Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2013., 18:53   #3121
Quote:
accord kaže: Pogledaj post
To jako dobro ako je to tako, ali cisto sumnjam da pec od 50kw za 10 sati rada potrosi samo 2 vrece peleta!
Za ne povjerovati ali je tako.
Ovo mi je prva sezona sa peletom, već nekoliko dana pratim potrošnju i uglavnom se potroše te dvije vreće a radi od 9 do 10 sati u dva navrata. Meni i ovo djeluje malo previše. Po cijeni peleta (1 tona nemilskog peleta 145 eura) dan grijanja 165 kvadrata me dođe oko 4,2 eura .
__________________
www.medenko.com.ba
Karabaja is offline  
Old 03.01.2013., 19:31   #3122
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post

Jak cug od dimnjaka ti ujedno hladi ložište, kotao, dok plamenik miruje, zato smanji doziranje peleta i smanji brzinu ventilatora , do te mjere da kotao -plamenik, radi što duže ili da se ne gasi.
Tako sam ja podesio svoj plamenik (snaga na 1) i kada u dnevnom režimu treba podignuti temp u sobi, plamenik radi od 1/2h do 1h, a za održavanje temp u sobi pali se 1-2 puta u 1h.
stari1 is offline  
Old 03.01.2013., 19:53   #3123
Quote:
accord kaže: Pogledaj post
To jako dobro ako je to tako, ali cisto sumnjam da pec od 50kw za 10 sati rada potrosi samo 2 vrece peleta!
A zašto ne? I kako povezuješ to: kotao 50kW = 2 vreće/10 sati.
Hoću reći snaga peći nema nikakve veze sa potrošnjom, ona je samo posrednik.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 03.01.2013., 21:57   #3124
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
O tome dosta diskutiramo na foeumu https://www.forum.hr/showthread.php?t=708500&page=36

a ovdje ti mogu ukratko objasniti rad u tri varijante.....


Ovisno od cijene nabavke i ugradnje elektronike ( od 50 do 500 Eura) možemo napraviti neku tablicu iz koje se vidi da se neki uređaj isplati u toku prve sezone, a neki uređaj nikada .
Bilo bi zgodno da nabacite par modela tih elektronika i neke okvirne cijene, te kojim mogućnostima raspolažu.
dep is offline  
Old 03.01.2013., 22:14   #3125
Question

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
A zašto ne? I kako povezuješ to: kotao 50kW = 2 vreće/10 sati.
Hoću reći snaga peći nema nikakve veze sa potrošnjom, ona je samo posrednik.
opet sam večeras mjerio potrošnju, peć je radila 6 sati, podigao sam temperaturu kotla na 60 C, sobni termostat podesio na 24 C s tim da je temperatura vode u kotlu bila 43 C, potrošila je 15 kg peleta. peć je bila na P-4 (P-5= 50 kw).
Interesuje me da li je isplativije ostaviti peć da radi cijeli dan tj 10 sati u cugu i da je kotroliše sobni termostat ili da se pravi pauza od par sati. I da li je bolje postaviti višu 60C-65C ili nižu 55C temperaturu kotla i snagu peći koju zadati da se izvuče što ekonomičnija potrošnja?
__________________
www.medenko.com.ba
Karabaja is offline  
Old 03.01.2013., 22:18   #3126
Quote:
accord kaže: Pogledaj post
Evo kod mene zadnjih 9 dana potroseno 15 vreca peleta!
Inace prosjek mi je nekih 8 dana 15 vreca, ali posto je sada bilo malo toplije manja je i potrosnja bila! Grijem 100m2 podnog grijanja i potrosna topla voda!
Temp u kuci 22C.
Koja je peć u pitanju, koliko sati dnevno radi peć? Kakva ti je izolacija...
__________________
www.medenko.com.ba
Karabaja is offline  
Old 03.01.2013., 22:53   #3127
Hvala na odgovorima

