Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2007., 20:05   #1
Uređenje grobova - izbor sadnica, cvjetni aranžmani ...

Možda nije najpogodnije mjesto za upitat, al ne znam gdje bih drugo. zanima me gdje ima onako lijepih cvjetnih aranžmana ili buketića za vaze od umjetnog cvijće za na groblje, a da izgleda lijepo i prirodno. viđala sam takve kod dr., ali ne znam di kupit. ne bih one šta izgledaju prejeftino i umjetno (tipa pevec, plac i sl.). nije bitno ako su i skuplji.
puno hvala na odgovoru!
chatou is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 21:00   #2
U cvječarnama.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2007., 01:12   #3
Quote:
chatou kaže: Pogledaj post
Možda nije najpogodnije mjesto za upitat, al ne znam gdje bih drugo. zanima me gdje ima onako lijepih cvjetnih aranžmana ili buketića za vaze od umjetnog cvijće za na groblje, a da izgleda lijepo i prirodno. viđala sam takve kod dr., ali ne znam di kupit. ne bih one šta izgledaju prejeftino i umjetno (tipa pevec, plac i sl.). nije bitno ako su i skuplji.
puno hvala na odgovoru!
Umjetno cvijeće? Na groblju? Našim Najmilijima?? Užas?
Bolje pravi maslačak ili jedna tratinčica nego ona plastična tvorevina .
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 15:21   #4
Stavi nadgrobnu plocu,a ne praviti od groba vrt.
black000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 23:33   #5
POgledaj u cvijećarnica i oni ti ih naprave bez problema. Jedino što ukoliko želis lijepi buket kopji je kao zivi tada je on natno skuplji od ovih obicnih i jeftinog cvjeća.
__________________
moj blog
vragolast is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 11:57   #6
Biljke za groblje

Grob:čišćenje&cvijeće na grobu
Bok ljudi!
A sad bum pisala cijelu priču, sori ...
Znam da ovo malo izlazi iz teme vrt, ali ovo je najbliže kaj sam uspjela doći temi koje cvijeće posaditi na grobu. A to kaj pitam i za čišćenje ... pa, možda netko ipak i ovdje ima savjete.
Za 3 tj su Sisvete, i mene zanima svakaj o čišćenju grobova i cvijeću na grobovima.
Moram oprati grobove. Do sad to -sram me bilo- nisam ja radila; a kako više nemam nikog od obitelji koga bih mogla pitati kak su prali ( nekaj mi je ostalo u sjećanju da mi je mama davno rekla da su ih prali s Vimom ), pa dajte mi savjete! Grobovi su stari iz 1929., od kulira, a kak ih 2-3 godine nitko nije pral ( priznajem da sam ih samo površno prebrisala jednom godišnje ), nisu baš koma zmazani, ali ja bih htjela da ih pošteno operem i zribam i sredim da su tip-top. Kolko mogu biti u njihovoj dobi (bez novog brušenja). Prala sam po ljetu s Brefom, i sa Persilom i kefom za ribanje. Ali su bogme jako prašnjavi i puni –valjda-prašine od zemlje ( bilo je dosta sprovoda zadnjih godina ), pa sam valjda sto put išla do pumpe i natrag s hamperom ( a ja sam mala -165/48, i uf, baš su teški ti hamperi puni vode ). Ali sad sam se napikirala da ih kanim fajn oprati, pa dajte mi savjete kak da to najbrže i najlakše izvedem: š čim itd?
Spremila sam si hamper, kefu, spužvu, krpu, gumene rukavice, miščafl i metlicu, i vrećicu Persila cold active. Ak opere bijeli veš, pa valjda bu opral i grob, kak-tak. Najgore mi je isprati ... ak ne metnem dost vode, neće se zapjeniti, a ak se zapjeni, teško isperem ( ispirem sa spužvom i s njom upijam vodu s groba, da ne zasvinjim oko groba )
Vidla sam na internetu da Knauf proizvodi sredstvo za čišćenje kulira/grobova i sredstvo za impregnaciju kulira/grobova; ali ja ga nemrem naći u dućanima.
( Sitna digresijica: Nemam auto a u gradu više nema nikakvog poštenog dućana kao nekad Kemoboja/Boje i lakovi-tip-dućana. Nedavno sam tražila etanol, pa su me gledali kao da sam luda. Ne znam koji kreten misli da je ok da za svaku sitnicu moramo doslovno putovati u dućane okolo grada . Mislim, hej, kaj ja za jednu kanticu nekog ljepila moram ići iz Novog Zagreba u Ivanju reku ili Jankomir ili tak nekaj? Nemre postojati neki dućan malo bliže centru koji bi prodavao male pakete boja,lakova,raznih ljepila za drvo itd?)
Ok, sad sam otišla na skroz drugu temu tipa trebam 1kg ljepila za keramičke pločice, i nemrem to kupiti nigdje blizu ( ja sam blizu Mosta mladosti u NZg )... Ziher nisam jedina koja to mrzi.

