Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2017., 12:37   #3421
mirovinsko prati po osobnom broju, ne treba se prijavljivati ako ste u radnom odnosu
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 15:17   #3422
Quote:
Miriam kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Suprug ima paušalni obrt (popravak predmeta za osobnu uporabu i kućanstvo), a ja se bavim pisanjem, kreativnim pisanjem i kreiranjem pisanih sadržaja svih vrsta na dva jezika i to radim preko autorskih ugovora. E sad, došla sam u situaciju gdje određene institucije žele moje usluge, ali je uvjet da im ispostavim račun.
Dobila sam savjet da suprug doregistrira djelatnost kojom se bavim i, s obzirom na to da se radi o paušalnom obrtu, a on ne posjeduje kvalifikaciju za moje vještine, zaposli mene na pola radnog vremena kako bih mogla ispostavljati račune klijentima koji to zahtijevaju.
Zanima me da li je to moguće ?
Hvala unaprijed na odgovorima.
Ne treba te zaposliti ako živite na istoj adresi. S obzirom da ovo što ti radiš nisu vezane djelatnosti, suprug ti samo treba doregistrirati djelatnosti kojima se baviš i ti to možeš obavljati kao pomoć u obrtu na što imaju pravo svi članovi obitelji te na taj način ispostaviti račun preko suprugovog obrta ovima koji ne mogu preko autorskog.
Dakle, jedini uvjet je da ste na istoj adresi na kojoj je registriran i obrt.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 19:18   #3423
Pozdrav!

Bila bih zahvalna ako mi netko može pojasniti pitanje sjedišta/poslovnog prostora za paušalni obrt. Željela bih otvoriti obrt za pružanje usluga programiranja i radila bih isključivo sa inozemnim klijentima (ako je to bitno). U teoriji mi za to nije potreban prostor, posao se može obavljati na laptopu bilo gdje. Zanima me da li smijem otvoriti obrt bez prostora, kako se točno u tom slučaju prijavljuje sjedište (na koju adresu stavljam da dolazi pošta) i što mi je potrebno od dokumentacije za tu adresu.

Hvala unaprijed!
Hannah87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 20:03   #3424
Quote:
Hannah87 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Bila bih zahvalna ako mi netko može pojasniti pitanje sjedišta/poslovnog prostora za paušalni obrt. Željela bih otvoriti obrt za pružanje usluga programiranja i radila bih isključivo sa inozemnim klijentima (ako je to bitno). U teoriji mi za to nije potreban prostor, posao se može obavljati na laptopu bilo gdje. Zanima me da li smijem otvoriti obrt bez prostora, kako se točno u tom slučaju prijavljuje sjedište (na koju adresu stavljam da dolazi pošta) i što mi je potrebno od dokumentacije za tu adresu.

Hvala unaprijed!
Vlasnički list ako si vlasnik stana/kuće, ili izjava roditelja da daju bez naknade na korištenje prostor za sjedište obrta.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 21:31   #3425
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Vlasnički list ako si vlasnik stana/kuće, ili izjava roditelja da daju bez naknade na korištenje prostor za sjedište obrta.
Svaki obrt mora imati sjediste cak i onaj koji se radi u pokretu (npr. u kombiju).

Ako zadovoljavas ove kriterije (imas vlastiti stan/kucu ili zivis kod roditelja) onda ti ovo gore dovoljno i najjednostavnije.

