Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2011., 23:05   #81
Quote:
JP28 kaže: Pogledaj post
Zapravo je jako jednostavno ali nebitno.

Gledao sam Warchmene i "plavi" (dr. Manhattan, ako se dobro sjećam) kaže da je život fenomen kojem je dana prevelika vrijednost... "In my opinion, the existence of life is a highly overrated phenomenon. "
Što vi kažete na ovo tj. što mislite da bi' Nietzsche na ovo rekao?
Nisam ljubitelj visokobuđetne marvelovštine, ali moram iskreno priznati da sam "Watchmen" gledao nekoliko puta.
Valjda iz razloga što je to jedan od rijetkih blokbastera u kojem ne postoji ona streotipna slika akcioni heroja koji su besprijekorno moralni, hrabri i odvažni.
Rijedak fimski spektakl u kom glavni junaci preispituju vlastite moralne pozicije tj. otvoreno iskazuju sumnju u Apsolutno Dobro kao vječni imperativ.
Sa druge strane, riječi Dr. Manhattna su riječi cinika, kantovski rečeno-ljudskog bića koje stoji na posljednjem od tri njegova stadija, dok Nietzsche, bez obzira na tu natuknicu o nihilizmu, nikada nije bio toliko licemjeran prema životu. On je svojim primjerom, zapravo filozofijom, dao najbolji primjer koliko je on vrijedan življenja, bez obzira što se njegov okončao mentalnim slomom...
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 23:09   #82
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. nema čovjeka .. koji nije volio čovjeka .. ispravno je to shvatiti kao .. prokletstvo čovjeka ..
Je l' ovo želiš reči da je Hitler bio filantrop? Ili da kategorično ne pripada čovječanstvu? Mo'š li rastabiriti malo šire gore citirano, ako ti nije što god?
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 15:26   #83
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
Nisam ljubitelj visokobuđetne marvelovštine, ali moram iskreno priznati da sam "Watchmen" gledao nekoliko puta.
Valjda iz razloga što je to jedan od rijetkih blokbastera u kojem ne postoji ona streotipna slika akcioni heroja koji su besprijekorno moralni, hrabri i odvažni.
Rijedak fimski spektakl u kom glavni junaci preispituju vlastite moralne pozicije tj. otvoreno iskazuju sumnju u Apsolutno Dobro kao vječni imperativ.
Sa druge strane, riječi Dr. Manhattna su riječi cinika, kantovski rečeno-ljudskog bića koje stoji na posljednjem od tri njegova stadija, dok Nietzsche, bez obzira na tu natuknicu o nihilizmu, nikada nije bio toliko licemjeran prema životu. On je svojim primjerom, zapravo filozofijom, dao najbolji primjer koliko je on vrijedan življenja, bez obzira što se njegov okončao mentalnim slomom...

Plavi nikako ne može biti cinik, možda, no jednostavno je indiferentan... dobro to je samo film, ali mislim da je jasno da mislim na biće koje je "nadčovječno"-polubog, što ono vidi u životu?
Što je to vrijedno u životu?
JP28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 17:54   #84
.. nema čovjeka .. koji nije volio čovjeka .. .. ispravno je to shvatiti kao .. prokletstvo čovjeka ..

.. uzimam da se ljudi po svojoj vrijednosti razlikuju .. i .. čovjekom .. zovem .. vrijedne .. .. ni pretjerano pasje .. ni pretjerano kurvine .. sinove ..
.. takav .. čovjek .. ili .. veliki čovjek .. je taj .. zato što .. kažimo .. ima takvu svijest .. a ta svijest znači .. širinu i slobodu ..
.. takav čovjek .. druge ljude .. kažimo .. voli .. gotovo biološki .. ili bolje .. fizikalno .. osjeća ih .. na nekakav jeben način .. kao dio sebe ..
.. to je moguće shvatiti kao njegovo prokletstvo .. jer ga vezuje .. jer bi bez te veze mogao .. pretvarati vodu u vino ..
.. to je moguće tako reći .. i prilično je istina .. ali .. on bez te veze ne može .. ta veza nije veza ljubavi nego veza postojanja ..

.. ne znam kako da tu uključim hitlera .. ipak .. da mi ne ostane neiskorišten .. reći ću ..
.. da .. hitler se može smatrati čovjekoljupcem .. njegova je ljubav za njemce .. vjerojatno .. više iznimna nego velika ..
.. ako filantrop znači .. potpuno ista ljubav za potpuno sve ljude svijeta .. hitler tada nije filantrop ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 22:43   #85
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. nema čovjeka .. koji nije volio čovjeka .. .. ispravno je to shvatiti kao .. prokletstvo čovjeka ..

