Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2017., 16:19   #1501
Quote:
Mindake kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
zamolila bih Vas za pomoć, naime ako firma nije u sustavu PDV-a i nabavlja robu iz EU. Da li je to OK? treba li se prijaviti u sustav PDV-a zbog stjecanja?
Hvala
Ne sve dok ne probije limit od 77.000 kn godišnje, nakon toga obavezno vadi PDV ID broj, i dostavlja ga dobavljaču te obračunava 25% pdva na stjecanje i plaća RH.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 12:05   #1502
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne sve dok ne probije limit od 77.000 kn godišnje, nakon toga obavezno vadi PDV ID broj, i dostavlja ga dobavljaču te obračunava 25% pdva na stjecanje i plaća RH.
Thanks
Znači kad izvadim PDV ID broj, predajem mjesečno PDV prijavu i PDV-S na kojoj je samo obveza za PDV po stjecanju?
Na ostalim izlaznim računima ne obračunavam PDV niti po ulaznim priznajem pretporez, samo obračunam PDV na stjecanje?
Što ako tokom godine nemam stjecanje u svakom mjesecu...predajem praznu PDV prijavu i PDV-s?
Mindake is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 11:59   #1503
Question plaćanje privatnim karticama

Poštovani, obrtnik, obveznik poreza na dobit kupio je uredsku opremu za potrebe poslovanja u Češkoj i račun je platio internetom sa privatnog računa. Račun je u eurima, a njegova protuvrijednost u kunama veća je od 5.000,00 kn. Šta sad??? Kako vratiti sredstva vlasniku?
marija46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 12:34   #1504
Problem je ovakav:
direktor narucio monitor iz Madjarske (firma koja ima i HR VAT broj)...s obzirom da je bila online kupnja, prilikom upisa podataka za racun nije napisao VAT ID nego samo OIB...racun su izdali sa obracunatim PDV-on od 25% te je direktor tako i platio...kad sam dobila racun pisala sam ekipi u Madjarsku da im saljem nas VAT ID te da mi vrate iznos PDV-a i posalju ispravljen racun tj. kao pravna osoba imam pravo kupnje bez PDV-a ako imam VAT ID...
E na to su mi odgovorili: ''sa računom možete knjižiti kupovinu i tražiti povrat takse kroz hrvatske institiucije. Na žalost mi Vam nismo u mogućnosti sada mjenjati narudžbu i naplatu na bez takse''
Sta da sada radim? kako knjizim i kako prikazujem u PDV-u?
zmajolina zd is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 15:34   #1505
Da li uslugu Slovenskom poreznom obvezniku (sjedište Slovenija) fakturiram s prijenosom porezne obveze ima valjani PDV ID broj, ali i u sustavu pdv u Hrvatskoj je?
azh is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 16:51   #1506
Pozdrav

Imao bih jedno možda banalno pitanje

Dakle u RH sam kupio proizvod X koji sam platio 100 kn + 25 kn PDV-a dakle 125 kn.

Taj isti proizvod izvozim i fakturiram u Kinu a možda i Njemačku

Faktura može biti u EUR valuti i bez HR PDV-a?

Što je sa PDV-om kojeg sam platio u RH dobavljaču? da li mogu dobiti povrat?


Hvala
__________________
Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere! Albert Einstein
nikolast is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 17:09   #1507
Quote:
nikolast kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Imao bih jedno možda banalno pitanje

Dakle u RH sam kupio proizvod X koji sam platio 100 kn + 25 kn PDV-a dakle 125 kn.

Taj isti proizvod izvozim i fakturiram u Kinu a možda i Njemačku

Faktura može biti u EUR valuti i bez HR PDV-a?

Što je sa PDV-om kojeg sam platio u RH dobavljaču? da li mogu dobiti povrat?


