Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2017., 19:37   #161
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Važna je razlika i to da u Nizozemskoj nema zajedničkih lista više stranaka. Mislim da nisu formalno zabranjene (kao što je u Njemačkoj), ali naprosto se ne događaju. Ima, naravno, stranaka koje su ostale ispod 6,7‰, a mogle su osvojiti poneki mandat u koaliciji.

13 stranaka je ušlo u parlament (a 15 koje su nastupile nije) - manje nego u Hrvatskoj.
Sa pragom od 0,67% zapravo koalicije ni nemaju smisla.

Zanimljivo bi bilo usporediti to sa europskim izborima koje smo imali 2013. i ponovo 2014., iako je tu bilo manje glasača, prag od 0,67% bi 2013. prešlo dosta stranaka.
A to je ako ne računamo one u koalicijama.
Quote:
Izbori za Europski parlament 2013.
1.HDZ – HSP AS – BUZ 32,86 %
2.SDP – HNS – HSU 32,07 %
3.Hrvatski laburisti - Stranka rada 5,77 %
4.HSS – HSLS 3,86 %
5.Kandidacijska lista grupe birača - Ivan Jakovčić 28.445 3,84 %
6.HDSSB – HDSSD 3,01 %
7.Hrast - Pokret za uspješnu Hrvatsku 2,55 %
8.Akcija mladih 1,49 %
9.Stranka umirovljenika 1,48 %
10.HSP 1,39 %
11.Zeleni Zajedno 1,16 %
12.Piratska stranka 1,13 %
13.Autohtona - Hrvatska seljačka stranka 0,92 %
14.ASH – DSŽ – SP – SUH 0,86 %
15.DC 0,73 %
16.HČSP 0,71 %
17.Glas razuma – Međimurska stranka 0,67 %

18.Abeceda demokracije 0,66 %
19.ABH – Jedino Hrvatska - Pokret za Hrvatsku 0,61 %
20.Obiteljska stranka 0,59 %
21.Hrvatska radnička stranka 0,53 %
22.NS – NSS 0,53 %
23.Pokret za uspješnu Hrvatsku 0,52 %
24.Agenda mladih demokrata 0,49 %
25.Nezavisni seljaci Hrvatske 0,49 %
26.SRP 0,48 %
27.Autohtona – Hrvatska stranka prava 0,32 %
28.Zagrebačka nezavisna lista 0,28 %
Nevažećih listića 5,07 %
Ukupno 100%
S time da ako bi zadržali manjinske zastupnike i dijasporu, mi bi dijelili sa 140 mandata i to bi bio prag od 0,71%


Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Međutim, u Nizozemskoj to ne dovodi do nestabilnosti. Politička stabilnost više ovisi o drugim čimbenicima.

Uostalom, kod nas je politička situacija uglavnom stabilna, a možda bi bilo bolje, da nije.
Vidiš tu se slažemo.
Mi smo prošle godine prvi puta u povijesti imali pad Vlade, a nije baš da smo nešto u dobrom stanju.
Po meni malo parlamentarizma ne bi bilo loše.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 21:31   #162
Quote:
jurkon kaže: Pogledaj post
Ne znam nizozemski i nisam lumen za njihovu politiku, ali o CDA zalaganjima sam pročitao ovo (pa me ti ispravi ako je tu nešto pogrešno):

eco-friendly polics (ecotax)
equal chances for every person
more investment in higher education
and a modern social policy
je, piše to na wikipediji i ima buzzwordse koji zvuče donekle lijevo (equal chances, invesrtment in education, moder, eco-friendly) ali pitanje je jel išta od toga preživilo u koaliciji sa desnima
među tim ciljevima se nalazi i flat-tax, to sigurno nije lijeva politika
kad čitam taj dio na njihovoj wiki ("Ideology and issues") imam dojam da se unutra koškaju lijevo i desno krilo stranke, a valjda možemo logički pretpostavit da je pobijedilo desno krilo ako se uđe u koaliciju sa desnom strankom
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 13:57   #163
Ne znam je li netko već spomenuo (ja sam smetnuo s uma): Wildersova PVV je na izborima 2010. imala 15,4% glasova i osvojila 24 mandata. zapravo, ovi rezultati su, osim u slučaju PvdA, vrlo bliski onima iz 2017..

