Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2012., 02:31   #1381
Čini mi se da ću ubuduće često navraćati na ovu temu stoga vas lijepo pozdravljam

Dečko je dobio posao u Norveškoj, potpisao je ugovor preko payroll porednika i sad samo čekamo radnu dozvolu. Ja sam također predala CV pa ćemo vidjeti - držite mi palčeve!

Dok mi tako čekamo, otvaraju nam se mnoga pitanja pa bi bila zahvalna ako možete podjeliti svoja iskustva.
  • Vjerojatno ćemo biti pozicionirani u Stavangeru. Dečko će prvih mjesec/dva biti sam tamo, a s obzirom da nemamo poznanika što biste mu preporučili kao povoljni smještaj za prve dane dok se ne snađe.
  • Polako već gledamo i stanove na finn.no - kakva je procedura kod rentanja i koliko vam je najviše trebalo da pronađete stan?
  • Koliko najviše prenijeti novaca preko granice, a da vam je dovoljno za život?

Zasad toliko hvala unaprijed
Chanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 12:59   #1382
Procedura najma stana izgleda odprilike ovako:
- kad nadjes oglas koji ti se svidja kontaktiras oglasivaca i dogovoris razgled stana ( ako agencija oglasava to moze trajati i tjedan dana, jako su easy going )
- na razgledu stana nekad zna biti vise ljudi pa onda valsnik sam bira kome ce iznajmiti stan, ukoliko ste jako zagrizli uvijek mozete ponuditi nesto vise od trazene cifre
- depozit obicno iznosi 2-3 mjesecne najamnine i placa se prilikom potpisivanja ugovora o najmu, navedeni iznos novca stoji na racunu kojim mogu raspolagati vlasnik stana i najmoprimac samo uz medjusobnu suglasnost, nakon raskida ugovora o najmu ukoliko nema stete u stanu depozit se s pripadajucim kamatama vraca najmoprimcu

Mi smo kucu trazili malo vise od mjesec dana, ovisi koliko srece imas, u Stavanger se trenutacno doseljava mnostvo ljudi pa su i ponuda i potraznja nekretnina velike.

Za smjestaj dok ne nadje stan ne znam, ali ima na FB grupa Stavanger expats, http://www.facebook.com/groups/stavangerexpats/ pa probaj tamo pitati takodjer ima i web http://www.stavangerexpats.com/ s puno korisnih informacija.


Ja sam isto u Stavangeru pa pitaj ako trebas jos koji info.
__________________
Ultima Tule beyond the borders of the known world...
Supplier is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 19:24   #1383
Lipi van pozdrav! Zivin u Svedskoj (Göteborgu) i mislim ici u Norvesku radit sa ribom ...jeli ima ko mozda kakva iskustva sa tim?
dalmacija78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 12:36   #1384
Moj pozdrav svim sudionicima rasprave o zanimljivoj i poželjnoj zemlji za život i rad - Norveškoj. Po zanimanju sam vozač te građevinski strojar - rad s
strojevima tipa bager, dozer, kombinirke i ostali građavinski strojevi osim gredera. Imam dugogodišnje iskustvo rada u građevini kamionima i strojevima na izgradnji auto puta, cjevovoda, iskopa raznih vrsta. Isto tako , imam iskustvo rada modernim frezama za snijeg i kamionom s ralicom za zimsko čišćenje prometnica. Govorim njemački, a donekle baratam i engleskim čije znanje namjeravam obnoviti.Molio bih ukoliko mi netko može realno oslikati mogučnost dobivanja posla u mojoj branši ili nećem srodnom.
Zahvalan sam na svakom savjetu, pomoći. Ukoliko mi netko može konkretno pomoći kod pronalaska posla, to bih uz ljudsku zahvalnost, i nagradio.
Želim svi ma sretno i uspješno pronalaženje posla i kutka za život u Norveškoj.
Cro Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 09:03   #1385
.

