Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2024., 21:27   #1841
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Formalno obrazovanje nije jedini oblik obrazovanja kroz kojeg se može steći širina općeg znanja.

Ono što vidim kao veći problem kod strukovnih škola nije to hoće li ili neće imati povijest. Lako za to. Veći problem je kvaliteta prakse. Klincima u tim školama, pogotovo u 4 godišnjim tehničkim školama, fali poštena praksa u firmama. Fah idiotizam je manji problem ako ih barem pošteno nauči struci. Veći problem je što nit dobiju dobro znanje iz struke, nit širinu obrazovanja.

Na kraju se sve svodi na to koje ciljeve obrazovanja želimo od srednjih strukovnih. Nekako logično je da osoba nakon takve škole može odmah krenuti raditi uz minimalni on the job trening, jer je sve to već prošla kroz praksu, plus da ima solidno predznanje za fakultet koji je vezan uz tu struku. Ako netko baš želi upisati povijest umjetnosti nakon završene srednje za CNC operatera, ok, ali takvi su više iznimke nego pravilo i na žalost, morat će uložiti ekstra vrijeme i trud. Ne vidim zašto bi se iz svake četverogodišnje srednje moralo moći upisati svaki fakultet jer za to postoje gimnazije. Strukovne su tu da stekneš znanje i vještine struke.
Iz moje generacije -iz mog razreda -'strukovne 4erogodisnje skole je 95%upisalo fakultete i svi su ga zavrsili i dobar dio njih je ostvaruje uspjesnu karijeru da su dogurali do mjesta direktora,a jedan dio.je otisao u inozemstvo,jer su ih ovdje "vrbovali".
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2024., 21:29   #1842
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
A da nije mozda problem pola populacije inflacija odlikasa.? Ajmo uvesti prijamne za srednhe skole pa da vidimo onda uspjeh profesora osnovnih skola.Znaci ,strucnim skolama ne treba omoguciti nastavak studija. Sto je sa onima koje zele poststi turisticki vodici,pratitelji i itd,a trebaju znati povijest i geografiju/zemljopis.
a gdje tocno pise da ce oni koji idu u turisticku skolu izgubit povijest?

i gdje je granica predmeta u srednji strukovnim i obrtnickim? koje sve predmete jedna frizerka, automehanicar, kozmeticar, pekar, mehatronicar, medicinska sestra, eletricar, primalja.... trebaju odslusati?
uz svoje strucne predmete, cijeli repertoar gimnazije?
i uz odradjivanje prakticne nastave?
i kada bi tocno to sve trebali stici? a sve zato da bi jedan od njih par tisuca jednog dana, mozda, mgao studirati
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2024., 12:02   #1843
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Iz moje generacije -iz mog razreda -'strukovne 4erogodisnje skole je 95%upisalo fakultete i svi su ga zavrsili i dobar dio njih je ostvaruje uspjesnu karijeru da su dogurali do mjesta direktora,a jedan dio.je otisao u inozemstvo,jer su ih ovdje "vrbovali".
Nitko ne kaže da se ne može. Eto, u vašoj generaciji je tako. Iz burazovog razreda je samo njih 3 završilo fakultet i to usko vezan uz njihovu srednju stručnu spremu. Mi smo na faksu imali u grupi miks pola pola, gimnazija/ srednja tehnička.

Imao sam priliku raditi sa svježe završenim tehničarima iz hrvatskog i austrijskog obrazovnog sustava. Po količini praktičnog znanja odmah nakon izlaska iz škole, austrijski šiju naše za barem 2 koplja. Mladi austrijski tehničari su skoro plug and play jer su kroz školu imali praksu gdje su zaista i radili kao mladi tehničari. Naši se na poslu tek prvi put susreću sa nekim uređajima i alatima.

Poanta 4 godišnjih strukovnih škola nije da te pripreme da možeš direkt na bilo koji faks. Nego da te nauče struci i da možeš direkt iz škole na radno mjesto ili eventualno na fakultet u tvojoj ili srodnoj struci. Tipa iz Ruđera/Tesle/Fausta na TVZ/FER/FSB. Ne na FF, FPZ, Pravo, Ekonomiju.

Već imamo školu koja je namjenjena isključivo tome da te pripremi za to da možeš ići na bilo koji faks. Zove se gimnazija.

Učenik koji nakon srednje strukovne želi na faks koji nema veze sa njegovom/njezinom strukom treba jednostavno uložiti više truda i nadoknaditi solo ono što nisu pokrili u školi.
__________________
“There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.”
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 16:18   #1844
pa da, kod nas se u međuvremenu skoro sva veleučilišta gdje bi bilo normalno da klinci iz strukovne nastave školovanje - pretvaraju u sveučilišta

i taj bacc. nije baš zaživio kako spada, većinom ni firmama (a ni u državnoj službi uglavnom) to nije dosta već hoće da su svi magistri

