Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2013., 14:06   #41
ok. novi moduli su tu (synesis)
ali i dalje je tu storno računa za predujam, nije predviđeno u samom računu da se prikaže da je nešto od tog već plaćeno po predujmu (u modulu Prodaja u Računu nisu dodavali nikakva nova polja da bi se mogao prilikom izrade računa ispraviti porez obračunan kroz predujam, znači ono da se sve iskaže kroz račun i da nema storno računa za predujam....)


što sad?! i dalje raditi storno računa za predujam kad su to zadržali

Zadnje uređivanje vejanka : 15.07.2013. at 15:06.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 14:09   #42
Ne znam...moj dolazi u srijedu pokazati mi kak je riješio. Ako oni sad još na kraju to objasne u praksi sasvim drugačije ja ću ih sve tužit
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 18:17   #43
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ok. novi moduli su tu (synesis)
ali i dalje je tu storno računa za predujam, nije predviđeno u samom računu da se prikaže da je nešto od tog već plaćeno po predujmu (u modulu Prodaja u Računu nisu dodavali nikakva nova polja da bi se mogao prilikom izrade računa ispraviti porez obračunan kroz predujam, znači ono da se sve iskaže kroz račun i da nema storno računa za predujam....)


što sad?! i dalje raditi storno računa za predujam kad su to zadržali

Da sam ja ti, sigurno bih za primljene predujmove do 30.06.2013. radila storno računa za predujam jer mi se to čini u duhu članka 138. Zakona (da se na stare obveze do 30.06. primjenjuju i stara pravila).
U svakom slučaju, pravila ne bih "križala" (do pola staro, od pola novo).

A za predujmove primljene od 01.07. nadalje, ne znam što bih napravila, osim što mislim da su ovi u poreznoj upravi, pišući pravilnik, pretjerali po tom pitanju po svim osnovama. Mjesec je tek počeo (za unos tekućice) pa se još ne zabrinjavam previše. Ne stignem!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 13:33   #44
Primljeni predujmovi

Samo da potvrdim kod primljenih predujmova prvo radimo kao i prije Račun za predujam, ali kod same isporuke dobara/usluga nije potrebno raditi storno predujma već na izlaznom računu umanjujemo pDV koji je obračunan na prethodno primljenom računu..I samo na tom računu iskažemo br računa za primlj predujam...

nili30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 14:02   #45
Ako programski to rješenje nije obuhvaćeno, hoće li biti greška ako se radi "po starom"?
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 14:17   #46
Thumbs up

Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Ako programski to rješenje nije obuhvaćeno, hoće li biti greška ako se radi "po starom"?
iskreno kad sam bila na seminaru nije se baš o tome pričalo samo su pročitali tu stavku.. Mislim da se tako mora raditi jer Pravilnik čl.159 tako i kaže. Kako će to programski biti ja još moram sa svojim razgovarati, možda je već i napravio..Ali primljene predujmove do 30.06. valjda po starom!!????

Ako netko ima podrobniji info može replay
nili30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 16:04   #47
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Ako programski to rješenje nije obuhvaćeno, hoće li biti greška ako se radi "po starom"?
to i mene muči, jer synesis je zadržao storno računa za predujam i danas kad sam ih pitala vezano (pupillu) za to rekli su mi da se i dalje radi storno računa za predujam ako itko ima kakvo pametno rješenje....
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 19:21   #48
Ja ću i dalje raditi storno računa za predujam, ako se ništa po tom pitanju ne promijeni, a samo ću na računu (F-9 - Memo) dodati o kojem se računu za predujam radi i o kojem računu za storno predujma. Voila!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 13:18   #49
Vezano za te famozne predujmove... Sad kad čitam pravilnik i tu super jasnu rečenicu u njoj piše da pri isporuci dobra/usluge obračunamo PDV i po tom računu (ne na tom računu neko po tom) umanjimo PDV obračunan na primljenom predujmu.... Sigurno će ići račun u storno samo što to nije definirano kao u starom pravilniku gdje oni navode storno predujma.

