Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2011., 12:55   #841
Quote:
Alejandro_000 kaže: Pogledaj post
Kuća ima građevinsku dozvolu... Problem je što se 9 četvornih metara djedove kuće na susjedovom zemljištu
Ovo prvo baš i ne štima s drugim - kuća ima dozvoli za to da bude sagrađena *i* na susjedovom zemljištu?!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 13:10   #842
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Treba napraviti snimak postojećeg stanja, dati dokaz da su zgrade građene prije '68 i onda s tim u nadležni ured za graditeljstvo i ishoditi uvjerenje o vremenu građenja.
Tko radi snimak postojećeg stanja, i što može biti dokaz o gradnji prije '68?

Da imam neki papirnati dokaz o gradnji prije '68, problem bi bio riješen.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 13:16   #843
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ovo prvo baš i ne štima s drugim - kuća ima dozvoli za to da bude sagrađena *i* na susjedovom zemljištu?!
E to ne znam, tj ne razumijem se u to. Postoji građevinska dozvola za kuću, postoji pismeni pristanak susjeda da se slažu s gradnjom kuće(to je dokument iz 1971. koji ne znam kako se zove i za koji sam pitao), i u rješenju gdje su sudili oko međe se spominje da je susjedov otac pristao da djed kućom uđe u njegovo zemljište. O tome ne postoji pismeni dokaz, i nema svjedoka.

Dakle kuća ima građevinsku dozvolu za gradnju takva kakva jest, ne znam je li dozvola za točno to mjesto gdje se kuća nalazi(eventualno je kuća pomaknuto metar zapadno). Susjedi su morali potpisati da se slažu s gradnjom, i to su tada napravili, problem je što djed tog papira nema i ne zna kako se dokument zove. Geodet koji je ucrtavao kuću kaže da bi za sad bilo dovoljno i to rješenje iz '87, da se vidi da postoji pismeni dokaz o tome kako stvari stoje, a da se susjed može ili složiti i potpisati, ili se mora žaliti na utvrđeno stanje.

Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Tko radi snimak postojećeg stanja, i što može biti dokaz o gradnji prije '68?

Da imam neki papirnati dokaz o gradnji prije '68, problem bi bio riješen.
nedavno sam imao slične probleme, i rečeno je da objekti sagrađeni nakon '68 moraju imati građevinsku dozvolu, a stariji ne moraju, ali moraš imati svjedoke koji će to potvrditi(ili neki drugi dokaz)

problem je što je odonda 43 godine, pa može biti i problem naći ljude koji će to posvjedočiti, tko se sjeća da je bilo baš prije '68 itd

Zadnje uređivanje Alejandro_000 : 26.04.2011. at 13:21.
Alejandro_000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 16:30   #844
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Tko radi snimak postojećeg stanja, i što može biti dokaz o gradnji prije '68?

Da imam neki papirnati dokaz o gradnji prije '68, problem bi bio riješen.
Snimak postojećeg stanja radi ovlašteni arhitekt ili građevinar.
Dokazom o starosti se smatraju potvrde elektre ili vodovoda o priključenju prije '68, računi, neki službeni dokument.. Ak se ne može pribaviti nijedan od tih dokumenata onda ovlašteni sudski vještak za graditeljstvo radi nalaz i mišljenje o godini izgradnje.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 09:33   #845
Question malonogometni teren

