Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2011., 16:10   #21
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
...


Televiziju ne gledam već godinama. Možda da iskopčam i internet? Ali kako ću doći do informacija? Trebaju li čovjeku informacije u današnje vrijeme? Da se zatvorim u pećinu negdje?

...

Eto, ja nekako ne vjerujem (a šta se drugo i može kad su 'duše' i slični pojmovi u igri) u tu spiku oko duša, ja sam više za ono po čemu je sve ustvari Jedno, pa se igra s mnoštvom. Ja ustvari ne postojim, ja sam samo neka igra Jednog..

Prvi bold stvar o kojoj često razmišljam...

Drugi bold-možeš li ovo malo pojasniti?
JP28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 19:01   #22
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Moram reći da se moram složiti s tobom. To onda povlači za sobom zaključak da postoji više vrsta bogatstva, a i siromaštva. Ima li koje siromaštvo prednost pred ostalim siromaštvima? Ja mislim da ima: materijalno siromaštvo je najgore siromaštvo, od njega se doslovno umire od gladi. Znači, imam izbor između vremenskog ili materijalnog siromaštva?
Materjalno siromaštvo ne postoji.
Postoji samo siromaštvo želja.
Quote:
Šta to znači da je siromaštvo stvar duha? Pitaj djecu u Somaliji o siromaštvu duha. Niti ne moraš ići tako daleko, pogledaj oko sebe, na zavodu za socijalnu pomoć... Pojasni.
Pustimo Somaliju.
Okreni se oko sebe i reci "Da li ja poznajem i jednog čovjeka na ovom svijetu koji je stvarno gladan i umire od gladi"?
Poznaješ li?
Quote:

Televiziju ne gledam već godinama. Možda da iskopčam i internet? Ali kako ću doći do informacija? Trebaju li čovjeku informacije u današnje vrijeme? Da se zatvorim u pećinu negdje?
Na ovo ću se samo pironovski nasmijati. He, He, He, He....
Televizija kao izvor informacija.
Uostalom što će ti informacija i koliko informacija koje svakodnevno konzumiraš sa televizije se odnosi samo na tebe?
Otvori um, a da li se nalaziš u pećini ili negdje drugdje, to i nije bitno.
Quote:
Čija je to krivica? Njihova ili tvoja?
Moja definitivno.
Ali, sve je to iz ljubavi prema djeci.
Trenutno zarađujem da bi obezbjedio i svoje unuke. Zašto bi oni radili, ako ja mogu? Naš ideal. Djeca koja ne trebaju raditi do kraja života. Nešto kao Paris Hilton.
Quote:
Da bi o tome pričali, morali bi definirati pojmove. Šta znači 'jednakost'? Očigledno je da nismo svi jednaki, u fizičkom i psihičkom smislu, no moramo biti svi jednaki u pravima, kakva god ta prava bila. Naravno da prava moraju biti ograničena nekakvim društvenim dogovorom, ali moraju vrijediti za sve, svi bi u pravima morali biti jednaki, zašto ne bi bili?
Možeš li navesti neki primjer gdje su ljudi jednaki u pravima?
Uzmi bilo koje pravo. Primjerice pravo javnosti.
Smije li netko snimiti tvoju sliku dok šećeš po ulici s djetetom i staviti je na , he, he, he, "izvor informacije" televiziju?
Ovako iznosimo samo svoje zamišljene stavove koji se ne moraju poklapati sa stvarnošću.
Quote:
Znači, imaš dilemu je li život određen sudbinom, ili je samodostatna vrijednost koja prestaje smrću? I dalje ne razumijem. Ako netko i vjeruje u sudbinu, opet ima život kao 'samodostatnu' vrijednost, ne kužim u čemu ti je dilema?
Nemam dilemu. Zašto si to tako shvatio?
Zašto da se opterećujem krajem života ako je kraj izvan moje mogućnosti doživljavanja. Koliko ja vidim smrt postoji samo za druge ljude.
Quote:
Bio život predodređen sudbinom, ili je random, svakako na kraju završava smrću, i poslije ga nema, kao što ga nije ni bilo prije nego si se rodio...

Quote:
Bojao se ili ne, opet ćeš umrijeti, pa nema smisla bojati se neminovnog. Uostalom, bio si mrtav milijardama godina prije rođenja. No, lakše je to reći nego ostvariti. Ja još radim na tome...

Radim i ja, ali tako je teško.
Quote:
Eto, ja nekako ne vjerujem (a šta se drugo i može kad su 'duše' i slični pojmovi u igri) u tu spiku oko duša, ja sam više za ono po čemu je sve ustvari Jedno, pa se igra s mnoštvom. Ja ustvari ne postojim, ja sam samo neka igra Jednog..
Lijepo. Elejska škola.
Ako budem raspoložen mogli bi diskutirati o Zenonovom paradoksu "Stadion".
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 11:50   #23
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post


Ja dvoje, i čim su veći, veći su i troškovi, i šta sad? Da mu velim da prekine školovanje ili šta?

