Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2011., 17:09   #41
Quote:
imbehind kaže: Pogledaj post

Prvo i najvažnije pitanje je: Kad nastupa zastara?
Mislim (nisam sto posto sigurna) da zastara nastupa za 10 godina, ukoliko nije pokrenut postupak pred sudom. Kad je jednom pokrenuta građanska parnica, zastara ne može nastupiti dok ista traje, pa makar to bilo i 100 godina. Nakon završetka parnice i pravomoćnosti, ponovo kreće zastarni rok od 10 godina u kojem je moguće prisilno (ovrhom, a ne nasiljem ) naplatiti dug.
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 17:28   #42
Quote:
imbehind kaže: Pogledaj post
Postaviti ću glupo pitanje:

Obzirom da nije naveden rok posudbe, nego je samo potpisana izjava da je novac posuđen, zašto se gleda kao početak zastare dan posudbe?

Obično se gleda dan dospijeća duga kao početak zastare.

U ovom slučaju dan isplate (dospijeća) je prvo dogovoren usmeno na 3 mjeseca, pa dvije godine, pa još 3, sve usmeno. Koliko znam, usmeno je obavezujuće isto kao i pismeno, ukoliko se može dokazati (a svjedoke imamo).

Ovako ispada da se novci ne mogu ni posuditi na više od 5 godina.

Nadam se da ima netko ideju...

Ako natjeramo "prijatelje" da odu do bilježnika i sroče novu izjavu, da li bi to pomoglo?

Hvala na odgovorima!

ja sam nedavno ovjerio bjanko zaduznicu do 50000kn. znaci mogu se naplatiti kada hocu i koliko hocu do max 50000 kn sa kamatom koju sam odredim a tece najranije od dana potpisa, super stvar. postoji i obicna zaduznica sa odredjenim iznosom duga. bjanko me kostala 130kn i dvije minute da se ispuni!
RYOU is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 17:37   #43
Quote:
RYOU kaže: Pogledaj post
.... znaci mogu se naplatiti kada hocu i koliko hocu....

...ako imaš od koga...
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 12:23   #44
Quote:
imbehind kaže: Pogledaj post
Moji su roditelji 2006. u travnju posudili „Prijateljima“ za renoviranje apartmana na jednom otoku 20.000EUR vezanih za švicarski franak na dan posudbe. (to je danas cca 30000 eura)

Potpisana je izjava o posudbi sa svim uvjetima, uz svjedoke, bez javnog bilježnika, na rok posudbe od 3 mjeseca, beskamatno.

Prošlo je već više od 5 godina, a dug nije vraćen.

Moji roditelji su se više puta čuli s njima i oni svaki put obećavaju da će dug biti vraćen u kratkom roku, ali to se naravno ne dogodi.

Naknadno su se dogovorili (nakon 2. godine) i to bez papira, da im se dug pretvori u neku vrstu kredita sa počekom od 2 godine i kamatnom stopom od 6,95% godišnje i rokom otplate od još tri godine.

Do dana današnjeg nije vraćena ni lipa.

Prvo i najvažnije pitanje je: Kad nastupa zastara?

Drugo pitanje je što poduzeti?

Roditelji su mi očajni, a ne poduzimaju ništa jer su još emotivno vezani za svoje „Prijatelje“. Ja ih godinama nagovaram da slučaj prijave policiji (prevara) i da angažiraju odvjetnika ali nisu htjeli čuti za to.

Ako itko ima ideje što i kako dalje, otvoreni smo za sve sugestije.
Evo ti nešto iz vlastitog iskustva:
Na prijateljstvo zaboravi. Tj. tvoji roditelji neka zaborave. Ili se oprostite od novaca.

Ja sam posudio slican iznos osobi koju sam poznavao 15 godina. Beskamatno,na 2 godine,ovjereno kod JB.

Budući da nemate ovjeru, oni galantno mogu poricati sve, i da su dobili novce i da je taj potpis na dokumentu krivotvoren. Tadi ide vještačenje potpisa koje, a opet poučen iskustvom iz jednog drugog slučaja, uz vještog odvjetnika sa njihove strane,zna potrajati i 2 godine.

Budući da niste naveli rok za vraćanje,kada nastupa zastara, ja ne znam,nisam odvjetnik,govorim ono što sam silom prilika doživio.

