Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2016., 21:53   #1201
kad ide online, ne mozes znati dok ne dođeš u ljekarnu. no, u tom slučaju te boja ne interesira. ako je lijek na a listi, ne placas. ako je na b, placas. a ako je privatnik poslao recept, onda se moze i ne mora platiti.
ugl, sve ovisi o lijeku i na kojoj je listi.
__________________
Ne svađaj se sa glupljim od sebe. Nikada nećeš pobijediti.
viking is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 11:09   #1202
Kako to misliš ako je privatnik poslao recept ?

E-recept može poslati samo ugovorni liječnik Hzzo-a, bio on privatni ili domski.
E-recept odnosi se samo na lijekove s liste.
Privatni recept još nije moguće poslati kao e-recept preko Cezih sustava.

Postoje lijekovi koji su na obje liste, ovisno o dijagnozi.
Liječnik mora upisati ispravnu dijagnozu prema smjernicama Hzzo-a.
Dijagnoza je ta koja oslobađa doplate a ne boja recepta u tom slučaju.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 12:23   #1203
krivo sam se izrazio. privatnik daje bijeli recept. to je odgovor na ono pitanje.
ovo sa dijagnozom i da ona određuje lijek nije bas najtocnije. dijagnoza je smjernica, a određivanje lijeka je do liječnika. ako ima dogovor sa nekim distributerom lijeka, onda prvo lifra njihove lijekove, ako nema, onda je zapravo prilicno neodređeno što će s koje liste prepisati. ovisi o iskustvu, o povratnim informacijama o pojedinom lijeku, o samom feedbacku od pacijenta, pa se po potrebi malo "šara" sa lijekovima dok se ne pogodi onaj pravi.
__________________
Ne svađaj se sa glupljim od sebe. Nikada nećeš pobijediti.
viking is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 13:18   #1204
Nisam napisala da dijagnoza određuje lijek (što je u konačnici točno) nego da u nekim slučajevima dijagnoza određuje ima li pacijent pravo na lijek bez doplate ili ne.
Pogledaj slučaj lijekova koji su na obje liste npr. Kreon, Salofalk, Durogesic i sl, Evista.
Također dijagnoza određuje hoće li pacijent Lyricu i sl. platiti punu cijenu ili ima pravo na teret Hzzo.
Na liječniku je u tom slučaju da propiše lijek i stvarnu dijagnozu koju pacijent ima, a hoće li pisati original ili generik to je opet njegova stvar.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 14:10   #1205
mogu biti na dvije liste, ali nikako ako su istih vrijednosti. ako treba nešto jače ili više dozirati, onda može ići na listu b i djelomično ga participirati.

a ovo da mora propisati lijek i _stvarnu_ dijagnozu, pa neće napisati nešto od čega pacijent ne boluje? mislim, zašto to uopće naglašavati.
a što se tiče prepisivanja generičkih ili "pravih" lijekova, napisao sam prije, ovisi o dobavljaču, dogovoru, ugovoru. no, ni tada nisu svi zadovoljni - jedni bi "prave" lijekove, a da ne plate i onda se još naljute jer alternative, jednostavno, nema. drugi bi radije generičke baš zbog toga što ne moraju platiti.

najžalosnija stvra u svemu tome je što netko "tamo gore" iz dana u dan seli lijekove sa jedne na drugu listu, kao da slaže tetris, pa lijek danas platiš 20kn, drugi mjesec 50 a treći dobiješ za badava.
__________________
Ne svađaj se sa glupljim od sebe. Nikada nećeš pobijediti.
viking is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 14:15   #1206
Quote:
viking kaže: Pogledaj post
mogu biti na dvije liste, ali nikako ako su istih vrijednosti. ako treba nešto jače ili više dozirati, onda može ići na listu b i djelomično ga participirati.


Molim te da mi ovo pojasniš na konkretnom lijeku.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 14:36   #1207
ako koritiš jaču ili višestruku dozu lijeka, treba ti više komada kapsula, tableta, dražeja, i to državu košta više. i tada plaćaš ili punu ili djelomičnu cijenu. jednostavno, farmakologija je postala čista komercijala.
plus indikacije ili smjernice za korištenje lijeka koje isto tako određuju koji lijek ide na koju listu, odn kako se može/smije/treba propisati. (http://www.hkdm.hr/pic_news/files/hkdm/Dopis%20HZZO.pdf)

naravno, ovo prvo ti nitko neće priznati, nego se svi pozivaju na smjernice. tako da si u milosti i nemilosti liječnika. odn, je li kooperabilan ili ne.
__________________
Ne svađaj se sa glupljim od sebe. Nikada nećeš pobijediti.
viking is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 14:43   #1208
Ja govorim o istom lijeku ,ista jačina, isto pakiranje.
Dijagnoza odlučuje da li će ga pacijent doplatiti ili ne.

Tako se dogodi da pacijent zna da se taj lijek ne plaća, a on ipak mora doplatiti jer njegova dijagnoza nije u smjernicama za a listu.
Npr. Salofalk- na a listi samo za cističnu fibrozu, sve ostale dijagnoze b lista-nadoplata (npr. ulcerozni kolitis, Chronova bolest).


