Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2003., 09:11   #21
Prijevodi Crnog čovjeka su valjda nešto najsmješnije na svijetu
(recimo u ovom dolje - što si noći spetljala ) .. u knjizi koju sam ja imala kraj pjesme je bio preveden:
Jao noći što uradi
što li je to mrcalo
stojim sam nigdje nikog više
sam sam, sam i razbijeno zrcalo

mrcalo-zrcalo .. rima, nema što
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 15:43   #22
Quote:
verica kaže:
Prijevodi Crnog čovjeka su valjda nešto najsmješnije na svijetu
(recimo u ovom dolje - što si noći spetljala ) .. u knjizi koju sam ja imala kraj pjesme je bio preveden:
Jao noći što uradi
što li je to mrcalo
stojim sam nigdje nikog više
sam sam, sam i razbijeno zrcalo

mrcalo-zrcalo .. rima, nema što

kada su u pitanju, Jesenjin i ostali ruski pjesnici meni najprihvatljiviji prijevodi su od Krkleca, Cesarica i Goloba
cabon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 20:31   #23
Re: Jesenjin

Cim sam vidio el_marijachijev post sjetih se da je za kompletnu sliku falio odgovor Majakovskog. Nisam se mogao sjetiti tocnih rijeci, srecom je carbon vec mislio na to.

Bez da nepotrebno nagadjam tko je koga htio ocrniti, citirat cu jos jednom ovaj dijalog i napomenuti, radi slikovitosti, da je Jesenjin tu svoju posljednju pjesmu ostavio iza sebe napisanu vlastitom krvlju...barem je tako stajalo u staroj citanci iz knjizevnosti...jednom davno u nekoj brdovitoj zemlji....

Quote:
el_mariachi kaže:

Do vidjenja,dragi,do vidjenja;
Ti mi prijatelju jednom bijese sve.
Urecen rastanak bez naseg htjenja
Obecava I sastanak,zar ne?

Do vidjenja,dragi,bez ruke,bez slova
Nemoj da ti bol obrve povije-
Umrijeti nije nista na ovom svijetu nova,
Al' ni zivjeti bas nije najnovije
***
Quote:
cabon kaže:


Sergeju Jesenjinu

Nas je planet
radostima
ubog nesto.
Treba
otimati
radost
danima sto bjeze.
Na svijetu
umrijeti
nije tesko.
Stvarati zivot
daleko je teze.


...to je bio samo pokusaj da se zaustavi val samoubistava mladih koji je zahvatio Rusiju poslije jesenjinove smrti
I onda se on ubije...


Smisao zivota na dva lista papira...u tri cina...

Fala vam za prisjecanje na neke stare, skoro izbledjele slike



***

Bell@ Baggins *
Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 00:13   #24
Taj Majakovski je izgleda neki teški negativac
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 00:36   #25
on je napisao:

Ja sam usamljen kao posljednje oko,
onoga
koji ide ka slijepima,
čovjeka.

i zbilja je odličan pjesnik, neznam zašto mi se čini da ga ovdje baš nevole. da, od početka je bio politički angažiran, poticao revoluciju, najdraža knjiga bila mu je Što da se radi černiševskog, služio je sistemu u koji je valjda vjerovao ali se na kraju i sam razočarao.
a ove opaske ubio-napisao-ubio već mi idu na živce kolko sam ih puta čuo kao da svi neznaju koliko je samoubojstvo klimavo
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 09:19   #26
Upravo tako, nije da sam neki poznavatelj lika i djela Majakovskog, ali mi je malo smiješno kako se uvijek na spomen Jesenjina izvuče ovo prepucavanje pjesmicama kao i to da se Majakovski na kraju eto i sam ubio (što je uostalom vrlo upitno).

Istina je da je Majakovski bio 'suputnik' revolucije, ali je istina i to da je u 'glavnog pjesnika revolucije' promoviran tek nakon svoje (upitne) smrti. No, suputnik ili ne, Majakovski je bez sumnje odličan pjesnik, i svaka ozbiljna kritika smješta ga u vrh vrhova ruskog pjesništva 20 stoljeća.

