Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2003., 11:36   #1
Pitanja vezana za PDV

ovo mi stvarno nije jasno,pa vas molim ako netko to zna neka mi objasni u kratkim crtama.Evo primjera:recimo da imam d.o.o. i da hoću kupiti auto koji s pdv-om dođe 100 000 kn.,znači bez pdv-dođe 78 000kn.,da kupujem za čisti keš platio bih ga tih 100 000
ali ako ga želim kupiti da glasi na ime firme,platim ga preko računa.i sad kao imam pravo na pretporez(povrat pdv-a??),čitam da mi to sve ulazi u tošak,tj 70% ulazi kao trošak a 30% se oporezuje na kraju godine kao porez na dobit.Ali meni to opet nije jasno.Koliko mene auto dođe ako ga kupim na takav način više ili manje od 100 000kn.Jasno mi je da se na ulaznu robu plaća ulazni pdv,i za tu prijavljenu(prodanu) robu opet pdv
Jel to znači da ako ja kao kupim auto za potrebe firme budem oslobođen 70% dijela pdv-a,pa me pdv dođe ne 22 000 već samo 6600(30%),pa me košta samo 84600 ili ne?I kako dobiti taj povrat pedevea?pa ako je to tako onda je to super isplativo!
delfin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 14:39   #2
Nisam baš sigurna da li ću ti uspjeti točno objasniti. Nemam smisla za objašnjavanja.
Prvo kriva ti je matematika. Pdv se obračunava od nabavne cijena, obrnuta stopa ti je 18,03%
Netto cijena auta 82 + pdv 18 = 100 brutto cijena. Dobavljaču platiš 100, na osnovna sredstva knjižiš 82, imaš pravo na povrat poreza od države u iznosu 18. I država stvarno vraća porez. Ubrzana stopa amortizacije za aute je 50%. Znači otpisuje se kroz dvije godine. Sva osnovna sredstava možeš bez porezno otpisati (staviti na troškove) u godini kad ih kupiš osim automobila. Za sve troškove osim obveznog osiguranja automobila vrijedi pravilo 70%, 30%. To sve ti je amortizacija, benzin, održavanje,.. Ako gledaš samo cijenu auta onda te košta 93,43 = 82 netto cijena auta + PDV na 30% porezno nepriznatog troška 5,42 + 20% poreza na dobit na brutto porezno nepriznat trošak (onih 30% + pdv) 6,01
 
Odgovori s citatom
Old 21.02.2003., 16:03   #3
Ne bas tak... za cijenu auta ne ide onih 70 odnosno 30%. To vrijedi za troskove eksploatacije auta.

Platis auto 100, odbije 18 koji ti drzava vrati. Onih preostalih 82 ulaze ti u osnovno sredstvo koje mozes odmah otpisati 50% tj. staviti polovicu vrijednosti u trosak. Ostane 41 koje ti idu u prihod. Ako nemas troskova u firmi, tih 41 ti je cisti prihod na koji se placa porez na dobit (20%). Znaci, jos platis na kraju drzavi 8.2.

Ispada da si auto platio 82 + 8.2 = 90 umjesto 100. Plus, papirologija, ne? Moras imati firmu


Najbolja je fora imati obrt, tada auto glasi na tebe, a ne na firmu te nakon (urednog) zatvaranja obrta nema prijenosa (otkupa) vlasnistva.


Jos jedna stvar, ako vam je netko duzan novce da vam ih isplati mora platiti doprinose i poreze, ne? Ako zelite tim novcima kupiti auto, to je prava prilika. Neka vam isplati na firmu (obrt), a tim novcem kupite auto na firmu (obrt). Razlika je drasticna. Jer, da bi vam isplatili 100, firma mora dati skoro 200 (drugih 100 ode na doprinose i poreze), od cega vi onda jos kao trebate platiti auto (100 sa pdv-om).

Kuzite? Zaradili ste 200... ako idete "normalno" mozete kupiti auto za 100, a ako idete "ovako" mozete kupiti (sve legalno) i vise nego duplo skuplji auto.
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 08:52   #4
Quote:
GoodOne kaže:
Ne bas tak... za cijenu auta ne ide onih 70 odnosno 30%. To vrijedi za troskove eksploatacije auta.