Dutch general election, 2010

Također, 2002. g. je Lista Pyma Fortuyina, koja je bila formirana nekoliko mjeseci prije izbora, bila druga stranka po snazi sa 17,0% glasova i 26 mandata. Fortuin je zasnivao svoju kampanju na anti-imigrantskoj retorici, kao i kasnije wilders. To je bila jedna osobita situacija, jer Fortuyin je bio ubijen nekoliko dana pred izbore. LPF je ušla u vladu sa VVD i CDA, ali se ubrzo rascijepila, 2003. su bili izvanredni izbori i LPF je pala na 8 mandata, a kasnije se raspustila.

Dakle su ovi izbori bili bitni i izazivali veliki međunarodni interes u kontekstu jačanja populističkih stranaka i lidera u visokorazvijenim zemljama, a gledajući blisku nizozemsku povijest, situacija nije bitno nova.

Može li se PvdA oporaviti nakon ovog debakla? Možda. Kršćansko-demokratski apel (CDA) je bila najjača stranka, godine 1986. i 1989. su osvojili po 54 mandata, zatim su opali na 34 pa na 29, ponovo porasli na 44 (2003) i 41 (2006), pa pali na 21 (2010) i 13 (2012), a sad su ponovo ojačali na 19.

CDA je kršćansko-demokratska stranka, članica Europske pučke stranke, kao i HDZ. Ali, kako sam gore pisao, treba imati u vidu da u Nizozemskoj ne postoji raskol "tradicionalnih" i "liberalnih" (često se kaže "građanskih") vrednota kao kod nas (Nizozemska gotovo da i nema "selo", ona je prva izgradila moderno "građansko društvo"); a također je i njihovo shvaćanje kršćanstva drugačije nego ono koje dominira u Hrvatskoj; ipak, naravno, i u HDZ-u od osnivanja postoje različite struje.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 17:21   #164
Komentatorica "Politico.eu" je također primjetila Rutteovu frazu o "pogrešnom tipu populizma", koju sam spomenuo gore.

Mark Rutte’s ‘right kind of populism’ : A combination of optimism and tough talk on immigration won the day

(…) a diplomatic spat with Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, which gave Rutte a chance to play elder statesman and tough guy. And in part, it was thanks to his own ability not so much to defeat Wilders’ anti-immigrant rhetoric as to absorb and wield the same message to build momentum in the closing days of the campaign.

Behind the late upswing, however, was the trend that began to point in Rutte’s favor with the inauguration in January of President Donald Trump. (…)

“I think Wilders made a mistake,” said Tim de Beer of pollster Kantar, which found only 15 percent of Freedom Party voters supported Trump’s policies. “Trump is ultimately too radical for the Netherlands.”

The viral success of the “Netherlands second” video, which lampooned Trump, marked the moment the tone of the campaign shifted.

“People were responding to the fear of Trump’s policies with humor. That was really a striking moment, it marked the beginning of a change in the campaign. (…)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 17:30   #165
Nizozemska je glasala u skladu s očekivanjima:



Mnogi Nizozemci smatraju da su ih vlada i tradicionalne stranke napustile, jer im se život pogoršava. »Kriza za mnoge Nizozemce nije završena, a bit će i gore. Ljudi s puno novca debljaju džepove, a oni koji imaju manje, dobivaju još manje«, rekao je jedan glasač na nizozemskoj televiziji Niuewsuur uoči izbora. Na pitanje za koga će glasati, drugi je građanin odgovorio da se ne slaže s Wildersovom ksenofobijom, ali misli da je taj političar »u mnogome u pravu«, jer »želi više učiniti za ljude koji rade, poput nas«, a protivi se i »rezanju socijalne pomoći za djecu i starije«.

Otkako je vlada počela s proračunskom štednjom i reformama tržišta rada, Nizozemska se pretvorila zemlju s naglim rastom radne i socijalne nesigurnosti građana. Prema ekonomistu Servaasu Stormu, udio zaposlenih s razmjerno »sigurnim« radnim mjestom od 2008. do danas pao je s 56,8 na samo 30,5 posto. Već svaki peti zaposleni ima privremeni ugovor o radu. Službeno postoji samo 5,4 posto nezaposlenih. No, kada se njima pribroje oni koji ne mogu naći dostojan posao s punim radnim vremenom, kao i obeshrabreni ljudi koji su zbog toga prestali tražiti posao i prebacili se na socijalnu pomoć, broj nezaposlenih penje se na 17 posto.