Sad bum se vrnula na groblje.
Pitala sam vas za savjet ... javite mi vaša iskustva ( ovo zvuči smiješno, jelda? ).

A imam i pitanje u vezi cvijeća.
Moji grobovi ( hm, da, baš ni ovo ne zvuči naročito ) su, dakle, od kulira, svijetlo sivi ( kao većina grobova ). Jedan od njih ima pred spomenikom ( nisam ni znala da se ona ploča s imenima zove spomenik – meni je to bil dio groba; ali nije, neg to zovu spomenik ) , kak da to nazovem? –rupu?- onaj komad koji nije zatvoren neg je veličine pravokutnog tegla, u koji ekipa obično sadi cvijeće ( najčešće neke sukulente, begonije i maćuhice, kolko vidim ). Tak i ja imam ( nasljeđen ) nekakav sukulent za koji nemam pojma kak se zove; fotkati ću ga i metnuti fotku ovdje drugi put, pa mi netko može reći kaj je to, da ne kopam po stotinama stranica u knjigama i internetu. Ali kak mi se on baš ne sviđa – pogotovo kad počne cvasti neke apšisale roza cvijetiće, metnula bih nekaj drugo ali kaj je zimzeleno. Ili da je zeleno prek zime, a da cvate prek ljeta. Htjela bih da je zeleno, da ne naraste visoko ( da ne pokrije pol ploče neg da je do 20-tak cm visoko ), i da podnese zimu tam na Mirogoju. Opće ne znam kaj bi moglo ispuniti te uvjete. Teoretski, mogla bih svaki čas nekaj kopati i presađivati: malo begonije, pa maćuhice ... ali meni ipak treba nekaj kaj bu gore preživjelo zimu, a kasnije i ljeto ( idem 1xtj na Mirogoj, pa prek ljeta tak i zalijevam; znači begonije prek ljeta ipak otpadaju 2.godine, jer su ove godine za tih tjedan dana svisnule od jada ). Imate neku ideju? Vidla sam krasnih biljaka ... ali uvijek ispadne da bih se, da se uspiju održati, trebala preseliti na Laščinsku, da mogu prek ljeta svaki dan zalijevati.
Sviđa mi se ideja da je to neki mali zimzeleni tamnozeleni grmić; ali nekaj gusto, a ne anoreksično. Može i cvasti nekak; samo da preživi zimu a da lijepo zgleda.
Ne bih htjela da je nekaj kaj ima dubok i jak korijen , da mi s vremenom ne digne/nagne ploču i grob.
A zanima me imate li i kakav prijedlog kaj da posadim u tegl koji stoji na grobu.
Ideja? I fotke, ak imate, please!
Znam da ovaj post stvarno djeluje možda smiješno/morbidno; ali kaj se more ... o svačemu se piše, a ovo je sasvim praktična stvar.
Usput, imam i jedan grob koji nije od kulira/mramora/isl., neg je oko njega kamen s bršljanom a u sredini je zemlja prek koje je onaj bijeli ?šljunak?kamenčići?; razmišljala sam da taj kamen dam –kak se to točno veli?- ne baš uzidati, ali, no pa valjda je ipak uzidati: znate , ak ste iz Zg ( a i ne morate biti, vjerojatno takvih grobova ima i drugdje ), one stare najčešće grobove planinara ( onaj zeleni kamen sa Sljemena ) koji imaju okvir od kamena koji je –hm, ma kak se to zove?- pa, izgleda kao zidić, onak uzidani kamen. Zna netko kolko to otprilike košta? A ak znate nekog tko to radi – ali ne na crno! – javite mi privatnom porukom, može? Samo ne za nekog muljatora koji brlja i zabrlja ...

