Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2009., 17:25   #61
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Ako u sustav uključuješ socijalna davanja, onda da, slažem se da država guta puno para. Ako želiš reći da je samo do političarskih plaća, onda se nikako ne slažem jer su one, iako vrlo vidljive, tek manja stavka.
Uopce nisam aludirao na politcarske place. Govorim o tome da ja placam jednako zdravstveno osiguranje kao i smetlar. Mi samo zaglavili u nekom sustavu koji nije nit jedno nit drugo. Kad bi zaista imali toalno privatno osiguranje onda bi to imalo smisla, no ovo nase je kao susta u kojem se doprinos za osiguranje placa sukladno prihodima, ali samo ukoliko su ti prihodi iz nesamostalnog rada? Halo, pa kakve veze ima jesu li mi prihodi iz samostalnog ili nesamostalnog rada (mislim na dobit)?

Quote:
Da, ali potpuno - dakle, smrt socijalne države i (moguće) rođenje socijalnog društva. Također postoji i tkz. ravna porezna stopa, no to je samo djelomično riješenje.
Ovo sto mi kao imamo je sustav u kojem svatko ima zdravstveno osiguranje, bez obzira na placu ima jednaku uslugu (zanemarimo ona dobrovoljna dopunska osiguranja). Ja smatram da to i nije lose, pa i nek netko tko je nezaposlen i nema primanja, nek i on bude osiguran i ja nemam problema da ja financiram njegovo ljecenje ako treba. Odredjen nivo solidarnosti mi nije nelogican. Ja samo govorim o paradoksu kojeg imamo samo zato sto nemamo porez na KD. Da ima tog poreza onda bi ljudi poput mene prestali plivat u sivoj zoni i zaposlili bi se na realne place, placali doprinose sukladne primanjima i amen. Ovako imas farsu da je valjd apola hrvatsek zaposleno na minimalcima a lovu si isplacuju na raznorazne nacine. I onda jadan Suker vise ne zna ni tko koliko zaradjuje a tu mu ni ovaj novi broj nece puno pomoc.

Quote:
Konkretan primjer - Todorića prisiliš da plati porez na KD od 20% ali u isto vrijeme Abramović skuži da bi mu bilo bolje uložiti 30 milijuna u Crnu Goru, nego u Hrvatsku upravo zbog tog poreza.
Ako netko odustane od investicije samo radi PnKD onda je pitanje koliko mi takvog investitora uopcei trebamo jer je moja prva pomisao da je dosao "investirat", izmust lovu i ISPLATIT JE na privatni racun (dakle negdje vani). Ma bilo bi dosta da se porez na dobit od 20% podjeli na 10% porez an dobit i 10% PnKD i vec bi se stimuliralo reinvestiranje a destinuliralo vadjenje love.
Drzava mora nesto poduzet kako bi sprijecila izlazak love iz RH. nekidan rekli kako je u prvom kvartalu nekoliko stranih velikih firmi povuklo preko 500 milijuna Eura dobiti. Koja nam korist od motoviranja stranih investitora ako tako iskoristavaju nase poreze?
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 17:28   #62
Sad mi je jasnije tvoje mišljenje. Iskreno- stvarno ništa neznam o poslovanjima firma u Njemačkoj i vani, onda mi ovo što ti pričaš iz prve ruke dođe sasvim apstraktno.

Imaš pravo za obrt i doo, mi nesmijemo riskirati sa obrtom jer su kazne drakonske (nautički turizam).
Ipak tu je posao gdje se vrte ogromni novci ali kad sve poplaćaš - ostane ti nešto sitno, i stalno nas kažnjavaju i uvode nove propise itd.
Da ne volim taj posao nebi ga uopće radila.

U ovoj situaciji u kojoj je sada država, treba ogromna restruktura svega - komplatnog sustava. Kad bi se krenilo sa tim novim porezima nafrkale bi manje firme do 5 zaposlenih kao moja koje nemaju toliki profit da bi im se to nakraju isplatilo.

