Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2012., 15:36   #161
Nisu svi mutavi pa da sve u 16 razvijaju neupotrebljive podmornice.. Torpedna podmornica je strah i trepet bila i ostala. Nadam se da će jednom u HRM biti 4torpeduša bar 2 kom.
A MOL kao MOL je savršen. Kamiončić parkiraš u mišiju rupu, zvizneš 4 komada, unesrećiš nekoga i natrag u rupu...
jedan2345678910 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 16:01   #162
Svaka podmornica sa modernom elektronikom je opasna. I nenaoružana jer može prikupiti podatke o neprijatelju. Siguran sam da bi i klasa Sava bi bila opasna sa modernim sonarom i optoelektronikom, hibridnim pogonom i modernim torpedima...Što bi morali kupiti, naravno. Zašto ne? eeeeeeeeeeeee
Hrvatska bi MORALA imati 5 komada.
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 17:38   #163
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Meni se čini da su Velebit ili torpedne podmornice slabo ili nikako upotrebljive za odvraćanje ili za borbeno djelovanje. Ako bi se odlučili za gradnju podmornice, najbolje bi bilo graditi neku primitivnu obalnu raketnu podmornicu koja bi bila u stanju ispaliti RBS u površinskoj vožnji, potom zaroniti i skriti se u blizini obale. Također bi do paljbenog položaja došla podvodnom vožnjom (nešto slično kao "podvodni MOL").
Torpedna podmornica sa kvalitetnom elektronikom i malo modernijim pogonom samo pogledaj gotland klasu podmornica deklasirala je apsolutno sve što ameri imaju
Đepne podmornice su ipak nešto drugo predviđene za diverzantsko djelovanje i izviđanje još postoje pokušaji u svijetu da takve podmornice budu i napadne
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 17:49   #164
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Hrvatska vojska u cjelini druge priorotete zadnjih 10 godina.
Ako je do tada bilo onako ,onda 10 god. oštro u suprotnom smjeru dok se ne umorimo.Kad se umorimo onda zastanemo i postavimo sami sebi nekoliko pitanja o pravom smjeru.
Vojska Franje Tuđmana ne postoji više,ni kakrakterom ni obličjem,ni opesegom,ni oružanim sustavima.
HV to sad svi zanmo ne može nikoga "ugristi"
OK, već sam navikao na tvoj osebujan stil pisanja, svaki post je proklamacija, i cijenim to. Postovi imaju dovoljno "mesa", barataš s dovoljno činjenica da bi bio respektiran i dosta tema održavaš na životu. Naklon.
Upravo stoga mi smeta što moraš baš u svaki post ubaciti svoju političku orijentaciju, a tome ovdje nije mjesto.

"Vojska Franje Tuđmana..."? Malo morgen. Bio sam dijelom te vojske, i nikada se nisam osjećao "Franjinim vojnikom", nego vojnikom HV-a. Štoviše, u mojoj postrojbi "zavičajnih brđana", koji bi po defaultu trebali biti pobornici "jedine nam hrvatske stranke", bilo je znatno više neistomišljenika, nego pristaša iste.
Franjin dio zasluga nikad nisam sporio, no skupio je i podosta gafova. Ko i svaki čovjek.
Nije koalicijska vlada "ukinula" vojsku, nego se nakon rata nastavilo nerezonski trošiti gdje treba i gdje ne, državnim novcem se plaćalo pojedinačne zasluge. Za prekinuti neke loše navike, moralo se zatvoriti poneki ventil. Na žalost, Račanova vlada nije imala petlje / odriješene ruke to uraditi kako valja, išlo se na kompromise, i i konkretno, uskratilo se vojsci ono što se trebalo negdje drugdje uskratiti.
Upravo recentna vlada radi istu grešku nakon dva mandata financijskog ludila, tako da ne gajim velike nade za društvo uopće, a posljedično ni za vojsku.


Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Meni se čini da su Velebit ili torpedne podmornice slabo ili nikako upotrebljive za odvraćanje ili za borbeno djelovanje. Ako bi se odlučili za gradnju podmornice, najbolje bi bilo graditi neku primitivnu obalnu raketnu podmornicu koja bi bila u stanju ispaliti RBS u površinskoj vožnji, potom zaroniti i skriti se u blizini obale. Također bi do paljbenog položaja došla podvodnom vožnjom (nešto slično kao "podvodni MOL").
Ja bih pitanje "Velebit ili torpedne podmornice" suzio na Velebit.
Općenito mi koncept "pasivne" podmornice nije sjeo, torpedna ipak može prouzročiti dosta sranja.
"Velebit je diverzantska mini (džepna) podmornica konstruirana za obavljanje diverzantskih zadaća, polaganja mina, obavljanje ophodnje i izviđanja, te druge specijalne zadaće." (po Wiki-ju, a mislim da se to nekako podudara i sa službenim).

- za (podvodne) diverzantske aktivnosti smo imali i ronilice...
a za čisto taksiranje nekolicine diverzanata za akciju na kopnu volio bih vidjeti taj scenarij u obrambenom ratu.
- polaganje mina
Hmm, mine, bilo kopnene, bilo podvodne, su mi osobno najljigaviji segment ratovanja, ali to nije relevatno.
Miniranje je postupak koji se vremenski provodi uoči očekivanog napada/nailaska protivnika, a prostorno na očekivanim pravcima, da bi ili kanalizirao kretanje protivnika tamo gdje tebi paše, ili rasteretio angažirane snage na tim pravcima.
Osim što se radi o pasivnom aktu ratovanja (ajde ovdje podmornica igra ulogu u obrambenom ratu), "aktivni" učinak se prekida nakon prve aktivirane / otkrivene mine. Ostaje čisto zapriječavanje (ta ne misli netko da će neprijatelj mjesomučno nalijetati na sve postavljene mine?)
Recimo da ovu ulogu podmornica dobro igra, ali jedna podmornica je u ovom vidu ratovanja i ovako razvedenoj obali ravna nijednoj.
- ophodnja i izviđanje
za ophodnju bi trebala biti stalno aktivna, dakle dužina nadziranog mora podijeljeno radijus djelovanja = broj podmornica + pričuva + remonti > 1 komad.
Korisan prostor bi trebao biti natrpan super-truper opremom: opto, elektronsko, akustičnom,...jer mislim da se od ukupno prikupljenog materijala nakon obrade ne više od 10% proslijedi obavještajcima na analizu, koji o opet suoče s ostalim izvorima i rade "modele". Na koncu ako 1% polaznih podataka ima smisla, dobro je. Za to skuhati treba puno "sirovog mesa", dakle puno aparature svake vrste za priklupanje "mesa".
- druge specijalne zadaće
Najrađe ne bih komentirao
Naša klasična floskula kada nećemu želimo dati na važnosti, a uistinu nemamo čime. "Specijalno" je hrvatski ultimativni argument za bilo što.

Moja poanta bi bila: Hrvatske podmorničarske snage imaju smisla, ali kao pomno osmišljen dio HRM s dovoljnim brojem plovnih jedinica više vrsta. Udarni dio bi morao biti obvezno aktivne, napadajne vrste, dio bi mogli odraditi Velebiti, ali značajno opremljeniji.
Ovaj konkretni bi mogao biti klica u inkubatoru, "spermić" hrvatskih podmorničarskih snaga.

- Imamo li resurse, novčane, ljudske, ali realno, gledajući kompletnu društvenu sliku u Hrvatskoj?
- Čega se možemo/želimo/moramo odreći, i kao cjelokupno društvo, i kao HRM, da bismo imali takve podmorničarske snage (valjda je jasno da ne možemo graditi toliku HRM sa svim potrebnim površinskim, podvodnim jedinicama uz Obalnu stražu, zračni nadzor Jadrana...)?

