je da i sa ostalom djecom tako radi (gura imanje djece i rađanje kao glavni smisao života i postojanja).Sa čime ja nemam nikakav problem, njegovo mišljenje poštivam, sve dok me se ne ucjenjuje i prijeti na neki način s time.
A i to što on tvom mužu puni glavu takvim stvarima kad ode kod njih sam... Ne znam... Bojim se da je pitanje vremena kad ćeš doživjeti takav pritisak i od muža. Naravno, fino upakiran u nešto totalno drugo, sačuvaj Bože da bi priznao da ne može, a da ne udovoljava svome tati. Osobito što kažeš da je tako i odgajan.
Meni bi bilo normalno da tvoj muž, nakon što netko izjavi nešto takvu za njegovu ženu, prekine odnose s njim i jasno mu pokaže da se to neće tolerirati. Sve ostalo je jako zabrinjavajuće.

Quote:
Da naglasim, on je nakon toga u jednom razgovoru telefonskom rekao "ne smijete vi meni ništa zamjeriti, neću vam se više prijetiti" - to je valjda bila isprika za sve izrečeno?
Ono što si napisala da je za tebe izgovorio je toliko odvratno, da se ovo nikako ne može uvažiti kao isprika.

Quote:
I nije da čovjek nije nikad rekao lijepih stvari za mene u životu, skupa smo se i družili, išli u prirodu, radili nešto i sve bude koliko toliko ok dok se ne uhvati njegove filozofije za djecu i svega toga.

Moj suprug zna za moje stavove, i da ja ne želim imati djecu u skorijoj budućnosti, ali se boji to reći ocu, jer tko zna kako bi reagirao, a meni se neda odlaziti kod nekoga gdje se konstantno moram pretvarati i smješkati na takve komentare s kojima se ne slažem.

Oboje smo 29 godina.
Nadam se da ti je jasno da će tu biti velikih problema, čim prođe koji mjesec, a vi ne objavite prinovu.
Forest Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 16:05   #12
Oni ga nagovaraju da te istjera iz kuće ako ne zatrudniš, ti govoriš da su prema njemu ok?
Opet te pitam u što si gledala dvije godine, WTF. Nemoguće je nevidjeti takve obiteljske odnose i red flagove.

Ako ih se boji, pod njihovim pritiskom će jednom i pući i bit će svega.
On ti misli isto što i taj stari.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 16:11   #13
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Oni ga nagovaraju da te istjera iz kuće ako ne zatrudniš, ti govoriš da su prema njemu ok?
Opet te pitam u što si gledala dvije godine, WTF. Nemoguće je nevidjeti takve obiteljske odnose i red flagove.

Ako ih se boji, pod njihovim pritiskom će jednom i pući i bit će svega.
On ti misli isto što i taj stari.
I to, da. Zato i mislim da je samo pitanje vremena kad će ju i muž krenuti maltretirati s tim.
Forest Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 16:18   #14
Ovaj dio s istjerivanjem tebe iz vaše kuće tek ne razumijem. Nekretnina u kojoj živite je svekrova? Pa kako mu je to uopće palo na pamet
Pastelna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 16:22   #15
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Ako ih se boji, pod njihovim pritiskom će jednom i pući i bit će svega.
On ti misli isto što i taj stari.
Meni nije jasno, oni u 2 godine veze i braka nisu nikad sjeli za stol i razgovarali o djeci i budućnosti, njegovim roditeljima...?
Ona kao da se udala za stranca pa se svemu čudi.
Nije mi to baš jasno
Dawn star is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 16:24   #16
Quote:
Hopery kaže: Pogledaj post
"ako ona ne zatrudni do tad i tad bit će problema, ako slučajno ne želi djecu doći ću ja u vaš stan, isterat ju i neka ide sa kučkama i mačkama, gdje joj je mjesto."
I na ovo tvoj muž šuti ko brabonjak
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 16:25   #17
Ah, u što je gledala... Sad što je, tu je. Udala se. Sad je samo pitanje što i kako dalje da si ne upropasti veliki dio života.
Forest Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 16:27   #18
Quote:
Forest Fairy kaže: Pogledaj post
Ah, u što je gledala... Sad što je, tu je. Udala se. Sad je samo pitanje što i kako dalje da si ne upropasti veliki dio života.
Pa bitno je da si osvijesti zašto je živjela u totalnom balonu dvije godine.

Kužim prvih pola godine ne kužiš ništa, ali kasnije malo otvoriš oči. Ona se još udala i šokirala svekrom. Ha?
Još kad ispadne da žive na njegovom i da će je izbacit doslovno kad se razvedu...
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 16:27   #19
Quote:
Forest Fairy kaže: Pogledaj post
Ah, u što je gledala... Sad što je, tu je. Udala se. Sad je samo pitanje što i kako dalje da si ne upropasti veliki dio života.
Bolje da se rastane prije nego dobe dijete.
Sirovine kao svekar obično imaju djecu koja su ili njihova kopija ili premirni i pičkasti kao taj njezin. Nema sredine.
Dawn star is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 16:32   #20
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Pa bitno je da si osvijesti zašto je živjela u totalnom balonu dvije godine.
Apsolutno. Da barem to iskustvo posluži tome da joj se ne ponovi. Ali čini mi se da ona prvo mora osvijestiti situaciju u kojoj se našla, a ne tražiti izgovore i opravdanja i još preispitivati samu sebe je li ona preosjetljiva i je li problem u njoj.

Quote:
Kužim prvih pola godine ne kužiš ništa, ali kasnije malo otvoriš oči. Ona se još udala i šokirala svekrom. Ha?
Još kad ispadne da žive na njegovom i da će je izbacit doslovno kad se razvedu...
A vjerojatno i je tako, čim si je svekar dao za pravo spomenuti izbacivanje.
Forest Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:28.