Uopće nemam ideju kako rješit trenutno situaciju. Znam samo da ne želim da me dodatno gule
aurora-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 17:29   #63
Ej, mogao si nam ako imaš volje objasniti sistem vani ( u njemačkoj). Koliki su doprinosi na plaću, porezi davanja itd..?
aurora-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 17:40   #64
Naplata poreza je prica i problematika za sebe. Da imamo sustav u kojem funkcionira naplata onda ne bi bilo ni problema sa placanjem PDVa i nelikvidnoscu, porez nema neke direktne veze s time.
Mi koji stvaramo dodatnu vrijednost ne palcamo PDV iz völastitog djepa vec "kreditiramo" kupca placajuci PDV za njega. Mi cemo taj PDV naplatit od kupca, nas je problem premostit tu vremensku razliku i uopce izvrsit naplatu.
Ali PDV na koncu uvijek placa krajnji kupac. Iako na racunu pise porez na dodatnu vrijednost radi se naravno o porezu na punu vrijednost (promet).[/QUOTE]


oprosti jali a ovu tvoju konstataciju ne kužim meni to izgleda kao literatura za brucoša ekonomije , pih... da kupac plaća pdv.... e pa po meni bi to bilo moguće na monopolističkom tržištu tipa ja prodajem po toj cijeni moja kalkulacija marže + pdv , međutim na otvorenom tržištu moje skromno zapažanje je slijedeće cijena na tržištu je bila 150 kuna za npr ciglu , situacija se mijenja tržište je otvoreno svi se borimo za kupca u strahu od pada priohoda čim osjetimo pad napadamo na sniženje cijena kako bi ugrozilli konkuranciju ili smišljamo načina na koji način da pridobijemo kupca( što nas sve više košta) prije konkurencije pa je cijena na tržištu za ciglu došla 99 kuna aj sad ti prodaj po 150 i molim te zovi tog kupca da ti plati pdv, šta on misli kupac glupi nek plati taj pdv pa on to plaća miša mu blesavog , bravo majstore .
meni izgleda da ipak ja plaćam taj pdv na uštrb svoje marže ili možda griješim prosvijetli me
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 17:40   #65
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Uopce nisam aludirao na politcarske place. Govorim o tome da ja placam jednako zdravstveno osiguranje kao i smetlar. Mi samo zaglavili u nekom sustavu koji nije nit jedno nit drugo. Kad bi zaista imali toalno privatno osiguranje onda bi to imalo smisla, no ovo nase je kao susta u kojem se doprinos za osiguranje placa sukladno prihodima, ali samo ukoliko su ti prihodi iz nesamostalnog rada? Halo, pa kakve veze ima jesu li mi prihodi iz samostalnog ili nesamostalnog rada (mislim na dobit)?
Sve što si rekao u vezi toga stoji. Međutim, ja nemam namjeru debatirati o tome kako popraviti sadašnji sustav jer smatram da on, kao i prokleti jarak iz kojeg je ispuzao, moraju nestati.

Quote:
Ja smatram da to i nije lose, pa i nek netko tko je nezaposlen i nema primanja, nek i on bude osiguran i ja nemam problema da ja financiram njegovo ljecenje ako treba. Odredjen nivo solidarnosti mi nije nelogican.
Ako si ti spreman nekome financirati zdravstveno, zašto ti, pobogu, treba država da te natjera na to?

Ili ćeš svojevoljno plaćati ili nečeš.

