Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2008., 22:57   #81
Pričuva zaista jest zamjena za stanarinu

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa može ako ste tako ugovorili s upraviteljem. Može tako i za druge usluge, evo, recimo ja vam nudim ugovor da dođem jednom mjesečno i prošetam se po vašem ulazu, a vi mi za to platite 5000 kuna. Ako potpišete - imamo valjani ugovor.
Pričuva postoji da bi zgrade ostale u normalnom stanju, jer ljudi bi prečesto zaboravljali svoje obveze. To da moraju pola dati upravitelju, ne moraju.
Evo, npr. ovaj upravitelj uzima 20 lipa:
Naknada UPRAVITELJ-STAN-u d.o.o. za upravljanje i održavanje temeljem zaključenog ugovora o upravljanju iznosi 0,20 kn/m2 za redovno održavanje a plaća se iz ugovorene pričuve koja iznosi 1,54 kn mjesečno po m2.
Eventualna odluka suvlasnika o povećanju iznosa koji je svaki od njih dužan doprinositi u sredstva zajedničke pričuve bez utjecaja je na ovaj ugovoreni iznos naknade za rad upravitelju!

http://www.upravitelj-stan.hr/faq.php#42
Ako ste vi dogovorili 50% - vaša stvar. Kod mene i predstavnik stanara radi bez naknade (dosta je malo stanova), u stanu u Splitu je bila naknada, ali ima i puno više posla jer je zgrada velika. Sve kako se dogovori...
Pocrvenila sam nešto, da skrenem pozornost Ja živim u Puli i upravitelj zgrade nam je Uljanik Standard. I da, ipak je istina, u našem fondu ne ostaje niti 50% od naših uplata nakon što se sve plati. Pitala sam to našeg predstavnika stanara upravo danas, jer je bolje od svih nas upućen u temu. I još nešto, nekad smo dobivali stanove, pa ih otkupili, pa se nekom inercijom nametnuo upravitelj koji je prije bio davatelj stanova (barem formalni) i nikad nismo ni čuli da se cijena upravljanja dogovara! Ono što su napravili, napravili su, a mi bili i ostali poslušnici. Nadam se ne zauvijek!!! Znači, tek smo sad počeli shvaćati da upravitelja možemo i promijeniti, da možemo pregovarati. Blago njima, jer su barem dosad živjeli u socioblagostanju. Nema problema, naslov teme je SUPER, pričuva je zaista postala i ostala ZAMJENA ZA STANARINU, a to ti je kao da si na državnim jaslama.
Od stanarine se uvijek dobro živi. Kako je tek podstanarima?
pulj-anka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 23:13   #82
ti si pocrvenila (makar ti je tekst bolesno poplavio) i tu sad NAMA skrećeš pozornost na nepravednost sustava čiji si ti čimbenik

ja i dalje stojim kod stava da neaktivnost u demokratskim procedurama (apstinencija) ukida pravo večini bundžija u gore razvijenoj raspravi , da se žale na neučinkovitost i/ili korumpiranost sustava !!!
Vojky dobro zbori - zakoni po pitanju suvlasništva jako su dobro napisani (očito su autori imali motivaciju) i samo ih treba znati ali i htjeti primjenjivati ...moj osobni primjer, a i mnogi živi primjeri , itekako pokazuju da je tako i da sustav funkcionira ...ali, meni je stalo - stalo mi je i prije nego se odluka donese, a ne samo da mi rješenje bude važno tek kad je odluku netko već donio u moje ime (pravo večine) a bez mojeg sudjelovanja u odlučivanju (nije mi se dalo, nisam stigla, mislila sam da nema utjecaja moj glas etc.)

prava demokracija na djelu upravo je u malim sredinama , a uspjehom se seli prema gore ...tvrditi da tvoj "kućni savijet" ne funkcionira (ili je korumpiran) zato jer je država u vlasti lopova je kontraproduktivna demagogija ...državu gradimo od temelja prema krovu, a ne od dimnjaka prema podrumu. zar ne ?
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 00:03   #83
Ok teoretski ja nadjem bolju ponudu,ali vecina ne zeli tu ponudu jer je od nekog "rodje" ponuda bolja (citaj da on dobije posao) so than what?
Mislim to se ne moze primjeniti na zgrade od 50 stanova, no na zgrade sa 10 stanova moze, jer tamo su malverzacije puno vece..i lakse je to kontrolirat..
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 00:18   #84
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Ok teoretski ja nadjem bolju ponudu,ali vecina ne zeli tu ponudu jer je od nekog "rodje" ponuda bolja (citaj da on dobije posao) so than what?
Obratiš se sudu s tužbom da je neosnovano uzeta lošija ponuda.

Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Mislim to se ne moze primjeniti na zgrade od 50 stanova, no na zgrade sa 10 stanova moze, jer tamo su malverzacije puno vece..i lakse je to kontrolirat..
Da malo to ne izgleda kao teorija zavjere pola onih u zgradi za iznose od par tisuća kuna?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 00:29   #85
mislim da cu morat placat pricuvu jebiga
famozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 09:55   #86
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Koliko ja to zgrada kada fasada toliko košta?
Ako radiš demit fasade sa skelom i materijalom za manje od 30 eura m2, naravno sve preko računa, javi se..
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 11:31   #87
Pričuva stambene zgrade je novčani fond suvlasnika zgrade iz kojeg se plaća zakonsko obvezno, nužno i drugo održavanje zgrade te poboljšice na zgradama. Uplata u pričuvu je zakonska obveza suvlasnika. Da bi suvlasnici imali mogućnost održavanja zgrade i plaćanja troškova (hitne intervencije, manji popravci, čišćenje, stubišna rasvjeta, dizala itd.) plaća se pričuva.

Svaki vlasnik posebnoga dijela plaća pričuvu mjesečno. Odluku o visini pričuve po jednom četvornom metru donose suvlasnici, a ona ne može biti manja od 1,53 kn/m2, što je zakonski minimum. Visina pričuve se određuje za svaki stan posebno prema ukupnoj površini stana. Naplatu pričuve organizira i pričuvu prikuplja upravitelj na žiro-račun zgrada, te ju raspoređuje prema potrebi sukladno Zakonu te odluci suvlasnika.

Dakle, vlasnik stana ima obvezu plaćati pričuvu, a da li će on taj iznos ukalkulirati u najamninu to je stvar dogovora.

Eto, nadam se da sam Vam i ja pomogla oko dvojbi, pozdrav!
darudela is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 18:15   #88
Quote:
darudela kaže: Pogledaj post
Pričuva stambene zgrade je novčani fond suvlasnika zgrade iz kojeg se plaća zakonsko obvezno, nužno i drugo održavanje zgrade te poboljšice na zgradama. Uplata u pričuvu je zakonska obveza suvlasnika. Da bi suvlasnici imali mogućnost održavanja zgrade i plaćanja troškova (hitne intervencije, manji popravci, čišćenje, stubišna rasvjeta, dizala itd.) plaća se pričuva.

Svaki vlasnik posebnoga dijela plaća pričuvu mjesečno. Odluku o visini pričuve po jednom četvornom metru donose suvlasnici, a ona ne može biti manja od 1,53 kn/m2, što je zakonski minimum. Visina pričuve se određuje za svaki stan posebno prema ukupnoj površini stana. Naplatu pričuve organizira i pričuvu prikuplja upravitelj na žiro-račun zgrada, te ju raspoređuje prema potrebi sukladno Zakonu te odluci suvlasnika.

Dakle, vlasnik stana ima obvezu plaćati pričuvu, a da li će on taj iznos ukalkulirati u najamninu to je stvar dogovora.

Eto, nadam se da sam Vam i ja pomogla oko dvojbi, pozdrav!
da, ali vecina njih zeli da stanoprimac placa tu pricuvu jebiga, a to mi je najmrze placat, bas najmrze
famozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 18:25   #89
Quote:
famozni kaže: Pogledaj post
da, ali vecina njih zeli da stanoprimac placa tu pricuvu jebiga, a to mi je najmrze placat, bas najmrze
Gle, da ju plaćaju oni, tebi bi stanarina bila tih 91 kn veća (odnosno, vjerojatno 100 kn veća, da bude "okruglo"), tako da, dođe ti na isto.
Znam što pričam, jer i sama iznajmljujem stan - sigurno se neću odreći dijela zarade na koji računam.
Samo je stvar kako prodam spiku - najam je xy kuna + režije s pričuvom ili je najam xy + 150 kn (koliko iznosi pričuva), a ja plaćam pričuvu.

Podstanaru financijski dođe na isto.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 19:36   #90
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Gle, da ju plaćaju oni, tebi bi stanarina bila tih 91 kn veća (odnosno, vjerojatno 100 kn veća, da bude "okruglo"), tako da, dođe ti na isto.
Znam što pričam, jer i sama iznajmljujem stan - sigurno se neću odreći dijela zarade na koji računam.
Samo je stvar kako prodam spiku - najam je xy kuna + režije s pričuvom ili je najam xy + 150 kn (koliko iznosi pričuva), a ja plaćam pričuvu.

Podstanaru financijski dođe na isto.
znaci ako placas stan 200 eura onda ce vlasnik stana reci
stan je 200 eura plus 150 kuna plus rezije hm
famozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 00:51   #91
Quote:
famozni kaže: Pogledaj post
znaci ako placas stan 200 eura onda ce vlasnik stana reci
stan je 200 eura plus 150 kuna plus rezije hm
Joj, što sad ti sve bukvalno shvaćaš!
Normalno da ti neće tako reći.