Ako ne, jer recimo zivis kod prijatelj onda moras imati ugovor o zakupu poslovnog prostora s vlasnikom + gruntovnica/vlasnicki lis kojim vlasnik dokazuje vlasnistvo nekretnine. Ne znam koji je minimum kvadrata za tvoju djelatnost al iznos najma je prizvoljan (moze biti i nula kuna) ali ce najmodavac morati placati porez zbog iznajmljivanja nekretnine (u tom slucaju ce porezna procijeniti trzisnu vrijednost najma i odrediti porez)
People30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 21:54   #3426
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Vlasnički list ako si vlasnik stana/kuće, ili izjava roditelja da daju bez naknade na korištenje prostor za sjedište obrta.
Znači ako je kod roditelja, ne treba priložiti vlasnički list, izjava je dovoljna?
Hannah87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 22:13   #3427
Quote:
Hannah87 kaže: Pogledaj post
Znači ako je kod roditelja, ne treba priložiti vlasnički list, izjava je dovoljna?
Ja sam trebao vlasnicki list kojim je mama dokazala da je vlasnik kuce u kojoj mi bez naknade daje prostor.
People30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 22:26   #3428
Quote:
Hannah87 kaže: Pogledaj post
Znači ako je kod roditelja, ne treba priložiti vlasnički list, izjava je dovoljna?
Kako u kojem uredu...najbolje nazovi svoj ured i pitaj treba li vlasnički, neki traže neki ne...ja sam posjedovni predala jer vlasnički nije gotov, tako da ovisi od slučaja do slučaja.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 22:31   #3429
U redu, hvala svima!
Hannah87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 00:05   #3430
Quote:
Hannah87 kaže: Pogledaj post
Znači ako je kod roditelja, ne treba priložiti vlasnički list, izjava je dovoljna?
meni prošli mjesec u zagrebu prilikom registracije nažalost nije bila dovoljna, zvala me žena i tražila vlansički list i svašta, na kraju sam odustala i rekla joj da piše da će obrt biti "na terenu" -.-

Quote:
lvugrac kaže: Pogledaj post
Poštovani,

otvorio sam paušalni obrt, vaši rethodni odgovori su mi puno pomogli, tražim sad ove infromacije ali ih nigdje ne mogu pronaći

1) kada sam išao popuniti obrazac na poreznoj (stalno sam zaposlena osoba i na mene se plačaju doprinosi u drugoj firmi) a na poreznoj meni tvrde da nema veze ako sam zaposlen ili ne, da doprinose plaćam isto kao i nezaposlena osoba, dok mi moje računovodstvo tvrdi da plačam manje, također nigdje na tom obrascu nisam mogao označiti da sam zaposlen, dali rješenje dok mi stigne (još nije stiglo) bude onda ispravno ili?

2) Dizanje novaca sa tekućeg, e ovo mi je do sada najveće pitanje jer imam valjda 10 različitih informacija od drugih ljudi, jedni mi vele da ja mogu dizati novac sa tekućeg kao paušalac bez problema i bez ikakvih drugih davanja, drugi mi spominju iznose oko 40% da plačam na podignuti iznos, neki mi vele 55% da plaćam na podignuti iznos a neki vele da će mi se doprinosi povisiti..

molim vas odgovor na ova dva pitanja kako nebi prije vremena dobio infarkt
1) ja sam kad sam predavala RPO dolje u napomenama napisala da sam stalno zaposlena i da će mi obrt biti 2. djelatnost, mada mislim da se sve vidi i kroz OIB.

2) slobodno raspolažeš novcem i prebacuješ na račune koje želiš, i mene je mučila ista stvar
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 00:09   #3431
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Klikni na knjigovodstveno praćenje da ti pokaže analitiku pa sliku stavi da ti kažemo što je, to je nešto što si ti platila...

Ja sam prvu godinu cijelu bila zadužena i na kraju godine su stornirali komorski...doduše ja sam platila pa narednu godinu preplata...
evo što piše:

image hosting 30 mb
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 13:02   #3432
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
evo što piše:

image hosting 30 mb
1945 je porez na drugi dohodak, to si plaćala za honorare ali nema zaduženja...treba vidjeti zašto, ako si predala JOPPD obrasce trebalo bi biti i zaduženje..možeš kliknuti i na 1945 pa ćeš vidjeti od kojeg datuma su te uplate...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 16:32   #3433
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
1945 je porez na drugi dohodak, to si plaćala za honorare ali nema zaduženja...treba vidjeti zašto, ako si predala JOPPD obrasce trebalo bi biti i zaduženje..možeš kliknuti i na 1945 pa ćeš vidjeti od kojeg datuma su te uplate...
evo što se pokaže kad kliknem na detalje. jel moguće da sam ja to prošle godine nešto preplatila dok sam radila na autorske i sad mi vraćaju? il sam skroz krivo skužila, neka me netko pliz prosvijetli što je ovo

