Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2014., 17:10   #1
Koliko trošite- tema o budžetu ŽuD-a

Izdvojeno s teme .

Guudovim primjerom je započeta tema, ali slobodno iznesite i vlastita iskustva.



Editirao sam post i pobrisao cca. 90% teksta u kojem opisujem svoj primjer (jer mi je bilo bezvez da svoje stvari pišem po forumu), ali sad mi je žao. Ukratko (koliko je to moguće), moja majka mi je još davno jasno dala do znanja da ne želi pod stare dane ići u moju studentsku sobu (u tu sobu ne stane ni bračni krevet, a kamoli bračni i dječji) pa sam se izborio da rješim stambeno pitanje. Naravno, uz pomoć roditelja. Kupio sam stan i namjestio ga za prvu ruku, to zadovoljstvo me koštalo nešto više od milijun kuna. I ja i supruga radimo, nemamo visoke plaće ali zaradimo oko 8500kn mjesečno. I gladujemo. Doslovno. Od cca. 12.1. do 20.1. smo jeli konzumov tost jer duže traje i salamu za pizzu od 20kn/kg.

Kad smo primili plaće tj. ona naknadu za porodiljni kupili smo nešto hrane, platili režije, kreme za bebinu guzu itd.. i konstrukciju kolica jer je nemamo od koga užicat tako da smo već bez novca, kad primimo sljedeću plaću kupit ćemo grudnjak za dojenje, i sl. Sve što možemo žicamo od prijatelja i poznanika, ko cigići. Od prijatelja sam užicao košaru za bebu koja je sad kod drugog prijatelja, zatim će dva mjeseca biti kod mene, a onda kod njegove sestre.

Živim u nadi da možemo preživjeti s tih 8500kn mjesečno, ali prošli mjesec smo kupili zimske gume (novu g smo proslavili gledajući tv), ovaj mjesec kolica, tetra pelene i nešto robice, a još dolazi i registracija auta. Sljedeći mjesec ćemo kupiti krevetić, sve smo ostavili za kraj u nadi da ćemo uspjet užicat u nekog, tek kad skužimo da nećemo idemo kupit. Ona bi htjela da budem s njom na porodu, ali to košta 400kn pa je nagovaram da odustanemo od toga. Nije baš život u veselju. Ako ja ostanem bez posla (firma je pred stečajem) isključit će nam i struju jer je nećemo imat čime platiti (i smrznut se skupa s bebom) . Tj. tad bi se žena morala vratit svojoj kući, a ja svojoj u svoju studentsku sobicu. S tim da je i tu problem jer je njen brat doveo nevjestu (oboje nezaposleni i oni čekaju dijete), pa bi stanovalo njih 5 u jednoj sobi tj. njih 7 u stanu od 50m2. Moja mama je jasno rekla da ne želi da živimo s njom.

Ne želim još priznati da sam pogriješio kad sam pomislio da imamo uvjete za imati djecu (oboje zaposleni, rješeno stambeno pitanje, bez kredita..), ali lagao bih kad bi rekao da ovakav život nije pakao.

Zadnje uređivanje ex anais : 06.02.2014. at 03:28.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 17:49   #2
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Kupio sam stan i namjestio ga za prvu ruku, to zadovoljstvo me koštalo nešto više od milijun kuna. I ja i supruga radimo, nemamo visoke plaće ali zaradimo oko 8500kn mjesečno. I gladujemo. Doslovno. Od cca. 12.1. do 20.1. smo jeli konzumov tost jer duže traje i salamu za pizzu od 20kn/kg.
Jel ovo stvarno istina sto pises? Ako google ne laze, milion kuna je 130.000 eura. Kako je moguce da neko u jednom trenutku iskeshira toliko za stan (bilo iz licnih bilo iz roditeljskih fondova), a da sledeceg meseca bukvalno gladuje i nema dovoljno da detetu omoguci ono najosnovnije?

Prosto, tvoja prica mnogo cudno zvuci.
Zasto ne...?
1. kupiti manji stan i ostatak novca potrositi na prof. usavrsavanje ili neki privatni posao koji bi vam u buducnosti donosio bolju zaradu ili jednostavno drzati taj novac u banci za ne daj boze (a situacija "ne daj boze" je i moci platiti struju i kupiti kolica i kreme za bebe)
2. Otici u podstanare dok ne budete imali bolja primanja, a u medjuvremenu orociti 90% novca.
3. Pola novca uloziti u stan, a za ostatak uzeti dugorocni kredit gde bi rata bila manja od kirije. S ostatkom novca uraditi nesto od gore navedenog.