Quote:
Cro Wolf kaže: Pogledaj post
Moj pozdrav svim sudionicima rasprave o zanimljivoj i poželjnoj zemlji za život i rad - Norveškoj. Po zanimanju sam vozač te građevinski strojar - rad s
strojevima tipa bager, dozer, kombinirke i ostali građavinski strojevi osim gredera. Imam dugogodišnje iskustvo rada u građevini kamionima i strojevima na izgradnji auto puta, cjevovoda, iskopa raznih vrsta. Isto tako , imam iskustvo rada modernim frezama za snijeg i kamionom s ralicom za zimsko čišćenje prometnica. Govorim njemački, a donekle baratam i engleskim čije znanje namjeravam obnoviti.Molio bih ukoliko mi netko može realno oslikati mogučnost dobivanja posla u mojoj branši ili nećem srodnom.
Zahvalan sam na svakom savjetu, pomoći. Ukoliko mi netko može konkretno pomoći kod pronalaska posla, to bih uz ljudsku zahvalnost, i nagradio.
Želim svi ma sretno i uspješno pronalaženje posla i kutka za život u Norveškoj.
Pozdrav
evo samo kratko bez znanja Norveškog se ne možeš maknuti odavdje znam to iz iskustva probao sam to što znaš njemački ti je od velike pomoči za učenje Norveškog znam to jer ga i ja znam relativno dobro kao i engleski ,a krenuo sam učiti onako jezik nije lagan ali nije ni nesavladiv mislim da neče biti problema.

toliko od mene za drugo nisam kompetentan
gerard butler is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 14:35   #1386
Quote:
gerard butler kaže: Pogledaj post
Pozdrav
evo samo kratko bez znanja Norveškog se ne možeš maknuti odavdje znam to iz iskustva probao sam to što znaš njemački ti je od velike pomoči za učenje Norveškog znam to jer ga i ja znam relativno dobro kao i engleski ,a krenuo sam učiti onako jezik nije lagan ali nije ni nesavladiv mislim da neče biti problema.

toliko od mene za drugo nisam kompetentan
nemoj dijeliti krive informacije... nije istina da bez znanja norveškog ne možeš dobiti posao... istina je da je znanje norveškog jezika prednost, ali to ne znači da ne možeš dobiti posao.

Osobno sam došla gore samo sa znanjem engleskog, dobila posao i istovremneo pohađala tečaj norveškog... a mogu ti nabrojiti još barem njih 5 koji su isto tako došli bez znanja engleskog i eno žive gore i rade i uče norveški...

žene su u maloj prednosti jer mogu doći gore raditi kao AuPair (što je velikoj većini hrvatica ispod časti ) i tako učiti norveški pa kad nauče jezik (cca godinu dana) mogu tražiti bolji posao...
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 15:47   #1387
Quote:
roga27 kaže: Pogledaj post
nemoj dijeliti krive informacije... nije istina da bez znanja norveškog ne možeš dobiti posao... istina je da je znanje norveškog jezika prednost, ali to ne znači da ne možeš dobiti posao.

Osobno sam došla gore samo sa znanjem engleskog, dobila posao i istovremneo pohađala tečaj norveškog... a mogu ti nabrojiti još barem njih 5 koji su isto tako došli bez znanja engleskog i eno žive gore i rade i uče norveški...

žene su u maloj prednosti jer mogu doći gore raditi kao AuPair (što je velikoj većini hrvatica ispod časti ) i tako učiti norveški pa kad nauče jezik (cca godinu dana) mogu tražiti bolji posao...

Oprosti ali nisi u pravu ti si došla raditi kao kučna pomočnica!!!!!!!!!

Čovjek je pitao za određeni posao doduše njih nekoliko za koje ima kvalifikacije ili iskustvo za to sve što je nabrojao bez znanja jezika se nije moguče zaposliti.
Svaki vozač bilo čega znači profesionalac ima na početku radnog vremena radni list,plan rada,vožnje ili kako god hočeš koji ispunjava na početku i na kraju,a to je u ovom slučaju na Norveškom i to je to đabe mu engleski i njemački nitko ga neče zaposliti jer to nije u stanju ispuniti.

Evo nađi ti meni posao u mojoj struci elektroenergetičara da radim bez znanja jezika da čitam sheme visoko naponskih vodova i spajam dalekovode i trafo stanice na čeg bi to ličilo i kako bi ispalo na kraju znači o čem pričamo ne potcjenjujem niti jedan posao, ali rad u struci je nešto sasvim drugo od metle,krpe i lopate.
gerard butler is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 16:37   #1388
Posao je tesko naci i kada znas jezik zemlje u kojoj zivis.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 19:33   #1389
Quote:
gerard butler kaže: Pogledaj post
Oprosti ali nisi u pravu ti si došla raditi kao kučna pomočnica!!!!!!!!!