Drugim riječima, i Nizozemci žive sve nesigurnije, gube uporište pod nogama, sve teže planiraju osobnu budućnost i obitelj. Tim ljudima pod stresom laburisti su prije izbora najavili novi šok – reformu (smanjivanje prava) u zdravstvenom i mirovinskom sustavu, po receptu liberala i Europske komisije. Doživjeli su težak izborni poraz, a njihovi glasovi prelili su se ostalim strankama – samo djelomice ljevici.

Ako laburisti u Nizozemskoj ne prestanu služiti kapitalu, bankama i velikim kompanijama, uskoro će ih nadjačati i Stranka za zaštitu životinja. Ako isto ne učine ostali socijaldemokrati i narodnjaci u Europi, pa i oni u Hrvatskoj, pitanje je tko će brinuti za ljude.






http://www.novilist.hr/Komentari/Kol...a_refresh=true
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 20:39   #166
Quote:
Drugim riječima, i Nizozemci žive sve nesigurnije, gube uporište pod nogama, sve teže planiraju osobnu budućnost i obitelj. Tim ljudima pod stresom laburisti su prije izbora najavili novi šok – reformu (smanjivanje prava) u zdravstvenom i mirovinskom sustavu, po receptu liberala i Europske komisije. Doživjeli su težak izborni poraz, a njihovi glasovi prelili su se ostalim strankama – samo djelomice ljevici.


Mojih 0,02c šta sam vidio:

- prosječna netto plaća (ali ona prosječna realna, kakva je kod nas 5500kn) je 2000€+
- cijene hrane i špeceraja osjetno manje nego u HR (PDV na hranu je oko 5% ako se ne varam, ne da mi se tražiti 100% podatke i sve pišem iz glave).
- uvjeti za kreditiranje su takvi da mladi ljudi sa lakoćom dobivaju kredite za prvi stan, ali kako je i država sređena logično je da im i obiteljsko nasljeđe (roditelji, bake, dede...) ide u korist.
- životni vijek...ja u životu nisam vidio toliko starijih vitalnih ljudi, a pod time mislim da sam znao viđati grupe od po 15-20 penzionera raspona 65-80 godina na biciklima pedaliraju..."kao veliki"...
- luksuz kao skupi automobili i slične stvari itekako imaju svoju cijenu, cigarete su među najskupljima u EU, ali to je dio onoga tko voli neka izvoli.
- svaki Nizozemac godišnje putuje prosječno na 3-5 europskih/svjetskih destinacija.
- na 40.000+km2 ih ima oko 17 milijuna, logično ima i nezadovoljnih, mora ih biti...ali generalno, ovo gore kvotano, boldano i podvučeno je laž ili u najmanju ruku preuveličano do besmislenosti, jer ako to tako za NL drži vodu, onda ja mogu napisati da u HR ljudi svakodnevno umiru od gladi i žeđi i da to nisu izdvojeni slučajevi nego pošast i epidemija u svom tom značenju...
TangoMontana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 21:57   #167
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
je, piše to na wikipediji i ima buzzwordse koji zvuče donekle lijevo (equal chances, invesrtment in education, moder, eco-friendly) ali pitanje je jel išta od toga preživilo u koaliciji sa desnima
među tim ciljevima se nalazi i flat-tax, to sigurno nije lijeva politika
kad čitam taj dio na njihovoj wiki ("Ideology and issues") imam dojam da se unutra koškaju lijevo i desno krilo stranke, a valjda možemo logički pretpostavit da je pobijedilo desno krilo ako se uđe u koaliciju sa desnom strankom
Čekaj, o kojoj desnoj stranci pričamo? VVD-u?
Malo mi je to presnažan naziv za njih. Pogotovo ako će koalirati i s D66 i GL-om.

