Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2013., 08:52   #521
Povrat PDV - a

Pozdrav!

Što napraviti kada se pri unosu nekih artikala u program blagajne pogriješilo pri unosu PDV stope, i onda su se ti artikli dugo vremena prodavali po većoj PDV stopi??
Može li se na neki način tražiti povrat tog pogrešno plaćenog PDV-a?

Svaki odgovor će pomoći.
Hvala!
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 11:24   #522
hm. imala sam prošle godine sl. situaciju, skužila sam tek nakon mjesec dana, ali dogodilo mi se da sam samo 2 artikla prodala. napravila internu opasku i arhivirala i zahvaljivala nebesima što nisam obračunavala po manjoj stopi. i šutila ko riba.

ne snalazim se baš najbolje sa zakonima, ali jedno sam shvatila- sranje je kada obračunaš po manjoj-onda trk u poreznu, obračunaj nanovo i plati kamatu, ako imaš sreće.

a to što si ti sebe na neki način zafrknula....nemam pojma, ali mislim da njih to i nije briga-ako si obračunala, moraš platiti.

iskusniji??? voljela bih čuti što se događa kada nije sve po špagi iz znalačke perspektive....
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 14:32   #523
Ma ja isto to ne bih dirala ako se ne radi o nekoj velikoj cifri. Ali ako ste odlučili ispravno unatrag obračunati,onda bi bilo trebalo raditi ispravke predanih pdv-ova. Makar po iskustvu najčešće se takve greške isprave u jednom mjesecu,recimo u zadnjem obračunu pdv-a jer mnogima se ne petlja u to da ispravljaju nekoliko predanih obrazaca.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 17:28   #524
Mislim da ste u pravu, pustiti ćemo to tako kako je...
Država je malo više zaradila...

Zahvaljujem na odgovorima !
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 12:25   #525
Poštovani,

trenutno imam obrt koji je u sustavu PDV-a, e sada da li ga ja mogu prebaciti van sustava PDV-a? Još jedno pitanje da li sada trenutno normalni obrt mogu prebaciti u paušalni obrt?
Npr. ako se ne može da li je točno da ako se zatvori obrt da se ista djelatnost ne može otvoriti 5 godina?

Hvala unaprijed i lp
mr. X is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 13:56   #526
Quote:
Ivanita5 kaže: Pogledaj post
Što napraviti kada se pri unosu nekih artikala u program blagajne pogriješilo pri unosu PDV stope, i onda su se ti artikli dugo vremena prodavali po većoj PDV stopi??
Može li se na neki način tražiti povrat tog pogrešno plaćenog PDV-a?
baš me zanima kako bi kupcima vratila više naplaćeni pdv, jer ti si taj više obračunani pdv samo proslijedila u državni proračun...a oni su ga platili.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 19:25   #527
Quote:
mr. X kaže: Pogledaj post
Poštovani,

trenutno imam obrt koji je u sustavu PDV-a, e sada da li ga ja mogu prebaciti van sustava PDV-a? Još jedno pitanje da li sada trenutno normalni obrt mogu prebaciti u paušalni obrt?
Npr. ako se ne može da li je točno da ako se zatvori obrt da se ista djelatnost ne može otvoriti 5 godina?

Hvala unaprijed i lp
Ne možete u toku godine mijenjati status. Sve promjene se vrše kad istekne tekuća godina i rok je do 15.01. Znači,od 01.01. do 15.01. se prijavljuju promjene na temelju prometa prethodne godine. Ako ćete ove godine imati manje od 149.500,00 kn prihoda,onda ćete se do 15.01. javiti u poreznu sa zahtjevom da vas prebace u paušalni. Ista stvar je sa izlaskom iz sustava pdv-a. Ali sa izlaskom iz pdv-a ima caka...ako ste se sami prijavili za ulazak u sustav pdv-a (svojevoljno,a ne po sili zakona zbog prijeđenog praga),a da po prometu niste trebali onda 5 godina ne možete van.

