Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2011., 23:18   #1
Čovjek sam po sebi

Neznam jesam li na pravom mjestu postavila ovu temu. Zanima me da li se zna kakav je čovjek sam po sebi. Hipotetički, kada bi potpuno izolirali jedno dijete od okoline, kada bi ono živjelo samo bez društva i odgoja istog te bez nametnutih vrijednosti. Je li čovjek etičan sam po sebi? Što je sa emocionalnim razvojem? Kakav je utjecaj genetike na čovjekova razmišljanja? A što kada bi genetiku u potpunosti isključili? Što bi nam ostalo?
I je li to uopće čovjek? Možemo li ga više tako nazvati?
trži šparaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 09:01   #2
Čovjek je plod naslijeđenih osobina, okoline i razvoja, on je biološki čovjek i društveni čovjek. Ako bismo mu oduzeli ljudsko društvo od rođenja, ne bismo mu uspjeli uzeti i okolinu iz koje bi crpio nešto kao surogat te društvenosti, tj. njegovo društvo bile bi životinje i biljke.

Dakle, ovako kako ti postavljaš pitanje, čovjek bi i dalje bio onaj iz prve rečenice. Imaš primjere, i izmaštane a i one stvarne, gdje je čovjek odrastao u divljini bez ljudskog društva - takvom jedino nedostaje ljudski društveni utjecaj, ali on nije presudan da bi čovjek i dalje bio čovjek.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 10:01   #3
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
...
Dakle, ovako kako ti postavljaš pitanje, čovjek bi i dalje bio onaj iz prve rečenice. Imaš primjere, i izmaštane a i one stvarne, gdje je čovjek odrastao u divljini bez ljudskog društva - takvom jedino nedostaje ljudski društveni utjecaj, ali on nije presudan da bi čovjek i dalje bio čovjek.
Covek bez ljudskog drustva je zivotinja... ili bog.
Jedan od stvarnih primera:
Devojcica koja je zivela sa psima
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 14:07   #4
Bi li čovjek, ne prepoznavajući svoj identitet, živeći u šumi bez životinja (teško, ali zamislimo takvu šumu) bio jablan? Ili, bi li u pješćanoj pustinji bio vjetar?

Iako ova curica laje i skače na četiri noge, ona je čovjek, tj. čovjek među životinjama i nije životinja. Naravno, društvenom (civiliziranom) čovjeku naviklom na očekivanog čovjeka ona djeluje kao čudovište.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 15:22   #5
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Covek bez ljudskog drustva je zivotinja... ili bog.
Jedan od stvarnih primera:
Devojcica koja je zivela sa psima
Meni taj video nije jasan... to je očito snimljeno dosta vremena nakon rehabilitacije; tj. na tom videu je ona 'glumila' psa upravo zbog snimanja tog priloga, iako više ziher nije imala potrebu za time.

Jer, u suprotnom - tko ju je obukao u čistu odjeću? Djeca prilično narastu od 3. do 8. godine... ako je doslovno živjela sa psima cijelo vrijeme, što je imala na sebi? Kako je prošla zime, bez dlake poput pasa?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 04:17   #6
Vrlo dobar zadnji komentar, cim vidim te americke serije pune intrige odmah znam koliko je sati ali nije to tema.

Covjek bi sigurno prije ili poslje bio covjek. Sada malo je tesko uzeti taj primjer da se neko izolira iz okoline potpuno. Zasto? Zato jer vecina ne bi prezivjela ako bi ih netko nadgledao opet bi u neku ruku sigurno utjecao na takvu osobu, da je vise istih slozila bi se plemena, manje zajednice izmedu ostalog postoji povjest. Netko bi bio borac, netko "farmer", netko jebac naravno sve na primitivnoj razini. Covjek ima mozak i kad tad bi to doslo do izrazaja, sad da li bi prosle godine, stoljeca ovislo bi o puno stvari koje ne mozemo postaviti ni hipotetski pa nema smisla razglabati o tome.

Uglavnom da bi crtao kao Picasso, pisao kao Jesenjin ili igrao nogomet kao Messi ne bi.
__________________
...I've been misunderstood for all of my life...
pjesnik_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 14:52   #7
Ja mislim da je čovjek kad se rodi biće neispisane ploče. Zašto? Evo jednog banalnog primjera koji mi je nabrzinu pao na pamet: otac djeteta je afrički crnac iz npr.Gane, a majka njemica. Pretpostavimo da je majka kulturna, civilizirana, a otac primitivan čovjek. Dakle, dvije potpune suprotnosti. Dijete kad se rodi naslijedit će gene i itd itd, no želim reći da dijete neće govorit ni jedan od ta dva jezika ako ga netko ne nauči, niti će se ponašati kao tarzan ako ga to otac ne nauči. Znam da je primjer prilično malouman, ali samo sam htjela reći ono što mislim i na čega ciljam.
Čovjek je pri rođenju praznog mozga, i čovjekova najveća želja je preživjeti: ono nema cijene. Kada dijete staviš u šumu, ono će se polako prilagođavati okolini i formirati se. Iako vjerovatno neće spoznati emocije koje ima suvremeni čovjek. A staviš li srednjeg čovjeka u neku drugu okolinu, kolike su šanse da će se zapravo promjeniti?
Athroniaeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 14:54   #8
on će kao osoba ostati isti, samo će poprimiti neke druge osobine s novom okolinom. Temeljne stvari koje je naučio kao dijete ostaju u njemu. A naravno, moguće je i da će se neke promijenit. No nikada neće se znati upotpunosti podrediti tome kao dijete tarzan xD
Athroniaeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 13:47   #9
možemo samo nagađati šta bi bilo kad bi bilo, možemo i radit eksperimente, ali svaki je čovjek individua za sebe, svaka situacija i poimanje iste je drugačije, svaki skup uzroka i posljedica, puno je tu faktora, zapravo ne znam šta sam htjela ovime reć
ali slažem se s idejom korisnika iznad sebe

Zadnje uređivanje Dijaa : 10.12.2011. at 13:59.
Dijaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.