Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2012., 23:33   #1
Atrofija mozga i epilepsija kod bebe

Pozdrav svima,
ja sam tata i sin mi je imao složenu operaciju srca (asd, vsd, dap), nakon što je operacija prošla nije baš u finalu bilo najbolje, te je imao dvije reanimacije te na kraju je završio na ECMU (umjetnom srcu i plućima). Nekoliko tjedana je bio na intenzivnoj i od toga 4 dana na ECMU te se uspjeo odvojiti od toga.
Srce mu se odlično oporavilo, ali krenule su posljedice operacije.
Dakle ovako, primjetili su mu nakon ultrazvuka i MR tj. CT-a da ima epilepsiju systematica, izrazitu atrofiju moždanog tkiva osobito bijele tvari, sa sekularno proširenim vanjskim i unutrašnjim likvorskim prostorom.

Zanimaju me vaša mišljenja i iskustva sa atrofijom mozga, sa ostalim sam upoznat, ali atrofija me nekako najviše brine...
Chegy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 10:35   #2
Quote:
Chegy1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
ja sam tata i sin mi je imao složenu operaciju srca (asd, vsd, dap), nakon što je operacija prošla nije baš u finalu bilo najbolje, te je imao dvije reanimacije te na kraju je završio na ECMU (umjetnom srcu i plućima). Nekoliko tjedana je bio na intenzivnoj i od toga 4 dana na ECMU te se uspjeo odvojiti od toga.
Srce mu se odlično oporavilo, ali krenule su posljedice operacije.
Dakle ovako, primjetili su mu nakon ultrazvuka i MR tj. CT-a da ima epilepsiju systematica, izrazitu atrofiju moždanog tkiva osobito bijele tvari, sa sekularno proširenim vanjskim i unutrašnjim likvorskim prostorom.

Zanimaju me vaša mišljenja i iskustva sa atrofijom mozga, sa ostalim sam upoznat, ali atrofija me nekako najviše brine...
Mogu pisati isključivo iz svog iskustva, a to je dijete koje je nedonošće i imalo je intrauterino krvarenje u mozgu koje je za posljedicu ostavilo na jednom mjestu malu atrofiju.
Ono što su meni rekli jest da dijete može imati posljedice na lokomotorni razvoj, kao i mentalni, no da se to ništa sa sigurnošću ne može reći već da se dijete mora pratiti (neuropedijatar, fizijatar, neonatolog, pedijatar, oftamolog) i na vrijeme djelovati ukoliko se primjete neka odstupanja od očekivanog razvoja za dob. Što se motorike tiče, moguće je rehabilitirati na način da se potiće djetetov mozak da centri koji nisu oštećeni preuzmu ulogu oštećenih centara.
Ono što je sigurno, ispred vas je dugotrajna i velika borba s neizvjesnim rezultatima.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 12:17   #3
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Mogu pisati isključivo iz svog iskustva, a to je dijete koje je nedonošće i imalo je intrauterino krvarenje u mozgu koje je za posljedicu ostavilo na jednom mjestu malu atrofiju.
Ono što su meni rekli jest da dijete može imati posljedice na lokomotorni razvoj, kao i mentalni, no da se to ništa sa sigurnošću ne može reći već da se dijete mora pratiti (neuropedijatar, fizijatar, neonatolog, pedijatar, oftamolog) i na vrijeme djelovati ukoliko se primjete neka odstupanja od očekivanog razvoja za dob. Što se motorike tiče, moguće je rehabilitirati na način da se potiće djetetov mozak da centri koji nisu oštećeni preuzmu ulogu oštećenih centara.
Ono što je sigurno, ispred vas je dugotrajna i velika borba s neizvjesnim rezultatima.