Platis auto 100, odbije 18 koji ti drzava vrati. Onih preostalih 82 ulaze ti u osnovno sredstvo koje mozes odmah otpisati 50% tj. staviti polovicu vrijednosti u trosak. Ostane 41 koje ti idu u prihod. Ako nemas troskova u firmi, tih 41 ti je cisti prihod na koji se placa porez na dobit (20%). Znaci, jos platis na kraju drzavi 8.2.

Ispada da si auto platio 82 + 8.2 = 90 umjesto 100. Plus, papirologija, ne? Moras imati firmu


Krivo. Ipak sam ja u pravu.
Mislim da nisi računovođa.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 09:11   #5
Quote:
polly kaže:
Krivo. Ipak sam ja u pravu.
Mislim da nisi računovođa.
Koji dio je (zakonski) krivi? Računovođa nisam, ali zbog prirode posla čitam NN i RRiF.
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 09:45   #6
1. Za sve troškove osobnog automobila (amortizacija, benzin, servis,….) osim osiguranja vrijedi pravilo 30, 70%. 70% troškova je porezno priznato, 30% nije i na tih 30% mora se obračunati PDV i na tu brutto svotu obračunati 20% poreza na dobit. Tih 20% obračunava se i plaća po izradi završnog računa.
2. Obračun PDV-a mora se raditi svaki mjesec i državi plaćati njeno.
3. Za auto uzet na firmu moraju se voditi i putni radni listovi zbog pravdanja utroška goriva. Inače poreznici mogu sumnjati da se automobil vozi u privatne svrhe, a u tom slučaju se mora firmi plaćati naknada od 1% od nabavne cijene auta + PDV.
4. Otpis osobnog automobila da bi u onih 70 % bio porezno priznat trošak moraš otpisivati prema zakonu o porezu na dobit. A to znači primjenjujući najveće porezno dozvoljene stope, to bi bilo 50%, i to prema zakonu o amortizaciji. Znači stavljaš ga u otpis od idućeg mjeseca nakon mjeseca stavljanja u upotrebu i svaki mjesec otpisuješ po 1/24 netto nabavne vrijednosti automobila. Ako ga želiš otpisati na teret firme prije roka taj iznos ti nije porezno priznat trošak u onih 70 %. TO ne vrijedi ako auto prodaješ po cijeni koja nije manja od ostatka vrijednosti ili auto skršiš pa imaš procjenu i naknadu od osiguranja. Nikakav ostatak ne ide u prihode.
Kako je ovo vrijeme od završnih računa, ima u RRIF-u za 1. i 2. mjesec sve obrazloženo.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 09:59   #7
Quote:
polly kaže:
1. Za sve troškove osobnog automobila (amortizacija, benzin, servis,….) osim osiguranja vrijedi pravilo 30, 70%. 70% troškova je porezno priznato, 30% nije i na tih 30% mora se obračunati PDV i na tu brutto svotu obračunati 20% poreza na dobit. Tih 20% obračunava se i plaća po izradi završnog računa.
2. Obračun PDV-a mora se raditi svaki mjesec i državi plaćati njeno.
3. Za auto uzet na firmu moraju se voditi i putni radni listovi zbog pravdanja utroška goriva. Inače poreznici mogu sumnjati da se automobil vozi u privatne svrhe, a u tom slučaju se mora firmi plaćati naknada od 1% od nabavne cijene auta + PDV.
4. Otpis osobnog automobila da bi u onih 70 % bio porezno priznat trošak moraš otpisivati prema zakonu o porezu na dobit. A to znači primjenjujući najveće porezno dozvoljene stope, to bi bilo 50%, i to prema zakonu o amortizaciji. Znači stavljaš ga u otpis od idućeg mjeseca nakon mjeseca stavljanja u upotrebu i svaki mjesec otpisuješ po 1/24 netto nabavne vrijednosti automobila. Ako ga želiš otpisati na teret firme prije roka taj iznos ti nije porezno priznat trošak u onih 70 %. TO ne vrijedi ako auto prodaješ po cijeni koja nije manja od ostatka vrijednosti ili auto skršiš pa imaš procjenu i naknadu od osiguranja. Nikakav ostatak ne ide u prihode.
Kako je ovo vrijeme od završnih računa, ima u RRIF-u za 1. i 2. mjesec sve obrazloženo.
OK, sve si to lijepo napisao, ali nisi rekao sto je kod mojeg posta krivo...??? Sve sto sam rekao je istina.