Prosto mi je tesko i da zamislim kakav bi to stres bio imati malo dete a nemati za hranu ili struju. A da pri tom niste bili prinudjeni da budete u takvoj situaciji.

I uopste, na ovoj temi, deluje kao da apsolutno NE POSTOJI opcija iznajmljivati stan i biti podstanar. Zasto ne?
columna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 18:45   #3
Ne radi se o mjesecu za mjesec, stan je kupljen prije, ali to nije bitno. Prvi put sam pobrisao zato da se ne bi skrenulo s teme. Btw., sad mozgam kako kupiti veći stan tj. omogućiti djeci koju planiram imati vlastitu sobu jer smatram da je to nekakav osnov normalnog življenja, a ne luksuz. Posebno u slučaju npr. djevojka od 19g i sin od 17g, nije mi prirodno da dijele mali sobičak.

Ali to je nebitno za temu, napisao sam da je život u dvoje s bebom izuzetno skup, a to ljudi ne mogu niti približno zamisliti sve dok ne krenu živjeti zajedno. Ja i supruga ne moramo plaćati podstanarstvo, nemamo kredita, nemamo minuse, oboje radimo.. i gladujemo tj. da budem iskren živimo od ušteđevine i donacija roditelja (kad nam krepa hladnjak, štednjak ili veš mašina). S tim da (najvjerojatnije) život vremenom neće biti jefitniji sve dok se naša djeca ne odsele tj. krenu živjeti svojim životom. A kako stvari stoje u današnje vrijeme je to će u najboljem slučaju biti nakon 35 ili nikad. Što znači da ih moramo uzdržavat sljedećih 35+ godina. Ljudi sami biraju hoće li se ženiti i imati djecu, ali ako izaberu brak i djecu a nemaju za to uvjete (dovoljna primanja) ne preostaje im mnogo opcija. Isto tako punici ili svekrvi ne preostaje mnogo opcija, jedino da pošalju svoje dijete i unučad u sklonište za beskućnike, ali ne znam koji roditelj bi to napravio. U 99.99% slučajeva će prihvatiti nevjestu/zeta iako im ta opcija da su svi pod istim krovom nije najbolje sjela, ni njima ni nevjesti/zetu. Ali morat će se trpit.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 21:54   #4
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post

Ja i supruga ne moramo plaćati podstanarstvo, nemamo kredita, nemamo minuse, oboje radimo.. i gladujemo tj. da budem iskren živimo od ušteđevine i donacija roditelja (kad nam krepa hladnjak, štednjak ili veš mašina). .
Oprosti, meni ovo nije jasno. Ali nikako mi nije jasno da vi sad gladujete. Jasno mi je da je sve skupo i da ljudi preživljavaju ali po meni vi ne znate onda raspolagati novcima. Ne znam što bi drugo rekla. Off sam ali morala sam pitati jer ne kužim
Lucile is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 22:04   #5
Guud, bolje da nisi vraćao pobrisani post.
8500 kuna je meni prilično novaca i nije mi jasno kako gladujete s tim. pogotovo kad vas je (još zasad) samo dvoje.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 22:20   #6
I 4500kn je poprilično novaca ako spavaš na krevetu i madracu kojeg su platili mama i tata, kad otvoriš frižider da uzmeš salamu i sir koji je kupila mama i skužiš da frižider ne radi pa vikneš "mama ne radi frižider" i odeš na fax ili s frendicama na kavu, kad pitaš gdje je tata, a mama kaže da je otišao registrirati auto. Tad ti je i 10kn u novčaniku dovoljno. Ali ako živiš s mužem i nema sira i salame u frižideru osim ako ih sama ne kupiš, roba se ne opere sama i složi u odmar osim ako ti ne kupiš prašak za pranje, a prije toga ste kupili odjeću, perilicu, peglu i odmar onda skužiš da je 8500kn poprilično mali iznos. Preživiš, ali moraš živjet skromno. Da živim s materom i zarađujem 4500kn imao bi dovoljno i za putovanja i za opijanja, možda čak i za brandiranu odjeću i iphone 5.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 22:26   #7
Pretpostavljam da si za uređenje kuće stvari (ormar, krevet, frižider...) kupovao na rate?
Lorraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 22:36   #8
Ja imam dojam da nije.
Jer mi jedino to ima smisla, daš nekoliko tisuća kuna na mjesec samo za perilicu/ormar/što već - pa se onda moraš pokriti ostatak mjeseca s onim što ti je ostalo.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 22:40   #9
Meni jedino ima smisla da je puno toga kupljeno na rate tipa 12, 24, 36 mjeseci pa se puno rata skupi svaki mjesec a s ostatkom novca treba preživjeti.
Lorraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 22:51   #10
Meni isto, jer ako prica o stanu u kojem dvoje djece ne bi mogli imati vlastite sobe i nije neka kvadratura, pa niti rezije ne bi trebale biti bas visoke

