Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2012., 07:42   #21
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ma ne mislim na gotovinu... nego na klasičnu isplatu plaće "pozakonu"...
Pa i isplata u gotovini je po zakonu.. za sada..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 13:10   #22
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Pa i isplata u gotovini je po zakonu.. za sada..
NIJE ako nisu plaćeni doprinosi... o tome govorim... a bitno je i kako će se formirat RSm i ID obrasci...

a i najbitnije je kako će porezna uprava gledat na to da recimo obveznik koji je na crnoj listi sa dugom "preko nekoliko" predaje ID obrasce di se uredno evidentira da je plaća isplaćena a nema uplate doprinosa...

Mislim da će tu bit svašta...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 15:03   #23
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
NIJE ako nisu plaćeni doprinosi... o tome govorim... a bitno je i kako će se formirat RSm i ID obrasci...

a i najbitnije je kako će porezna uprava gledat na to da recimo obveznik koji je na crnoj listi sa dugom "preko nekoliko" predaje ID obrasce di se uredno evidentira da je plaća isplaćena a nema uplate doprinosa...

Mislim da će tu bit svašta...
a ok ako nisu plaćeni doprinosi.. u tom slučaju nikakva isplata nije po zakonu.. A što se id-ova tiče mislim da će biti i onihkoji će evidentirati da nije isplaćena plaća pa će opet sav posao pasti na nas knjigovođe kad bude trebalo raspetljavati.. Moji biseri su nakon brojih upozorenja na sve novitete koji se spremaju jučer svečano pohrlili u poreznu pitati jel mogu oni tražiti reprogram duga.. A kad sam im to NA VRIJEME predlagala onda su govorili, ma nećemo mi to tražiti.. Sad misle na taj način "izmaknuti" crnoj listi.. No živi bili pa vidjeli..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 15:11   #24
Još nešto.. A što s ovim?

"Članak 7.

(1) Poslodavac je dužan na nalozima za plaćanje za isplatu plaće, ovisno o vrsti obrasca platnog prometa, navesti slijedeće obvezne elemente:

U polje „poziv na broj zaduženja“ na nalogu za plaćanje za isplatu plaće poslodavac je dužan upisati sljedeće podatke:

67 OIB-MMGG-X

gdje je:

67
broj modela

OIB
OIB obveznika plaćanja javnih davanja

MMGG
MM - brojčana oznaka mjeseca za koji se isplaćuje plaća;

GG - brojčana oznaka godine za koju se isplaćuje plaća

X
Podatak o plaći:



0 – isplata plaće u cijelosti

1 – isplata prvog dijela plaće

2 – isplata drugog dijela plaće

3 – isplata koja ne podliježe uplati doprinosa za mirovinsko

osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje

4 – isplata koje ne podliježe uplati doprinosa na osnovicu




(2) Elementi navedeni u stavku 1. ovoga članka obvezno se upisuju na nalog za prijenos (bezgotovinsko plaćanje) i na nalog za isplatu (gotovinsko plaćanje) kod svake isplate plaće.

(3) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka ne odnose se na korisnike proračuna koji plaće isplaćuju preko jedinstvenog računa državnog proračuna."
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 17:25   #25
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Još nešto.. A što s ovim?

"Članak 7.

(1) Poslodavac je dužan na nalozima za plaćanje za isplatu plaće, ovisno o vrsti obrasca platnog prometa, navesti slijedeće obvezne elemente:

U polje „poziv na broj zaduženja“ na nalogu za plaćanje za isplatu plaće poslodavac je dužan upisati sljedeće podatke:

67 OIB-MMGG-X

gdje je:

67
broj modela

OIB
OIB obveznika plaćanja javnih davanja

MMGG
MM - brojčana oznaka mjeseca za koji se isplaćuje plaća;

GG - brojčana oznaka godine za koju se isplaćuje plaća

X
Podatak o plaći:



0 – isplata plaće u cijelosti

1 – isplata prvog dijela plaće

2 – isplata drugog dijela plaće

3 – isplata koja ne podliježe uplati doprinosa za mirovinsko

osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje

4 – isplata koje ne podliježe uplati doprinosa na osnovicu




(2) Elementi navedeni u stavku 1. ovoga članka obvezno se upisuju na nalog za prijenos (bezgotovinsko plaćanje) i na nalog za isplatu (gotovinsko plaćanje) kod svake isplate plaće.

