Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2010., 18:10   #121
Quote:
Matahari kaže: Pogledaj post
Jel mi može netko laički objasniti kada se u perfektu glagola imek koristi idi a kada imis ? Nemrem skužiti koja je razlika i kad koji upotrebljavam...
Teško da može laički. Meni je to jedan od većih problema. Al' aj da probam.

Došao je komšija/susjed/sused.
----------------------------------
Komšumuz geldi. (lično sam ga video da je došao)
Komšumuz gelmiš. (automobil mu je ispred kuće, pa pretpostavljam da je došao)

Ovako barem ja shvatam. Znači, kada si siguran, onda koristiš -di.
Kad zaključuješ iz druge ruke i posredno, onda ide -miš.


ps. tek sad vidim da tražiš perfekt glagola imek, ali nema veze mislim da je isti princip.

Zadnje uređivanje times12 : 30.11.2010. at 18:35.
times12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 10:28   #122
tako nekako - me najbolje ti je za pocetak zapamtiti (dok ti se uho i nacin razmisljanja ne naviknu) da MIŠ uvijek koristis kad informacija koju prenosit nije ono sto ti znas iz prve ruke; znaci u ovim nekim situacijama - kad prepricavas nesto iz proslosti (neki povijesni dogadjaj - ako nemas 100%dokaze da se to bas dogodilo), nesto iz novina (oni su tak napisali; pa ti samo prenosis), prenosis nesto sto je netko rekao, kad prepricavs djecije bajke, i svaki put kad izrazavas neke sumnje u onome sto ces reci, odnosno kad ti se cini da bi htjela u recenici koristiti 'navodno'...ovo je za sada meni palo na pamet...ja sam se automatizirala vec pa mi je tesko izvuc pravila...

evo ti par primjera.
pero peric je poznati novinar u kini (mi to ne znamo, tak smo culi) - pero peric cinde unlu gazeticiymis.
princeza diana ubijena je 1997. (navodno ubijena) - prenses diana 1997 oldurulmus.
pamukprenses yedi cuce ile beraber yasamis (bajka) - snjeguljica je zivjela sa sedam patuljaka.
na cipru je baklava bas fina (nopet ne znamo, tak smo culi, procitali) - kibrisin baklavasi cok lezettliymis.

i tak dalje...i super je ovaj primjer s komsijom (nisi 100% sigurna smao pretpostavljas).
i ista je logika i za imek i sve ostale glagole.

sretno!
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 14:07   #123
Quote:
tihomirjaić kaže: Pogledaj post
Nešto sam ovdje pročitao da netko traži za učenje Turskog jezika. Uglavnom nešto u Zagrebu

Tečaj Turskog jezika održavat će magistrice Turkologije sa Filozofskog Fakulteta Zagreb sa bogatim radnim iskustvom u prevođenju Turskih serija koje se trenutno prikazuju.

iNFO O TEČAJU:
Manje grupe - do 15 polaznika što garantira kvalitetu rada sa svakim pojedincem
Količina sati: 30 sati, tjedno će se održati 2 predavanja po 2 školska sata svaki dan što vodi do 2 mjeseca intenzivnog učenja Turskog jezika.

http://www.jaic-consulting.com/najno...og-jezika.html
Zvala sam ih, nažalost još niš jer nisu skupili grupu, ali da će se javiti
Zvala sam još 2 škole, također da jednostavno nema dovoljno zainteresiranih
Ma ako itko išta čuje, da negdje počinje tečaj koji ne košta 2500 kn već nešto manje, neka javi
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 12:26   #124
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Zvala sam ih, nažalost još niš jer nisu skupili grupu, ali da će se javiti
Zvala sam još 2 škole, također da jednostavno nema dovoljno zainteresiranih
Ma ako itko išta čuje, da negdje počinje tečaj koji ne košta 2500 kn već nešto manje, neka javi
10.01.2011. počinje tečaj turskog u Sjajnoj zvijezdi. Prvih mjesec dana besplatno. Nakon toga, ako odlučite učiti dalje, cijena je oko 1000 kn. Tako su mi rekli.
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 13:00   #125
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
10.01.2011. počinje tečaj turskog u Sjajnoj zvijezdi. Prvih mjesec dana besplatno. Nakon toga, ako odlučite učiti dalje, cijena je oko 1000 kn. Tako su mi rekli.
Ja sam baš zainteresirana za to. Od kud ti info? Na njihovoj stranici stoji da su cijene za Turski - semestar - 2199,00 kn. A to je ipak previše. Meni do niekih 1.600 bi bilo ok.
Ovako ostajem na online učenju
appres is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 18:23   #126
Quote:
appres kaže: Pogledaj post
Ja sam baš zainteresirana za to. Od kud ti info? Na njihovoj stranici stoji da su cijene za Turski - semestar - 2199,00 kn. A to je ipak previše. Meni do niekih 1.600 bi bilo ok.
Ovako ostajem na online učenju
Mene je obavijestio profesor arapskog . Onda sam nazvala tajnicu i ona mi je potvrdila.
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 08:38   #127
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Mene je obavijestio profesor arapskog . Onda sam nazvala tajnicu i ona mi je potvrdila.
Hvalaaaa

