Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2021., 16:14   #1
Smokva

U Damaciji,na otoku, kraj vikendice imam posadjenu smokvu. Stara je 10 godina, visine oko 3m.Posto je u blizini busotina, oko 4m udaljena s slatkom vodom iz koje na dubini od 22m crpimo slatku vodu, prijatelj me upozorio, da mi smokva moze s korjenjem uci u cijev fi 110 kroz koju crpimo vodu. Da li je to moguće? Busotina je napravljena u kamenu. Znam za slucajeve, gdje je korjenje probusilo zid gusterne. Dali da je rusimo ili ostavimo neka raste? Vase misljenje?
orion57 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2021., 17:28   #2
Quote:
orion57 kaže: Pogledaj post
U Damaciji,na otoku, kraj vikendice imam posadjenu smokvu. Stara je 10 godina, visine oko 3m.Posto je u blizini busotina, oko 4m udaljena s slatkom vodom iz koje na dubini od 22m crpimo slatku vodu, prijatelj me upozorio, da mi smokva moze s korjenjem uci u cijev fi 110 kroz koju crpimo vodu. Da li je to moguće? Busotina je napravljena u kamenu. Znam za slucajeve, gdje je korjenje probusilo zid gusterne. Dali da je rusimo ili ostavimo neka raste? Vase misljenje?

Ako je cijev plastična od više komada i na spojevima propušta vodu onda je moguće da korijenje uđe u cijev za vodom isto je i sa gušternom ako ima pukotine kroz koje pušta vodu onda će korijenje ući kroz te pukotine i još ih proširiti.
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2021., 16:02   #3
Quote:
Torrio888 kaže: Pogledaj post
Ako je cijev plastična od više komada i na spojevima propušta vodu onda je moguće da korijenje uđe u cijev za vodom isto je i sa gušternom ako ima pukotine kroz koje pušta vodu onda će korijenje ući kroz te pukotine i još ih proširiti.
Hvala na savjetu. Nadam se, da su majstori kad su radili busotinu, dobro spojili cijevi. Zao mi je rusiti smokvu. Zasada sve dobro funkcionira.
Znaci korjen smokve nadje pukotinu u gusterni. Koliko duboko ide korjenje smokve u tlo?
orion57 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2021., 20:26   #4
Arrow

Quote:
orion57 kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetu. Nadam se, da su majstori kad su radili busotinu, dobro spojili cijevi. Zao mi je rusiti smokvu. Zasada sve dobro funkcionira.
Znaci korjen smokve nadje pukotinu u gusterni. Koliko duboko ide korjenje smokve u tlo?
Ide i deset metara u dubinu i deset u sirinu. Par puta smo vadili.

Pusti neka raste, onda rijesis i smokvu i busotinu. Dotle uzivaj u smokvama. I osama koje oplodjuju smokve. I strsljenima koji se hrane osama koje oplodjuju smokve
I sismisima koj se hrane strsljenima. I sovama koje se hrane sismisima
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2021., 22:35   #5
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Ide i deset metara u dubinu i deset u sirinu. Par puta smo vadili.

Pusti neka raste, onda rijesis i smokvu i busotinu. Dotle uzivaj u smokvama. I osama koje oplodjuju smokve. I strsljenima koji se hrane osama koje oplodjuju smokve
I sismisima koj se hrane strsljenima. I sovama koje se hrane sismisima
Plasite me.
orion57 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2021., 22:21   #6
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Dotle uzivaj u smokvama. I osama koje oplodjuju smokve. I strsljenima koji se hrane osama koje oplodjuju smokve
I sismisima koj se hrane strsljenima. I sovama koje se hrane sismisima


Ja imam smokvu pored kuce u Zagrebu, preblizu kuci sam je posadila i sad strepim da mi ne digne temelje kuce. Kolike su sanse za to?

Volim je i ne zelim je ubit.
grizantema is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2021., 22:35   #7
Quote:
grizantema kaže: Pogledaj post


Ja imam smokvu pored kuce u Zagrebu, preblizu kuci sam je posadila i sad strepim da mi ne digne temelje kuce. Kolike su sanse za to?

Volim je i ne zelim je ubit.
Nikakve. Nemaš sekvoju već smokvu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2021., 20:18   #8
Ovisi o temeljima.