meni bi bilo logično da gimnazijalci idu na faks a iz strukovne da idu na nešto kao višu gdje bi se usavršavali baš to - u struci a znanstvenim radom nek se bave na sveučilištu
Rabarbi is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 17:51   #1845
Da, nekadašnji ing. ( 2 god.) je bilo uvaženo zanimanje ( ja sam to završio prije faksa) a bakalar je skoro pa nista ( 3 god.) tj. skoro pa kao da nije zaživio.
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 19:05   #1846
Mislim da za neka tehnička zanimanja bakalari prolaze bez beda, osobito ovi noviji studijski programi informatike, multimedija, web, gaming...
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 20:49   #1847
A dobro, to da. Ali oni i bez toga kotiraju dobro ako znaju posao.
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2024., 12:36   #1848
Hrvatska ima jedinstveno glup sustav zvan sss-všs-vss. Uz to, pri prelasku na Bolonju, izjednačila se diploma po starom sa novom master diplomom umjesto sa bakalar diplomom. I time smo dobili to da tržište tj poslodavci nemaju pojma što su zapravo bakalari. Osoba koja ima završen bakalar je završila faks. Točka. Poanta je bila da ne upisuje svatko master, nego da se sa bakalarom ide na tržište rada, a master upisuju ili ljudi koji imaju apsiracije za znanstvenu karijeru ili ljudi koji već rade i onda ih firma pošalje na dodatnu edukaciju.

Drugi bistri potez našeg obrazovnog sustava je diferencijacija u titulama između sveučilišta i veleučilišta, tzv specijalisti. Titula koja ne postoji nigdje u EU. Završio sam master na FH (tehničko veleučilište) u Beču. Na mojoj diplomi piše ista titula kao i mom kolegi koji je završio TU (tehničko sveučilište). Obojica smo diplomirani inženjeri tj po međunarodnoj klasifikaciji MSc- Master of science. Nota bene- na masteru sam bio među mlađima i rijetkima koji su direkt došli sa bakalara. Većinom su bili ljudi sa barem 3-4-5 godina iskustva rada u struci. Većina master programa je bila vanredna (tj ono što bi mi zvali vanredno), znači petak popodne/subota/nedjelja predavanja i vježbe, eventualno nešto preko tjedna kasno popodne ili u večernjim satima, ali nikad prije 17 h. U Hrvatskoj praktički ne postoje diplomski studiji, pogotovo STEM, koji su vanredni.

Nije problem pretvaranja. FH koji sam završio je danas University of applied sciences. Sa fokusom na primjenjeni dio. I dalje je praksa i praktična primjena primarni fokus, za razliku od tehničkih sveučilišta koji ipak imaju veći fokus na znanstveni rad.

Ono što fali kod srednjih strukovnih i kod tehničkih fakulteta (to poznajem pa o tome mogu pisati) je dobra umreženost sa firmama i kvalitetan program prakse kroz školovanje.
__________________
“There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.”
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2024., 14:45   #1849
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Hrvatska ima jedinstveno glup sustav zvan sss-všs-vss. Uz to, pri prelasku na Bolonju, izjednačila se diploma po starom sa novom master diplomom umjesto sa bakalar diplomom. I time smo dobili to da tržište tj poslodavci nemaju pojma što su zapravo bakalari. Osoba koja ima završen bakalar je završila faks. Točka. Poanta je bila da ne upisuje svatko master, nego da se sa bakalarom ide na tržište rada, a master upisuju ili ljudi koji imaju apsiracije za znanstvenu karijeru ili ljudi koji već rade i onda ih firma pošalje na dodatnu edukaciju.

Drugi bistri potez našeg obrazovnog sustava je diferencijacija u titulama između sveučilišta i veleučilišta, tzv specijalisti. Titula koja ne postoji nigdje u EU. Završio sam master na FH (tehničko veleučilište) u Beču. Na mojoj diplomi piše ista titula kao i mom kolegi koji je završio TU (tehničko sveučilište). Obojica smo diplomirani inženjeri tj po međunarodnoj klasifikaciji MSc- Master of science. Nota bene- na masteru sam bio među mlađima i rijetkima koji su direkt došli sa bakalara. Većinom su bili ljudi sa barem 3-4-5 godina iskustva rada u struci. Većina master programa je bila vanredna (tj ono što bi mi zvali vanredno), znači petak popodne/subota/nedjelja predavanja i vježbe, eventualno nešto preko tjedna kasno popodne ili u večernjim satima, ali nikad prije 17 h. U Hrvatskoj praktički ne postoje diplomski studiji, pogotovo STEM, koji su vanredni.

Nije problem pretvaranja. FH koji sam završio je danas University of applied sciences. Sa fokusom na primjenjeni dio. I dalje je praksa i praktična primjena primarni fokus, za razliku od tehničkih sveučilišta koji ipak imaju veći fokus na znanstveni rad.

Ono što fali kod srednjih strukovnih i kod tehničkih fakulteta (to poznajem pa o tome mogu pisati) je dobra umreženost sa firmama i kvalitetan program prakse kroz školovanje.
Slažem se s većinom, no moram napomenuti da se stari studij izjednačio s masterom jer je naprosto tako jedino pravedno. Naime, moj studij je daleko teži od današnjeg mastera i ne vidim kako bi me netko mogao smatrati bakalarom nakon toliko studiranja i rada.