Dakle, da rezimiram: kak pošteno očistiti grob od kulira, i kaj posaditi na grob?

Thanks svima!

Vidimo se na Sisvete predvečer na Mirogoju, kraj grobova, kad je već skoro mrak, i svugdje gore svijeće, i vide se zvijezde na nebu, i prošetati ćemo se do arkada, a prije toga zapaliti i svijećicu kod velkog križa i kod bivšeg dječjeg groblja ( jer, ako niste znali, postojalo je dječje groblje– a bilo je to davno, početkom 20.st kad je najstariji brat moje mame umrl kao beba - ali ga je svaka vlast po redu dala prekopati, i već odavno ga nema, i tako moja obitelj svake godine pali svijeće i tam i kod velkog križa ) , i osjećala bum se se malo sretna jer sam otišla na Sisvete na grobove mojoj obitelji, i mojoj mami odnijela svijećice i cvijeće, i biti ću nesretna jer je više nema ovdje uz mene, nego je u mojem srcu i mojim mislima, i gledati ću kako po cijelom Mirogoju titraju svijetla svih boja, i slušati ću žamor ljudi, i misliti na sve one Sisvete na koje sam išla s mamom i tatom gore, i kako smo se nalazili s mojim ujacima, i tetom , i šalili se o zvijezdama na nebu, koja je koja, kaj je planet a kaj zvijezda, i gle! ono je sigurno Jupiter ... ooo,ne, to je avion ... a onda idemo na kolače s kestenom i hladnu Coca-colu dole u Jurišićevu ...
gigi29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 08:20   #7
Quote:
gigi29 kaže: Pogledaj post
Grob:čišćenje&cvijeće na grobu
Bok ljudi!

( Sitna digresijica: Nemam auto a u gradu više nema nikakvog poštenog dućana kao nekad Kemoboja/Boje i lakovi-tip-dućana. Nedavno sam tražila etanol, pa su me gledali kao da sam luda. Ne znam koji kreten misli da je ok da za svaku sitnicu moramo doslovno putovati u dućane okolo grada . Mislim, hej, kaj ja za jednu kanticu nekog ljepila moram ići iz Novog Zagreba u Ivanju reku ili Jankomir ili tak nekaj? Nemre postojati neki dućan malo bliže centru koji bi prodavao male pakete boja,lakova,raznih ljepila za drvo itd?)
Ok, sad sam otišla na skroz drugu temu tipa trebam 1kg ljepila za keramičke pločice, i nemrem to kupiti nigdje blizu ( ja sam blizu Mosta mladosti u NZg )... ...
Ak nemaš auto, onda se valjda voziš busom i tramvajem, pa tako odeš i u "grad". Ne mogu ti puno pomoći što se tiče centra, ali znam za tri dućana s bojam i lakovima u dijelu grada u koji ja svraćam.
Prvi je na Britancu, u jednom dvorištu, baš nasuprot placa, odnosno onog kioska s novinama.
Drugi je na vuglu Ilice i Čanićeve ulice, zove se "Graditelj svratišta" - koje ime, ha? To ti je kad ziđeš s tramvaja jednu poslije Austrijske i malo se vratiš; imaju pristojan izbor. Čak i znaju ponešto, a ne kao tam na Britancu, gdje gospoja nije znala razliku lazure i lak lazure: "To Vam je samo novi pakung, gospon!" - kaj god.
Treći je kod Sv. Duha na tram. stanici prema "gradu"

Molbica - ako što pametno saznaš o čišćenju groba s kulirom, može i na Private Message.

Dodatak - imam nešto što mi je pokazao jedan od onih koji kuckaju slova na "spomenicima". Ako trebaš malo obnoviti taj natpis, onda uzmeš onu srebrnu boju za peći, pa nekom spužvicom naneseš po udubinama / slovima. Ne moraš jako paziti, jer tip je to samo premrljao i onda špahtlom skinuo višak s kamena, a farba je ostala u slovima.

