Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak > Kokošinjac

Kokošinjac Nesuvisle i chaterske teme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2017., 12:38   #1741
cveba, ciziba, grožđica, rozine. u pranoninoj bilježnici s receptima je u svakom drugom receptu korištena jedna od ovih riječi.
isto ko i cukar, sladkor, šećer.

i meni isto tata kaže da sam ciziba kad mi nešto smeta (prehladno mi je, prebučno, pre nešto...)
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Old 19.10.2017., 21:03   #1742
hvala svima na dodatnim objašnjenjima za cvebu
ekaliopa is offline  
Old 21.10.2017., 22:51   #1743
sve umanjenice i purgerski izrazi, a posebno "povraćam" na roćkas,slatkač, sparkati ,trampač
kad u prolazu čujem jednu od tih riječi bez razmišljanja bi tu osobu tresnula i naježi mi se svaka dlaka na tijelu
marantika is offline  
Old 21.10.2017., 23:50   #1744
Trenkač


Čula u onoj emisiji gdje debeli skidaju kile na RTL
__________________
Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje? || makyca: Radije sama, nego ženica. || QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC. || hours: JPK nije napisao ništa nečuveno pametno
Simpsolina is offline  
Old 23.10.2017., 17:21   #1745
Kad odrasli muškarac ful ozbiljno kaže: "papao sam danas xy..."
Ma kaj si ti bogec papao danas, eventualno možda prije dvajs godina...
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Old 23.10.2017., 19:56   #1746
Krkani/nakrkati se/daviti se u hrani i sve varijacije na temu
Snow Fairy is offline  
Old 16.11.2017., 09:53   #1747
Izraz puno previše mi jako para uši, nikako se ne mogu naviknuti na njega. Jesam li jedina?

Zašto u hrvatskom sve češće čujem npr. ja sam 26 umjesto imam 26 godina? Kad je to postalo tako popularno?
Valovita is offline  
Old 16.11.2017., 13:18   #1748
..

Toliko mi je ružno čuti neke izraze da ih ne mogu ni napisati. Tiču se prostačenja.
Kleopatre is offline  
Old 16.11.2017., 19:26   #1749
Quote:
Valovita kaže: Pogledaj post
Izraz puno previše mi jako para uši, nikako se ne mogu naviknuti na njega. Jesam li jedina?

Zašto u hrvatskom sve češće čujem npr. ja sam 26 umjesto imam 26 godina? Kad je to postalo tako popularno?
"puno previše" i ne zamjećujem toliko, tj. valjda sam navikla, slično kao i "svašta nešto" (tipično za BiH), e taj mi možda ide malo na živce.

"ja sam 26" je došlo valjda od "I'm 26".
ekaliopa is offline  
Old 16.11.2017., 19:57   #1750
Quote:
Valovita kaže: Pogledaj post
Izraz puno previše mi jako para uši, nikako se ne mogu naviknuti na njega. Jesam li jedina?

Zašto u hrvatskom sve češće čujem npr. ja sam 26 umjesto imam 26 godina? Kad je to postalo tako popularno?
"Ja sam 26" - takve konstrukcije vidim samo po forumu.
Očaj živi.
Ne da se tako ne kaže nego i užasno para uši.

A ne kaže se ni "imam 26 godina", nego "26 mi je godina", "četiri su mu godine", "deset joj je godina" itd. itd.
Vezano uz godine, kako vam zvuči da je "dijete staro dva mjeseca"
Dva mjeseca, a već staro...
"Djetetu su dva mjeseca..." i tako dalje.
Etta is offline  
Old 16.11.2017., 20:06   #1751
Quote:
marantika kaže: Pogledaj post
sve umanjenice i purgerski izrazi, a posebno "povraćam" na roćkas,slatkač, sparkati ,trampač
kad u prolazu čujem jednu od tih riječi bez razmišljanja bi tu osobu tresnula i naježi mi se svaka dlaka na tijelu
razumljivo je da nam nesto moze zasmetati, ali mi je posve nerazumljivo da izaziva takvu agresiju.
i pise se 'bih'.
gajto gazdanov is offline  
Old 17.11.2017., 14:11   #1752
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
"puno previše" i ne zamjećujem toliko, tj. valjda sam navikla, slično kao i "svašta nešto" (tipično za BiH), e taj mi možda ide malo na živce.
Da, u pravu si, ova dva izraza mogu ruku pod ruku. S tim da meni''svašta nešto’’ ima humorističan prizvuk. Dojma sam, a možda griješim, da se taj izraz neće koristiti u nekom ozbiljnom ili službenom razgovoru dok s ''puno previše’’ to nije slučaj.

Quote:
Etta kaže: Pogledaj post
"Ja sam 26" - takve konstrukcije vidim samo po forumu.
Očaj živi.
Ne da se tako ne kaže nego i užasno para uši.

A ne kaže se ni "imam 26 godina", nego "26 mi je godina", "četiri su mu godine", "deset joj je godina" itd. itd.
Ovo s godinama najčešće čujem, sve češće i češće, i uvijek se pitam jesam li ja nešto propustila.
Evo, prije par dana na TV-u čitaju pismo Ane Rukavine pa me to i podsjetilo:

Dobar dan,
ja sam Ana Rukavina, rođena sam i živim u Zagrebu, uskoro ću 30, novinarka sam političkog dnevnika Vjesnik,. . .