Čovjek je pitao za određeni posao doduše njih nekoliko za koje ima kvalifikacije ili iskustvo za to sve što je nabrojao bez znanja jezika se nije moguče zaposliti.
Svaki vozač bilo čega znači profesionalac ima na početku radnog vremena radni list,plan rada,vožnje ili kako god hočeš koji ispunjava na početku i na kraju,a to je u ovom slučaju na Norveškom i to je to đabe mu engleski i njemački nitko ga neče zaposliti jer to nije u stanju ispuniti.

Evo nađi ti meni posao u mojoj struci elektroenergetičara da radim bez znanja jezika da čitam sheme visoko naponskih vodova i spajam dalekovode i trafo stanice na čeg bi to ličilo i kako bi ispalo na kraju znači o čem pričamo ne potcjenjujem niti jedan posao, ali rad u struci je nešto sasvim drugo od metle,krpe i lopate.


a jesi genijalac majke mi moje...

nisi mrdnuo dupe valjda iz RH i pametuješ ljudima koji su ŽIVJELI u Norveškoj i NE GOVORE NAPAMET nego iz ISKUSTVA.

navesti ću ti 3 primjera iz moje okoline:

Matea frizerka - došla sa znanjem engl jezika, radila u friz. salonu i istovremeno išla na tečaj Norveškog... dok nije naučila jezik imala je ženskicu u smjeni koja joj je pomogla oko sporazumjevanja... klijentice su bez frke govorile engleski ako je bilo potrebno dok nije naučila norveški

Ivan ne znam kako se baš njegova struka zove, ali radi u sklopu bolnice i tvrtke koja izrađuje ortopedska pomagala... dok nije naučio jezik šef mu je objašanjavao papire...

Ivana - medicinska sestra - radi u bolnici od prvog dana od kad je gore kaže da ako zapne služi se engleskim...

Janko - naftne bušotine - ne znam točno što radi, ali uglavnom koristi engl. jer je kompanija tako posložena...

hoćeš još???

AuPair nije kućna pomočnica ali tebi tako informiranom to ne može biti jasno naravno

baš kao i osobe koje tek izađu iz škole i realno ne znaju raditi i čitati sheme, tako bi i ti, da dobiješ posao gore, imao period prilagodbe i nakon toga, ako si zaista stručan u svom poslu, bez problema i sa minimalnim zanjem jezika radio svoj posao...

zato ne govori o stvarima napamet, nego slušaj od ljudi koji su nešto i prošli
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 20:56   #1390
Quote:
roga27 kaže: Pogledaj post


a jesi genijalac majke mi moje...

nisi mrdnuo dupe valjda iz RH i pametuješ ljudima koji su ŽIVJELI u Norveškoj i NE GOVORE NAPAMET nego iz ISKUSTVA.

navesti ću ti 3 primjera iz moje okoline:

Matea frizerka - došla sa znanjem engl jezika, radila u friz. salonu i istovremeno išla na tečaj Norveškog... dok nije naučila jezik imala je ženskicu u smjeni koja joj je pomogla oko sporazumjevanja... klijentice su bez frke govorile engleski ako je bilo potrebno dok nije naučila norveški

Ivan ne znam kako se baš njegova struka zove, ali radi u sklopu bolnice i tvrtke koja izrađuje ortopedska pomagala... dok nije naučio jezik šef mu je objašanjavao papire...

Ivana - medicinska sestra - radi u bolnici od prvog dana od kad je gore kaže da ako zapne služi se engleskim...

Janko - naftne bušotine - ne znam točno što radi, ali uglavnom koristi engl. jer je kompanija tako posložena...

hoćeš još???

AuPair nije kućna pomočnica ali tebi tako informiranom to ne može biti jasno naravno

baš kao i osobe koje tek izađu iz škole i realno ne znaju raditi i čitati sheme, tako bi i ti, da dobiješ posao gore, imao period prilagodbe i nakon toga, ako si zaista stručan u svom poslu, bez problema i sa minimalnim zanjem jezika radio svoj posao...