.. uzimam da se ljudi po svojoj vrijednosti razlikuju .. i .. čovjekom .. zovem .. vrijedne .. .. ni pretjerano pasje .. ni pretjerano kurvine .. sinove ..
.. takav .. čovjek .. ili .. veliki čovjek .. je taj .. zato što .. kažimo .. ima takvu svijest .. a ta svijest znači .. širinu i slobodu ..
.. takav čovjek .. druge ljude .. kažimo .. voli .. gotovo biološki .. ili bolje .. fizikalno .. osjeća ih .. na nekakav jeben način .. kao dio sebe ..
.. to je moguće shvatiti kao njegovo prokletstvo .. jer ga vezuje .. jer bi bez te veze mogao .. pretvarati vodu u vino ..
.. to je moguće tako reći .. i prilično je istina .. ali .. on bez te veze ne može .. ta veza nije veza ljubavi nego veza postojanja ..
Alime, govoriš o moralnim karakteristikama kojima su neki ljudi više, a neki manje vični. Stvar morala nije biološki produkt, sa njim se ne rađamo, već ga postepeno usvajamo. Sa te strane meni je apsudno čovječanstvo dijeliti na ljude i neljude, jer obje skupine vladaju razumom kao nečim što je svrsishodno samom čovjeku, i što ga dijeli za evolucijsku stepenicu više od cijelog okruženja.

Quote:
.. ne znam kako da tu uključim hitlera .. ipak .. da mi ne ostane neiskorišten .. reći ću ..
.. da .. hitler se može smatrati čovjekoljupcem .. njegova je ljubav za njemce .. vjerojatno .. više iznimna nego velika ..
.. ako filantrop znači .. potpuno ista ljubav za potpuno sve ljude svijeta .. hitler tada nije filantrop ..
Dosta nategnuto razmatranje...
Postaviću ti samo jedno pitanje: O kakvoj se "iznimno velikoj ljubavi" prema njemačkom narodu radi ako je taj isti Hitler smatrao "biološkim otpadom" sve one sunarodnike koji su bili mentalno zaostali, deklarisali se homoseksualcima ili koji nisu podržavali njegovu ideologiju?
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 20:05   #86
.. da .. razumijem .. razum postavljaš visoko .. i onda po njemu vrednuješ ..
.. ja razum cjenim mnogo manje .. pa mi i svijet izgleda drugačiji .. .. ja tvrdim i ponavljam .. ne znam čovjeka koji bi slijedio razum ..

.. u vezi hitlera ..
.. pokušaj razmišljati u postocima ..
.. ne bi volio da me tu razbijaš nekim relativnim postocima .. od 2 ili 5% ..
.. jer .. u koliko me želiš razbijati brojevima .. kaži koje je sve mrzio .. i svakako imaš .. solidne brojeve ..

.. ja ovdje uzimam .. ljubav hitlera prema nekima .. i kažem .. eto .. tako čovjek može ljubiti neke .. pa i njegova ljubav je mogla za njega biti prilično prokletstvo .. samoubojstvo u bunkeru i nije nešto što bi svako želio za sebe ..

.. ljubav i nebi bila .. nešto posebno .. kada bi bila ista prema svima .. .. pitanje je .. bili joj bili i ime našli .. tada ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 23:09   #87
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. da .. razumijem .. razum postavljaš visoko .. i onda po njemu vrednuješ ..
.. ja razum cjenim mnogo manje .. pa mi i svijet izgleda drugačiji .. .. ja tvrdim i ponavljam .. ne znam čovjeka koji bi slijedio razum ..
Ti razum cijeniš mnogo manje jer se oslanjaš isuviše na iracionalne okvire poimanja svijeta oko sebe, a koji su produkt tzv. duhovne sfere kojom si ogrnuo vlastito bistvovanje...i toplo ti je, to je jedino važno, kao pod kakvim teškim gunjem. Ili još bolje Gogoljevim Šinjelom.

Quote:
.. u vezi hitlera ..
.. pokušaj razmišljati u postocima ..
.. ne bi volio da me tu razbijaš nekim relativnim postocima .. od 2 ili 5% ..
.. jer .. u koliko me želiš razbijati brojevima .. kaži koje je sve mrzio .. i svakako imaš .. solidne brojeve ..

