Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2010., 08:50   #61
Povrat PDV-a

Imam slijedeću situaciju!!

Firma traži povrat pdv-a i sad standardo ja slažem knjige, račune.. Traži se povrat iz 2005,2006 i dio 2007 god.
2005. god sve uredno ,čisto, u 2006 nailazim na knjigu vlastite potrošnje, nema računa, nema ničega, prekopali sve živo i neživo ( moram napomenuti da je to radio prije neki knjig.servis do kojeg se više ne može doći), a u knjizi zabilježena 1 stavka, pdv cca 2000,00. I sad, što mi je činiti? Do kraja tjedna ja moram predati registratore, i mene sad zanima, šta je najgore što se može desiti?!
I da li ja trebam ispisivat virman za povrat pdv-a umjesto njih?
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 22:36   #62
A tebi treba povrat, pa ga ispuni, ali preporuka ostavi iznos prazan jer ako ima koja lipa duga morati ćeš pisati novi
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 08:50   #63
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
A tebi treba povrat, pa ga ispuni, ali preporuka ostavi iznos prazan jer ako ima koja lipa duga morati ćeš pisati novi

U redu, samo me zanima šta sa računom kojeg nemam (izlazni račun- pretpostavljam da je to neki interni račun bio-vlast.potrošnja)?
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 08:55   #64
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
U redu, samo me zanima šta sa računom kojeg nemam (izlazni račun- pretpostavljam da je to neki interni račun bio-vlast.potrošnja)?
pa napišite novi tj. kopiju računa za vlastitu potrošnju s tim iznosom datumom i brojem koji je zaveden u knjizi...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 10:01   #65
Pravo poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe zastarijeva za tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći, odnosno počinje teći nakon isteka godine u kojoj je porezni obveznik stekao pravo na povrat.

Dakle, povrat poreza za 2005. nije moguć....
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 10:41   #66
auuuuuu.. super nam se piše...ne znam zašto prošli knjig.servis nije to obavio,al to je sad nebitno.

Teta s porezne mi je rekla da nemamo pravo ni za 2005 ni za 2006, i pitanje je sad da li mogu od 01.01.2007. ili od 10/2007 tražit povrat?!
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 11:03   #67
ovak..zvala sam i rrif..savjetnik kaže da postoji trogodišnja zastara, ALI nakon svakog prekida zastarni rok počinje ponovo teći, ali protekom roka od 6 godina, računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći, nastupa apsolutna zabrana!! I uvjerava me da mi IMAMO pravo povrata za 2005, 2006 jer još nije 6 godina prošlo. Ko tu koga, zbunilo me sad!! I još se pozvao na članak 96, st.1 OPZ-a........aj da me netko prosvjetli
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 12:04   #68
kad ste podnijeli zahtjev za povrat? ovo što govori rrfi je apsolutna zastara, a ona je šest godina...
dakle, ako ste podnijeli zahtjev 2008. za 2005., onda ste prekinuli tijek relativne zastare i imate pravo na povrat...ali ako ste podnijeli zahtjev za povrat ove godine onda je nastupila relativna zastara...

Naime, tijek zastare prava na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe prekida se svakom radnjom poreznog obveznika dostavljenom na znanje poreznom tijelu radi ostvarenja prava na povrat poreza naplaćenog bez pravne osnove ili više plaćenog poreza, kamata i troškova ovrhe.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 12:50   #69
..kolko vidim po papirima i svemu, povrat nikad nije tražen, mi bi sad tražili povrat koji se gomilao od 2005 na dalje..
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 12:55   #70
teta iz porezne je u pravu.... tražiš povrat za 2007..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 13:24   #71
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
teta iz porezne je u pravu.... tražiš povrat za 2007..
kmeee svejedno hvala na pomoći!!
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 13:37   #72
Moram biti još malo dosadna

Kad gledam karticu poreza na dodanu vrijednost izlistanu iz porezne njihove stavke glase ovako:
05 preplata cca 1700,00
06 preplata cca 13.000,00
07 preplata xx itd.