Ovo za unutarstranačka koškanja je vjerojatno točno, samo meni se ne čini da desni pobjeđuju.
jurkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 22:40   #168
Quote:
TangoMontana kaže: Pogledaj post
logično ima i nezadovoljnih, mora ih biti...ali generalno, ovo gore kvotano, boldano i podvučeno je laž ili u najmanju ruku preuveličano do besmislenosti
Ljudi u Nizozemskoj ne uspoređuju uvjete svoga života s onima u Hrvatskoj, Turkmenistanu ili Kongu, nego s uvjetima života kakvi su bili ranije. Kao što se ni mi ne uspoređujemo sa stanovnicima potonje dvije zemlje, u odnosu na koje smo truli bogataši.

U članku u NL se govori o činjenici, da su birači drastično kaznili Radničku stranku. Mora biti neki uzrok tome, jel tak? vjerojatno ipak zato, jer oni, koji su za njih glasali 2012. nisu zadovoljni onime, što su u vladi činili i kakve su posljedice.

A vidimo da se slični pad radničkih/soicijalističkih/socijaldemokratskih stranaka događa širom Europe. Te su stranke (članice Stranke europskih socijalista) imale svoje godine slave na prijelazu tisućljeća, kad su neko vrijeme držale vlast u 12-13 od 15 tadašnjih člnaica EU, a zatim slijedi veliki pad, koji je jedan od osnovnih političkih razvoja u posljednjih 15-ak godina. Na urušavanje komunističke jednopartijske vlasti u Europi (kažem "u Europi", jer su one još uvijek na vlasti u nekoliko azijskih zemalja) i trijumfalni pohod kapitalističke globalizacije 1990-ih odgovorile su koncepcijom "trećeg puta", koju su proovirali važni lideri kao Blair, Clinton, Schröder, prodi, Cardoso (Brazil). ta je koncepcija očito ubrzo iscrpila svoje idejne i moblizatorske potnecijale, pa su ostali fluidni i konfuzni. (U Brazilu npr. Cardosa je 2003. naslijedio predstavnik radikalnje ljevice Lula de Sliva).

Stranke desnog centra (konzervativne, demokršćanske, pučke) trpe znatno manje udarce. Dio onoga što PES gubi, odlazi starim i novim strankama ljevice (die Linke u Njemačkoj, Siriza u Grčkoj, M5S u Italiji idr.), a dio novim ksenofobnim populističkim strankama.

Gore sam naveo (komentar #141) rezultate i pomake u odnosu na 2012. svih stranaka, te po grupama. Stranka umjerene ljevice je izgubila 29 mandata, a stranke umjerene desnice samo 2, jer je pao VVD, ali porasla CDA. Ti su mandati otišli radikalnoj ljevici (+15), centru (+9) i radikalnoj desnici (+5).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 23:14   #169
Quote:
jurkon kaže: Pogledaj post
Čekaj, o kojoj desnoj stranci pričamo? VVD-u?
Malo mi je to presnažan naziv za njih. Pogotovo ako će koalirati i s D66 i GL-om.

Ovo za unutarstranačka koškanja je vjerojatno točno, samo meni se ne čini da desni pobjeđuju.
Da, VVD. Prejak naziv, jel to zato što nisu kao naši ili? Ono, VVD je ekonomska desnica a društveno je nekakav centar (za HR prilike vjerojatno liberali). Iskreno, ne znam, nabadam preko onog što sam vidio na wiki i na pokojem forumu ali možda je to pristrano
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 23:15   #170
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ljudi u Nizozemskoj ne uspoređuju uvjete svoga života s onima u Hrvatskoj, Turkmenistanu ili Kongu, nego s uvjetima života kakvi su bili ranije. Kao što se ni mi ne uspoređujemo sa stanovnicima potonje dvije zemlje, u odnosu na koje smo truli bogataši.

U članku u NL se govori o činjenici, da su birači drastično kaznili Radničku stranku. Mora biti neki uzrok tome, jel tak? vjerojatno ipak zato, jer oni, koji su za njih glasali 2012. nisu zadovoljni onime, što su u vladi činili i kakve su posljedice.