Mnoga društva imaju razna ograničenje u svojim ERP sustavima tako da je na informatičarima da poslože kako bi to i funkcioniralo meni je moj rekao da će srediti , a i mora se poštovati i zakon o fiskalizaciji...
nili30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 20:19   #50
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ja ću i dalje raditi storno računa za predujam, ako se ništa po tom pitanju ne promijeni, a samo ću na računu (F-9 - Memo) dodati o kojem se računu za predujam radi i o kojem računu za storno predujma. Voila!
Quote:
nili30 kaže: Pogledaj post
Vezano za te famozne predujmove... Sad kad čitam pravilnik i tu super jasnu rečenicu u njoj piše da pri isporuci dobra/usluge obračunamo PDV i po tom računu (ne na tom računu neko po tom) umanjimo PDV obračunan na primljenom predujmu.... Sigurno će ići račun u storno samo što to nije definirano kao u starom pravilniku gdje oni navode storno predujma.

Mnoga društva imaju razna ograničenje u svojim ERP sustavima tako da je na informatičarima da poslože kako bi to i funkcioniralo meni je moj rekao da će srediti , a i mora se poštovati i zakon o fiskalizaciji...
pitala ja danas na seminaru.
ako se radi o predujmu iz inozemstva, savjetnica je rekla da ona ne bi izdavala račun za predujam jer i tako nije nestala porezne obveza jer nije dobro isporučeno niti je usluga obavljena, nikom ništa. ako bi eventualno i izdala račun za predujam, on i tako nema pdv-a jer dijeli sudbinu temeljne usluge/dobra na koju se odnosi pa ako je usluga B2B (prijenos porezne obveze) i predujam je B2B (prijenos porezne obveze). takav račun za predujam iz inozemstva ne ide u nikakvu zbirnu prijavu jer u zbirnu prijavu idu računi za isporučeno dobro/obavljenu uslugu a ovdje do toga nije došlo.

3. Predujmovi pri stjecanju i isporukama unutar EU
Članak 38. Pravilnika

(1) Ako porezni obveznik izvrši plaćanje prije stjecanja dobara unutar Europske Unije, ne nastaje obveza obračuna PDV-a.

(2) Ako porezni obveznik primi predujam prije nego što obavi isporuku dobara unutar Europske unije prema uvjetima iz članka 41. Zakona, ne nastaje obveza obračuna PDV-a.

(3) Odredbe o nastanku obveze obračuna PDV-a iz stavaka 1. i 2. ovoga članka na jednak se način primjenjuju za predujmove u vezi s uslugama unutar Europske unije.


ako se radi o tuzemnom predujmu obavezno račun za predujam i obračun pdv-a.

storno računa za predujam nije dozvoljen. prošlo svršeno vrijeme.
Članak 159.

(1) Za primljene predujmove, odnosno uplate koje su izvršene prije isporuke dobra ili obavljene usluge mora se izdati račun u smislu članka 79. stavka 1. Zakona. Izdani račun za predujam je isprava u smislu i za potrebe Zakona.

(2) Pri isporuci dobara odnosno obavljanju usluge izdaje se račun u kojem porezni obveznik od obračunanog PDV-a po tom računu umanjuje PDV obračunan na primljeni predujam. Na tom računu porezni obveznik navodi i broj izdanog računa za primljeni predujam.


pitala sam kako postupiti ako je programsko rješenje koje koristimo zadržalo storno računa za predujam, odgovor; promijenite programera. ja rekla radi se o synesisu, ona rekla ne vjerujem da se nisu prilagodili pravilniku, ja rekla zvala sam ih i pitala o tome i dobila odgovor da se storno računa i dalje koristi.