Bez zafrkancije, nagledao sam se svega. Pojedine vrste imaju bas grdi korijenski sistem - smokve, mimoze, akacije, uglavnom vrste koje rastu u susnijim predjelima. Ovisno o vrsti, zna ici i deset petnaest metara u visinu, isto toliko u dubinu i u polumjer. Kada odsijecete ili srusite stablo ili cak iscupate panj, godinama vam naokolo svakog proljeca nicu mladice iz zaostalog korijenja. Imao sam par puta priliku vidjeti kako je korijenje prodrlo u spojeve betonskih cijevi za kanalizaciju, bistijerne, razne odvode.

U kompaktni temelj naravno da nece uci, ali uvijek ima spojeva kroz koje curi voda, primjerice kisnica.
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2021., 01:40   #9
Moja smokva je stara 5 godina i nikada nije bila obrezivana. Sad je u stadiju da izgleda kao veliki grm, grane su dugacke i tanke i ove nize leze na zemlji. Kada bi je i kako trebalo obrezati da dobije karakteristican izgled stabla? Sad na jesen ili treba cekati proljece? Inace radja svake godine.
Ete is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2021., 12:00   #10
Quote:
Ete kaže: Pogledaj post
Moja smokva je stara 5 godina i nikada nije bila obrezivana. Sad je u stadiju da izgleda kao veliki grm, grane su dugacke i tanke i ove nize leze na zemlji. Kada bi je i kako trebalo obrezati da dobije karakteristican izgled stabla? Sad na jesen ili treba cekati proljece? Inace radja svake godine.
Za početak, biljke se orezuju.
Drveće i grmlje može se orezivati cijele godine no najčešće se orezuje u periodu od proljeća do kasne jeseni.
Ako želiš stablo, ostavi najjaču granu a sve ostale odreži. Toj preostaloj grani odreži vrh kako bi se počela granati.
Prije nego odrežeš grane, možeš ih iskopati sa korijenom i rasaditi svaku za sebe.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2021., 23:07   #11
Quote:
Biljka kaže: Pogledaj post
Za početak, biljke se orezuju.
Drveće i grmlje može se orezivati cijele godine no najčešće se orezuje u periodu od proljeća do kasne jeseni.
Ako želiš stablo, ostavi najjaču granu a sve ostale odreži. Toj preostaloj grani odreži vrh kako bi se počela granati.
Prije nego odrežeš grane, možeš ih iskopati sa korijenom i rasaditi svaku za sebe.
Hvala. Smokva ima jos uvijek plodova, mislim da je ovo drugi put ovog ljeta, jer su smokve male. Ne vjerujem da ce uspjeti dozoriti. Osim toga grane se granaju s vecih grana pa ne vjerujem da ih mogu iskopati i rasaditi.
Jednostavno se bojim da ne napravim nesto krivo i ubijem cijelo stablo.
Ete is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2021., 19:10   #12
Quote:
grizantema kaže: Pogledaj post


Ja imam smokvu pored kuce u Zagrebu, preblizu kuci sam je posadila i sad strepim da mi ne digne temelje kuce. Kolike su sanse za to?

Volim je i ne zelim je ubit.
Neće ti dizati temelje, ali će navlačiti vlagu i ako nemaš dobru izolaciju, temelji će ti vlažiti. Ne nužno, ali meni se to dogodilo na vikendici.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2021., 13:53   #13
Quote:
Ete kaže: Pogledaj post
Hvala. Smokva ima jos uvijek plodova, mislim da je ovo drugi put ovog ljeta, jer su smokve male. Ne vjerujem da ce uspjeti dozoriti. Osim toga grane se granaju s vecih grana pa ne vjerujem da ih mogu iskopati i rasaditi.
Jednostavno se bojim da ne napravim nesto krivo i ubijem cijelo stablo.
Teško možeš ubiti smokvu. Možeš je otpiliti u ravnini s zemljom, možeš je spaliti (kod mene u dvorištu jedna smokva slučajno izgorjela), može smrznuti ako si u sjevernijim krajevima, no sljedeće proljeće opet niču iz onog patrljka ispiljene ili spaljene smokve nove grane. Smokva je ko korov.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2021., 18:15   #14
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Ovisi o temeljima.