Hvala na odgovoru! Da, imao je krvarenje II. stupnja i to mu je zahvatilo veću površinu. koliko shvaćam to je dio na gornjem razdjelku između 2 polutke mozga. On intelektualno djeluje jako zdrav (kuc, kuc), promatra oko sebe, guguće, smije se, itd., a motorika mu malo šteka tj. jedna strana tijela je aktivnija od druge ali i sveukupno je slabije aktivan, malo teže drži glavu samostalno, nije mogao rukicu na glavu staviti i sl. ali sad postepeno i to može. On sada ima 6 mjeseci, a CT- ov nalaz tumači kako je on na razini 3-mjesečnog djeteta, pa me zanima dali i iz toga se može zaključiti koji centri su mu sve oštećeni? tj. u ta 3 mjeseca što je nešto naučio sada fali pa vjerovatno te mogućnosti su i zakazale? Neznam točno kako tumačiti to, nisam stručnjak za neurologiju.
Ono što se nadam je da neće biti nikakvih oštećenja na intelektualnoj bazi, te da će uskoro početi puzati. Preporučili su nam da kada ga puste iz bolnice, da radimo vjžbe po Vojtu, pa me također zanima dali netko ima iskustva i s time?
Iskreno neznam dali da me brine motorika ili mentalno intelektualni dio?
Chegy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 12:38   #4
Quote:
Chegy1 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! Da, imao je krvarenje II. stupnja i to mu je zahvatilo veću površinu. koliko shvaćam to je dio na gornjem razdjelku između 2 polutke mozga. On intelektualno djeluje jako zdrav (kuc, kuc), promatra oko sebe, guguće, smije se, itd., a motorika mu malo šteka tj. jedna strana tijela je aktivnija od druge ali i sveukupno je slabije aktivan, malo teže drži glavu samostalno, nije mogao rukicu na glavu staviti i sl. ali sad postepeno i to može. On sada ima 6 mjeseci, a CT- ov nalaz tumači kako je on na razini 3-mjesečnog djeteta, pa me zanima dali i iz toga se može zaključiti koji centri su mu sve oštećeni? tj. u ta 3 mjeseca što je nešto naučio sada fali pa vjerovatno te mogućnosti su i zakazale? Neznam točno kako tumačiti to, nisam stručnjak za neurologiju.
Ono što se nadam je da neće biti nikakvih oštećenja na intelektualnoj bazi, te da će uskoro početi puzati. Preporučili su nam da kada ga puste iz bolnice, da radimo vjžbe po Vojtu, pa me također zanima dali netko ima iskustva i s time?
Iskreno neznam dali da me brine motorika ili mentalno intelektualni dio?
Najbolje da od pedijatra uzmete uputnicu i s njom odete na prijamnu ambulantu bolnice "Goljak". Oni u sklopu svoje bolnice imaju i neurorizičnu ambulantu u kojoj se provode promatranja neurorizične djece (a vaše dijete spada u tu skupinu). Tamo će ga pregledati i utvrditi kakva su odstupanja i preporučiti vam što dalje.
U prvih godinu dana, ako se intenzivno radi s djetetom (pritom mislim na ljude koji su stručni u području rane intervencije, odnosno razvoja djeteta) može se puno toga popraviti.

Evo i link gdje je objašnjeno kaj sve treba:
http://www.sbgoljak.hr/index.htm
__________________
What you don't understand, you can make mean anything.
Kyouko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 12:47   #5
Quote:
Chegy1 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! Da, imao je krvarenje II. stupnja i to mu je zahvatilo veću površinu. koliko shvaćam to je dio na gornjem razdjelku između 2 polutke mozga. On intelektualno djeluje jako zdrav (kuc, kuc), promatra oko sebe, guguće, smije se, itd., a motorika mu malo šteka tj. jedna strana tijela je aktivnija od druge ali i sveukupno je slabije aktivan, malo teže drži glavu samostalno, nije mogao rukicu na glavu staviti i sl. ali sad postepeno i to može. On sada ima 6 mjeseci, a CT- ov nalaz tumači kako je on na razini 3-mjesečnog djeteta, pa me zanima dali i iz toga se može zaključiti koji centri su mu sve oštećeni? tj. u ta 3 mjeseca što je nešto naučio sada fali pa vjerovatno te mogućnosti su i zakazale? Neznam točno kako tumačiti to, nisam stručnjak za neurologiju.
Ono što se nadam je da neće biti nikakvih oštećenja na intelektualnoj bazi, te da će uskoro početi puzati. Preporučili su nam da kada ga puste iz bolnice, da radimo vjžbe po Vojtu, pa me također zanima dali netko ima iskustva i s time?
Iskreno neznam dali da me brine motorika ili mentalno intelektualni dio?
Gle, nemoguće je s točnošću reći taj i taj centar je oštećen i sad ćemo raditi na tome i tome...postoje dakle nekakvi obrasci razvoja koji se prati i koje dijete do određenog broja mjeseci treba usvojiti. Čak ako ga i ne usvoji, ne znači da neće, u smislu da će neki ne oštećeni centar preuzeti kontrolu nad tim nekim akcijama koje oštećeni ne može kontrolirati.
Nemam iskustva s Vojtla vježbama. Mi radimo na Goljaku po Bobathu. Moj sin je sad 11 mj. korigirano 9 mj. imao je konvulzije (slično epi napadajima zbog krvarenja 2/3 stupanj) puže, sjedi i diže se sam, imao je neka manja odstupanja koja su se u pravilu korigirala kroz tjedan dva poticajnih vježbi.
Imam izrazito pozitivna iskustva s Goljakom, i svi koje poznajem i čija djeca se prate tamo imaju isto mišljenje. To je mala bolnica koja ima jako dobro uigiran i sinhronizirani tim liječnika (od fizijatra i neuropedijatra, psihijatra itd) koji djeluju multidisciplinarno. Tamo je posve moguće i normalno pokucati ravnateljici na vrata i s njom popričati npr. što je u drugim ustanovama gotovo nemoguće.
Isto tako znam za masu slučajeva u kojima su krvarenja bila prvog stupnja, pa su djeca imala velike poteškoće u razvoju, dok su neka s krvarenjima viših stupnjeva posve normalno napredovala.
Zato se djeca prate i radi se na njihovoj rehabilitaciji. Ali o rezultatima i mogućim trajnim posljedicama trenutno je nemoguće pričati. Ono što za sada znamo jest da zbog traume koju je pretrpio zaostaje u razvoju. To se može i da rehabilitirati. U kojoj mjeri? E to će pokazati vrijeme. Nadajmo se da će biti sve ok. I to je moguće.
Za početak tražite da vas odmah netko educira baby handling i kako ga ispravno presvlačiti. To je iznimno važna prva stepenica!
EDIT: epileptični napadaji su isto jako opasni i mogu ostaviti trajne posljedice. Dali je to sada pod kontrolom?
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 19.01.2012. at 13:02.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 12:58   #6
Inače, i u sklopu Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta postoji Centar za rehabilitaciju (http://centar.erf.unizg.hr/naslovna) gdje se isto možete obratiti.
__________________
What you don't understand, you can make mean anything.
Kyouko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 22:55   #7
Quote:
Kyouko kaže: Pogledaj post
Inače, i u sklopu Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta postoji Centar za rehabilitaciju (http://centar.erf.unizg.hr/naslovna) gdje se isto možete obratiti.
potpis
preporucam da se javite docentici Joković Oreb http://centar.erf.unizg.hr/jc-kabinet-rps
zena je divna