(3) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka ne odnose se na korisnike proračuna koji plaće isplaćuju preko jedinstvenog računa državnog proračuna."



Poziv na broj zaduženja: znači, gornji dio HUB-a.
Elementi bi bili jasni, ako se x=3 i X=4 bude trebao pisati samo onda, ako je zaposlen u firmi samo jedan radnik s tim obilježjima, a inače da se "utapa" u prva 3 xxx (0,1,2).
I čini se da pišu svi poslodavci, neovisno da li su na listi ili nisu.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 20:10   #26
Crne liste

IV. MJERE OSIGURANJA NAPLATE DOPRINOSA PREMA PLAĆI

Članak 11.

(1) U slučaju iz članka 6. stavak 1. ove Uredbe Porezna uprava određuje mjere osiguranja naplate.

(2) Mjere osiguranja naplate sastoje se u zabrani raspolaganja sredstvima na žiroračunu ili drugim računima poslodavca koji ne uplaćuje doprinose.

(3) Porezna uprava rješenjem određuje mjere osiguranja naplate iz stavka 2. ovoga članka.

(4) Rješenje iz stavka 3. ovoga članka Porezna uprava donosi po službenoj dužnosti bez provedbe ispitnog postupka.

(5) Rješenje iz stavka 3. ovog članka postaje izvršno danom donošenja.

(6) Žalba podnesena protiv rješenja iz stavka 3. ovog članka ne odgađa njegovo izvršenje.

Dosad je bilo da se poslodavac koji nije plaćao doprinose blokirao na način da su mu se blokirao račun rješenjem o pljenidbi novčanih sredstava. Takvo rješenje o ovrsi je postajalo ovršno tek pravilno izvršenom dostavom, što je svakom poslodavcu davalo vremena da počisti račun.
Kao što se gore vidi rješenje o zabrani raspolaganja sredstvima na računu postaje izvršno danom donošenja, što znači stupa na snagu odmah, što znači da je nebitno da li je uručeno stranci ili ne. Te žalba na isto rješenje ne odgađa izvršenje. Moje mišljenje je da je to sasvim u redu, jer se poslodavac sam zadužuje ID obrascima te u svakom trenutku zna kolike su mu obveze.

Zašto su uključene u cijelu priču banke, jer bez njih cijela priča nije moguća i nevezana je o sposobnosti porezne uprave da naplati poreze i doprinose, jer je dosad bila takva pravna regulativa da je poslodavac mogao biti i blokiran a da isplaćuju plaće i da firma normalno radi kao da i nije blokirana. To će sad biti nemoguće.(mada u ovoj državi ništa nije nemoguće).

Gore je netko spomenuo da će banke morati paziti na pravilan obračun plaća. Neće. To banke neće morati raditi. Poslodavac će moći prevariti sustav na način da će recimo isplatiti plaće za pet radnika, a uplatiti doprinose za recimo jednog djelatnika i sve će proći, jer banke neće provjeravati matematičku ispravnost obračuna. Međutim takav poslodavac će se pojaviti kod porezne na listi kao "poslodavac neplatiša", te izigravanje sustava više nije moguće, odnosno moguće je, ali jednokratno. Takvom poslodavcu neplatiši ide rješenje o zabrani raspolaganja sredstvima na računima na gore opisani način, ako naknadno ne podmiri obveze. Rješenje postaje izvršno danom donošenja.

Svaki se mjesec kreiraju liste kod Porezne uprave o poreznim obveznicima koji ne dostavljaju obrasce na vrijeme (pa makar zakasnili i jedan dan) i poreznim obveznicima koji ne plaćaju na vrijeme (pa makar zakasnili sa isplatom doprinosa i jedan dan). Referenti takve liste trebaju ažurirati na način da će porezne obveznike koji su naknadno donijeli obrasce i platili obveze skinu sa popisa. Oni koji ostanu na popisima idu mjere zabrane raspolaganja sredstvima na računima i pokretanje optužnih prijedloga za počinjene prekršaje.

