Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2015., 11:58   #21
Velafax xl 75 mg

People,

Znali netko na forumu ili tko već pije Velafax 75 xl, zašto ga je nestašica u ZG ljekarnama i kad bi ga moglo opet biti?

Tnx
Monoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 12:04   #22
Monoke imas ga u ljekarni - Klaiceva ulica!

Cesto ga je nestasica jer su im se vjerojatno povecale narudzbe, pa sad to trebaju poloviti.. zato uvijek radije naruci (nazovi u ljekarnu) dan unaprijed, da te dan iza doceka..
__________________
I never fall apart because I never fall together
n i k s is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 13:21   #23
Quote:
n i k s kaže: Pogledaj post
Monoke imas ga u ljekarni - Klaiceva ulica!

Cesto ga je nestasica jer su im se vjerojatno povecale narudzbe, pa sad to trebaju poloviti.. zato uvijek radije naruci (nazovi u ljekarnu) dan unaprijed, da te dan iza doceka..
Hvala. Ti ga isto piješ?
Monoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 15:57   #24
Quote:
n i k s kaže: Pogledaj post
Martian, od tog dana ja Velafax vise ne preskacem, a od tog dana je proslo 4 i pol godine.. i UVIJEK ga 'drzim na oku'. To je postao lijek koji ako mi nestane ja padam u depresivna stanja, nepokretnost, sto se sve polako razvija do pravih napada..

Kao sto sam vec u prijasnjoj temi napisala, sada Velafax (AD) smanjujem.. vec sam na pola doze koju sada isto prepolavljam.. Dakle, micem ga polagano i u srijedu cu se konzultirati s psihijatrom na koji nacin tocno cemo ga maknuti zauvijek.. Jer meni taj lijek nije bio potreban, vec po mojem F-u oni ga pripisuju svima.. stoga ga zelim maknuti..

Ali, Martian, kriza i jest stanje kada lijek ne mozes maknuti bez zescih muka i problema, kada ti je lose ako ti taj lijek nije u organizmu, a to me priupitao Bluzara.. Jer prije ja sam 3 god pila Seroxat, pa 2 god Mirzaten (ADi) i oboje sam maknula bez problema.. samo sam ih pestala piti.. Tako i moj decko i moji poznanici.. Zasto me onda Velafax zeza?? Ja ne razumijem, zato pod hitno idem Moraveku da cujem u cemu je trik..

Eto, hvala ti
Evo, ja sam već dulje vrijeme na Seroxatu. U dva navrata sam, nakon što mi je već mjesecima bilo dobro, na kraće vrijeme (uglavnom preko ljeta) ga prestala uzimati. Imala sam neke simptome ustezanja (nesanica, udari struje), ali to je brzo prošlo. Zadnji put je bilo prije nepune dvije godine kad mi se nakon toga psihičko stanje zbog nekih vanjskih okolnosti opet pogoršalo. I morala sam se vratiti na uzimanje Seroxata, te su mi pritom nuspojave na početku ponovnoga uzimanja bile jače izražene nego kad sam ga prvi put počela uzimati. I mislim da više do kraja života neću više eksperimentirati s prestajanjem, nego da ću ga uzimati do smrti. Kad mi je dobro (kao npr. sada), uzimam minimalne doze, a ako sam loše, vraćam se na propisanu dozu.

Možda si u pravu da je Velafax u tom smislu drukčiji od Seroxata. Osobno s Velafaxom nemam nikakvih iskustava. No ja ne smatram da sam o Seroxatu ovisna, ni fizički ni psihički. Naprosto mi on nadoknađuje količinu seratonina koja mi je potrebna za normalno funkcioniranje, a moj ga organizam ne proizvodi dovoljno.

Bluzara ti je prigovorio jer će se zbog tvoga pisanja možda netko od onih kojima je antidepresiv nužno potreban, pokolebati u tome, odbijati ili odgađati uzimati ga bojeći se da će postati ovisan o njemu. A za što bolji ishod liječenja važno je imati povjerenja i u liječnike koji nam postavljaju dijagnozu i propisuju terapiju i u lijekove koje uzimamo. Ne slijepo i nekritičko povjerenje, ali ipak povjerenje.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 18:24   #25
Quote:
n i k s kaže: Pogledaj post
eto, ponavljam: s ovim se slazem i generalno bi se ljudi, po mom misljenju, trebali toga drzati..

