Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2022., 22:03   #1
Cijene nekretnina IV

Stara tema je prešla tehnički limit od 10 000 postova, tako da se otvara nastavak.

Prethodne teme možete naći na linkovima:
Cijene nekretnina (III) https://www.forum.hr/showthread.php?t=1151053
Cijene nekretnina (II) https://www.forum.hr/showthread.php?t=822915
Cijene nekretnina (I) https://www.forum.hr/showthread.php?t=822981

S novom temom dolaze i ove napomene:

- Svaki post koji krene u offtopic, vrijeđanje, ismijavanje ili ruganje "gastrabajtera" biti će sankcioniran.
- Svaki post koji se bavi forumašima, a ne njihovim postovima, koji skreće u političke rasprave, koji ne pripada ovom podforumu, biti će također sankcioniran.
- Nemate izliku pri odgovaranju na postove koji ne poštuju pravila. Iste prijavite i čekajte da moderator sankcionira.
- Nalazite se na podforumu Gospodarstvo, te se držite rasprave koja je prikladna za ovaj dio foruma.


Budite onntopic, ponašajte se pristojno i probajte voditi civiliziranu raspravu.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.

Zadnje uređivanje Cuka : 07.10.2022. at 00:36.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 07:10   #2
@noname ti nemas pojma sto komentiras. Moja poanta je bila prikazati da i u velikim drzavama ima izbora za svaki dzep sto ti ocito nisi shvatio. Da ima i ultraskupih mjesta ali ima i jeftinih da se i Hrvatima isplati kupiti tamo. Pa realno da mi je izbor Baranja ili Francuska, odlucio bih se za Francusku bilo koji dan u tjednu. A kad si vec zapeo za Italiju i tamo ima prilicno povoljnih nekretnina na lijepim mjestima koje si i mi mozemo priustiti.
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 09:06   #3
Daj molim te. Svatko normalan bi za istu cijenu uzeo nešto u Baranji. Jer za tu lovu u Francuskoj dobiješ samo probleme. Na svakoj razini u minimalno kao u Baranji.

Isto kao Pariz, Ghetto dijelovi su svakom dostupni, a ono što je pristojno je dođošu nedostupno.

Bio sam u Normandiji na terenu jednom, užas od države. Azurna obala je možda druga priča, ali i Dubrovnik je u Hrvatskim okvirima.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 10:07   #4
Mozda da se nasoj srednjoj klasi preporuci kupnja studija na albanskoj obali?

U mom gradu na moru, i to stan bez pogleda na isto, 3 km od prve plaze, upravo tip objavio - 67 kvadrata = 225k EURA.

Pas mater pohlepnu.
Alessio Rastani is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 10:35   #5
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Daj molim te. Svatko normalan bi za istu cijenu uzeo nešto u Baranji. Jer za tu lovu u Francuskoj dobiješ samo probleme. Na svakoj razini u minimalno kao u Baranji.

Isto kao Pariz, Ghetto dijelovi su svakom dostupni, a ono što je pristojno je dođošu nedostupno.

Bio sam u Normandiji na terenu jednom, užas od države. Azurna obala je možda druga priča, ali i Dubrovnik je u Hrvatskim okvirima.
Kakve probleme? Mislis na islamske doseljenike? Nema ih u countrysideu. Prosao sam sve od Dunkirka do Lorrianea, nista slicno u HR nisam vidio. Jest vrijeme tijekom zime malo morbidno kao u Britaniji ali uredjenost, cistoca fantasticno. Doslovno krajolik kao iz filmova. Ipak Francuska je daleko samo od Normandije. Centralna Francuska je bas raj na zemlji.
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 11:09   #6
https://www.njuskalo.hr/nekretnine/s...oglas-38621508

2299.55 EUR kvadrat.

Prosjecna placa dvoje ljudi u HR = 2011.016 EUR.

Sto kazete, priustivih 57 kvadrata, taman za utrpat dva bebaca i psa?
Alessio Rastani is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 11:11   #7
Quote:
Alessio Rastani kaže: Pogledaj post
Mozda da se nasoj srednjoj klasi preporuci kupnja studija na albanskoj obali?