ramzay

u sljedecem razdoblju 10 dana malo cu provjerit - izvagat koliko tocno pepela ostaje na odredjenu kolicinu vreca. Sto se tice ugradnje klapne, moze li to biti neka klasicna klapna kao kod peci na drva - u jednom polozaju nastelas i to je to? Hm i da malo cu procackati po postavkama doziranja, tu mi se javlja problem jer mi je to u kuci od mojih a ne zivim ondje pa ne stignem guliti po kotlovnici. Koliko okvirno da skidam okretaje i doziranje i kako da provjeravam sta dobivam ? E da pec je ferolijeva bila nekad na naftu od cca 46 kw, a pelet set je namješten na snagu 2

patafjlengo

peleti bi trebali biti iz gerova, ali neke vrece uopce nemaju natpis. Danas sam uzeo u delnicama 60 vreca energypelets po 1,63 kn pa me zanima kakvi su oni. Sto se tice meni je pustao drugi ali po mojim pitanjima i njegovim odgovorima moguce da zna manje od mene. Ko ima aparaturu u ri za stelanje ? ja bi rado platio samo da mi neko ko se kuzi kaze e to ti je to, ali pitanje je ko to zna.


I da jako jako bitna stvar, nemam mis ventil pa kad se pec upali na zahtjev sobnog termostata pumpa mi vrti vodu u sistemu i jako pomalo dize temp u istoj, a i jako se brzo hladi, temp pada sa 65 na 55 za 15 min max. a to mi je zbog cuga dimnjaka. Slikao sam kotlovnicu tako da cu prebaciti slike na komp i postat je, u sljedecu sezonu bi je malo preslozio ali mi treba dobar prijedlog, a moram vidjet i koliko ce biti para.

lp i

hvala svima na odgovorima
Zorank is offline  
Old 04.01.2013., 01:03   #3128
Quote:
Karabaja kaže: Pogledaj post
opet sam večeras mjerio potrošnju, peć je radila 6 sati, podigao sam temperaturu kotla na 60 C, sobni termostat podesio na 24 C s tim da je temperatura vode u kotlu bila 43 C, potrošila je 15 kg peleta. peć je bila na P-4 (P-5= 50 kw).
Interesuje me da li je isplativije ostaviti peć da radi cijeli dan tj 10 sati u cugu i da je kotroliše sobni termostat ili da se pravi pauza od par sati. I da li je bolje postaviti višu 60C-65C ili nižu 55C temperaturu kotla i snagu peći koju zadati da se izvuče što ekonomičnija potrošnja?
15kg/6h=2,5kg/h
2,5kg/h * 4,7Kwh = 11,75KW
Ovo ti je snaga na kojoj ti je radio gorionik ovih 6 sati. Dal' si ti ili neko drugi pomerao parametre, ali tebi P4 je ustvari snaga cca 12KW.
Iz ovog razloga temperatura ti je bila 43°C, jednostavno nije gorionik za 6 sati uspeo da postigne vecu temperaturu vode.
rmcobet is offline  
Old 04.01.2013., 08:25   #3129
Quote:
Karabaja kaže: Pogledaj post
Interesuje me da li je isplativije ostaviti peć da radi cijeli dan tj 10 sati u cugu i da je kotroliše sobni termostat ili da se pravi pauza od par sati. I da li je bolje postaviti višu 60C-65C ili nižu 55C temperaturu kotla i snagu peći koju zadati da se izvuče što ekonomičnija potrošnja?
Ovisi koliko ti padne temperatura preko noći kada je peć ugašena?
To što je peć 50 kW i što tebi radi na P4 ne znači da ona radi na toj snazi. Kako se bliži postozanje temp u kotlu, ona smanjuje snagu i kada dođe na stupanj do zadane temp kotla, radi u P1.
U svakom slučaju zbog same peći je bolje da radi iznad 60 C
dxer is offline  
Old 04.01.2013., 08:45   #3130
O vanjskoj temperaturi ovisi treba li kotao raditi stalno!
Bez veze je da kotao radi, a vani temperatura od 15 C nadalje!
Isto tako nema smisla da kotao radi punom parom, ako nema nikoga kod kuće od jutra do navečer.
I sad paliti kotao u jutro pa ga gasiti i paliti ponovo poslije podne ovisi o izolaciji kuće. Ako kuća "izdrži" da temperatura u njoj ne padne, recimo, od 22C na 18C ja ne bih držao kotao u radu.

