Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2014., 20:38   #2161
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
E, przenih grgeca

Jedna od najdrazih gljiva mi je paprena mlijecnica, koju proglasavaju 'uvjetno jestivom gljivom', pa cak fantaziraju da bi ju trebalo prokuhati prije pripreme...

Djedovi su izvrsni, odreda... A to sto malo pocrne
Danas sam vidio ooogromne paprenjače, ko nogometna lopta u promjeru. Al stare, jebiga.
Zato sam nabral pomalo od lisički, trubača, preslica, krasnica, jedan djed, jedan žuti vrganj - i žena skuhala super saft sa špekecom, lukom, paprikom, maslacom, vrhnjem itd. pa smo se baš nauživali s domaćim tijestom.

Samo mi je žao kaj sam fulal grmače...

Quote:
provinci alka kaže: Pogledaj post
Pozdrav gljivari,

jučer sam prvi put nabrala puno prosenjaka, i mladih i starih...prije nisam brala tu gljivu nikad, pa reko ajde da probam proširit svoju tradicionalnu lepezu gljiva koje berem.
očistila sam ih od iglica i sad ne znam kaj bi s njima.
Dio ću zakiselit, iako nisam ljubitelj ukiseljenih gljiva, a dio sam mislila blanširat kao vrganje i zamrznut. Jel to ok?


I ako imate neki recept s njima, a da nije s jajima, molim prijedloge...na webu nisam baš našla nešto
Imaš super recept za kiseljenje na boletus.hr, ja sam ih kiselio po tom receptu i bili su sjajni.
Čuo sam da ih neki i pohaju na bečki način.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 00:18   #2162
Nisam jučer stigla slikati, sad mi je žao, nije moj ulov nego moje mame, puna košara prosenjaka ...ne pamtim da smo ih ikad brali nego u 10. mjesecu...ovi su više narandžasti, nešto prekrasno
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 14:14   #2163
ovo mi raste u dvorišu, pa molim pomoć koja je to gljiva. što je to
http://prntscr.com/4i9uf0
http://prntscr.com/4i9uj6
http://prntscr.com/4i9uq6
klingonac_worf is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 17:48   #2164
Neka pecurka... Rascijepi joj strucak, ako NE pozuti na presjeku jestiva je...

Bacis klobuk na vrucu ringlu, stavis zrno soli u tekucinu koju pusti i poklopas s komadicem kruha
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 18:49   #2165
Zna li netko ima li muhara (Amanita Muscaria) na Medvednici i gdje ako ih je netko vidio? Mislio sam ici potraziti ovih dana kada prestane kisa.
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 07:21   #2166
Ti meni reci gdje ti je nasad, ja cu tebi gdje ima muhara... A i nekih Psilocyba....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 14:47   #2167
Sta ti je to nasad?
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 00:52   #2168
Quote:
Ser Mark kaže: Pogledaj post
I mene od trave uvijek ulovi povucenost, tjeskoba i socijalna fobija kad sam u drustvu. Kad sam sam mi je prelijepo i tada obozavam biti napusen.
Quote:
Ser Mark kaže: Pogledaj post
Sta ti je to nasad?
Nemoj se pravit grbav
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 15:18   #2169
Rekao bih ti, ali ne mogu ti poslati pm
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 19:09   #2170
Berete li prosenjake?
Danas sam bio u šumi i nabrao nekoliko,ove godine ih ima u izobilju mogao bih 100 kg možda nabrati al neznam sta cu sa njima.
sandy1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 20:10   #2171
Quote:
sandy1976 kaže: Pogledaj post
Berete li prosenjake?
Danas sam bio u šumi i nabrao nekoliko,ove godine ih ima u izobilju mogao bih 100 kg možda nabrati al neznam sta cu sa njima.
Prosenjaci su najbolji ukiseljeni, mogu se blansirati i zamrznuti a dobri si i kao gulaš..... iglice treba odstraniti jer su gorke
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 23:17   #2172
A šta radite sa kiselima pržite ih ili kao salatu jedete?
sandy1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 20:17   #2173
Quote:
sandy1976 kaže: Pogledaj post
A šta radite sa kiselima pržite ih ili kao salatu jedete?
Ukiseljeni se konzumiraju kao salata a mogu se dodavati u gulas i krem juhe ....
Pri kiseljenju ih treba oplemeniti zacinima( uz sol i ocat , cesnjak , crveni luk , zrno bibera ...ima puno recepata , jedan dobar nalazi se na stranicama GDKB ( Gljivarsko drustvo Kamilo Blagaić )

Meni su prosenjaci malo " divljeg " okusa pa ih redovito mijesam s drugim gljivama
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 20:25   #2174
Danas našla, ne znam šta je.
Liči na šumsku pečurku, a možda samo meni

https://imageshack.com/i/exA1qpBmj

https://imageshack.com/i/pbDbcjZEj

https://imageshack.com/i/hlrV6P27j

https://imageshack.com/i/ip9NVsYkj
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 08:50   #2175
Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Šumska pečurka - Agaricus silvicola je bijela i glatkog klobuka, na dodir požuti.

Ova na fotki je čehava i crvenkasta, moguće je da se radi o Šumarici -Agaricus silvaticus.....snimak presjeka bi dobro došao, naročito stručka !

ps. latinske nazive navodim radi lakšeg snalaženja , narodna imena su božesačuvaj , često puta kojekakve izmišljotine
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 12:35   #2176
Danas kiselim oko 5 kg prosenjaka po sjajnom receptu sa Boletus.hr-a.

Trebo bi se zaletit u šumu, al ne da mi se...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 19:15   #2177
Ja sam ih juče zamrznuo nekoliko vrećica,puna ih je šuma ove godine
sandy1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 20:51   #2178
Quote:
rosa canina kaže: Pogledaj post
Šumska pečurka - Agaricus silvicola je bijela i glatkog klobuka, na dodir požuti.

Ova na fotki je čehava i crvenkasta, moguće je da se radi o Šumarici -Agaricus silvaticus.....snimak presjeka bi dobro došao, naročito stručka !

ps. latinske nazive navodim radi lakšeg snalaženja , narodna imena su božesačuvaj , često puta kojekakve izmišljotine
Jel se to jede? Jer ak se jede, ja odmah javljam starom da ih pobere dok ih deca nisu pošutirala nogom...
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 22:11   #2179
ako pocrveni kad je prerežeš, jestiva je...ako požuti, nije....blizu kuće mi je rasla prije par godina....ispod jednog drveta znala sam nabrati cijelu košaru....otkad su preorali taj dio, više nema nijedne....i nigdje je više nisam našla ni blizu
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 23:15   #2180
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
ako pocrveni kad je prerežeš, jestiva je...ako požuti, nije....blizu kuće mi je rasla prije par godina....ispod jednog drveta znala sam nabrati cijelu košaru....otkad su preorali taj dio, više nema nijedne....i nigdje je više nisam našla ni blizu
U pravu si . Zbog toga sam i navela u predhodnom postu da bi bilo dobro vidjeti snimak presjeka stručka .
Krenule su i Otrovne pečurke - Agaricus xantoderma. naišla sam na bijelu i čehavu varijantu !!
Nije ona smrtno otrovna , neki ljudi ju konzumiraju bez posljedica , kod drugih radi ozbiljne probleme.
Neugodnog je mirisa , znalci kazu po tinti ali tko danas zna kako miriši tinta
[B]
@House' s Mistres oprez , za dobru determinaciju treba gljiva " proći kroz ruke "
znalca .
Djecu podučiti , gljive se ne šutiraju

Zadnje uređivanje rosa canina : 08.09.2014. at 23:30.
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:12.