Quote:
Ako netko odustane od investicije samo radi PnKD onda je pitanje koliko mi takvog investitora uopcei trebamo jer je moja prva pomisao da je dosao "investirat", izmust lovu i ISPLATIT JE na privatni racun (dakle negdje vani).
Naravno da je - zašto bi inače investirao u Hrvatsku? Jer mu se sviđa zemlja?
A mi ga trebamo jer njegov kapital otvara radna mjesta, koja onda pune proračun. Investitori su mobilni, zaposlenici nisu. U tome ti je ustvari cijela mudrost - poreznikova ruka može zagrabiti radnika i oderat mu kožu, ali međunarodni investitori su nešto drugo i zato se prema njima odnose sa određenim količinama poštovanja, pristojnosti i straha.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 17:44   #66
Quote:
aurora-s kaže: Pogledaj post
Ej, mogao si nam ako imaš volje objasniti sistem vani ( u njemačkoj). Koliki su doprinosi na plaću, porezi davanja itd..?
Svugdje je drugacije. U Njemackoj recimo moras placat 13 placa, u Austirji 14, itd. ali kad se sve zbroji mislim da drzava direktno pojede oko 60% place, s time da ako ides racunat da je radnik na placi u prosjeku 3 tjedna na godisnjem, 3 tjedna na bolovanju, onda je efikasna cijena rada ubitacno visoka.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 17:53   #67
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
oprosti jali a ovu tvoju konstataciju ne kužim meni to izgleda kao literatura za brucoša ekonomije , pih... da kupac plaća pdv.... e pa po meni bi to bilo moguće na monopolističkom tržištu tipa ja prodajem po toj cijeni moja kalkulacija marže + pdv , međutim na otvorenom tržištu moje skromno zapažanje je slijedeće cijena na tržištu je bila 150 kuna za npr ciglu , situacija se mijenja tržište je otvoreno svi se borimo za kupca u strahu od pada priohoda čim osjetimo pad napadamo na sniženje cijena kako bi ugrozilli konkuranciju ili smišljamo načina na koji način da pridobijemo kupca( što nas sve više košta) prije konkurencije pa je cijena na tržištu za ciglu došla 99 kuna aj sad ti prodaj po 150 i molim te zovi tog kupca da ti plati pdv, šta on misli kupac glupi nek plati taj pdv pa on to plaća miša mu blesavog , bravo majstore .
meni izgleda da ipak ja plaćam taj pdv na uštrb svoje marže ili možda griješim prosvijetli me
Sorry ako nisam dobro objasnio.
Pokusat cu pojednostavnit.
Kad god ti nesto kupis, bilo ao fizicka osoba, bilo ao veletrgovac bilo kao maloprodaja, tebi na fakturi pise stavka PDV. nas je Skegro naucio da PDV znaci "porez na dodanu vrijednost". E pa to sto mi placamo pod stavkom PDV niej porez na dodanu vrijednost. Onaj od kojeg sam ja kupio robu je podigao vrijednost robe za mozda 10% Kuna ali na racunu se PDV obracunava na pun iznos robe i ne placa taj porez onaj od kojeg sam ja to kupio vec taj porez placam ja (prodavac uplati porez za mene pa onda naplati od mene i takose namiri). Dakle PDV na koncu uvijek palca krajnji kupac, sve ostale karike prije se samo medjusobno prebijaju. Izraz PDV je sasvim pogresan, zbog toga su i Nijemci jos daleke 1974 ukinuli izraz MwSt i uveli USt. I termin USt je doduse pogresan jer to de facto znaci porez na promet ali je ipak puno tocniji od "PDV".

Ovo sa ciglom ne kuzim bas. Ti kao element lanca podizes vrijednsot robe. Znam da se nekad desi da i popusis na trgovini, dakle da kupis skupo prodas jeftino, ali to se PDV uopce ne tice. Ti ako kupis ciglu za 123 Kune + 27 Kuna PDVa, ove 27 Kune ionako potrazujes od Sukera (vjerojatnije je da ces prebit). Te 27 Kune PDV koje si ti platio onaj koji ti je prodao ciglu mora uplatit Sukeru (ili prebit). To je za tebei njega kao trgovce neutralna stvaka i na njimane mozes izgubit. One tebi otezavaju poslovanje u smisu da ih moras birokratski provuc kroz knjige i jos gore da ti narusavaju likvidnost buduci obaveza placanja PDVa nastaje cim izdas racun (ako nisi obrtnik) em zato sto ti moras svojeg kupca ganjat za naplatu. PDV na koncu uvijek placaju krajnji potrosaci i to ne u iznosu nekakve dodane vrijednosti vec na punu vrijednost tog predmeta.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:01   #68
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Sve što si rekao u vezi toga stoji. Međutim, ja nemam namjeru debatirati o tome kako popraviti sadašnji sustav jer smatram da on, kao i prokleti jarak iz kojeg je ispuzao, moraju nestati.
Pretpostavljam da ne zagovaras anarhizam .
Ne moramo vodit tako radikalne rasprave, ja sam samo iznio svoje vidjenje problema vezanog za nepostojanje PnKD. Nema potrebe zbog toga ic analizirat citav sistem, iako mi je jasno da je puno toga medjusobno povezano.