za ovo vam ne treba uputnica, placa se 30ak kn
__________________
InsAnity is hereditary; you get it from your children
danila is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 09:28   #8
Dječji mozak ima izrazitu sposobnost regeneracije i zdravi djelovi mozga mogu preuzeti neke funkcije oštećenih, naravno sve to ovisi o težini i lokalizaciji lezija, ali da se tu puno toga napraviti tj popraviti.

Već vam je netko u iznad postu spomenuo da ćete bbiti obavezni provoditi neurorazvojnu gimnastiku i tzv baby hendling/24 sata na dan.

Ja kao zdravstveni djelatnik a i iz osobnog iskustva sa svojim djetetom preporučila bih vam prije neku privatnu polikliniku za vježbanje, tipa kod Sabola ima super fiziterapeutica ili u poliklinici Polovina, ja sam vježbala sa djetetom tamo ( ok oni su priča za sebe, ali se odlično radi sa djecom)
Goljak je meni bio bezveze, mislim sa onim vježbama tamo nebi riješili ni tortikolis koji smo imali a kamo nešto kompliciranije.
Ali to je moje iskustvo, mislim znam i sama ljude koji su zadovoljni tamo.
Uglavnom bnajbolje je obaviti pregled na više mjesta pa odlučiti koji pristup i način rada vama najviše paše.
__________________
Everything happens for a reason...
luna_lana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 11:26   #9
Quote:
luna_lana kaže: Pogledaj post
Dječji mozak ima izrazitu sposobnost regeneracije i zdravi djelovi mozga mogu preuzeti neke funkcije oštećenih, naravno sve to ovisi o težini i lokalizaciji lezija, ali da se tu puno toga napraviti tj popraviti.

Već vam je netko u iznad postu spomenuo da ćete bbiti obavezni provoditi neurorazvojnu gimnastiku i tzv baby hendling/24 sata na dan.

Ja kao zdravstveni djelatnik a i iz osobnog iskustva sa svojim djetetom preporučila bih vam prije neku privatnu polikliniku za vježbanje, tipa kod Sabola ima super fiziterapeutica ili u poliklinici Polovina, ja sam vježbala sa djetetom tamo ( ok oni su priča za sebe, ali se odlično radi sa djecom)
Goljak je meni bio bezveze, mislim sa onim vježbama tamo nebi riješili ni tortikolis koji smo imali a kamo nešto kompliciranije.
Ali to je moje iskustvo, mislim znam i sama ljude koji su zadovoljni tamo.
Uglavnom bnajbolje je obaviti pregled na više mjesta pa odlučiti koji pristup i način rada vama najviše paše.
Na Goljaku ovisi kod kojeg terapeuta dopadnes, na zalost.
Nasa je bila katastrofa, uopce nije znala s djecom, a nije se bas ni trudila. Dok jedna teta koja nam je bila jednom na zamjeni

Iz te perspektive gledano, ja ne znam sto bi s nama bilo da si nismo mogli priustiti privatno vjezbe. To je katastrofa jer puno ljudi si ne moze priustiti, a rad terapeuta na Goljaku nitko ne kontrolira.
Unatoc tome nisam pozalila sto smo isli tamo, ako nista drugo radi doktora Zucka.