A ruku na srce, niti higijenske potrepstine i sredstva za ciscenje se bas ne trose u toj mjeri da bi bio veliki udarac na budzet.

Da od 8500 kn ne ostane dovoljno za hranu mi nikako nije jasno
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 22:53   #11
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Btw., sad mozgam kako kupiti veći stan tj. omogućiti djeci koju planiram imati vlastitu sobu...
A da odgodiš ideju imanja još djece dok ne budete bili u stanju normalno financirati se uz ovo jedno koje imate?


Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
Guud, bolje da nisi vraćao pobrisani post.
8500 kuna je meni prilično novaca i nije mi jasno kako gladujete s tim. pogotovo kad vas je (još zasad) samo dvoje.
Mislim da ih je troje.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:02   #12
ne, ona je trudna, zato sam napisala da ih je zasad još samo dvoje. Napisao je da će ga 400 kuna koštati ako hoće biti na porodu pa je nagovara da odustanu od toga.
makar, kužim kaj hoćeš reći, kao da ih je troje.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:03   #13
svejedno,to ne objašnjava kako je netko u stanju keširati više od milijun kuna (heeeej, milijun kuna, znate li vi koliko je to novaca?!?), a par godina poslije ne može skrpati kraj s krajem?!

pretpostavljam da ne gladuju baš, ali da paze na svaku kunu jer, kako sam ja skužila, očekuju dijete pa kupuju opremu za bebu.

edit: inače, skupi se troškova, osobito kad imaš bebu/dijete, iznenadi se čovjek. nama je jedno vrijeme mjesečna cifra o kojoj guud priča odlazila samo na kredite (za stan, auto, opremanje stana), vrtiće i izvanvrtićke aktivnosti. a nismo još platili režije ni ništa jeli.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:09   #14
Tolika lova za relativno maleni stan koji nema odvojene sobe za djecu. Pa koliko to kvadrata ima?
I sad će mi opet nabiti na nos to da sam studentica koja nema djecu i koju starci financiraju - ali da me ubiješ, ja to sve skupa ne kužim.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:18   #15
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
edit: inače, skupi se troškova, osobito kad imaš bebu/dijete, iznenadi se čovjek. nama je jedno vrijeme mjesečna cifra o kojoj guud priča odlazila samo na kredite (za stan, auto, opremanje stana), vrtiće i izvanvrtićke aktivnosti. a nismo još platili režije ni ništa jeli.
Ali ti imaš kredite - on toga nema. Ne skupi se tu neka fina cifra?
Ok, naravno, da to sve skupa košta puno, nakupi se tu troškova bez problema.

Ali zar se stvarno ne može nikako kupiti i opremiti neki trosobni stan za manje od milijun kuna?
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:22   #16
Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
ne, ona je trudna, zato sam napisala da ih je zasad još samo dvoje. Napisao je da će ga 400 kuna koštati ako hoće biti na porodu pa je nagovara da odustanu od toga.
makar, kužim kaj hoćeš reći, kao da ih je troje.
Da, skužile smo se na kraju. Već sad imaju troškove oko djeteta, a oni će s vremenom samo postajati veći. Suludo je planirati još djece u ovom trenutku.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:46   #17
Znao sam da će tema otić totalno off, ali jbat ga sad. Ne, ne kupujem na rate već se držim onog da kupim samo ono što mogu platiti, ako ne mogu platiti odjednom onda štedim dok ne skupim. Pokazalo se dosta bolje jer za razliku od većine kolega koji su u braku i imaju djecu nisam 10+ tisuća kuna u minusu na tekućem, a nisam digao kredit da pokrijem minus.