e pa sad vi kako izvolite ja lijepo idem
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 21:05   #51
Dok programer ne riješi problem nema više predujma, sve će biti pozajmice
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 21:33   #52
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
pitala ja danas na seminaru.
pitala sam kako postupiti ako je programsko rješenje koje koristimo zadržalo storno računa za predujam, odgovor; promijenite programera. ja rekla radi se o synesisu, ona rekla ne vjerujem da se nisu prilagodili pravilniku, ja rekla zvala sam ih i pitala o tome i dobila odgovor da se storno računa i dalje koristi.
e pa sad vi kako izvolite ja lijepo idem
Haha! Baš si simpa!
Inače, mogu oni trubiti "promijenite programera" a uopće ne shvaćaju kakvu su nam papazjaniju priredili (a o vlasti ništa loše reći neće, jer su do grla skupa i nije loše niti jednima niti drugima). Više ne znaju razmišljati na praktičan način, nego su u oblacima, u svojim visokim sferama i pojma o pojmu nemaju, niti razumiju kako je nama dolje, čvrsto prizemljenima.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 21:59   #53
Meni je danas instalirao izmjenu u programu. Isprobali smo i napravili i proknjižili prvu fakturu (imam sve s predujmovima, izrada robe po narudžbi) i zadovoljna sam .
Sutra ću vam napisati ovdje kako smo riješili knjiženje po kontima. Imam samo proizvodnju i veleprodaju ako kome dobro dođe.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 09:11   #54
Dakle kad sjedne predujam:

Račun kupcu 1200 5000,00 duguje
Predujam 2250 4000,00 potražuje
pdv 2400 1000,00 potražuje

Kad se izdaje roba izdaje se i račun za robu u punom iznosu sa ukupnom cifrom. Ispod se radi korekcija pdv-a po tom i tom predujmu te ostaje za naplatu toliko i toliko.
10837,50+2709,38 pdv=13546,88 minus predujma po računu xy od 24.06.2013. 5000=za platiti 8546,88

Kod ovog mog računa recimo knjiženje ide:


Račun kupcu 1200 8546.88 duguje
Razduženje skladišta VP 6601 12750,00 potražuje
Nabavna vrijednost prodane robe 7100 9000,00 duguje
Ukalkulirana marža 6680 3750,00 duguje
Porez 2400 1709,38 potražuje
Prihod od prodaje robe 7600 10837,50 potražuje
Predujam 2250 4000,00 duguje


Dakle predujam se virtualno stornirao ali je u knjizi IR-a prisutan i zbrajaju se ukupno račun predujam i izlazni račun s korekcijom za taj račun predujma.
Ne znam koliko sam jasna, možda nekome pomogne

Edit: neće mi prihvatiti razmake da se jasnije vidi pa ću napisati uz iznos.

Zadnje uređivanje Gilda. : 18.07.2013. at 09:17.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 11:49   #55
Hvala puno na infu, tako sam i mislila da će ići jedino me bunilo da li stvarno raditi storno račun za predujam...Zapravo ide točno onako kako su i napisali..... Samo to što su napisali možeš interpretirati na više načina, afkors

J
nili30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 13:28   #56
sutra moram izdati situaciju za građ. radove, čitam postove i nije mi jasno.
mi smo primili predujam još u 2012 godini, i svaki mjesec odbijamo dio predujma kroz situaciju. E sad, dali ovakav način evidentiranja računa sa korekcijom pdv-a vrijedi za predujmove uplaćene od 01.07 ili općenito za sve predujmove bez obzira kada su uplaćeni?
uopće ne znam kako ću na situaciji prikazati ove korekcije pdva...
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 20:17   #57
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
sutra moram izdati situaciju za građ. radove, čitam postove i nije mi jasno.
mi smo primili predujam još u 2012 godini, i svaki mjesec odbijamo dio predujma kroz situaciju. E sad, dali ovakav način evidentiranja računa sa korekcijom pdv-a vrijedi za predujmove uplaćene od 01.07 ili općenito za sve predujmove bez obzira kada su uplaćeni?
uopće ne znam kako ću na situaciji prikazati ove korekcije pdva...