gifs upload
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 18:31   #3434
U kojem roku oni salju rjesenje nakon protekle godine koliko treba doprinosa platiti netko tko je vec zaposlen,a ima pausalni obrt? Sto ako ne posalju rjesenje?
Kako nije sramota ove iz komore toliko poskupiti clanstvo koje vecini ne donosi nista?
__________________
Quid quid latinae dictum set, altrum sonar
Nadbiskup is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 18:33   #3435
Quote:
Nadbiskup kaže: Pogledaj post
U kojem roku oni salju rjesenje nakon protekle godine koliko treba doprinosa platiti netko tko je vec zaposlen,a ima pausalni obrt? Sto ako ne posalju rjesenje?
Kako nije sramota ove iz komore toliko poskupiti clanstvo koje vecini ne donosi nista?
kad smo već kod članstva i oslobođenja, evo što me danas dočekalo:



ako dobro shvaćam, iako sam novi obrt, iako sam oslobođena, ipak ovo moram platiti pa će mi vratiti ili sljedeće godine neću morati? what? neka neko pojasni...
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 18:46   #3436
Quote:
Nadbiskup kaže: Pogledaj post
U kojem roku oni salju rjesenje nakon protekle godine koliko treba doprinosa platiti netko tko je vec zaposlen,a ima pausalni obrt? Sto ako ne posalju rjesenje?
Kako nije sramota ove iz komore toliko poskupiti clanstvo koje vecini ne donosi nista?
Meni je prošle godine došlo krajem srpnja. Ne brini, rješenje će stići samo je pitanje kad.
zdolfi is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 19:01   #3437
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
evo što se pokaže kad kliknem na detalje. jel moguće da sam ja to prošle godine nešto preplatila dok sam radila na autorske i sad mi vraćaju? il sam skroz krivo skužila, neka me netko pliz prosvijetli što je ovo

gifs upload
Da očito je preplata neka...najbolje zvrcni referenticu pa vidi s njom...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 20:00   #3438
imam nekoliko novih pitanja:

1) sjela mi je inozemna uplata u EUR danas na poslovni račun i u aplikaciji (mPBZcom) sad vidim i iznos u HRK na kunskom dijelu računa i iznos u EUR na deviznom dijelu. Ima li netko od vas da je klijent PBZ-a i da mi objasni a) zašto u mPBZcom (dakle poslovnoj aplikaciji) vidim i stanje u HRK i stanje u EUR, a u "općoj" aplikaciji mPBZ stanje privatnog tekućeg, privatnog žira i samo HRK dio poslovnog, bez EUR dijela? b) kako prebaciti dio u EUR u dio u HRK u poslovnoj aplikaciji, kako bih kune onda mogla sebi privatno prebacivati na trošenje? nemrem nikako nać tu opciju...

2) kad ću ispunjavat sljedeće godine onaj PO SD obrazac, u njemu navodim kune. e sad, zanima me po kojem tečaju ih konvertiram i na koji dan, i koji iznos? konvertiram pretpostavljam iznos s računa koji sam izdala klijentu, a ne iznos koji je umanjen za administrativne troškove banke i sl.? evo recimo vidim da je od iznosa u EUR banka sebi uzela 6,91 EUR troškova. i zašto se treba koristiti tečaj HNB-a, a ne tečaj banke u kojoj jesmo? Drugim riječima, sad kad ja ovaj XY iznos u EUR prebacim u kunski dio računa, zašto na obrscu ne bi mogla navesti taj HRK iznos koji je konvertirala moja banka, već isključivo HNB?

3) u slučaju inozemne uplate, do 20. u mjesecu za prethodni mjesec moramo podnijeti ZP i PDV obrasce. je li istina da se oni ne mogu predavati u papirnatom obliku, već samo elektronski, i da za to treba posebna finina kartica koja se plaća oko 62 kn mjesečno?

