Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2017., 19:58   #201
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Znači ako sam ja strejt i za mene je dobro bit sa ženama, ti gej i za tebe je dobro bit s muškarcima, addx aseksualan i za njega je dobro ne bit seksualan, a leteća lezba i za nju je dobro bit sa ženama, niti jedno od tog nije dobro za naše "ja".
Tako je. Zato to i nisu univerzalne vrijednosti.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 20:06   #202
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Tako je. Zato to i nisu univerzalne vrijednosti.
Ti ta svoja pravila mijenjaš kako vjetar puše.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 20:12   #203
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ti ta svoja pravila mijenjaš kako vjetar puše.
Samo ti se čini. Onaj tko samo "vreba" tuđe greške taj obično ne dospijeva do shvaćanja.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 20:17   #204
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Nisam.

dva plus dva zbilja je jednako četiri; ovdje inače ciljam na 'apstraktnu matematičku jednakost', a ne na nevažne detalje tipa načina reprezentacije brojeva i matematičkih operacija. Naravno da su ti detalji 'evoluirali'; čak se može pratiti evolucija npr. arapskih znamenki, od neprepoznatljivih hijeroglifa nekad, do ovog danas što nam svima stoji na tipkovnici cijelo vrijeme.

1234567890.
Onda se možemo složiti da se slažemo, koliko mi god to teško padalo.

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Enivej, poanta je da ta apstraktna matematička jednakost NE OVISI ni o čemu, ni o evoluciji ni o tvom Cthulhuovom rektumu.
Nije moj, pa rekla sam da je Cthulhuov.

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Tvrditi da ovisi, ili čak, htjeti 'dokazati' da ovisi, nekom znanstvenom metodom, totalno je nesuvislo jer svaki takav 'dokaz' bi PRESUPOZIRAO istinitost ne samo te, nego i mase drugih matematičkih i logičkih *objektivnih* istina. Prema tome, dokazivati npr. njihovu relativnost, ne-objaktivnost, predstavlja rezanje grane na kojoj sjediš, k'o što često radi onaj tikvan iz crtića s Pink Pantherom.
Normalno da ne ovisi. No, dok su ti neurotransmiteri pojebani Aljošinim kaktusom (ili čime već) činjenica da je 2+2=4 ne znači ti apsolutno ništa. Ona se 'nalazi negdje vani', dakle beskorisna je jer je nedostupna. Objektivna je, ali nije subjektivna. Tvoj unutarnji svijet u neskladu je s vanjskim, pa su i šanse preživljavanja smanjene. Evolucija generalno 'ne voli' halucinacije, osim ako se radi o nekim memetičkim devijacijama, tipa religije, države, postmodernizma, itd. One na neku čudnu foru mogu opstati tisućljećima, jer razjebane neurotransmitere nije tako lako dovesti u red. Entropija, valjda.


Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Nego, što je to 'konsenzualna stvarnost'?
A pička.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 20:22   #205
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Znači ako sam ja strejt i za mene je dobro bit sa ženama, ti gej i za tebe je dobro bit s muškarcima, addx aseksualan i za njega je dobro ne bit seksualan, a leteća lezba i za nju je dobro bit sa ženama, niti jedno od tog nije dobro za naše "ja".
Leteća nije lezba. A što se Aljoše tiče... znaš da je moguće istodobno biti strejt i pederčina, jelda?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 21:10   #206
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Samo ti se čini. Onaj tko samo "vreba" tuđe greške taj obično ne dospijeva do shvaćanja.
A dobro.
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Normalno da ne ovisi. No, dok su ti neurotransmiteri pojebani Aljošinim kaktusom (ili čime već) činjenica da je 2+2=4 ne znači ti apsolutno ništa. Ona se 'nalazi negdje vani', dakle beskorisna je jer je nedostupna. Objektivna je, ali nije subjektivna. Tvoj unutarnji svijet u neskladu je s vanjskim, pa su i šanse preživljavanja smanjene. Evolucija generalno 'ne voli' halucinacije, osim ako se radi o nekim memetičkim devijacijama, tipa religije, države, postmodernizma, itd. One na neku čudnu foru mogu opstati tisućljećima, jer razjebane neurotransmitere nije tako lako dovesti u red. Entropija, valjda.
Evoluciju boli briga za halucinacije i stvarnost. Preživljava ono što je najbolje prilagođeno selekcijskim pritiscima pod kojima se nalazi. Nema nikakvog razloga da realan doživljaj stvarnosti bude selektiran. Zato sam i spomenuo kaktus, dovoljan ti jednostavan pogled po živom svijetu da skontaš kako shvaćanje matematike nije baš najbitnija stvar za propagiranje gena.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 21:15   #207
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Enivej, poanta je da ta apstraktna matematička jednakost NE OVISI ni o čemu, ni o evoluciji ni o tvom Cthulhuovom rektumu. Tvrditi da ovisi, ili čak, htjeti 'dokazati' da ovisi, nekom znanstvenom metodom, totalno je nesuvislo jer svaki takav 'dokaz' bi PRESUPOZIRAO istinitost ne samo te, nego i mase drugih matematičkih i logičkih *objektivnih* istina. Prema tome, dokazivati npr. njihovu relativnost, ne-objaktivnost, predstavlja rezanje grane na kojoj sjediš, k'o što često radi onaj tikvan iz crtića s Pink Pantherom.
Drugim riječima, logika u širem smislu (koja obuhvaća matematiku, ontologiju i metafiziku) je samo-determinirani sustav. Tj. nije determiniran ničim izvan sebe, pa je u tom smislu slobodan (i apsolutan). Moguća je samo imanentna kritika istog. To je ono što implicira "presuppositionless" fiilozofija.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 21:17   #208
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Leteća nije lezba. A što se Aljoše tiče... znaš da je moguće istodobno biti strejt i pederčina, jelda?
A uz sve to je još moguće i "hodati s bogom".
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 21:24   #209
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Zbilja ne znam kako 'bolje' izreći tvrdnju da je 2+2=4 'objektivno istinita' jednakost, znači, čak i kad bi evolucija iz nekog razloga pogodovala tome da mislimo da je 2+2=5, to svejedno ne bi bila istina, nego bi i dalje bilo 4.




(S tim da vjerojatno nije ni moguće da evolucija tako nečemu pogoduje, ali to je ovdje besides the point.)
Ali zasto si ti to mene uopce pitao, ne kuzim?



Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 21:34   #210
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Evoluciju boli briga za halucinacije i stvarnost. Preživljava ono što je najbolje prilagođeno selekcijskim pritiscima pod kojima se nalazi. Nema nikakvog razloga da realan doživljaj stvarnosti bude selektiran. Zato sam i spomenuo kaktus, dovoljan ti jednostavan pogled po živom svijetu da skontaš kako shvaćanje matematike nije baš najbitnija stvar za propagiranje gena.
Ajd ti lijepo nagovori taj kaktus da se registrira na forum pa da nas uputi u svoj doživljaj stvarnosti i proširi evanđelje Kaktus-boga.
Svima će nam biti zabavnije.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 21:42   #211
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ali zasto si ti to mene uopce pitao, ne kuzim?



Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Tako da usporediš to s moralom. Ako moralne vrijednosti nisu takve, onda niti ne postoje van tog subjektivnog doživljaja. Kada bi matematika bila takva (subjektivna poput morala), tada bi 2+2 moglo biti jednako bilo čemu. Možda bi većina ljudi mislila da je 4, ili možda 5, ali svejedno objektivno ne bi bilo ni 4 niti 5 i većinsko mišljenje tu ne bi bilo nikakav faktor. Ne bi postojali točni odgovori, postojali bi samo različiti odgovori.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 21:54   #212
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Tako da usporediš to s moralom. Ako moralne vrijednosti nisu takve, onda niti ne postoje van tog subjektivnog doživljaja. Kada bi matematika bila takva (subjektivna poput morala), tada bi 2+2 moglo biti jednako bilo čemu. Možda bi većina ljudi mislila da je 4, ili možda 5, ali svejedno objektivno ne bi bilo ni 4 niti 5 i većinsko mišljenje tu ne bi bilo nikakav faktor. Ne bi postojali točni odgovori, postojali bi samo različiti odgovori.
Postoji li Hrvatska van tvog subjektivnog doživljaja?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 22:01   #213
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Postoji li Hrvatska van tvog subjektivnog doživljaja?
Ovisi na šta misliš kad kažeš Hrvatska.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 22:07   #214
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ovisi na šta misliš kad kažeš Hrvatska.
Ne ovisi.