Sada sam se još sjetio - neki sade bergenije u one "udubine" kod spomenika. Izgleda da nisu zahtjevne što se tiče zalijevanja. Zelene su čini mi se i po zimi.
__________________
Co(g)ito ergo sum
charugga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 22:11   #8
Quote:
charugga kaže: Pogledaj post
Ak nemaš auto, onda se valjda voziš busom i tramvajem, pa tako odeš i u "grad". Ne mogu ti puno pomoći što se tiče centra, ali znam za tri dućana s bojam i lakovima u dijelu grada u koji ja svraćam.
Prvi je na Britancu, u jednom dvorištu, baš nasuprot placa, odnosno onog kioska s novinama.
Drugi je na vuglu Ilice i Čanićeve ulice, zove se "Graditelj svratišta" - koje ime, ha? To ti je kad ziđeš s tramvaja jednu poslije Austrijske i malo se vratiš; imaju pristojan izbor. Čak i znaju ponešto, a ne kao tam na Britancu, gdje gospoja nije znala razliku lazure i lak lazure: "To Vam je samo novi pakung, gospon!" - kaj god.
Treći je kod Sv. Duha na tram. stanici prema "gradu"

Molbica - ako što pametno saznaš o čišćenju groba s kulirom, može i na Private Message.

Dodatak - imam nešto što mi je pokazao jedan od onih koji kuckaju slova na "spomenicima". Ako trebaš malo obnoviti taj natpis, onda uzmeš onu srebrnu boju za peći, pa nekom spužvicom naneseš po udubinama / slovima. Ne moraš jako paziti, jer tip je to samo premrljao i onda špahtlom skinuo višak s kamena, a farba je ostala u slovima.

Sada sam se još sjetio - neki sade bergenije u one "udubine" kod spomenika. Izgleda da nisu zahtjevne što se tiče zalijevanja. Zelene su čini mi se i po zimi.
Grob možeš očistiti od zemlje,tako da ga pometeš, a prljavštinu sa običnom vodom, i krpicom. Kad stavljaš svijeće nemoj direktno na grob nego više sastraane da ti ne ostaju mrlje od svijeća.
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 11:23   #9
Čišćenje kulira

I ja sam bila u sličnoj situaciji pa te razumijem. Možda je već kasno za odgovor, ali vrijedi i za na godinu. Ja sam kulir oprala s Domestosom. Poliješ i ribaš, ostaviš i ispereš. Djeluje na alge i mahovinu. U Bauhausu imaš sredstvo za čišćenje kulira, ali ovo je jeftinije.
MAIRA9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 11:00   #10
Ispričavam se ako je kriva tema ali ne znam gdje bi postavila pitanje: Zna li netko gdje se u zg mogu kupiti aranžmani u staklu za grobna mjesta? Hvala!
trueblood is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 20:17   #11
Quote:
trueblood kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako je kriva tema ali ne znam gdje bi postavila pitanje: Zna li netko gdje se u zg mogu kupiti aranžmani u staklu za grobna mjesta? Hvala!
Takoder bi me zanimalo ako netko zna??
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 15:04   #12
čistimo...

Quote:
MAIRA9 kaže: Pogledaj post
I ja sam bila u sličnoj situaciji pa te razumijem. Možda je već kasno za odgovor, ali vrijedi i za na godinu. Ja sam kulir oprala s Domestosom. Poliješ i ribaš, ostaviš i ispereš. Djeluje na alge i mahovinu. U Bauhausu imaš sredstvo za čišćenje kulira, ali ovo je jeftinije.
Thanks, nije kasno, Sisvete su jednom godišnje, a grob je tam i ostale dane;
znači Domestos. Koji? Ja ga inače ne koristim za niš (ok, jednom sam probala onaj u zelenoj flaši za kamenac, ali mi je puno bolji WC-Net ), a vidim da ga postoji u hrpi boja ( mislim, ambalaža je raznih boja ). Pretpostavljam da je to onaj univerzalni, za sve čistiti?
Znači ne izgrize površinu?

Probala bum s tim univerzalnim, čim bu malo toplije.
Hvala na savjetu!