U mom gradu na moru, i to stan bez pogleda na isto, 3 km od prve plaze, upravo tip objavio - 67 kvadrata = 225k EURA.

Pas mater pohlepnu.
Uz svo dužno poštovanje, ali to nije pohlepa i nazivanje takve stvari pohlepom je vrijeđanje. Ako čovjek može prodati po toj cijeni, onda je to tržišna cijena, a ako nije tržišna cijena onda neće prodat i ćao. Pitanje jedan, koliko si ti svojih stvari prodao ispod cijene koju si mogao postići na tržištu? Pitanje broj dva, ako čovjek prodaje jednu nekretninu da bi kupio drugu, ako on da svoju nekretninu ispod tržišne cijene, da li to znači da će on uspit nać kupit drugu nekretninu ispod cijene? A ako neće, bi li ti davao recimo svoj dvosobni stan ispod cijene, pa za pare kupio pola manji stan na drugoj sličnoj lokaciji? A sve zato da ne bi bio 'pohlepan'.
MasterFlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 11:15   #8
Krivo si računao... Stan je 46,49 m2. Ostatak su šupa i parkinzi.

46 kvadrata je prostor u kojem se - vrlo, vrlo skučeno i na jedvite jade - može smjestiti dvoje ljudi. Za treću osobu, ili dijete, više nema mjesta.

Realno, ovo je stan za samca i ništa više od toga.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 11:39   #9
Quote:
MasterFlo kaže: Pogledaj post
Uz svo dužno poštovanje, ali to nije pohlepa i nazivanje takve stvari pohlepom je vrijeđanje. Ako čovjek može prodati po toj cijeni, onda je to tržišna cijena, a ako nije tržišna cijena onda neće prodat i ćao. Pitanje jedan, koliko si ti svojih stvari prodao ispod cijene koju si mogao postići na tržištu? Pitanje broj dva, ako čovjek prodaje jednu nekretninu da bi kupio drugu, ako on da svoju nekretninu ispod tržišne cijene, da li to znači da će on uspit nać kupit drugu nekretninu ispod cijene? A ako neće, bi li ti davao recimo svoj dvosobni stan ispod cijene, pa za pare kupio pola manji stan na drugoj sličnoj lokaciji? A sve zato da ne bi bio 'pohlepan'.
Prodavao sam svoje vrijeme poslodavcu ispod cijene, jednom sam prodao auto 1k eura ispod cijene, prodao sam masu elektronike ispod cijene, whats the point? Vjerojatno sam debil, al sta ces.

Uostalom, imas pravo, bezveze se sekiram, neka lijepo svi stave X2 na postojece cijene sad pred zamjenu eura pa neka pad bude jos veci u postocima, meni ni iz dzepa niti u dzep, kako bi cinici rekli "trziste ce presuditi", zabavno ce mi biti samo vrludanje jajara kojima je pis cigle svetinja veca od Boga.
Alessio Rastani is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 11:39   #10
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
@noname ti nemas pojma sto komentiras. Moja poanta je bila prikazati da i u velikim drzavama ima izbora za svaki dzep sto ti ocito nisi shvatio. Da ima i ultraskupih mjesta ali ima i jeftinih da se i Hrvatima isplati kupiti tamo. Pa realno da mi je izbor Baranja ili Francuska, odlucio bih se za Francusku bilo koji dan u tjednu. A kad si vec zapeo za Italiju i tamo ima prilicno povoljnih nekretnina na lijepim mjestima koje si i mi mozemo priustiti.
Brojke su jedno, fantazije su drugo.
Ti fantaziraš ignorirajući brojke i stvarnost.
Stvarnost je ta FR košta 8k eur/kvadrat a ista stvar u RH košta 1-2k eur/m2

Ruina u FR za 30k u pripizdini = ruina u RH za 5k u pripizdini
Ta FR u sred ničega i nigdje te izađe 150k da imaš išta + godišnje par k/eura.
HR u sred nigdje te izađe 30k uz godišnji trošak parsto+eura(a mi nemamo takvih vukojebina zbog fizičke stvarnosti i veličine države )

Rezultat je 50% više stranaca kupilo u samo godinu dana, prije schengena i eura.
To što je svima njima jasno, tebi očito nije.
Brojke i cijene pričaju jednu priču, trendovi su jasni.