Quote:
Ako si ti spreman nekome financirati zdravstveno, zašto ti, pobogu, treba država da te natjera na to?

Ili ćeš svojevoljno plaćati ili nečeš.
Kome placat? Pa HZZO ima duznost prikupljat lovu i rasporedjivat je onima kojima skrb treba. To nije moja zadaca ili duznost niti bih se zelio bavit tim stvarima. Jos mi samo treba da odlucujem tko ce zivjet a tko ce umrijet.

Ja sam rekao da razumijem da drzava prikuplja lovu za solidarnu skrb.

Quote:
Naravno da je - zašto bi inače investirao u Hrvatsku? Jer mu se sviđa zemlja?
A mi ga trebamo jer njegov kapital otvara radna mjesta, koja onda pune proračun. Investitori su mobilni, zaposlenici nisu.
Drzava preko PnKD moez regulirat venitl koji odredjuej koliko se love reinvestira a koliko se vadi. Ako uvedes PnKD 100% onda ces kratkorocno imat prihode od tog poreza ali za godinu dana ce sve firme propast. Ali ovo sto sad imamo je sasvim drugi ekstrem jer se ljude potice da vade lovu a ne da reinvestiraju. Smatram naiem da smo mi jako daleko od idealnog balansa i to me smeta i smatram da to steti drzavi.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:26   #69
Ovo sa ciglom ne kuzim bas. Ti kao element lanca podizes vrijednsot robe. Znam da se nekad desi da i popusis na trgovini, dakle da kupis skupo prodas jeftino, ali to se PDV uopce ne tice. Ti ako kupis ciglu za 123 Kune + 27 Kuna PDVa, ove 27 Kune ionako potrazujes od Sukera (vjerojatnije je da ces prebit). Te 27 Kune PDV koje si ti platio onaj koji ti je prodao ciglu mora uplatit Sukeru (ili prebit). To je za tebei njega kao trgovce neutralna stvaka i na njimane mozes izgubit. One tebi otezavaju poslovanje u smisu da ih moras birokratski provuc kroz knjige i jos gore da ti narusavaju likvidnost buduci obaveza placanja PDVa nastaje cim izdas racun (ako nisi obrtnik) em zato sto ti moras svojeg kupca ganjat za naplatu. PDV na koncu uvijek placaju krajnji potrosaci i to ne u iznosu nekakve dodane vrijednosti vec na punu vrijednost tog predmeta.[/QUOTE]

je to stoji!! ... lijepo si to objasnio , ako trgovine rade da ono što kupe prodaju po istoj cijeni pa nema dodatne vrijednosti onda bi to bili birkratsko provlačanje kako ti kažeš no svaka dodana vrijednost naravno stvara i obvezu pdv-a 22 %, dakle em se boriš da je ostvariš a kad je ostvariš na kraju je oporezovana 22 % ipak pdv plaćaš ti mislim ja odnosno poduzetnik , kupcu je cijena 99 kuna
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:39   #70
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da ne zagovaras anarhizam .
Ne moramo vodit tako radikalne rasprave, ja sam samo iznio svoje vidjenje problema vezanog za nepostojanje PnKD. Nema potrebe zbog toga ic analizirat citav sistem, iako mi je jasno da je puno toga medjusobno povezano.
Ne, ovo što ja zagovaram je daleko od anarhizma, ali još dalje od ovog statizma koji sada imamo.

Quote:
Kome placat? Pa HZZO ima duznost prikupljat lovu i rasporedjivat je onima kojima skrb treba. To nije moja zadaca ili duznost niti bih se zelio bavit tim stvarima. Jos mi samo treba da odlucujem tko ce zivjet a tko ce umrijet.