zato ne govori o stvarima napamet, nego slušaj od ljudi koji su nešto i prošli
svaka čast iako veliki elektroenergetičari MORAJU znati da su oznake na shemama za europsko tržište svugdje iste jedino ako neko nezna čitati i raditi po shemama onda mu se treba sve dobro pojasniti tipa spoji plavu žicu na mjesto s oznakom N to ja ne smatram majstorom nego fušerom
smujakov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 22:29   #1391
Pozdav forumaši.
evo u par večeri sam pročitao skoro sve postove i želja za odlaskom mi se naglo povećala iako mi se čini da su šanse male. možda prošle godine je netko pisao kako su se po Oslu vozali kao kod nas pripadnici jedne nacionalne manjine i tražili električare, jel još uvijek tako jer čitajući oglase na nov.no i finn.no ne izgleda baš kao traženo zanimanje.
isto tako zanima me da netko tko je već gore kaže kakva je situacija kad djeca krenu u vrtić (jezik i to) i dali ima u Norveškoj za kupiti čokolino
phantom75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 22:55   #1392
Sta ce ti cokolino nije to zdravo!! U vrticu (barem u normalnim vrticima) su slatkisi strogo zabranjeni cak i kada se slave rodendani. Ako hoces djecu necime da postastis kupi jabuka ili jos bolje uberi ih u svom vrtu. Inace ovdje se djeci daju slatkisi maksimalno jednom sedmicno a neki nikada. Cokolino je pun secera znaci slatko je..

Za neke poslove je bitno znati norveski. Za neke druge i nije. Recimo poljaci na gradevini znaju samo poljski kazes njihovom sefu (poljak sto zna norveski) sta da rade on im prevede i oni ne trebaju znati ni 2 rijeci. U sustini tamo gdje fali radnika i za one poslove koji norvezani nece da rade tu mozes i bez jezika... za ostalo je bitno.
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 01:05   #1393
Ma za čokolino sam pitao onako čisto iz radoznalosti jel ga ima ili nema?
Što se tiče vrtića zanima me kako teče prilagodba jer pretp da djeca naših iseljenika baš i neznaju norveški kad krenu u vrtić...pretp da se u vrtićima govori norveški a engleski počima učiti.
iz ranijih postova se da zaključiti da ako imaš nekoga tko če te preporučiti trebaš odnosno moraš samo imat volju za raditi, al takvih oglasa skoro pa i nema jer poljaci, rumunji i bugari sve popuniše
phantom75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 13:25   #1394
Nije nikakav problem za djecu u tom uzrastu. Ostavis ih u vrticu svaki dan i nakon par sedmica oni ce pricati norveski bolje nego mnogi odrasli nakon par godina ovdje ), veci je problem za odrasle nego za djecu. Jedino je bitno da to ne buce neki vrtic gdje su djeca vecinom stranci jer onda ce biti veci problem nauciti jezik.

Englski se ne uci u vrticu. Inace u vrticima se ne uci nista nije to skola mislim uce se oni neke stvari kroz igru i to ali nije to kao skola. Ali imas posebnih privatnih vrtica koji su recimo orientisani na jezik i tamo djeca uce engleski ili njemacki ili francuski ali to su specijalni vrtici sa specijalnom pedagogijom to nema u standardnim prosjecnim vrticima. Ima i seoskih vrtica i jos mnogo drugih tema ali to sve zavisi gdje ces zivjeti..
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 14:21   #1395
Ukoliko u vrticu ima vise od jednog djeta s podrucja jezicne grupe imas pravo na asistenta koji dolazi jednom tjedno ( mislim da je jednom tjedno jer mi smo tek predali zahtjev ) pa radi s djecom na maternjem jeziku.

Prosjecan broj djece na jednu odgajateljicu je 5. Roditelji djece koja spavaju preko dana mogu odabrati da li zale da djeca spavaju unutra ili vani u kolicima, mm se sokirao kad je vidio beba kako hrcu na vani

Moj sin je prosli tjedan krenuo u vrtic, ima 3 godine i ne govori norveski ali ne vidim da mu to smeta dok se igra s drugom djecom, odgajateljica je za njega izradila mali strip sa slikama pranja ruku, toaleta, igracaka, hrane, odjece i slicno pa ga tako uci norveski.
__________________
Ultima Tule beyond the borders of the known world...
Supplier is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 14:24   #1396
cokolino, napolitanke, vegetu, kiseli kupus, travnicki sir, jufke, ajvar, suho meso i sl. kupujemo u ducanu kod turcina pretpostavljam da i u drugim vecim gradovima ima ista sema.
__________________
Ultima Tule beyond the borders of the known world...
Supplier is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 14:43   #1397
.

Čitam i čudim se vjerovatno Vi Smujakov i Vi Roga27 imate veče kvalifikacije od mene u elektrotehnici pa znate da je za taj "lagani"posao dovoljan odvijač,klješta i raspoznavanje boja evo vam samo mali dio toga što se obavlja u toj struci,ali baš mali dio.