Imam pitanje pa ako tko ima odgovor bio bih zahvalan

Zainteresiran sam za izgradnju nogometnog terena s umjetnom travom natkrivenog balonom na području Novog Zagreba. Građevinska parcela mi je u namjeni M1. Zanima me jel uopće mogu izgradit teren na M1 ili samo na R1 i zanima me jel trebam vadit lokacijsku za to ili neki drugi akt ili ništa??
tomo1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 11:21   #846
Trebalo bi pročitati provedbene odredbe prostornog plana, ali obično se sportski i sl. sadržaji smiju graditi samo u R zonama, a M je rezervirana za poslovne i stambene sadržaje. Najbolje je uzeti kopiju plana katastra i pitati u nadležnom uredu za prostorno planiranje.
Dozvolu treba vaditi, i to lokacijsku pa potvrdu glavnog projekta ili u jednom postupku rješenje za građenje.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 01:12   #847
Evo i mene opet. Opet susjedi i njihova kućica o čemu sam pisala na str. 42. Dakle bila na Općini oni im rekli neka zaustave gradnju jer će pozvati inspekciju, ovi stali na 15 dana i danas opet grade. Vidjela sam susjedu i ona kaže da je bila na katastru i da smo mi sagradili na njihovom terenu i da će sve rušiti. valjda misli na zid na međi nemam pojma. ja sam se skamenila. Mi smo gradili na njihovom terenu a kad su oni gradili tražili su od mog djeda da se potpiše da se mogu približiti na 2 metra. I sad smo mi gradili na njihovom terenu. Tu nešto ne štima. Uz to ako je taj zid na međi(suhozid) bio na njihovu terenu zašto ga jednostavno nisu srušili. Pustili su taj suhozid, mi smo ga izfugirali na našoj strani a oni su na svojoj zasuli cementom. I sada smo mi gradili na njihovom terenu.meni ništa više nije jasno. Što sad napraviti. Kome se obratiti za pomoć. Kako se vidi da je zid na njihovu terenu (ako je). Valjka samo po metraži terena. Ili je ucrtan i taj dvojni objekat. Molim savjetujte me jer ne znam kamo se okernuti
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 11:41   #848
kako saznati ima li susjed građ dozvolu?

Susjed želi nadograditi kat kuće, a možda i dva.. A svi prozori su okrenuti prema mome dvorištu.

Zanima me kako i gdje provjeriti ima li uopće građevisku dozvolu i šta uopće planira graditi? S nama uopće nije razgovarao prije toga, ali vidim da je materijal već dovezao...
zvizdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 16:24   #849
ZVIZDAN - pokušaj pitati na Općini neka provjeri komunalni redar (odjel za građevine). Ja sam tako počela. Ako ne onda građevinsku inspekciju.
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 23:39   #850
Unhappy Mobilna kuca(americka ili kanadska kuca) pitanje

Postovani,
htio bih kupiti nekih 450 qm na moru(gradjevinska zona) na koju bih postavio jednu mobilnu kucicu(s tockovima) velicine 27qm (americka kucica ili kanadska-od sunflower)...struju bih rijesio solarno(a ako postoji mogucnost i platio za prikljucak ali legalno sve ) a vodu-iskopao busotinu-bunar!!

da li je to dozvoljeno ili moram traziti neku gradjevinsku dozvolu za taj objekt??ili pak neku drugu dozvolu? Gdje se mogu informirati o tome-znaci konkretno??
Nebih radio nista nelegalno nego sve po propisu ali kucu necu da pravim niti imam snage niti volje ...ovako gotovu kupis za nekih 15000 evrica i imas ju-kompletnu !!!nece te nitko moci zezati zato sto je gotova-znaci nema ono kao-taj vam kut nije ok-rusite ga,ovdje je za 5 cm prvisoko-rusi ga!!!napravio sam kucu u Zupanji prije 3 god i znam o cemu pricam..nju ti kamion doveze,ucvrstis ju,prikljucis struju i vodu i vec je gotova...

1.Postoji li uopce mogucnost na jednu mobilnu kucicu gradjevinsku dozvolu dobiti?naravno da bih ju postavio onda na betonsku plocu i tockove razmontirao..

2.Zadnja mogucnost bi mi bila mozda da ipak napravim neku vikendicu(naravno s gradjevinskom dozvolom) ali tu je opet pitanje -da li je takav objekat u prostornom planu uopce dopusten!!moze li meni opcina da kaze sta ja moram praviti a sta nemogu? mogu li ja jednostavno takav zahtjev predati?kolike su sanse da to prodje?

zemljiste se nalazi u sred izgradjenog dijela grada-prikljucak struje i vode s svih strana moguc

zahvalan sam za svaku informaciju ak je konstruktivna-sve drugo se moze usparati i uopce ne trositi vrijeme i trud...gluposti sam dosta cuo u svom zivotu-pogotovu od onog trenutka kada sam si rijesio nesto u HR da kupim !!!

PS gradjevinsko zemljiste bi bilo na otok Vir -zadarska zupanija
xedos6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 07:37   #851
Quote:
xedos6 kaže: Pogledaj post

1.Postoji li uopce mogucnost na jednu mobilnu kucicu gradjevinsku dozvolu dobiti?naravno da bih ju postavio onda na betonsku plocu i tockove razmontirao..

