Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2017., 12:28   #4361
Imam pitanje.
U poreznoj sam dobila isprintan uvid u svoju karticu i vidjela namet nazvan 'clan.tur.zaj'.

Pretpostavljam da je to clanarina turistickoj zajednici.
No ono sto me muci je da se ja ne bavim najmom ni turizmom vec pruzam digitalne usluge.

Stvarno mi nije jasno kakva je to pizdarija?
Hvala.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 12:40   #4362
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Imam pitanje.
U poreznoj sam dobila isprintan uvid u svoju karticu i vidjela namet nazvan 'clan.tur.zaj'.

Pretpostavljam da je to clanarina turistickoj zajednici.
No ono sto me muci je da se ja ne bavim najmom ni turizmom vec pruzam digitalne usluge.

Stvarno mi nije jasno kakva je to pizdarija?
Hvala.
To ti je jedna od onih situacija u kojoj si ovca pa te svi koji imaju škare šišaju. Plaćaš članarinu onoj TZ kojoj geografski pripadaš.
Isto kao što plaćaš naknadu za općekorisne funkcije šuma, a ne baviš se šumarstvom...



Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
__________________
Je.
CodeName is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 12:51   #4363
Al stvarno ne razumijem.
Lani toga nije bilo.

Znam da tvrtke placaju sumama, i jos sto kojekakvih gluposti, ali mi obrtnici pausalci??
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 13:28   #4364


I dalje se nastavlja popis...

https://www.zakon.hr/z/341/Zakon-o-%...im-zajednicama

Nema baš previše smisla, ali nemamo baš ni izbora...
maestranza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:13   #4365
Jel dobijemo doma neku uplatnicu za to?
Ja nisam jos nista dobila,osim za porez.
Ne znam da li da na svoju ruku platim doprinose? Dobila sam nesto novaca od hzz-a pa da ne smisle neki glupi razlog (poput neplacanja doprinosa na vrijeme) da me traze novce nazad

Poslano sa mog SM-G955F koristeći Tapatalk
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:22   #4366
Meni nisu obračunali taj turistički namet već drugu godinu.
Ja sam uredno platio iako nije bilo zaduženja i sada mi u ePPK stoji preplata.
Zaboravio sam referenta pitati što je s tim kad sam predavao PO-SD u siječnju. Na telefon se ne javlja od kako su mi dodijelili njega, a referenticu premjestili ...

Inače, ne treba ništa plaćati za što ne postoji zaduženje (vidljivo u ePKK).
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 12:40   #4367
ako bi osoba radila za poslodavca preko paušalnog obrta (ne preko ugovora o radu), da li poslodavac može imati problema u slučaju da mu dođe inspekcija i zatekne ga tamo? odnosno, postoji li način da se to regulira ugovorom?
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 10:04   #4368
Quote:
chloe jay kaže: Pogledaj post
ako bi osoba radila za poslodavca preko paušalnog obrta (ne preko ugovora o radu), da li poslodavac može imati problema u slučaju da mu dođe inspekcija i zatekne ga tamo? odnosno, postoji li način da se to regulira ugovorom?
Ako pojedinac ili firma angažira obrtnika koji svoj posao, a za njega, obavlja kao paušalac to bi trebalo biti sasvim legalno, no kako mi živimo u državi u kojoj još uvijek često ovisimo o "procjeni inspektora" vjerojatno bi se našla neka mogućnost da se oba u takvoj situaciji kazne.
VanjaK is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 15:48   #4369
Poštovani, imam par pitanja vezana uz istovremeni rad kod poslodavca i vlastiti paušalni obrt. Ako su već negdje dati odgovori ja se ispričavam.
Pruža mi se mogućnost da se zaposlim na određeni vrijeme kao zamjena za porodiljni na nekih 3 mjeseca. Nakon ta 3 mj ili bi mi produžili ugovor ili ništa od toga. Ja trenutačno sam vlasnica paušalnog obrta.
Zanima me sljedeće:
1. Obrt tada postaje "druga djelatnost" ??
2. Da li to moram negdje prijavljivat (na poreznoj) da mi to neće biti osnovna djelatnost (znači za poečetak tih 3 mj)
3. Što nakon ta 3 mj i ako mi ne produže ugovor - opet moram u poreznoj ili negdje drugdje mjenjati vrstu djelatnosti??
4. Pretpostavljam da porez plaćam po rješenju koje sam dobila i da se tu ništa ne mjenja. Ili?
5. Što se tiće doprinosa - pročitala sam da se doprinosi obračunavaju i plaćaju na kraju godine ovisno po razredima. S obzirom da ja spadam u prvi razred to bi bilo 2.231,25 kn na godišnjoj razini. Da li ja onda to dijelim proporcionalno. Tj za ta 3 mj će mi samo obračunati razmjerno doprinose
Bila bih zahvalna ako bi dobila odgovore na bilo koje postavljeno pitanje.
Unaprijed zahvaljujem
mariva216 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 20:21   #4370
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Meni nisu obračunali taj turistički namet već drugu godinu.
Ja sam uredno platio iako nije bilo zaduženja i sada mi u ePPK stoji preplata.
Zaboravio sam referenta pitati što je s tim kad sam predavao PO-SD u siječnju. Na telefon se ne javlja od kako su mi dodijelili njega, a referenticu premjestili ...

