Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2012., 09:21   #81
nisam stručna, samo želim reći da moja prijateljica vodi sud od 96.g. i prošle godine je dobila nekih 10.000 kn iz istog razloga.

@Din, puno sreće ti želim!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 11:14   #82
To je bilo do nedavno.
Sad se za toliko čekanje (maximalno trajanje od ´97) u pravilu dobiva cca 6.500,-- kn.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 20:02   #83
Quote:
Din kaže: Pogledaj post
Radni spor traje već preko 20 godina.
Presude tijekom vremena uglavnom su u moju korist.
Protivna strana - bivši poslodavac, uvijek na sva Rješenja piše žalbe, te tada predmet miruje po 2 do 3 godine, to jest sa Općinskiog suda ide na Županijski, vraća se ponovno na Općinski i tako redom godinama u nedogled!

To traje od 1991. godine, a sada je opet nakon Rješenja u moju korist predmet ponovno u žalbenom postupku na Županijskom sudu od prije cca 2 mjeseca.
Obzirom da vam spor traje od 1991.godine, zaboravio sam napomenuti da se pravno relevantno vremensko razdoblje za ocjenu osnovanosti zahtjeva za suđenje u razumnom roku uzima ono od 06.11.1997.godine, od kada se kod nas primjenjuje Zakon o potvrđivanju Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, a ne od dana kad ste pokrenuli taj svoj postupak, dakle ne od 1991.godine.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 20:51   #84
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Obzirom da vam spor traje od 1991.godine, zaboravio sam napomenuti da se pravno relevantno vremensko razdoblje za ocjenu osnovanosti zahtjeva za suđenje u razumnom roku uzima ono od 06.11.1997.godine, od kada se kod nas primjenjuje Zakon o potvrđivanju Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, a ne od dana kad ste pokrenuli taj svoj postupak, dakle ne od 1991.godine.
Štovani,
zahvaljujem Vam na dosadašnjim savjetima - puno sam "naučio" iz njih.
- Ipak, nikako ne mogu shvatiti jedno: Tko to? Kako? I na koji način određuje visinu "odštetnog zahtjeva" po godini trajanja sudovanja?
- Tko stoji iza tih naputaka?
- Zar nije, da mi oprostite na izrazu, sramotno, da se za godinu dana "odobrava i dobije" 400-500 kn., što je manje od honorara koji stranka plača odvjetniku za pravni savjet za 1/2 - 1 sat njegovog rada?
- Da li to znači, da poslije 1997 god., nakon stupanja Konvencije na snagu u RH, hrvatski građanji ne mogu zatražiti svoje pravo putem Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, ako misle, a očito je da se plačanjem naknade takovom visinom odštetnog zahtjeva po godini sudovanja obespravljeni, te im je uskraćeno i pravo na moralnu satisfakciju za sve te godine čekanja?!

Zahvaljujem, na odgovoru
S poštovanjem

Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
nisam stručna, samo želim reći da moja prijateljica vodi sud od 96.g. i prošle godine je dobila nekih 10.000 kn iz istog razloga.

@Din, puno sreće ti želim!
Zahvaljujem na dobrim željama, ali kako sada stvari stoje neznam ni sam ...?

Zadnje uređivanje File : 21.02.2012. at 22:57.
Din is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 22:54   #85
Quote:
Din kaže: Pogledaj post
- Tko stoji iza tih naputaka?
Neznam točno tko, ali netko iz ekipe "Vrhovni sud, državno odvjetništvo i mInistarstvo pravosuđa"

Quote:
Din kaže: Pogledaj post
- Zar nije, da mi oprostite na izrazu, sramotno, da se za godinu dana "odobrava i dobije" 400-500 kn., što je manje od honorara koji stranka plača odvjetniku za pravni savjet za 1/2 - 1 sat njegovog rada?
Je, slažem se, sramotno je