Porezna je povezana sa HZMO i HZZO, te vidi kad poslodavac ima otvorene prijave na tim zavodima i koliko je djelatnika u pitanju, te se vidi ako poslodavac ne dostavlja ID obrasce za iste ili ih dostavlja netočne(npr. umanjuje broj radnika). Takvi također dospjevaju na liste i slijedi gore opisano.
Mali_Ahilej is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 20:28   #27
Ne mogu dočekat da vidim kako će to (ili neće) funkcionirat u praksi....
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 21:42   #28
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
a ok ako nisu plaćeni doprinosi.. u tom slučaju nikakva isplata nije po zakonu.. A što se id-ova tiče mislim da će biti i onihkoji će evidentirati da nije isplaćena plaća pa će opet sav posao pasti na nas knjigovođe kad bude trebalo raspetljavati.. Moji biseri su nakon brojih upozorenja na sve novitete koji se spremaju jučer svečano pohrlili u poreznu pitati jel mogu oni tražiti reprogram duga.. A kad sam im to NA VRIJEME predlagala onda su govorili, ma nećemo mi to tražiti.. Sad misle na taj način "izmaknuti" crnoj listi.. No živi bili pa vidjeli..
Mislim da će se na listi naći oni koji nisu platili doprinose za veljaču i ožujak. Ako je to OK, a postoji dug od prošlih godina onda si na bijeloj listi.
Biti će panike i zivkanja i provjeravanja da li si na listi ili nisi
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 01:36   #29
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Ne mogu dočekat da vidim kako će to (ili neće) funkcionirat u praksi....
već funkcionira
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 07:38   #30
Još nešto me zanima.. znam da je ovo tema oko isplate plaća ali obzirom da je sve povezano sa poreznim dugom... Ja ne kužim sada te referente na poreznoj.. Moj i biseri koje sam ranije spominjala da su sada predali zahtjev za reprogram u biti imaju možda mjesec ili dva duga do 31.12.11. sve ostalo ke iz ove godine.. A referentica im je rekla neka samo uplate 20% duga i zahtjev ide.. e sad.. jel ona nije uopće gledala po karticama da vidi za šta su oni točno dužni ili je princip drugačji od onog što su objavili.. Ako su poduzetnici u reprogramu jesu i onda na crnoj listi ili se reprogram uzima u obzir kao da se dug "otplaćuje" tj bude otplatio? Biće zavrzlama samo takvih..već vidim..
A kladim se da će biseri opet tražiti načine da zaobiđu kontrole pa će sigurno netko pitati "a šta ako ne upišemo u nalog taj poziv na broj zaduženja"
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 08:55   #31
mi smo isto jučer dobili poziv iz porezne za jednu stranku.
iz nekog razloga bio im je upitan da li ide ili ne na crnu listu.
firma ima 1 zaposlenog, na nešto sitno sati (2-3), a doprinosi i plaće se uplaćuju redovito.
trebali smo faksirati ug.o radu i m1p, da ga izostave sa liste.

@vitas, učit ćemo u hodu , meni bi bilo logično da je taj na listi sve do konačne otplate duga, ali plaće će moći isplaćivati po ovim posebnim pravilima (tekući neto zajedno sa tekućim doprinosima), dok dug treba otplaćivati posebno po reprogramu. izgleda da će se stvarno moći provući tako da plaća stare doprinose, a isplaćuje tekući neto. ali na listi će biti dok ne podmiri sve. još veselja za knjigovođe
meni nitko nema ni lipe duga doprinosa po plaćama radnika. već odavno ih plašim svim i svačim, pa i većom cijenom knj.usluga u slučaju neredovitog podmirivanja doprinosa .
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 09:06   #32
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
mi smo isto jučer dobili poziv iz porezne za jednu stranku.
iz nekog razloga bio im je upitan da li ide ili ne na crnu listu.
firma ima 1 zaposlenog, na nešto sitno sati (2-3), a doprinosi i plaće se uplaćuju redovito.
trebali smo faksirati ug.o radu i m1p, da ga izostave sa liste.