(btw. Majakovski nije volio Jesenjina. Kad ga je prvi puta upoznao rekao je da je Jesenjin glumatalo.)
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 02:05   #27
Meni je najdraža Jesenjinova pjesma "Pjesma o kuji". Mislim da ju je preveo Dobriša Cesarić.
Tipični Jesenjin ako mogu tako reći...bol, selo, smrt.
kampfwagen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2003., 14:06   #28
Quote:
Meni je najdraža Jesenjinova pjesma "Pjesma o kuji".
.
.
I tiho, kao kad s brijega
za bačenim kamenom kreće,
ko zlatne zvijezde sred snijega
kotrljahu oči se pseće.

(krklec, 1915.)

Quote:
Po meni nesto najbolje sto je iko ikad napisao o majci je bas njegovo " Pismo Majci" Tu bi i Cankara spomenuo sa "Soljicok kave" i "zastidio se majke"
...i dodala bih “Mati” Zije Dizdarevića: “Pripazi sinko, ne idi sredinom džade. Satrat ćete štogod. Ama, nemoj ni plaho uz kraj da te, boj se, ne udari nešto s krova, nego hajde nako, nako”.
__________________
Potpisanje
donja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2003., 15:36   #29
Quote:
donja kaže:


...i dodala bih “Mati” Zije Dizdarevića: “Pripazi sinko, ne idi sredinom džade. Satrat ćete štogod. Ama, nemoj ni plaho uz kraj da te, boj se, ne udari nešto s krova, nego hajde nako, nako”.
E na ovo sam totalno zaboravio
Jacinu dobiva s tim sto mati nikad nije bila u gradu i ne zna kako grad izgleda. A prvi sin je poginuo u automobilskoj nesreci ( ako se ne varam).
Slusao sam ovo 1x kad je neko citao.... Poslije prvog nako je bila duza stanka..Pa opet nako...Legendarno..

One dvije price od Cankara su citane kod gospodina Pjera Vukelica na 25. satu jednom prilikom za dan zena.
Jel iki citao Stakor od G Grassa...Tamo je isto prekrasno opisana ljubav prema jednoj drugoj Majci.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2006., 00:29   #30
Lažna smrt Sergeja Jesenjina


28. XII. 1928. godine Rusiji je javljeno da je Sergej Jesenjin, jedan od najslavnijih pjesnika, izvršio samoubojstvo u lenjingradskom hotelu Angleter. Službena verzija glasi: samoubojstvo rezanjem veza i vješanje. Danas, 80 godina kasnije, otvaraju se državni arhivi i Vitalij Bezrukov, redatelj i pisac koji je napisao knjigu o tom događaju, tvrdi da su dokumenti lažirani i da je veliki pjesnik zapravo ubijen.
Prije svega, nitko od svjedoka nije vidio obješenog pjesnika, a dokaz je i objašnjenje da je praktično nemoguće objesiti se na glatku cijev centralnog grijanja konopcem na kojemu nema ni omče. Prije 15-tak godina, policijski poručnik Hlistalov dobio je anonimno pismo s fotografijom Jesenjina mrtvog.
Na Jesenjinovoj glavi vidi se udubljenje koje bi moglo biti od udarca. Dakle, vjerojatno ga je netko prvo ubio udarcem u glavu, ili čak metkom-na fotografiji se vidi tamna mrlja kod oka koja bi mogla biti od metka.
Bezrukov, nakon petnaestogodišnje istrage tvrdi da su pjesnika prvo ubila, a zatim objesili. Jedan od dokaza je neprirodno savijena pjesnikova ruka na fotografiji jer, naime, ruke obješrnog uvijek vise uz tijelo. U knjizi ima još čitav niz činjenica koje se ne uklapaju u službenu verziju smrti uključujući onu da je pjesmu Doviđenja, prijatelju moj, doviđenja napisao krvlju u noći prije nego što se objesio.