Hm,ovo da se ne može otvoriti ista djelatnost ako se obrt zatvori... moram priznati da nisam nikad čula. Ali svakako provjeriti ako vam je netko stavio bubu u uho o tome. Možda netko od ostalih forumaša zna.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 20:33   #528
Hvala na odgovoru,

pretpostavljam da ako je preko 149.500,00 kn da se ne može u paušalni. E sada ako bi otac zatvorio obrt te ja otvorio drugi koji će biti u paušalnom.

Kakva je politika kod zatvaranja obrta, da li vlasnik obrta ima na pravo novčanih sredstava sa burze? Obrtu će biti uskoro 5 godina.
Da li ja mogu otvoriti obrt iako nemam završenu školu za tu djelatnost. Pa ako bude potrebe zaposlim nekoga sa završenom tom djelatnošću ( oca ). Uz tu djelatnost imao bi jedno slobodno koje bi bilo i primarno.

Čitao sam nešto prije da ako se zaposli osoba da se dobije popust na godinu dana za mirovinsko i zdravstveno. Da li je to izmišljotina ili...
mr. X is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 01:21   #529
Za razliku od radnika, obrtnici kao i osobe koje obavljaju djelatnost slobodnog zanimanja ili djelatnost poljoprivrede i šumarstva obvezno se osiguravaju samo u sustavu mirovinskog i zdravstvenog osiguranja i smatraju se osiguranicima koji su sami obvezni uplaćivati doprinose za sebe i svoje zaposlenike. Po toj osnovi plaćaju doprinos za mirovinsko osiguranje, doprinos za zdravstveno osiguranje i doprinos za zaštitu zdravlja na radu.

Isti, dakle, nisu osiguranici u sustavu obveznog osiguranja za slučaj nezaposlenosti ni obveznici plaćanja doprinosa za zapošljavanje, pa stoga niti ne ostvaruju pravo na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti. Razlog tomu je i činjenica da obrtnici samostalno raspolažu svojim statusom samozaposlene osobe i samostalno odlučuju o prestanku tog statusa i eventualnog ulaska u nezaposlenost. Prema tome, činjenica da obrtnici redovito plaćaju svoje porezne obveze ne znači ujedno i ostvarivanje prava na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti.

Međutim, obrtnici imaju mogućnost ostvariti neka druga prava po osnovi nezaposlenosti. Naime, u slučaju prestanka obavljanja samostalne djelatnosti istima je omogućena prijava u evidenciju nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te aktivno traženje posla putem svih usluga i aktivnosti koje pruža Hrvatski zavod za zapošljavanje, uključujući i mjere aktivne politike u zapošljavanju usmjerene ka stjecanju novih znanja i vještina, a u cilju povećanja njihove zapošljivosti.

Ako otvarate obrt,a da niste te struke morate zaposliti osobu te struke koja će vam biti ovlaštena. Zavod za zapošljavanje nudi razne programe za sufinanciranje,ali to konkretno morate pitati kod njih ili pročitati na njihovoj stranici jer nisu sve nezaposlene osobe za sve programe. Obrtnik nema prava na "popuste",plaća svoje doprinose i obveze od prvog dana.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 10:05   #530
Ok, puno Vam hvala na informacijama, srdačan pozdrav
mr. X is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 13:47   #531
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
baš me zanima kako bi kupcima vratila više naplaćeni pdv, jer ti si taj više obračunani pdv samo proslijedila u državni proračun...a oni su ga platili.

ako je npr. kafić, gdje se pivica krajnjem kupcu zaračunava 10 kn, a preračunatom stopom poslije plaća pdv, onda kupcu i ne bi trebala vraćati pdv
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 08:32   #532
obračun pdv-a

Pravna smo osoba iz Hrvatske (građevinci). Uplatom na žiro-račun fizička osoba iz Norveške uplatila nam je predujam za kupovinu stana. Kako evidentirati nastali poslovni događaj? Pretpostavljam kao i do sada tj. u mjesecu kada je predujam uplaćen obračunati pdv i izdati račun? Isti taj pdv prikazati do 20.u mjesecu ....
Hvala...
SNJEŠKA21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:41.