Inače, ne treba ništa plaćati za što ne postoji zaduženje (vidljivo u ePKK).
A jesi uz PO-SD predao obračun TZa ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 20:23   #4371
Imam pitanje. Otvorio sam paušalni obrt s početkom obavljanja 28.08.2017.
Pitanje : 1. Kako se izračuna koliko doprinosa ( MIO,Zdravstveno,Zaštita zdravlja, Zapošljavanje ) trebam platiti za 08 mjesec ( za cijeli mjesec je 1151,57)
Hvala
P.S. Koji je rok za uplatu?
Manjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 20:24   #4372
Quote:
mariva216 kaže: Pogledaj post
Poštovani, imam par pitanja vezana uz istovremeni rad kod poslodavca i vlastiti paušalni obrt. Ako su već negdje dati odgovori ja se ispričavam.
Pruža mi se mogućnost da se zaposlim na određeni vrijeme kao zamjena za porodiljni na nekih 3 mjeseca. Nakon ta 3 mj ili bi mi produžili ugovor ili ništa od toga. Ja trenutačno sam vlasnica paušalnog obrta.
Zanima me sljedeće:
1. Obrt tada postaje "druga djelatnost" ??
2. Da li to moram negdje prijavljivat (na poreznoj) da mi to neće biti osnovna djelatnost (znači za poečetak tih 3 mj)
3. Što nakon ta 3 mj i ako mi ne produže ugovor - opet moram u poreznoj ili negdje drugdje mjenjati vrstu djelatnosti??
4. Pretpostavljam da porez plaćam po rješenju koje sam dobila i da se tu ništa ne mjenja. Ili?
5. Što se tiće doprinosa - pročitala sam da se doprinosi obračunavaju i plaćaju na kraju godine ovisno po razredima. S obzirom da ja spadam u prvi razred to bi bilo 2.231,25 kn na godišnjoj razini. Da li ja onda to dijelim proporcionalno. Tj za ta 3 mj će mi samo obračunati razmjerno doprinose
Bila bih zahvalna ako bi dobila odgovore na bilo koje postavljeno pitanje.
Unaprijed zahvaljujem
1) Da
2) Da, svom referentu u PU kako bi prestali dužiti mjesečne doprinose od dana prijave kod poslodavca (kopiju prijave ponijeti sa sobom)
3) Opet u PU s odjavom da počnu opet dužiti mjesečne doprinose
4) Porez ostaje kako je po rješenju
5) Da obračunat će razmjerno za ta 3 mjeseca i rješenje će doći
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 20:50   #4373
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
1) Da
2) Da, svom referentu u PU kako bi prestali dužiti mjesečne doprinose od dana prijave kod poslodavca (kopiju prijave ponijeti sa sobom)
3) Opet u PU s odjavom da počnu opet dužiti mjesečne doprinose
4) Porez ostaje kako je po rješenju
5) Da obračunat će razmjerno za ta 3 mjeseca i rješenje će doći
Hvala puno na svim odgovorima
mariva216 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:42   #4374
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
A jesi uz PO-SD predao obračun TZa ?
Jesam, naravno.
Mislim da ovaj referent jednostavno ne kuži da bi to trebao napraviti.
Možda se sjetim pitati sljedeći put ...
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 13:19   #4375
Quote:
Manjo kaže: Pogledaj post
Imam pitanje. Otvorio sam paušalni obrt s početkom obavljanja 28.08.2017.
Pitanje : 1. Kako se izračuna koliko doprinosa ( MIO,Zdravstveno,Zaštita zdravlja, Zapošljavanje ) trebam platiti za 08 mjesec ( za cijeli mjesec je 1151,57)
Hvala
P.S. Koji je rok za uplatu?
Bit će vam razmjerno broju dana, tj. samo za ta tri dana od 31 dan.
Najlakše vam je otići u Finu po e-građani i na poreznoj kartici pratiti zaduženja.
Također odmah hok-u pošaljite dopis da vam ne obračunavaju članarinu za ovu godinu jer ste prva godina obrta. Inače će vas zadužiti, pa stornirati, pa obračunavati kamate...itd..
Rok za uplatu za prošli mjesec je petnaesti u sljedećem mjesecu, ali kamate su u lipama ako zakasnite, opet najlakše vam je sve pratiti preko e-građani, i besplatno, lp
__________________

