Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 21:42   #3381
Quote:
elansa kaže: Pogledaj post
putovale Easyetom iz Venecije. Prtljagu naplaćuju 5e kom, ili 4e, ako ste grupa. S tim da ( za razliku od npr.Vuelinga) i ručna torbica ide pod prtljagu.... imaju i onu kutiju za mjere, gdje moraš ugurati svoju torbu...

Pozdrav Adan ....i svi ostali.... i ja s obitelji drugi tjedan letim za Pariz Easyetom iz Venecije.
Planirali smo samo "hand luggage" koji ide u kabinu - 1 torba (naravno, u okviru dimenzija) po osobi (ima nas četvero). Prilikom bookiranja karata shvatila sam da je hand luggage free of charge - sad me tvoj post malo zbunio? Da li će mi i taj hand luggage naplatiti?

Nakon godina iščitavanja Foruma mislim da je ovo moj prvi post ikada - ne zamjerite na nespretnostima (ne znam staviti quote itd.)
Sve je razumljivo što želiš pitati ( inače, za quote, samo klikni na ikonicu quote ispod posta koji želiš quotati i sve će se samo napraviti).

Dakle, da vas ne zbunjujem: u kabinu je dozvoljen jedan, isključivo jedan komad do zna se kojih maksimalnih dimenzija.
Ako imaš ručnu torbicu, rusak itd. bez obzira koje veličine, onda ti to računaju u hand luggage koju nosiš u kabinu, a ostalo plaćaš i ide dolje.
Primjetila sam da žene, kojima stane, torbice guraju u kufere, pa ih poslije u avionu vade.
Jednoj djevojci su običnu, doslovno pismo (vrećica sa resama) torbicu dozvolili u kabinu, a kufer je morala platiti i išao je dolje.

Što se tiče apartmana evo link

https://www.booking.com/hotel/fr/par...al&type=total&

Bio je tipično francuski ( znaju to skijaši), dakle sa minijaturnim toaletom, minijaturnom šank kuhinjicom ... u potkrovlju... kreveti ok.
Lokacija nama super, 2 min od Champs-Elysées.. itd.
Kuhinja bi mogla biti bolje opremljena, iako je nama za doručak bila dostatna. Zapravo, sasvim ok.
__________________
Ponekad ne mislim na tebe.
adan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 11:25   #3382
Puno hvala na pojašnjenju za prtljagu – na jednom kuferu kotačići strše 2cm tako da će nam to vjerojatno naplatiti, ali ako je samo 5€ - nije problem.
Uglavnom, mi smo u niskom startu.
Putuje nas četvero: MM, ja + dvoje djece (6,12)
Letimo utorak ujutro iz Venecije na Orly. Stižemo u 11.05h ujutro. Na aerodromu planiramo odmah kupiti Navigo za taj tjedan (fotke spremne) – valjda ćemo moći platiti MasterCard-om?
Imamo apartman u 7. Arondismanu na Rue Universite 153. Host nam je potvrdio early check in tako da se planiramo odmah prebaciti s aerodroma do smještaja – tu još moramo istražiti koji nam je najbrži način....
Ostajemo do nedjelje 29.10. S obzirom da smo s djecom, plan je vrlo okviran i vjerojatno će se mijenjati putem, ovisno o tome kako se klinci budu mogli nositi s njime....
Utorak – nakon što se smjestimo i malo ohanemo idemo odmah do zone Eiffel; ne uspijevamo kupiti karte online (već tjednima ih nema?) tako da ćemo ili čekati u redu ili šetati okolo do Trocadero vrtova; zatim se mislimo metroom prebaciti do Arc de Triomph (ne mislimo se penjati) i onda još pogledati Champs Elysees.....mislim da je to više nego dovoljno za prvi dan
Srijeda – plan je da odemo pješke do Les Invalides, zatim pređemo na drugu obalu i odemo do Louvre-a; mislimo ući u muzej (kad smo već u Rimu da vidimo papu tj. Mona Lisu) a zanima nas i stari Egipat; nakon toga bi dijelom šetali uz Seinu a dijelom se prebacili metroom do Notre Dame i St. Chapelle; tu bih ja još voljela posjetiti knjižaru Shakespeare & Co.
Četvrtak – odmah bi se prebacili metroom do centra Pompidou – svakako bi ušli unutra; zatim planiramo nastaviti na Montmartre (vozili bi se i uspinjačom jer nam navodno i to pokriva Navigo) pa na Sacre Coeur te prošetali do Moulin Rouge-a; na povratku u apartman ja bih još voljela vidjeti Galeries Lafayette, Chanel trgovinu na Rue Cambon te hotel Ritz – ali mislim da je to možda malo preambiciozno
Petak – Blvd. St. Germain pa Luksemburški vrt, Latinska četvrt; s obzirom da sam ljubitelj tržnica svakako bih voljela posjetiti i Le Bon March
Subota – Versailles; vjerojatno će nam ostati nešto vremena poslijepodne, tu nemamo neki poseban plan....ovisi o trenutnoj inspiraciji
Nedjelja – imamo kasniji let u 17.25 (a taj dan se u HR, pretpostavljam i u FR, pomiču kazaljke unatrag tako da će taj dan biti još dulji) – tako da ćemi imati nekoliko sati prije nego krenemo prema aerodromu....tu također nemam neki plan.....