Sto se tice kraja tvoje tocke 4., ostatak iznosa nabavne vrijednosti auta koji nije amortiziran ide u prihod i povecava osnovicu za porez na dobit. Eh, da, za NABAVNU vrijednost automobila ne vrijedi pravilo 30:70.
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 10:08   #8
Quote:
GoodOne kaže:
OK, sve si to lijepo napisao, ali nisi rekao sto je kod mojeg posta krivo...??? Sve sto sam rekao je istina.

Sto se tice kraja tvoje tocke 4., ostatak iznosa nabavne vrijednosti auta koji nije amortiziran ide u prihod i povecava osnovicu za porez na dobit. Eh, da, za NABAVNU vrijednost automobila ne vrijedi pravilo 30:70.
Ne ide , nego se nastavlja amortizirati u drugoj godini. I ako si auto nabavio u npr. 10. mjesecu ne možeš otpisati 50% u toj godini a da bi ti 70% otpisa bilo porezno priznato.

A sad daj ti meni objasni kaj želiš reči sa zadnjom račenicom.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 10:16   #9
Quote:
polly kaže:
Ne ide , nego se nastavlja amortizirati u drugoj godini. I ako si auto nabavio u npr. 10. mjesecu ne možeš otpisati 50% u toj godini a da bi ti 70% otpisa bilo porezno priznato.

A sad daj ti meni objasni kaj želiš reči sa zadnjom račenicom.
Kaj ne ide? Ide tj. povecava osnovicu za dobit. Ukupna nabavna vrijednost automobila povecava osnovicu za dobit, ali tu osnovicu umanjujes za iznos amortizacije, max 11/24 od nabavne vrijednosti. Znaci placas porez na dobit na neamortizirani iznos. Iduce godine nastavljas amortizirati auto, ali to nema veze s obracunom dobiti u prvoj godini.

Auto trebas nabaviti u 1. mjesecu, tu je caka.

Zadnjom recenicom? Ono kaj pise, da ne bi netko i na nabavnu vrijednost racunao pravilom 30:70 %.
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 10:50   #10
Nabavna vrijednost ne uvećava osnovicu za dobit. Autek se knjiži na imovinu, a ne na prihode.
Amortizacije se u ukupnom iznosu knjiži na troškove, ne samo 11/24.
Zakonodavac određuje da je najmanja stopa otpisa/ispravka vrijednosti/amortizacije za osobne automobile 50%, dakle 2 godine. Ti ga može amorizirati 10 godina. I porezno troškovi ti se priznaju u 70%. Jedino ne možeš auto otpisati 100% odmah ili u prvoj godini da bi ti taj trošak bio 70 % priznat.
I svejedno kad nabaviš auto. Svi izvještaji i obračuni se rade po načelu "neprekinutosti poslovanja".

I vjeruj mi, sam u pravu.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 10:56   #11
Quote:
polly kaže:
Nabavna vrijednost ne uvećava osnovicu za dobit. Autek se knjiži na imovinu, a ne na prihode.
Amortizacije se u ukupnom iznosu knjiži na troškove, ne samo 11/24.
Zakonodavac određuje da je najmanja stopa otpisa/ispravka vrijednosti/amortizacije za osobne automobile 50%, dakle 2 godine. Ti ga može amorizirati 10 godina. I porezno troškovi ti se priznaju u 70%. Jedino ne možeš auto otpisati 100% odmah ili u prvoj godini da bi ti taj trošak bio 70 % priznat.
I svejedno kad nabaviš auto. Svi izvještaji i obračuni se rade po načelu "neprekinutosti poslovanja".

I vjeruj mi, sam u pravu.
Ajoooj... pa naravno da auto kao auto ne povecava osnovicu za dobit. Ali, da bi uopce kupio auto na firmu, firma mora imati para, da bi imala para mora imati prihod i to veci od svih rashoda zajedno. Ne kupuje se auto vlastitim novcima ako nemas pokrica za to. Necemo sad o kreditima, lizingu i sl.