U Ukupnom iznosu mi štimamo, firma je tromjesečni obveznik i iznos preplate iz 2005 ne odgovara mojim PDV obrascima tj.. u tom iznosu koji kod njih piše su iznosi samo od prva dva obračunska razdoblja, znači onaj do 31.12 2005 nije ušao u preplatu 05 nego 06..i isto tako zadnji period iz 2006 nije ušao u iznos njihove preplate 06 već u 07.
Ukratko, po PDV obrascima za 2005 i 2006 trebalo bi biti oko 79.000,00 kn, a po njima je cca 14.700,00kn, što meni ide u korist, ako je već otišlo u zastaru Da li da se ja po njihovom držim ili ? Rađe ak mi propada ,neka propadne 14 tis ,a ne 79tis..
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 11:06   #73
pomoć oko PDV-a!!

Situacija je ovakva: naš komitent tvrtka A platila je svom inozemnom prijevozniku B naknadu štete zbog kašnjenja za koje smo odgovorni mi.Sad mi moramo obeštetiti komitenta A za taj iznos.Što sa PDV-om, da li se zaračunava na taj iznos.Po meni ne jer je u pitanju izvozni posao ali me zanima vaše mišljenje.
zd.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 12:25   #74
s obzirom da ne postoje svi potrebni podaci pogledaj članak 25. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost...
mislim da je u ovom slučaju riječ o odšteti, koja ne podliježe oporezivanju
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 00:52   #75
Kupnja bez PDV-a

Isprika na uletanju u temu, ali nisam shvatio brojke s početka stranice, pa evo jedno pitanje (a nema glupih pitanja, ne?). Radim u privatnoj firmi i htio bih za sebe doma kupiti laptop (dakle informatička oprema, u firmi se koriste laptopi kao osnovno sredstvo rada). On npr. s PDV-om košta 5k kuna, a bez oko 4050 kn. Da li je fer prema svima i legalno da mi to poslodavac kupi, a ja mu onda dam u cashu 4050 kn? Ja ovako laički razmišljam: on će izvući cash (firma posluje s dobiti), a ovo još i smanjuje dobit firme i oporezivanje. On će to i amortizirati nakon 2 godine. Ima li kakve nelegalnosti ovdje? Ne bih htio na štetu nikoga raditi, a ovako mi izgleda kao win-win situacija. Hvala na odgovorima.
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 09:08   #76
sad jel fer il nije..ne znam..ali, mnogi tako kupuju na firmu bez pdv-a jer firmi se taj pdv tak ionak vrati..znači firma na tebi ništa ne gubi..! sve je sad pitanje dogovora u firmi!
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 10:14   #77
Eeerm, to se zove utaja poreza.

(inače, amortizacija je trošak, ne kupnja. osim onog dijela PDV-a koji je odmah pretporez.)
joshkorepete is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 17:45   #78
povrat i pribijanje PDV-a

Nisam zatrazio povrat PDV-a iz 2009. godine pa sad ne znam sto s njim napraviti?

Da li mogu s njime platiti poreze i place ili je sad za to vec kasno?

Hvala
imnewhere is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 23:25   #79
Quote:
imnewhere kaže: Pogledaj post
Nisam zatrazio povrat PDV-a iz 2009. godine pa sad ne znam sto s njim napraviti?

Da li mogu s njime platiti poreze i place ili je sad za to vec kasno?

Hvala
Pogledaj malo ove postove, vjerujem da ćeš naći odgovor

Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
Pravo poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe zastarijeva za tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći, odnosno počinje teći nakon isteka godine u kojoj je porezni obveznik stekao pravo na povrat.

Dakle, povrat poreza za 2005. nije moguć....
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 00:27   #80
planiram kaofizička osoba kupiti nekretninu od jednog d.o.o.-a
a li je u ugovoru dovoljno označiti samo ukupno ugovorenu kupoprodajnu cijenu od 100.000 kn, ili treba naglasiti da je to 100.000kn s uključenim PDV-om
cijenu smo dogovorili 100.000 kn
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:33.