Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2012., 15:18   #261
Quote:
brunella kaže: Pogledaj post
Rastala sam se sluzbeno nešto manje od dva mjeseca, bila sam u braku tri godine ali sam zajednički život napustila ove godine u prvom mjesecu zbog suprugove nevjere. Zivjeli smo sa njegovim roditeljima,ja sam nekoliko mjeseci prije braka podigla kredit za svadbu i uređenje našeg novog doma, isto smo dobili veliku svotu novaca od svadbenog dara i samo sam gledala da čim kvalitetnije i ljepše uredim nas dom. Cijelo vrijeme sam u radnom odnosu i sama sam placala taj kredit, bivši muž mi je jedva vratio i moje stvari koje sam kupila užasno se ponio prema meni,kompletno sam izigrana a htjela sam samo miran i ugodan život. Imam li ja ikakva prava?, imam srecu što imam dobre roditelje koji su me primili natrag.
Sve sto je u stanu i mozes dokazati da je kupljeno za vrijeme braka, dijelite po pola. Kredit dijelite po pola.

Opet je jedini nacin sjesti i pokusati se dogovoriti, ma koliko tesko bilo.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:28   #262
Quote:
nplava kaže: Pogledaj post
u slučaju razvoda nakon 26 godina braka, kad žena ostavi muža i ode sa drugim muškarcem (zato što joj je to jedina opcija nakon dugog recimo lošem braka u kojem se stvarno naradila) , da li ima pravo na pola zajedničke imovine stečene u bračnoj zajednici?? molim hitno odgovor
hvala
Imovina stečena prije 01.07.1999. godine ne mora ići na pola, već se utvrđuju udjeli i koliko je tko pridonio u tu imovinu. Ona imovina stečena nakon tog datuma ide po pola...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 16:49   #263
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Imovina stečena prije 01.07.1999. godine ne mora ići na pola, već se utvrđuju udjeli i koliko je tko pridonio u tu imovinu. Ona imovina stečena nakon tog datuma ide po pola...
znači bez obzira što je otišla drugom muškarcu? hvala na odg
nplava is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 09:00   #264
rastava - auto kredit

situacija je sljedeca;
rastava braka je u tijeku, jos nismo dosli do sudske podjele imovine, dogovorit se bas ne mozemo jer supruga bas nije spremna lijepo razgovarati...

imamo auto na kredit jos 13 mjeseci, auto glasi na moje ime, istekla mu je upravo registracija i nitko ga ne vozi...

bivsa supruga ga je vozala do zadnjeg dana registracije uvjeravajuci me da ce ona otplatiti kredit do kraja (ostalo jos 47.000kn, 13 mjeseci x 3600kn) ali se odjedanput predomslila i hoce da ju isplatim pola vrijednosti automobila (vrijednost mu je otprilike 47000kn)... zaposleni smo oba dvoje..

ne znam da li sam dobro shvatio, ali ona je obavezna platiti svaki mjesec pola rate jer je to zajednička stečevina?

da li me može ikako natjerati da je isplatim pola vrijednosti automobila?
smijem li ja automobil prodati i isplatiti banci dugovanje?
ima li tko kakav dobar pravni savjet u vezi ovoga?
endjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 22:14   #265
Trebala bi neke pravne savjete.
Zanima me na što moram obratit pozornost ukoliko odlucim zatraziti rastavu. U braku sam 23 godine, jedini prihodi koje imam je placa koja je blizu minimalca u Hrvatskoj. Zivemo u stanu od suprugovih roditelja, tokom braka smo izgradili kucu, imamo auto, motor i neka ulaganja. Sve je to na mog supruga napisano, a iskreno, ja ni ne znam gdje svi novci idu. Djeca su punoljetna na studiju,ali pitanje se tice imovine.
Ne zelim doci do imovine sudskim putem, vec se prvo pokusat dogovoriti. Strah me da kada predam papire za rastavu da će suprug svu imovinu prebaciti na druge ljude te da ce rec da nema nicega. Ne zelim mnogo, samo jedan dio koji mi pripade, manje od toga sta bi trebala dobiti. Zanima me, ukoliko se ne uspijemo dogovoriti, moze li se traziti blokada sve njegove imovine? Kada,kako ?
AKo imate nekakve korisne savjete, dobro bi dosli
Hvala
Antonjeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 01:41   #266
Bivsa zena, problem, malo zajebano

Ovako, imam odvjetnika, ali mi bas ne daje neke pozitivne informacije i najmanje sto od odvjetnika ocekujem je da mi kaze => ne znam tocno. Razmisljam da ga promjenim, ali prije nego to ucinim, zelim pitati da li je uopce ista moguce napraviti i da li itko od vas ima kakvo slicno iskustvo.