:
Najbolje je to bila rekla jedna vlasnica kafića kojoj su poslovi išli loše: hvala ti Bože da si mi dao troje djece, ali ne previše pametne. Tamad da završavaju osnovnu školu sa 4. a srednju sa 3.
Da si mi dao previše pametnu djecu da završavaju sve sa 5., onda muke i gnajvaže. Tko bi financijski izdržao 3 puta po 5 godina

Otuda je unašem lokalnom društu uzrečica: Dagogda te pogodilo prokljestvo gospođe Anaki (tako se ona zvala).
Da to Bog date mnogo pametne djece, pa se moraš do mirovine mučiti za plaćati školovanje.
(živimo u malom gradu, pa djeca odlaze na studij u Zagreb, a to nije jeftino)

Netko je ovdje spomenuo studiranje uz rad: Moguće je i to, ali ovisi što dijete upiše. Ako upiše medicinu, pozdarvite se da će moći raditi preko student servisa i studirati. Imati će malo vremena izaći na ručak u studensku menzu, a kamoli raditi.

Zadnje uređivanje krena : 01.08.2011. at 11:58.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 12:11   #24
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Materjalno siromaštvo ne postoji.
Postoji samo siromaštvo želja.

Pustimo Somaliju.
Okreni se oko sebe i reci "Da li ja poznajem i jednog čovjeka na ovom svijetu koji je stvarno gladan i umire od gladi"?
Poznaješ ?
Ja znam neke koji žive kao klošari, a imaju 3000 kn mirovine. To je njihov stil života.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...postcount=1948

Siromaštvo želja : http://lb.orbis.hr/showpost.php?p=30...&postcount=123

Ili ovako nešto: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=194

Zadnje uređivanje krena : 01.08.2011. at 12:28.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 14:04   #25
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja znam neke koji žive kao klošari, a imaju 3000 kn mirovine. To je njihov stil života.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...postcount=1948

Siromaštvo želja : http://lb.orbis.hr/showpost.php?p=30...&postcount=123

Ili ovako nešto: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=194
Ne znam što da kažem.
Ali, ti definitivno spadaš u moje idole.
Onako epikurovski "živjeti nezamjećen".

Jer......
Giacomo Leopardi "Dijalozi i eseji" - jedan od odlomaka iz "Zibaldona"

"Čiji je način života prirodan? Da li onaj neznalice ili umjetnika? Ta, neznalica ne spoznaje i ne osjeća gotovo ništa od onoga što je lijepo u umjetnosti; onda on ne osjeća prirodnu ljepotu i uopće samo ponešto ljepotu. Doista, glupaka jedva da će dirnuti i najpoznatija glazba. Ukus se za glazbu razvija izravnim i neizravnim privikavanjem. Pa ipak, čini se, da je glazba gotovo najuniverzalnija od svih ljepota. Sada velim ovo. Lijepo nije lijepo, ako nam ne pruža uživanje itd. Nepoznata istina ipak je istina, jer istinito nije istinito, ukoliko je poznato. Priroda ne uči istini, ali, ako opstoji apsolutno lijepo, mi ga ne možemo spoznati, osim ako nas priroda ne pouči. Prema tomu, kako će ono lijepo biti apsolutno, koje, ako čovjek nije u neprirodnom položaju, ne može shvatiti, što je lijepo niti išta može biti lijepo."
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 15:00   #26
Živjeti

Ako se ovako jadno živjeti mora,
onda sam možebit drzak što svjetiljku
života svoga javno ne objesim
o visok suh bor u slijepoj ulici.

Ako se ovako časno živjeti mora,
onda zacijelo griješim što na nestabilnoj površini zemlje
ne podignem spomenik vječni
uvjerenju svome kao planina velikom.

Ahmed Šamlu (perzijski pjesnik)
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 15:06   #27
NA SAGU, BULJEĆI U SEBE

Kakva svečanost
Jedan po jedan svi me napustili
Najteže bilo je zadnjima
Toliko su patili zbog sebe

Zatim me ostavila električna sijalica, raspored
stvari, na kraju sjećanje
Jedan poniženi svijet nadošao je sulud
od slobode
A ja, odviše uzvišen da bih vladao
Savih se na sagu buljeći u sebe


Slavko Mihalić
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 07:48   #28
Nema sudbine, pitajte tisuće djece u Africi koja svaki dan umru od gladi, tak da je sve slučajnost.
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:50.