Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2012., 13:08   #221
Sitni, krupni, nebitno. Važno je da se na dnu tegle ne zadržava voda. I da, ako na dnu nema rupica, obavezno ih probuši. U protivnom će zbog viška vode u tegli trunuti korijenje.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 13:21   #222
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Sitni, krupni, nebitno. Važno je da se na dnu tegle ne zadržava voda. I da, ako na dnu nema rupica, obavezno ih probuši. U protivnom će zbog viška vode u tegli trunuti korijenje.
ok. dal to vrijedi samo za začine ili da to upotrijebim i za paradajz i ostalo?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
inazuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 15:01   #223
To vrijedi za sve biljke koje se uzgajaju u teglama ili nekim drugim posudama.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 15:10   #224
Cimerice i ja planiramo raditi vrt na balkonu...suglasan je i vlasnik stana, pitale, da se čovjek ne iznenadi ako nađe đunglu na balkonu

E sad...što, kako, kamo...totalni sam početnik u tome.
Ono što sam si ja zamislila je neki zgusnuti vrtić, neki sanduk popunjen raznim biljem...nešto cvijeća, nešto povrća...
Rado bi uzgojit malo salate, paradajziće, začinsko bilje i recimo jagode. To je otprilike to što se tiče hranjivog dijela, ostatak može bit ukrasno...

Pa, svaki savjet odakle početi je dobrodošao. Kad se sadi koje od navedenog, u kakvu zemlju...
Di nać najjeftiniju zemlju i teglice (mada par ludih ideja sam već pokupila, vidim da neki sade u nekim kao vrećama biljke, štosno izgleda)...
Što koristiti za dohranu, jel treba išta?

Eto...ako se nekome da, neka se slobodno raspiše, puno je to pitanja, bacila sam se i u potragu po netu, našla par savjeta...