Quote:
Din kaže: Pogledaj post
- Da li to znači, da poslije 1997 god., nakon stupanja Konvencije na snagu u RH, hrvatski građanji ne mogu zatražiti svoje pravo putem Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, ako misle, a očito je da se plačanjem naknade takovom visinom odštetnog zahtjeva po godini sudovanja obespravljeni, te im je uskraćeno i pravo na moralnu satisfakciju za sve te godine čekanja?!
Ne, to nema veze sa time. Iako zanimljivo da se i od suda u Strasbourgu ne dobije puno veća naknada. Ja sam nedavno čitao presudu tog suda u predmetu jedna dosta javne osobe u RH (u jedno vrijeme) i sud u Strassborgu mu je za spis iz 1993.godine dodjelio 3000 EUR odštete, tj. naložeio RH da plati.
Opet više je nego sada u nas, ali za EU standarde - ništa.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 23:43   #86
Hvala puno
znači li to da se može ići na Sud u Strasbourgu? Ili sam krivo shvatio?
Pozz.

Zadnje uređivanje drot13 : 21.02.2012. at 23:45. Reason: brisanje citata
Din is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 23:40   #87
Quote:
Din kaže: Pogledaj post
Hvala puno
znači li to da se može ići na Sud u Strasbourgu? Ili sam krivo shvatio?
Pozz.
M;olio bi Vas odgovor
Din is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 22:56   #88
nerazuman rok sudenja

Dal mi netko moze napisati primjer tuzbe za nerazuman rok sudenja za razvod od 5g.i gdje ga predajem ako je parnica na opcinsokom sudu
tajnaT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 23:07   #89
Nemoj me krivo shvatit, ali ljudi se mukotrpno godinama školuju i uče da bi postali odvjetnici i prakticirali pravo, pisali tužbe i sl.
Lijepo nađi odvjetnika i pusti ga da obavi svoj posao, a nemoj po forumu tražiti savjete i šprance kako napisati tužbu, na koga ju nasloviti i na koju adresu poslati...
Pretpostavljam da kad te boli zub ne rješavaš sama problem?? Nadam se da shvaćaš analogiju.
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 20:52   #90
Quote:
tajnaT kaže: Pogledaj post
Dal mi netko moze napisati primjer tuzbe za nerazuman rok sudenja za razvod od 5g.i gdje ga predajem ako je parnica na opcinsokom sudu
Predaješ na Županijski. Imam šprancu, ako je još aktualno, javi.

Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Nemoj me krivo shvatit, ali ljudi se mukotrpno godinama školuju i uče da bi postali odvjetnici i prakticirali pravo, pisali tužbe i sl.
Lijepo nađi odvjetnika i pusti ga da obavi svoj posao, a nemoj po forumu tražiti savjete i šprance kako napisati tužbu, na koga ju nasloviti i na koju adresu poslati...
Pretpostavljam da kad te boli zub ne rješavaš sama problem?? Nadam se da shvaćaš analogiju.
Sorry, ali odakle love za naplaćat se pisanja pismena koje idu po špranci? Analogija sa zubarom u ovom slučaju ipak ne stoji.

Imam pitanje - nisam ziher - proces traje od proljeća 2008. Mogu već podnijeti zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku? Kad požurnice ne zarezuju, a svako malo moram daviti predsjednika suda, hoću barem neku lovu za to! Nije da mi ne treba, i to nasušno, jbg.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 11:00   #91
U mom predmetu sam dobio presudu koja dokazuje da sam pobedio predmet. Protivna strana je predala zalbu koja je otisla na Zupanijski sud. Zupanijski sud je rijesio i poslao rijesenje na Opcinski sud. To rijesenje se nalazi od 5.5.12 kod Opcinskog suda i nitko do danas (!) nije ni otvorio pakete koje su poslate od Zupanijskog suda. Opcinski sud mi kaze danas da rade samo dezurno radi odmora i da jos malo sacekam.

Meni i mom odvjetniku treba saznati kako je Zupanijski sud rijesio.

Ima neka mogucnost da se to pozuri?