I naravno da srednji sloj bježi od mafije i kriminala koji je pranjem love stjero garsonjere do milijunskih iznosa po zapadnoj EU na civiliziranija mjesta. Ili jeftinija.
Probaj si malo zamislit da 50%, ponovo 50% nekretnina/godišnje kupe stranci.
Zamisli da 50% svih nekretnina u godina dana, u recimo danskoj ili francuskoj ili slovačkoj kupe stranci.

Ti baci to koji ???
noname23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 11:44   #11
Quote:
Strani državljani kupili su prošle godine 9514 nekretnina u Hrvatskoj, što je porast od visokih 50 posto u odnosu na 2020. godinu, doznaje Jutarnji list u Poreznoj upravi
Podatak porezne, javno objavljen, pokazatelj trenda. Nije 2-3% više, nego je 50% više.
Nije zanemariva brojka, niti rast.
@noname

Taj tvoj "trend" treba sagledati malo kvalitetnije. 2020. je bila loša godina za prodaju nekretnina iz općepoznatih razloga, pandemija, lockdown, problemi sa putovanjima, avionima itd. Pa 50% rasta na prodajne cifre iz 2020. ne predstavlja nikakav realni rast. Udjele stranaca sam ti već napisao, značajni su SAMO uz more, stranaca van te regije gotovo ni nema. A i na moru Slovenci imaju popriličan udio, a ne Nijemci i Francuzi i ostali.

Ukratko stranci žele na naše more, to je dio Mediterana, a sve ostalo im je slabo zanimljivo. Kontinentalnih gradića, brežuljaka, šumaraka i potoka ima po cijeloj EU. Uostalom odi u Sloveniju tamo u neko Trbovlje, Kočevje, Tržič pa prebroji strane tablice, u koje god doba godine želiš. Nećeš se umoriti brojeći.. A oni su u EU i euru i Schengenu već jako dugo..
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 11:57   #12
Quote:
Alessio Rastani kaže: Pogledaj post
Prodavao sam svoje vrijeme poslodavcu ispod cijene, jednom sam prodao auto 1k eura ispod cijene, prodao sam masu elektronike ispod cijene, whats the point? Vjerojatno sam debil, al sta ces.
Prodavao si svoj rad ispod cijene? Hm, da... Tako vjerojatno i taj koji je oglasio stan od 67 kvadrata za 225k misli da je to još povoljno.

Quote:
Alessio Rastani kaže: Pogledaj post
Uostalom, imas pravo, bezveze se sekiram, neka lijepo svi stave X2 na postojece cijene sad pred zamjenu eura pa neka pad bude jos veci u postocima, meni ni iz dzepa niti u dzep, kako bi cinici rekli "trziste ce presuditi", zabavno ce mi biti samo vrludanje jajara kojima je pis cigle svetinja veca od Boga.
Gledaj, uvijek ima manijaka koji opale cijenu dvostruko veću od tržišne, pa im stan stoji u oglasniku godinama, to je vjerojatno malo bolesna psihologija di se oni hrane time koliko im stan 'vrijedi'. Međutim, većina tržišta nije takva i prosjek oglašenih cijena minus najviše desetak posto koliko eventualno spuste ti je u tom trenutku realna tržišna cijena. Ako se ovdje radi o pranju nelegalnih kuna pred uvođenje eura, onda će se to naglo napuhati još dva tri mjeseca, a onda jednako tako naglo ispuhati. Ako sepak radi o tome da stranci sebi kupuju nekretnine za ljetovanje u stambenim zonama primorskih gradova, onda jebiga, to je samo još jedna potvrda mog općenitog mišljenja da je em turizam kao gospodarska grana em politika otvorenih granica JAKO štetna za lokalnu sredinu.
MasterFlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 12:48   #13
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
@noname ti nemas pojma sto komentiras. Moja poanta je bila prikazati da i u velikim drzavama ima izbora za svaki dzep sto ti ocito nisi shvatio. Da ima i ultraskupih mjesta ali ima i jeftinih da se i Hrvatima isplati kupiti tamo. Pa realno da mi je izbor Baranja ili Francuska, odlucio bih se za Francusku bilo koji dan u tjednu. A kad si vec zapeo za Italiju i tamo ima prilicno povoljnih nekretnina na lijepim mjestima koje si i mi mozemo priustiti.
Jednostavno rečeno, pišeš besmislene pizdarije, iz kojeg razloga, to samo ti znaš.