E da...i nemamo neki ogromni balkon, već maleni pa treba što bolje iskoristi prostor...nekako na katove.
Mada, imamo i golemu terasu na krovu zgrade odmah iznad nas...ali tu se ne bi širit puno jer bi nam sigurno susjedi pobrali paradajze
__________________
No winter lasts forever, no spring skips it's turn...
alanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 22:28   #225
na koju stranu gleda balkon?
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 08:16   #226
na jug...to je dobro, kaj ne? valjda neće sunce bit tako jako da sprži biljke...ali bolje je sunce nego duboki hlad...
__________________
No winter lasts forever, no spring skips it's turn...
alanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 09:09   #227
dobro je. ako je sunce prejako možeš postaviti neku laganu mrežu za zasjenjivanje kad je sunce najjače.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 20:32   #228
Pozdrav svima!
Evo i ja sam se odlučila za uzgoj povrća na balkonu, tj ja nemam balkon ali imam jako malo dvorište pa sam ga odlučila iskoristiti. Prije par godina sam donijela jednu šumsku jagodu iz šume, a sad već imam fini grmić i prošle godine smo imali dosta jagodica. Prošle godine sam vrt proširila sa jagodama mjesečarkama i bilo je nešto jagodica ( sad ih već ima dosta-po 10-tak cvjetića na svakom grmicu=50 jagodica).
Sad sam vrt prošilila na povrće ali u teglama od cvijeća. Prvo sam posadila flance salate kristalke, i već mi je dosta narasla ali onda su došli vrapci i to oglodali. Ali našli smo rješenje kako ih se riješiti, stavila sam preko tegli vreću od krumpira. Nadalje sam posadila blitvu i još malo salate( puterice) , češnjak, a papriku i paradajz još nisam.
Čula sam da je zečiji gnoj dobar za gnojenje ( a zeca imam) pa me zanima što vi znate o tome. I još bih vas pitala da li je kasno za sadnju krumpira, i to u vreće.
Neznam jel to proljetno ludilo ali ja samo mislim na taj vrt, pomažu mi moji klinci (3 i 5 god), a i tata nam koji put pomogne iako je skeptičan što se svega tiče!
sabinaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 09:26   #229
Pozdrav svima na ovoj temi
Evo i ja bih malu pomoć oko uzgoja povrća na balkonu. Kupila sam nekoliko presadnica mini rajčica, jednu papriku, salatu i peršin, a osim toga i sjeme mrkve, luka, blitve, matovilca, rikole, portulaka… I naravno zemlju, glinene kuglice, 2 velike posude od 50l i nekoliko manjih. Moje pitanje je kako to sve posaditi? Da li mrkvu, blitvu, salatu iz sjemena saditi direktno u velike posude ili uzgojiti male biljčice pa presađivati? Je li bolje kupovati manje posude pa svaku biljku zasebno ili sve zajedno u velikoj posudi? Koje biljke se mogu kombinirati u jednoj posudi? Npr mogu li išta zasaditi ispod/uokolo rajčice?
Molim vas pomozite, imam veliku želju uzgojiti svoje povrće, a na žalost gradsko sam dijete, čak ni moje bake nisu uzgajale ništa osim cvijeća tako da nemam uopće ideju od kuda početi . Možda mi netko može predložiti i nekakvu literaturu?
Hvala unaprijed
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=HjnC86kSHFw
...i dalje zauvijek...
a cap ne bon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 20:37   #230
Quote:
a cap ne bon kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima na ovoj temi
Evo i ja bih malu pomoć oko uzgoja povrća na balkonu. Kupila sam nekoliko presadnica mini rajčica, jednu papriku, salatu i peršin, a osim toga i sjeme mrkve, luka, blitve, matovilca, rikole, portulaka… I naravno zemlju, glinene kuglice, 2 velike posude od 50l i nekoliko manjih. Moje pitanje je kako to sve posaditi? Da li mrkvu, blitvu, salatu iz sjemena saditi direktno u velike posude ili uzgojiti male biljčice pa presađivati? Je li bolje kupovati manje posude pa svaku biljku zasebno ili sve zajedno u velikoj posudi? Koje biljke se mogu kombinirati u jednoj posudi? Npr mogu li išta zasaditi ispod/uokolo rajčice?
Molim vas pomozite, imam veliku želju uzgojiti svoje povrće, a na žalost gradsko sam dijete, čak ni moje bake nisu uzgajale ništa osim cvijeća tako da nemam uopće ideju od kuda početi . Možda mi netko može predložiti i nekakvu literaturu?
Hvala unaprijed
I ja sam početnica u ovom ali sam pročitala da paprika i rajčice ne idu zajedno. Luk se dobro slaže uz salatu. Ja sam blitvu i salatu posadila u jednu veću teglu ali naravno pregusto pa sad to svaki dan iščupam po koju viška.
Imaš hrpu toga na netu, utipkaj vrt na balkonu, uzgoj povrća i sl i zbilja se svašta nađe. Sretno!
sabinaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 01:03   #231
Quote:
a cap ne bon kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima na ovoj temi
Evo i ja bih malu pomoć oko uzgoja povrća na balkonu. Kupila sam nekoliko presadnica mini rajčica, jednu papriku, salatu i peršin, a osim toga i sjeme mrkve, luka, blitve, matovilca, rikole, portulaka… I naravno zemlju, glinene kuglice, 2 velike posude od 50l i nekoliko manjih. Moje pitanje je kako to sve posaditi? Da li mrkvu, blitvu, salatu iz sjemena saditi direktno u velike posude ili uzgojiti male biljčice pa presađivati? Je li bolje kupovati manje posude pa svaku biljku zasebno ili sve zajedno u velikoj posudi? Koje biljke se mogu kombinirati u jednoj posudi? Npr mogu li išta zasaditi ispod/uokolo rajčice?
Molim vas pomozite, imam veliku želju uzgojiti svoje povrće, a na žalost gradsko sam dijete, čak ni moje bake nisu uzgajale ništa osim cvijeća tako da nemam uopće ideju od kuda početi . Možda mi netko može predložiti i nekakvu literaturu?
Hvala unaprijed