A vidimo da se slični pad radničkih/soicijalističkih/socijaldemokratskih stranaka događa širom Europe. Te su stranke (članice Stranke europskih socijalista) imale svoje godine slave na prijelazu tisućljeća, kad su neko vrijeme držale vlast u 12-13 od 15 tadašnjih člnaica EU, a zatim slijedi veliki pad, koji je jedan od osnovnih političkih razvoja u posljednjih 15-ak godina. Na urušavanje komunističke jednopartijske vlasti u Europi (kažem "u Europi", jer su one još uvijek na vlasti u nekoliko azijskih zemalja) i trijumfalni pohod kapitalističke globalizacije 1990-ih odgovorile su koncepcijom "trećeg puta", koju su proovirali važni lideri kao Blair, Clinton, Schröder, prodi, Cardoso (Brazil). ta je koncepcija očito ubrzo iscrpila svoje idejne i moblizatorske potnecijale, pa su ostali fluidni i konfuzni. (U Brazilu npr. Cardosa je 2003. naslijedio predstavnik radikalnje ljevice Lula de Sliva).

Stranke desnog centra (konzervativne, demokršćanske, pučke) trpe znatno manje udarce. Dio onoga što PES gubi, odlazi starim i novim strankama ljevice (die Linke u Njemačkoj, Siriza u Grčkoj, M5S u Italiji idr.), a dio novim ksenofobnim populističkim strankama.

Gore sam naveo (komentar #141) rezultate i pomake u odnosu na 2012. svih stranaka, te po grupama. Stranka umjerene ljevice je izgubila 29 mandata, a stranke umjerene desnice samo 2, jer je pao VVD, ali porasla CDA. Ti su mandati otišli radikalnoj ljevici (+15), centru (+9) i radikalnoj desnici (+5).

Unatoč tome što smo kao zemlja strahovito otišli u k...., ipak ne bih stavljao red veličine Konga i sličnih zemalja, jer nismo ipak toliko ekonomski i po životnom standardu iza NL da bi se ovako uspoređivali.

Moje pisanje se veže uz potpuno, ali potpuno besmislen opis stanja situacije prosječnog Nizozemca (sa onim šta sam kvotao...) jer ovakav opis nekome tko nije bio i vidio bi odalo dojam stvarnog "potonuća, nesigurnosti, gubitka tla pod nogama, stresa i straha za budućnost..."

Nezadovoljstvo postoji, prije je bilo bolje, za vrijeme guldena (a osobito 70.-ih i 80.-ih) je bilo zlatno doba života u NL (tako kažu domicilni tamo...)
Svi su nezadovoljniji životom u EU nego prije dok su bili van EU, ali generalno nitko ne želi van (osim onoga šta se desilo sa UK...).
TangoMontana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 09:48   #171
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
Da, VVD. Prejak naziv, jel to zato što nisu kao naši ili? Ono, VVD je ekonomska desnica a društveno je nekakav centar (za HR prilike vjerojatno liberali). Iskreno, ne znam, nabadam preko onog što sam vidio na wiki i na pokojem forumu ali možda je to pristrano
Pa i ja većinom nabadam, ali vidim s kim je VVD bio u koaliciji, i s kim planira u koaliciju.
Pretežito s lijevim strankama.
Očito su liberali, i ekonomski, i društveno. Bolje je biti specifičan kod tih karakterizacija jer i pojam desno u nas ljudi različito shvaćaju.

Pitanje je zapravo samo koliko uspiju ekonomski desnih politika mogu provući u vladanju s lijevima.
jurkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 10:22   #172
Quote:
jurkon kaže: Pogledaj post
Pa i ja većinom nabadam, ali vidim s kim je VVD bio u koaliciji, i s kim planira u koaliciju.
Pretežito s lijevim strankama.
Očito su liberali, i ekonomski, i društveno. Bolje je biti specifičan kod tih karakterizacija jer i pojam desno u nas ljudi različito shvaćaju.

Pitanje je zapravo samo koliko uspiju ekonomski desnih politika mogu provući u vladanju s lijevima.
Razumijem
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 12:09   #173
Baš čitam neke dijelove otvorenog pisma koje je Rutte objavio u siječnju:

"We are feeling a growing unease when people abuse our freedom … [People who] harass gays, howl at women in short skirts or accuse ordinary Dutch of being racists … If you reject our country in such a fundamental manner, I’d rather see you leave.” He ended with an ultimatum to immigrants that has become a VVD campaign slogan: “Act normal or leave.”"