Bas kao sto kazes, najbolje je otici na vise mjesta i sam odluciti.
__________________
InsAnity is hereditary; you get it from your children
danila is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 14:41   #10
Quote:
luna_lana kaže: Pogledaj post
Dječji mozak ima izrazitu sposobnost regeneracije i zdravi djelovi mozga mogu preuzeti neke funkcije oštećenih, naravno sve to ovisi o težini i lokalizaciji lezija, ali da se tu puno toga napraviti tj popraviti.

Već vam je netko u iznad postu spomenuo da ćete bbiti obavezni provoditi neurorazvojnu gimnastiku i tzv baby hendling/24 sata na dan.

Ja kao zdravstveni djelatnik a i iz osobnog iskustva sa svojim djetetom preporučila bih vam prije neku privatnu polikliniku za vježbanje, tipa kod Sabola ima super fiziterapeutica ili u poliklinici Polovina, ja sam vježbala sa djetetom tamo ( ok oni su priča za sebe, ali se odlično radi sa djecom)
Goljak je meni bio bezveze, mislim sa onim vježbama tamo nebi riješili ni tortikolis koji smo imali a kamo nešto kompliciranije.
Ali to je moje iskustvo, mislim znam i sama ljude koji su zadovoljni tamo.
Uglavnom bnajbolje je obaviti pregled na više mjesta pa odlučiti koji pristup i način rada vama najviše paše.
Potpis na post

Svakako treba otic na vise mjesta a Goljak je zadnji jer to sto su oni jedina specijalizirana bolnica ne znaci da su i najbolji, upravo suprotno, po mom iskustvu i iskustvu mnogih su jako losi

Preporucam definitivno Polovine poslije njih Sabola te Vinogradsku i Klaicevu bolnicu (klaiceva ima Vojtu)

Uglavnom treba zagrist za vjezbanje i vjezbat po nekoliko sati dnevno te ne slusat one gluoe savjete tipa: sve ce se to ispravit samo od sebe
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 16:12   #11
Mi s Goljakom imamo samo pozitivna iskustva, a odlazimo tamo već više od godinu dana. terapeutica nam je odlična, dijete ju odlično prihvaća i njoj možemo zahvaliti stanje u kojem je dijete danas. uvijek smo se držali njezinih savjeta i napredak i oporavak su prošli u najboljem redu. fizijatrica, neuropedijatrica uvijek sve 5, kao i tehničari kada smo snimali eeg, vep i abr. samo pohvale.
mi smo recimo bili jako razočarani fizioterapijom kod dr. Sabola...ali sve je to osobno viđenje i iskustvo.
__________________
Mum Kanga and a baby Roo.
Knjižničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 15:41   #12
Uz naravnu Bobat metodu vježbanja toplo preporučam da se raspitate gdje rade metodu koja se zove Vojta.
Radila je jedna dokt. u Klaićevoj ali ne znam da li više tamo radi. Možete se raspitati na Goljaku - oni poznaju zasigurno poznaju osobe koje to rade.
Mi smo privatno išli kod te tete Ivane koja je kasnije otišla u Klaićevu.
Fascinantna metoda - u kratkim crtama - s 4 mjeseca moja mala nije mogla dići glavu s podloge.
Nakon jednog tretmana - digla glavu i krenulo na bolje. i svaki put sve bolje.
Izuzetno dobra metoda kod malih beba - baš nam je to ta teta rekla. Kod veće djece nema tako naglo dobrih rezultata.
Sastoji se u tome da se djete stavi u ležeći položaj, fisira ga se rukama i pritišću se određene točke na tijelu - točno se vidi kako se stimulira mozak i da djeluje kada dijete počne širiti prstiće na rukicama i nogicama.
Istina - plakla je grozno- ali pregrmi se.
To je nešto njima malkice neugodno - tipa kao da im mala strujica prolazi tijelo prema mozgu. Nas je eto to doslovno podiglo na noge.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 20:00   #13
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Potpis na post

Svakako treba otic na vise mjesta a Goljak je zadnji jer to sto su oni jedina specijalizirana bolnica ne znaci da su i najbolji, upravo suprotno, po mom iskustvu i iskustvu mnogih su jako losi

Preporucam definitivno Polovine poslije njih Sabola te Vinogradsku i Klaicevu bolnicu (klaiceva ima Vojtu)

Uglavnom treba zagrist za vjezbanje i vjezbat po nekoliko sati dnevno te ne slusat one gluoe savjete tipa: sve ce se to ispravit samo od sebe
Nisam znala da se u Klaićevoj službeno radi Vojta?
Koliko sam čitala i informirala se, Vojta mi se čini izuzetno efikasna metoda.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:50.