Ovako, dok je razvod trajao, bio sam sa jednom zenskom, to moja bivsa zena nikada nije znala, do sada, kada ju je ta zenska s kojom sam u to vrijeme bio, kontaktirala (navodno, slucajno nasla preko google/facebooka) i "ispricala" (da se kulturno izrazim) neke stvari, kao i to da sam joj slao/davao novac i kupovao stvari dok se moj odvjetnik kojeg sam placao trudio da predstavi moju situaciju takvom da nemam prostora mojoj bivsoj dodatno davati novac za neke stvari.

Eh sada je to sve propalo u vodu jer je ova zenska to sve mojoj bivsoj zeni lijepo "ispricala" (kao sto sam rekao) preko facebooka, pa je moja bivsa sve te izjave fino sakupila i savjetovala se kod svog odvjetnika da vidi, moze li kako doci do para. Njezin odvjetnik je mom odvjetniku fino poslao pismo i sad jebiga, nasao sam se u zajebanoj situaciji. Odvjetnik ce "pokusati" vidjeti sta moze napraviti, a mene "pokusavanje" ne zanima, nego rjesenje.

Ova je sjebala sve za sto se mjesecima moj odvjetnik borio, tako da sam ga prakticki bez veze placao jer cu na koncu ionako morati platiti bivsoj, osim ako postoji neko rjesenje, mozda drugi odvjetnik?

Ako neko ne zeli nesto ovdje napisati, slobodno neka mi posalje privatnu poruku.
__________________
...dao Bog da vam sin doveo zeta kuci zbog greske 503 i 504.

Zadnje uređivanje Sabrepulse : 09.12.2012. at 01:52.
Sabrepulse is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 11:51   #267
MOLIM ZA PRAVNI SAVJET

Samohrani sam otac 3 djece,bivsa supruga je napustila djecu i ne daje lipe za njih iako joj je sud odredio alimentaciju.ona se stalno prijeti da neda za djecu jer mi se stalno prijeti pa Vas molim za savijet.dok smo bili u braku 10 godina nije radila ja sam sve financirao dizao kredite otplacivao,kad se zaposlila digla je kredit od 100000,00 kn,ja te novce nisam ni vidio jer je trosila samo na sebe,a mene je nagovorila da joj budem jamac iako sam u invalidskoj mirovini,banka cak nije trazila nikakve dokumente od mene i mojih primanja,sad ona otplacuje taj svoj kredit,al mi stalno prijeti da ako ja njoj na placu posaljem za alimentaciju da ona nebude placala svoj kredit,a posto sam ja jedini jamac da mi budu sijeli na mirovinu iako ja imam ovrhu na mirovini zbog njenih prijasnjih dugova.
molim Vas pravni savijet dal to ona moze napraviti i dal posto
ja imam ovrhu,dal me onda bude taj njen kredit cekao za otplatu kad ova ovrha istekne koju vec placam zbog nje??????

POMOZITE,sto da radim.lipe ne daje godinama,otplacujem njene dugove i jos mi hoce natovariti svoj kredit od kojeg nisam lipe vidio ako joj posaljem ustegu na placi


Hvala unaprijed
daa76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 17:53   #268
Razvod vani i koga obavijestiti u HR

Da li itko zna sta treba da bi se razvod "proveo kroz papire" u HR, nakon sto je razvod proveden vani? Koga obavijestiti i kako. Vjencali smo se u ZG a razveli u USA.
disapointed is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 08:32   #269
Quote:
disapointed kaže: Pogledaj post
Da li itko zna sta treba da bi se razvod "proveo kroz papire" u HR, nakon sto je razvod proveden vani? Koga obavijestiti i kako. Vjencali smo se u ZG a razveli u USA.
Sa papirima o razvodu braka otidite u najblizu Hrvatsku ambasadu i to ce Vam oni rijesiti, kad stigne nostrifikacija oni ce Vam poslati papire....istina dobro to naplate, ali je sigurno
obican gradanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 08:29   #270
ex-supruga je prilikom odlaska u drugi stan pokupila sve sto je platila ona i njeni roditelji, da bi sada nakon izvjesnog vremena izjavila kako ce potrazivati i ono sto smo "zajedno" kupili i sto je ostalo - a to je sve sto sam platio ja i sto su moji roditelji donirali?