Planiraju i izrađuju tehničko-tehnološku dokumentaciju remonta cjelokupnog postrojenja. Električni vodovi i električne mreže služe prijenosu proizvedene električne energije dalekovodima do mjesta razdioba (trafostanice) i dalje – niskonaponskom mrežom – do potrošača. Tehničari za elektroenergetiku proračunavaju potrebne karakteristike dalekovoda i niskonaponske mreže, dimenzioniraju vodove, analiziraju dijagrame opterećenja, procjenjuju okolne uvjete izvedbe te utvrđuju broj i vrstu trafostanica. Pri tomu se služe računalom, priručnicima sa standardima elektromaterijala (vodiča, poluvodiča, izolatora, niskonaponskih sklopki, rastavljača, osigurača i zemljospojnica).

NE NIJE POTREBNO POZNAVANJE JEZIKA

Zanima me koji bi stranac kod nas dobio TAKAV posao da ne govori Hrvatski i kako bi odradio taj posao nikako naravno kao nigdje u svijetu.


Osobno sam direktor poduzeća več osmu godinu u dvije tvrtke doduše nikad nisam zaposlio niti jednog radnika bez provjere preporuka i znanja pa tako i čistačicu.
NIKADA ne bi zaposlio stranca bez znanja Hrvatskog jer kao takav nije u stanju obavljati posao za koji bi bio plaćen i tu je tvrtka na gubitku jer plaća polovičan posao,a ja sam kao direktor odgovaran zašto sam ga zaposlio ako napravi bilo kakvu grešku zato što nije znao nešto pročitati. TAJ POSAO NIJE SAMO SPAJANJE ŽICA.

Tako da čisto sumljam da bi isto tako bilo koji direktor u Norveškoj to sebi dopustio.

Au Pair je osoba do cca 27 godina koja pomaže obitelji oko čuvanja djece i obavljanja kučnih poslova.Ako to nisi radila nisi bila Au Pair.

Nemojte krivo interpretirati neke postove Cro Wolf je jasno postavio pitanje niti jedan taj posao bez znanja Norveškog ne može raditi ,frizeka,kučna pomočnica,krojač,građevinski pomočni radnik i takvi slični poslovi još mogu proči ali ODGOVORNI POSLOVI NE.

A što se tiče moje guzice u ovih osam godina zbog prirode posla (putovanja) i druga putovnica je napola izlupana.Nasjedila se ONA svuda po svijetu.

Završimo sad sa ovim ajmo na vedrije teme i probati realno pomoći svima koji to žele.
Pozdrav.
gerard butler is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 14:46   #1398
.

Quote:
Supplier kaže: Pogledaj post
Ukoliko u vrticu ima vise od jednog djeta s podrucja jezicne grupe imas pravo na asistenta koji dolazi jednom tjedno ( mislim da je jednom tjedno jer mi smo tek predali zahtjev ) pa radi s djecom na maternjem jeziku.

Prosjecan broj djece na jednu odgajateljicu je 5. Roditelji djece koja spavaju preko dana mogu odabrati da li zale da djeca spavaju unutra ili vani u kolicima, mm se sokirao kad je vidio beba kako hrcu na vani

Moj sin je prosli tjedan krenuo u vrtic, ima 3 godine i ne govori norveski ali ne vidim da mu to smeta dok se igra s drugom djecom, odgajateljica je za njega izradila mali strip sa slikama pranja ruku, toaleta, igracaka, hrane, odjece i slicno pa ga tako uci norveski.
Daj mi reci molim te koliko se mjesečno plaća vrtić i dali ima popodnevni vrtić recimo kod nas ima do 22

Zadnje uređivanje gerard butler : 12.01.2012. at 14:53.
gerard butler is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 16:11   #1399
Quote:
gerard butler kaže: Pogledaj post
Čitam i čudim se vjerovatno Vi Smujakov i Vi Roga27 imate veče kvalifikacije od mene u elektrotehnici pa znate da je za taj "lagani"posao dovoljan odvijač,klješta i raspoznavanje boja evo vam samo mali dio toga što se obavlja u toj struci,ali baš mali dio.