Uz rajcicu najbolje ti pase bosiljak...ima jos nekih kombinacija,ali iskreno zaboravih...i ako imas koju ljutu papricicu nikako ne smije biti blizu drugih paprika jer ce sve postati ljute....ja sam isto mrkvu posijala u kasete i naravno da je pregusto,pa ako sijes direkt radi razmake izmedju sjemenaka koliko mozes, ako ti koje pobjegne nije tragedija. tako cu i ja sljedeci puta. Salata se moze sijati posebno, na taj nacin flance prodaju po placu. Narravno ja sam i salatu zasijala u kasete i opet pregusto pa sad prorjedjujem,iako sto vise prorjedjujem imam osjecaj da je ima vise rajcice nemoj puno zaljevati jer ce ti lisce poceti zutjeti kao meni,kaze lik koji uzgaja povrce, da se rajcice zaljevaju kad se lisce malo objesi,inace pozuti...i ja sam veliki fun cherry rajcica pa sam pokupovala razno sjemenje bijelih,cokoladnih,sitnih uglavnom raznoraznih rajcica i sad jedva cekam da se iz one minijaturne biljcice napokon razvije prava biljka....imas na nekim stranicama razmjenu sjemenja..i punoooo korisnih savjeta...nadam se da sam bar malo pomogla...meni je ovo isto prvi puta da sadim povrce na balkonu i uzivam u svakom rastu svojih biljcica,a vec je palo i prvo branje salate.
Desertrose22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 01:10   #232
Quote:
sabinaxy kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Evo i ja sam se odlučila za uzgoj povrća na balkonu, tj ja nemam balkon ali imam jako malo dvorište pa sam ga odlučila iskoristiti. Prije par godina sam donijela jednu šumsku jagodu iz šume, a sad već imam fini grmić i prošle godine smo imali dosta jagodica. Prošle godine sam vrt proširila sa jagodama mjesečarkama i bilo je nešto jagodica ( sad ih već ima dosta-po 10-tak cvjetića na svakom grmicu=50 jagodica).
Sad sam vrt prošilila na povrće ali u teglama od cvijeća. Prvo sam posadila flance salate kristalke, i već mi je dosta narasla ali onda su došli vrapci i to oglodali. Ali našli smo rješenje kako ih se riješiti, stavila sam preko tegli vreću od krumpira. Nadalje sam posadila blitvu i još malo salate( puterice) , češnjak, a papriku i paradajz još nisam.
Čula sam da je zečiji gnoj dobar za gnojenje ( a zeca imam) pa me zanima što vi znate o tome. I još bih vas pitala da li je kasno za sadnju krumpira, i to u vreće.
Neznam jel to proljetno ludilo ali ja samo mislim na taj vrt, pomažu mi moji klinci (3 i 5 god), a i tata nam koji put pomogne iako je skeptičan što se svega tiče!


I ja sam cula za zekine kuglice da pomaze za gnojenje....moram to pokusati...navodno da se samo po povrsini zemlje rasipaju....daj mi reci kakvo imas iskustvo sa blitvom i cesnjakom,to nisam pokusala...ja imam matovilec pregusto posijan,imam nekoliko vrsta cikorije,tezackog radica,a od kupljenih flanci radic,i nekoliko vrsta salate.posijala sam rotkvice,plod se za sada nije formirao ,ali zato je lisce prekrasno,sto isto moze se iskoristiti za salatu ili ce zakac zasladiti brk.imam dvije vrste mrkve od kojih je za sada lisce,a druga je tek nikla,i naravno brdo rajcica,i neke cokoladne babure koje sam posijala ali jedva da proviruju iz zemlje..i naravno persin,mazuran,bosiljak,kopar,timijan,celer...defi nitivno sutra kupujem par mjesecarki pa nek se i one nadju,sad si mi ti dala ideju.
Desertrose22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 21:14   #233
Quote:
Desertrose22 kaže: Pogledaj post
I ja sam cula za zekine kuglice da pomaze za gnojenje....moram to pokusati...navodno da se samo po povrsini zemlje rasipaju....daj mi reci kakvo imas iskustvo sa blitvom i cesnjakom,to nisam pokusala...ja imam matovilec pregusto posijan,imam nekoliko vrsta cikorije,tezackog radica,a od kupljenih flanci radic,i nekoliko vrsta salate.posijala sam rotkvice,plod se za sada nije formirao ,ali zato je lisce prekrasno,sto isto moze se iskoristiti za salatu ili ce zakac zasladiti brk.imam dvije vrste mrkve od kojih je za sada lisce,a druga je tek nikla,i naravno brdo rajcica,i neke cokoladne babure koje sam posijala ali jedva da proviruju iz zemlje..i naravno persin,mazuran,bosiljak,kopar,timijan,celer...defi nitivno sutra kupujem par mjesecarki pa nek se i one nadju,sad si mi ti dala ideju.
Ja sam posadila češnjak i raste ko lud, e sad, da li će biti i nešto osim listića to ćemo vidjeti. Posadila sam 7 češnja i svi su izrasli. Blitvu sam isto posijala sjeme i raste, već sam ju dva puta morala razrijediti jer sam naravno pregusto posijala.
sabinaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 22:51   #234
Obicne paprike sigurno nece postati ljute ako je u blizini nijihova ljuta verzija.
Posljedice krizanja su vidljive tek u sljedecoj generaciji, tj, ako bi sljedece sezone zasijali sjeme od ploda koji se krizao ove godine.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 23:28   #235
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Obicne paprike sigurno nece postati ljute ako je u blizini nijihova ljuta verzija.
Posljedice krizanja su vidljive tek u sljedecoj generaciji, tj, ako bi sljedece sezone zasijali sjeme od ploda koji se krizao ove godine.
Od feferona mogu itekako poljutit i paprike, prije 2 godine posadila sam vlastite flance na 2 gredice al u jednu sam ubacila i ljute feferone jer nisam znala kuda sa njima tj nisam imala mjesta i paprika koja je bila na toj gredici je bila ljutkasta, bila je ni vrit ni mimo, nit slatka nit ljuta i nije iimala socno meso kao idte rakve paprike na drug gredici na drugom kraju vrta.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 00:14   #236
Kada bi to bilo tocno morali bi promijeniti podosta onoga sto znamo o genetici, a i moderna industrija koja ulaze enormne novce u kreiranje kvalitetnih F1 hibrida bi propala posto bi sav njihov trud otisao u vjetar s prvim oprasivacem.