Pa lako moguće jer sve škole koje sam ja zvala se žale da je interes daleko ispod očekivanog pa su valjda počeli spuštati cijene
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 12:31   #128
Zvala sam i ja Sjajnu zvijedu..dakle tečaj počinje 10.01.2011. i prvih mjesec dana je besplatno, ostatak tečaje se plaća 999,00 kn, može na rate
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 11:36   #129
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Zvala sam i ja Sjajnu zvijedu..dakle tečaj počinje 10.01.2011. i prvih mjesec dana je besplatno, ostatak tečaje se plaća 999,00 kn, može na rate
Pa ovo uopće ne zvuči loše....
Kupila sam danas gramatiku od Čauševića, na Filozofskom je sajam knjiga, koštala je 25 kuna (ne znam kolko je u slobodnoj prodaji...). Pa ako ju netko želi nabaviti, rasprodaja traje do 17.12.
Pixie Chic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 14:01   #130
A pih ja već skopirala

Samo da velim, što se tice sjajne zvijezde, navodno su nekim ljudima rekli da je cijena ostatka tečaja 1500 kn, stvarno neozbiljno ako tako iz dana i dan mijenjaju
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 21:57   #131
Quote:
Piksi_čik kaže: Pogledaj post
Pa ovo uopće ne zvuči loše....
Kupila sam danas gramatiku od Čauševića, na Filozofskom je sajam knjiga, koštala je 25 kuna
ooo navali narode. odoh obavezno po nju, hvala na informaciji.
ludabluna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 17:48   #132
Zanima me gdje se u Zagrebu može kupiti neki časopis ili novine na turskom (da si ja to počnem lagano čitati, makar mislim da još nisam spremna za čitanje). Ne zanimaju me knjige nego časopisi s općenitim temama.. dal se može naručiti na nekom kiosku Tiska neko izdanje novina i sl?
Matahari is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 08:44   #133
Quote:
Matahari kaže: Pogledaj post
Zanima me gdje se u Zagrebu može kupiti neki časopis ili novine na turskom (da si ja to počnem lagano čitati, makar mislim da još nisam spremna za čitanje). Ne zanimaju me knjige nego časopisi s općenitim temama.. dal se može naručiti na nekom kiosku Tiska neko izdanje novina i sl?
Pa sigurno se može naći na net-u ali ako baš želiš novine preporučujem da odeš u Algoritam, ako i nemaju mogu ti naručiti
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 22:20   #134
Quote:
Matahari kaže: Pogledaj post
Jel mi može netko laički objasniti kada se u perfektu glagola imek koristi idi a kada imis ? Nemrem skužiti koja je razlika i kad koji upotrebljavam...
još kad se dir pojavi u priči...

Quote:
Piksi_čik kaže: Pogledaj post
Pa ovo uopće ne zvuči loše....
Kupila sam danas gramatiku od Čauševića, na Filozofskom je sajam knjiga, koštala je 25 kuna (ne znam kolko je u slobodnoj prodaji...). Pa ako ju netko želi nabaviti, rasprodaja traje do 17.12.
inače je 30 kn

Zadnje uređivanje LittleStar : 27.12.2010. at 22:31.
LittleStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 10:02   #135
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Pa sigurno se može naći na net-u ali ako baš želiš novine preporučujem da odeš u Algoritam, ako i nemaju mogu ti naručiti
mislis da ti se isplati to?
pa citaj na netu hurriyet, ili turski cosmo...? odi na cnn turk, vijesti i svakodnevnih tema ko u prici!
uzmi iz turkish airlinesa 'sky turk'... tam imas paralelne clanke na turskom i engleskom...
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 14:54   #136
Evo nekoliko portala ..

http://turkishmedia.net/
http://www.turkish-media.com/en/main.htm
http://www.turkgazeteleri.com/
http://www.turkcegazeteler.com/
http://www.gazeteler.com/
http://www.byegm.gov.tr/basinaerisim.aspx?Id=1
times12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 15:19   #137
Quote:
balböceği kaže: Pogledaj post
mislis da ti se isplati to?
pa citaj na netu hurriyet, ili turski cosmo...? odi na cnn turk, vijesti i svakodnevnih tema ko u prici!
uzmi iz turkish airlinesa 'sky turk'... tam imas paralelne clanke na turskom i engleskom...
Hvala, budem proguglala...ma nije za mene ali ako netko želi imati baš papir u ruci, zašto ne
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 22:42   #138
Extra Blog za turski jezik

Nedavno pokrenuti blog ima jako puno korisnih stvari vezanih za učenje turskog jezika (lekcije, gramatika, turske pjesme sa prijevodom itd.) http://turski.blogger.ba/
Nadam se da će biti od koristi za sve ljubitelje turskog jezika.
informal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 08:30   #139
Informal hvala, svaka pomoć je dobrodošla
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 08:55   #140
Kako idu posvojne zamjenice?
Moj, tvoj....znam da je moj=benim
V element is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:38.