Jest da ovim vraćam temu na početak, ali aj'mo postavit temelje priče, jer puko naslikavanje Velebita iz "slavnih dana" je agonija teme...ispucat će se zalihe slika i slijedi lock...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 21:35   #165
@ električni zeko
Najprije na tvoje kvotanje moga posta i tvog odgovora.
U principu se moram u cijelosti složiti s tvojim upisom i zahvaliti se na ocjeni mojih postova.
Glede politike- dva Hrvata tri stranke i deset pogleda na političku stvarnost.
Vojska je instrument svake politike i stup mnogih država-osobito onih koji imaju uređeni politički sustav, bez obzira što monge takve nisu ratovale stoljećima.
Naravno da sam i ja bio pripadnik HV u ratu.
Kad sam rekao vojska FT ne mislim da je bila njegova ,nego da je u njegovom vremenu bila karakterom ,snagom,doktrinom i obujmom suprotna današnjoj.
Zašto je to bitno za temu. Pa zato jer iako je službena politika bila i tada EU i NATO u njegova tri/dva madnata (od kojih je u prvoj godini bio bez ikakve vojske) doktrina bila da se mi kao zemlja nećemo odreći niti jednog kapaciteta i osloniti se na pomoć drugih ili saveza.
tadaje bilo drugo ustavno uređenje i druge ovlasti predsjednika/vrhovika i on nikad nije dopuštao da vojska bude trecijalno pitanje.
Tada je 1995. uslijedila masovna demobilizacija ,ali je profesionalni sastav do konca 1998. konstantno vježbao ,za slučaj da mirna reintegracija kao proces zapne u nekoj fazi.
Bilo je nekoliko ZP (zbornih područja) ,kopnena vojska u 6 brigada profesionalnih, Gardijskim Zborom, s 3 ekadrile borbenih zrakoplova (helikoptera i aviona) a sustav S300 pred operativnom uporabom nakon tri godine boravka ruskih stručnjaka u Hrvatskoj.

Podmornica Velebit je bila u intenzivnoj uporabi a dvije školovane posade su došle iz kategorije zadovoljavajuća spremnost do vrhunske spremnosti u operativnoj uporabi iste, sukladno TT (tehničko taktičkim) značajakama kao unikatne jedinice s ugrađenim generatorom koji joj je dao sasvim nove performanse i operativni doplov. To je potvrđeno i s dvije složene vježbe koje su zabilježen i vani,a često se igralo i s flotnim brojem jer je vojna obavještajna služba pustila glasinu da gradi i druga .
O svemu vezanom za podmornicu i temu ću u drugom upisu koji će biti iza ovog.

HV je nakon njegove prerane smrti (mandat trebao trajati do 2002 u suradnji s pok .Račanom) došla pod zapovjedništvo novog predsjenika sa bitno izmjenjenim ustavnim položajem istog i po meni vrlo osebujog lika negativca(za mene), koji je u razdoblju 2000-2002 zajedno sa sklonim mu medijima aktivno sudjelovao (svjesno ili nesvjesno) u dugotrajnoj inofrmacijskoj operaciji prema vlastitim građanima u odnosu na HV koja je i nakon toga dugo bila na vrhu institucija kojima hrvatski narod vjeruje.
Dogodila se promjena stubokom u odnosu na to što HV treba biti, drastično joj je smanjeno finaciranje (razmjer BDP-a) a o njenoj budućnosti našom voljom studije su pisali stranci (konkretno Francuzi, Britanci ,USA).
Odjednom je sve postalo upitno i suvišni trošak.
Doktrina se promjenila a država je čak navodila propisima vlastite mlade ljude da "prigovorm savjesti" varaju sebe, državu ,rodbinu ,javnost i to bezočno javno i bez ikakva stida.
Tako su mladi ljudi postali praktičari pa je broj onih koji ne prigovaraju i onih što imaju prigovoriti sami sebi prije ukidanja roka došao u omjer 9/12 tisuća.
U razdoblju od 1991-2000 u svi mtim godinama oni što su imali prigovoriti sebi iznosio je točno 217 ljudi.
I koga mi onda zajebavamo ?
Hrvatska vojska je od 2000-preustrojena u zamisli korpuse i to čistom improvizacijom i na početku 2003 nije nikad bila dalja od NATO pakta, da bi nam danas Hv bila svedena u kopnenoj vojsci kao naopsežnijoj i najfinaciranijoj grani na dvije brigade. Alo ,zemlja zove mars.
HRZ je u borbenom smislu pao na ulaganje 8,2 mln $ u 12 godina djelovanja
Improvizacijama je počelo izdvajnje "neperspektivnih" SPEKTROM a potom bežanija iz sustava ,najprije pilota svojevoljno, te svojevrsne pobune istih 2002/03. a podmorničartvo je potpuno zaustavljeno kao nešto stupidno, kao tko će na to davati novce i učinjena je do ovog trenutka neizravna šteta od 100 mln $, jer je bil oteško godišnje plaćati gotove stručnjake po 3-4 milijuna kuna za njihove plaće i sačuvati jezgro doslovno magova razvoja i zasnivanja podmronica koji su baštinili 40 godišnje iskustvo.