Paprika domaca obicna spada u vrlo rasprostanjenu porodicu Capsicum annuum za koju je karakteristicno da se vrlo rado kriza sa svim ostalim capsicumima tako da je tocno kako ce se vrlo rado krizati sa bilo cim sto lici na papriku pa bile to i dosta popularne ukrasne papricice ili onima koje grupno nazivamo feferonima.

Svi capsicumi sadrze muske i zenske organe tako da im za oplodnju nije potrebna druga biljka (osim frutescensa, najpoznatiji predstavnik je tabasco) nego je dovoljan i dasak vjetra - na zalost to je veliki problem kod uzgajivaca ljutih papricica posto se smatra da je minimalna udaljenost od pola kilometara izmedu sorti potrebna kako bi mogli biti sigurni da nije doslo do krizanja kako ni sjeme ostalo "cisto".

Dakle kao sto sam napisao na pocetku - mozemo staviti na zajednicku hrpu masu razlicitih sorti (sto cini vecina uzgajivaca-amatera, ukljucujuci i mene) ali cemo i dalje u toj berbi dobiti autenticne plodove bez obzira s kime se krizali medusobno. Ako i sljedecoj sezoni zelim imati autenticne primjerke tih sorti ili cu kupiti sjeme od pouzdanog dobavljaca ili cu uz pomoc reznica klonirati maticnu biljku.

E sad dolazi do problema koji buni ljude, a one koji uzgajaju ljute dovodi do ludila - najcesca posljedica krizanja je pojava ili gubitak ljutine, a simptomi krizanja se mogu pojaviti tek nekoliko sezona ili generacija kasnije. Vrlo je cesta pojava kod vrlo popularnih jalapeno papricica da iz samostalno uzgojenih flanaca cije se sjeme izdvaja svake sezone odjednom na pojedinim biljkama dobiju izrazito ljute plodove iako u vidokrugu nema potencijalnog oprasivaca. Uzrok je vrlo jednostavno - sjeme koje je uzgajivac nabavio prije nekoliko godina je vec doslo kontaminirano i tek nakon nekoliko sljedecih generacija se pojavila posljedica krizanja, tj. ljutina.

Nesto slicno se dogada kad pozelimo sacuvati sjeme od neke komercijalne sorte koje su najcesce F1 hibridi - industrijski krizane dvije sorte kako bi se njihovim kombiniranjem postigle pozitivne karakteristike. Sjeme koje izvadimo iz tih plodova ce u sljedecoj generaciji imati karakteristike samo jednog od roditelja pa je imto cest izvor zabuna.


Ista prica vrijedi i s paradajzima koji su relativno blizak srodnik paprika, osim sto je kod vecine njih zbog drukcije koncepcije znatno manja vjerojatnost (ali ne i nemoguca) krizanja bez obzira na blizinu ostalih sorti.

Zadnje uređivanje AndrejX : 26.04.2012. at 00:27.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 00:47   #237
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Kada bi to bilo tocno morali bi promijeniti podosta onoga sto znamo o genetici, a i moderna industrija koja ulaze enormne novce u kreiranje kvalitetnih F1 hibrida bi propala posto bi sav njihov trud otisao u vjetar s prvim oprasivacem.

Paprika domaca obicna spada u vrlo rasprostanjenu porodicu Capsicum annuum za koju je karakteristicno da se vrlo rado kriza sa svim ostalim capsicumima tako da je tocno kako ce se vrlo rado krizati sa bilo cim sto lici na papriku pa bile to i dosta popularne ukrasne papricice ili onima koje grupno nazivamo feferonima.

Svi capsicumi sadrze muske i zenske organe tako da im za oplodnju nije potrebna druga biljka (osim frutescensa, najpoznatiji predstavnik je tabasco) nego je dovoljan i dasak vjetra - na zalost to je veliki problem kod uzgajivaca ljutih papricica posto se smatra da je minimalna udaljenost od pola kilometara izmedu sorti potrebna kako bi mogli biti sigurni da nije doslo do krizanja kako ni sjeme ostalo "cisto".