a ovo:U svakom slučaju zbog same peći je bolje da radi iznad 60 C
....zašto?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 04.01.2013., 09:03   #3131
Vidim da su brkaju neke stvari , pojmovi .

Snaga kotla od 50 Kw znači da on u svojoj konstrukciji ima jedan prostor , ložište , komoru izgaranja nekog volumena ( na primjer kocka sa stranicama 0,5 m ) i da ukupna površina čelićnog lima te kocke i nekih cijevi ili rebara iznosi oko 5m2. U nekim normalnim uvjetima izgaranja tih 5 kvadratnih metara lima je dosta da se prenese 50 Kw na vodu u kotlu.

Mi u tom volumenu -komori izgaranja možemo upaliti sviječu i nakon tjedan dana" loženja " zakuhati vodu u tom kotlu, ili postaviti mlazni motor i u 5 sekundi sve istopiti.

Znači energija koja se ubacuje u komoru izgaranja je određena kolićinom goriva koje izgori u nekom vremenu .

Potpuno je nevažno da li su upisani ovi ili oni oparametri ako plamenik uzme 5 kilograma peleta na sat onda to znači da je tih 5 kilograma i izgorilo u njemu u toku tog sata i dalo 5x4 = 20 kilowatsati .

Možemo diskutirati da li je to 5x4,7 ili 5x5,2 , ali je uvijek 5 kilograma= 5 kilograma .

Dakle vagu u ruke i izmjerimo koliko peleta prođe u jednoj minuti ili 10 minuta i onda to pomnožimo podijelimo i dajmo neke kilograme jer kilograme plačamo i kilogrami nas griju .
ramzay is offline  
Old 04.01.2013., 10:34   #3132
Quote:
Karabaja kaže: Pogledaj post
Koja je peć u pitanju, koliko sati dnevno radi peć? Kakva ti je izolacija...
Centrometal pec od 20kw.
Spremnik topline od 500L sa uronjenim spremnikom tople vode od 80L!
Preko tog spremnika ja grijem podno grijanje sa temp od 40C.
Spremnik mi je podesen na temp od 57C, a kotlovska voda na 75C.
Izolacija je ytong blok od 40cm bez stiropola. Samo silikatna zbuka vani a unutra samo pogletano.
Povrsina grijanog prostora je 150m2.

Na spremik planiram spojiti jedno 5 plocastih kolektora na proljece!
accord is offline  
Old 04.01.2013., 10:58   #3133
Thumbs up

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
O vanjskoj temperaturi ovisi treba li kotao raditi stalno!
Bez veze je da kotao radi, a vani temperatura od 15 C nadalje!
Isto tako nema smisla da kotao radi punom parom, ako nema nikoga kod kuće od jutra do navečer.
I sad paliti kotao u jutro pa ga gasiti i paliti ponovo poslije podne ovisi o izolaciji kuće. Ako kuća "izdrži" da temperatura u njoj ne padne, recimo, od 22C na 18C ja ne bih držao kotao u radu.

a ovo:U svakom slučaju zbog same peći je bolje da radi iznad 60 C
....zašto?
Hvala.
Temperatura u kući preko noći nikad ne padne za više od 2 C (noću ne grijem i peć ne radi do ujutro), i uvjek je iznad 20 C, osim u spavaćoj sobi gdje padne do 19C a ova soba se nalazi u potkrovlju. Bez problema može izdržati pauzu i u toku dana dužine i do 3 sata, što se mene lično tiče moglo bi i duže ali imam zimogrižljivih u kući . Dnevna temperatura je naštimana na 24 C.
__________________
www.medenko.com.ba
Karabaja is offline  
Old 04.01.2013., 11:05   #3134
Thumbs up