Hrvatska također ne postoji nigdje drugdje nego u ljudima. Kao i moral. I budući da postoji u ljudima za svakoga ona ima drugačiji sadržaj. S tim da su neki sadržaji Hrvatske za sve isti.

Da se razumijemo, isto je i sa Njemačkom i sa svim ostalim državama svijeta.

One ne postoje osim u glavama ljudi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 22:08   #215
Ako vjerovanje u X počiva između ostalog na vjerovanju u Y i u Z, onda nije suvislo smatrati da je X nekako realnije od Y i Z.

Konkretno, bilo čije vjerovanje u teoriju evolucije počiva između ostaloga na raznim matematičkim proračunima i na povjerenju u bazičnu istinoljubivost znanstvene zajednice. Tako da je nesuvislo vjerovati u teoriju evolucije, a smatrati da je matematika i bazična istinoljubivost znanstvenika nešto manje realno od teorije evolucije. Teorija evolucije ne može biti istinitija od matematičkih modela koji je dokazuju i vjerodostojnija od znanstvene zajednice koja se njome bavi.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 22:09   #216
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne ovisi.

Hrvatska također ne postoji nigdje drugdje nego u ljudima. Kao i moral. I budući da postoji u ljudima za svakoga ona ima drugačiji sadržaj. S tim da su neki sadržaji Hrvatske za sve isti.

Da se razumijemo, isto je i sa Njemačkom i sa svim ostalim državama svijeta.

One ne postoje osim u glavama ljudi.
Zato i kažem da ovisi. To je kao da kažeš da Mars ne postoji nigdje drugdje osim ljudima u glavi. Apsurd.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 22:11   #217
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Zato i kažem da ovisi. To je kao da kažeš da Mars ne postoji nigdje drugdje osim ljudima u glavi. Apsurd.
Mars je planet.

Hrvatska je društvena konstrukcija.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 22:15   #218
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Mars je planet.

Hrvatska je društvena konstrukcija.
Mars je planet, Hrvatska je dio planeta, mravac8 je čovjek. Osim ako tvrdiš da postojiš samo u mojoj glavi.

Ali ti misliš na nešto drugo, zato sam i rekao da ovisi.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 22:22   #219
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Mars je planet, Hrvatska je dio planeta, mravac8 je čovjek. Osim ako tvrdiš da postojiš samo u mojoj glavi.

Ali ti misliš na nešto drugo, zato sam i rekao da ovisi.
Hrvatska je dio planeta jer su se ljudi tako dogovorili. Ljudi su podijelili planet Zemlju na države. Danas postoji ovoliko država, prije 300 godina ih je bilo manje (dakle neke nisu postojale, druge su postojale onda ali ne postoje danas).

Da nema ljudi, ne bi bilo ni Hrvatske.

Kao što na Marsu nema niti jedne države.

Mars je planet, djelo prirode, države su djelo ljudi, ljudskog društva.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 22:46   #220
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Hrvatska je dio planeta jer su se ljudi tako dogovorili. Ljudi su podijelili planet Zemlju na države. Danas postoji ovoliko država, prije 300 godina ih je bilo manje (dakle neke nisu postojale, druge su postojale onda ali ne postoje danas).

Da nema ljudi, ne bi bilo ni Hrvatske.

Kao što na Marsu nema niti jedne države.

Mars je planet, djelo prirode, države su djelo ljudi, ljudskog društva.
To je kao da kažeš da je Mars planet samo zato što su se ljudi tako dogovorili. Teritorij Hrvatske postojao je i prije dolaska Hrvata, samo se nije zvao Hrvatska. Kao što je i planet koji zovemo Mars postojao i prije nego što smo mu dali trenutno ime.

Država kao politički entitet je konstrukt na jednak način kao i brak.

I što nam to govori o moralu? Kako znamo da moral nije nešto sličnije matematici?
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.