Amortizacija se knjizi u ukupnom iznosu, ali za auto u prvoj godini nabave to moze iznositi najvise 11/24 od nabavne vrijednosti, ne? 11 mjeseci.

P.S. Da ne bi ostalo sve na rijecima, napisi i brojke pa ces vidjeti da moje rijeci stoje.
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 11:04   #12
E sad nikad ne promatram poslovanje firme tak usko. Osnivati firmu samo zato da zašparaš na PDV-u za auto baš i nema smisla.
A da izbjegneš prihode, možeš sam sebi posuditi novce. Ti kao fizička osoba, sebi kao pravnoj osobi.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 12:10   #13
Quote:
polly kaže:
E sad nikad ne promatram poslovanje firme tak usko. Osnivati firmu samo zato da zašparaš na PDV-u za auto baš i nema smisla.
A da izbjegneš prihode, možeš sam sebi posuditi novce. Ti kao fizička osoba, sebi kao pravnoj osobi.
Nije stvar samo u osnivanju firme, na tom se primjeru to najbolje vidi. Ista logika je i s "normalnom" firmom, da bi firma normalno poslovala mora biti u plusu, a svaki plus vodi do poreza na dobit. Moguce su kraktotrajne oscilacije u dobiti zbog investicija, ali nikad na vise od par godina pa se opet svede na to kao da si otvorio firmu samo radi kupnje auta.

Za ovo drugo, posudjivanje novca, moras prvo imati te novce kao fizicka osoba (doprinosi, porez).

Btw, kazes da se ne isplati otvoriti firmu samo radi pdv-a? Poanta je da ne sparas samo na pdv-u, vec i na porezu na dobit ili jos gore, na doprinosima i porezu (ako ide preko place). Racunao sam ja to, a znam i neke koji su to napravili (ja nisam jer imam auto s kojim sam zadovoljan, auto kao auto je cisti trosak i zadovoljstvo). Sve je legalno. Usteda ti je na autu od npr. 35000DEM cak 35 % u odnosu ako bi isao preko dobiti, a jos veca ako imas samo placu.

Lako je izracunati koliko je 35% od 35000 DEM, ne? Uzmi duplo skuplji auto i usparas duplo vise . I onda se ljudi pitaju kako neki mogu voziti dobre aute...??? Auto te ne kosta 35k ili 70k vec 23k odnosno 45k. Jos uvijek mislis da se ne isplati? Ako kupujes auto, bolje dati drzavi, a sve mozes imati legalno?

P.S. Za ovakav savjet, sto mislis koliko bi racunao porezni savjetnik? 10% ustede ili vise?
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 11:16   #14
Thumbs down

To sam ja,Delfin,koji je i zapoceo ovu temu.Nisam dugo bio na forumu,mislio sam da se rasprava nece zahuktati,a kad ono,ipak je.Moram priznati da vas pola ne kuzim o cemu vi to,ali dobro.necu cjepidlaciti,ali kolko sam shvatio mene bi auto preko firme dosao 7-10%jeftinije,ne znam tko je od vas dvoje u pravu,ali 7 ili 10% to je tu negdje.Ali sad ovo zadnje ne shvacam,kako sad ima i mogucnost da prođem čak 35% jeftinije,to me je sad skroz smotalo?Ako je to tako,to je onda ludilo,dobra je ta drzava!A ipak znam da nije dobra.
 
Odgovori s citatom
Old 14.03.2003., 23:31   #15
Quote:
Unregistered kaže:
To sam ja,Delfin,koji je i zapoceo ovu temu.Nisam dugo bio na forumu,mislio sam da se rasprava nece zahuktati,a kad ono,ipak je.Moram priznati da vas pola ne kuzim o cemu vi to,ali dobro.necu cjepidlaciti,ali kolko sam shvatio mene bi auto preko firme dosao 7-10%jeftinije,ne znam tko je od vas dvoje u pravu,ali 7 ili 10% to je tu negdje.Ali sad ovo zadnje ne shvacam,kako sad ima i mogucnost da prođem čak 35% jeftinije,to me je sad skroz smotalo?Ako je to tako,to je onda ludilo,dobra je ta drzava!A ipak znam da nije dobra.
Ma dobra je drzava... samo treba znati propise i zakone, isto kao i "vani". Npr. u Svicarskoj, sto mislis koliko poreza plati netko tko ima par desetina miljuna CHF? Nula, bilo je na televiziji (njihovoj, svicarskoj) i to sve legalno. A moj frend tamo koji crnci za pisljivih 100000+ CHF godisnje mora platiti porez tocno po postotku. Takvi su zakoni.