O podmornicama diverznatskim "pasivnim",miniranju,divezantima ,ronilicama, minama, inicijativi na moru, stručnjacima,firmama ,opremi ,razvoju, perspektivama u slijedećem upisu jer si me inspirirajuće raspigao-u pozitivu da ipak napišem neke moje spoznaje.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 14.06.2012. at 22:05.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 19:16   #166
Iako u ovom trenutku Hrvatska nema više Podmorničarskog odjela Brodarskog instituta iz Zagreba za zasnivanje i projektiranej podmornica i odjela B-4Brodoprojekta iz Rijeka, za izradu tehničke dokumnetacije podmornica, znanja ima ikao je ono razasuto u fragmentima po zemlji i inozemstvu.
Sustava nema ali znanja još ima.Znanje nije u sustav uvezano a sustav obično postavlja i finacira država.
Prije nego govorimo o podmorničarstvu kao ključnom segmentu podvodnog ratovanja treba spomenuti i druge oblike podvodnog ratovanja u uvjetima hrvatskog mora i razvijenosti obale s koef. razvedenosti 9.8
Pogotovo ako se zna da današnja uloga klasičnih torpednih i netorpednih podmornica nije uništavanje drugih podmornica nego tajnost djelovanja i s tim u vezi čitav niz, odnosno spektar aktivnosti.

RONILICE MINE za protuminsko i minsko ratovanje kao dio sposobnosti HRM za podvodno ratovanje

Ronilica u operativnom korištenju u HRM/BSD Ronilica R-1,jednosjedne,jednotrupne izvedbe za diverzantske napade i radne dubine do 60 m,u prednjem dijelu nalazi se prostor za smještaj jedne ili 2 diverzantske mine tipa Koralj ili Biser.

Složeniji model mokre diverzantske ronilice u uporabi u BSD/HRM, koje je Branko Rašlavy projektant ,Ivan Fučak potpisuje dizajn a voditelj tima ppuk. Davorin Kajić svojedobno su koncem šeztdesetih i početkom sedamdesetih oživotvorili projekt diverzantske mokre ronilice R-2..

Hrvatska je za mokre ronilice do 200 m dubine ronjenja,(postojeća R – 2MM2, radna dubina do 60 m modernizirane i tesirane u kolovozu 2009.konstrukvije AIMg 4.5 Mn i Plexiglass ), projektirane su uzgonske oplate od SOPa (staklom ojačanog poliestera) i ekspadniranog polivinilklorida u obliku trostrukih plošnih formi.
Ove oplate namjenjene su zamjeni aluminijske strukture mokrih ronilica.
Očekuje se konkretna korak u izgradnji novog naraštaja morkih diverzantskih ronili ca na temelju istraživanja i ispitivanja iz sredine devedesetih.
Slično se na izdvojenim mjestim i radovima danas u HR radi na novim načinima gradnje ČT (čvrstog trupa) podmornice, promovirajući modularni prostup gradnje i nekad poznatu zagrebačku školu teorije ljusaka.
Namjenjene su za podvodno promatranje i protudiverzantsku zaštitu luka,sidrišta,vlastitih minskih polja, te za provedbu daljinske podvodne diverzije pomorskih diverzanta protiv usidrenih brodova ili obalnih postrojenja.
U miru se koriste za zadaće traganja i spašavanja na mali mi srednjim dubinama za nestalim osobama i materijalnim stvarima pomoću sonara.
Koriste Aku-bateriju kapaciteta 192 Ah i mase 316 kg, napon 24 V omogućuje plovidbu brzine 6 čv. U trajnaju od 4 sata.
U ratnim uvjetima olovna baterija može se zamjeniti srebrno-cink baterijom pri čem use pri istoj podvodnoj brzini od 6 čv. Ostvaruje dvostruka daljina dolpova,,odnosno 48 NM i boravak dvojice diverzanata u istoj oko8 sati..
Za njih je hrvatska industrija osigurala kvalitetan respiratorni su sustav, koji im omogućuje optimalni režim plovidbe bez dekompresije.
Naoružanje ronilice su diverzantske mine tipa Biser M-66 ili dvije mine Koralj M-71,sve razvijene u Brodarskom institutu i pripojive uz oplatu broda pomoću magneta ili vijka i svaka 50 kg težine.
Modernizacija i nove performanse ronilice R-2MM2 ponovno stavljene u operativnu uporabu pomorskim diverznatima 2009. ,nakon što su skoro 8 godina bile izvan operativne uporabe, dokaz su da u Hrvatskoj postoje stručnjaci i industrija koja može demonstrirati razvoj novih uređaja i prihvat rasploživih tehnologija i njene primjene na ovim podvodnim sustavima uz sudjelovanje PCE,BI,FER,BSO,Munje itd.

