Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2011., 23:56   #1
Ustaše vs. četnici u 2. svjetskom ratu

Posto nisam mogao naci puno toga na netu molio bih ako neko zna da napise nesta o sukobima izmedu Ustasa i Cetnika u 2 svjetskom ratu... Znaci samo Sukobi izmedu njih bez umijesanosti partizana i ostalih
npr. kao OVA http://hr.wikipedia.org/wiki/Bitka_n...v%C4%8Da_polju
Ako je ova tema vec bila neka se zakljuca...
__________________
Ne slusaj cajke, jer time pljuješ na milijune grobova odvažnih
i viteških Hrvata, koji dadoše svoje živote, da bi Hrvatska živjela. Ja u svome srcu nosim duboko poštivanje na njih.
tin_vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 09:41   #2
Bilo je sukoba na više strana, no ne ova velikog intenziteta kao što piše o ovoj bitci. Poznata mi je sudbina i napadi četnika na Hrvatska sela u Lici - prostor Udbine i okolice kojoj je zatrto Hrvatstvo i Hrvati do dan danas . Sukobi u Slavoniji i sukob između njih. Nažalost u zbrci i savezništvu ustaša sa četnicima, teško se šta dokumentiralo, osim borbi protiv partizana. Talijani su mudro kotirali u savezništvu između ustaša i četnika, a Njemci su na pojedinim prostorima zahtjevali još veće savezništvo između pojedinih četničkih odreda i ustaških. Svatko je htio izvući svoju korist. Iako za jasniju sliku treba naglasiti da su četnici često u samo jednom danu mijenjali se iz četnika u partizane i obratno. Nešto manji broj ustaša je prelazio u partizane. U novinskom članku starih novina o Slavonsko Brodskom posavlju, piše da četnici forsiraju rijeku Savu iz pravca Bosanske posavine i upadaju u Hrvatska sela, napadajući uglavnom nenaoružane seljake, a izbjegavajući sukobe sa ustašama ili bilo kojom vojskom. Tako se spominju upadi četnika prema selu Oprisavci i okolice, sve do pojedinih sela prema sjeveru Slavonsko Brodske regije, do i oko današnjeg auto puta Slav. Brod - Zagreb. Da bude jasnija ilustracija, jel svi prolaze tom auto-cestom.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 17:07   #3
jel zna motda netko nesta vise o bitci na romaniji i kod han pijeska?
__________________
Ne slusaj cajke, jer time pljuješ na milijune grobova odvažnih
i viteških Hrvata, koji dadoše svoje živote, da bi Hrvatska živjela. Ja u svome srcu nosim duboko poštivanje na njih.
tin_vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 20:47   #4
Quote:
tin_vk kaže: Pogledaj post
jel zna motda netko nesta vise o bitci na romaniji i kod han pijeska?
Imaš o tome detaljno u knjizi V.Vrančića:"Branili smo državu".
To je tamo na više desetaka stranica, ne mogu tu sve stavljati.
Ukratko prva bitka sa četnicima je bila od 11.8.1941 do 24.11.1941. Vodile su je dvije domobranske bojne, bez ustaša, i uspjele protjerati četnike iz svih područja koja su držali. Nakon toga Talijani dolaze u to područje i dovode četnike natrag, te ponovo omogućuju četnicima okupaciju istočne Bosne. Talijani dovode četnike i u Foču i omogućuju im najveći pokolj nad muslimanima u cijelom ratu.
Druga veća bitka je u siječnju 1942 i tu sudjeluju Nijemci i domobrani protiv četnika i pobjeđuju četnike. Prije te bitke četnici su izvršili pokolj u Srebrenici, sličan onome 1995.
Međutim Nijemci se ne zadržavaju na području iz kojeg su protjerali četnike
nego odlaze te se uskoro četnici vraćaju.
Partizani su na istom području samo su tada još puno slabiji od četnika pa ih Nijemci i domobrani lako potiskuju prema jugu. U to vrijeme partizani i četnici više ne surađuju, ali se još ni ne sukobljavaju.
Treća velika bitka je od 29.3.1942-13.4.1942. U ovoj bitki Crna legija zauzima Han Pijesak, Vlasenicu, Bratunac i Srebrenicu. Borila se protiv četnika i partizana i protjerala ih iz tih krajeva. Nakon toga uskoro odlazi i lokalne snage čuvaju mjesta. Ne zadugo. Slijede bezbrojne manje bitke sve do kraja rata.
Veći dio rata ipak to područje pod kontrolom drže četnici, da bi 1944 počeli prevladavati partizani.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 22:23   #5
Jbt, pa četnici su bez ikakve dvojbe najgora "vojska" u povijesti.