Slicno je i kod nas. Ukratko:

Prvo i osnosvno, moras imati svoju firmu.

1. nacin:
Ostane ti npr. 200 000 kn na kraju godine i zelis si kupiti novi auto. Ako ides preko place, porezi i doprinosi su ti oko 50%, odes u ducan s lovom koju si dobio (cca 100 000 kn) i kupis auto koji s pdv-om kosta toliko, znaci bez pdv-a cca 80 000 kn. Ispadne neki mali autek

2. nacin:
Ides na isplatu preko dobiti, platis 35% poreza, ostane ti 135 000 kn, odes u ducan i kupis auto koji s pdv-om kosta 135 000 kn, odnosno bez pdv-a 110 000 kn.

3. nacin
Svih 200 000 kn prebacis u novu firmu (legalno, preko faktura) i kupis za taj novac auto koji bez pdv-a kosta 200 000 kn odnosno s pdv-om 244 000 kn. Imas jos neke troskove u toj novoj firmi, ali sve skupa je jako povoljno. Detalji su kasnije knjigovodstveni, kako sto knjiziti, sto s ostatkom vrijednosti koja nije amortizirana i sl.
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2006., 21:11   #16
R1 i povrat poreza

Interesira me sljedece,za koji dan dolazi tatin prijatelj,Grk,mislio sam ako on (ja ali na njegovo ime) kupi racunalo,sto mara napravit za povrat
pdv-a.Konkretno kad on krene iz Hr,ja cu ga vozit do Slo,jer on kad ulazi u Slo mora ovjerit racun ili sto vec,pokazat robu,znam kad izlazi iz Hr ovjerava.Tak da kad se vracam iz Slo ponesim si i racunalo,a on kad bude drugi put dolazio podigne si tj. mi pdv.Nadam se da ste me razumjeli.
__________________
nisam lijep,al sam zato glup
''...Open mind for a different view...''
alien33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 10:08   #17
provereno za srbiju, mislim procedura je ista, jel se sve radi na hrvatskom granicnom prelazu, u prodavnici moras (on mora ) da trazis obrazac za vracanje pdv , to ti oni ispune, i onda sa tim obrascem dodjes kod naseg carinika da on to ovjeri. pare mogu da se vrate tek prilkom narednog ulaska u zemlju i to u prodavnici u kojoj je proizvod kupljen. mislim da mozes i ti sa racunom da podignes a ne on licno. (raspitaj se u prodavnici)
alexxxa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 14:17   #18
R1 i povrat poreza

zanima me da li sportasi kao obrtnici imaju pravo priloziti R1 racune za povrat poreza na kupljene namirnice odn. hranu, trenutni nam knjigovodja kaze da u to ulaze svi troskovi zivota osim hrane sto mi je malo cudno, ako mu se priznaje povrat na odjecu cipele i slicno zasto ne bi i na hranu koja je i te kako bitna jednom sportasu?
daspei is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 18:38   #19
Question

Quote:
daspei kaže:
...trenutni nam knjigovodja kaze da u to ulaze svi troskovi zivota...
Ima li on za to kakvo uporište u zakonu? Formulaciju "svi troškovi života" još nigdje nisam sreo, baš me zanima otkuda mu to? Da li i odijelo od 1000€ ulazi u te troškove?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 19:56   #20
knjigovodja kaze da da, odjeca, cipele, tehnika taxi usluge i slicno ; tako da da cak i odjelo od 1000€. No meni se cini da bi tu prije svega trebala biti hrana jer kao obrtniku sportasu - za obrt 'sportasa' je hrana primarna 'roba'. Isto kao sto npr. stomatolog trosi na stomatoloski pribor i uredjaje u svrhu obavljanja svog obrta, informaticka firma pak kompjutere i sl - za svoje uslige sportas trosi hranu.

Molim da se javi netko tko se razumije, po mogucnosti knjigovodja. Htjela bih cuti i drugo misljenje.
daspei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:58.