Brodarski je osim idejnih rješenja,zasnivanja,projektiranja podmornica i ronilica razvio i razne tipove morskih i diverzantskih mina.Osim ovih diverzantskih ,razvio je i nekontaktnu akustično indukcijsku na dnu ležeću minu M -70 i M-70/1 promjera torpedne cijevi cal. 533mm radi polaganja istih bilo da je podmornica u plovidbi ili leži na dnu.
Mine su mase 1000 kg ,od čega eksplozivno punjenej je 700 kg a u Hrvatskoj se proizvode MNS M 90 kojih je HRM tijekom 2007. i 2008. nabavila nekoliko desetaka..

Značaj i iskustvo HRM u ofenzivnom miniranju i čuvanju minski prepreka tijekom Domovinskog rata su dali poseban značaj minskom oružju kao izuzetnom mehanizmu pomorskog ratovanja protiv nadmoćnog neprijatelja.HRM je na početku stvaranja došla do minskog oružja u Pločama, u akciji Zelanatabla-Male bare. Tada je „ekipa“ ukrala roniteljske opreme za pomorske diverzante u vrijednosti 2 milijuna DEMa.
Na tri pomorske blokade JRM, radi sticanja autoriteta na moru i onemogućavanja slobode djelovanja nadmoćnog protivnika HRM jeodgovorila sa ukupno 4 minske prepreke; ispred luke Lora sa ukupno 20 mina SAG-2 (stradale 2 barkase-JRM i naša-ukupno 8 mrtvih),miniranjem splitskih vrata sa 4 mine AIM 70 s modificiranim,žicmo povezanim sustavom aktiviranj;, misnkoj prepreci u prolatima Mali i Veliki Vratnik sa minama SAG-2 radi osiguranja rute opskrbe brodova za blokirani Dubrovnik i miniranje pulske luke avio bombama od 250 i 500 kg radi razbijanja treće pomorske blokade JRM:

Hrvatska u posljednje vrijeme osobito ulaže u protuminsku borbu, odnosno podvodno ratovanje protiv minsko –eskplozivnih tvari, ulažući u izobrazbu protuminskih ronitelja,njihovu opremu i opremu minolovca.

Za potrebe cilja M2406I Mornaričke sposobnosti protuminskog djelovanja za čišćenje luka pokrenut je projekt razvoja bespilotne ronilice.
Znanstveni izazov ovog projekta, koji se provodi u suradnji s Institutom "Ruđer Bošković", predstavlja sljedeći problem: kako otkriti opasnu tvar (eksploziv, kemikaliju, i sl.) niske razine zamjetljivosti na dnu morskih luka ili u površinskom sloju mulja. Krajnji rezultat projekta trebao bi biti prototip ronilice i taktičkog sučelja za detekciju i mapiranje opasnih tvari na dnu morskih luka.
Kabinetska istraživanja pokazala su da klasična oprema, sredstva i senzori koji se upotrebljavaju u podmorju izvan luka i priobalnog područja nisu učinkoviti za detekciju i mapiranje eksplozivnih sredstava i opasnih tvari u lukama. Razlog tome je niska vidljivost i velika količina različitog otpada odnosno smeća, koja se nalazi u lukama. Za lake minske ronioce čišćenje luka predstavlja zadaću visokog rizika.
Laboratorijska istraživanja provedena u eksperimentalnom laboratoriju Instituta "Ruđer Bošković" ukazala su na mogućnost detekcije eksploziva koji se nalazi u metalnom kućištu ili plastičnom kućištu minskoeksplozivnog sredstva u morskoj vodi, na umjetno postavljenom pješčanom dnu.
Završena su laboratorijska ispitivanja bespilotne ronilice nazvane UNCOSS (Underwater Coastal Sea Surveyor) te izrada prijenosnog kontejnera za ronilicu i popratnu opremu. Definirane su završne pripreme za ispitivanje ronilice na moru kao i uvjeti u kojima se ronilicu može testirati i u nastavku koristiti za detekciju opasnih materijala pod morem. Ronilica će se nakon završnih priprema testirati u moru, a dobiveni rezultati bit će iskorišteni za nastavak istraživanja.
Vlastitim znanstvenoistraživačkim radom i početnim razvojem na probnom modelu, koristeći vlastite resurse te resurse partnera (projekti EU i NATO-a) namjera je kroz poligonska istraživanja verificirati nuklearni senzor i njegove mogućnosti detekcije eksplozivnih sredstava na dnu morskih luka. Krajnji rezultat razvoja jest integracija senzora i algoritma višekriterijskog odlučivanja u detekciji i mapiranju opasnih tvari na dnu morskih luka u cilju sigurnog i pouzdanog čišćenja luka, odnosno onesposobljavanja eksplozivnih tvari.