Sve sugestije na plan iskusnih forumskih poznavatelja Pariza su više nego dobrodošle!

Što se hrane tiče – doručak i večera biti će u apartmanu a ručati planiramo u restoranima; našla sam nekoliko koji bi nam odgovarali:
La Jacobine – MM je veliki ljubitelj onion soup!
Le Bouillon Chartier – na Montmartre – vjerojatno je dijelom touris trap, ali nema veze...
Chez Gladines – u Latinskoj četvrti
Također, molila bih nekoga ako zna neko solidno mjesto gdje se jede više talijanska hrana, prvenstveno radi klinaca koji su više pasta/pizza fans.

Na kraju još nekoliko pitanja:
-da li se i u FR 29.10. pomičnu kazaljke na satu?
-da li je prihvatljivo u restoranima za piće uz jelo naručiti običnu vodu iz pipe? Pitam radi sebe jer to najrađe pijem te odbijam platiti flaširanu vodu ako mogu dobiti gratis običnu vodu - inače nismo škrti: klinci su na sokovima a MM na pivi
- da li u Parizu postoji neki javni gradski bus koji možemo koristiti s Navigom passom – čisto da nešto vidio i dok se vozimo, da nismo cijelo vrijeme pod zemljom?

Unaprijed svim forumašima – Merci Beaucoup!!!
elansa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 13:25   #3383
dobar plan, sretno!

male sugestije:
- srijeda: nema potrebe za nikakvo prebacivanja od Louvrea do Notre-Dame javnim prijevozom, most Pont-Neuf je desetak minuta od muzeja.
- ako ne stignete razgledati modne trgovine u četvrtak, mogli biste stići u petak popodne nakon Latinske četvrti.
- Grande épicerie u Le Bon Marché je luksuzna zatvorena tržnica (ima takav veliki odjel i u Galeries Lafayette, tj. Lafayette Gourmet). treba pogledati ovdje raspored po arondismanima onih 'normalnih', svakodnevnih tržnica, jer i one znaju biti zanimljivo iskustvo koje bolje pokazuje svakodnevni život i standard Parižana (ima i tu neodranih zečeva koji vise s letvi, velikih lonaca s karipskom hranom koju kuhaju žene iz tih krajeva i sl. - moje iskustvo s place Monge u 5. arr.).
- naručivanje obične vode ne samo da nije neuobičajeno, već je i zakonom utvrđeno pravo potrošača! bez problema će donijeti bokal ili otvorenu napunjenu bocu (to je sad fensi, ne komercijalna zatvorena boca, nego ukrasna, napunjena vodom iz slavine). jednostavno recite kod naručivanja "une carafe d'eau, s'il vous plait" [yn karaf do, sivuple] (carafe je bokal, zna se na što se misli, tj. na vodu iz slavine).
- Pariz, naravno, ima i mrežu autobusa. kad budete kupovali Navigo, tražite mali deplijan, on u sebi sadrži prikaz mreža metroa, RER-a te autobusa. pass vam vrijedi za sve. možda ima i nekih aplikacija za mobitel. vama bi linija 63 mogla biti korisna, od rue de l'Université prema St-Germainu ako vam dosadi hodanje koji dan.
- sat se mijenja i u Francuskoj, 28.10.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 13:38   #3384
i ne propustite s klincima Disney store na Champs-Elysées! (i pripremite novčanik :-) igračke i plišanci su zbilja kvalitetni, govorim iz iskustva.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 13:41   #3385
Quote:
adan kaže: Pogledaj post

