Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2003., 01:23   #1
kaj je to filosofija?

ja sam mlad i neukusan a htio bi znati. za pocetak volio bi znati kaj je to filozofija? stoga bi molio nekog mudrog forumasa filozofa da mi u najkracim crtama i svojim rijecima otkrije tu tajnu.
ako se uopce, ili ako pozivi ovaj post, nadje neko voljan odat mi tajnu molim ga samo 2 stvari. jedna je da se ne poziva na kojekakva izdanja kojekakvih povijesti filozofije, a druga je da mi ne odgovori- ljubav spram mudrosti- za taj odgovor castim udarcem u pleksus.
hvala.
__________________
u svetu postoji jedno carstvo
Majkl Džekson is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2003., 13:40   #2
Kako da sad to izrazimo...

Sad bih ja mogao pričati o povijesti filozofije, ali to ne želiš, a mogao bih pisati i o pitanjima o kojima se bavi filozofija, ali mnijem da ni to ne želiš...

Recimo, filozofija je kada se udubiš u neku misao... To ne mora biti neka apstraktna misao, nego često možeš razmišljati o nekim svakodnevnim stvarima. Recimo, uzmi si šalicu kave kada ju piješ. I zagledaj se u tu kavu i pokušaj razmišljati o njoj. Kako je građena, kako se miče, zašto se njen miris širi, zašto je topla, zašto se hladi s vremenom... Pa onda razmisliš zašto je to vrijeme uopće ovdje, zašto uzrokuje tu promjenu u toj kavi... Skoncentriraš se i pustiš misli da lete uokolo... Od male šalice kave, doći ćeš do razmišljanja o velikim stvarima... Moraš napraviti koloplet misli u glavi.

Tada će ti se neke misli početi kristalizirati. Njih zapiši. Kada opet budeš razmišljao, sjeti se, pročitaj to što si zapisao. Još ćeš ih proširiti... Promatraj svijet oko sebe. Pitaj se ima li što iznad nas... Pitaj se koliko je velik ovaj svijet što nas okružuje...

Jednom postavljena pitanja nikad neće nestati. Pravi si filozof ako uspiješ o svemu postaviti pitanje, a nije bitno hoćeš li ga odgovoriti. Pitaj se što je dobro. Pitaj se što je zlo. Svaku stvar propituj i nikad ju ne uzimaj zdravo za gotovo...

U razgovoru s nekim, razmišljaj o tome na više razina... Moraš zavoljeti mudrost. Znanje i informacije nisu toliko bitne. Bitno je da postavljaš pitanja. Sebi ili drugima. Kada budeš usadio taj osjećaj u sebe, onda si filozof (filous + sophia).

Zapamti, da svaki, pa i najmanji detalj koji zamijetiš u životu, trebaš razraditi u mislima. Tako su radili stari Grci pa su udarili temelje filozofiji. A samo su promatrali prirodu oko sebe...