Razlozi zašto bi nekakav prosječni Hrvat pa i ja bi radije kupio nekretninu u Baranji nego u Francuskoj pripizdini su :

1. Nemam pojma o francuskom tržištu nekretnina

2. Nemam pojma o francuskim porezima na nekretnine, uvjetima za kupnju kao stranog državljana.

3. Nemam pojma o francuskim majstorima u slučaju popravaka ili renoviranja

4. Od francuskog jezika znam jedino "bon žur" i "bon apetit".

5. Do Francuske vukojebine imam jebenih 2000 km.

6. Kao Hrvatu vulgaris koji živi u HR a namjeravam u HR biti i u zagrobnom životu koji kurtz će mi nekretnina u Francuskoj ili Francuskoj vukojebini ? Ili talijanskoj


Ali teorija i fantaziranje nije ni loše, vježba se mozak.
D.Fence is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 12:54   #14
Quote:
noname23 kaže: Pogledaj post
Brojke su jedno, fantazije su drugo.
Ti fantaziraš ignorirajući brojke i stvarnost.
Stvarnost je ta FR košta 8k eur/kvadrat a ista stvar u RH košta 1-2k eur/m2

Ruina u FR za 30k u pripizdini = ruina u RH za 5k u pripizdini
Ta FR u sred ničega i nigdje te izađe 150k da imaš išta + godišnje par k/eura.
HR u sred nigdje te izađe 30k uz godišnji trošak parsto+eura(a mi nemamo takvih vukojebina zbog fizičke stvarnosti i veličine države )

Rezultat je 50% više stranaca kupilo u samo godinu dana, prije schengena i eura.
To što je svima njima jasno, tebi očito nije.
Brojke i cijene pričaju jednu priču, trendovi su jasni.

I naravno da srednji sloj bježi od mafije i kriminala koji je pranjem love stjero garsonjere do milijunskih iznosa po zapadnoj EU na civiliziranija mjesta. Ili jeftinija.
Probaj si malo zamislit da 50%, ponovo 50% nekretnina/godišnje kupe stranci.
Zamisli da 50% svih nekretnina u godina dana, u recimo danskoj ili francuskoj ili slovačkoj kupe stranci.

Ti baci to koji ???
Rista pricas pizdarije iz posta u post. Francuska u godini proda nekretnina koliko HR ne proda otkako postoji kao pojam. Stranci(pitanje i koji jer svatko sa stranim drzavljanstvom je stranac pa bio i Balkanac sa njemackim papirima) kupuju posvuda po svijetu pa i na mjestima koja su tebi i slicnim ognjistarima divlje i egzoticno mjesto tipa Vijetnama, Tajlanda, Dom. Republike i slicno pa sta. Ljudi idu tamo gdje im je bolje.
I da Francuska je i dalje Zapad, a Hrvatska je kao i kompletan Balkan ukljucujuci i onaj srot Bugarsku i Rumunjsku, istocnoeuropska vukojebina.
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 12:59   #15
Quote:
D.Fence kaže: Pogledaj post
Jednostavno rečeno, pišeš besmislene pizdarije, iz kojeg razloga, to samo ti znaš.

Razlozi zašto bi nekakav prosječni Hrvat pa i ja bi radije kupio nekretninu u Baranji nego u Francuskoj pripizdini su :

1. Nemam pojma o francuskom tržištu nekretnina

2. Nemam pojma o francuskim porezima na nekretnine, uvjetima za kupnju kao stranog državljana.

3. Nemam pojma o francuskim majstorima u slučaju popravaka ili renoviranja

4. Od francuskog jezika znam jedino "bon žur" i "bon apetit".

5. Do Francuske vukojebine imam jebenih 2000 km.

6. Kao Hrvatu vulgaris koji živi u HR a namjeravam u HR biti i u zagrobnom životu koji kurtz će mi nekretnina u Francuskoj ili Francuskoj vukojebini ? Ili talijanskoj


