Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2011., 08:40   #61
.. suprotno od ognjištaraca može biti fukara .. što isto nije bog zna što .. barem po meni .. i po aralici ..

.. filozofski to izgleda .. vako .. .. može biti da ovo ne valja .. ali ko kaže da svako različito od ovog .. valja .. ?

.. relativističko liberalistički .. pravac ljudske misli .. je .. u principu .. fukarski .. .. jer .. ako se privoli boga da preuzme vlast na zemlji .. onda ga treba staviti za cara .. diktatora .. i žiki pod svaku cjenu oduzeti pravo glasa ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 18:53   #62
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
No pitanje je da li bi se osoba mogla raziviti u takvog Nietzschea da se rodila u Engleskoj (vjerojatno ne bi). Što ne znači da ne bi i dalje (taj čovjek) prezirao ognjištarski mentalitet.
Zanimljivo pitanje, ali se na kraju mogu baviti samo nagađanjem.

Ja mislim da je takav scenario vrlo moguć, jer je luteranska crkva veoma slična anglikanskoj, što znaći da nije fundamantalistička, niti "arhaična" po svom učenju. Daleko je bila liberalnija u odnosu na neke druge crkve koje su tada bile dominantne, te sa te strane Nietzsche nije došao u iskušenje u onome obliku u kakvom se našao Spinoza na primjer, mada je postojao nemal broj onih koji su ga-uvjetno rečeno-smatrali luđakom. Ali, zar to tako nije sa svakim onim koji je za korak ispred vlastitog vremena?
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 14:17   #63
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. suprotno od ognjištaraca može biti fukara .. što isto nije bog zna što .. barem po meni .. i po aralici ..
Zašto ti razmišljaš ovdje kao da postoje samo dvije opcije? Gjde ti život ponudi dvije opcije, ti stvori treću (vjerujem da će ovo mnogi opet krivo shvatiti, ali eto). Dakle, ako netko ne razmišlja ognjištarski odmah mora biti strpan u ladicu "relativističko liberalističkog"? Možeš ti i bolje...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 14:18   #64
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
Ali, zar to tako nije sa svakim onim koji je za korak ispred vlastitog vremena?
Često jest, da, na žalost onih koji su upravo ispred svog vremena (kako se kaže). Meni se više sviđa ono - "oni jesu svoje vrijeme, a ostali su iza svog vremena" .
Barem slobodno rečeno, ako ne već statistički...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 17:05   #65
.. ne .. ne postoje samo dvije opcije .. postoji ih bezbroj .. ali su sve između dvije .. a te su zavisne od smjera kamo gledaš ..

.. kada neko ko voli slobodu gleda ljude za koje misli da nisu dovoljno slobodni pa su zato manje ljudi .. onda on vidi .. ognjištarce .. zaostale .. seljake ..
.. drastičnije .. kad gleda dalje u tom smjeru .. vidi životinje .. otprilike .. ili stoku kada želi reći da su ti tupi i neaktivni .. ili zvjeri .. kada želi reći .. da su krvoločni i gonjeni nagonima kao recimo vukovi ..
.. ono što su stari govorili za te .. za sve one koji još nisu ljudi .. je .. pasji sin ..

.. ali .. ima i druga strana ..

.. kada oni koji žive sa ljudima .. u društvu ljudi .. u civilizaciji .. koji poštuju tradiciju kulturu i susjede .. gledaju ljude prevelike slobode .. one koji se ne ustručavaju lagati varati i krasti .. .. onda oni vjeruju da gledaju .. prerelativne .. preliberalne .. ništarije .. zato što čovjek mora poštivati svoje korjene zakone i običaje .. svoju rodnu grudu ..
.. a za preslobodne kaže .. kurvin sin .. zato što vjeruje da oca ne poštuje onaj koji ga nema .. koga je stvorio cigan na materi kurvi ..
.. aralica to zove fukara .. šoroš .. ili .. propuh .. društvo ..

.. dakle .. sve to ima .. svoju .. filozofsku .. logiku ..
.. mogu zamisliti da neko ne voli ognjištarce jer nisu dovoljno orni za naprijed .. ali mogu zamisliti i to da neko vjeruje kako se dalje može ići samo na čovjeku .. jer će nadčovjek biti .. sin čovječji .. nikako ne pasji ili kurvin .. sin ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 17:25   #66
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
ali mogu zamisliti i to da neko vjeruje kako se dalje može ići samo na čovjeku .. jer će nadčovjek biti .. sin čovječji .. nikako ne pasji ili kurvin .. sin ..
Eto.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 18:18   #67
Sve je lijepo rečeno.