Bez zafrkancije, nagledao sam se svega. Pojedine vrste imaju bas grdi korijenski sistem - smokve, mimoze, akacije, uglavnom vrste koje rastu u susnijim predjelima. Ovisno o vrsti, zna ici i deset petnaest metara u visinu, isto toliko u dubinu i u polumjer. Kada odsijecete ili srusite stablo ili cak iscupate panj, godinama vam naokolo svakog proljeca nicu mladice iz zaostalog korijenja. Imao sam par puta priliku vidjeti kako je korijenje prodrlo u spojeve betonskih cijevi za kanalizaciju, bistijerne, razne odvode.

U kompaktni temelj naravno da nece uci, ali uvijek ima spojeva kroz koje curi voda, primjerice kisnica.
A nist,, ubila,, sam smokvu . Prvo sam joj orezala vecinu grana, a ono malo lisca sto sam ostavila, sam pospricala s otrovom protiv trave.
Ma bojim se tog korjenja, sto trazi vodu. Bojim se, da mi ne unisti busotinu, a prevagnulo je to, da se konoba koja ima temelje od betonirane, armirane ploce, ukosila za oko 1,5 cm, pa se bojim, da je korjenje otislo ispod konobe. Smokva je udaljena od konobe 1,5 m.
Sad mogu mirno spavati i jesti susjedove smokve.
orion57 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2021., 23:13   #15
Ja bih posadio nekoliko smokava na mojoj otočkoj vukojebini. Najviše me je strah da ću morati prvih par godina obilato zalijevati. Ne znam kako smokva podnosi posolicu. Neki kažu dobro jer zimi nema lišća !?

Meni tamo nema što uništiti.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2021., 20:01   #16
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Ovisi o temeljima.

Bez zafrkancije, nagledao sam se svega. Pojedine vrste imaju bas grdi korijenski sistem - smokve, mimoze, akacije, uglavnom vrste koje rastu u susnijim predjelima. Ovisno o vrsti, zna ici i deset petnaest metara u visinu, isto toliko u dubinu i u polumjer. Kada odsijecete ili srusite stablo ili cak iscupate panj, godinama vam naokolo svakog proljeca nicu mladice iz zaostalog korijenja. Imao sam par puta priliku vidjeti kako je korijenje prodrlo u spojeve betonskih cijevi za kanalizaciju, bistijerne, razne odvode.

U kompaktni temelj naravno da nece uci, ali uvijek ima spojeva kroz koje curi voda, primjerice kisnica.
Treba bušiti rupe u panju i u njih nasipati herbicid.
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2021., 20:21   #17
Talking

Quote:
Torrio888 kaže: Pogledaj post
Treba bušiti rupe u panju i u njih nasipati herbicid.
Je, to je baš super način kako prihraniti baštu tako da cvjeta tisućama cvjetova.
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2021., 20:24   #18
Talking

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja bih posadio nekoliko smokava na mojoj otočkoj vukojebini. Najviše me je strah da ću morati prvih par godina obilato zalijevati. Ne znam kako smokva podnosi posolicu. Neki kažu dobro jer zimi nema lišća !?

Meni tamo nema što uništiti.
Prvih deset godina ih moraš zalivati.

Nakon toga nema niki problema, il prežive ili ih moraš zalivati ostatak tvog života da bi dobio neki plod i zaradu.
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2021., 20:42   #19
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Je, to je baš super način kako prihraniti baštu tako da cvjeta tisućama cvjetova.
Ne zalijevaš vrt sa herbicidom nego ciljano truješ panj, dok panj krepa i istruli aktivna tvar se degradira u bezopasne tvari.
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2022., 13:05   #20
Smokva je stara 4 godine, prošle godine je dala nešto plodova, ali dosta ih je ostalo sitno i žutkasto. Ove godine je još lošija situacija. Drvo je jako naraslo, obrezivao sam grane, listovi su zdravi, ima jako puno plodova koji nisu izrasli, većinom otpadaju na dodir. Nisam zaljevao, živim u Slavoniji. Da li je problem upravo u manjku vode?


Fotke:

https://ibb.co/8s3by5C
https://ibb.co/0yXGRwf
https://ibb.co/1K3N5MB
https://ibb.co/ThB6qL4
__________________
mrmlj
zdenkoooo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:31.