Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2009., 09:20   #121
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Možda nam nije toliko lijepa forma paunova repa, već kombinacija boja. Možda takva kombinacija boja izaziva ugodu na posteru ili bilo čemu drugome. Radi li se o bogatstvu boja, njihovoj stiliziranosti ili kontrastu koji ukazuju na stanovitu životnost, neku aktivnost? Zašto bi to bilo nužno povezano sa evolucijom i nekakvom zajedničkom DNA?
Pa ne znam. To o DNA je objašnjavao pceksp.usr, a ne ja.
činovnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 10:09   #122
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Na slici definitivno izaziva. Pogledaj Van Gogha.
sta oces rec? da slika osjeca ugodu ili ja osjecam ugodu kada vidim sliku?

ako je ovo drugo onda ok.

slazem se da su neke kombinacije boja ljepse nego druge.
kako je umjetnost sazrijevala tako smo imali priliku vidjeti prvo oponasanje prirode tj slikanje prirode. pa do rasclanjivanja prirode na elemente koji su ugodni. i njihovo ponovno sastavljanje. tako smo dobili apstraktnu umjetnost. koja vise nije umjetna priroda tj. umjetnost nego stvarnost.

par page-ova prije imash sliku koju je postao LIQ i sliku Krik (usporedi malo slike i vidjet ces da se koriste slicne kombinacije boja, i prijelazi). slika nije ljepa zbog karaktera na slici (koji su ruzni) nego zbog kombinacije i prijelaza boja. a di se ti prijelazi boja nalaze u prirodi? to bi trebalo pronaci. recimo u zjenici od oka. http://en.wikipedia.org/wiki/Filelueye.JPG (bijela , svijetloplava, tamnoplava, crna)


a sto se tice DNA , cim se slozimo da se ugoda nalazi unutar promatraca a ne na slici ili posteru, i da je priroda postajala prije covjeka i umjetnosti.
preostaje nam samo DNA kao produkt evolucije koji omogucuje tu ugodu ili ugradjenu (hard - wired) ili naucenu u nasim neuralnim sklopovima.
__________________
Aleph-null bottles of beer on the wall, Aleph-null bottles of beer, You take one down, and pass it around, Aleph-null bottles of beer on the wall.

Zadnje uređivanje pceksp.usr : 13.01.2009. at 11:17.
pceksp.usr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 11:56   #123
Ja ne tvrdim da nije tako! Ali isto tako nisam siguran da su baš svi naši afiniteti utemeljeni ili proizašli iz te male molekule. Je li moguće da je program nadišao svojeg programera? Da počinjemo, ajmo reći, misliti i osjećati neovisno o njemu! Pa to je tema većine SF filmova, od "Odiseje u svemiru" pa do "Terminatora"! Takav obrazac, osim čisto mehaničke sfere, moguć je i na biokemijskom području. Ili nije? Ja jednostavno ne volim pojednostavljivanja i tvrdnje koje sve pojave vuku ka istoj polazišnoj točci.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 12:23   #124
Quote:
činovnik kaže: Pogledaj post
Da, taj aspekt evolucije je seksualna selekcija koja, uz prirodnu selekciju, značajno oblikuje dvospolne vrste. No, kako to da paunov rep nije lijep samo paunicama već i npr. ljudima? Kako to da neki cvijet živih boja nije lijep samo letećim kukcima već i npr. ljudima?
Za razliku od zainteresiranosti paunice ljepotom paunovog repa ili zainteresiranosti kukaca ljepotom cvijeta, ljepotu koju čovjek opaža ili doživljava pri pogledu na jedno ili drugo, najbolje će opisati sljedeći Hasuov post pa ću ga ovdje i izdvojiti:

Quote:
hasu kaže: Pogledaj post
Prema Kantovoj Kritici moći suđenja estetski užitak nije povezan ni sa kakvim interesom, ni sa kakvim potrebama i željama, egoističnim ili bilo kakvim htjenjima. On je beskoristan i svodi se na čisto sviđanje predmeta. Ne smijemo biti ni najmanje zagrijani za egzistenciju stvari, biti posve ravnodušni; estetski stav nema nikakve veze sa stvarnim interesom i korisnošću stvari u određenom prostoru i vremenu.

No sve to ne znači da ukus ne proizvodi interes. Estetski odnos prema predmetu nije ravnodušan. Oslobađanje od estetskom vanjskog interesa pročišćuje se estetski odnos prema predmetu i čini taj odnos prisnim. Estetski se interes pojačava isključenjem svakog drugog interesa.

Zadnje uređivanje Volver : 13.01.2009. at 13:05.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 12:28   #125
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ja ne tvrdim da nije tako! Ali isto tako nisam siguran da su baš svi naši afiniteti utemeljeni ili proizašli iz te male molekule. Je li moguće da je program nadišao svojeg programera? Da počinjemo, ajmo reći, misliti i osjećati neovisno o njemu! Pa to je tema većine SF filmova, od "Odiseje u svemiru" pa do "Terminatora"! Takav obrazac, osim čisto mehaničke sfere, moguć je i na biokemijskom području. Ili nije? Ja jednostavno ne volim pojednostavljivanja i tvrdnje koje sve pojave vuku ka istoj polazišnoj točci.
bez strategije koju je ugradila evolucija u tvoje tijelo ti nemozes misliti i ti ne zelish misliti. kao sto ni terminator nezeeli zivjeti kad izvrši misiju. ono sto mi mozemo je ugradit strategiju u mashinu. ali ako je drugacija od one evolucijske/ljudske onda cemo tesko moci nazvati tu mashinu bilo kako drugacije nego mashina.
__________________
Aleph-null bottles of beer on the wall, Aleph-null bottles of beer, You take one down, and pass it around, Aleph-null bottles of beer on the wall.