U mojem slučaju, došao je rok za vraćanje i ništa. Nakon godine i pol daljnjeg podsjećanja i nazivanja,nagovaranja,prekinuo sam svaku komunikaciju sa dužnikom. Budući da sam legalista, ( imam obitelj pa si ne mogu dozvoliti da odem u buksu jer sam nekom majmunu zaokrenuo vrat ) odlučio sam istjerati tu lovu pravnim putem.

Podnio sam državnom odvjetništvu kaznenu prijavu protiv te osobe za kazneno djelo prijevare.
Oni su to proslijedili u mup da prikupe podatke i obave razgovor sa nama. Otprilike nakon mjesec dana sam dobio poziv da se javim inspektoru u mup na obavijesni razgovor. Napominjem da mi odvjetnik u ovom slucaju do sada ne treba a samim time troskovi ove kaznene prijave su skoro nula. Mup prikuplja podatke i zatim ce ih proslijediti državnom odvjetništvu. DO će podignuti tužbu a ako smatraju da ima dovoljno elemenata a ako ne uputiti će me da dužnika osobno kazneno gonim. Tada mi treba odvjetnik.

U razgovoru sa inspektorom shvatio sam da je jako važna činjenica da li mi je dužnik platio nešto do sada,makar i 100 kn ili nije baš ništa. To se jako gleda, jer ako nije ništa, smatra se da ima kaznenog djela prijevare,naravno , uz razmatranje ostalih činjenica.

Sad ono interesantno. Nakon što je dužnik bio na razgovoru u mupu,malo se ipak uplašio i nakon što mu je inspektor objasnio da to nije zajebancija i da bi mogao u zatvor na par godina, dužnik mi je uplatio na račun oko 0,1 % duga :-)
Meni to ništa ne znači,time se samo zajebo a ja i dalje odbijam svaku komunikaciju. Dosta sam ja njega godinama nazivao.
Zašto se zajebo? E pa zato jer bilo kakva uplata ili žalba od strane dužnika prekida eventualnu zastaru.
Kaznenu prijavu sam podnio prije 5 mjeseci. Još čekam odgovor od DO-a.

Na vašem mjestu ja bih napravio slijedeće. Prvo bih im lijepo pokušao objasniti da to više nema smisla i predložiti da napravimo novi ugovor ovjeren kod bilježnika i sa rokom povrata love. Tu možete glumiti dobricu i prilikom razgovora o tome reći kako ćete staviti rok za vraćanje godinu dana od dana ovjere. Njima će to zvučati lijepo i da ste dobri kad ih hoćete čekati još godinu dana. Ako pristanu, riješili ste se pola briga. Još jednu godinu ćete popušiti ali imate dokument neoboriv na sudu.

Ako to ne žele,probajte ih nekako nagovoriti da vam barem nešto uplate na račun. Kukajte da nemate za život i slično i molite ih da uplate koliko mogu. Ako uplate,odlično. Odmah kaznenu prijavu. Uplatom su prekinuli eventualnu zastaru i priznali dugovanje.

Eto,ako vas još nešto zanima,pitajte,može i pm.

Sretno!
BackGammon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 23:14   #45
i onda dečki .....

...jeste riješili ovo s financijama? pitam samo...šarala sam malo po starim postovima (svojim) pa se sjetila da ni ja nisam ništa poduzela glede tog jednog privatnog duga (15-16 tisuća kunića), stalno je bilo, budem, budem..

i sad sam ponovo pročitala ono za zastaru: Katrin kaže jedno, Ančica drugo...pa sad ako netko naleti na ovo da utvrdimo prvo: kolika je onda zastara za privatni dug: 5 ili 10 godina? i kako se računa ako nije preciziran datum povratka?

evo, ako netko naleti...
IQ007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 11:28   #46
Quote:
IQ007 kaže: Pogledaj post
...jeste riješili ovo s financijama? pitam samo...šarala sam malo po starim postovima (svojim) pa se sjetila da ni ja nisam ništa poduzela glede tog jednog privatnog duga (15-16 tisuća kunića), stalno je bilo, budem, budem..

i sad sam ponovo pročitala ono za zastaru: Katrin kaže jedno, Ančica drugo...pa sad ako netko naleti na ovo da utvrdimo prvo: kolika je onda zastara za privatni dug: 5 ili 10 godina? i kako se računa ako nije preciziran datum povratka?

evo, ako netko naleti...
Zastara je 5 godina, ako još ništa nije utuženo!


Zakon o obveznim odnosima

Rok vraćanja zajma

Članak 504.
Ako ugovaratelji nisu odredili rok za vraćanje zajma, niti se on može odrediti iz okolnosti zajma, zajmoprimac je dužan vratiti zajam nakon isteka primjerenog roka koji ne može biti kraći od dva mjeseca računajući od zajmodavčeva zahtjeva.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 19:28   #47
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Zastara je 5 godina, ako još ništa nije utuženo!