Ja sam rekao da razumijem da drzava prikuplja lovu za solidarnu skrb.
Govorim o socijalnom društvu, gdje jedan član dobrovoljno pomaže drugome kojemu je silom prilika potrebna privremena pomoć. Ukoliko ti se gadi direktan dodir, uvijek možeš donirati nekoj dobrovoljnoj udruzi.

Ja jednostavno ne vidim razloga zašto to mora biti država.

Quote:
Drzava preko PnKD moez regulirat venitl koji odredjuej koliko se love reinvestira a koliko se vadi. Ako uvedes PnKD 100% onda ces kratkorocno imat prihode od tog poreza ali za godinu dana ce sve firme propast. Ali ovo sto sad imamo je sasvim drugi ekstrem jer se ljude potice da vade lovu a ne da reinvestiraju. Smatram naiem da smo mi jako daleko od idealnog balansa i to me smeta i smatram da to steti drzavi.
U trenutačnoj situaciji joj ne šteti - dapače, drži je u tržišnoj utrci. Kada bi se RH sada raspištoljila i počela razbacivati nekakvom "moći" ostala bi vrlo brzo bez kapitala, a s time i bez poreznog novca. O PnKD se može govoriti kada ljudi žele investirati, a ne kada je izbjegavaju u velikim krugovima.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:48   #71
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
ako trgovine rade da ono što kupe prodaju po istoj cijeni pa nema dodatne vrijednosti onda bi to bili birkratsko provlačanje kako ti kažeš no svaka dodana vrijednost naravno stvara i obvezu pdv-a 22 %, dakle em se boriš da je ostvariš a kad je ostvariš na kraju je oporezovana 22 % ipak pdv plaćaš ti mislim ja odnosno poduzetnik , kupcu je cijena 99 kuna
Ako cigla na pocetku lanca kosta 10 Kuna, i prodje kroz ruke 10 trgovaca, na kraju ce krajnji kupac tu ciglu kupit za 100 Kuna + 22% PDVa na 100 Kuna, platit ce dakle 122 Kune. Drzava je iz citavog tog lanca trgovine zaradila 22 Kune PDVa. Tko je platio te 22 Kune? Pa samokrajnji kupac. Svi ovi trgovci u lancu su placali, naplacivali, prebijali ali na kraju je ipak krajnji kupac taj koji plati te 22 Kunei ne dobije ih od nikog natrag. I plati naravno ne na nekakvu dodanu vrijednost vec na pune 100 Kune koliko je platio ciglu.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 20:44   #72
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Ako cigla na pocetku lanca kosta 10 Kuna, i prodje kroz ruke 10 trgovaca, na kraju ce krajnji kupac tu ciglu kupit za 100 Kuna + 22% PDVa na 100 Kuna, platit ce dakle 122 Kune. Drzava je iz citavog tog lanca trgovine zaradila 22 Kune PDVa. Tko je platio te 22 Kune? Pa samokrajnji kupac. Svi ovi trgovci u lancu su placali, naplacivali, prebijali ali na kraju je ipak krajnji kupac taj koji plati te 22 Kunei ne dobije ih od nikog natrag. I plati naravno ne na nekakvu dodanu vrijednost vec na pune 100 Kune koliko je platio ciglu.

je l ? a koji su to trgovci koji kupuju po 100 i prodaju po 100, pa valjda se kupuje po 50 i plati se pdv na 50 ja dakle predporez 22 posto a prodamo po koliko možemo na tržištu dakle 80 , 100 koliko tržište može progutati naravno da što više zaradim a da se prodaje da ne stoji pa prema tome tu je riječ o dodanoj vrijednosti na predporezu imaš 12,1 a dodana vrijednost je ako prodaš po 122 dakle trgovac plaća državi razliku na dodanu vrijednost a tu pričamo o marži , mislim meni je jasno da to sve plaća kupac isto tako plaća kupac i moji maržu i moju nabavnu cijenu , sve to stoji na kraju ja moram obračunati taj porez a ne kupac i nije to prolazna stavka zapravo jest u računovodstvenom smislu međutim ja razmišljam kao poduzetnik i razmišljam koliko me boli kada moram platiti pdv.
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 21:32   #73
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
je l ? a koji su to trgovci koji kupuju po 100 i prodaju po 100,
Ma uopce nije bitno kolika je razlika izmedju nabavne i prodajne cijene, pa ni kad je ta razlika negativna.