Ako si on računa, npr. zaradu od stanarine 1800 kn, a pričuva je, recimo 200 kn.
Ti kažeš da ne bi plaćao pričuvu, OK, plaćat će ju on, a tebi će stanarina biti 2000 kn.
Ako ćeš ju sam plaćati, bit će 1800 kn.

Konkretno:
Kada ja uzimam podstanare, prvo ispitam hoće li pitati za tu pričuvu, ako je spomenu, kažem: "da,da, to ja plaćam", a stanarinu im kažem 200 kn veću, nego što bi bila da pričuvu nisu ni spomenuli i prihvatili je plaćati.

Jel sada jasnije?
Pokvareno? Možda, ali malo tko iznajmljuje stanove iz hobija ili zato da nekome zagorčava život.
Meni osobno nije ugodna pomisao da strani ljudi žive u mom stanu od kojih ne znam što očekivati, ali jbg - treba mi lova.
Živim sa starcima, a svoj stan (naslijedila sam ga) iznajmljujem, jer si ne mogu priuštiti živjeti u njemu.
I da li je to pokvareno od mene? Ja mislim da nije - to je vrlo jednostavna ekonomska računica.

Ono što ti želim reći je da ne možeš baš profitirati ako se budeš bunio za taj račun (budi sretan, 91 kn je sića za pričuvu).
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 08:39   #92
Lightbulb

Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Jedini ispravni odgovor je - po dogovoru. Ovo što ti tu pišu "bi trebao vlasnikk ovaj onaj..." tralala možeš objesiti mačku o rep. Vrijedi samo ono što se dogovorite. Takve stvari riješi prije ulaska u stan da ne bi poslije bilo natezanja.

Ja sam najmodavac i kad smo se pogađali za cijenu, rečeno je cijena je ta-i-ta plus režije što uključuje SVE račune za taj stan. Ako ti se sviđa - super. Ako ti se ne sviđa - doviđorno. Ako će ti biti lakše, mantraj si da ti je za tih par desetaka kuna viša stanarina.

Po zakonu ti (ako si vlasnik) plaćaš pričuvu i porez na iznajmljivanje. Sad, druga je stvar kak se ti dogovoriš s budućim podstanarom. Ja iz principa ne pristajem na plaćanje pričuve i inzistiram na ugovoru o najmu - falabogu, puno je veća ponuda nego potražnja i takve kao ti odjebem u samom startu, bez puno natezanja.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 08:48   #93
Lightbulb

Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Joj, što sad ti sve bukvalno shvaćaš!
Normalno da ti neće tako reći.

Ako si on računa, npr. zaradu od stanarine 1800 kn, a pričuva je, recimo 200 kn.
Ti kažeš da ne bi plaćao pričuvu, OK, plaćat će ju on, a tebi će stanarina biti 2000 kn.
Ako ćeš ju sam plaćati, bit će 1800 kn.

Konkretno:
Kada ja uzimam podstanare, prvo ispitam hoće li pitati za tu pričuvu, ako je spomenu, kažem: "da,da, to ja plaćam", a stanarinu im kažem 200 kn veću, nego što bi bila da pričuvu nisu ni spomenuli i prihvatili je plaćati.

Jel sada jasnije?
Pokvareno? Možda, ali malo tko iznajmljuje stanove iz hobija ili zato da nekome zagorčava život.
Meni osobno nije ugodna pomisao da strani ljudi žive u mom stanu od kojih ne znam što očekivati, ali jbg - treba mi lova.
Živim sa starcima, a svoj stan (naslijedila sam ga) iznajmljujem, jer si ne mogu priuštiti živjeti u njemu.
I da li je to pokvareno od mene? Ja mislim da nije - to je vrlo jednostavna ekonomska računica.

Ono što ti želim reći je da ne možeš baš profitirati ako se budeš bunio za taj račun (budi sretan, 91 kn je sića za pričuvu).


Pa ja uvijek odmah pitam za cijenu, da vidim isplati li mi se uopće dolazit. Ak mi se stan svidi, tek onda se upuštam u konkretne detalje, tipa plaćanje pričuve. Tak da mi niko nemre naknadno povećat stanarinu za taj iznos, kao ni za iznos poreza. Pa, ako nam oboma odgovara, dobro, ak ne, idem dalje.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 08:58   #94
Lightbulb

Quote:
famozni kaže: Pogledaj post
da, ali vecina njih zeli da stanoprimac placa tu pricuvu jebiga, a to mi je najmrze placat, bas najmrze

Ja ni u jednom stanu nisam plaćala pričuvu, tak da ipak ima dosta razumnih stanodavaca. Skužila sam jednu stvar - što je stanodavac nižeg obrazovnog i imovinskog statusa, to više traži neke nebuloze (tipa, da ti plaćaš pričuvu, da bi on stanarinu "na ruke" i da bi dolazil kad mu se hoće... ).