Planiraju i izrađuju tehničko-tehnološku dokumentaciju remonta cjelokupnog postrojenja. Električni vodovi i električne mreže služe prijenosu proizvedene električne energije dalekovodima do mjesta razdioba (trafostanice) i dalje – niskonaponskom mrežom – do potrošača. Tehničari za elektroenergetiku proračunavaju potrebne karakteristike dalekovoda i niskonaponske mreže, dimenzioniraju vodove, analiziraju dijagrame opterećenja, procjenjuju okolne uvjete izvedbe te utvrđuju broj i vrstu trafostanica. Pri tomu se služe računalom, priručnicima sa standardima elektromaterijala (vodiča, poluvodiča, izolatora, niskonaponskih sklopki, rastavljača, osigurača i zemljospojnica).

NE NIJE POTREBNO POZNAVANJE JEZIKA

Zanima me koji bi stranac kod nas dobio TAKAV posao da ne govori Hrvatski i kako bi odradio taj posao nikako naravno kao nigdje u svijetu.


Osobno sam direktor poduzeća več osmu godinu u dvije tvrtke doduše nikad nisam zaposlio niti jednog radnika bez provjere preporuka i znanja pa tako i čistačicu.
NIKADA ne bi zaposlio stranca bez znanja Hrvatskog jer kao takav nije u stanju obavljati posao za koji bi bio plaćen i tu je tvrtka na gubitku jer plaća polovičan posao,a ja sam kao direktor odgovaran zašto sam ga zaposlio ako napravi bilo kakvu grešku zato što nije znao nešto pročitati. TAJ POSAO NIJE SAMO SPAJANJE ŽICA.

Tako da čisto sumljam da bi isto tako bilo koji direktor u Norveškoj to sebi dopustio.

Au Pair je osoba do cca 27 godina koja pomaže obitelji oko čuvanja djece i obavljanja kučnih poslova.Ako to nisi radila nisi bila Au Pair.

Nemojte krivo interpretirati neke postove Cro Wolf je jasno postavio pitanje niti jedan taj posao bez znanja Norveškog ne može raditi ,frizeka,kučna pomočnica,krojač,građevinski pomočni radnik i takvi slični poslovi još mogu proči ali ODGOVORNI POSLOVI NE.

A što se tiče moje guzice u ovih osam godina zbog prirode posla (putovanja) i druga putovnica je napola izlupana.Nasjedila se ONA svuda po svijetu.

Završimo sad sa ovim ajmo na vedrije teme i probati realno pomoći svima koji to žele.
Pozdrav.
Za jednog DIREKTORA si poprilično nepismen, a očito ti baš ne cvatu ruže kad želiš ostaviti tvrtku i otići živjeti u Norvešku... pa me zanima, ako si toliko stručan kako to da u zemlji gdje se govori Hrvatski jezik i gdje imaš svoju tvrtku svojom stručnošću ne možeš dobro poslovati???

Ti ne bi zaposlio nekog tko ne govori Hrvatski??? Pa sa takvim ograničenim razmišljanjima ni ne možeš nikud iz RH, jer ljudi stručni u svojim znanjima mogu raditi u RH već godinama i širokogrudno su prihvaćeni. I pazi molim te, govore engleski i snalaze se polako učeći Hrvatski koji je 10 puta teži od Norveškog...
To nećeš sresti u dućanu ili autoservisu... ali možeš recimo u jednom remontnom centru za zrakoplove

Na naftnim bušotinama u Siriji rade Hrvati stručnjaci poput mog supruga koji govori Hrvatski i Engleski i nije morao naučiti Arapski da bi tamo radio...
Dakle, ono što ti pokušavam reći je da ako si dovoljno stručan i netko te želi zaposliti jezik mu nije prepreka... govorim posebno za zapadni svijet...

Ali... ne želim više trošiti slova na prepucavanja.... sretno ti u potrazi posla...
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke

Zadnje uređivanje roga27 : 12.01.2012. at 16:59.
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 16:30   #1400
Quote:
gerard butler kaže: Pogledaj post
Daj mi reci molim te koliko se mjesečno plaća vrtić i dali ima popodnevni vrtić recimo kod nas ima do 22
Cijena vrtica je cca 2.300nok ( u nekim vrticima nema hrane vec se donosi svoja, a u nekim ima nadopata za hranu cca par sto kruna )takodjer ako dijete nosi pelene onda ima i neka nadoplata za to. Ovaj vrtic u koji ide moj sin radi od 7,30 do 16,30 a da li postoji neki koji radi i popodne ne bih znala.
__________________
Ultima Tule beyond the borders of the known world...
Supplier is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:29.