Kaj se tiče aranžmana u staklu ... sad bum ispala totalna neznalica, ali - kaj su aranžmani u staklu, tj.kak izgledaju? Iz napisanog se vidi da ne znam di ih ima.
gigi29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 15:24   #13
Postavljamo grobno mjesto na Krematoriju. S cvijećem nije problem, ali me muče svijeće. Naime, upravo sam ustanovila da u lijepoj našoj postoje plastični lampaši: bijelo, crveno, ljubičasto i žuto. Meni se to ništa ne sviđa. Obišla sam par mjesta, i osim što je plastično, još je i preveliko i kičasto. Grozni su mi oni poklopci.
Našla sam kod Širokija još i nekaj stakleno i keramičko ali preogromno i prekičasto (srca, anđeleki).
A ima tako prekrasnih svijeća, samo kaj ih nemam u kaj staviti.
Na kraju ću u nuždi uzeti samo svijeće i male staklene podloške, pa dok gori - gori. Bila bi zahvalna ako netko zna gdje kupiti nešto minimalistički, prozirno i da svijeća dođe do izražaja?
Idem_doma is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 15:31   #14
Parada kiča

Quote:
Idem_doma kaže: Pogledaj post
Postavljamo grobno mjesto na Krematoriju. S cvijećem nije problem, ali me muče svijeće. Naime, upravo sam ustanovila da u lijepoj našoj postoje plastični lampaši: bijelo, crveno, ljubičasto i žuto. Meni se to ništa ne sviđa. Obišla sam par mjesta, i osim što je plastično, još je i preveliko i kičasto. Grozni su mi oni poklopci.
Našla sam kod Širokija još i nekaj stakleno i keramičko ali preogromno i prekičasto (srca, anđeleki).
A ima tako prekrasnih svijeća, samo kaj ih nemam u kaj staviti.
Na kraju ću u nuždi uzeti samo svijeće i male staklene podloške, pa dok gori - gori. Bila bi zahvalna ako netko zna gdje kupiti nešto minimalistički, prozirno i da svijeća dođe do izražaja?
Uf, da, to i mene isto muči. Ta grozna kičasta plastika, pa stakleni lampaši, pa oni na baterije kaj se pale i gase ... dođe ti da sam počneš proizvoditi nekaj lijepše, diskretnije.
Gledala sam staklene vaze - jednostavne, i svakakve staklene posude u koje bi se dala metnuti svijeća; ali to funkcionira dok ne pada kiša, i ne puše vjetar. Na koncu sam kupila u Nami na Kvatriću nekakve male kockaste staklene lampaše, koji doduše imaju nekakvo kičasto postolje i poklopac, ali bar nije plastično, i nekak su mi najzgodniji od svih jer su kockasti i nisu veliki, a svijeću unutra mijenjaš kad izgori. Doduše imaju nekakav križić na 2 strane, ali se jedva vidi, i možeš ga okrenuti sa strane. Ima ih crvenih - ali oni su mi kičasti ( nisu ni ovi cvijetić, ali mogu ti reći da sasvim diskretno izgledaju na grobu; iskreno, nisam nikad bila na krematoriju (osim na sprovodu) tak da ne znam kak izgledaju kazete za urne ali pretpostavljam da nema puo prostora, pa mali lampaši kao ovi mogu biti sasvim ok. Crveni su prekičasti, a veliki su glomazni. Ne znam kak bi ti ih opisala; kockasti 10-tak cm visoki lampuš sa poklopcem kao mala kupola, košta oko 7-8kn,uvoz iz Poljske, ima ih tih prozirnih i crvenih. a ima ga i u Konzumima. Lijepše izgleda na grobu, na polici čak izgleda kičastije. A prozirni lijepo izgledaju u sumrak i navečer, kad gore. I nikad se ne tuče boja s bojom cvijeća.
Inače, stvarno bi se za te lampaše za groblje dalo djelomično citirati Balaševića "Parada ... kiča"
Mislim da stvarno nema šanse da nađeš nekaj kaj je baš za tu upotrebu; jedino nki jednostavni, elegantni svijećnjak, vazu, posudu, od stakla. Javi ak nekaj zgodno nađeš!Ili ak si nekaj smislila.
gigi29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 18:01   #15
Evo provela sam danas više od sat vremena u Kiki, imaju sad brdo toga za advent i Božić, pa sam kopala u nadi da će biti nekaj korisnog. Izgnjavila prodavačice, ali ajde, bar su bile od neke koristi. Recimo, već sam odlučila kupiti obične staklene vaze i svijećnjake, pa da svijeća unutra bude niža od posude i da ju bar to djelomočno zaštiti, ali me prodavačica upozorila da bu staklo popucalo na zimi. Makar, ne kužim. Zašto - ako ostavim čašu na balkonu, zar će puknuti? Jedino ako su mislile da u njih napada kiša, pa kad se to smrzne... Imali su svijeću u prozirnoj staklenoj tegli kao za krastavce ili pekmez, jedino što su je prigodno ukrasili i na njoj piše 1,2,3,4
No da ne duljim, na kraju sam otkrila tamo mini metalne lampaše tj. lanterne, crni su. Visoki su cca 10-12cm plus poklopac s dimnjakom još koji cm. Dvije strane su staklene pa se vidi svijeća, a dvije su metalne i imaju rupu u obliku zvjezdice. No to je mila majka prema druga dva oblika koji su na djeda mraza i jelena.
Jedino me smeta malo što imaju ručkicu, valjda da se to objesi nekam i da ti nije vruće kad skidaš poklopac. S obzirom da moje stoje na ploči, tj. stajat će, to mi je višak, jer kad se nagne onda poklopac ne stoji kako treba. Tako da još dvojim maknuti tu ručkicu ili ne.
Svijeća mora biti niska, ne preko 5-6 cm.