Pravno gledajući kampiranje je zabranjeno bez obzira dali je to tvoje vlasništvo ili ne. Za to postoje kampovi. Pravno. E sad, kod nas to za sada jos nitko nije kaznio (mislim u zd-zupaniji) pa valjda neće ni tebe.
Sto se tiče betonske ploće- za to ti je potrebna gradevinska dozvola. Svako kopanje bez gradevisnke ti je bespravna gradnja i oni ti mogu izdati nalog za rusenje.
Struju i vodu bez obzira u kojoj ti je blizini također ne mozes dobiti bez gradevinske, tako da ne vidim druge nego započeti gradnju.

Zadnje uređivanje Katrin : 09.05.2011. at 09:54.
akila is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 16:32   #852
Dozvola za zatvaranje lođe

Dobar dan.

Već nekoliko godina razmišljam o zatvaranju lođe. Živim u centru zagreba u visokom prizemlju u garsonijeri od 28 kvadrata u koju je uključena lođa. Lođu ne koristim uopće, nisam nikad izašao na nju. Zbog visokog prizemlja lođa je dostupna skoro svima pa često ljudi u prolazu bacaju smeće na nju ili se klinci penju i kucaju na prozor. Jednom rječju, beskorisna je. Zatvaranjem bi dobio par kvadrata, mogao bi stavit neki ormar ili nešto slično što bi mi uveliko rasteretilo iovako naguran stan.


Čitao sam na netu malo o zatvaranju lođe. Nisam naišao na ništa konkretno. 100 tema, 100 različitih odgovora. Može li mi netko odgovoriti na moja pitanja.


Da li je potrebna dozvola za zatvaranje lođe u visokom prizemlju, ako da gdje bi ju mogao izvaditi ili se raspitati malo više o njoj?

Da li treba suglasnost stanara, u slučaju da treba, kako bi se to izvelo? Je li ima neki dokument koji moram izvadit koji bi potpisali svi stanari ili moram sam napisat nesto te odnijeti stanarima da potpišu?

Također sam pročitao da je potrebna dozvola arhitekta. Naime moja zgrada je rađena davno, sumnjam da postoji arhitekt.


Može li me neko uputit u neku instituciju gdje mogu postavit sva moguća pitanja koja me zanimaju. Gdje bi trebao ići da se raspitam?
DSofa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 20:03   #853
Manjak kvadrata izmjena GUP-a Grada Osijeka

Poštovani forumaši molim Vas za pomoć!

1999.g. moj pokojni otac kupio je od Grada Osijeka na javnom natječaju kao najbolji ponuditelj građevinsko zemljište površine 232 m2 koje se nalazi na području Grada Osijeka.
U međuvremenu u više navrata je mijenjan GUP Grada Osijek, zadnja izmjena GUP-a bila je 11/2010 g. problem je nastao zadnjom izmjenom GUP-a kojim je predviđeno da minimalna površina za izgradnju stambenog objekta-obiteljske kuće po novom GUP-u iznosi 250 m2 što naša čestica ne zadovoljava.
Isto sam provjerio u Zavodu za urbanizam i Službi za prostorno uređenje , zaštitu okoliša i imovinsko pravne poslove Grada Osijeka. Gdje mi je službeno rečeno da na navedenoj čestici izmjenama GUP-a ne može ništa graditi te da je ista za bilo kakvu namjenu neupotrebljiva!!!
Što raditi u nastaloj situaciji.
Svaka pomoć i savjet mi je dobro došla.
Unaprijed zahvaljujem!
Dodo777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 10:50   #854
Molio bih za malu pomoć. Naime, moji roditelji prodaju kuću koja je stara 22 godine. U vrijeme gradnje nije bila potrebna građevinska dozvola nego samo rješenje o gradnji s određenim gabaritima. E sad, kako bi netko kupio tu kuću najvjerojatnije bi posegnuo za kreditom, a banke za to traže uporabnu dozvolu koja u vrijeme gradnje nije bile ni na tragu ideje. Zanima me da li se s obzirom na vrijeme gradnje može proć bez uporabne dozvole, a ako ne onda me zanima što je sve potrebno da bi se ista ishodovala? Naravno, kuća ima sve potrebne instalacije, fasadu, garažu, itd. Hvala.
malee is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 13:48   #855
Ako je "rješenje o gradnji" izdano prije 1991.godine, mislim da ne treba uporabna dozvola, već potvrda građevinske inspekcije da nije u tijeku inspekcijski nadzor nad tom građevinom.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 15:55   #856
Dobili smo poziv za izjašnjavanje u vezi sa susjedovom kućom koja je sagrađena i već 30 godina je stara,ali bez građevinske.
Dobili te nacrte,a ja uopće ne kužim što znači G.P. i R.P.
I što bi se mi tamo trebali izjasniti ? Potpisati neke papire ili kaj?