Također sličan projekt trenutno se provodi da FER u novo formiranom Laboratoriju za podvodne tehnologije, čiji je krajnji cilj komercijalna proizvodnja daljinski vođenih ronilica a koji najuže surađuje s HRM-divizijunom za protuminsku borbu..
Ovo je svojevrsni nastavak avangardnog projekta na Brodarskom institutu na početku devedesetih u razvoju podvodnog vozila za otkrivanje ,identifikaciju i uništavanje mina –POVIUM čiji je prototip razvijem na početku devedesetih.
Projekt su vodili Davorin Kajić (poslije zapovj.HRM) i Dragan Milisavljević.Prototip su izradili RIZ Zagreb,VTRZ Zmaj iz Velike Gorice a trup od aluminijske slitine izradila je Tvornica plinskih armatura Zagreb.
Iako FER i Ruđer na sasvim drugim osnovama i uz pomoć europskih i NATO projekata razvijaju sličan spektar ronilica, usporavanje i prekid aktivnosti na ovim podvodnim tehnologijama trajali su bar 12 godina ,po mojoj procjeni
To što se nekad radilo u BI je bio europski vrh.
Na podmornice, "pasivne",diverzantske tek trebamo doći.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 14:47   #167
HRM-u je, ako želi biti ozbiljna mornarica, potrebna ne jedna nego više podmornica. Podmornice su, uz manje brze brodove i diverzije, jedini način na koji se Hrvatska može boriti protiv nadmoćnijeg neprijatelja, osobito ako on ima zračnu prevlast.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 16:43   #168
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
HRM-u je, ako želi biti ozbiljna mornarica, potrebna ne jedna nego više podmornica. Podmornice su, uz manje brze brodove i diverzije, jedini način na koji se Hrvatska može boriti protiv nadmoćnijeg neprijatelja, osobito ako on ima zračnu prevlast.
U ovom slučaju najbolje ti je da ih sam potopiš i spasiš živote mornara
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 13:52   #169
ma nama je neisplativo sve imati... neisplativo je imati more jer moraš imati HRM, neisplativo je imati državu jer košta MUP i HV... jedino su političari isplativi...
nek se napravi dopuna ustava i ukine država - jer je neisplativa.
najgore od svega je to da bi ljudi onda živjeli bolje (istina govorili bi talijanski, slovenski i mađarski)
ne treba nam podmornica pa je ni ne trebamo graditi...
ako je napravimo ili postojeću moderniziramo i osposobimo kaj bumo ak bu to netko htio kupiti???
ako imaš proizvod možda ga možeš prodati...
neee... to nikako, to je prevelika muka i briga to nije komotno...
ludolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 12:58   #170
Treći put neka bude kuma, može bit bolja sreća.....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 20:00   #171
Ajmo mi ovo zaključati.Bilo ,nema više.
Okrenimo se ekstenzivnoj poljoprivredi ,ekologiji,gastro konobarenju i izvozu kamena. Za tim još ima neka potreba.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 20:34   #172
A pitura, sto sa piturom
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 21:53   #173
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ajmo mi ovo zaključati.Bilo ,nema više.
Okrenimo se ekstenzivnoj poljoprivredi ,ekologiji,gastro konobarenju i izvozu kamena. Za tim još ima neka potreba.
Ova prva grana koju si spomenuo može bez problema izfinancirati sve što nam treba da je sve kako treba i da se uvede reda,bavim se uz željeznicu sa tim pa znam šta govorim.Samo budale ne znaju ili neće iskoristiti svoje bogatstvo i potencijale.Ja sam već dosadan nekima,šta da im ja radim,zabole me zato isto kao i njih kad govore kako je nama nešto neisplativo,ne treba nam,skupo je jel,kad spomenem Izrael,imaju odlične podmornice i tehnologiju.Pa ako nama negdje zapinje zašto se sa nekim ne povezat. I nemoj spominjat zaključavanje. nekog treba utamanit i to je to,onda bi možda nešt išlo na bolje.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 22:03   #174
Sve vas pozdravljam. Bilo se lijepo družiti.Poseban pozdrav i moderatoru ma gdje bio.
Svako vam dobro ,ja odlazim u gledalište na malo duži godišnji na ovom pdf.
Nemojte kaj zamerit.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 22:37   #175
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ajmo mi ovo zaključati.Bilo ,nema više.
Okrenimo se ekstenzivnoj poljoprivredi ,ekologiji,gastro konobarenju i izvozu kamena. Za tim još ima neka potreba.
Tako je! Od ranih devedesetih naša je strategija samo jedna - KKK. Kurbe, konobari i kuhari.