P. S. Predsjedniku Rusije upućeno je pismo s molbom za nastavak istraživanja. Postupak u tijeku...
zite is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2006., 23:43   #31
Quote:
zite kaže:
28. XII. 1928. godine Rusiji je javljeno da je Sergej Jesenjin, jedan od najslavnijih pjesnika, izvršio samoubojstvo u lenjingradskom hotelu Angleter. Službena verzija glasi: samoubojstvo rezanjem veza i vješanje. Danas, 80 godina kasnije, otvaraju se državni arhivi i Vitalij Bezrukov, redatelj i pisac koji je napisao knjigu o tom događaju, tvrdi da su dokumenti lažirani i da je veliki pjesnik zapravo ubijen.
Prije svega, nitko od svjedoka nije vidio obješenog pjesnika, a dokaz je i objašnjenje da je praktično nemoguće objesiti se na glatku cijev centralnog grijanja konopcem na kojemu nema ni omče. Prije 15-tak godina, policijski poručnik Hlistalov dobio je anonimno pismo s fotografijom Jesenjina mrtvog.
Na Jesenjinovoj glavi vidi se udubljenje koje bi moglo biti od udarca. Dakle, vjerojatno ga je netko prvo ubio udarcem u glavu, ili čak metkom-na fotografiji se vidi tamna mrlja kod oka koja bi mogla biti od metka.
Bezrukov, nakon petnaestogodišnje istrage tvrdi da su pjesnika prvo ubila, a zatim objesili. Jedan od dokaza je neprirodno savijena pjesnikova ruka na fotografiji jer, naime, ruke obješrnog uvijek vise uz tijelo. U knjizi ima još čitav niz činjenica koje se ne uklapaju u službenu verziju smrti uključujući onu da je pjesmu Doviđenja, prijatelju moj, doviđenja napisao krvlju u noći prije nego što se objesio.

P. S. Predsjedniku Rusije upućeno je pismo s molbom za nastavak istraživanja. Postupak u tijeku...

Ne znam otkud meni da si je on prerezao žile i krvlju ispisao 'doviđenja dragi, doviđenja...

Kad je onda pjesma nastala?
__________________
I have come to the borders of sleep,
the unfathomable deep
forest where all must lose
their way, however straight,
or winding, soon or late,
they cannot chose.
absolutelyfabulous is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2006., 23:52   #32
Zite,
meni je, naravno poznata ta storija jer sam stalna posjetiteljica ruskih siteova. Lani su otac (pisac knjige) i sin (nositelj glavne uloge u seriji) Bezrukov bili u Beogradu, gdje su promovirali knjigu. Navodno - prema rezultatima tih privatnih istraživanja -Jesenjina su ubili trockisti.

Na ovu sam se temu zapravo odazvala zato što upravo gledam seriju "Jesenjin" (nabavila mi Maracro, naravno), ali još ništa ne mogu reći jer sam odgledala samo prvu epizodu. Za našu publiku moglo bi biti zanimljivo to da je taj Sergej Bezrukov nama itekako poznat kao znameniti Saša Bjelov iz "Sašine ekipe" (Brigade).
TeutaH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 00:15   #33
Quote:
TeutaH kaže:
Zite,
meni je, naravno poznata ta storija jer sam stalna posjetiteljica ruskih siteova. Lani su otac (pisac knjige) i sin (nositelj glavne uloge u seriji) Bezrukov bili u Beogradu, gdje su promovirali knjigu. Navodno - prema rezultatima tih privatnih istraživanja -Jesenjina su ubili trockisti.

Na ovu sam se temu zapravo odazvala zato što upravo gledam seriju "Jesenjin" (nabavila mi Maracro, naravno), ali još ništa ne mogu reći jer sam odgledala samo prvu epizodu. Za našu publiku moglo bi biti zanimljivo to da je taj Sergej Bezrukov nama itekako poznat kao znameniti Saša Bjelov iz "Sašine ekipe" (Brigade).
Ako Ti treba, ja imam sve epizode.
Jesenjin je navodno napiso neki kompromitirajući telegram o Trockome i izjavljivao neke antisemitske poruke u Americi (Bezrukovljeva knjiga kaže da je to zato jer ga je Isadora Duncan varala s nekim Židovima).
Onda je u Zemlji lupeža napisao "... ne vraćam se u Rusiju dok njome vlada Leiba Bronstein...", odnosno Lav Trocki...
A što se tiče rezanja žila i pisanja pjesme... Pa sve su lažirali, ko da je on prvi. Mandelšajm umro, ko fol, od paralize srca u logoru.
TeutaH-trebaš knjigu?
zite is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 00:30   #34
Quote:
zite kaže:
Ako Ti treba, ja imam sve epizode.
Jesenjin je navodno napiso neki kompromitirajući telegram o Trockome i izjavljivao neke antisemitske poruke u Americi (Bezrukovljeva knjiga kaže da je to zato jer ga je Isadora Duncan varala s nekim Židovima).
Onda je u Zemlji lupeža napisao "... ne vraćam se u Rusiju dok njome vlada Leiba Bronstein...", odnosno Lav Trocki...
A što se tiče rezanja žila i pisanja pjesme... Pa sve su lažirali, ko da je on prvi. Mandelšajm umro, ko fol, od paralize srca u logoru.
TeutaH-trebaš knjigu?
Imam sve epizode na DVD-u, hvala ti. Vidjet ću koliko mi je to sve skupa zanimljivo. Bolje reći, zanimljivije mi je to što serija govori o Jesenjinovu životu negoli o njegovoj smrti, tj. ne gledam je s napetošću zbog urotničke rabote trockistâ nego opušteno, kao da toga i nema (ne znam zašto). Što se tiče ponašanja tadašnjih vlasti, nije to ništa čudno. Najbolje sam zapravo doživjela to doba kroz knjigu Nadežde Mandeljštam, Osipove supruge, vrlo inteligentne i talentirane žene, a ne kroz Solženjicina (on mi je već bio pomalo dosadan). Knjiga se zove "Strah i nada".