Nino, drago mi je da se ides posavjetovati.. Sretno!
Fala, ma da, idem popričat jer sam več sam sebi dopizdil sa internetskim i forumskim samodijagnozama, zapisal sam si pitanja, pa ću ispitat, što me sve zanima, mislim da je to najbolje, nek ljudi delaju svoj posel, nemremo svi biti i doktori i mehaničari i informatičari
Nino81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 18:54   #26
Ne, selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina ne izazivaju ovisnost, izazivaju sindrom diskontinuacije. Nije govno, neg se pas posro.

@Martian7, liječnici su samo ljudi -stručni, obrazovani, ali ipak samo ljudi.
A medicina je znanost, a znanost je neumoljiv logički utemeljen i empirijski razvijen sustav koji se ne obazire na subjektivna tumačenja i individualne interese i potrebe. I ta znanost kaže da SSRI stvaraju ovisnost, i da je nivo serotonina kao ključni faktor u razvoju depresije tek hipoteza nastala 60tih godina iz koje je nastao mit, i taj mit je skupa s nekim drugima dobrano unovčila farmaceutska industrija usput korimpirajući praktičnu medicinu -situacija u ljudskom društvu viđena mnogo puta koja ne spada u teorije zavjera s ruba pameti nego u čistu praksu.

Naravno, sve ovo je previše apstraktno za prosječnog korisnika naviklog na poslušnost kvaziautoritetima, zato ću predočiti jednu slikovitu paralelu:
unošenje legaliziranih psihoaktivnih supstanci u mozak je slično pecanju dinamitom soma-kapitalca u nepregledno velikom ribnjaku: bacit ćemo tu i tamo par štapina, koji mogu i ne moraju usmrtiti ribetinu, ali usput ćemo devastirati i dobar dio ostalog ribljeg fonda i ekosustava.
Sad, je li nekome važnije slikati se s tom mrtvom ribetinom ili imati ostatak ribnjaka netaknut, svatko neka sam za sebe odluči. Ali treba biti svjestan što si radi, umjesto nekritički gutati reklame.

Zadnje uređivanje Levi Strauss : 10.05.2015. at 19:11.
Levi Strauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 18:57   #27
Ne možemo reći da je skidanje sa jednog AD-a identično kao sa nekog drugog. Sa nekog se lakše i brže skida ali to primarno ovisi o dozi koja se uzimala.
Ja pijem Velafax 75 mg i iako to nekome može izgledati puno, zapravo je to skoro pa zanemariva doza da bih se osjećao ''grozno'' ako kojim slučajem naglo prekinem ili ako zaboravim, što mi se zna dogoditi.

Svi mi pijemo minimalne doze AD-ova, samo pojedini forumaši uzimaju veće količine lijekova - šizofreni i slični.

Nuspojave nakon naglog skidanja nisu ni kod svakog iste. Da ne govorim o preklapanju osnovne bolesti sa nuspojavama lijekova.
Nije tako jednostavno.
Lijekove i njihov način djelovanja treba shvatiti jer su posljedice vrlo nepredvidive.
Kod svih nas fali jedna stvarčica - informacije.
Kada kopamo po netu i tražimo pojedinu informaciju treba shvatiti da je lijek sastavljen od ljekovitog dijela i pomoćnih tvari.
Ako npr. pijemo Olandix koji je sastavljen od ljekovite supstance Olanzapina a služi za liječenje šizofrenije i manije, naravno da ćemo se informirati o olanzapinu a ne o samom Olandixu ali moramo znati i nešto o šizofreniji ili maniji.
Nakon toga ćemo vidjeti da postoji grupa lijekova, u ovom slučaju antipsihotika, čija je osnova olanzapin - Vaira ( Belupo), Cipla, Treana i jedan od poznatijih Zypreksa.

Najvažnije je da nemamo potrebu povećavati dozu što je dokaz da AD-ovi i Ap-ici ne stvaraju ovisnost.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 19:00   #28
Meni se čini da neki brkaju ovisnost i potrebu za uzimanjem lijeka kako bi se ublažili simptomi bolesti te dovelo osobu u funkcionalno stanje.
Tox is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 19:01   #29
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post

Najvažnije je da nemamo potrebu povećavati dozu što je dokaz da AD-ovi i Ap-ici ne stvaraju ovisnost.
Nije li ovisnost definirana kao nemogućnost odvikavanja u slučaju nestajanja potrebe, a ne povećavanja doze?

Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
Meni se čini da neki brkaju ovisnost i potrebu za uzimanjem lijeka kako bi se ublažili simptomi bolesti te dovelo osobu u funkcionalno stanje.
Slažem se.
Levi Strauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 19:03   #30
Quote:
Levi Strauss kaže: Pogledaj post
Nije li ovisnost definirana kao nemogućnost odvikavanja u slučaju nestajanja potrebe, a ne povećavanja doze?
Ako potreba za lijekom nestaje, onda nema nemogućnosti odvikavanja? Ili se nisi dobro izrazio. (ili ja nisam dobro pohvatao)
Tox is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 19:27   #31
Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
Ako potreba za lijekom nestaje, onda nema nemogućnosti odvikavanja? Ili se nisi dobro izrazio. (ili ja nisam dobro pohvatao)
Rekao bih da nisi dobro pohvatao. Ovisnost je nesposobnost od oslobađanja nepotrebne navike. Ili unosa nepotrebnih tvari.
Levi Strauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 19:46   #32
Quote:
Levi Strauss kaže: Pogledaj post
Nije li ovisnost definirana kao nemogućnost odvikavanja u slučaju nestajanja potrebe, a ne povećavanja doze?
Moguće je da je sposobnost moga organizma da proizvodi dovoljnu količinu serotonina bar djelomično ugrožena time što uzimam SSRI antidepresiv jer se tako organizam "navikne" da dio količine potrebno za normalno funkcioniranje dobiva izvana. Na taj način mislim da kod mene nikad neće doći do nestajanja potrebe.

No ne smatram da je uzimanje minimalnih količina Seroxata usporedivo s pecanjem soma-kapitalca dinamitom. Ne uzimam LSD, heroin, kokain, ayahuascu, ibogain ni magične gljive, pobogu!
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 19:52   #33
Quote:
Levi Strauss kaže: Pogledaj post
Nije li ovisnost definirana kao nemogućnost odvikavanja u slučaju nestajanja potrebe, a ne povećavanja doze?
Ne.

Fizička ovisnost je stanje organizma koje nastaje uslijed uzimanja tvari koje uzrokuju ovisnost, kad više za održavanje homeostaze organizmu nije dovoljno unošenje hrane i redovna fizička aktivnost i san (tj. osnovne ljudske potrebe), nego postoji fizička potreba organizma za određenim stimulansom na koji se organizam privikao.

Znači, postoji fizička potreba za određenom tvari koja je uzrokovala ovisnost.
Homeostaza je održavanje nekog biološkog sustava, u ovom slučaju ljudskog orhanizma.
Čovjek - ovisnik može održati komeostazu samo ako je stimulans u organizmu a s vremenom za održavanje homeostaze je potrebno sve više stimulansa.

Brkamo to sa lijekovima koji isto tako održavaju homeostazu ali nije potrebno uzimati sve veće i veće doze jer nema potrebe.
Kada se odredi dijagnoza, odredi se i eksperimentalna doza lijeka koja se s vremenom korigira na optimalnu dozu.
Nakon godinu ili dvije a ponekad i duže, doza lijekova se ovisno o ukupnom stanju bolesti i organizma smanjuje ili potpuno ukida.

Naravno, u nekim slučajevima se pije cijeli život osobito kod teških psihijatrijskih slučajeva.

Evo primjer - Seroquel. Osnovna tvar je kvetiapin a služi za liječenje šizofrenije, bipolarne depresije i manije, inače je antipsihotik.

Preporučljiva max doza je 800 mg dnevno. Da li se može uzimati više, može dakako ali one nuspojave koje spadaju u rijetke ili manje česte prelaze u grupu čestih ili vrlo čestih.
Malo zajebano a..

Kada bi organizam bio ovisan tražio bi sve više Seroquela da bi stanje održavao - istim.
A uzimanjem više Seroquela može izazvati ili uzrokovati, između ostalih nuspojava i aritmiju što nikako nije bezazleno.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 19:57   #34
Ma morete vi to formulirat kak očete, ali ak se godinama uzima AD ili neki drugi lijek i nakon prestanka, nemre se bez njega funkcionirat, po meni je to isto jedna vrsta ovisnosti organizma za preparatom..

Nadalje možete se vi tješiti da pijete male doze AD-a, ali treba znati da on upravlja vašim životom, a i krajnje je zabrinjavajuće da i na samoj uputi na svakom adu, pohrane serotnina, se ograde da neznaju ni sami kak točno djeluje

I jedna moja teza, koliko znate radnika ili seljaka da piju aD? Vjerojatno nijednog,jer su opterečeni poslom i nemaju vremena da jebu po internetu, večinom se radi o mlađoj populaciji, rane dvadesete, odnosno tridesete, koje su u pravilu ok situirane, nisu pretjerano okupirane poslom, životnim problemima i ozbiljnim bolestima, koje vise na internetu i traže si dijagnoze i onda možda iz neke gluposti se kod šrinka dobije dijagnoza i evo na tabletama smo..