Otvori svoj mozak za novu spoznaju. Proširi vidike...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2003., 14:29   #3
Quote:
obelix kaže:... Otvori svoj mozak za novu spoznaju. Proširi vidike...
...dok ne ugledas sebe i svoje mjesto u tim vidicima, zatvorit ces krug i postat ces...kinik.
filozofija je dakle, ljubav prema psima, dakle zivotinjama, dakle pridodi i dakle, neprestano cudjenje prema ljudima.
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 00:46   #4
u prolazu tj u zurbi sam...
ne znam kaj je to filosofija ali naslucujem kaj nije...slijedi jedna kritika moderatoru koji se potrudio ispraviti naslov topica koji je prvotno glasio KAJ JE TO FILOSOFIJA u KAJ JE TO FILOZOFIJA.
termin FILOZOFIJA koji se na zalost ustalio u ovim krajevima ne znaci nista za razliku od FILOSOFIJE stoga molim moderatora da vrati prvotni naziv.
a o ovome s šalicama, kavama, ćevapima i kojekakvim vremenima drugi put više...
...tenk ju obelišče na trudu i pokušaju
__________________
u svetu postoji jedno carstvo
Majkl Džekson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 09:59   #5
Jednostavnije: imaš one stvari koje znaš, činjenice, fakte... a onda postaviš glupo pitanje: "a zakaj je to tak!" i na dobrom si putu da postaneš filozof...
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 10:12   #6
Quote:
Majkl Džekson kaže:
u prolazu tj u zurbi sam...
ne znam kaj je to filosofija ali naslucujem kaj nije...slijedi jedna kritika moderatoru koji se potrudio ispraviti naslov topica koji je prvotno glasio KAJ JE TO FILOSOFIJA u KAJ JE TO FILOZOFIJA.
termin FILOZOFIJA koji se na zalost ustalio u ovim krajevima ne znaci nista za razliku od FILOSOFIJE stoga molim moderatora da vrati prvotni naziv.
a o ovome s šalicama, kavama, ćevapima i kojekakvim vremenima drugi put više...
...tenk ju obelišče na trudu i pokušaju
Dobro, može.
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 10:39   #7
Suvišan je komentar (primjer argumentum ad populum) na riječi B. Russella o filozofiji:

Što filozofi rade kad rade? Ovo je doista čudno pitanje i možemo na nj odgovoriti tako da najprije kažemo što oni ne rade. (...) Uzmite primjer parnog stroja - to spada područje mehanike i termodinamike. Zatim, prilično mnogo znamo o građi ljudskog tijela i njegovu funkcioniranju - to su stvari koje se proučavaju u anatomiji i fiziologiji. (...) Međutim, sva ova područja graniče s nepoznatim. Zađe li netko u te granične predjele, i pođe još dalje, prelazi s znanosti u područje spekulacije, a filozofija je jedna od spekultaivnih aktivnosti (...) valja filozofiju odijeliti od ostalih spekulativnih aktivnosti od drugih oblika spekulacije. (...) Tu nisu posrijedi ni dogme, ni obredi, niti sveta bića bilo koje vrste, premda pojedini filozofi, mogu ispasti tvrdoglavi dogmatičari. (...) jedini način a se dokuči filozofija jest da se filozofira
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 10:52   #8
Quote:
Mljacko kaže:
Suvišan je komentar (primjer argumentum ad populum) na riječi B. Russella o filozofiji:

Što filozofi rade kad rade? Ovo je doista čudno pitanje i možemo na nj odgovoriti tako da najprije kažemo što oni ne rade. (...) Uzmite primjer parnog stroja - to spada područje mehanike i termodinamike. Zatim, prilično mnogo znamo o građi ljudskog tijela i njegovu funkcioniranju - to su stvari koje se proučavaju u anatomiji i fiziologiji. (...) Međutim, sva ova područja graniče s nepoznatim. Zađe li netko u te granične predjele, i pođe još dalje, prelazi s znanosti u područje spekulacije, a filozofija je jedna od spekultaivnih aktivnosti (...) valja filozofiju odijeliti od ostalih spekulativnih aktivnosti od drugih oblika spekulacije. (...) Tu nisu posrijedi ni dogme, ni obredi, niti sveta bića bilo koje vrste, premda pojedini filozofi, mogu ispasti tvrdoglavi dogmatičari. (...) jedini način a se dokuči filozofija jest da se filozofira
A, ne, ne ovo ti je argumentum ad verecundiam!

Šala, Russel !

I Hegel je znao pisati zgodne stvari o tome što je filozofija, šteta što nemam nešto njegovo kod sebe trenutno... Možda sutra...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 11:11   #9
A jok, Hegel o filozofiji mi se ne sviđa, prenapuhava ju, kao da je to najviši domet duha,
nadređujući je religiji i umjetnosti
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 11:16   #10
Re: kaj je to filosofija?