Moj predmet ne postoji kao 3+2 opcija tako da bi suma moga studiranja ušla u sumu sadašnjeg bakalara, svi predmeti koje sam odslušala i vjezbe koje sam odradila ulaze u master i više od toga. Na drugoj studijskoj je program 4+1, gdje također u indeksu imam više od potrebnoga.

Iznimka su novi kolegiji koje evo pokušavam odslušati dok radim u nastavi i dogovaram taj dio s faksom jer ih smatram potrebnima, a u prvim godinama prelaska nisu ni postojali. Odnosi se poglavito na rad s učenicima s poteškoćama i nadarenim učenicima te mi dostupne edukacije ni izbliza ne bi bile korisne kao ovi kolegiji.

Dakle, sumirajmo, u mom se indeksu nalazi više ECTS bodova kad samo preračunam 10 000 kartica teksta pročitanoga za jedan šesterosemestralni ispit, a imam takvih nekoliko na objema grupama.

Pri maltretiranju odsjeka da pređemo na novi sustav upravo je taj podatak presudio da dobijemo završavanje po Humboldtu jer nisu znali preračunati jednu običnu Noviju hrvatsku književnost. Da ne govorim o izborima u kojima posjedujem bodove za cijelu komparativnu i hrpetinu bodova na sociologiji.


Slažem se recimo s time da strukovne trebaju biti upravo tako koncipirane da za državnu maturu moraju samostalno raditi jer nije sustav nepravedan, nego je njihovo obrazovanje u temelju usmjereno srodnim fakultetima i radu nakon školovanja.

Dugo sam mislila kako je sve to nepravedno, no činjenica je da za medicinare postoji petogodišnji fakultet, za Ruđerce tehnički fakulteti, a da je svima jasno kako za medicinu i FER moraju nadoknaditi znanje. I tu priliku imaju, po meni zapravo izvrsnu, jer mogu čekati, sazreti, raditi dok se osvijeste rad u tim sustavima i ideju postajanja doktorima ili inženjerima kalibra FER-a. Što nedostaje mehatronici danas? Pa ti ljudi zarađuju trenutačno više od prosječnog računarca.

Nama također nedostaje tržište koje bi poticalo nove poslove. Sestra mi je u tri godine dobila novu struku u Njemačkoj koja kod nas ne postoji, a plaća joj je dovoljna za život. Sad gleda kako bi opet to napravila jer bi htjela još bolje uvjete.

Ja i da hoću, mogu se objesiti na papke i snatriti jer je naša zemljica zaustavila svaki napredak i nema pojma što bi sa sobom. Industrija je nepostojeća, oslonjeni smo na turizam, ne iskorištavamo potencijale i geostrateški položaj, nego gledamo u prazno i popujemo o nekom poduzetništvu u klimi žestoke korupcije i nepotizma.
Hagne is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2024., 18:25   #1850
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Hrvatska ima jedinstveno glup sustav zvan sss-všs-vss. Uz to, pri prelasku na Bolonju, izjednačila se diploma po starom sa novom master diplomom umjesto sa bakalar diplomom. I time smo dobili to da tržište tj poslodavci nemaju pojma što su zapravo bakalari. Osoba koja ima završen bakalar je završila faks. Točka. Poanta je bila da ne upisuje svatko master, nego da se sa bakalarom ide na tržište rada, a master upisuju ili ljudi koji imaju apsiracije za znanstvenu karijeru ili ljudi koji već rade i onda ih firma pošalje na dodatnu edukaciju.

Drugi bistri potez našeg obrazovnog sustava je diferencijacija u titulama između sveučilišta i veleučilišta, tzv specijalisti. Titula koja ne postoji nigdje u EU. Završio sam master na FH (tehničko veleučilište) u Beču. Na mojoj diplomi piše ista titula kao i mom kolegi koji je završio TU (tehničko sveučilište). Obojica smo diplomirani inženjeri tj po međunarodnoj klasifikaciji MSc- Master of science. Nota bene- na masteru sam bio među mlađima i rijetkima koji su direkt došli sa bakalara. Većinom su bili ljudi sa barem 3-4-5 godina iskustva rada u struci. Većina master programa je bila vanredna (tj ono što bi mi zvali vanredno), znači petak popodne/subota/nedjelja predavanja i vježbe, eventualno nešto preko tjedna kasno popodne ili u večernjim satima, ali nikad prije 17 h. U Hrvatskoj praktički ne postoje diplomski studiji, pogotovo STEM, koji su vanredni.

Nije problem pretvaranja. FH koji sam završio je danas University of applied sciences. Sa fokusom na primjenjeni dio. I dalje je praksa i praktična primjena primarni fokus, za razliku od tehničkih sveučilišta koji ipak imaju veći fokus na znanstveni rad.

Ono što fali kod srednjih strukovnih i kod tehničkih fakulteta (to poznajem pa o tome mogu pisati) je dobra umreženost sa firmama i kvalitetan program prakse kroz školovanje.
Da, da - vas su do jučer ovdje zvali stručni specijalist

To je u DE baš dobro riješeno. Al to se i očekuje od Švaba.
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.