Dali moze za to da se pise pozurnica na Zupanijski sud?
tripkic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 18:19   #92
Može li mi netko pomoći? Zanima me međunarodni sud i kome tužiti sud u Južnoj Americi zbog sporosti postupanja (8 godina)?
ysul is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 09:31   #93
U mom slučaju je Vrhovni sud naložio jednom županijskom sudu da donese presudu do kraja listopada ove godine. međutim presuda nije donesena, odvjetnik ima neke namjere obratiti se predsjedniku vrhovnog itd. međutim ne razumijem kako je moguće da se sudovi oglušuju na naloge vrhovnog. je li netko imao taj slučaj i što mi je za činiti?
još jedno pitanje, dosuđena mi je naknada od nekoliko tisuća kuna koju ne smijem zatražiti jer mi je blokiran račun zbog porezne što je isto posljedica spora koji vodim. zna li netko kad zastarijeva pravo na naplatu odnosno obveza isplate te naknade?
dama32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 16:28   #94
Vrlo je često da se sudovi oglušuju na te rokove zadane u rješenju o povredi prava na suđenje u razumnom roku viših sudova, pa tako i Vrhovnog. Nije to ništa čudno, ti rokovi iz rješenja se znaju po 3-4 puta prebaciti.

Pravo na naplatu u rješenju dosuđene naknade zastarjeva u roku od 10 godina od pravomoćnosti rješenja.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 05:13   #95
Našla sam članak o novom zakonu o sudovima koji bi vrlo skoro trebao stupiti na snagu, i ako je članak točan - to je izvjesno poboljšanje. Zvuči zapravo predobro. Bit je ako se spor ne završi u roku od 6 mjeseci od podnošenja zahtjeva, onda se ima pravo na naknadu koja je dosta dobra. Znači, ili završetak u roku 6 mjeseci ili lova. Svi bi trebali podnositi te zahtjeve čim se napuni 3 godine suđenja. Ali za žrtve dosadašnjeg enormno dugog sudovanja neće biti satisfakcije.
Samo da barem ovo zaživi.

http://www.portal53.hr/vijesti/hrvat...-sudovima.html

"Zakon će propisati da je predsjednik suda u kojem se vodi postupak za zaštitu prava na suđenju u razumnom roku nadležan i za sam postupak. Građanima kojima je prekršeno pravo na suđenje u razumnom roku moći će podnijeti zahtjev direktno nadređenom predsjedniku suda, kojem će biti dužnost razmotriti spis i odrediti rok za rješavanje predmeta.

Taj rok će novim Zakonom o sudovima biti propisan na šest mjeseci, osim ukoliko okolnosti samog suđenja ne zahtijevaju duže vremensko razdoblje. Ukoliko suđenje ne završi u roku od šest mjeseci, građanin može dati predstavku predsjedniku višeg nadređenog suda, odnosno zahtjev za isplatu primjerene naknade zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku.

Viši sud u tom slučaju i sam izdaje uredbu kojom određuje sucu rok za rješavanjem spisa, ali podnositelju i isplaćuje naknadu u iznosu do 35 tisuća kuna."
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 11:42   #96
Ostavi novine na miru.Ukoliko želiš znat što bi otprilike točno moglo bit gledaj ovdje
http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/sj...dluke_vlade_rh
http://www.sabor.hr/Default.aspx?sec=2148
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 12:15   #97
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
onda se ima pravo na naknadu koja je dosta dobra.
U praksi i nije.

Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
osim ukoliko okolnosti samog suđenja ne zahtijevaju duže vremensko razdoblje.
Ovo će biti u većini slučajeva.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 13:20   #98
Sivkić, bum proučila, thanx.

Katrin, i meni malo sumnjivo na drugu loptu bilo ovo "do 35000". Znači, može u većini slučajeva biti npr. 3000.

Naravno, postoji i mogućnost manipulacije da se svaka bezvezna stvar proglašava okolnostima u kojima treba dulje suđenje, ali često nije tako i ne bi se moglo argumentirati. Npr. moji aktualni slučajevi koje sam opisala na drugoj temi - ostalo saslušati jednog (1) svjedoka oporuke, pa se to ne obavlja 2 godine i ostalo napisati rješenja o nasljeđivanju pa godinu dana ne mrda prstom. Mislim da ima dosta takvih slučajeva i tu nitko nemre argumentirati da se to nemre završit u 6 mjeseci.

Evo, proučila sam linkove, ima link na tekst obrazloženja sa saborske sjednice 7.12.2012. U članku je to istinito preneseno.

"10. Posebna pozornost je u Prijedlogu zakona posvećena zaštiti Ustavom zajamčenog prava stranaka na suđenje u razumnom roku.