Mislim imamo problem oduvijek, i budući da smo mi na međi, dok moramo popravljati kuću s one strane ,oni nam nedaju da pređemo tamo.
Njegova kćer i žena su zatvarale vrata pred nosom, te smo morali penjati se preko garaže jer je zaključala ogradu. I rekla ak je naše neka pređemo.
Mislim mi nismo išli s kamionom tamo nego s tačkama,i sve smo počistili iza sebe.Ništa nismo uništili.

Eh,sad taj susjed je ok s nama(jer ta žena i kćer ne žive ovdje) i rekao je da će nam doći taj poziv.
Mene zanima jeli mi možemo tražiti da se napravi pismena suglasnost i dozvola da mi možemo prelaziti tamo kada moramo popravljati kuću?
Jer ovaj će prodati kuću kad dobije sve dozvole,pa da nebi bilo problema da moramo opet skakati preko garaže
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 16:36   #857
@bond007
GP je građevinski pravac, RP regulacijski pravac.
Susjed vjerojatno legalizira, odnosno traži rješenje o izvedenom stanju, a vi ste ko susjedi pozvani na uvid u projekt i izjašnjenje.
Suglasnost interno riješite sa susjedom jer nema veze s ovim rješenjem.

@malee za građevine koje imaju dozvolu izdanu do 19. lipnja '91 ne izdaje se uporabna dozvola (članak 331. Zakona). Za banku se u nadležnom uredu graditeljstva može napraviti takvo uvjerenje pa ga samo priložite uz kopiju dozvole.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 21:03   #858
radovi u susjedovom dvoristu

jedno mozda malo cudno pitanje:

trebao bih stavljati fasadu i problem je strana kuce do susjeda koji nedozvoljava radove u svom dvoristu, kuca nije na međi odmaknuta je neikh 20 cm.

imate li kakvu pametnu za ovo jer puno bi pomoglo?
__________________
The power is in your hands, don't spoil the future, fight for your family. Save the family and you saved the world!
)Ankh( is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 23:08   #859
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
@bond007
GP je građevinski pravac, RP regulacijski pravac.
Susjed vjerojatno legalizira, odnosno traži rješenje o izvedenom stanju, a vi ste ko susjedi pozvani na uvid u projekt i izjašnjenje.
Suglasnost interno riješite sa susjedom jer nema veze s ovim rješenjem.

@malee za građevine koje imaju dozvolu izdanu do 19. lipnja '91 ne izdaje se uporabna dozvola (članak 331. Zakona). Za banku se u nadležnom uredu graditeljstva može napraviti takvo uvjerenje pa ga samo priložite uz kopiju dozvole.
Hvala.

Dali mi još možete reći zašto na tom pozivu piše da je i banka pozvana?
Kakve veze ima banka s tim susjedom?
Piše kao zbog toga jer je upisan kredit na našoj kući kojeg mi nismo obrisali jer nismo znali da se treba,ali to je naša stvar da mi to sami sredimo,a ne da se banka izjašnjava u vezi tog susjeda,a nema nikakve veze s njime nego s nama
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 23:17   #860
ANKH - jedno pitanjce: Kako to da vam je kuća odmaknuta od međe samo 20tak centimetara kad bi trebala biti 4 metra. Ja imam sličan problem sa susjedom. Ali u mojem slučaju je on stavio kuću preblizu što smo mi dozvolili pa je još jednu staru kućicu od 35 kvadrata proširio pa smo i na to šutili a sada u svome vrtu radi treću kućicu od 21 kvadrat i sada smo rekli da je dosta. Ali on i dalje gradi i sad će ga općina prijaviti građevinskoj inspekciji. Ovaj moj susjed također će morati ući u moje dvorište ako bi napravio fasadu na tom novom zdanju. Ali ja mu neću dozvoliti. A da li je i tebi susjed tako blizu međe sa svojom kućom?
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:50.