Kaj se ovog podebljanog dotikavlje, u potpunosti te razumijem - jer, to nisu tekuće režije, već novac koji ostaje na računu zgrade, znači, na računu vlasnika.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 11:47   #95
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
Pa ja uvijek odmah pitam za cijenu, da vidim isplati li mi se uopće dolazit. Ak mi se stan svidi, tek onda se upuštam u konkretne detalje, tipa plaćanje pričuve. Tak da mi niko nemre naknadno povećat stanarinu za taj iznos, kao ni za iznos poreza. Pa, ako nam oboma odgovara, dobro, ak ne, idem dalje.
Ja nikada naknadno ne dižem stanarinu.
Do sada mi se nitko nije bunio na cijenu, jer određujem cijenu koja je fer i u skladu s trenutnim cijenama na tržištu.

Samo što je moj stan, za razliku od raznoraznih rupčaga koje ljudi iznajmljuju za iste pare uvijek friško okrečen, sanitarije uvijek dezinficirane, ako i kuhinja, svaka sitnica popravljena, namještaj se ne raspada... itd.

Tako da ja imam navalu i mogu birati podstanara, jer su do sada stanom svi bili oduševljeni, a cijena je i više nego razumna.
Zbog toga smatram da uopće nisam pokvarena, a podstanari mi trenutno plaćaju pričuvu iz jednostavno praktičnog razloga - da se ne razmjenjujemo s plaćenim i neplaćenim računima, a najamninu sam spustila za taj iznos pričuve (kada je bio prethodni podstanar, ja sam plaćala pričuvu, ali je najamnina bila veća).
Ako to nije fer, onda ne znam što je.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 12:16   #96
Pitanje za sve vas koji iznajmljujete stan....

Na koji se način zaštićujete od neplaćenih računa, tj., situacije u kojoj podstanari odu, a vama ostave hrpu neplaćenih računa?

Hvala!
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 12:23   #97
Quote:
Zli_Ciko kaže: Pogledaj post
Pitanje za sve vas koji iznajmljujete stan....

Na koji se način zaštićujete od neplaćenih računa, tj., situacije u kojoj podstanari odu, a vama ostave hrpu neplaćenih računa?

Hvala!
Možeš uzeti nekaj para unaprijed, recimo u iznosu jedne stanarine, pa onda to vratiš podstanarima, ako je sve OK kada odlaze.
Makar, meni je bivši podstanar ostavio tako prljav stan, da sam tjedan dana rintala u njemu ko luda - potrošila sam 2 litre solne kiseline samo da operem kupaonicu!
Morala sam kupiti novi krevet, jer mi se stari toliko gadio od prljavštine da se uopće nisam htjela upuštati u čišćenje, tepih nije usisao 3 godine - mogla sam ga samo srolati i baciti u smeće, te kupiti novi.
Zidove da i ne spominjem - 3 sloja kreča jedva pokrila prljavštinu.
Potrgao nije ništa, sve je bilo čitavo, ali je cijeli stan bio prljav ubitačno (3 godine nije obrisao prašinu niti sa jedaćeg stola!).

Toliko o tome koliko ti je ta lova uzeta unaprijed nekakva zaštita, a ajd ti njega natjeraj da to počisti za sobom.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 13:40   #98
Recite mi molim vas može li se diči neki iznos sa računa pričuve,naravno imam obavijest koliko imam na računu?
mora li biti neko obrazloženje zašto se diže ili se mora preko nekoga nešto napraviti pa se to skida...nije mi to jasno....
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 13:51   #99
Molila bih vas koji znate mogu li ja diči sa računa pričuve neki novac? Mora li biti neko obrazloženje zašto se diže ili mora neka firma koja bi eventualno nešto radila na kući ili kako? Ne razumijem...
Naime skupio se neki iznos a ja u biti sama radim po kući radove bez da sam dizala ili nešto intervenirala preko pričuve, pa bih rado digla neki iznos da mogu recimo otplatiti račune najamnine, komunalija i tako....

I molim vas pošto je iznos na računu pričuve , a ja sam obnovila sve u kuči i na kući i zaista ne znam šta bih još popravljala ili obnavljala šta se događa sa tim iznosom na računu?
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 14:44   #100
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Naime skupio se neki iznos a ja u biti sama radim po kući radove bez da sam dizala ili nešto intervenirala preko pričuve, pa bih rado digla neki iznos da mogu recimo otplatiti račune najamnine, komunalija i tako....
Mislim da se to zove rad na crno i kažnjivo je...

Možeš dignuti novac uz račune za npr. žarulje na stubištu i ostale manje stvari koje obično sam napravi predstavnik stanara.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:06.