Osim toga, uzela sam i jedan običan stakleni podložak koji ću posuti ukrasnim kamenčićima i staviti tri svijeće nejednakih boja i visina - zelenu, smeđu i prljavobijelu (boje prirode). Znam da će se svijeće ugasiti brzo, činm puhne vjetar, ali one su meni lijepe i da samo stoje neupaljene.

Inače, cijena svijeća u Kiki je poprilična, iako imaju stvarno lijepih, dok recimo u Mulleru (onom u CC, a još više na Trgu) su svijeće jeftinije a imaju i veći izbor onih klasičnih lampaša za groblje (tko voli).

Zadnje uređivanje Idem_doma : 26.11.2011. at 18:10.
Idem_doma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 18:06   #16
borba protiv kiča

Quote:
Idem_doma kaže: Pogledaj post
Evo provela sam danas više od sat vremena u Kiki, imaju sad brdo toga za advent i Božić, pa sam kopala u nadi da će biti nekaj korisnog. Izgnjavila prodavačice, ali ajde, bar su bile od neke koristi. Recimo, već sam odlučila kupiti obične staklene vaze i svijećnjake, pa da svijeća unutra bude niža od posude i da ju bar to djelomočno zaštiti, ali me prodavačica upozorila da bu staklo popucalo na zimi. Makar, ne kužim. Zašto - ako ostavim čašu na balkonu, zar će puknuti? Jedino ako su mislile da u njih napada kiša, pa kad se to smrzne... Imali su svijeću u prozirnoj staklenoj tegli kao za krastavce ili pekmez, jedino što su je prigodno ukrasili i na njoj piše 1,2,3,4
No da ne duljim, na kraju sam otkrila tamo mini metalne lampaše tj. lanterne, crni su. Visoki su cca 10-12cm plus poklopac s dimnjakom još koji cm. Dvije strane su staklene pa se vidi svijeća, a dvije su metalne i imaju rupu u obliku zvjezdice. No to je mila majka prema druga dva oblika koji su na djeda mraza i jelena.
Jedino me smeta malo što imaju ručkicu, valjda da se to objesi nekam i da ti nije vruće kad skidaš poklopac. S obzirom da moje stoje na ploči, tj. stajat će, to mi je višak, jer kad se nagne onda poklopac ne stoji kako treba. Tako da još dvojim maknuti tu ručkicu ili ne.
Svijeća mora biti niska, ne preko 5-6 cm.

Osim toga, uzela sam i jedan običan stakleni podložak koji ću posuti ukrasnim kamenčićima i staviti tri svijeće nejednakih boja i visina - zelenu, smeđu i prljavobijelu (boje prirode). Znam da će se svijeće ugasiti brzo, činm puhne vjetar, ali one su meni lijepe i da samo stoje neupaljene.

Inače, cijena svijeća u Kiki je poprilična, iako imaju stvarno lijepih, dok recimo u Mulleru (onom u CC, a još više na Trgu) su svijeće jeftinije a imaju i veći izbor onih klasičnih lampaša za groblje (tko voli).