Ni meni nije jasno kako bi to trebalo ići. Ako ćemo po prijelaznim odredbama Zakona, predujmovi su naplaćeni ranije i trebali bi biti stornirani po starim pravilima (nešto kao plaćanje računa dobavljača koji je izdan prije 30.06.2013., a plaćen u srpnju).
Ali, kako se faktura radi u srpnju, u nedoumici sam ...., ali bih ipak završila na stari način (storno predujmova) .
Opet, mislim da će se većina prikloniti novom Pravilniku, a ne prijelaznim odredbama Zakona.
Ako radiš na Synesisu, usnimi novu verziju i imat ćeš na računu mogućnost uzimanja predujma u obzir.
Barem te tehnika neće sputavati, ako hoće provedba Zakona zbog ovako glupog Pravilnika koji se miješa u sve i svašta propisuje.

Zadnje uređivanje apis16268 : 18.07.2013. at 20:52.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 21:05   #58
@gilda,
nisam pobornik iskazivanja PDV-a na istom kontu za predujmove i za isporuke. Na taj način gubiš orijentaciju koji predujmovi nisu realizirani.

Osim toga, račun kupcu mora biti u jednoj stavci, bez obzira što hoće PDV propis. To je cjeloviti račun, samo je ranije plaćen dio novca i ništa više. Radi se samo o zatvaranju potraživanja (na potražnoj strani kupca), ali račun mora biti ko suza jasan, a ne cjepkan.

To je moje mišljenje, ....
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 21:13   #59
Pa račun i je jasan stavke su jasne i cjelovito napisane samo se kasnije na dnu ispod zbroja oduzima predujam a ja sam ti samo napisala kako se kasnije proknjiži u financijsko jer ga ne možeš više knjižiti na isti način pošto se predujam ne stornira. Dakle samo je zaduženje rascjepkano ali zbrojeno sa predujmom čini iznos na računu i zaduženje kupca štima. Ostale stavke od razduženja skladišta do vrijednosti robe i do marže su iste kao da se ništa nije mijenjalo.

Stvar je isto tako da sad ide sve u istu knjigu IR-a i jednostavno ne možeš drugačije proknjižiti račun a da ti računica štima jer je predujam već u njoj.

A pdv mora biti na istom kontu ako se plaća u tom mjesecu i zaduženje je za taj mjesec. Ne zadužuješ niti ne plaćaš taj dio više ponovo.
Ok to za pdv može biti tehnički i drugačije riješeno ali za pdv koristim uvijek samo jedan konto i za pretporez jedan.
A nisu realizirani oni predujmovi za koje nije izdan račun. Naravno moraš si napraviti vezu s ponudom da znaš što se na koji odnosi.
Kako si prije znao koji je predujam reliziran osim kad je roba izdana s otpremnicom i napisan račun te storno predujma?

Zadnje uređivanje Gilda. : 18.07.2013. at 21:47.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 22:37   #60
Račun je jasan kad ga fizički gledaš, međutim, dugovno je na kupcu rascijepan na dva dijela, što računu ne odgovara. Promjena je na strani plaćanja, ali ne na računu. Njemu je mjesto u jednoj stavci dugovno na kontu kupca, kao što se i realizacija treba naći u jednoj stavci i obračun PDV-a u jednoj stavci.
Druga je stvar premiještanje predujma i premiještanje (da li premiještanje ili možda još bolje "ukidanje") obveze za PDV po prvom predračunu.

Malo da se našalim:
- kako ćeš provesti račun, ako ti je predujam 100% računa (račun onda nikad neće biti knjižen, već će ostati samo predujam?)

- kako ćeš provesti račun, ako ti je predujam veći od računa (račun će biti negativan?)

- kako se postupa kada je predujam primljen po jednoj poreznoj stopi, a Linić propiše drugu?

Kako sam znala koji je predračun storniran?
Jednostavno, ako nije bilo više stanja na kontu obveze za predujam i na kontu obveze za PDV za primljene predujmove, znala sam da su svi realizirani.
Ako je bilo neko stanje, mogla sam zatvoriti stavke i pogledati što je ostalo otvoreno (koji račun za predujam je još otvoren).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:25.