Ali teorija i fantaziranje nije ni loše, vježba se mozak.
Pa jebi ga nisu svi glupi i zatucani kao racku. Donedavno je bilo nemoguce da se Hrvati skoluju u EU pa eto biljeze i HR fakulteti manjak studenata, pomalo ce se poceti otkrivati i druga trzista. I nekretnine su jedne od njih. Ne znaju niti Britanci niti Norvezani, a bogami niti Nijemci niti spanjolski, niti francuski, niti vijetnamski, niti tajlandski, a bogami niti hrvatski pa kupuju gdje im se svidi na svim navedenim mjestima, fascinantno ne?
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 13:20   #16
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
Pa jebi ga nisu svi glupi i zatucani kao racku. Donedavno je bilo nemoguce da se Hrvati skoluju u EU pa eto biljeze i HR fakulteti manjak studenata, pomalo ce se poceti otkrivati i druga trzista. I nekretnine su jedne od njih. Ne znaju niti Britanci niti Norvezani, a bogami niti Nijemci niti spanjolski, niti francuski, niti vijetnamski, niti tajlandski, a bogami niti hrvatski pa kupuju gdje im se svidi na svim navedenim mjestima, fascinantno ne?
Neznam u kakvom ti svijetu živiš ali što se tiče školovanja Hrvati se školuju po Evropi još od Austrougarske, a bogme su se školovali po Evropi i Americi i u vrijeme socijalizma.
Ti si potpuno pobrkao lončiće i pogubio se, nije ova priča o nekom tko ima novca pa kupuje ( luksuzne) nekretnine po svijetu pa se tamo preseli nego je priča krenula o jeftinim nekretninama u Baranji ili Francuskoj.



Uzmimo npr. nekog vulgaris Hrvata pa i mene, koji je nekako uštedio 100000 eur, hoće li kupit brvnaru u Gorskom Kotaru ili u Francuskoj vukojebini ?

Zašto bi ja kao Hrvat radije potrošio 100000 eur za kupovinu brvnare u Francuskoj šumi nego u Gorskom kotaru, jako me zanima tvoje mišljenje, pogotovo ako sam je kupio za sebe, obitelj i boravak recimo svaki vikend u prirodi.
Što će meni kao stanovniku Splita kuća u Francuskoj vukojebini ? Što ću sa njom ?

Inače, bogme si ti potpuno odvojen od stvarnosti.
D.Fence is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 13:25   #17
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
Pa jebi ga nisu svi glupi i zatucani kao racku. Donedavno je bilo nemoguce da se Hrvati skoluju u EU pa eto biljeze i HR fakulteti manjak studenata, pomalo ce se poceti otkrivati i druga trzista. I nekretnine su jedne od njih. Ne znaju niti Britanci niti Norvezani, a bogami niti Nijemci niti spanjolski, niti francuski, niti vijetnamski, niti tajlandski, a bogami niti hrvatski pa kupuju gdje im se svidi na svim navedenim mjestima, fascinantno ne?
Znači HR fakulteti bilježe manjak studenata jer se hrvati odlaze školovati vani? Aha, da, kako da ne. Moja preporuka ti je da odeš na DZS (državni zavod za statistiku), pogledaš koliko je u HR bilo rođenih 1980. godine (ti su faks upisivali 1998.), a koliko je bilo rođenih 2004 (ti faks upisuju ove godine). Možda otkriješ da je prva cifra oko 70 tisuća rođenih, a druga 35 000 rođenih, što znači da se efektivno (i bez emigracije) generacija maturanata prepolovila. Pošto se upisne kvote na faksevima nisu prepolovile, zaključak izvedi sam.
MasterFlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 13:46   #18
Svedska lagano ide dolje.

Quote:
Swedish Housing Market Slump Deepens on Rate, Energy Worries

Apartment prices have fallen 6% on year, houses are down 3%
Record-high energy costs, interest rates impact demand
Alessio Rastani is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 13:54   #19
Quote:
Alessio Rastani kaže: Pogledaj post
Svedska lagano ide dolje.
Link?
MasterFlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2022., 13:56   #20
Quote:
MasterFlo kaže: Pogledaj post
Link?
https://www.bloomberg.com/news/artic...premium-europe
Alessio Rastani is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:36.