Quote:
Majkl Džekson kaže:
laičkim riječnikom: filozofija je danas ustaljeni i vrlo popularan naziv za ono što su radili stari grci i njima slični dokoličari. hrvatska riječ za to je: preseravanje s frendovima. skupe se njih par u ateni i zabriju briju. to pokupi neki trgovac ili turist iz rodosa i kaže svom frendu doma u rodosu. i ovaj si misli i kaže "kaj, ak mogu ovi u ateni brijat svoje, ajmo se mi skupit i zabrijat svoju briju." i tako i učiniše. budući da su grci putovali uokolo i prodavali stvari, to je uzelo maha i proširilo se svim većim gradovima tipa: halikarnas, knossos, mikena, antiohija, sidon, tir, biblos, sparta, efez, ... svi su imaju svoju školu i način brijanja. nešto kao ovi današnji crtači grafita.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 11:17   #11
Quote:
Mljacko kaže:
A jok, Hegel o filozofiji mi se ne sviđa, prenapuhava ju, kao da je to najviši domet duha,
nadređujući je religiji i umjetnosti
Ajd' sad reci da možda nije...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 11:19   #12
Re: Re: kaj je to filosofija?

Quote:
slafko kaže:
laičkim riječnikom: filozofija je danas ustaljeni i vrlo popularan naziv za ono što su radili stari grci i njima slični dokoličari. hrvatska riječ za to je: preseravanje s frendovima. skupe se njih par u ateni i zabriju briju. to pokupi neki trgovac ili turist iz rodosa i kaže svom frendu doma u rodosu. i ovaj si misli i kaže "kaj, ak mogu ovi u ateni brijat svoje, ajmo se mi skupit i zabrijat svoju briju." i tako i učiniše. budući da su grci putovali uokolo i prodavali stvari, to je uzelo maha i proširilo se svim većim gradovima tipa: halikarnas, knossos, mikena, antiohija, sidon, tir, biblos, sparta, efez, ... svi su imaju svoju školu i način brijanja. nešto kao ovi današnji crtači grafita.
A što je sa usamljenjim "brijačima" onda...

Uzmi Spinozu recimo... Taj je brijao sam sa sobom.
A tek Schopenhauer, sa svojom mačkom!

Slafko, daj neku priču o čokoladi opet, plizzz!
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 11:24   #13
Quote:
obelix kaže:
Ajd' sad reci da možda nije...
Ja imam stav da je filozofija doista djelatnost koja promiče čovjeka u potpunosti kao "čovječnog", valjanog, dobrog, humanog, profilira kao misaono biće, ali mi je njegov stav o tim stvarima prekruto racionalistički...
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 11:29   #14
Re: Re: Re: kaj je to filosofija?

Quote:
obelix kaže:
Uzmi Spinozu recimo... Taj je brijao sam sa sobom.
A tek Schopenhauer, sa svojom mačkom!
spinoza je narcisoidan. (molim da primjetite kako je i to grčkog porijekla). ako nije narcisoidan, onda je imao glasove u glavi, u najmanju ruku. a možda je jednostavno trebao smanjit konzumaciju laudanuma.

glede schopenhauera, nikad ti nije palo na pamet da je mačka pričala s njim, a on samo zapisivao?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 11:36   #15
Re: Re: Re: kaj je to filosofija?

Quote:
obelix kaže:
Uzmi Spinozu recimo... Taj je brijao sam sa sobom.
Jojjjj, a sobovi su tako tvrdoglava stvorenja. Ne moš ih ni našto natjerat. Da mi je znat kako je to išlo.
Spinoza: Bitak ili ne bitak, pitanje je sad!
Sob: Muuuuuuuu! (Ili kako se već sob glasa.)
Spinoza: Šuti sobe, tebe nitko ništa nije pitao!
Sob: Mu?!?
itd...

Quote:
obelix kaže:
A tek Schopenhauer, sa svojom mačkom!
A nije li to bio Schroedinger? Mislim, s tom mačkom...

Quote:
obelix kaže:
Slafko, daj neku priču o čokoladi opet, plizzz!
Meni sladoled od vanilije, molim! A čokolada može kao preljev.