Hvala
Račun uvijek i obavezno mora biti u kunama, a onda staviš i EUR ili koju god valutu hoćeš, al kune moraju biti (to možeš i skroz sitnim fontom jer se još nisu sjetili i to propisat )

A sve dalje ovisi o tome jesi li u sustavu pdv-a ili nisi, kome tamo prodaješ i slično. Malo se vrati unatrag na ovoj temi, naći ćeš odgovor.
Mada , ako prodaješ u Kinu, a ona nije članica EU , onda nemaš isporuke u EU već imaš izvoz. Dakle i sve ono što prati izvoz. (to ti može špediter odradit).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 20:49   #1508
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Račun uvijek i obavezno mora biti u kunama, a onda staviš i EUR ili koju god valutu hoćeš, al kune moraju biti (to možeš i skroz sitnim fontom jer se još nisu sjetili i to propisat )

A sve dalje ovisi o tome jesi li u sustavu pdv-a ili nisi, kome tamo prodaješ i slično. Malo se vrati unatrag na ovoj temi, naći ćeš odgovor.
Mada , ako prodaješ u Kinu, a ona nije članica EU , onda nemaš isporuke u EU već imaš izvoz. Dakle i sve ono što prati izvoz. (to ti može špediter odradit).
Hvala na odgovoru

Dobro ovo za Kinu ne članicu EU ću shvatit kao malo sarkazma

Taj dio oko izvoza, špedicije i brodarskih papira znam.
Ovdje me zanimalo samo baš ovaj PDV dio, odnosno da li ga ja dobijem natrag (u sustavu PDV-a sam) ukoliko sam ga platio svom dobavljaču u RH a kasnije tu istu robu prodao bilo u EU bilo u Kinu ili ipak ne?


Ovaj dio da račun baš mora biti u kn mi je baš interesantan. Znam iz osobnog iskustva jednu tvrtku koja se bavi proizvodnjom i svoje proizvode prodaje diljem svijeta i znam da račune kupcima izdaju isključivo u EUR-ima!?

Sorry ali prolistao sam 10-tak strana unatrag i nema baš odgovora...uglavnom ljudi kupuju iz vani
__________________
Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere! Albert Einstein
nikolast is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 13:05   #1509
Quote:
nikolast kaže: Pogledaj post
Ovdje me zanimalo samo baš ovaj PDV dio, odnosno da li ga ja dobijem natrag (u sustavu PDV-a sam) ukoliko sam ga platio svom dobavljaču u RH a kasnije tu istu robu prodao bilo u EU bilo u Kinu ili ipak ne?
Da. Taj pdv priznaješ kao pretporez, i prebijaš s obvezom za uplatu.
Ako je pretporez veći, možeš ili tražiti da ti vrate na žirac ili prebiti s nekom drugo obvezom prema poreznoj upravi.

Račun obavezno mora biti u kunama, prema članku 81 Zakona o PDV-u.
One koji to ne rade vjerovatno još nisu skužili.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 10:37   #1510
URA iz EU

Pozdrav!
Molim pomoć. Imam račun za nabavu dobara iz EU (Slovenije). Na njemu je i naš i njihov VAT ID valjan, a zaračunali su nam DDV. Što da radim s tim računom?

Hvala!
jele2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 19:02   #1511
Quote:
jele2222 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Molim pomoć. Imam račun za nabavu dobara iz EU (Slovenije). Na njemu je i naš i njihov VAT ID valjan, a zaračunali su nam DDV. Što da radim s tim računom?