@vitas, učit ćemo u hodu , meni bi bilo logično da je taj na listi sve do konačne otplate duga, ali plaće će moći isplaćivati po ovim posebnim pravilima (tekući neto zajedno sa tekućim doprinosima), dok dug treba otplaćivati posebno po reprogramu. izgleda da će se stvarno moći provući tako da plaća stare doprinose, a isplaćuje tekući neto. ali na listi će biti dok ne podmiri sve. još veselja za knjigovođe
meni nitko nema ni lipe duga doprinosa po plaćama radnika. već odavno ih plašim svim i svačim, pa i većom cijenom knj.usluga u slučaju neredovitog podmirivanja doprinosa .
Ma plašim ih i ja ali kod onih koji ne znaju kud da se okrenu vidim da im to moje plašenje ide na živce jer ionako rade po svom... sve do jednom..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 15:37   #33
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Još nešto me zanima.. znam da je ovo tema oko isplate plaća ali obzirom da je sve povezano sa poreznim dugom... Ja ne kužim sada te referente na poreznoj.. Moj i biseri koje sam ranije spominjala da su sada predali zahtjev za reprogram u biti imaju možda mjesec ili dva duga do 31.12.11. sve ostalo ke iz ove godine.. A referentica im je rekla neka samo uplate 20% duga i zahtjev ide.. e sad.. jel ona nije uopće gledala po karticama da vidi za šta su oni točno dužni ili je princip drugačji od onog što su objavili.. Ako su poduzetnici u reprogramu jesu i onda na crnoj listi ili se reprogram uzima u obzir kao da se dug "otplaćuje" tj bude otplatio? Biće zavrzlama samo takvih..već vidim..
A kladim se da će biseri opet tražiti načine da zaobiđu kontrole pa će sigurno netko pitati "a šta ako ne upišemo u nalog taj poziv na broj zaduženja"
Sada gledaju da li su uplaćeni doprinosi za plaće iz siječnja i veljače, tj. ID za veljaču i ožujak.
Danas sam sreo osobu koja ima firmu koja je ostala bez zaposlenih (loše ide), a nije izvjestila PU, pa je bila u pripremi za crnu listu zbog nepredavanja ID-a. Zato ako ima takvih slučajeva, požurite u ponedjeljak u PU.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 17:52   #34
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
već funkcionira
Tu kod nas u Zadru još normalno idu isplate bez doprinosa, nitko ne zove, ne opominje, nema crnih lista, nema ukratko ništa novo...

Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ako su poduzetnici u reprogramu jesu i onda na crnoj listi ili se reprogram uzima u obzir kao da se dug "otplaćuje" tj bude otplatio? Biće zavrzlama samo takvih..već vidim..
Referentice u PU nisu pojma imale, pa sam zvala savjetnika PU u Zagreb.
Rečeno mi je da vlasnik mora u toku ove godine (znači od 01.01. do predaje zahtjeva) imati uplaćeno toliko poreza/doprinosa koliko mu je zaduženje od .31.01.2011 do dana podnošenja zahtjeva za reprogram, tj. obveze za siječanj i veljaču koje dospijevaju do 15.03. ili do 31.03.

Kad jednom uđu u reprogram neće ići na crne liste pod uvjetom da redovno uplaćuju rate reprogramiranog duga.
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 19:56   #35
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Referentice u PU nisu pojma imale, pa sam zvala savjetnika PU u Zagreb.
Rečeno mi je da vlasnik mora u toku ove godine (znači od 01.01. do predaje zahtjeva) imati uplaćeno toliko poreza/doprinosa koliko mu je zaduženje od .31.01.2011 do dana podnošenja zahtjeva za reprogram, tj. obveze za siječanj i veljaču koje dospijevaju do 15.03. ili do 31.03.

Kad jednom uđu u reprogram neće ići na crne liste pod uvjetom da redovno uplaćuju rate reprogramiranog duga.
Šta to znači..moji su npr.. plaćali nešto doprinosa no u svrhu su navodili redom po dugovanjima.. znači plaćali su OVE godine ali doprinose iz prošle.. E, sad..njima ra ženska rekla da mogu predati zahtjev a oni ustvari nisu platili niti jedan doprinos iz ove godine.. Šta će oni onda te uplate povezivati sa doprinosima iz 2012 kako bi se moglo u reporogram.. BOLI ME GLAVAAAAAA OD PITANJA... Kaos totalni
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 22:15   #36
Skokni u poreznu u ponedjeljak, u srijedu banke dobivaju popise sa "crnim ovcama"
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 00:28   #37
Svi oni kojima je odobren reprogram ili obročna otplata neće se naći na listima. Također i oni koji su taj zahtjev podnijeli i isti je u postupku rješavanja,neće se naći na listama bez obzira jel takav zahtjev opravdan ili nije.