Quote:
pa valjda se kupuje po 50 i plati se pdv na 50 ja dakle predporez 22 posto
Da, ti pretporez 22% platis ali tu lovu ti prakticki odmah i potrazujes od Sukera tako da realno gledajuci tebe to nista ne kosta (nakon sto sve isprebijas), tebi PDV nije stavka u bilanci ili dobiti, to je tebi kao trgovcu neutralno.

Quote:
a prodamo po koliko možemo na tržištu dakle 80 , 100 koliko tržište može progutati naravno da što više zaradim a da se prodaje da ne stoji pa prema tome tu je riječ o dodanoj vrijednosti na predporezu imaš 12,1 a dodana vrijednost je ako prodaš po 122 dakle trgovac plaća državi razliku na dodanu vrijednost
Ne. Ne opalca trgovac nikakav porez na dodanu vrijednost. Ako ja kupi nesto po 80 i prodam po 100, ja sam dodao robi vriejdnost od 20 Kuna, ali Sukeru necu platit 22% od te dodane vrijednosti vec cu platit (i to samo privremeno) 22% na 80 Kuna (dakle na punu nabavnu vrijednost). Nema tu nikakvog poreza na DODANU vrijednost. Ali i to sto platis ces dobit natrag. Sve na kraju lanca placa krajnji kupac, ti to samo moras proslijedit/proknjizit/kreditirat.

Quote:
a tu pričamo o marži , mislim meni je jasno da to sve plaća kupac isto tako plaća kupac i moji maržu i moju nabavnu cijenu , sve to stoji na kraju ja moram obračunati taj porez a ne kupac i nije to prolazna stavka zapravo jest u računovodstvenom smislu međutim ja razmišljam kao poduzetnik i razmišljam koliko me boli kada moram platiti pdv.
Boli te jer je najgore imat pa nemat (dakle cisto psiholoski). Ali isto tako moras biti svjestan da kroz pretporez ti i na drugoj strani platis pa dobijes natrag. Kad se sve zbroji, ti si na apsolutnoj nuli. Cak i ako neka naplata prpadne, PDV mozes kompenzirat. Zbog toga je dobro imat doo, primoran si vodit knjigovodstvo pa tocno znas koliko love imas. Neiskusni poduzetnici misle da imaju love onoliko koliko imaju love na racunu pa im tesko pada kad vide da sa svog racuna moraju platiti PDV, i to ih onda boli. Racun na banci sluzi samo da bi osigurao likvidnost, ja ako zelim znat koliko zapravo imamo para nazovem racunovodju pa mi kaze (zapravo otvorim program al nije bitno). I onda uzmes u obzir sva potrazivanja i dugovanja...
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 09:24   #74
re

je sve to stoji što si napisao i meni je to apsolutno jasno ja samo kažem da poduzetnik mora osigurati u svojoj cijeni pdv i proslijediti ga državi za kupca a to nekad nije lako jer kao što sam rekao na tržištu cijenu ne možeš kalkulitati kako ti hoćeš, kupcu je cijena ta koja se postigne na tržištu odnosom cijena prema konkurentima , a u toj cijeni je uvijek 22 posto državi a tebi šta ostane i koliko ostane, o tome pričam , dakle lako je kad imaš mali obrt ili neke veleprodajne troškovnike pa samo gledaš veleprodajnu cijenu , pdv ni ne gledaš međutim u maloprodaji bi se isto tako moralo gledati međutim kažem kupcu je cijena u maloprodaji 100 kuna baš njega briga koliki je pdv ili kolika je moja marža , dakle moje je da osiguram 22 % kupčevih državi e kako ću ja to to je moj problem .
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 09:27   #75
re

Nema tu nikakvog poreza na DODANU vrijednost. Ali i to sto platis ces dobit natrag. Sve na kraju lanca placa krajnji kupac, ti to samo moras proslijedit/proknjizit/kreditirat.