Hvala!
Traži novi, sa prijenosom porezne obveze
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 07:41   #1512
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Traži novi, sa prijenosom porezne obveze
Hvala. Ali ja sam tek sad u računovodstvo primila taj račun s datum prošle godine, zvala sam dobavljača ali oni kažu da je već prekasno te da ga oni ne mogu mijenjati. Dal da ga sad knjižim u knjisu stjecanje dobara iz EU i na bruto iznos računa obračunam naš pdv 25% i obračunski ga prikažem u pdv obrascu? Dal ga stavljam u PDV-S ili ne?
Hvala.
jele2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 09:06   #1513
Quote:
jele2222 kaže: Pogledaj post
Hvala. Ali ja sam tek sad u računovodstvo primila taj račun s datum prošle godine, zvala sam dobavljača ali oni kažu da je već prekasno te da ga oni ne mogu mijenjati. Dal da ga sad knjižim u knjisu stjecanje dobara iz EU i na bruto iznos računa obračunam naš pdv 25% i obračunski ga prikažem u pdv obrascu? Dal ga stavljam u PDV-S ili ne?
Hvala.
Ima netko da mi može pomoći????
jele2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 09:45   #1514
Quote:
jele2222 kaže: Pogledaj post
Ima netko da mi može pomoći????
Ja ne bih stavljala u pdv-s niti ga prikazivala na način kao da je prijenos porezne obveze kad nije, nisu ispravni elementi njihovog računa. Vi ste već platili njihov pdv kad kažeš da su vam ga obračunali na računu. Knjižila bih normalnu uru kao ukupan trošak (tečaj u kunama) i to je to. Ako nisam u pravu neka me netko ospori,ali mi smo tako radili ako nešto nije bilo ispravno. Jer ako ti prikažeš u pdv-s, a oni ga ne prikažu onda će biti problem kod poreznjaka jer i jedna i druga zemlja moraju takav račun prikazati. Mogli bi te onda tražiti račun da vide zašto si ti prijavila,a oni nisu i onda će ti reći da nisi trebala jer na računu ne piše prijenos porezne obveze i iskazan je njihov pdv.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 18:14   #1515
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ja ne bih stavljala u pdv-s niti ga prikazivala na način kao da je prijenos porezne obveze kad nije, nisu ispravni elementi njihovog računa. Vi ste već platili njihov pdv kad kažeš da su vam ga obračunali na računu. Knjižila bih normalnu uru kao ukupan trošak (tečaj u kunama) i to je to. Ako nisam u pravu neka me netko ospori,ali mi smo tako radili ako nešto nije bilo ispravno. Jer ako ti prikažeš u pdv-s, a oni ga ne prikažu onda će biti problem kod poreznjaka jer i jedna i druga zemlja moraju takav račun prikazati. Mogli bi te onda tražiti račun da vide zašto si ti prijavila,a oni nisu i onda će ti reći da nisi trebala jer na računu ne piše prijenos porezne obveze i iskazan je njihov pdv.
Slažem se, ja bih ga knjižio kao uru /bez predporeza/ ili temeljnicu
klasa npr.4...../ dobavljač 22..
Ne slati PDV-S, niti ga prikazivati u PDV obrascu.
Problem je u tome što nemaš prava na predporez.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 21:32   #1516
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Slažem se, ja bih ga knjižio kao uru /bez predporeza/ ili temeljnicu
klasa npr.4...../ dobavljač 22..
Ne slati PDV-S, niti ga prikazivati u PDV obrascu.
Problem je u tome što nemaš prava na predporez.
Hvala puno na odgovorima.
jele2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 09:48   #1517
Pozdrav svima
Evo i mene s jednim pitanjem jer sam se zblesala ....

Ulazni račun (invoice) iz Švicarske u CHF, naravno, za uslugu "customs slearance, shipping and payment of fees Administrative expenses" - zaračunali i VAT-set 7,7%, našeg OIB-a nigdje ... kako knjižim??
Imao netko sličan primjer? Već par dana surfam po netu ali bez uspjeha ...
Ludaaaaaaa

Hvala unaprijed
blinky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2018., 18:22   #1518
Poštovani, poduzetnik sam koji nije u sustavu PDV-a. Kakav račun izdajem u Sloveniju poduzetniku koji isto nije obveznik PDV-a? Ni on ni ja nemamo PDV ID, a navodno ga ni ne trebamo ako i jedna i druga strana nismo porezni obveznici. U kojoj valuti treba biti račun? Plaća li slovenski poduzetnik swiftom? Stavljam li na račun redni broj kako mi slijedi ili ga označavam s Invoice 1?
Unaprijed hvala

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
svigi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2018., 20:53   #1519
Za pocetak treba znati sta se odradilo kako bi se mogao definirati porezni tretman.

Brojcani niz slijedi, a racun je u kunama i pored toga moze imati protuvrijednost u €.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2018., 21:27   #1520
Hvala na odgovoru. Radi se o dvije usluge: jedna bi trebala biti izvršena kod nas, a druga na području Slovenije.
svigi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:19.