Dakle kao sto sam napisao na pocetku - mozemo staviti na zajednicku hrpu masu razlicitih sorti (sto cini vecina uzgajivaca-amatera, ukljucujuci i mene) ali cemo i dalje u toj berbi dobiti autenticne plodove bez obzira s kime se krizali medusobno. Ako i sljedecoj sezoni zelim imati autenticne primjerke tih sorti ili cu kupiti sjeme od pouzdanog dobavljaca ili cu uz pomoc reznica klonirati maticnu biljku.

E sad dolazi do problema koji buni ljude, a one koji uzgajaju ljute dovodi do ludila - najcesca posljedica krizanja je pojava ili gubitak ljutine, a simptomi krizanja se mogu pojaviti tek nekoliko sezona ili generacija kasnije. Vrlo je cesta pojava kod vrlo popularnih jalapeno papricica da iz samostalno uzgojenih flanaca cije se sjeme izdvaja svake sezone odjednom na pojedinim biljkama dobiju izrazito ljute plodove iako u vidokrugu nema potencijalnog oprasivaca. Uzrok je vrlo jednostavno - sjeme koje je uzgajivac nabavio prije nekoliko godina je vec doslo kontaminirano i tek nakon nekoliko sljedecih generacija se pojavila posljedica krizanja, tj. ljutina.

Nesto slicno se dogada kad pozelimo sacuvati sjeme od neke komercijalne sorte koje su najcesce F1 hibridi - industrijski krizane dvije sorte kako bi se njihovim kombiniranjem postigle pozitivne karakteristike. Sjeme koje izvadimo iz tih plodova ce u sljedecoj generaciji imati karakteristike samo jednog od roditelja pa je imto cest izvor zabuna.


Ista prica vrijedi i s paradajzima koji su relativno blizak srodnik paprika, osim sto je kod vecine njih zbog drukcije koncepcije znatno manja vjerojatnost (ali ne i nemoguca) krizanja bez obzira na blizinu ostalih sorti.

Hm onda ja izmisljam
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 01:39   #238
Ne izmisljas, samo se to nije dogodilo zbog pretpostavljenog razloga. Ili si naletila na sjeme koje je koju generaciju prije bilo kontaminirano ili si ga izvadila iz ploda od hibridne sorte - na svu srecu nema trece opcije Ima negdje sliku gdje sam dvadesetak razliciti sorti chili papricia nagurao na jednu hrpu i svi su plodovi ispali onakvi kakvi su i trebali, a za sljedece generacije me nije briga
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 15:57   #239
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Ne izmisljas, samo se to nije dogodilo zbog pretpostavljenog razloga. Ili si naletila na sjeme koje je koju generaciju prije bilo kontaminirano ili si ga izvadila iz ploda od hibridne sorte - na svu srecu nema trece opcije Ima negdje sliku gdje sam dvadesetak razliciti sorti chili papricia nagurao na jednu hrpu i svi su plodovi ispali onakvi kakvi su i trebali, a za sljedece generacije me nije briga
svo je sjeme iz iste vrecice (kupljeno), ne sjecam se koji je bio proizvodjac, flanci su rasli skupa u plasteniku do presadjivanja na gredice, inace nisam rekla da se radi o crvenoj rog paprici a za nju se zna da voli poprimit svojstva i sto kao i cvijet gladiola (sadila ih prije par godina i tocno se na lukovici vidi koje ce i svijet bit boje jer od crvenog cvijeta je lukovica onako bordo a od bijelog je bijelkasta, posadjene jedne porede druge i naravno crvene procvale crveno a bijele u nekoj bljutaoj prosaranoj varijanti
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 10:15   #240
zdravo svima! ja sam nova na forumu i nova sa uzgojom povrca na balkonu! pokusala sam prelistati sve komentare ali ih je previse pa bas i nije moguce!
zivim u egiptu i imam veeeeeeliki balkon gdje sam zasadila tikvice koje vec pomalo napreduju, krastavac i paradaiz bas i ne vec sam ih prebacija u velike saksije, koristim obicnu zemlju jer je ovdje jako tesko naci orginal zemlju za povrce, i nasla sam gnojivo od zeca posula malo po vrhu i tako zaljevam svaki dan! molim vas za savjete,i sta vi mislite,zasto paraiz ide tako sporo, posijala sam sjeme prije skro dva mjeseca i tek ima 4 listicaunaprijed hvala
ismyhan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:32.