Zakon o obveznim odnosima

Rok vraćanja zajma

Članak 504.
Ako ugovaratelji nisu odredili rok za vraćanje zajma, niti se on može odrediti iz okolnosti zajma, zajmoprimac je dužan vratiti zajam nakon isteka primjerenog roka koji ne može biti kraći od dva mjeseca računajući od zajmodavčeva zahtjeva.
prvo, hvala ti puno na odgovoru.

a sad mi još samo pomozi da definiram koji datum moram uzeti kao početak zastare, please:

a) prvi zahtjev da mi vrati pare, ali bez definiranog roka, nego, ono, kako i kad može, je bio (mejlom i telefonom) u ljeto, 2007. tada je rekla da ne zna točno koliko mi je još dužna a i da nema,itd. pa sam joj ponovo poslala račun, itd. i stavila cijelu priču "na led" da se javi kad će imat ali niš'

b) nazvala sam opet u jesen 2008. a kako se meni nije htjela javit, nazvao je moj šogor (koji ju poznaje) e da bi ona njemu rekla da mi je sve vratila! tek sam onda poludila i poslala joj mejl da ću je tužit ak se ne sabere i vrati pare.

Prema tome, onda bi se formalno pravno rok od tih dva mjeseca da vrati pare računao od 2008. tj. od tog zadnjeg telef. razgovora ili pak od telef. razg. ljeto 2007. ?

ne znam ali koji god rok uzmem znači da još stignem podnijet tužbu?
IQ007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 22:41   #48
Quote:
IQ007 kaže: Pogledaj post
prvo, hvala ti puno na odgovoru.

a sad mi još samo pomozi da definiram koji datum moram uzeti kao početak zastare, please:

a) prvi zahtjev da mi vrati pare, ali bez definiranog roka, nego, ono, kako i kad može, je bio (mejlom i telefonom) u ljeto, 2007. tada je rekla da ne zna točno koliko mi je još dužna a i da nema,itd. pa sam joj ponovo poslala račun, itd. i stavila cijelu priču "na led" da se javi kad će imat ali niš'

b) nazvala sam opet u jesen 2008. a kako se meni nije htjela javit, nazvao je moj šogor (koji ju poznaje) e da bi ona njemu rekla da mi je sve vratila! tek sam onda poludila i poslala joj mejl da ću je tužit ak se ne sabere i vrati pare.

Prema tome, onda bi se formalno pravno rok od tih dva mjeseca da vrati pare računao od 2008. tj. od tog zadnjeg telef. razgovora ili pak od telef. razg. ljeto 2007. ?

ne znam ali koji god rok uzmem znači da još stignem podnijet tužbu?
Po tome bi rok bio ovaj prvi! Tak da požuri da predaš tužbu sudu, da ne bi imala problema s zastarom...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 01:18   #49
Quote:
IQ007 kaže: Pogledaj post
ali koji god rok uzmem znači da još stignem podnijet tužbu?
Jel imaš kakav dokaz da je novac uopće pozajmljen, odnosno imaš li mail u kojem obavještavaš osobu o dospijeću duga?

Pitanje je retoričko
Loreanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 09:30   #50
Ovrha ili što?

Hello, prijatelj mi ima sljedeću situaciju: u siječnj 2001. godine posudjuje prijatelju 37 000 kn, posudba se dogodila u vrijeme kada JB ured više nije radio te je postignut dogovor da će se naći drugi dan da ovjere kod JB ugovor. Baja je izbjegavao sastanak, te nakon 2 tjedna kao da je u zemlju propao. U ugovoru nije navedena ovrsna klauzula, vec je tipa ja taj i taj (adresa, JMBG, datum rodjenja) izjavljujem da od tog i tog (adresa, JMBG, datum rodjenja) sam posudio 5 000 E (protuvrijednost u HRK), te se obvezujem vratiti isti iznos do xy datuma iste godine. U ugovoru su navedeni zajmodavac, zajmoprimac, te svjedok i njihovi bitni podaci, adresa, JMBG i dat rodjenja i njihovi potpisi. Prijatelj sve ove godine nije imao potrebu za naplatom potrazivanja jer mu nije bilo potrebno, medjutim doslo je do toga da je odlucio ako je moguce to naplatiti. Ima jedna kvaka, naime original ugovora je unisten u prometnoj nezgodi, odnosno izgorio je, dok je kopija sacuvana u uredu. Pitanje je moze li se i sto uciniti sa tim papirom, jer evidentnoj e potrazivanje, dok se mulac ni ne javlja, a inkriminirane djelatnosti mu ne padaju na pamet. Hvala na odgovorima. POzz
muppet1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 11:27   #51
Pa ako ima kopiju ugovora i svjedoka nije sve izgubljeno, naravno bilo bi bolje da je original ugovor, u slučaju da dođe do vještačenja potpisao, no i kopija nije prepreka za grafološko vještačenje...