Nisam primjetila da običavate pisati male putopise, postaviti fotke.. ne želim se nametati.
Imam krasnu kolekciju pariških prozora...
stavi slike, zašto ne! da ne bude tema samo suho davanje savjeta
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 13:57   #3386
Slike možeš staviti i na ovu temu:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=216455&page=114
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:29   #3387
Puno hvala Lizzie na korisnim savjetima - naročito na ovaj link s tržnicama - zapravo me više od ovih fensi mjesta zanimaju ta svakodnevne s mesom koje visi i kotlovima u kojima se nešto krčka...
Imamo i mi (i naš novčanik) iskustva s Disney storevima - mislili smo ga zaobići ali bojim se da baš neće biti moguće.
I još ako netko zna neko ne preskupo mjesto s talijanskom hranom u Parizu - bila bih zahvalna...
elansa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 23:20   #3388
Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
...
- Grande épicerie u Le Bon Marché je luksuzna zatvorena tržnica (ima takav veliki odjel i u Galeries Lafayette, tj. Lafayette Gourmet). treba pogledati ovdje raspored po arondismanima onih 'normalnih', svakodnevnih tržnica, jer i one znaju biti zanimljivo iskustvo koje bolje pokazuje svakodnevni život i standard Parižana (ima i tu neodranih zečeva koji vise s letvi, velikih lonaca s karipskom hranom koju kuhaju žene iz tih krajeva i sl. - moje iskustvo s place Monge u 5. arr.).
....
Yoh, pariške tržnice su posebna priča.
Inače, kad putujem u novi grad, obavezno obiđem tržnicu,
tako se zaista približiš lokalnom stanovništvu i životu...

Tamo nađete

puževe




ježeve



132464377 vrsta sira, pa i narančasti



ovo nešto neočerupano, ali nije žena



i ovo nešto, za ranojutarnji užitak, a dobro je mirišalo

__________________
Ponekad ne mislim na tebe.
adan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 09:27   #3389
Evo slijedeću srijedu letimo za Pariz do ponedjeljka.

Možete li pogledati plan, svaka sugestija je dobro došla.

Smještaj nam je kod bastille.


1.dan
Dolazak u stan oko 14h.
Poslje bi prošli luksemburški park, latinsku četvrt, Ile de la cite.

2.dan

Versailles odma ujutro pa da smo do 15h nazad, pa se prebacili na la defense, pa prema arc de triomphe i champs elysees

3.dan

Montmartre, moulin Rouge, Lafayette,Jardin de i tuileries, louvre (petkom radi do 21.45)

4.dan

Trocadéro, eiffelov toranj, vojni muzej, možda i orsay.

5. dan
Šetnja kanalom Saint Martin, park buttes - chaumont.,Marais, Pompidou.


Hvala


Pozdrav



Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
ledo_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 14:14   #3390
dobar plan, krenite pa koliko stignete.
ne oklijevajte koristiti javni prijevoz da skratite nepotrebna hodanja, ako ste umorni ili vam vrijeme curi (od četvrti La Défense do Arc de Triomphe; od Montmartrea do G. Lafayette - jesi li možda pogledala ovo?).
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 15:17   #3391
Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
dobar plan, krenite pa koliko stignete.
ne oklijevajte koristiti javni prijevoz da skratite nepotrebna hodanja, ako ste umorni ili vam vrijeme curi (od četvrti La Défense do Arc de Triomphe; od Montmartrea do G. Lafayette - jesi li možda pogledala ovo?).
Nisam ali pogledam. Hvala

Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
ledo_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 10:23   #3392
Vratili se iz Pariza, obzirom da je Forum bio glavno mjesto informiranja, evo da ukratko podijelim dojmove - možda će nekome koristiti:
-prvi dan je bio totalni kaos - gužva na Orly aerodromu i oko njega; na Orly smo planirali kupiti Navigo pass ali se ispostavilo da to nije moguće (odbili nas na 3 različita mjesta) - izgleda se Navigo može kupiti samo u gradu te eventualno puniti na Orlyiju (za ovo punjenje nisam baš 100% sigurna); onda smo tražili najbolji način da se prebacimo do smještaja koji je bio u 7. arondismanu - sada znam da bi bilo najbolje da smo uzeli taxi za 40€ - ali smo kupili kartu za Orly bus (za nas četvero 33€) - na bus stanici bila nesnosna gužva, u prvi bus se nismo uspjeli ukrcati, u slijedeći smo jedva nekako stali i prilično neudobno se vozili slijedećih cca 45 minuta do stanice Denfert Rocherau - gdje smo konačno uspjeli kupiti Navigo - koji smo tijekom 6 dana maksimalno iskoristili
-kasnije saznali da smo došli baš na dan kad je u Parizu i predsjednik Egipta pa je zato bio prometni kaos (npr. jedan bus u koji smo ušli je tijekom vožnje promijenio svoju redovnu rutu radi nekog zatvorenog mosta - naravno da nam je trebalo nekoliko stanica dok smo to skužili...)na Les Invalides kordoni vojske i tako....
-drugog dana nakon što smo se naspavali i odmorili (i egipatski predsjednik otputovao) sve je nekako sjelo na svoje mjesto pa smo maksimalno uživali
-obišli sve što smo planirali, čak i više od toga, što je, s obzirom da smo bili s dvoje djece, zavidan uspjeh
-od ovih mjesta gdje se čeka u redu vidjeli smo Louvre, Notre Dame, Sacre Coeur, Pompidou centar, Eiffel, Versailles...i još puno onih mjesta gdje samo uđeš (jako mi se svidjela knjižara Shakespeare&co, a i šetnja predvorjem hotela Ritz je jako lijepo iskustvo)
-nismo za ništa imali kupljenje karte unaprijed, ali nismo nigdje ni dugo čekali, najviše u Versaillesu - sveukupno cca 45 minuta); na Eiffel išli odmah ujutro i nabasali baš u trenutku kad su otvorili dodatnu blagajnu pa smo doslovno odmah kupili karte; za Louvre smo karte kupili na izlasku iz metroa u nekom kiosku usput, popeli se iznad na glavni ulaz (dole je bio ooooogroman red) i isto ušli vrlo brzo..
-Trocadero fontane nisu radile, a i dobar dio vrtova ispod Eiffela je u nekoj rekonstrukciji, koja će, čini mi se, potrajati dulje vrijeme
-dva puta bili na ručku u restoranu Centre du Mondu, blizu Notre Dame, odlična hrana, normalne cijene (juha od luka + pečena patka, prilog, salata =14€) i simpa konobarica iz Beograda s kojim nismo imali jezičnih barijera - svakako za preporučiti
-macarone probali na više mjesta ali su nam nekako bolje sjele palačinke s uličnih štandova....
-probali i sladoled u Amorino koje je odličan, ali mislim ipak preskup...
-nisam baš vidjela da se ovdje često spominje, ali La Defense je ostavio jak dojam - slavoluk sam po sebi a i pogled prema Champs Elysees...
-prijevoz: metro je odličan, RER nam nekako nije sjeo, a busevi definitivno prespori i prekomplicirani za pohvatati
-smještaj je bio Airbnb apartman: lokacija u 7. arondismanu OK, mirna i sigurna, zgrada također vrlo sigurna, a sam apartman bi ipak trebao jedno dobro dubinsko čišćenje...
Toliko od mene, ako nekoga još nešto zanima, tu sam.....
elansa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 13:20   #3393
[QUOTE=elansa;66279523]Vratili se iz Pariza, obzirom da je Forum bio glavno mjesto informiranja, evo da ukratko podijelim dojmove - možda će nekome koristiti:
-prvi dan je bio totalni kaos - gužva na Orly aerodromu i oko njega; na Orly smo planirali kupiti Navigo pass ali se ispostavilo da to nije moguće (odbili nas na 3 različita mjesta) - izgleda se Navigo može kupiti samo u gradu te eventualno puniti na Orlyiju (za ovo punjenje nisam baš 100% sigurna)