Pa ovo je Wildersovska retorika u totali.

Šta čo'ek sve neće učiniti da se zadrži u sedlu vlasti
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 20:46   #174
Tjedan dana nakon izbora mogu samo reći da veliki uspjeh što je u jednoj ultra liberalnoj Nizozemskoj druga najjača stranka desni radikali. Wildersova stranka nije postala najjača ali je povećao broj mandata za razliku od drugih koji su izgubili mandate (socijalisti čak 19). E sad što to mediji žele prikazati kao poraz desnih populista to je neka druga priča koja ionako nema veze sa stvarnim stanjem. Duh iz boce je pušten, čak i u Nizozemskoj.
martie81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 23:35   #175
Quote:
martie81 kaže: Pogledaj post
E sad što to mediji žele prikazati kao poraz desnih populista to je neka druga priča koja ionako nema veze sa stvarnim stanjem. Duh iz boce je pušten, čak i u Nizozemskoj.
Kao što seć gore spomenuo (komentar #163), PVV je osvojila manje mandata nego 2010., kad je imala 24. A još 2002. je lista Pyma Fortyuina, koji je imao i žešću retoriku, osvojila 26 mandata.

Duh ksenofobnog populizma se vraća u bocu.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 23:58   #176
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Kao što seć gore spomenuo (komentar #163), PVV je osvojila manje mandata nego 2010., kad je imala 24. A još 2002. je lista Pyma Fortyuina, koji je imao i žešću retoriku, osvojila 26 mandata.

Duh ksenofobnog populizma se vraća u bocu.
Zavisi kako gledaš odnosno što si izostavio;
https://en.wikipedia.org/wiki/Party_for_Freedom

2006. 9/150
2010. 24/150 +15
2012. 15/150 -9
2017. 20/150 +5

Ako se nastavi masovna migracija na sljedećim izborima bi moglo biti svega
a s obzirom na Rutteov dogovor s Merkel i turcima mislim da hoće.

Nemojmo zaboraviti svjetsku ekonomsku sliku gdje se tržišta namještaju
tako da im Ponzi nije ni do koljena i kad to pukne Europi se ne piše dobro.
Hugh Mungus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 10:23   #177
Gledam tablicu "za Freedom of movement for workers in the European Union"

https://en.wikipedia.org/wiki/Freedo..._Union#Summary

I sada vidim da se pojavio datum za Švicarsku (2024.)

No mene je više zanintrigiralo ovo:

Slovenija, Austrija, Malta i Velika Britanija 2018. kao godinu, a Nizozemska ima 2020.

Otišao sam na link za Nizozemsku;
https://www.government.nl/topics/new...eign-nationals

Quote:
Until 1 july 2020, Croatian nationals must have an employment permit to work in the Netherlands. Croatia has been a member of the EU since 1 July 2013.
Jel moguće uvesti ove dvije godine prije roka?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 09:40   #178
Ne nazire se vladajuća koalicija u Nizozemskoj. Rutte treba još tri stranke, vjerojatno CDA i D66, ali problem je treća. Rutte bi Zelene, ali Zeleni se nećkaju, poučeni iskustvom laburista koji su nakon koalicije s "desnicom" doživjeli propast

Možda prođe i više od 3 mjeseca do formiranja nove vlade, piše DW
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 15:26   #179
Kakve ovo gluposti izvode Nizozemsci stavljanjem Hitlera među povijensim velikanima u bojanke za najmlaže?



http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/za...j-od-bojanki/?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 20:38   #180
https://www.dutchnews.nl/news/archiv...t-main-points/

U poreznom i radnom sustavu ima poboljšanja i pogoršanja.
Stav oko izbjeglica očekivano oštriji.
U obrazovanju ima nekih gluposti (davanje knjiga osamnaestogodišnjacima ).

Ali promjene u kaznenom zakonu su užas.

Pimping will be banned and a licencing system for prostitutes will be introduced.
It will be a criminal offence to send revenge porn.



Jasno mi je da se Rutte mora spašavati, ali iskreno, ovdje ima dosta kompromisa. Nekako previše naginjanja demokršćanima s obzirom da unutar koalicije VVD i D66 imaju mnogo više zastupnika.
jurkon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:52.