Treba angažirati odvjetnika, poslati opomenu pred tužbu i dalje vidjeti što će biti...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 15:24   #52
Quote:
muppet1111 kaže: Pogledaj post
Hello, prijatelj mi ima sljedeću situaciju: u siječnj 2001. godine posudjuje prijatelju 37 000 kn, posudba se dogodila u vrijeme kada JB ured više nije radio te je postignut dogovor da će se naći drugi dan da ovjere kod JB ugovor. Baja je izbjegavao sastanak, te nakon 2 tjedna kao da je u zemlju propao. U ugovoru nije navedena ovrsna klauzula, vec je tipa ja taj i taj (adresa, JMBG, datum rodjenja) izjavljujem da od tog i tog (adresa, JMBG, datum rodjenja) sam posudio 5 000 E (protuvrijednost u HRK), te se obvezujem vratiti isti iznos do xy datuma iste godine. U ugovoru su navedeni zajmodavac, zajmoprimac, te svjedok i njihovi bitni podaci, adresa, JMBG i dat rodjenja i njihovi potpisi. Prijatelj sve ove godine nije imao potrebu za naplatom potrazivanja jer mu nije bilo potrebno, medjutim doslo je do toga da je odlucio ako je moguce to naplatiti. Ima jedna kvaka, naime original ugovora je unisten u prometnoj nezgodi, odnosno izgorio je, dok je kopija sacuvana u uredu. Pitanje je moze li se i sto uciniti sa tim papirom, jer evidentnoj e potrazivanje, dok se mulac ni ne javlja, a inkriminirane djelatnosti mu ne padaju na pamet. Hvala na odgovorima. POzz
To što nije posjetio j.b. mu je najmanji problem...

Zastara je 5 godina za takvo dugovanje, tako da najvjerojatnije neće uspjeti sudski naplatiti taj iznos!
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 15:44   #53
Jedna moja kolegica dobila 10 000 eura prije 3 godine u cilju da pripremi brod za vožnju turista. Druga se strana zaštitila se hrpom ovjernih papira.
I broj je išao na škver i cijena reparature je bila 20 000 eura. Pošto ona nije imala te novce, brod je već 2 godine na suhom vezu. Pošto brod ne vozi,nema ništa od povrata novca. Još mi je kolegica dobila puste ovrhe na jadnu plaću kada se zaposlila. Ali brod je još uvijek pod lisingom sa nekim malim dugom. Osoba kojoj duguje je shvatila da ne može do svojih novaca. Sada je čula neko foru da ona može iz svoga džepa platiti ostatak lesinga inkognito. I onda brod prelazi na vlasnika, te je zajmodavac može onda tužiti ovrhom. Da li je istina da banke MORAJU primiti tuđi novac radi podmirenja nečijeg tuđeg kredita. Doduše ova osoba ima interes to podmiriti. Ali da li će ta osoba koja pokrije kredit moći naplatiti i taj novac kojeg je dala, ili samo onaj novac koji joj duguje moja kolegica !!??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 23:58   #54
Quote:
Loreanna kaže: Pogledaj post
Jel imaš kakav dokaz da je novac uopće pozajmljen, odnosno imaš li mail u kojem obavještavaš osobu o dospijeću duga?