Malo smo skrenuli s teme o dopunskom.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 14:54   #1209
mislim da govorimo zapravo o istome, ali se ne razumijemo. dijagnoza je samo početna točka. smjernice određuju A ili B.
no, ja do sada nisam čuo da jedan te isti lijek ide na obje liste i da postoji šansa da se jedan plaća a drugi ne.
mama mi ima situaciju da kada je dobila jaču "dozu" lijeka je počela plaćati, a sve je ostalo isto. to mi je osobni dokaz da je sve trgovina, plus ono što mi pričaju med. djelatnici.
__________________
Ne svađaj se sa glupljim od sebe. Nikada nećeš pobijediti.
viking is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 15:04   #1210
Quote:
viking kaže: Pogledaj post
mislim da govorimo zapravo o istome, ali se ne razumijemo. dijagnoza je samo početna točka. smjernice određuju A ili B.
no, ja do sada nisam čuo da jedan te isti lijek ide na obje liste i da postoji šansa da se jedan plaća a drugi ne.
mama mi ima situaciju da kada je dobila jaču "dozu" lijeka je počela plaćati, a sve je ostalo isto. to mi je osobni dokaz da je sve trgovina, plus ono što mi pričaju med. djelatnici.
Ako nisi čuo to ne znači da nije tako
Postoje takvi lijekovi i dijagnoza je odlučujuća.

Koji lijek je mama dobila jaču dozu pa plaća?
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 15:07   #1211
nešto za srce.
__________________
Ne svađaj se sa glupljim od sebe. Nikada nećeš pobijediti.
viking is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 10:50   #1212
Moze pomoc? Vidio da se dosta pise da zdrastveno nema veze s burzom....to vrijedi i za dopunsko? Mislim, hoce li mi i dalje bit besplatno ili cu ga morat mozda placat mozda ako vise necu bit na burzi? Jer prije par godina dok sam dopunsko produzivao ili sta vec trebala mi je potvrda da sam prijavljen na burzu..Bitno mi je to, ako netko moze odgovorit
danijel0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 11:15   #1213
nezaposlenost i burza nemaju više veze sa dopunskim. ako ne zadovoljavaš uvjete za besplatno DZO, onda ga plaćaš kao i svi ostali 70kn. i nema veze što ne radiš, što nemaš prihode, njih to ne brine.
__________________
Ne svađaj se sa glupljim od sebe. Nikada nećeš pobijediti.
viking is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 11:22   #1214
znaci ne trebam se brinut oko toga. hvala
danijel0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 11:28   #1215
pa sad, ako možeš plaćati, onda da, ne trebaš se brinuti!

vidi malo na hzz stranicama koji su uvjeti potrebni za besplatno dzo, pa ako zadovoljavaš neki od njih, onda si na miru. inače, zahlen bitte!
__________________
Ne svađaj se sa glupljim od sebe. Nikada nećeš pobijediti.
viking is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 11:36   #1216
pa s obzirom da ga godinama imam besplatno onda i dalje ne trebam brinut. Vidio sad uvjete te, tako da. Miran
danijel0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 11:40   #1217
a, što da ti kažem osim, blago tebi.
__________________
Ne svađaj se sa glupljim od sebe. Nikada nećeš pobijediti.
viking is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 11:43   #1218
eh sad, koliko mi blago to je tesko reci...bolje bi bilo da su prihodi veci
danijel0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 11:49   #1219
to je točno. no, barem te novce možeš upotrijebiti za nešto drugo.
__________________
Ne svađaj se sa glupljim od sebe. Nikada nećeš pobijediti.
viking is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 12:23   #1220
Postovanje
Molila bih vas za savjet-pomoc, naime desila se situacija, moja mama nalazi se u Domu na Kantridi, imala je besplatno dopunsko osiguranje koje se automatski produzivalo, sinoc me zovu iz Doma Kantrida da je mama pala i da su ju odveli na hitnu na Susak, zaprimljena je nakon obrade na Traumu na Susaku-Rijeka, nesto me je natjeralo da provjerim dopunsko osiguranje , i kad imam viditi nije vise dopunski osigurana zovem HZOO i oni mi objasnjavaju da je besplatno dopunsko ukinutu sa 4 mjesecom ove godine jer da je cenzus mirovine prosao preko, Ja sam jutros on line kupila joj i platila dopunsko zdrastveno osiguranje, ali na zalost vrijedi tek od 21,12. 2016, tako da cu morati platiti bolnicke troskove. Upitala sam gdu iz HZZo zasto nismo dobili obavjest u pisanom obliku da je izgubila pravo na besplatno dopunsko, na to mi je gda rekla kao poslali su na kucnu adresu, mi to nismo dobili ni zaprimili i do jutros nisam znala da je mama bez dopunskoga, cak to ni Dom Kantrida nije uocilo da nema vise dopunskoga, , smatram da nije nasa greska i da je Hzzo treba poslati obavjest preporucenom posiljkom, kako sada da rijesim da ne platim bolnicko ljecenje i operaciju posto je slomljen desni kuk.

neznam dali sam na dobru adresu postavila ovaj post tj moj upit zamolbu za pomoc
diana11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:19.