RADIMO POSLOVNE PLANOVE ZA DOBIVANJE 55,000KN+ U SVRHU SAMOZAPOŠLJAVANJA.
http://www.astrid-knjigovodstvo.hr https://www.facebook.com/samozaposlj...nasredstvaHZZ/
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 13:21   #4376
PAUŠAL - OBRTNICA

Zna li netko kolika je porodiljna a kolika rodiljna naknada za paušalce obrtnike? Znam da svaki mjesec nije ista, ali u sto kn gore dole? Hvala
__________________

RADIMO POSLOVNE PLANOVE ZA DOBIVANJE 55,000KN+ U SVRHU SAMOZAPOŠLJAVANJA.
http://www.astrid-knjigovodstvo.hr https://www.facebook.com/samozaposlj...nasredstvaHZZ/
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 14:09   #4377
Meni su HOK stornirali bez ikakvog dopisa i nisu mi obraču ali nikakve kamate
Gdje to obračunavaju kamate na nešto za što ste oslobođeni plaćanja?

Poslano sa mog EVA-L09 koristeći Tapatalk
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 14:20   #4378
Da li u nastavku naziva obrta treba stajati i djelatnost? Da li tako i u pecatu treba? Sto kad se ima vise djelatnosti koju onda staviti u naziv?
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 14:31   #4379
Quote:
Wonder Woman kaže: Pogledaj post
Meni su HOK stornirali bez ikakvog dopisa i nisu mi obraču ali nikakve kamate
Gdje to obračunavaju kamate na nešto za što ste oslobođeni plaćanja?

Poslano sa mog EVA-L09 koristeći Tapatalk
Da, događa se često
__________________

RADIMO POSLOVNE PLANOVE ZA DOBIVANJE 55,000KN+ U SVRHU SAMOZAPOŠLJAVANJA.
http://www.astrid-knjigovodstvo.hr https://www.facebook.com/samozaposlj...nasredstvaHZZ/
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 21:50   #4380
Quote:
Astrid10 kaže: Pogledaj post
Zna li netko kolika je porodiljna a kolika rodiljna naknada za paušalce obrtnike? Znam da svaki mjesec nije ista, ali u sto kn gore dole? Hvala
Oko 2300kn svih 12 mjeseci, plus minus.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.