samo ovo gore mi nije jasno , možeš to malo objasniti ja nikad nisam dobio pdv natrag koji sam platio po mjesečnom obračunu, ne kužim , niti se to knjiži kao pretplata kad imaš obvezu? ne kužim
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 09:32   #76
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
međutim u maloprodaji bi se isto tako moralo gledati međutim kažem kupcu je cijena u maloprodaji 100 kuna baš njega briga koliki je pdv ili kolika je moja marža , dakle moje je da osiguram 22 % kupčevih državi e kako ću ja to to je moj problem .
Kako je tvoje da "osiguraš" PDV kada ti ga kupac plati i kakve probleme imaš zbog toga?
Istina je da ti vrtiš tuđi novac (od države) jer ti npr. kupac plati PDV na početku mjeseca a ti ga proslijediš državi tek za mjesec dana.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 12:04   #77
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
samo ovo gore mi nije jasno , možeš to malo objasniti ja nikad nisam dobio pdv natrag koji sam platio po mjesečnom obračunu, ne kužim , niti se to knjiži kao pretplata kad imaš obvezu? ne kužim
evo da probam..
ako si obveznik poreza na dohodak:
recimo da su ti 31.12.podmirene sve obaveze pdv-a i krečeš od nule.. u siječnju si platio 1.000,00 kn ulaznih računa i u tih 1.000,00 se nalazi 22% pdv-a tj. 180,33 kn. Dakle ti si sada državi platio 180,33 kn pdv-a
Dalje.. primici u siječnju su bili 950,00 kn(got.računi naplata rn.preko žira, itd) dakle ti si naplatio 950,00 kn i u tome 171,31 kn pdv-a
razlika između uplačenog i naplačenog je 180,33-171,31=9,02 u tvoju korist, te je tebi država po mjesečnom obračunu za siječanj dužna 9,02 kn JASNO?

Onako malo pojednostavljeno.. kad imaš za platiti pdv-a to znači i da si ostvario profit iliti dobit iliti zaradu, osim naravno u slučaju nabavke osnovnoh sredstava za rad koji ti umanjuju osnovicu pdv-a
sijena_mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 12:38   #78
Ma sve je to skroz jednostavno samo je greška novopečenih poduzetnika što barataju sa cijenama sa uključenim PDV-om umjesto bez.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 14:49   #79
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Kako je tvoje da "osiguraš" PDV kada ti ga kupac plati i kakve probleme imaš zbog toga?
Istina je da ti vrtiš tuđi novac (od države) jer ti npr. kupac plati PDV na početku mjeseca a ti ga proslijediš državi tek za mjesec dana.

ja nemam probleme oko toga već kažem, da u cijeni mora biti ukalkuliran pdv i isto tako kažem da malog kupca u maloprodaji uopće nije briga koliki je pdv za njega je cijena ona koja je najpovoljnija na tržištu ja samo kažem da kod zarade odnosni dobiti imaš obvezu pdv-a i koji je tu problem tebi
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 14:51   #80
Quote:
sijena_mora kaže: Pogledaj post
evo da probam..
ako si obveznik poreza na dohodak:
recimo da su ti 31.12.podmirene sve obaveze pdv-a i krečeš od nule.. u siječnju si platio 1.000,00 kn ulaznih računa i u tih 1.000,00 se nalazi 22% pdv-a tj. 180,33 kn. Dakle ti si sada državi platio 180,33 kn pdv-a
Dalje.. primici u siječnju su bili 950,00 kn(got.računi naplata rn.preko žira, itd) dakle ti si naplatio 950,00 kn i u tome 171,31 kn pdv-a
razlika između uplačenog i naplačenog je 180,33-171,31=9,02 u tvoju korist, te je tebi država po mjesečnom obračunu za siječanj dužna 9,02 kn JASNO?

Onako malo pojednostavljeno.. kad imaš za platiti pdv-a to znači i da si ostvario profit iliti dobit iliti zaradu, osim naravno u slučaju nabavke osnovnoh sredstava za rad koji ti umanjuju osnovicu pdv-a

ako nisi čitao od početka ja to i pričam cijelo vrijeme ne izvlači iz konteksta i tko priča o porezu na dohodak
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:06.