recimo potrazuje zimske gume koje sam dobio i ne psotoji racun za to, postoji li sansa da se takve stvari oduzmu meni u njenu korist?!
endjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 15:27   #271
Raspodjela kuće!

Bok,imam jedno pitanje oko raspodjele kuće! Naime starci se zele rastaviti,nas djece je dvoje,brat i ja,e sad,kad bi se kuća prodavala na koliko bi se djelova djelila,koliko mi djeca dobivamo a koliko starci,kucu je sagradio moj tata i njegova mama prije nego su se vjencali! Hvala!
oliver23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 18:54   #272
Quote:
oliver23 kaže: Pogledaj post
Bok,imam jedno pitanje oko raspodjele kuće! Naime starci se zele rastaviti,nas djece je dvoje,brat i ja,e sad,kad bi se kuća prodavala na koliko bi se djelova djelila,koliko mi djeca dobivamo a koliko starci,kucu je sagradio moj tata i njegova mama prije nego su se vjencali! Hvala!
vi djeca nečete dobiti ništa djele se vaš otac i majka ako su nekretninu stekli u braku po 1/2 a vi možete dobiti dio ako vam netko od njih pokloni darovnim ugovorom
robberta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 19:53   #273
Quote:
robberta kaže: Pogledaj post
vi djeca nečete dobiti ništa djele se vaš otac i majka ako su nekretninu stekli u braku po 1/2 a vi možete dobiti dio ako vam netko od njih pokloni darovnim ugovorom
Ali kuca nije stecena u braku,sagradili su je tata i njegova mama prije njihovog braka!
oliver23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 09:41   #274
Rastava braka

Zamolila bi da mi netko odgovori dali je moguće traziti odgodu prvog ročišta brakorazvodne parnice zbog pronalaska odvjetnika? Dali se treba pojaviti na prvom ročištu i to zahtjevati ili je potrebno prije dostaviti sudu molbu za odgodu? Hvala
misa masa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 15:33   #275
dobar dan , malo sam citao forum pa posto nisam iz prica nasao neko rijesenje za svoj problem odlucio sam se ukljuciti i traziti pomoc , evo ovako je to bilo , kada sam se pred cetri god. ozenio sada bivsom suprugom ona je bila nezaposlena sto je i ostala jer u cetri god braka nije cak ni jednu jedinu molbu za posao poslala , novcem od pira smo zatvorili neka njezina dugovanja i kupili klimu za stan koji smo dobili na koristenje od mojih roditelja , namjestaj za stan i bijelu tehniku smo kupili novcem koji smo posudili od mojih roditelja a vratili smo dio posto nismo uspjeli i zivjet i vratit cijeli iznos samo od moje place , sada kada smo razvedeni ona od mene trazi da joj isplatim pola od vrijednosti namjestaja koliko je namjestaj placen pred cetri god . na sto ja nemogu pristati , ponudio sam joj da uzme pola namjestaja (za koji ja moram jos vratit dio novaca ) ali ona na to nepristaje , predlozio sam joj da platimo popola vjestaka pa da vidimo trenutnu vrijednost namjestaja ali ni to nezeli , posto sam ja umeduvremenu ostao bez posla nemogu sam platiti vjestaka (2000 kn +pdv) uz 1400 kn alimentacije , molim vas da mi netko ako slucajno zna ili je prosao tako nesto napise koliko posto god . namjestaj i bijela tehnika gube na vrijednosti pa da joj to pokazem i da po tome izracunamo trenutnu vrijednost na i probamo rijesiti tu situaciju , hvala na pomoci
viktor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 00:13   #276
Oov preselite nekamo ako treba....dakle, prijateljica udana manje od godine dana. Muž ju ostavio. Nju, osim nečeg kaj je manje važno, više muči slijedeće - on je prije braka digao kredit njoj za auto. Ona nije mogla, jer je na određeno. Ona ima veću plaću od njega inače, i sve kaj je on izdvajao u kućanstvo mjesečno je bilo tih 1300kn, iako je trošio puno više, ostatak plaće bi zapio i zakartao, a ona bi ih hranila, plaćala osiguranja, putovanja, registraciju, benzin, svašta nešto, sve troškove života...i, ona je njemu poklonila prije braka svoj stari auto. E sad, taj novi koji je kupljen na kredit, je otplaćen do sad pola. Ona se boji da on ne traži natrag novce koje je uplaćivao dvije godine za taj auto. On je digao inače nenamjenski kredit, ne može ničime dokazati da je tim kreditom otplaćivao auto. Mi mislimo da ona ne mora ni dalje plaćati auto ako neće, jer banka njemu sjeda za kredit. No, dakle, ona bi dalje plaćala taj auto, on je uzeo svoj stari i kaže da neće ovaj, ali postoje još dvije godine kredita. Jedino ju strah da ju ne traži ovaj već otplaćeni dio natrag. Auto inače stoji na nju. Ima li on pravo na isplati dvije godine već otplaćenog kredita ili ne?
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 01:25   #277
mala pravna omoc ? :)