Što se tiče reprograma. U reprogram ulaze sva dugovanja zaključno sa 31.01.12.godine. U reprogram ne ulazi drugi stup mirovinskog i još neki računi da sad posebno ne navodim koje je dužnik dužan podmiriti u cijelosti. Porezni dužnik je dužan podmiriti dugovnja nastala poslije 01.02.12.godine. Takve uplate kad nije u pitanju reprogram uvijek idu na kamate i najstarije dugove. Međutim kod reprograma uplate idu na obveze koje su nastale poslije 01.02.2012. Ako se odobri reprogram obveznik uplaćuje svoje anuitete utvrđene rješenjem o reprogramu na posebno otvorene račune, dok tekuće obveze plaća na normalne račune.
Što se tiče povezivanja uplata to poreznu ne zanima, jer uplate će uvijek ići na najstarija dugovanja što god obveznik napisao na nalogu, ali naravno to zanima zavode.
Mali_Ahilej is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 15:35   #38
Smiješna pravila ako znamo da se plaća i dalje može isplatiti gotovinom ili ne koristeći propisani poziv na broj. Predviđam da će se uskoro takve rupe zatvoriti i uvesti dodatne kapitalne kontrole koje će i banke i privredu koštati.

Ne bi li bilo lakše da porezna jednostavno radi svoj posao?
rootaccount is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 16:34   #39
Quote:
rootaccount kaže: Pogledaj post
Ne bi li bilo lakše da porezna jednostavno radi svoj posao?
Potpis
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 23:44   #40
- Doprinosi prema mjesečnoj osnovici obračunavaju se istodobno s obračunom plaće i dospijevaju na naplatu istodobno s isplatom plaće.

- Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, ako se plaća ne isplati do kraja mjeseca za prethodni mjesec, doprinosi se obračunavaju i dospijevaju na naplatu do posljednjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec.

- Ako se plaća ili dio plaće daje u naravi ili u korištenju nekog prava, doprinosi se, prema tako isplaćenoj plaći ili dijelu plaće obračunavaju i dospijevaju na naplatu do posljednjeg dana u mjesecu u kojem je izvršeno davanje, odnosno korištenje prava, a najkasnije do posljednjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec.

Iako zakon kaže da se doprinosi plaćaju istovremeno sa plaćom, datum dospjeća na poreznim karticama je uvijek bio (i dalje jeste) zadnji dan u mjesecu, jer jednostavno nije postojao mehanizam utvrđivanja kad je točno isplaćena plaća, tako da je poslodvac koji je npr. isplatio plaću početkom mjeseca imao fore platiti doprinose do kraja mjeseca, jer je tad sjedalo zaduženje na poreznim karticama po ID obrascima koje je dostavio poreznoj.
Znači kad poslodvac i ne isplati plaću dužan je obračunati doprinose na osnovicu propisanu zakonom i platiti doprinose na to do kraja mjeseca.

Poslodavac koji odluči prikrivati isplatu plaće opet će morati platiti doprinose (doduše manje) koji su utvrđeni zakonom do kraja mjeseca kad je plaća trebala biti isplaćena. Znači nekakve doprinose u svakom slučaju mora plaćati i to uredno. Također i prikrivene isplate plaće će se vidjeti kad tad, bez obzira kako ih on tretirao (pozajmica i sl.), a isplaćivao ih sa svog računa, jer se prati promet po žiro računu. Ako ih isplaćuje iz svog džepa kako će to sve jednom pravdati i to je već potpuni rad na crno.

Ove godine su se potpuno povezali podaci fine, porezne, mupa i statičke baze su postale dinamičke, što znači da se baze podataka od različitih tjela više ne preuzimaju periodično nakon nekog vremena, nego odmah kad nastupi promjena.

Naravno sustav je i dalje trom, spor i neefikasan, jer su potrebne puno veće promjene od ovih trenutnih, ali da ide na bolje, ide.

Konkretno Zagreb je sjedište ekonomskog kriminala i tu je najveća koncentracija firmi. Referenti znaju imati i do tristo firmi što je nemuguće kontrolirati, ako se osloni isključivo na ljudski faktor kao što je do sad bio slučaj. Treba sustav urediti (povezivanje različitih baza, različite aplikacije nadzora i kontrole, umreživanje službi, edukacija i specijalizacija služenika, sužavanje opsega posla, podmlađivanje kadrova i bla bla). Postoje firme koje se bave samo izvlačenjem pdv-a(jednu firmu uništavaju i sve prodaju drugoj, u drugoj koriste pretporez te sve prodaju trećoj,pa četvrtoj, petoj itd i svaki put nastoje izvući pretporez u novoj firmi koji nije stvaran, dok prethodnu firmu ostavljaju u dugovima), postoji sustavno uništavanje firmi i koješta drugog. Neki znaju imati i po 50-60 firmi.
Mali_Ahilej is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:47.