.. ja ovdje uzimam .. ljubav hitlera prema nekima .. i kažem .. eto .. tako čovjek može ljubiti neke .. pa i njegova ljubav je mogla za njega biti prilično prokletstvo .. samoubojstvo u bunkeru i nije nešto što bi svako želio za sebe ..
Hitler je poslužio samo kao primjer.
Njegova ljubav je iracionalna, društvene kategorije prema kojim ju je ispoljavao su samo imaginarni skupovi zakona, mitova, političkog jezika, historije, zapravo sveukupnog interesa, koji je konkretizovan u ideji Nacije, Naroda i Vođe.
Hitler je bio najbliže fizičkoj ljubavi jedino prema vlastitom duhu i liku, dalje od toga je sve u sferi iracionalnog zanosa koji koji se rasplinuo u vazduhu kao bauk Nacizma...

Quote:
.. ljubav i nebi bila .. nešto posebno .. kada bi bila ista prema svima .. .. pitanje je .. bili joj bili i ime našli .. tada ..
Sa aspekta vlastitog razuma ljubavi i ne posvećujem pretjeranu pažnju, smatram je dosta varljivim osjećajem (ako je to pravi izraz) jer se da lako pretvoriti u mržnju ili ravnodušnost.
Otud i to Prokletstvo o kom govoriš, samo iracionalna ljudska bića u svom nagonu mogu biti uvjereni u Apsolutnost iste. Takav je bio i Isus Krist...
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 04:19   #88
Quote:
JP28 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno postoji srodni ili isti topic pa nek' "netko" onda prebaci


Čitam Nietzschea (tek sam sada shvatio kako je komplicirano njegovo preziem a naoko jednostavno) i ne svaćam sve, al' to je očekivano. No ono što ne mogu shvatiti ispravno ili do kraja a baš me zanima je sljedeće:

1. Kada govori o sućuti i stidu. Mnogo puta spominje ovo dvoje i taman kad pomsilim da sam shvatio u slijedećem tekstu ne shvaćam a govorio o istome (najvjerojatnije, iako za neke pojmove koristi iste riječi). Po njemu je sućut krajnje negativna i uništavateljska a stid obrnuto.

2. Uzimanje i davanje. Isti problem kao i gore, misliš da znaš pa... Nietzsche kaže da je bolje uzimati no davati.

3. Najružniji čovjek - nalazi se u 4. dijelu. Treba mi pojašnjenje što je zapravo on...Razumijete, nije mi jasno pa pojasnite.

4. Izvan službe -nalati se malo prije Najružnijeg čovjeka. Tu kaže onu svoju famoznu "Bog je mrtav" (koliko se sjjećam kaže je i prije ali...) te kaže još da ga je ugušila sućut, ljubav prema čovjeku je postanak njegove smrti... Nije mi jasan taj njegov ?aforizam? a još manje kad se iskombinira sa sućuti.


Narvno, za sve ovo imam nekakvo svoje razmišljanje tj. shvaćanje no čini mi se nakako klimavo pa bi bilo jaaako lijepo da netko kaže svoje mišljenje ...ili ako se smatra pravim "razumijevateljem" FN-a da kaže "službeno" objašnjenje.

Ko prvi dobije čokoladu!
Rekao bih da si na pravom putu da dokučiš mnoštvo Nietzscheovih zavrzlama. ter da je samo stvar ustrajavanja u iščitavanju ter promišljanju njegovih spisa da se metneš na dobar put odgonetanja mnoštva zagonetaka. Jedina stvar na koju bih te dobronamjerno uputio jest da prije svakog Nietzscheovog djela proučiš spis pod nazivom "O istini i laži u izvanmoralnom smislu" jerbo se mnoštvo tema, koje Nietzsche poteže u svojim kasnijim djelima, u svojevrsnom embrionalnom razvoju nalazi upravo tamo. Čitaj i šnjofaj.
Pezhetairos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 09:10   #89
.. pa ne .. ne bi rekao .. ili .. ne bi rekao da je samo to ..
.. kladio bi se u posljednju paru .. da ti sve što radiš radiš zato da bi bio .. a to na kraju znači .. zato da bi se osjećao .. .. ne znam jednog komšiju koji nije takav .. .. a .. i osjete .. i šeme vrednosti .. dobivaju uvjek .. iz komšiluka .. tako i ti ..
.. ja ne znam da li to znači da je komšija uvjek nerazuman .. ali mi se takva upućenost na žiku .. ipak čini malo razumna ..

.. kod hitlera može biti problem i .. njegova prekrivenost .. naknadnim stavom komšiluka ..
.. onaj ko ga gleda crno i samo crno .. vjerojatno ga i ne vidi ..
.. a .. upravo je crna tama .. područje gdje se rađa svjetlo .. jang na svojoj krajnosti rađa jin .. i obratno ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.