Postoji li ikoja bitka u kojoj su oni pobijedili, a da nije protiv nenaoružanih civila?
Brundlefly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 01:02   #6
mislim da je bojnik crne legije eduard crnković pisao memoare kasnije u emigraciji, u kojima se prisjeća tih borbi oko sarajeva. u mlađim danima više me to zanimalo pa sam istraživao. ne znam gdje bi to moglo biti dostupno (ja sam do toga došao preko nekih ljudi, ali nemam više). proguglaj "naši crnci".
__________________
X88
lezerni88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 03:23   #7
Thumbs down Dakako, treba imati u vidu da Vrančić piše propagandu

Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Imaš o tome detaljno u knjizi V.Vrančića:"Branili smo državu".
Daleko od bilo kakve objektivne povijesti.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 09:04   #8
Mislim da je apsurdno uopće išta pisati o njihovim sukobima jer su četnici popa Đujića operirali po Kninskoj krajini bez ikakvih problema a Knin i danas uzimamo kao "Kraljevski grad Hrvata". Osobno znam čovjeka iz Korlata (kod Benkovca) koji se čudio kako je došlo do Domovinskog rata kad su njegovi stričevi (svi u Ustašama) i lokalni srbi (svi u četnicima), u bunkeru zajedno pružali otpor partizanima. Toliko o njihovim sukobima...
dalmatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 11:00   #9
Quote:
dalmatus kaže: Pogledaj post
Mislim da je apsurdno uopće išta pisati o njihovim sukobima jer su četnici popa Đujića operirali po Kninskoj krajini bez ikakvih problema a Knin i danas uzimamo kao "Kraljevski grad Hrvata". Osobno znam čovjeka iz Korlata (kod Benkovca) koji se čudio kako je došlo do Domovinskog rata kad su njegovi stričevi (svi u Ustašama) i lokalni srbi (svi u četnicima), u bunkeru zajedno pružali otpor partizanima. Toliko o njihovim sukobima...
To su Ravni Kotari. Nije bilo većih međusobnih klanja pa su u mješovitim selima takve čudne situacije bile moguće. Najčešće bi i jedni i drugi prešli u partizane kad bi im se ovi približili, gdje su opet bili neki njihovi suseljani.

Mislim kako je slično Korlatu bilo i u Rašteviću, ali nisam 100% siguran, nešto takvo sam pročitao u knjizi o 19. dalmatinskoj diviziji.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 11:09   #10
Quote:
tin_vk kaže: Pogledaj post
Posto nisam mogao naci puno toga na netu molio bih ako neko zna da napise nesta o sukobima izmedu Ustasa i Cetnika u 2 svjetskom ratu... Znaci samo Sukobi izmedu njih bez umijesanosti partizana i ostalih
npr. kao OVA http://hr.wikipedia.org/wiki/Bitka_n...v%C4%8Da_polju
Ako je ova tema vec bila neka se zakljuca...
http://people.mail2me.com.au/sljeme/crna%20legija.htm

na ovom linku ima u tančine o borbama koje je Crna legja vodila protiv partizana i četnika.
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 11:15   #11
Pokretač teme je jasno rekao da je tema o sukobima, ne o suradnji ustaša i četnika. Zašto onda trolate sa suradnjom? Opet će se tema rasplinuti i preći na raspravu o čitavom 2.s.r. koju već imamo. Ne vidim koja je onda svrha dvije iste teme??
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 11:25   #12
Quote:
dalmatus kaže: Pogledaj post
Mislim da je apsurdno uopće išta pisati o njihovim sukobima jer su četnici popa Đujića operirali po Kninskoj krajini bez ikakvih problema a Knin i danas uzimamo kao "Kraljevski grad Hrvata". Osobno znam čovjeka iz Korlata (kod Benkovca) koji se čudio kako je došlo do Domovinskog rata kad su njegovi stričevi (svi u Ustašama) i lokalni srbi (svi u četnicima), u bunkeru zajedno pružali otpor partizanima. Toliko o njihovim sukobima...
Sukoba nije ni moglo biti u tom kraju kad u talijanskoj okupacijskoj zoni nisu smjele biti ustaške postrojbe, a domobrana je bilo minimalno. Kasnije pak Nijemci nisu dozvolili sukobe, a ustaša ionako tu nije ni bilo, nešto malo ih je doduše došlo nakon nakon odlaska Talijana, ali to je zanemarivo u odnosu na broj četnika.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 11:31   #13
Quote:
Brundlefly kaže: Pogledaj post
Jbt, pa četnici su bez ikakve dvojbe najgora "vojska" u povijesti.