Žao mi je ako sam nekoga povrijedio.
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 10:15   #176
da mozda nesto malo i kompatibilno za nase vode



moze type 202 i 212 podmornica, ako nam njemci to budu tili prodat, najsofisticiranija mala brza elektricna podmornica



za nuklearke normalno nemamo ni sredstva ni para


ali 2 komada takvih bi taman dobro doslo uz paket od 4-5 brzih manjih raketnih patrolnih razaraca, stoga bi mogli NATO-u doprinjeti barem tako sto bi napravili malo floticu izvidnice popracenu sa tim tihim malim podmornicama
spiksy_st3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 10:41   #177
Quote:
spiksy_st3 kaže: Pogledaj post
brzih manjih raketnih patrolnih razaraca
Joj ako ovo pročitaju naši političari, točno tako će nazvati ove naše buduće OOB39... BMRPR-39 Uklapa se u viziju da trebamo postati "mala sila".
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 14:01   #178
WTF je brzi manji patrolni razarac?
Yokohama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 19:38   #179
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
Ovo je jedino pozitivno, da neće više propadati u nebrizi.

Što ima u glavi onaj koji je donio odluku da se Velebit 2005. povuče iz upotrebe, meni to nije dokučivo. Kako je takva osoba uopće mogla biti na poziciji da odlučuje... kako je takvog moguće izabrati na demokratskim izborima, u demokratskoj zemlji...

Tako prepuštati nacionalni suverenitet, to je sramota i izdaja. Za nevelike novce moglo se Velebitu nabaviti potrebne baterije i makar zadržati neka osnovna podmorničarska znanja unutar sustava, do nekih financijski boljih vremena. Ovako, ode sve u nepovrat.

Možemo mirno spavati Italija nam kontrolira podmorje. Ne daj Bože da se NATO ili EU raspadne jebali smo ježa.
Hrvatska je puna izdajica i lopova i u takvom situaciji je sve moguće. Nepotizam na sve strane, umjeso sposobnih svugdje podobni.
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 01:14   #180
udruga "Podmorničar"

Evo neki dan sam naletio na ovu stranicu:
http://www.podmornicar.hr/


mađu zanimljivim člancima vezanim uz podmornice naišao sam i na ovaj
http://www.podmornicar.hr/default.as...ovost1&ainc=18
"...vlada Crne Gore besplatno je dodijelila po jednu podmornicu podmorničarskim udrugama iz Crne Gore, Srbije, Slovenije i Hrvatske. Podmornica, kada nakon formalnosti oko prijevoza stigne u Pulu, trebala bi biti smještena u budućem pomorskom muzeju kao njegov najvredniji eksponat..."

To bi bila druga u klasi i RH sudbini.

Slovenci su svoju već izložili:
http://www.podmornicar.hr/default.as...ovost7&ainc=12
Izgleda u odličnoj formi... bar na suhom.

Nisam pročitao sve članke s stranice pa nisam saznao sudbinu one donirane
RH odnosno Udruzi Podmorničar. Ako netko zna više molio bi za INFO!

HVALA!
__________________
It was often said that the battle of Vis (20.7.1866) was an example of what a fleet of wooden ships led by an iron admiral can do against a fleet of iron ships led by a wooden admiral!
Growler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:33.