Alime možda ti je sada jasnije zašto sam se postavio nekakvo anti-individualistično.
Inidividualac - relativist - "oni kojim se manipulira" (inidividualac u lošem smislu riječi koji smo već utvrdili)
No svi su ljudi relativni, to je namjerna ili nenamjerna- nepromjenjiva postavka u našoj psihi. I zbog toga upravo napredujemo, no danas...previše...
JP28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 22:32   #68
Ljudi nisu relativni, nego su različiti.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 23:52   #69
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
jer će nadčovjek biti .. sin čovječji .. nikako ne pasji ili kurvin .. sin ..
Inače, interesantno mi je kako se za Nietzschea ta priča o nadčovjeku stalno vuče, a nema nego mali dio u Tako je govorio Zaratustra da spominje nadčovjeka. Vjerojatno bi se i on začudio što su se ljudi uhvatili te riječi kao da je bitan dio njegove filozofije.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 00:16   #70
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Inače, interesantno mi je kako se za Nietzschea ta priča o nadčovjeku stalno vuče, a nema nego mali dio u Tako je govorio Zaratustra da spominje nadčovjeka. Vjerojatno bi se i on začudio što su se ljudi uhvatili te riječi kao da je bitan dio njegove filozofije.
E pa ja mislim da je tu Nietzscheovu ideju nadčovjeka popularizirao nacizam, ali izvitoperenu i unakaženu.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 00:40   #71
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Dioniz Zagrej je u orfičkim misterijima bio vrlo "kristolika" figura. To nije hedonistički Dioniz nego Dioniz Spasitelj... Ne znam koliko to ima veze s Nietzscheovim potpisivanjem kao "Dioniz", ali je svakako zanimljivo... Odakle je točno ona N.-ova famozna rečenica "posljednji kršćanin je umro na križu"? Antikrista sam čitao previše davno i previše površno da bih se sjećao dovoljno dobro...
Da, a imaju i još jednu zajedničku osobinu - uskrsavanje. Ako gledamo na grčke kultove (kojima se i Nietzsche bavi u Rođenju tragedije) Dioniza i Apolona, meni je Dioniz jednako kristolik kao i Apolon. Mislim da se tu govori o dva aspekta istog kulta, božanstva. To su parovi suprotnosti koji uvijek idu zajedno i koji jedan o drugom ovise, jedan bez drugoga ne postoje.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...

Zadnje uređivanje Floverka : 08.08.2011. at 00:46.
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 01:47   #72
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Inače, interesantno mi je kako se za Nietzschea ta priča o nadčovjeku stalno vuče, a nema nego mali dio u Tako je govorio Zaratustra da spominje nadčovjeka. Vjerojatno bi se i on začudio što su se ljudi uhvatili te riječi kao da je bitan dio njegove filozofije.
Ali recimo Heidegger jest. U svojoj analizi Nietzschea on ga pokušava staviti u svoje sheme kroz pet osnovnih ideja u Nietzscheovu mišljenju: volja za moć, nihilizam, nadčovjek, vječno vraćanje jednakog i pomalo iznenađujuće - pravednost. Da ne ulazim u detalje, Heidegger te ideje dovodi u vezu na sebi svojstven način pa kaže da bitku bića odgovara volja za moć, samo biće jest nadčovjek, načinu bivanja tog bića u njegovu bitku - vječnim vraćanjem jednakog itd. Ali ovdje prelazimo granice narodskog Nietzscheovog filozofiranja (slobodni duh - stado) pa se najbolje vratiti natrag.

Što se tiče Nietzscheovog odnosa prema tim idejama smatram da ih je držao kao drago kamenje svoje filozofije, ali i nešto u čemu jednostavno nije želio da bude shvaćen. Da li ih je želio naknadno pojasniti ostaje pitanje. Nadčovjek ima smisla kao čovjek koji je prevladao vjeru u boga i ne bih kazao da ga je Nietzsche smatrao usputnim produktom svoga mišljenja. Prije bih bio mišljenja da je sam osjećao svu nezgrapnost izraza uz opravdanu bojazan od njegova krivotvorenja.
__________________
U biti uma leži da više hoće no što može.
Magičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 17:24   #73
.. priča o onom .. za koga će čovjek biti bolni stid .. kao majmun za čovjeka .. suština je ničeove priče .. to je priča o volji za moć ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 17:36   #74
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. priča o onom .. za koga će čovjek biti bolni stid .. kao majmun za čovjeka .. suština je ničeove priče .. to je priča o volji za moć ..
I uz svu dragu volju, alime, ovaj "dvotočni stih" mi ostade nejasan pa ako ga možeš pojasnit. Suštinu svoje priče, pa makar se ona mogla svesti u tri riječi (volja za moć) smatram da je Nietzsche ipak ostavio za svoj kasni stadij filozofiranja ali do kojeg nikada nije stigao... zbog toga sva nerazumljivost i neshvaćanje njegovih misli, ali koji bi vjerojatno bili dragi filozofu...