Postoji li ikoja bitka u kojoj su oni pobijedili, a da nije protiv nenaoružanih civila?
Pobijedili su oni u puno bitaka, pogotovo na istoku NDH, ali sve uz pomoć Talijana i Nijemaca. I uz stalno dovođenje srbijanskih četnika preko Drine.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 11:49   #14
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Pobijedili su oni u puno bitaka, pogotovo na istoku NDH, ali sve uz pomoć Talijana i Nijemaca. I uz stalno dovođenje srbijanskih četnika preko Drine.
Da, ali čovjek kaže da su oni (kao i u domovinskom ratu) bili najhrabriji kad je trebalo ubijati civilno stanovništvo(Hrvate i Muslimane), te pljačkati i paliti sela...
A dobro znam da su uvijek dobro surađivali s Talijanima u svakom pogledu.
Vražji Talijani su pomagali četnicima samo da bi napravili što veći kaos unutar novoosnovane hrvatske države, te da bi lakše zavladali.
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 12:25   #15
Exclamation

Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
Interesantno je kako danas mediji i političari izvlače na vidjelo samo tu sporadičnu suradnju ustaša i četnika, a zaboravljaju da su njihovi partizani mnogo više surađivali sa četnicima, te ih masovno primali u svoje redove.
Suradnja je bila u početku ustanka. On na području NHD, zbog masovnih ustaških zločina, ima karkakter masovnog narodnog ustanka, uvelike stihijskog kako to u seljačkim ustancima biva. Odmah se začinje borba za prevlast nad tim masama: s jedne stranke KPJ, s druge strane nacionalistički vođe, koji postepeno prihvaćaju formalno zapovjedništvo Draže Mihailovića. Dolazi do raskida i otvorene borbe četnika i partizana, u nekim krajevima već kraljem ljeta 1991., u drigma do sredine 1942.. Kasnije nikakve suradnje nema, samo se povremeno na terenu međusobno podnose. Treba imati na umu i lokalne "milicije", koje nastoje štititi samo svoja sela i nije ih briga za ideologiju.

Suradnja ustaša i četnika nije nipošto "sporadična", nego sustavna; dvije grupe šovinitičkih koljača silom prilika surađuju, naravno bez povjerenja. O tome su najbolje knjige Tomasevicha "Četnici" i Jelić-Butić "Četnici u Hrvatskoj". S druge strane, većih bitki među njima nije bilo sve do Lijevča Polja - a nakon te bitke većina četnika, koji su zarobljeni , prelazi u tzv. "Crnogorsku narodnu vojsku" i službu NDH, pa se konačno predaju na Bleiburgu. Slavni pohod "Crne legije" do Drine značio je razbijanje lokalnih grupa četnika, ali i masovni teror protiv stanovništva.

Grupe koljača surađuju, obični narod stradava - Srbi vide da ih četnici ne mogu štititi od ustaša, Hrvarti da ih ustaše ne mogu štititi od četnika, isto muslimani - i tako sve više prelaze u Narodnooslobodilački pokret.