Inače dajte mi recite dal ima koga ko je bil kod šrinka i nije dobil neku dijagnozu, popularne F, dam si jaja rezat da svakome oni nađu neko sranje i krene kljukanje ljekovima..

Da ne pametujem puno, nisam doktor, ali treba se malo probat okrenut životu, nać nekoga kome se čovjek može povjeriti i bude lakše, barem je meni tako..
Nino81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 20:09   #35
Quote:
Monoke kaže: Pogledaj post
People,

Znali netko na forumu ili tko već pije Velafax 75 xl, zašto ga je nestašica u ZG ljekarnama i kad bi ga moglo opet biti?

Tnx
Ja već danima pijem neki zamjenski jer velića nema
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 20:09   #36
Nda, "otrči tri kruga oko zgrade i nećeš biti depresivan".

Ajmo ne koristiti takvu retoriku na ovom pdf-u. Hvala.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 20:11   #37
Pa kaj se ne može dobit dve kutije velafax-a od 35mg? Baš me sad zanima dal bum ga ja mogao dobit (pijem 35.7mg)
Tox is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 21:01   #38
Quote:
Nino81 kaže: Pogledaj post
Ma morete vi to formulirat kak očete, ali ak se godinama uzima AD ili neki drugi lijek i nakon prestanka, nemre se bez njega funkcionirat, po meni je to isto jedna vrsta ovisnosti organizma za preparatom..

Nadalje možete se vi tješiti da pijete male doze AD-a, ali treba znati da on upravlja vašim životom, a i krajnje je zabrinjavajuće da i na samoj uputi na svakom adu, pohrane serotnina, se ograde da neznaju ni sami kak točno djeluje

I jedna moja teza, koliko znate radnika ili seljaka da piju aD? Vjerojatno nijednog,jer su opterečeni poslom i nemaju vremena da jebu po internetu, večinom se radi o mlađoj populaciji, rane dvadesete, odnosno tridesete, koje su u pravilu ok situirane, nisu pretjerano okupirane poslom, životnim problemima i ozbiljnim bolestima, koje vise na internetu i traže si dijagnoze i onda možda iz neke gluposti se kod šrinka dobije dijagnoza i evo na tabletama smo..

Inače dajte mi recite dal ima koga ko je bil kod šrinka i nije dobil neku dijagnozu, popularne F, dam si jaja rezat da svakome oni nađu neko sranje i krene kljukanje ljekovima..

Da ne pametujem puno, nisam doktor, ali treba se malo probat okrenut životu, nać nekoga kome se čovjek može povjeriti i bude lakše, barem je meni tako..
Kada neki lijek ili droga stvara osjecaj ugode (bez kojega se ne moze) onda se kaze da stvara i ovisnost . Mislim da antidepresivi i antipsihotici tako ne djeluju.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 21:56   #39
Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
Meni se čini da neki brkaju ovisnost i potrebu za uzimanjem lijeka kako bi se ublažili simptomi bolesti te dovelo osobu u funkcionalno stanje.
Tako je.. Ja ponavljam, imam pripisan AD jer ide pod moju sifru, nisam ga trebala, jer nemam depresivni poremecaj niti ista sl. tome,a tada sam bila neupucena.. Dakle, kad sam prije micala Seroxat, pa Mirzaten nisam imala cak ni potrebu za uzimanjem lijeka, azo u jednom danu sam ih maknula i zdravo - sve 5.

Od kad sam presla na Velafax, koji se btw naziva i dila pod stimulator - raspolozenja, ja imam FIZICKU i PSIHICKU krizu..

Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Najvažnije je da nemamo potrebu povećavati dozu što je dokaz da AD-ovi i Ap-ici ne stvaraju ovisnost.
Osobno imam ogromnu toleranciju na ap-e, tako da sam doze samo dizala. Po toj tvojoj teoriji, oni onda stvaraju ovisnost i dovode do krize, a APi ne stvaraju ovisnost ni krizu pri skidanju tbleta.
To sto si naveo je vazano iskljucivo za TOLERANCIJU, koja nije jednaka OVISNOSCU..

Kod mene za održavanje homeostaze organizmu nije dovoljno unošenje hrane i redovna fizička aktivnost i san (tj. osnovne ljudske potrebe), nego postoji fizička potreba organizma za Velafaxom na koji se moj organizam privikao.. etc. etc. sve kaj si skinuo s wiki..

Martin, u srijedu idem na konzultacije pa cu zapisati sve sto je potrebno znati.. Ja nemam cilj nikoga strasiti ADa, u psihijatra se treba imati povjerenja.. Ali, ponavljam kako sam ga ja pila iako nemam tu dijagnozu i nije mi bio potreban, ostali koji pate od depresije, anksioznosti, itsl. naravno da vjerojatno nece imati niti potrebe taj lijek micati..