Quote:
rmcobet kaže: Pogledaj post
15kg/6h=2,5kg/h
2,5kg/h * 4,7Kwh = 11,75KW
Ovo ti je snaga na kojoj ti je radio gorionik ovih 6 sati. Dal' si ti ili neko drugi pomerao parametre, ali tebi P4 je ustvari snaga cca 12KW.
Iz ovog razloga temperatura ti je bila 43°C, jednostavno nije gorionik za 6 sati uspeo da postigne vecu temperaturu vode.
Nisam dobro napisao, početna temperatura vode u kotlu je bila 43C, ona je bez problema postigla zadatu temperaturu od 60C, to sam samo naveo kao primjer jer u jutarnjem radu početna temperatura vode u kotlu je ispod 30C i pretpostavljam da će potrošiti više peleta ujutro.
__________________
www.medenko.com.ba
Karabaja is offline  
Old 04.01.2013., 12:13   #3135
Prije svega pozdrav

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post


Nisi rekao koji je kotao u pitanju, i kolika je snaga pelet seta.

Po mom mišljenji i iskustvu dimnjak skoro da i ne treba .

1. svaki pelet set ima ventilator s kojim piri vatru .

2. svaki pelet set ima senzor tlaka kojim mjeri s kolikim tlakom ventilator puše i piri vatru, a ti senzori su redovito poštelani na tlakove oko 50 -60 paskala , što je nekoliko puta veći tlak od podtlaka kojeg stvara dimnjak.

Znači da konstrukcijom pelet seta nije ni predviđeno da dimnjak mora stvarati podtlak ( cug) , po toj logici stvari dimnjak samo smeta , i moglo bi se probiti rupa na zidu i puhati dim susjedu u dvorište.

E jedino zbog tih dobrosudsedskih odnosa treba dimnjak.


LEE sorry nisam vidio da si već odgovorio

Prije svega pozdravljam svu raju sa ovog stvarno korisnog foruma.citao sam prvo ono sto me interesuje pa bi sad i ja postavio jedno interesantno pitanje i to isto u vezi dimnjaka.
moj jaran ( zivi u Sarajevu)ima Termomont pec 40kw kombi , (dimnjak je precnika 20 cm i visok 5 m) e sad bi on da ugradi pelet set . u servisu Termomont u sarajevu mu je serviser na pitanje o pelet setu odgovorio da moze ugraditi i da imaju pelet set ali za tu sirinu dimanjaka mora biti visina najmanje 10 do 12 m jer onda ne bi radilo kako treba, sto je kod njega neizvodljivo. molio bih znalce (primjetio sam da ih ovdje fakat ima)da mi odgovore sta da uradi
I jos jedno pitanjce... moja nova pec je centrometal ck-35 kw i imam 1000l pufer,sad se grijem na drva i na ugalj a mislio sam i ja ugraditi pelet set e sad ima li smisla ugraditi jos jedan pufer od 1000l sa tim setom da i mam u kombinaciji pelet set sa 2000l vruce vode(imam 200 kvadrata prostora za grijanje
hvala vam unaprijed na odgovorima
sanjtu
sanjtu is offline  
Old 04.01.2013., 12:29   #3136
Quote:
sanjtu kaže: Pogledaj post
Prije svega pozdravljam svu raju sa ovog stvarno korisnog foruma.citao sam prvo ono sto me interesuje pa bi sad i ja postavio jedno interesantno pitanje i to isto u vezi dimnjaka.
moj jaran ( zivi u Sarajevu)ima Termomont pec 40kw kombi , (dimnjak je precnika 20 cm i visok 5 m) e sad bi on da ugradi pelet set . u servisu Termomont u sarajevu mu je serviser na pitanje o pelet setu odgovorio da moze ugraditi i da imaju pelet set ali za tu sirinu dimanjaka mora biti visina najmanje 10 do 12 m jer onda ne bi radilo kako treba, sto je kod njega neizvodljivo. molio bih znalce (primjetio sam da ih ovdje fakat ima)da mi odgovore sta da uradi
I jos jedno pitanjce... moja nova pec je centrometal ck-35 kw i imam 1000l pufer,sad se grijem na drva i na ugalj a mislio sam i ja ugraditi pelet set e sad ima li smisla ugraditi jos jedan pufer od 1000l sa tim setom da i mam u kombinaciji pelet set sa 2000l vruce vode(imam 200 kvadrata prostora za grijanje
hvala vam unaprijed na odgovorima
sanjtu
O dimnjaku , odnosno kotlu bez dimnjaka smo već pisali, svaki pelet set ima jak ventilator koji je u stanju izgurati sve dimne plinove van, i bez dimnjaka, osim toga etalonski dimnjak s kojim je taj kotao ili pelet set morao biti ispitan i raditi pred nekom komisijom je promjera 150 mm i visine 4m.