tijekom 1943. i 1944., kad je jasno da sile Osovine idu ka porazu, na Titov poziv uz obećanje amnestije i priznanje činova, prelazi u NOVJ znatan broj četnika, ali više domobrana, a i poneki ustaša. Mnogi četički vođe bili su već ujesen 1944. u Srbiji suđeni i streljani, a krajem i nakon kraja rata velikim dijelom su nemilosrdno pobijeni, kao i velik broj zarobljenih ustaša i domobrana, slovenskih domobranaca i drugih.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 12:55   #16
Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
Da, ali čovjek kaže da su oni (kao i u domovinskom ratu) bili najhrabriji kad je trebalo ubijati civilno stanovništvo(Hrvate i Muslimane), te pljačkati i paliti sela...
A dobro znam da su uvijek dobro surađivali s Talijanima u svakom pogledu.
Vražji Talijani su pomagali četnicima samo da bi napravili što veći kaos unutar novoosnovane hrvatske države, te da bi lakše zavladali.
Točno, četnički zločini su veliki, ali nisu oni bili vojnički baš potpuno bezvezni kako se to pokušava prikazati u partizanskim radovima na temu četnika. Zato što su zločinci i zato što su nam odvratni nije razlog da ih prikazujemo nerealno.
Da su bili potpuno bezvezni onda bi ih vojska NDH slistila za par tjedana. Isto vrijedi i za sukobe partizani-četnici.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 13:17   #17
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Točno, četnički zločini su veliki, ali nisu oni bili vojnički baš potpuno bezvezni kako se to pokušava prikazati u partizanskim radovima na temu četnika. Zato što su zločinci i zato što su nam odvratni nije razlog da ih prikazujemo nerealno.
Da su bili potpuno bezvezni onda bi ih vojska NDH slistila za par tjedana. Isto vrijedi i za sukobe partizani-četnici.
Ma gdje god bi organizirano došli Njemci ili ustaše četnici bi izgubili ili pobjegli. Četnike su najviše vraćali Talijani jer im nije odgovarala jaka NDH.
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 14:08   #18
Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
Ma gdje god bi organizirano došli Njemci ili ustaše četnici bi izgubili ili pobjegli. Četnike su najviše vraćali Talijani jer im nije odgovarala jaka NDH.
Paradosalno četnici su odgovarali i NDH. Moglo se mobilizirati ljude za konačno rješenje srpskog pitanja, a isto tako zbog ratne opasnosti mogla je NDH uvećati i svoje vojne snage.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 17:03   #19
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Paradosalno četnici su odgovarali i NDH. Moglo se mobilizirati ljude za konačno rješenje srpskog pitanja, a isto tako zbog ratne opasnosti mogla je NDH uvećati i svoje vojne snage.
Kakva je ovo logika? To je neka nova grana u logici????
Vlastima odgovara da netko diže ustanak i vrši pokolje? Istom logikom bi onda mogli reći da četnicima paše što veći pokolj Srba da bi pridobili Srbe u četnike!!??
A partizani trljaju ruke od sreće da Nijemci, talijani ,ustaše i četnici čim više ubijaju jer tako dobivaju više vojnika za partizane? Pa onda bi partizani kao pobjednici trebali biti najsretniji zbog pokolja civila jer inače ne bi pobijedili?? Zašto onda prikazuju pokolje kao nešto loše kad je to za njih odlično??
Nadalje onda indukcijom dolazimo do zaključka da svakoj vlasti pašu ustanci i terorizam jer tako jačaju svoju vlast!?
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 17:11   #20
...

Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Kakva je ovo logika? To je neka nova grana u logici????
Vlastima odgovara da netko diže ustanak i vrši pokolje? Istom logikom bi onda mogli reći da četnicima paše što veći pokolj Srba da bi pridobili Srbe u četnike!!??
A partizani trljaju ruke od sreće da Nijemci, talijani ,ustaše i četnici čim više ubijaju jer tako dobivaju više vojnika za partizane? Pa onda bi partizani kao pobjednici trebali biti najsretniji zbog pokolja civila jer inače ne bi pobijedili?? Zašto onda prikazuju pokolje kao nešto loše kad je to za njih odlično??
Nadalje onda indukcijom dolazimo do zaključka da svakoj vlasti pašu ustanci i terorizam jer tako jačaju svoju vlast!?
Vojne snage NDH su bile ograničene, vodstvu NDH su ruke bile vezane. Rasplamsavanjem ustanka ono je jačalo kako vojno tako i u nekim odlukama, a sve je to garnirano prelaskom ispod skuta Talijana pod skute Nijemaca.

Ima li kakve logike dok gore hrvatska i muslimanska sela po Hercegovini i masakriraju se Muslimani po istočnoj Bosni i Bosni preventivno "kokati" po Baniji i Kordunu? Ima li logike u trenutku dok je Boričevac pod opsadom "sređivati" Srbe po selima u neposrednoj blizini Gospića?
demon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:21.