Ovo baš ne razumijem. Ja sam Navigo normalno kupila na aerodromu (Charles de Gaulle), pa sad ili je Orly neka priča za sebe ili su to nešto promjenili
ivana) is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 14:45   #3394
Na CDG onda vjerojatno može. Na Orly nismo mogli - kasnije su nam i u gradu rekli da na Orly-ju nije moguće kupiti Navigo Pass jer, kao, aerodrom je izvan grada...
I nama je bilo čudno.
elansa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 15:13   #3395
evo ja sam malo kopala po netu i našla da doista na aerodromu Orly Sud nema šaltera RATP: http://questions.sncf.com/questions/...igo-decouverte.

pogledala sam i popise šaltera i RATP agencija, i zaista ih nema na Orly aerodromu. postoje automati, vjerojatno za taj RATP-ov bus koji je elansa koristila, možda se tu može puniti već postojeća Navigo kartica, ali s obzirom da se koristi sa fotografijom, izdaju je samo na šalterima. (može se doduše naručiti i online, ali to traje i treba vidjeti dostavljaju li u inozemstvo).

postoji i Orlyval shuttle koji vozi do prve RER stanice u mjestu Antony (linija B), ali taj shuttle nije potpuno integriran u sustav RATP (javni prijevoz grada Pariza). ta je linija bila izgrađena privatno, pa financijski propala, pa je RATP preuzeo, ali pokazi još uvijek ne vrijede osim Paris Visite (ovo sam našla na stranici francuske Wikipedije). uglavnom, nekakav promašaj je u pitanju i izgleda da još nisu sve skupa dobro uredili, planira se izgradnja nove infrastrukture ionako. zbrčkano i za putnike nezgodno.

na aerodromu CdG je sve mnogo bolje integrirano (stanica RER-a je dio aerodroma, isto kao i vlakovi SNCF i TGV i ima dosta šaltera s osobljem).
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 07:01   #3396
Quote:
elansa kaže: Pogledaj post
-dva puta bili na ručku u restoranu Centre du Mondu, blizu Notre Dame, odlična hrana, normalne cijene (juha od luka + pečena patka, prilog, salata =14€) i simpa konobarica iz Beograda s kojim nismo imali jezičnih barijera - svakako za preporučiti
I mi smo ga otkrili prije točno pola godine i bili oduševljeni!
Joj kad čitam vaše postove, tako bih rado opet nazad. Mislim da se na proljeće opet vračam
mary1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 21:22   #3397
Moze mala pomoć, trebao bi sa Gare de lyon doći do cdg, jel mi za to dosta samo ona karta od 10.20 € za cdg? Pošto moram ići prvo sa rer a do les halles pa onda na rer B za cdg

Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
ledo_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 01:42   #3398
da, karta vrijedi i za prelaske s jedne linije na drugu unutar Pariza.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 07:03   #3399
Ima li neka web stranica gdje su popisana trenutna stanja s popravcima i preuređenjima pojedinih mjesta u gradu ?
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 09:33   #3400
Evo vratili se mi. A šta reći o Parizu, jako lijep grad, metro jednostavan za snalaženje,uglavnom sve je lijepo i jasno označeno. Navigo smo maksimalno iskoristili, muesem pass nam je isto super došao kada je u subotu padala kiša cijeli dan. Grad nije pretjerano skup, možda što smo se već navikli na sve skuplji Zagreb. Cijene u dućanu definitivno isto ko u hrvatskoj a neki proizvodi i dosta jeftiniji bar oni kojih ima i kod nas. Ne znam malo me više dojmio London,možda jer mi to bio prvi već grad. Uglavnom jako lijepo putovanje.

Pozdrav

Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
ledo_85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.