Osobno zagovaram ugradnju spremnika svugdje, i da se griješ na drva i ugljen onda bih ti preporućio još 1000 litara spremnika. Ali sa peletima smatram da je neki spremnik od 500 l sasvim ok . To je dovoljno da se kotao stabilizira i da radi dva sata bez prekida na optimalnoj snazi. Veči spremnik ima i veče gubitke, dok napunjen stoji i čeka potrošnju pola noći.
ramzay is offline  
Old 04.01.2013., 12:32   #3137
Quote:
sanjtu kaže: Pogledaj post
Prije svega pozdravljam svu raju sa ovog stvarno korisnog foruma.citao sam prvo ono sto me interesuje pa bi sad i ja postavio jedno interesantno pitanje i to isto u vezi dimnjaka.
moj jaran ( zivi u Sarajevu)ima Termomont pec 40kw kombi , (dimnjak je precnika 20 cm i visok 5 m) e sad bi on da ugradi pelet set . u servisu Termomont u sarajevu mu je serviser na pitanje o pelet setu odgovorio da moze ugraditi i da imaju pelet set ali za tu sirinu dimanjaka mora biti visina najmanje 10 do 12 m jer onda ne bi radilo kako treba, sto je kod njega neizvodljivo. molio bih znalce (primjetio sam da ih ovdje fakat ima)da mi odgovore sta da uradi
I jos jedno pitanjce... moja nova pec je centrometal ck-35 kw i imam 1000l pufer,sad se grijem na drva i na ugalj a mislio sam i ja ugraditi pelet set e sad ima li smisla ugraditi jos jedan pufer od 1000l sa tim setom da i mam u kombinaciji pelet set sa 2000l vruce vode(imam 200 kvadrata prostora za grijanje
hvala vam unaprijed na odgovorima
sanjtu
1. Drugovi serviseri u sarajevskom predstavništvu Termomonta definitivno pojma nemaju: k*njaju "k'o kamile", da izvine drugarice kamile.
2. Za 200 kvadrata grejne površine akumulator toplote od 1000 litara je taman: šta više, u kombinaciji sa pelet-setom bio bi dovoljan i dvostruko manji.
zmajdin is offline  
Old 04.01.2013., 12:55   #3138
Thumbs up Dankee

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
O dimnjaku , odnosno kotlu bez dimnjaka smo već pisali, svaki pelet set ima jak ventilator koji je u stanju izgurati sve dimne plinove van, i bez dimnjaka, osim toga etalonski dimnjak s kojim je taj kotao ili pelet set morao biti ispitan i raditi pred nekom komisijom je promjera 150 mm i visine 4m.