Vidjela sam da Emezetta cijele goddne ima te lampaše?kak si rekla-lanterne?, ima ih i po gradu po raznim dućanima sa svakakvim sitnicama. Ovi mini kaj si našla su sigurno bolji za groblje. Kod nas na grobu je s jedne strane upravo takav lampaš stakleni, onaj koji je napravljen s grobom. Ali mogu ti reći da su oni zapravo bez veze - bar ti na grobu. Još je moja pokojna mama gunđala da ih je bez veze dati raditi kad se uređuje grob ( ali naš grob je iz 1929.; ali se ni na drugom iz 1960. se ne drži bolje) - u njih ne smiješ metnuti svijeću jer staklo - pukne. Tak da je neki bedak ( nismo uspjeli otkriti tko) metnul svijeće i na jedan i drugi grob unutra, i stakla su fino napuknula; i morali smo mijenjati stakla. Tak da, mislim da će to s ovim o čemu pričaš vjerojatno biti isti slučaj. Ali sve te staklene vaze, posude itd, lijepo izgledaju (ak nisu sa hrpom voća,povrća,cvijeća,svetih Nikola i bog te pitaj čega po sebi) i ako svijeća ne gori, nego stoji.
Preko ljeta se na Mirogoju sve topi i lijepi, i praktički se niti ne da upaliti svijeća, jer zasvinji cijeli grob - sve se skuri i zapeče, staklo pukne, a plastika se topi. Tak da prek ljeta sam metnula svijeću u staklenu posudu, kao ukras. Od vrućine se - a nisam ih palila! - svijeća naprosto rastopi sama.
Inače, vidjela sam u Našem domu/Fontani kod đamije zgodne ?keramičke?kamene kockaste posude za cvijeće, na tacni od istog materijala: zgodno izgledaju ta tri mala tegla jedan do drugog. Staviti ću ih na grob, s tim podloškom na kojem su (vel.40x10cm otprilike, a tegli su oko 8x8), i u njih posaditi neki mini-sukulente ili kaktuse koji trpe vrućinu. Tako da ne svisnu između 2 vikenda.
Ima sjajna stranica www-sedumphotos.net, di su forke i imena jaaako puno seduma i kaktusa, i nešto od toga ću izabrati, pa se nadati da ću naći na Flora-artu.
gigi29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 10:06   #17
Znači misliš da će ova dva stakalca sa strane puknuti? Pa od čega? Jučer sam zapalila jednu svijeću u toj lanterni i niš nije puklo - ali to je bilo u kući. Možda danas zapalim na balkonu da vidim kako će ispasti. Baš sam razočarana, već danima tražim adekvatan "stan" za svijeću.
A niš onda nek stoje za ukras, ne moraju gorjeti (više od 5 minuta).
Ja nemam nikakvog iskustva s grobljem i uređenjem grobnih mjesta, tj. ovo sad mi je prvo.
Idem_doma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 18:58   #18
Ljudi ja tražim vaze za grob i tegle u koje mislim posaditi cvijeće, ne želim da to bude plastika i one pletene košarice, nego onako masivne velike tegle i vaza također, a uopće ne znam gdje da to tražim.
Nešto što bi cijele godine stajalo na grobu.

Vazu bi voljela onako zlatnu, a tegla tamno siva ili crna nekog kockastog oblika, ali nije pravilo.

Zna netko?
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 22:44   #19
Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
Ljudi ja tražim vaze za grob i tegle u koje mislim posaditi cvijeće, ne želim da to bude plastika i one pletene košarice, nego onako masivne velike tegle i vaza također, a uopće ne znam gdje da to tražim.
Nešto što bi cijele godine stajalo na grobu.

Vazu bi voljela onako zlatnu, a tegla tamno siva ili crna nekog kockastog oblika, ali nije pravilo.

Zna netko?
Imaš takvih stvari kod klesara. Ne znam gdi si, ali oko Mirogoja ima nekoliko klesara koji imaju takav izbor da se na kraju nemreš odlučiti
bella11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 15:23   #20
Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
Ljudi ja tražim vaze za grob i tegle u koje mislim posaditi cvijeće, ne želim da to bude plastika i one pletene košarice, nego onako masivne velike tegle i vaza također, a uopće ne znam gdje da to tražim.
Nešto što bi cijele godine stajalo na grobu.

Vazu bi voljela onako zlatnu, a tegla tamno siva ili crna nekog kockastog oblika, ali nije pravilo.

Zna netko?
ako ces uzimat ko kleasara znaj da bi to moglo nestat poznavajuci nase drustvo jer bronca i ostale legure i metali se kradu ko ludi po grobljima.

Moze se naci lijepih plasticnih (imitacija metala) ili keramickih po cenrima tipa Bauhaus, Baumax, Pevec itd
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.