Quote:
Posthumne ljude, mene, na primer - slabije će razumeti, nego savremene, ali bolje čuti. Tačnije, nas neće nikada razumeti - pa odatle naš autoritet.

Sumrak idola, Grafos, Beograd, 1977
__________________
U biti uma leži da više hoće no što može.
Magičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 17:57   #75
Vjerujem da je suština ničeove misli ova.
Čovjek kakvog ga je poznavao, kakvog je gledao oko sebe, nije mu izgledao dovoljno dobar. Bio je uvjeren da taj čovjek ima i biološke i mentalne i bilo koje druge predispozicije za nekakav napredak. Taj je napredak smatrao značajan. Bio je uvjeren da čovjek može iskoračiti značajno, gotovo onako kao što je nekad postojeći čovjek iskoračio u odnosu na majmuna.
Mislim da je to suština njegove misli.

(Ovakav način pisanja ništa ne pojašnjava, a osim toga, ružan je i dosadan.)
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 23:51   #76
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Ljudi nisu relativni, nego su različiti.
Čovjek je relativan-različit (možda čak ta riječ bolje odgovara). Moji postupci, koji me "čine", su različiti- nekonstantni-nedoslijedni-dakle, ja sam relativan. Vjerujem da je i Nietzsche u mnogo situacija bio... relativan prema svojoj filozofiji.

Makar ako to ne što sam rekao ne bilo ljudi-čovjek-ja sigurno nisu apsolutni... Zapravo to je čovjek
JP28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 23:55   #77
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
Vjerujem da je suština ničeove misli ova.
Čovjek kakvog ga je poznavao, kakvog je gledao oko sebe, nije mu izgledao dovoljno dobar. Bio je uvjeren da taj čovjek ima i biološke i mentalne i bilo koje druge predispozicije za nekakav napredak. Taj je napredak smatrao značajan. Bio je uvjeren da čovjek može iskoračiti značajno, gotovo onako kao što je nekad postojeći čovjek iskoračio u odnosu na majmuna.
Mislim da je to suština njegove misli.

(Ovakav način pisanja ništa ne pojašnjava, a osim toga, ružan je i dosadan.)
Je, slažem se. Ali iz ove pozicije, bogme, to je sada i tragična misao. Prožme te neka sjeta kad shvatiš da je Nietzsche zapravo volio ljudski rod i htio za njega ono najviše...

Osjećam se počašćenim tvojim iskorakom iz uobičajenog načina izražavanja, iako se slažem da je taj način pisanja doista dosadan (onda vjerojatno i griješim u vezi počašćenosti ); "dvotočnim stihovima" kao da riječima vraćaš izgubljenu snagu, ako ništa, glasno kažeš da stojiš do njih kada mnogima one ne znače ništa...
__________________
U biti uma leži da više hoće no što može.
Magičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 05:10   #78
Quote:
JP28 kaže: Pogledaj post
Makar ako to ne što sam rekao ne bilo ljudi-čovjek-ja sigurno nisu apsolutni... Zapravo to je čovjek
Oprosti, ali ove rečenice su vrlo nevješto napisane i, stoga, nerazumljive. Osim što shvaćam da si htio reći da "ljudi nisu apsolutni" (), moram reći da sintaksa gore citiranih rečenica ne doprinosi baš njihovoj razumljivosti.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 20:05   #79
.. počašćen sam izrazom .. dvotočni stih .. a i inače mislim da su pjesnici često prilični filozofi .. bio sam otkrio haiku .. vrlo .. pametna .. stvar ..

.. nema čovjeka .. koji nije volio čovjeka .. ispravno je to shvatiti kao .. prokletstvo čovjeka ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 20:20   #80
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali ove rečenice su vrlo nevješto napisane i, stoga, nerazumljive. Osim što shvaćam da si htio reći da "ljudi nisu apsolutni" (), moram reći da sintaksa gore citiranih rečenica ne doprinosi baš njihovoj razumljivosti.
Zapravo je jako jednostavno ali nebitno.

Gledao sam Warchmene i "plavi" (dr. Manhattan, ako se dobro sjećam) kaže da je život fenomen kojem je dana prevelika vrijednost... "In my opinion, the existence of life is a highly overrated phenomenon. "
Što vi kažete na ovo tj. što mislite da bi' Nietzsche na ovo rekao?
JP28 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.