__________________
What, me worry?
Blackadder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 11:42   #16
Quote:
Mljacko kaže:Ja imam stav da je filozofija doista djelatnost koja promiče čovjeka u potpunosti kao "čovječnog", valjanog, dobrog, humanog, profilira kao misaono biće, ali mi je njegov stav o tim stvarima prekruto racionalistički...
...da nisam bio u mljackovom scena kaficu, ne bi ga sad nesto ni upitao.. ..hik

valjanog?...dobrog?...humanog? vi to ovdje razumijete? jel se znacenja tih rijeci podrazumijevaju kao svima jasne?

(hegel...brrrrrr...uvijek sam zamisljao kako bi on napisao filozofiju povijesti npr. 20. stoljeca.. )
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 11:46   #17
Re: Re: Re: Re: kaj je to filosofija?

Quote:
Blackadder kaže:
Jojjjj, a sobovi su tako tvrdoglava stvorenja. Ne moš ih ni našto natjerat. Da mi je znat kako je to išlo.
Spinoza: Bitak ili ne bitak, pitanje je sad!
Sob: Muuuuuuuu! (Ili kako se već sob glasa.)
Spinoza: Šuti sobe, tebe nitko ništa nije pitao!
Sob: Mu?!?
itd...
...



spinoza nije znao za zen..prosim lepo..
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 11:52   #18
kaj je to filosofija?

Quote:
Blackadder kaže:
Jojjjj, a sobovi su tako tvrdoglava stvorenja. Ne moš ih ni našto natjerat.
bolje sa sobom nego s irvasom. ili bambijem. to malo isfrustrirano đubre briej na agresivu, a isprika mu je kaj je vidio da su mu ubili mamu. HEEEELLLLLOOOOO!!! edipov kompleks alert!!
ili još gore sušenom haringom. em što smrdi, em te gleda onak dehidrirano.


vidio sam jedan topic gdje netko pita bi li filozofija kao takva uopće nastala da nije bilo grka. brijem da ne bi. jer ti su grci bili jedni od većih zgubidana koji su hodali ovom planetom. tipovi su bili toliko lijeni da nisu mogli uzidat kazalište, nego si išli prepravljat kamenolome, mislim, zbilja. babilonci su si dali posla. skupili se i rekli "rođo, ajmo mi uzidat toranj do neba. a kad već ziđemo, da uziđemo i viseće vrtove." ... u pazi nošenja cigli i cementiranja niste vidjeli radišne babilonce da sjede i bacaju zmije u nesvjest. aaaaaaa ne, njima je odmor bio ugnjetavanje susjeda i nomada koji su bili toliko glupi i rekli "jaaaaaao, ajmo proć kraj babilona, priča se da imaju šarena vrata." ... ili perzijanci isto. oni su naučili od babilonaca da ljudi trebaju nekaj radit. i popizdili su kad su vidli ove ljenčine od grka kak niš ne rade. i onda imate ratove grka i perzijanaca. i perzijanci nemaju sreće. kužite vi koliko su ti grci bili lijeni: rade brodove za obranu grčke i fala bogu da naprave duplo manje brodove od perzijanaca. a perzijanci kao pravi radišni ljudi, naprave mrcinetine od brodova.

iskreno, nisam baš uvjeren da je kolos s rodosa stajao iznad ulaza u luku.
prije bih rekao da je ležao raskravljen s vrčem vina u ruci.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 12:19   #19
Re: Re: Re: Re: kaj je to filosofija?

Quote:
Blackadder kaže:

A nije li to bio Schroedinger? Mislim, s tom mačkom...
Ne, ne, Schroedinger je kvantni teoretičar, Schroedinher's cat...

A šopi je stari pesimist... Hodao uz jezero i pričao sa mačkom...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 12:38   #20
asocijacije

filo -( e pljuni me ako ću vadit riječnik)...nit, žica, prijatelj...sin?
sofija -lijepo žensko ime
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:43.