Zadnje uređivanje pceksp.usr : 13.01.2009. at 12:47.
pceksp.usr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 12:57   #126
da se nastavim na svoj prethodni post...
Quote:
hasu kaže: Pogledaj post
No sve to ne znači da ukus ne proizvodi interes.
Veliki modni kreatori i pronalaze i traže inspiraciju za boje svojih modela u prirodi ( čak i istraživanjem u morskim dubinama ) a što razumijem, jer pastelne boje koje vidimo u prirodi npr. lijepo je vidjeti i kao boju odjevnih predmeta ( ovisi o našem vlastitom ukusu ) kao i sve nijanse zalaska od kojih bi svaka mogla inspirirati neku večernju haljinu isl... Pa i kada pripravljamo hranu, aranžirati je tako da sve boje budu skladno i lijepo ukomponirane ( recimo kada dekorišemo našu platu ) ... estetski je doživljaj sasvim drugačiji nego kada je to sve onako samo "nabacano". Italijani su tu nenadmašni! Ali oni, i kada idu u ribolov, gledaju da im se slaže boja silka sa crtom na pantalonama.

Zadnje uređivanje Volver : 13.01.2009. at 13:10. Reason: progutala slova ali kriva je ova plata ) :)
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 13:44   #127
koja je estetska razlika izmedju ove dvije ribe:


jedna zivi na svijetlu , a druga u mraku
__________________
Aleph-null bottles of beer on the wall, Aleph-null bottles of beer, You take one down, and pass it around, Aleph-null bottles of beer on the wall.

Zadnje uređivanje pceksp.usr : 13.01.2009. at 13:54.
pceksp.usr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 09:25   #128
Umišljenost

Često po novinama čitam o salonu za uljepšavanje Dalibora Jurčevića i jednostavno me počelo iritirati kako taj čovjek sebe prikazuje.
Kada ga nazovete javi se sa "Ordinacija" pa pomisliš da si dobio doktora. Uz to nosi bijeli liječnički mantil i ponaša se kao da je dr. U jednom je intervjuu izjavio kako voli "bez titula". A znate o čemu se zapravo radi? Radi se o tome da čovjek nije nikakav doktor kakvog izigrava, več ima samo neki tečaj od par dana i to samo za onaj aparat s kojim radi i to je sve. Pa sada neka naivni nasjednu.
'Ja liječim i oblikujem lica samo prijateljima, a oni me zovu Dalibor.' Dobro, dakle bez titula- 'Upravo tako. Tamo gdje sam ja stjecao znanja i školovao se, nebitne su titule doktor, docent, ili profesor".
Pa šta da drugo kaže čovjek koji je po struci SLIKAR- bez škole,
ma zbilja svašta

QUOTE=Miocen2;17726397]Pojam estetike se izvodi iz grcke rijeci "aisthesis", a znaci "zapazanje", osjecaj .

Alexander Gottlieb Baumgarten je polovicom 18 stoljeca napisao svoje poznato djelo "Aesthetica", i prezentirao ga kao filozofsku disciplinu, koja obradjuje sve sto pogadja osjetila, tj. osjecaje sve do onoga najintimnijeg subjektivnoga osjecaja za ljepotu, i suprostavio ga onom tzv. objektivnom racionalnom i logicnom misljenju. Kod njega estetika postaje teorija o ljepoti u prirodi i umjetnosti.

Sto se pak ljepote tice sam Platon je napisao slijedece:
"Ako uopce postoji ista, zasto se isplati zivjeti, onda je to posmatranje lijepoga."

Moc ljepote je fascinirajuci dozivljaj, iako ne uvijek i potpuno razumljiv. Elementarni osjecaj ljepote niti jednom ljudskom bicu nije stran, pa ga cak posjeduju i mala djeca. Cak sam misljenja, da ga mi uopce ne trebamo uciti. Izgleda kao da nam je urodjen. I stvarno, ljepota je jedna vrsta eliksira, koji nam ne priuscuje samo momentalni uzitak, nego je povezan sa dubljim osjecajima srece.
Kako ono napisa Stendhal: "une promesse de bonheur"= "Ljepota je navjestaj srece".

Osjecaj lijepoga predpostavlja i trazi jedan subjekt, koji je sposoban razlucivati i pri tome osjetiti zadovoljstvo, kao i jedan objekt, cilj i stvarnost toga osjecaja, tj. ono sto te osjecaje uzrokuje. I konacno, sto je uzrok i jednom i drugom? To je zagonetka!

Dakle, ljepota je pokrovni pojam estetike. Ali sto je to ljepota i sto se sve moze osjetiti kao lijepo, te odakle to sve potjece, to stoji na diskusiji?[/QUOTE]
NJUŠKICA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:33.