Osobno zagovaram ugradnju spremnika svugdje, i da se griješ na drva i ugljen onda bih ti preporućio još 1000 litara spremnika. Ali sa peletima smatram da je neki spremnik od 500 l sasvim ok . To je dovoljno da se kotao stabilizira i da radi dva sata bez prekida na optimalnoj snazi. Veči spremnik ima i veče gubitke, dok napunjen stoji i čeka potrošnju pola noći.
Momci svaka vam cast ne mogu da vjerujem da ste ovako brzi
hvala vam velika i od mene i od mog jarana
srdacan pozdrav
sanjtu is offline  
Old 04.01.2013., 16:51   #3139
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Znači energija koja se ubacuje u komoru izgaranja je određena kolićinom goriva koje izgori u nekom vremenu .

Potpuno je nevažno da li su upisani ovi ili oni oparametri ako plamenik uzme 5 kilograma peleta na sat onda to znači da je tih 5 kilograma i izgorilo u njemu u toku tog sata i dalo 5x4 = 20 kilowatsati .

Možemo diskutirati da li je to 5x4,7 ili 5x5,2 , ali je uvijek 5 kilograma= 5 kilograma .

Dakle vagu u ruke i izmjerimo koliko peleta prođe u jednoj minuti ili 10 minuta i onda to pomnožimo podijelimo i dajmo neke kilograme jer kilograme plačamo i kilogrami nas griju .
Kolicina peleta ubacena u jednom satu je amin, a koliko ce puz da vrti to zavisi od kojecega, a za energiju koju gorionik isporuci je nebitno.
rmcobet is offline  
Old 04.01.2013., 22:08   #3140
Kotao na pelete ???

Proučio sam veći dio dosadašnjih postova i pronašao sam stvarno nevjerojatne informacije. Neizmjerno sam zahvalan na trudu koji ulažete odgovarajući na bezbrojne upite.

Tražim višegodišnje kvalitetno rješenje za grijanje na pelete. Imam dvije opcije.
1 opcija) na postojeći CTC AEGIR 41 KW kotao ugraditi plamenik za pelete i sve što je potrebno
- koji plamenik biste preporučili za kombinaciju sa navedenim kotlom?
grijem cca 120 m2 kuće + 120 m2 radione - radiona se grije samo za radnog vremena. U obzir treba uzeti da prostor nije adekvatno izoliran (cigla + klasična šerana fasada), prozori su klasično izo staklo = veliki gubici topline

Pronašao sam jedan plamenik pa me zanima Vaše mišljenje http://www.palco.com.hr/Site/GORIONICI.html
Jel to vrijedi te novce?

2 opcija) kupiti kotao na pelete sa svim potrebnim pod jednom haubom
- koliko sam shvatio iz dosadašnjih postova, smatrate da je turčin Slimpel dobar omjer cijene i kvalitete
Mislim da još niste ocijenili ovaj model http://www.palco.com.hr/Site/KOTLOVI.html
Laički gledano, kotao od pločevine 10 mm, visoko iskorištenje topline...
Jedino mi se ne sviđa da plamen plamenika udara izravno u donju stijenku izmjenjivača topline. Varovi okomitih cijevi koje prolaze kroz izmjenjivač topline su ionako dijelom oslabili materijal i pretpostavljam da bi to mogla biti slaba točka u trajnosti kotla. Jesam li možda u pravu?

Da ste na mome mjestu, za koju predloženu opciju biste se odlučili i koja snaga je meni ustvari potrebna?
Kad bih pitao proizvođače ili prodavače sigurno ne bih znao koja peć je savršenija.
Sve ove godine sam slijepo slušao svog instalatera grijanja koji mi je prije 8 godina prodao Centrometala na drva od 70 KW, a prije 2 godine Viadrusa U 26 sa 10 članaka - cca 50 KW (jačeg nisu imali) , a za CTC-a u podrumu sam sam kriv.

Tek čitajući ovaj forum sam shvatio tko ili što (osim mene) je uzrok većine mojih problema sa grijanjem, stoga molim Vas dobri ljudi, za pokoji savjet što odabrati. Što biste vi sebi ugradili?
Mr Smith is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.