Ne tvrdim da je AD "los'' za organizam kod ljudi koji imaju doticne dijagnoze. Dapace! on moze biti samo pomoc u takovim slucajevima, jer ipak je organizmu lakse kad ne podnosi napade bilo kojeg oblika, strahove, tenzije, itsl. nego obrnuto, a AD ce uciniti da to nestane i u takvim slucajevima pomoci..
__________________
I never fall apart because I never fall together

Zadnje uređivanje n i k s : 10.05.2015. at 22:16.
n i k s is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 22:06   #40
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
10 somova smo prešišali..a jesmo frikovi

Ali i nakon ove manje gomile postova neki pojedinci kao npr. mlada dama @Niks između ostalih i dalje tvrde kako AD-ovi izazivaju ovisnost.
Naravno, reći će ona - ne svi ali neki.

Koji ?

Hajde da jednom zauvijek riješimo pitanje ovisnosti o AD-ovima.
Što je to uopće ovisnost ?

Ovdje mislim na fizičku ovisnost a ne psihičku kao npr. ovisnost o internetu ili televiziji i slično.

Da ne izmišljam toplu vodu evo što kaže Wiki...

''Fizička ovisnost je stanje organizma koje nastaje uslijed uzimanja tvari koje uzrokuju ovisnost, kad više za održavanje homeostaze organizmu više nije dovoljno unošenje hrane i redovna fizička aktivnost i san (tj. osnovne ljudske potrebe), nego postoji fizička potreba organizma za određenim stimulansom na koji se organizam privikao.

Takvo stanje se očituje raznolikim simptomima, ovisno o tvari o kojoj je čovjek ovisan. Organizam fizički ovisnog čovjeka može postići homeostazu samo ako je stimulativna tvar prisutna u organizmu.''.

Takvih supstanci u AD-ovima jednostavno nema.
Čak kada se AD-ovi uzimaju doživotno i dalje nema bojazni da će izazvati bilo kakvu ovisnost. Govorim o svim AD-ovima, čak i onima u kojima može biti i sedativa, anksiolitika.
AD-ovi nisu stimulativi.

Prava ovisnost praćena neizdrživom željom ili potrebom, zloupotrebom ali i potrebom za sve VEĆIM količinama da bi se osigurao ISTI učinak kod AD-ova NE POSTOJI.
Znači - mi nemamo potrebu uzimati sve veću količinu AD-ova da bi, kako Wiki kaže - za održavanje homeostaze.
Za isti učinak nije potrebno uzimati sve veću količinu AD-ova jer se tako neće dobiti ništa, može se samo obrnuto dogoditi, da učinak AD-ova izostane.

Nadam se da je ovo konačno jasno.

Sustezanje (inhibicija) ili ustezanje je subjektivni osjećaj koji nastaje kao posljedica naglog prekida farmakoterapije AD-ovima.
Osjećaj koji prati glavobolja, mučnina, povraćanje, proljev, temperatura i općenito stanje koje sliči gripi.

Ista pjesma je i sa antipsihoticima. Nema govora o ovisnosti.
Naime, većina nas, gotovo svi uzimamo nekakve simbolične količine pa cijeli problem ovisnosti o antipsihoticima gubi smisao.

Kada sam se već raspisao, želio bih reći nešto o tzv. istim lijekovima različitih proizvođača, generički lijekovi.
Oni bi trebali biti jednakovrijedni kao originalni lijekovi a nastali su nakon isteka patenta ili jednostavno u nekim državama gdje nema prava na patent, izlaze istovremeno kao i original.

Da, osnovna tvar od koje se sastoji pojedini lijek je potpuno ista, da je obrnuto taj lijek ne bi bio generik.
Problem je u pomoćnim tvarima.

E sad, pričati o pomoćnim tvarima bih mogao 6 dana..
Uglavnom, riječ je o nekim sastojcima lijekova a koji nisu djelatna tvar.
Npr. izgled tablete, apsorpcija i oslobađanje u organizmu ( npr. rapid - retard), djelovanje ljekovite ( djelatne ) tvari, smanjuju nadražaje i alergije, razna punila da bi se dobila određena masa tablete (laktoza), sposobnost vezivanja
i gomila drugih svojstava.

E tu postoji razlika između originala ( npr. Seroquel ) i generika (npr. Q-pin ili Loquen..).
To govori da razlike među proizvođačima postoji i to nije samo subjektivan osjećaj.

Eto vam sad...
ajd konačno, bluzbrada potpis od a do žnj
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:49.