Imam još i "Majstora i Margaritu", a čini mi se da si i ti kupila te DVD-ove. Ali, nažalost, M&M mora čekati dok ne završim "Jesenjina".

Zašto mi spominješ knjigu?
TeutaH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 00:34   #35
Ako je hoćeš pročitati uz seriju. Ja sam prvo gledala, a onda čitala, da vidim jesam li sve dobro prevela. M&M je pomalo naivna serija. Sve u kompijuteru, onako kako bi vještice prikazali u vrtiću. A dobro, može se to i figuralno raditi, no nema atmosfere iz knjige
zite is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 00:48   #36
Što se tiče knjige, ne znam, vidjet ću kada pogledam seriju. Kao što mi se "tamo" narugala Mara-st, ja ti uglavnom čitam jednoga te jednoga pisca (što sam starija, tako to ide; nisam prije bila tako isključiva).

Mogu ti reći da Serjoža Bezrukov dobro - i različito u odnosu na Sašu Bjelova - glumi Jesenjina, iako mi je na samom početku bio malo smiješan.
TeutaH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 00:57   #37
To mu je stalna uloga. mislim da je u Vahtangovu glumio jesenjina, ne znam tko je radio adaptaciju. Mene malo smeta što se toliko dere Mjestimice mi je jako tužan, npr. kad u Berlinu pleše ruski ples Savršen glumac, inače ne bi bio Narodni umjetnik Rusije. I dobio Zlatnog orla...
zite is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 01:06   #38
Quote:
zite kaže:
To mu je stalna uloga. mislim da je u Vahtangovu glumio jesenjina, ne znam tko je radio adaptaciju. Mene malo smeta što se toliko dere Mjestimice mi je jako tužan, npr. kad u Berlinu pleše ruski ples Savršen glumac, inače ne bi bio Narodni umjetnik Rusije. I dobio Zlatnog orla...
Možda se Jesenjin derao (kao Majakovski)? Slušala sam ga kako recitira svoje pjesme, ali tu se nije derao.

Da, on je izvrstan glumac. Glumio je Puškina, a čini mi se da će glumiti i Vronskoga (e to već ne mogu zamisliti).
TeutaH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 01:08   #39
Nije on za Vronskoga. On treba biti zgodan, Serjoža nije, iako... mjestimice... Glumi i Ješuu u M&M. Neprepoznatljiv...
zite is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 01:18   #40
Quote:
zite kaže:
Nije on za Vronskoga. On treba biti zgodan, Serjoža nije, iako... mjestimice... Glumi i Ješuu u M&M. Neprepoznatljiv...
Slažem se. Iako, meni Vronski nije drag lik. A na Jesenjina zbilja sliči s onom frizuricom, uživjela sam se.

Znači, Jesenjin je imao antisemitske ispade, i to iz tako prizemnih razloga kao što je ljubomora na Isadorine židovske ljubavnike? To je dosta plitko. Ali, jbga, veliki je pjesnik pa ne mora biti i veliki čovjek.
TeutaH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:31.