Pitanje je retoričko
ti bokca, ja fakat nisam normalna, vrijeme juri....stavila sam si ovu diskusiju u poseban folder, sve ono, sad ću, sad ću...pa onda posao, ovo, ono, sad otvorim i skužim da mi Goliath piše da moram požurit ak uzmemo onaj prvi datum (ljeto 2007.) kao početak tijeka roka za vraćanje..

inače, da, imam taj mejl a i onaj zadnji iz 2008. gdje joj najavljujem da ak se ne javi da ću onda morat poduzet korake, blabla..
dakle, nije totalna frka ali očito moram požurit..
mislim, nisu neka vremena, i sad bi mi to zbilja dobro došlo, ta lovica mislim...

p.s. ne da mi se ni pričat vam kak se žderem da sam tako bila glupa, ono, trebali smo bar parafirat neki papir za slučaj da se nekom nešto desi, ali meni je to bilo neugodnjak, da krivo ne shvati, itd. itd. a zapravo bismo svi tak trebali radit ak je neka veća cifra u pitanju pa i frendu, trebaš to nekak zabilježit. valjda? ili pustit pa šta bog da....ni sama nisam načistu oko tih stvari, zato sam valjda toliko dugo ju puštala na miru i zavlačila odluku totalno bez veze...in the meantime, čujem da je ostala bez posla, i to ne bilo kakvog posla nego gen. direktorice jednog hotela u centru grada...to mi issto nije jasno...kak sad to, preko noći, mora da je nešto gadno bilo ..
IQ007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 16:53   #55
Kako naplatit dug?

Znam da vjerojatno nije pdf za takvo pitanje, ali neda mi se trazit pa neka mod premjesti ako sam krivo postavio..

e sad ovako jedna osoba mi duguje 150 000 DEM ( sto pedeset tisuca njemackih maraka ) ili u protu vrijednosti u kn po tecaju 3.6 540 000kn ( petsto cetrdeset tisuca kn ) odnosno u protuvijednosti u eure po tecaju 7.3 74 000 E ( sedamdeset i cetiri tisuce eura ) e sad me zanima kako da to naplatim je li se isplati ista putem suda i toga slicno jer nema nigdje nikakvog ugovora papira itd ?
osoba nije da nema novac, vozi dva ferraria itd da kazem ime mnogi bi ga znali, e sad me zanima sta napravit ?!
__________________
Ni kriv, ni duzan.
godfather ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 17:06   #56
znaš kako se utjeruje dug? isto ko i kratak

Tužbom i dokazivanjem eto kako.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 17:13   #57
napisao sam vec gore, kako cu dokazat kad nemam nikakve ugovore, dokumente, papire i tome sl. ?!
__________________
Ni kriv, ni duzan.
godfather ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 17:22   #58
Pravnim putem nikako ne možeš utjerati dug, jer nemaš dokaza o sklapanju ugovora na taj i taj iznos što je tvoja greška odmah u startu posuđivanja-ugovora o radu-djelu-i sl.

Drugim putem imaš da zaobiđeš zakon i pristupiš kriminalnom djelu, no on te može tužiti zbog iznude jer potražuješ nešto od njega za što nemaš dokaz.

Treća opcjia je da se naplatiš kroz njegovu imovinu, auto, ovo ono...no može te tužiti ovaj put za krađu.

Četvrta opcija je drastična i time posežu samo najokorjeliji kriminalci, otmica, prijetnje smrću, zastrašivanje obitelji, paljenje vozila i uništavanje njegove imovine. (no imaj na umu da on to može raditi i tebi jer neće mu biti teško saznati tko mu prijeti i slično).

U konačici, veoma skupa životna škola.

Zadnje uređivanje zeljkozg : 29.06.2012. at 17:23. Reason: izmjena teksta
zeljkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 17:25   #59
Quote:
godfather ivan kaže: Pogledaj post
napisao sam vec gore, kako cu dokazat kad nemam nikakve ugovore, dokumente, papire i tome sl. ?!
Ako ne mozes dokazati, onda nemas kako ni potrazivati. Imas svjedoke?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 15:12   #60
Quote:
zeljkozg kaže: Pogledaj post
Pravnim putem nikako ne možeš utjerati dug, jer nemaš dokaza o sklapanju ugovora na taj i taj iznos što je tvoja greška odmah u startu posuđivanja-ugovora o radu-djelu-i sl.

Drugim putem imaš da zaobiđeš zakon i pristupiš kriminalnom djelu, no on te može tužiti zbog iznude jer potražuješ nešto od njega za što nemaš dokaz.

Treća opcjia je da se naplatiš kroz njegovu imovinu, auto, ovo ono...no može te tužiti ovaj put za krađu.

Četvrta opcija je drastična i time posežu samo najokorjeliji kriminalci, otmica, prijetnje smrću, zastrašivanje obitelji, paljenje vozila i uništavanje njegove imovine. (no imaj na umu da on to može raditi i tebi jer neće mu biti teško saznati tko mu prijeti i slično).

U konačici, veoma skupa životna škola.
A koja je točno razlika između opcije 1 i 3 te 2 i 4 ???!!!
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:10.