Termin "gladujemo" je bio karikiran, ne gladujemo, maloprije smo pojeli hrenovke i jaja. Sutra ujutro supruga ide kupit posteljinu za bebu jer je popust u city centru (prva srijeda u mjescu). Hoće kupit dvije tako da kad se jedna zaprlja tj. kad jednu stavi oprat da može stavit drugu. Zvuči mi logički, iako razmišljam da bi mogli preživjet i s jednom s obzirom da svaka dođe skoro 500kn. Ako kupi još i kadicu i spužvu za presvlačenje ode nam 1000kn iz kasice, možda i više. Danas je kupila spavačicu za u rodilište, papuče, jednokratne gaćice itd.. nisam pitao ali vjerujem da je i tu otišlo barem 400kn (spavačica je 240kn). Ok, ovaj mjesec smo kupili konstrukciju za kolica i torbu, to dođe 2000kn, registracija auta 3000kn, ta posteljina i par sitnica.. već prelazi 6000kn, bez režija i goriva. Planirao sam sebi kupit patike jer su mi se raspale (cca. 500kn) i upisat crossfit (mislim 300kn), ali će to pričekat bolja vremena. Može se kupit kolica za 200kn na njuškalu i zamotat bebu u deku te je stavit u polegnuti sjedeći dio, to ljudi rade, ali..
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:58   #18
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Sutra ujutro supruga ide kupit posteljinu za bebu jer je popust u city centru (prva srijeda u mjescu). Hoće kupit dvije tako da kad se jedna zaprlja tj. kad jednu stavi oprat da može stavit drugu. Zvuči mi logički, iako razmišljam da bi mogli preživjet i s jednom s obzirom da svaka dođe skoro 500kn.
oprostit ćete na oftopiku, ali uštedit ću čovjeku puno kuna
ne treba vam posteljina za bebu! ponavljam, bebi ne treba posteljina, te bolesno preskupe slatke bebi posteljine su mamilova za neupućene trudnice koje se rastapaju na sve bepsko.

bebi ne treba ni jastučnica ni navlaka za poplun! trebaju ti 2 plahte, komad 50 kuna ako je ona s gumicom (ja sam nadobudno kupila 3 nek se nađe i onu treću nikad nisam iskoristila). i jedno dvije vreće za spavanje, u H&m-u ih bude i po 69.90 kuna. i beba ti ima na čemu i utopljena spavati.

ti setovi za 500 kuna su obično tako skupi jer u njima bude i ona ogradica mekana što se stavi oko kinderbeta, kao da se beba ne bubne u ogradu dok se okreće. bebe se ne miču, bar ne toliko, prvih par mjeseci života pa vam to lako kupi neko za babinje. iako, iskreno, za drugu bebu to nisam ni imala.

i edit: naravno da 10. u mjesecu nemate što jesti, ako bez razmišljanja potrošite 6000 kn u par dana, a zarađujete 8500.
mislim da je istina negdje u sredini - nit gladujete niti trošite k'o pijani milijarderi kao što si naveo u ovom gore postu (spavaćica za 240 kuna?!)
__________________
mogli bismo

Zadnje uređivanje Lali Puna : 05.02.2014. at 00:20.
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 00:54   #19
I ja ću malo biti oftopik ;-)
Guud, ako baš želiš posteljinu, daj guglaj malo, ima setova ispod 200 kn (4 dijela, uključena ogradica)

Pa gdje baš nađe onu od 500

Zadnje uređivanje -Ayla- : 05.02.2014. at 01:00.
-Ayla- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 06:42   #20
I spavacicu za 240 Ja ne bih toliko dala za spavacicu (koja ce mozda i biti za otpad nakon rodilista), a sama sam i ne moram jos dijete financirati.

Na jako puno stvari se moze ustediti, samo treba imati volje naucitu. 8500 nisu premali prihodi za 3 ljudi (bez stanarine i kredita), ali ako ne znate odgovorno trositi i duplo veca suma bi bila premala
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.