Quote:
Etta kaže: Pogledaj post
Vezano uz godine, kako vam zvuči da je "dijete staro dva mjeseca"
Dva mjeseca, a već staro...
"Djetetu su dva mjeseca..." i tako dalje.
A zašto ne dijete mi je dva mjeseca?
Valovita is offline  
Old 17.11.2017., 14:18   #1753
"dijete mi ima 27 mjeseci"

halo? dijete ti ima dvije godine i par mjeseci.
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Old 17.11.2017., 15:31   #1754
Quote:
Valovita kaže: Pogledaj post
Da, u pravu si, ova dva izraza mogu ruku pod ruku. S tim da meni''svašta nešto’’ ima humorističan prizvuk. Dojma sam, a možda griješim, da se taj izraz neće koristiti u nekom ozbiljnom ili službenom razgovoru dok s ''puno previše’’ to nije slučaj
da, "svašta nešto" je tipični kolokvijalni, da ne kažem "privatni" izraz, ono, "šta se radi" - "evo, svašta nešto"

"puno previše" je u otprilike rangu "velike većine" (ako je većina, kako može biti velika, iako kužim kaj se hoće reći, jer nije isto ako je 51% ili 99%), "najoptimalnije" (ista stvar, optimalan je optimalan, nije ni manje ni više ni ne znam kakav kao optimalan), "najuzorniji" (uzoran je uzoran, čemu stupnjevanje?) itd.

Quote:
uskoro ću 30
dali ste mi razmišljati o ovom s godinama, ne grebe mi ništa po ušima (ili ne obraćam pažnju)...da, može se izraziti na više načina, i svi su razumljivi okolini, zašto bi postojao samo jedan? i u drugim jezicima se može na više načina reći koliko tko ima godina. mislim, nebitno, meni više na živce ide brojanje godina, tuđih i svojih naročito kad godinama u zagradi pišu koliko koja glumica ili pjevačica itd. ima godina, mislim, znamo kad je tko rođen ili možemo provjeriti (barem je danas dostupno za mnoge selebritije), zašto je relevantan broj u zagradi kad se piše o nečem bezveznom, tipa "pogledajte u kakvoj haljini je zablistala xy."

nekidan mi je baš zasmetalo, riječ je bilo o ženi (91), netko naletio na nju, tako nešto, a ono u naslovu " Taj i taj naletio na bakicu (91)" kao prvo, otkud znate da je "bakica" tj. "baka"? a ako to i nije važno, već smo usvojili takav izraz za sve starije i stare žene, ko fol iz "milja", opet glupo zvuči u naslovu i degradira osobu. što fali "ženska osoba", "gospođa" i sl.? ružni su mi ti izrazi, tako može pisati za bilo koju situaciju i baba, deda, dedek, zašto ne i mamica i tatica onda, ako si tepamo?
ekaliopa is offline  
Old 17.11.2017., 18:53   #1755
Kad se već govori o spominjanju godina u novinama, časopisima, prisjetila sam se trenutka kada je moja teta, koja je upravo bila navršila 50 godina - u crnoj kronici vidjela naslov "Pregažena 50-godišnja starica".
Odmah je bijesno nazvala redakciju tih novina i dobro ih izvrijeđala

Oni će pisati da je žena od 50 godina starica

Stvarno je ružno tako nešto vidjeti, ali da su npr. nju poznavali, nikad ne bi rekli da je žena u tim godinama starica.

A s druge strane, ako je to pisao neki 20-godišnjak, njemu je valjda žena od 50 stvarno stara.
Što ja znam?!

Ipak, treba postojati neka finoća u izražavanju.
Etta is offline  
Old 17.11.2017., 22:52   #1756
upravo to, davno sam znala to s mamom komentirati, mislim "starica od 50 ili 60"

znaju li ti koji pišu kako izgleda čovjek za kojeg se kaže (hebi ga)- starac/starica?

i koliko samo života ima u mnogim od njih, koji su višestruko stariji od ovih koji pišu, "novinari", i kako samo dobro neki od njih i izgledaju? čini mi se da ne znaju i da su pojeli taj stereotip kojim se zapravo vrijeđaju na neki način osobe koje su sve samo ne "starci". ma i da su "pravi starci" u pitanju, oprostite, riječ je o osobama, muškim ili ženskim, gospodi ili gospođama, nemate što dalje "kategorizirat'".

nevjerovatno da je ikada igdje (osim u srednjem vijeku) postojao naslov "starica od 50."
ekaliopa is offline  
Old 17.11.2017., 23:00   #1757
Mene živcira riječ "njupati" i "ponjupati" (jesti, pojesti). Prestrašno. Da njupanje, aaaaaaaaaaa!

"Ponjupal sam si..." (već nešto)

Grozno.
Honey Dorian is offline  
Old 18.11.2017., 21:04   #1758
De objasnite mi zašto svi na forumu pišu 'nejde' umjesto 'ne ide'

Je l to neki novi hrvatski pravopis?

I mene živcira kad se za dijete koje je već napunilo godinu dana i dalje govori u mjesecima.
__________________
Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje? || makyca: Radije sama, nego ženica. || QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC. || hours: JPK nije napisao ništa nečuveno pametno
Simpsolina is offline  
Old 18.11.2017., 22:03   #1759
Quote:
Simpsolina kaže: Pogledaj post
De objasnite mi zašto svi na forumu pišu 'nejde' umjesto 'ne ide'

Je l to neki novi hrvatski pravopis?

I mene živcira kad se za dijete koje je već napunilo godinu dana i dalje govori u mjesecima.
Ne pisu svi, a ovi koji pisu, pisu tako jer su polupismeni.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Old 18.11.2017., 22:15   #1760
Ocvirki, pladanj,kucak,šarajzin,paljak.
__________________
Ja sam dijete zemlje i zvjezdanog neba...
lordy is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:39.