Zbog odredbe članka 6. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te članka 29. Ustava Republike Hrvatske bilo je nužno nadograditi odredbe koje se odnose na zaštitu ovog prava. Prema postojećem zakonskom rješenju pravo na suđenje u razumnom roku štiti se zahtjevom neposredno višem sudu koji određuje primjeren rok za
dovršetak sudskog postupka i primjerenu naknadu podnositelju zbog pretrpljene povrede.

Prijedlogom zakona su uvedena dva detaljno postupovno razrađena pravna sredstva za zaštitu ovog prava, i to zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku i zahtjev za isplatu primjerene naknade zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku. Propisivanjem obveze suca zaduženog predmetom u kojem je povreda nastala da predsjedniku suda dostavi detaljno izvješće o razlozima nastanka povrede, kratkih rokova za poduzimanje propisanih
radnji uredujućeg suca i predsjednika suda te obveze predsjednika suda i uredujućeg suca da predsjednika neposredno višeg suda i Ministarstvo pravosuđa izvijeste o razlozima nepostupanja, nastoji se utjecati na učinkovitost i brzinu pružanja zaštite ovog prava.

Zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku podnosi se predsjedniku suda pred kojim se vodi postupak u kojem je nastala povreda ovog prava i koji će u slučaju njegove osnovanosti odrediti rok za rješavanje predmeta, u pravilu ne dulji od šest mjeseci, osim ako okolnosti slučaja ne nalažu određivanje dužeg roka.

Ako predmet ne bude riješen u određenom roku, stranka se u daljnjem roku od šest mjeseci može obratiti neposredno višem sudu zahtjevom za isplatu primjerene naknade zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku, povodom kojeg se ponovno određuje rok u kojem se predmet mora riješiti, ali i određuje primjerena naknada podnositelju čije je pravo povrijeđeno, a koja u pojedinom predmetu ne može iznositi više od 35.000,00 kuna."
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 09.12.2012. at 13:40.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 17:04   #99
Evo još nešto zanimljivo - da mi je znat kako se to utvrđuje da je sudac stranci nanio štetu namjerno ili iz krajnje nepažnje.
Naime, ne samo sporim radom, već i nebuloznim presudama nanose strankama štetu.

5. Odgovornost za štetu

Članak 104.

(1) Republika Hrvatska odgovara za štetu koju stranci u postupku nanese sudac svojim nezakonitim ili nepravilnim radom u obnašanju sudačke dužnosti.

(2) Republika Hrvatska zatražit će od suca povrat isplaćene naknade samo kad je sudac štetu učinio namjerno ili iz krajnje nepažnje.

(3) Republika Hrvatska tražit će od suca povrat isplaćene naknade zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku ako je povreda nastala namjerom ili krajnjom nepažnjom suca.

(4) Predsjednik suda pred kojim je došlo do povrede prava na suđenje u razumnom roku u smislu stavka 3. ovog članka dužan je nadležnom državnom odvjetništvu dostaviti podatke potrebne za pokretanje postupka iz stavka 3. ovoga članka.


Članak 104. – ovim člankom propisuje se da Republika Hrvatska odgovara za štetu koju stranici u postupku nanese sudac svojim nezakonitim ili nepravednim radom u obnašanju sudačke dužnosti. Republika Hrvatska ima pravo na regres odnosno povrat isplaćene naknade samo ako je sudac štetu učinio namjerno ili iz krajnje nepažnje. Ovim člankom posebno se propisuje da Republika Hrvatska ima pravo povrata isplaćene naknade zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku ako je povreda nastala namjerom ili krajnjom nepažnjom suca.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 21:35   #100
Sudska naknada

Ne znam kako se oficijalno naziva, ali riječ je o naknadi koju sud plaća stranci u slučaju dugotrajnog sudskog procesa. Meni je otac dobio prije više od 9 mjeseci rješenje po kojem mu sud (država) treba isplatiti 5000 kn (cifra je inače veća ali zbog, kako oni kažu, "teške situacije", smanjena je) zbog jednog procesa koji se predugo rješava. Moje pitanje je zna li možda netko u kojem roku su oni dužni isplatiti tu cifru? Hvala.
superfuzz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.