4) gdje nabavim interni akt i je li istina da ga baš svi moramo imati?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 21:09   #3439
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
imam nekoliko novih pitanja:

1) sjela mi je inozemna uplata u EUR danas na poslovni račun i u aplikaciji (mPBZcom) sad vidim i iznos u HRK na kunskom dijelu računa i iznos u EUR na deviznom dijelu. Ima li netko od vas da je klijent PBZ-a i da mi objasni a) zašto u mPBZcom (dakle poslovnoj aplikaciji) vidim i stanje u HRK i stanje u EUR, a u "općoj" aplikaciji mPBZ stanje privatnog tekućeg, privatnog žira i samo HRK dio poslovnog, bez EUR dijela? b) kako prebaciti dio u EUR u dio u HRK u poslovnoj aplikaciji, kako bih kune onda mogla sebi privatno prebacivati na trošenje? nemrem nikako nać tu opciju...

2) kad ću ispunjavat sljedeće godine onaj PO SD obrazac, u njemu navodim kune. e sad, zanima me po kojem tečaju ih konvertiram i na koji dan, i koji iznos? konvertiram pretpostavljam iznos s računa koji sam izdala klijentu, a ne iznos koji je umanjen za administrativne troškove banke i sl.? evo recimo vidim da je od iznosa u EUR banka sebi uzela 6,91 EUR troškova. i zašto se treba koristiti tečaj HNB-a, a ne tečaj banke u kojoj jesmo? Drugim riječima, sad kad ja ovaj XY iznos u EUR prebacim u kunski dio računa, zašto na obrscu ne bi mogla navesti taj HRK iznos koji je konvertirala moja banka, već isključivo HNB?

3) u slučaju inozemne uplate, do 20. u mjesecu za prethodni mjesec moramo podnijeti ZP i PDV obrasce. je li istina da se oni ne mogu predavati u papirnatom obliku, već samo elektronski, i da za to treba posebna finina kartica koja se plaća oko 62 kn mjesečno?

4) gdje nabavim interni akt i je li istina da ga baš svi moramo imati?
1. Ne znam. Nemam PBZ

2. Moras iznos koji si naplatila (koliko je kupac platio zajedno sa shippingom ako postoji) prekalkulirati u HRK po srednjem tecaju HNBa. To ti je prihod.To sto si ti na toj prodaji izgubila dio sredstava na naknade, tecaje, postarinu i sl. je tvoj trosak koji si imala zato sto si imala prodaju. U KPR i na racun upisujes iznos koji si prodala preracunat u HRK po sr. tecaju HNB na dan prodaje.

3.PDV obrazac? Ako si u pausalnom obrtu onda nisi u sustavu PDV-a. Ne obracunavas PDV i valjda ne vodis taj obrazac.

4.Ako mislis na interni akt za brojanje racuna u fiskalizaciji onda to trebas imati ako si u fiskalizaciji (ako osim preko racuna prodajes i putem gotovine). Interni akt je nesto sto sama napies a objasnjavas kako ces voditi brojeve racuna. Zakonom o fiskalizaciji je to određeno (1-1-1, 2-1-1, itd). Meni su rekli da ako ne radim s gotovinom, ne radim fiskalizaciju (pa ni od 1.7.) pa mi taj interni akt ne treba negu mogu brojati 1/2017, 2/2017...
People30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 21:14   #3440
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
kad smo već kod članstva i oslobođenja, evo što me danas dočekalo:



ako dobro shvaćam, iako sam novi obrt, iako sam oslobođena, ipak ovo moram platiti pa će mi vratiti ili sljedeće godine neću morati? what? neka neko pojasni...
Ako si otvorila u 2017. onda ne trebas platiti. Trebala bi također dobiti da si oslobodjena u 2017. Ja sam danas dobio da sam oslobodjen.
Oni sve obrtnike zaduze a onda u regionalne urede salju listu onih koji imaju uvjete (novi obrti) da im se otpise komorski doprinos.

Ako je dobijes rjesenje da si oslobođena zovi HOK pa pitaj
People30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.