dno pitanje za kolegicu s posla. glavno pitanje je dali moze i koliko toga dobiti razvodom braka. a situacija je sljedeca...

tocno godinu dana vise ne zivi s muzem koji na svoje ime ima stan od 120 kvadratnih metara i poslovni prostor od 40. jos se nisu razveli zato se i raspituje malo prije. normalno trebali bi dijeliti 50/50 ali je stvar u tome da je on to dobio kao na poklon od starog sto stoji u ugovoru. valjda su izbjegli placanje poreza i slicno. ali je isto dobio kad su bili u braku znaci zajednicka imovina...

eto pitanje je dali ce zena dobiti i koliko ima pravo? i da napomenem iako neznam koliko je bitno imaju 3 punoljetne djece koje zive od tad s mamom i placaju naravno novu stanarinu za sebe iako samo ona ima stalni posao i otac nikad od tih godinu dana nije dao skoro pa nista novca od rente prostora.....


hvala vam unaprijed za sve info!
indeed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 05:30   #278
S obzirom da mu je to darovano, nije stečeno zajedničkim radom u braku, ne radi se o bračnoj stečevini, znači ne dijeli to sa ženom.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 12:23   #279
Quote:
oliver23 kaže: Pogledaj post
Ali kuca nije stecena u braku,sagradili su je tata i njegova mama prije njihovog braka!
Ti i dalje nemaš nikakvo pravo na išta.

Quote:
indeed kaže: Pogledaj post
eto pitanje je dali ce zena dobiti i koliko ima pravo? i da napomenem iako neznam koliko je bitno imaju 3 punoljetne djece koje zive od tad s mamom i placaju naravno novu stanarinu za sebe iako samo ona ima stalni posao i otac nikad od tih godinu dana nije dao skoro pa nista novca od rente prostora.....
Nema pravo na ništa, ali su isto tako mogli svi ostati živjeti u tom stanu, bez obzira na rastavu - naime, ukoliko nemaju ni ona ni djeca gdje živjeti, on ih ne može samo tako izbaciti iz stana... al sad je prošla baba s kolačima
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 16:37   #280
rastava i stanovanje

Pozdrav,Imam slijedeći problem:U procesu sam rastave braka. U braku je rođeno mlt.dijete koje je nakon prekida zajednice ostalo živjeti s majkom u mojoj kući. Kuću sam naslijedio darovnim ugovorom što će reći da je u mom vlasništvu.Supruga u kuću nije ulagala ništa, nije bila u radnom odnosu tijekom braka a ni sada, jedino što je kupila je namještaj u kući ( koji joj i prepuštam ).Pitanje je slijedeće:

1. Mogu li zahtjevati njeno iseljenje iako nismo još "pravno" razvedeni? Da li je ona možda "zaštićena" ukoliko je postupak razvoda u tijeku?2. Što učini i kome se obratiti u slučaju da se ona ne želi iseliti? 3. Može li se pokrenuti i za to parnica neovisno o tome jesmo li u braku ili ne ili moram čekati da se rastanem pa onda pokrenuti parnicu?Hvala
Iva_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:55.