Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2004., 09:10   #41
Quote:
happygoose kaže:
[B]Kakva veze imaju sise sa nuznim dijelom o kojem diskutiramo......te americki ratovi sa privatnim vlasnistvom, hr ustavom i nuznim dijelom.....
Govorimo o razlikama u pravnim sustavima jer je to glavna tema - nužni dio je samo izraz jedne od tih razlika, kojih je jako puno.

Quote:
Ja ne pljuckam po nikome i nicemu niti mi je to zivotna filozofija.
Pa prvo po vlastitoj diplomi, pa drugo po pravnom sustavu... To što ti diploma ne valja u SAD ne mora značiti ništa u vezi kvalitete iste, već u vezi američkih propisa koji je možda ne priznaju zato što ne žele konkurenciju iz trećih zemalja.

A što se tiče nužnog dijela, socijalnog osiguranja, obveznog godišnjeg, Protokola iz Kyota - moraš samo shvatiti jednu stvar - europske države su jednostavno drugačije definirane od SAD-a. One imaju drugačije uloge. Dok se u SAD govori jako puno o pravima pojedinca (mada se još uvijek žene bore za pravo biti na plaži u toplesu u nekim državama, što u Hrvatskoj može izazvati samo podsmjeh), uloga europskih država je puno složenija, i svakako da su vlasnička (pa čak i neka osobna) prava dijelom ograničena zbog ispunjavanja tih drugih uloga.

Npr. moraš ići na porodiljni nekih 4 tjedna prije termina za porođaj i ne smiješ se vratiti na posao ako nije prošlo 45 dana od porođaja. Jednostavno - dobrobit djeteta se smatra važnijom i većom vrijednošću od tvoje želje da radiš i potreba tvog poslodavca.

Ustav Republike Hrvatske:

Članak 3.

Sloboda, jednakost, nacionalna ravnopravnost i ravnopravnost spolova, mirotvorstvo, socijalna pravda, poštivanje prava čovjeka, nepovredivost vlasništva, očuvanje prirode i čovjekova okoliša, vladavina prava i demokratski višestranački sustav najviše su vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske i temelj za tumačenje Ustava.
Vojky is offline  
Old 26.03.2004., 09:23   #42
Quote:
nn-st1 kaže:
e moj Vojky, izgleda da mi raspravljamo s djecom..

ne poznaju naš pravosudni sustav, a idealiziraju američki kojeg znaju još i manje..
a kad nešto nepoznaš, ondas to idealiziraš..
a što manje znaš to više idealiziraš.. a tek onda je sve super..
Vi meni govorite da sam dijete, a niste odgovorili niti na jedno moje pitanje osim davanja linka za zakone....(dobro to je odgovor)
Ja se ponasam kao dijete, a ja nisam vama uputila niti jednu uvredu niti spustala razgovor na osobnu razinu i vrijedjala od kud dolazite i pretpostavljala ko ste i sto ste.
Da ne poznam materiju to sam vec navela na pocetku u prvom postu. Naglasila sam da sam laik sto se tice prava.
Ja ne idealiziram nesto sto postoji....ako je bolje i bolje funkcionira onda ne treba mene da ga ja idealiziram.

I iz tog razloga sto nesto ne znam ja pitam i pokusavam nauciti, da ne bih idealizirala.
Ali ocito sa vama nije do diskusije, nego na ukazivanje na necije ne znanje.To dovoljno govori o vama.
Ja nemem komplekse jer da ih imam onda bih napadala sve i svakog oko sebe kao sto neki cine i sve spustala na puno puno nizu razinu, a vi niti znate niti zeliti voditi diskusije, niti prihvatiti da postoje bolja rijesenja i nauciti nesto novo, te nauciti postovati tudje misljenje, ma kako ono bilo drukcije od vaseg.
Ja razumijem da je nekim ljudima puno lakse kretati se u vec odredjenim i vec utvrdjenim okvirima, nego te iste mijenjati, to je puno teze i zahtijeva puno rada i zalaganja...
Ja sam naucila nesto od vas dvojce, ali nisam sigurna da ste vi naucili nesto od mene.

Hvala Vam puno na ovom iskustvu, ja mislim da je ovime ova diskusija i zavrsena
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 26.03.2004., 09:30   #43
Quote:
happygoose kaže:
Znaci meni drzava dozvoljava slobodnu volju da se napijem i potrosim lovu, ali ako imam 65 to vise na mogu, onda sam problem, ali dok sam bauljala pijana ulicama lijepe nase to nije bio drustveni problem.....
Opet krivo shvaćaš - konkretno u Hrvatskoj, ako radiš, 5% ide na tvoj i samo tvoj mirovinski račun (II. stup). Ne možeš tu lovu jednostavno uzeti - zašto, pa upravo zato da ne bi bila problem i sebi i društvu kada odeš u mirovinu.

Quote:
Kako selektivno, hoces li dozvoliti toj drzavi da ti uredjuje sve ostalo u tvom domu i zivotu na takav nacin tj. da ti kaze kako ces i sta ces, eto da si ti ne moras muciti sa donosenjem odluka, da se ti ne osjecas previse odgovoranza svoje postupke.....
Meni tutori takve vrste ne trebaju![/B]
Ako pratiš postove po Forumu - ja sam jedan od onih koji su izričito protiv državnog uplitanja. Ali to ne znači da država smije dopustiti nesrazmjer kod ugovaranja (npr. zaštita radnika u odnosu na poslodavca) ili dopustiti izgradnju stanova čijii su stropovi niži od minimalno propisanih.

Nije ti to nikakva specifičnost Hrvatske niti nasljeđe socijalizma - to je uobičajeno u svim europskim državama. Postoje pravila koja sprječavaju da neke stvari budu ispod minimalnih standarda. To je uloga države koju su joj građani putem svojih predstavnika dodijelili (Ustav se donosi 2/3 većinom svih zastupnika!).

Također, u Europi je bitna i tradicija, društvo nije jako pragmatično, a pravo je velikim dijelom i odraz društvenih odnosa.

I - iskreno - ne vidim ništa lošeg u tome da npr. dijete koje se na odgovarajući način ponašalo prema roditeljima ima zakonsko pravo na 1/2 onog što bi dobilo nasljeđivanje da nema oporuke (nužni dio).
Vojky is offline  
Old 26.03.2004., 10:18   #44
dijete = uvreda?

vidiš, taj komentar je došao na osnovu tvojih postova..
nije pametno pljuckat nešto što ne poznaješ ili vrlo površno poznaješ i uspoređivat s nečim što još manje poznaješ..
to je djetinjasto
(a bit djetinjast i ne ovisi baš uvjek o godinama..a bome i nije uvjek loše bit malo i djetinjast..)

imat osjećaj za pravdu, to je dobro.
al' treba znat da se pravo i pravda razlikuju.
u mnogočemu se poklapaju, ali i razlikuju.

zakoni i propisi nisu nastali sami od sebe, nekome se čefnulo pa je ispisao par tisuća zakonića..
zakoni i propisi nastaju iz potrebe i iako nekad djeluju nehumano ili nepošteno, potrebni su.
a između ostalog i da se svaki put ispočetka ne otkriva topla voda.
jer nije svaki problem jednostavan i lako rješiv.
nn-st1 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:42.